Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απλα γραφει μεσα στο ενχειριδιο να μην ανοικτει το τηλεφωνο(ακομα και αν φορτιζει) αν δεν κανει τουλαχιστον 30 λεπτα φορτησης.

τελος ο οδηγος ειναι για li ion μπαταριες,του xperia ειναι LiPo

 

Δηλαδη αυτα που λεει μεσα δεν ισχυουν για το S?

 

Οι διαφορές ανάμεσα στις Li ion και τις LiPo δεν είναι μεγάλες. Άρα τα όσα γράφονται σχετικά με τη πρώτη φόρτιση, τον τρόπο και την συχνότητα των φορτίσεων δεν διαφέρουν.

 

Αυτό που διαφέρει όμως και θα πρέπει να δίνεται ιδιαίτερη σημασία είναι ο φορτιστής που χρησιμοποιείται.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδη αυτα που λεει μεσα δεν ισχυουν για το S?

 

Παιδια 30' λεπτα φορτισης λεει πριν το ανοιξεις ..τοσο δυσκολο ειναι.??

 

Υπερβολικά μεγάλο θέμα κάνουμε για το τίποτα αλλά η ουσία είναι ότι όλες πρακτικά οι μπαταρίες λιθίου έρχονται με ικανοποιητική φόρτιση από το εργοστάσιο.

Παλαιότερα οι επαναφορτιζόμενες είχαν συγκεκριμένα χούγια.

Οι λιθίου πλέον δεν ενδιαφέρονται για πλήρεις εκφορτίσεις, το λειτουργικό σύστημα είναι αυτό που μερικές φορές χρειάζεται μια πλήρη εκφόρτιση της μπαταρίας για να καταλάβει τη διάρκειά της και να προβλέψει σωστότερα τη διάρκειά της.

Οι μπαταρίες λιθίου δεν ενδιαφέρονται ιδιαίτερα πόσο συχνά τις φορτίζετε.

Για την ακρίβεια, το τελευταίο έχει λίγη ιστορία ακόμη

Οι μπαταρίες λιθίου μισούν τις πλήρεις εκφορτίσεις, τις υπερφορτίσεις και τα μεγάλα χρονικά διαστήματα αχρηστίας.

Αν είναι να μη χρησιμοποιηθούν για μέρες ή μήνες τότε αφήστε τες με 40-50% φορτίο.

Ουδέποτε μην τις αφήσετε άδειες.

Αποφεύγετε να τους πίνετε μέχρι και ... το τελευταίο ηλεκτρόνιο.

Και να ξέρετε ότι θα ζήσουν περισσότερο αν τις φορτίζετε πριν αποφορτιστούν πολύ, και αν αποφορτίζονται αργά (χαμηλό φορτίο).

 

Συμπέρασμα.

Όπου βρίσκεται μπρίζα , καρφώνετε το κινητό σας. Τώρα το πόσο θα αντέξει το βύσμα, αυτό είναι μία άλλη ιστορία...λολ

 

 

exdialer εχω και εγω απο το προηγουμενο android μου :)

 

Για τη μπαταρια εχω να σου πω:

α) Οταν ξεβιδωσεις της βιδες προσεξε πως θα βγαλεις το μαυρο καλυμα γιατι εχει καλωδιοταινια(?) κατι τετοιο, να μην βαλεις δυναμη γιατι θα κανεις ζημια.

β) Οταν ειναι να βαλεις παλι το μαυρο πλαστικο καπακι να προσεξεις στην δεξια εσωτερικη πλευρα διπλα απο τη μπαταρια να εχει μπει σωστα στο ''διαδρομο'' ενα καλωδιο λεπτο.

γ) ΠΡΟΣΟΧΗ οταν ερθει η στιγμη να κουμπωσεις το μαυρο πλαστικο σε καμια περιπτωση ΔΕΝ θα πιασεις το τηλεφωνο στο χερι σου/στη χουφτα σου.

ΓΕΝΙΚΑ οτι ειναι να κανεις θα το κανεις με την οθονη να ακουμπαει προς τα κατω σε μαλακη επιφανεια χωρις να βαλεις πιεση.

 

 

Θενξ για τις συμβουλές. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν κολώνω στο πείραγμα, αλλά στην εγγύηση. Έχω ανοίξει ευτυχώς πολλά κινητάκια. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν είχαν ισχύουσα εγγύηση κι έτσι ήμουν στο "τι είχαμε, τι χάσαμε!"

Τώρα όμως είναι αλλιώς το πράγμα!

Edited by SCHUMIFER
Link to comment
Share on other sites

α) Όπου βρίσκεται μπρίζα , καρφώνετε το κινητό σας. Τώρα το πόσο θα αντέξει το βύσμα, αυτό είναι μία άλλη ιστορία...λολ

 

β) Θενξ για τις συμβουλές. Αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν κολώνω στο πείραγμα, αλλά στην εγγύηση. Έχω ανοίξει ευτυχώς πολλά κινητάκια. Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν είχαν ισχύουσα εγγύηση κι έτσι ήμουν στο "τι είχαμε, τι χάσαμε!"

Τώρα όμως είναι αλλιώς το πράγμα!

Για το α) + 1000 την ιδια αποψη εχω.

Για το β) μπορεις να βρεις να αγορασεις το μαυρο πλαστικο και να κανεις τα πηραγματα σου και αν χρειαστεις εγγυηση βαζεις παλι το μαμισιο ;)

 

Στο ξαναλεω ειναι ρισκο να χαλασεις/καταστρεψεις την οθονη.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Για οσυς εχουν προβλημα με 70 χαρακτηρες ελληνικους ανα SMS κοιταχτε αυτο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1887765

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτα που λεει μεσα δεν ισχυουν για το S?

φυσικά και ισχύουν! για τον άλλον οδηγό λέω που παρέθεσε ο φίλος ποιό πάνω.

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Για το α) + 1000 την ιδια αποψη εχω.

Για το β) μπορεις να βρεις να αγορασεις το μαυρο πλαστικο και να κανεις τα πηραγματα σου και αν χρειαστεις εγγυηση βαζεις παλι το μαμισιο ;)

 

Στο ξαναλεω ειναι ρισκο να χαλασεις/καταστρεψεις την οθονη.

 

 

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπορείς να ξεβιδώσεις κομμάτι κινητού σε εγγύηση χωρίς να αφήσεις κάποια σπασμένη μικροταινία ασφαλείας, ή κάτι άλλο . Δε γίνεται να ανοίξεις κινητό χωρίς να το πάρει χαμπάρι το επίσημο service.

Αν ήταν έτσι, τότε δε θα με ένοιαζε καθόλου να έχω ένα μίνι κατσαβιδάκι μαζί μου στο τσαντάκι και να το χρησιμοποιώ σε κάθε αλλαγή μπαταρίας, σιγά τον έξτρα κόπο...

Link to comment
Share on other sites

ποση ελευθερη ραμ εχετε?

κατι αλλο,στο nexus ενως φιλου μου ειχε μια επιλογη στις εφαρμογες για απενεργοποιηση.δηλαδη καποιες στοκ εφαρμογες που δεν ηθελε τις απενεργοποιουσε απο τις ρυθμισεις του τηλεφωνου και δεν του τις εμφανιζει στον launcher αλλα ουτε και του ετρωγαν πορους οι εφαρμογες αυτες.

γινεται κατι αντιστοιχο και στο xs ωστε να μην χρειαστει να το κανω root για για να βγαλω το bloatware που εχει?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

ποση ελευθερη ραμ εχετε?

κατι αλλο,στο nexus ενως φιλου μου ειχε μια επιλογη στις εφαρμογες για απενεργοποιηση.δηλαδη καποιες στοκ εφαρμογες που δεν ηθελε τις απενεργοποιουσε απο τις ρυθμισεις του τηλεφωνου και δεν του τις εμφανιζει στον launcher αλλα ουτε και του ετρωγαν πορους οι εφαρμογες αυτες.

γινεται κατι αντιστοιχο και στο xs ωστε να μην χρειαστει να το κανω root για για να βγαλω το bloatware που εχει?

 

To root στην εκδοση που εχεις ειναι 5 κλικ ισως λιγοτερα ..σε καταλαβαινω που το σκεφτεσαι αλλα ξεκολα ,δεν κανεις ζημια και να θελεις ,μετα θα καταλαβεις την διαφορα :p

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

To root στην εκδοση που εχεις ειναι 5 κλικ ισως λιγοτερα ..σε καταλαβαινω που το σκεφτεσαι αλλα ξεκολα ,δεν κανεις ζημια και να θελεις ,μετα θα καταλαβεις την διαφορα :p

 

χαχαχα :p εντωμεταξυ το προηγουμενο κινητο μου το ειχα ξεκολωσει,root,custom roms δεν ειχα αφησει τιποτα ορθιο :p

 

κατι αλλο που παρατηρησα,το κινητο ρε παιδια φορτιζει πααρα πολυ γρηγορα! οταν αναψει η πρασινη λυχνια δεν σημαινει οτι ειναι οκ?

σε 1,5 ωρα ειχε φορτισει.ειναι λογικο? να το αφησω κιαλλο?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Αφου σου δειχνει το ποσοστο φορτισης % ,πρασινο αναβει μετα το 90%

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου δειχνει το ποσοστο φορτισης % ,πρασινο αναβει μετα το 90%

αρα οταν παει 100% το βγαζω και ολα comple ετσι?

ρωταω γιατι στο παλιο κινητο μου πηγαινε 100% αλλα ηθελε κανα μισαωρο ακομα για πληρη φορτιση(εβγαζε ενα εικονιδιο οτι ειναι πληρος φορτισμενο)

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Οπου κι αν το βγαλεις ειναι οκ..δηλ αν θες να φυγεις κι ειναι στο 88:cool: ,λεπτομερειες ,την αλλη φορα θα το αφησεις παραπανω ..

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι σημαντικό. Θα ήθελα όσο πιο γρήγορα γίνεται, οδηγούς για root και πέρασμα CWM recovery! Είναι λίγο επείγον!
Link to comment
Share on other sites

το ξαναπηρα.απο πισω λεει w40,καλο τωρα αυτο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τις κιτρινιλες εχει καποιο αλλο προβλημα ?

Πλαστικα που τριζουν ,digitizer που ξεκολανε κτλ ?

μπενει σκονη κατω απο την οθονη ?

ποσα δαχτυλα κανει register η οθονη αφης? εμφανιζει καποιο προβλημα με την αφη του ?

ζεσταινεται ?

το gta iv πως παει στο κινητο?

εχει δυνατο ακουστικο για τις κλησεις ?

καπου ακουσα πως εχει προβλημα με το autobrightness τι ισχυει εδω?

Οταν μιλας και βαζεις το κινητο κοντα στο αυτι η οθονη απενεργοποιειται ?

 

Και γενικα προβληματα που μου τι δινουν στα νευρα, τουλαχιστον μην βρεθω προ εκπληξεως

Εγινα κουραστικος αλλα θα με βοηθουσατε πολυ αν απαντουσατε

Edited by mixlis
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα μ@λ@κια...

μου επεσε το κινητο απο περιπου μισο μετρο(ισως και περισσοτερο) με την πλατη(ευτυχως δεν επεσε με την οθονη.)

παιζει να επαθε καμια ζημια απο τον χτυπο?δεν φοραγε θηκη :(

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

το ξαναπηρα.απο πισω λεει w40,καλο τωρα αυτο?

 

Καποια βοήθεια?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησουλες παιδια,

 

1.το notification led δουλευει στην ICS τελικα?

2.το ασπρο βρωμιζει με το καιρο, εχω μια bugatti θηκη δερματινη και με ενδιαφερει αν θα ξεβαψει με το βαλε βγαλε

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

και εμενα αυτο λεει

 

Λογικά πρέπει να ναι από την νέα φουρνιά

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησουλες παιδια,

 

1.το notification led δουλευει στην ICS τελικα?

2.το ασπρο βρωμιζει με το καιρο, εχω μια bugatti θηκη δερματινη και με ενδιαφερει αν θα ξεβαψει με το βαλε βγαλε

 

1. μια χαρα δουλευει

2. οσο και να το βρωμισα (μπλε απο ξεβαμα τζιν, καπνα κλπ), με μια σκουπισια καθαρισε! Δε νομιζω να ξεβαφει, επειδη σε μια γωνια μου χτυπησε βλεπω οτι ειναι ασπρο ετσι κι αλλιως το πλαστικο του σε βαθος.

Αναγνώστης εποχής Unwired... με wap :P

2001-Σήμερα :Ericsson T68m, Sony Ericsson K700, Sony Ericsson P1i, HTC Wildfire, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S5, Lenovo K3 Note, Xiaomi RN2 Prime / Cube iWork10 flagship dual OS

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εκτός από τις κιτρινίλες δεν εχει κάποιο άλλο πρόβλημα, ουτε πλαστικά να τρίζουν ούτε και πρόβλημα με την σκόνη (εκτός αν το πας στο χωράφι) χαχαχαχαχα. Όσο για το gta το τρέχει άνετα αλλά αν παίζεις ώρα θα ζεσταθεί (λογικό το βλέπω). Με το autobrightness απλώς δεν έχει επιλογή απο μέσα αλλά την δουλειά του την κάνει να είσαι σίγουρος. Και τέλος ναι όταν μιλάς και το ακουμπάς στο αυτί η οθόνη κλείνει και οταν το τραβάς ξαναενεργοποιητε. Ελπίζω να σε κατατοπισα,! Σε γενικές γραμμές είναι τέλειο! Edited by kouf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...