Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Υπάρχει κάποια λύση για το θέμα της αυτονομίας; Δεν μου κρατάει ούτε 2 μέρες με κλασική χρήση και είναι εκνευριστικό.
________ :) ________
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το NFC είναι για μεταφορά πολύ μικρών δεδομένων.

 

Στις συναλλαγές μεγάλων αρχείων, σε άλλα τηλέφωνα π.χ. Samsung galaxyS, nexus κτλ, στην πραγματικότητα δεν γίνεται η μεταφορά μεγάλων αρχείων με το NFC. Απλά με το που γίνεται η επικοινωνία NFC ανοίγει αυτόματα το bluetooth και γίνεται η σύνδεση αυτόματα, και με bluetooth γίνεται η πραγματική μεταφορά. Απλά είναι βολικό γιατί δεν χρειάζεται να κάνεις αναζήτηση, να βρεις τον άλλον και να του το στείλεις.

 

Τώρα, αν εμείς θέλουμε να στείλουμε μεγάλο αρχείο σε κάποιο άλλο android με nfc, αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να είναι εγκατεστημένο και στα δύο μία εφαρμογή (example: blue NFC), και μετά πας να κάνεις share αυτό που θέλεις, επιλέγεις blue NFC, και μετά κάνεις την επαφή μεταξύ των δύο κινητών και γίνεται η μεταφορά με bluetooth, που αρχίζει από NFC.

 

αυτά :Ρ

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Πολύ κατατοπιστικός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Υπάρχει κάποια λύση για το θέμα της αυτονομίας; Δεν μου κρατάει ούτε 2 μέρες με κλασική χρήση και είναι εκνευριστικό.

 

Η μονη λυση ειναι ρουτ, να βγάλεις καποιες εφαρμογές που τρεχουν χωρις λογο, αλλα και παλι εγω που το εχω κανει και εχω βγαλει αρκετές το πολυ 1,5 μέρα βγαζει. Πολύ ενεργοβόρα ειναι η οθονη οποτε εκεί δεν μπορεις να κανεις και πολλά

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά δεν μου αναπαράγει κανένα video.. :cry: Ενώ τα εμφανίζει κανονικά στο άλμπουμ, δεν μπορώ να πατήσω το "play" πάνω στο video.. :(

Αν πάω από τον astro, τα παίζει ο player του...

Edited by halo

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η ΣΟΝΥ στις εγγυησεις ειναι σωστη?Εχω ενα xperia S με κιτρινιλες στην οθονη κ πανω δεξια λευκες τελιτσες.Θα μου κανουν αντικατασταση?
Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά δεν μου αναπαράγει κανένα video.. :cry: Ενώ τα εμφανίζει κανονικά στο άλμπουμ, δεν μπορώ να πατήσω το "play" πάνω στο video.. :(

Αν πάω από τον astro, τα παίζει ο player του...

 

DICE Player https://play.google.com/store/apps/details?id=com.inisoft.mediaplayer.a&hl=en

Παιζει τα παντα, ακομα και απο Samba / CIFS / NAS shares και επιπλεον εχει κ hardware acceleration , υποτιτλους και ολα τα σχετικα.

Ειναι κ free!

Link to comment
Share on other sites

DICE Player https://play.google.com/store/apps/details?id=com.inisoft.mediaplayer.a&hl=en

Παιζει τα παντα, ακομα και απο Samba / CIFS / NAS shares και επιπλεον εχει κ hardware acceleration , υποτιτλους και ολα τα σχετικα.

Ειναι κ free!

DTS ηχο παιζει ,εχεις δοκιμασει ?

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Nαι δεν έχω αντίρρηση να κατεβάσω κάποιον άλλο player.. Aλλά τι μπορεί να έπαθε; Δεν το πείραξα καθόλου σήμερα..:worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

DTS ηχο παιζει ,εχεις δοκιμασει ?

 

Παιζει αν κανεις ενα μικρο mod που περιγραφεται εδω : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1769799 στο post #5

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα ξανά το album με apk που βρήκα στους xda, αλλά τζίφος πάλι... Τι μπορεί να χάλασε; Όχι επαναφορά, δεν το αντέχω.. :cry::cry:

 

Update: Επιτέλους βρήκα την άκρη!! Είχα απενεργοποιήσει την εφαρμογή "Ταινίες", την οποία από ότι φαίνεται την χρειαζόταν για να αναπαράγει τα video.. Την ενεργοποίησα κι όλα καλά πάλι! Άτιμο root τι κάνεις! :p

Edited by halo

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει πιο εύκολος τρόπος, να βάλετε άλλο kernel stock 17. Δεύτε μερικά ποστ πίσω αυτό που έχω γράψει... (3347 post)

 

Εναλλακτικά μπορούμε να κρατήσουμε την εγγύησή μας...όσο αντέξουμε την μπαταρία

 

Παιδιά καλημέρα. Υπάρχει κάποια λύση για το θέμα της αυτονομίας; Δεν μου κρατάει ούτε 2 μέρες με κλασική χρήση και είναι εκνευριστικό.

 

Δυστυχώς όπως προειπώθηκε η οθόνη δεν αφήνει πολλά περιθώρια.

Προσωπικά θα κάνω αυτό

όταν αποφασίσω ότι δε θέλω άλλο την εγγύηση. Ήδη έχω τις έξτρα μπαταρίες και το φορτιστή μπαταριών στο γραφείο μου...!!!:X

Παιδια η ΣΟΝΥ στις εγγυησεις ειναι σωστη?Εχω ενα xperia S με κιτρινιλες στην οθονη κ πανω δεξια λευκες τελιτσες.Θα μου κανουν αντικατασταση?

 

Άριστη κι εξυπηρετικότητατη. Εμένα μου την άλλαξε χωρίς να έχω καν την απόδειξη

 

Ψάχνω ένα widget όπως έχει το xperia mini που να το βάζω σε μία από τις αρχικές οθόνες και να μου δείχνει σε thumbnails(αλλά να πιάνουν όλη την οθόνη) τις φωτογραφίες μου με γρήγορα σκρολάρισμα πάνω κάτω. Καμιά ιδέα?

Και γενικώς ποιο πακετάκι widget φαίνεται όμορφα στο κινητάκι?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum και καλή χρονιά!

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο Bluetooth που να συνεργάζεται καλά (να αξιοποιεί καλύτερα) το xperia S. Έχω στα υπόψη μου το Sony MW600 λόγω αναγνώρισης κλίσης. Έχει κανείς εμπειρία από την εν λόγω συσκευή? Φαίνεται το όνομα του καλούντος? Παίζει mp3 αποθηκευμένα στο τηλέφωνο? ‘Εχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum και καλή χρονιά!

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο Bluetooth που να συνεργάζεται καλά (να αξιοποιεί καλύτερα) το xperia S. Έχω στα υπόψη μου το Sony MW600 λόγω αναγνώρισης κλίσης. Έχει κανείς εμπειρία από την εν λόγω συσκευή? Φαίνεται το όνομα του καλούντος? Παίζει mp3 αποθηκευμένα στο τηλέφωνο? ‘Εχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο? Ευχαριστώ

 

Εγω εχω το sony smart wireless headset pro MW1. Εχει αναγνωριση κλησης , με ονομα καλουντος , 2 σειρες οθονη, ενσωματωμενο ραδιοφωνο κ sd reader (οποτε κ παιζει ανεξαρτητα απο το αν το συνδεσεις στο κινητο ή οχι) , κ το πιο βασικο εχει πολυ πολυ καλη ποιοτητα ηχου. Σκεφτομουν κ εγω αρχικα το MW600 αλλα τελικα πηρα το αλλο λογω των παραπανω χαρακτηριστικων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το MW600. Το είχα από πιο πριν και το κράτησα και για το S. Καλή επιλογή είναι γενικά. Με λιγότερα χαρακτηριστικά βέβαια όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, αλλά νομίζω αξίζει τα λεφτά του γιατί είναι κάπως αρκετά φθηνότερο. Το πρόβλημα δεν είναι στις κλήσεις. Το όνομα και ο αριθμός φαίνονται. Το πρόβλημα είναι στη μουσική. Τα τραγούδια παίζουν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Μόνο που δεν φαίνεται το όνομα ή οι πληροφορίες του κομματιού. Κατά τα άλλα όλα λειτουργούν κανονικά. Αναγνώριση κλήσης και το όνομα της επαφής φαίνονται. Το ραδιόφωνο λειτουργεί κανονικά stand alone χωρίς να χρειάζεσαι το κινητό μαζί. Μπορείς να απορρίψεις την κλίση και να χειριστείς κανονικά το media player σου.

Αν δεν σε ενοχλεί το συγκεκριμένο θέμα της μη εμφάνισης πληροφοριών του κομματιού που παίζει, είναι καλή λύση. Κυρίως γιατί νομίζω το βρίσκεις με λιγότερο από 30 ευρώ.

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το sony smart wireless headset pro MW1. Εχει αναγνωριση κλησης , με ονομα καλουντος , 2 σειρες οθονη, ενσωματωμενο ραδιοφωνο κ sd reader (οποτε κ παιζει ανεξαρτητα απο το αν το συνδεσεις στο κινητο ή οχι) , κ το πιο βασικο εχει πολυ πολυ καλη ποιοτητα ηχου. Σκεφτομουν κ εγω αρχικα το MW600 αλλα τελικα πηρα το αλλο λογω των παραπανω χαρακτηριστικων.

 

το μονο μειον για μενα προσωπικα στο sony smart wireless headset pro MW1 ειναι οτι δεν εχει

μπιμπερ την ωρα που σε καλουν!!!!!

κατα τα αλλα ειναι αριστο σε ολα του

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Το MW1 φαίνεται πληρέστερο αλλά έχει υπερδιπλάσια τιμή. Μάλλον θα πάω για το MW600 καθώς με καλύπτει σε γενικές γραμμές.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την εμφανιση πληροφοριων στην οθονη του bluetooth, πρεπει κ ο player και το bluetooth να υποστηριζουν το avrcp. Ειναι εν συντομια bluetooth profile / interface για μεταδοση πληροφοριων μεσω bluetooth. Ο stock music player της 4.0.4 το υποστηριζει οπως και το MW1. Απο αλλους players εχω τον playerpro ο οποιος εχει κ ειδικο setting ενεργοποιησης του εν λογω interface και εμφανιζει τις πληροφοριες στο bluetooth. Απ' οτι ειδα το MW600 το υποστηριζει κ αυτο
Link to comment
Share on other sites

Καλο το mw600 για τα λεφτα του, αλλα κανει και χαζα, δηλ αν πατησω κατα λαθος το κουμπακι στο ασχετο ,αρχιζει και καλει απο μονο του, με εχει φερει σε δυσκολη θεση αρκετες φορες, συμβιβασμος και δεν εχει σχεδιαστει για το S η για τα Xperia του 2012 οπως το pro, παντως εβγαλε 2 νεα μοντελα τωρα ισως να αξιζει να περιμενει κανεις λιγο ακομη

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά αντιφατικά σχόλια για το MW600, κυρίως από χρήστες παλαιότερων τηλεφώνων. Πίστευα ότι με το Xperia S θα συνεργαζόταν καλύτερα. Αν πρόκειται όμως να βγουν σύντομα νέα dedicated bt από τη sony θα περιμένω.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά αντιφατικά σχόλια για το MW600, κυρίως από χρήστες παλαιότερων τηλεφώνων. Πίστευα ότι με το Xperia S θα συνεργαζόταν καλύτερα. Αν πρόκειται όμως να βγουν σύντομα νέα dedicated bt από τη sony θα περιμένω.

 

Αν σκεφτεις οτι το pro δεν υπαρχει σε κανενα απο τα μεγαλο-μαγαζα ακομη, φαντασου για τα 2013 μοντελα, εκτος αν τα βρεις εντος ΕΕ, στο τωρα το pro ειναι αυτο που ψαχνεις και θελεις :)

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το MW600 εχω και ειναι μια χαρά! Πολύ καλή ποιότητα ήχου (και στην μουσική και στην συνομιλία), πολύ καλή συνεργασία με το S, δεν χάνει, δεν αποσυνδέεται, σε ακουει καλά ο συνομιλητής σου ακόμα και όταν είσαι σε περιβάλλον με θόρυβο.

Το S γενικότερα ειχε ένα θέμα με τα BT, και κάποια παλαιότερα SE bt που είχα, δεν ακουγόντουσαν καλά. Με το MW600 βρήκα την ησυχία μου. Μια χαρά επιλογή για τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεις οτι το pro δεν υπαρχει σε κανενα απο τα μεγαλο-μαγαζα ακομη, φαντασου για τα 2013 μοντελα, εκτος αν τα βρεις εντος ΕΕ, στο τωρα το pro ειναι αυτο που ψαχνεις και θελεις :)

 

Το θέλω πράγματι, αλλά να δώσω το 25% της αξίας του τηλεφώνου για bt δεν μου κάνει καρδιά...Προτίμησα το Xperia S λόγω value for money, το pro είναι μάλλον μακριά από αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να επανέλθουμε στην συζήτηση σχετικά με το Xperia S. Για οτιδήποτε αφορά το MW600 μπορείτε να ρωτήσετε εδώ
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω να επανέλθουμε στην συζήτηση σχετικά με το Xperia S. Για οτιδήποτε αφορά το MW600 μπορείτε να ρωτήσετε εδώ

 

Sorry moderator, απλά διαπίστωσα ότι η λειτουργία αξεσουάρ όπως το bt εξαρτάται από τη συνεργασία με συγκεκριμένα κινητά, γι' αυτό και απευθύνθηκα κατευθείαν στο thread του Χperia S.

Link to comment
Share on other sites

Εχω επιλεξει Plantronics το οποιο συνεργαζεται μια χαρά και συνδεεται αμεσα - παντα το stock firmware εχει καλυτερη συνδεση με το BT σε συγκριση με τα "πειραγμένα"

 

ειχα αγορασει δύο MW600 το τελευταιο χρονο και τα δύο χαλασαν μετα απο 6 μηνες....

Qtek : S100 - S110

Glofish : X500 - X800

Motorola : Flare - V60 - V550 - Defy - Atrix

Ericsson : GH197 - 388 - A1018 - T18s - T28

HTC Diamond, OMNIA II, IPhone 4, NOKIA X9, Blackberry 9700, SONY Xperia S

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...