Jump to content

iPad (3rd & 4th Gen - 2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! ... Δίχως να μακρυγορήσω άλλο, θα ήθελα ''τα φώτα'' σας, στα εξής:

1) Στο στάδιο δημιουργίας ενός apple ID, ζητάει αριθμό πιστωτικής κάρτας. Είναι υποχρεωτικό, ακόμα και για τις δωρεάν εφαρμογές? Ακόμα και εάν δεν σκοπεύω να κατεβάσω εφαρμογές επι πληρωμή?

2) Διαφορά μεταξύ untethered jb και tethered jb? Επίσης κάποιοι φίλοι αναφέρουν το tethered internet. Ποιός ο ακριβής ρόλος του?

3) Έχει βγεί επίσημα jb για το νέο ipad? Εάν ναι ή εάν έχει κάνει κάποιος jb το νέο του ipad με επιτυχία, ας μου στείλει σχετικό σύνδεσμο και λίγες οδηγίες (με προσωπικό μήνυμα).

4) Για να βάλει κάποιος το cy.... & να εγκαταστήσει διάφορες εφαρμογές εκτός app store, πρέπει να έχει κάνει jb πρώτα?

5) Κατέβασα κάποια app (.ipa), αλλά μόλις τα βάλω στο itunes και πατάω το κουμπί του συγχρονισμού, μου βγάζει ένα μήνυμα στο ipad πέρι αποτυχίας συγχρονισμού. Τι μπορώ να κάνω για να λύσω το συγκεκριμένο ζήτημα?

6) Όταν είμαι στο youtube και βλέπω κάτι, δεν βρίσκω πουθενά την επιλογή να το κάνω κοινοποίηση στο face.

7) Υπάρχει καμιά επιλογή στο safari για να κάνω bookmark 3-4 ιστοσελίδες που μπαίνω καθημερινά για γρήγορη πρόσβαση? Επίσης αποθηκεύονται cookies και temp files όπως σε άλλους browser? Τέλος υπάρχει η δυνατότητα αποθήκευσης ιστορικού, κωδικών πρόσβασης και φορμών?

8) Χρειάζεται κάποια συντήρηση στο ios όπως π.χ κάνουμε στα windows (registry, defragment, tweaks κτλ)

Κωστας

φιλε Κωστα καλως ηρθες στο Forum μας και καλοριζικο το νεο σου iPad ;) Απαντω στα αντιστοιχα αριθμημενα ερωτηματα σου ως εξης:

 

1) Οταν ειχα κανει το δικο μου account πριν ενα χρονο περιπου, δεν ζηταγανε αναγκαστικα καρτα, στις μερες μας ομως ισως αυτο να εχει αλλαξει. Διαβασε προσεκτικα τους εναλλακτικους τροπους πληρωμης και δες αν καποιος απο αυτους σε βολευει περισσοτερο, πχ PayPal συνδεδεμενο με χρεωστικη καρτα (debit or charge card) που δεν εχει υπολοιπο διαθεσιμο, κι ετσι δεν μπορουν να σου την χρεωσουν ετσι κι αλλιως ;)

 

2) Το καλυτερο JB ειναι το untethered, η συσκευη εχει αυτονομια, κανει boot απο μονη της. Αν εχει tethered JB θελει pc διαθεσιμο να την βοηθησει να κανει boot μεσω καλωδιου usb. To tethered internet ειναι κατι τελειως ασχετο, ειναι αυτο που το ipad παιρνει internet σημα απο ενα κινητο που βρισκεται σε μικρη εμβελεια μεσω bluetooth.

 

3) Οχι, δυστυχως δεν εχει βγει ακομη για το νεο ipad και το 5.1, το περιμενουν πολλοι σαν κι εσενα σε ολο τον πλανητη, ειναι ομως ζητημα μερικων εβδομαδων πιστευω μεχρι να βγει (οταν βγει θα το μαθεις, θα γινει "θορυβος") :)

 

4) Ναι, ειναι μερος του jailbreak, πανε μαζι αυτα τα δυο ...

 

5) δεν μπορεις να κανεις τιποτα σε αυτη την φαση, ειναι απαραιτητο να εχεις jailbreak ωστε να το κανεις αυτο.

 

6) το youtube σε καθε video σου δινει απο κατω την επιλογη share, απλα κανεις copy/paste το Link του video και ετσι το κανεις post κανονικα στο facebook ;)

 

7) υπαρχουν αρκετοι εναλλακτικοι browsers διαθεσιμοι στο appstore, και μαλιστα δωρεαν, που κανουν ολα αυτα που χρειαζεσαι, κατεβασε τους και δοκιμασε τους και κρινε ποιον η ποιους θα κρατησεις

 

8) οχι, δεν χρειαζεται κατι τετοιο, το ios ειναι πολυ πιο απλο operating system, a really "low maintenance" one :)

 

Ελπιζω να βοηθησα στον λιγο χρονο που ειχα διαθεσιμο, αν θες να μαθεις πολυ περισσοτερα "google is your friend" :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Μόλις εχθές έγινα κάτοχος του νέου ipad 16GB ios 5.1, το οποίο μου έκαναν δώρο απο το συγγενικό περιβάλλον, λόγω γιορτής (τυχερός μπορώ να πω!). Οι γνώσεις μου όμως είναι αρκετά λίγες στο συγκεκριμένο θέμα, επειδή δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τα καλούδια της apple και γενικότερα με την τεχνολογία ''της άλλης όψης του νομίσματος''. Ομολογώ όμως, πως έχω εντυπωσιαστεί από την καινοτομία του! Έχω σκοπό να το κρατήσω και να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες του, για να το έχω ως ένα εργαλείο για την δουλειά μου & την πλοήγηση! Έτσι λόγω της αμάθειάς μου, αναγκάστικα να ψάξω στο νετ και να βρω αρκετά στοιχεία. Η καλύτερη πληροφόρηση όμως προήλθε απο αυτό εδώ το forum, και σε αυτό το σημείο ένα μεγάλο μπράβο σε όλους που κατέχουν ''το θέμα'' καλά, και δίνουν τα φώτα τους και στους υπόλοιπους!!! Και αυτό είναι το αληθινό νόημα, γιατί στην σημερινή εποχή ''βομβαρδιζόμαστε'' με τόσες πολλές πληροφορίες και τεχνολογικά επιτεύγματα, που είναι πολύ δύσκολο ένας κοινός νους, να τα συγκρατεί όλα & να γνωρίζει τα πάντα.

Δίχως να μακρυγορήσω άλλο, θα ήθελα ''τα φώτα'' σας, στα εξής:

 

1) Στο στάδιο δημιουργίας ενός apple ID, ζητάει αριθμό πιστωτικής κάρτας. Είναι υποχρεωτικό, ακόμα και για τις δωρεάν εφαρμογές? Ακόμα και εάν δεν σκοπεύω να κατεβάσω εφαρμογές επι πληρωμή?

2) Του φίλου ACER είναι πλήρης η απάντηση με πρόλαβε :-)

3) Έχει βγεί επίσημα jb για το νέο ipad? Εάν ναι ή εάν έχει κάνει κάποιος jb το νέο του ipad με επιτυχία, ας μου στείλει σχετικό σύνδεσμο και λίγες οδηγίες (με προσωπικό μήνυμα).

4) Για να βάλει κάποιος το cy.... & να εγκαταστήσει διάφορες εφαρμογές εκτός app store, πρέπει να έχει κάνει jb πρώτα?

5) Κατέβασα κάποια app (.ipa), αλλά μόλις τα βάλω στο itunes και πατάω το κουμπί του συγχρονισμού, μου βγάζει ένα μήνυμα στο ipad πέρι αποτυχίας συγχρονισμού. Τι μπορώ να κάνω για να λύσω το συγκεκριμένο ζήτημα?

6) Όταν είμαι στο youtube και βλέπω κάτι, δεν βρίσκω πουθενά την επιλογή να το κάνω κοινοποίηση στο face.

7) Υπάρχει καμιά επιλογή στο safari για να κάνω bookmark 3-4 ιστοσελίδες που μπαίνω καθημερινά για γρήγορη πρόσβαση? Επίσης αποθηκεύονται cookies και temp files όπως σε άλλους browser? Τέλος υπάρχει η δυνατότητα αποθήκευσης ιστορικού, κωδικών πρόσβασης και φορμών?

8) Χρειάζεται κάποια συντήρηση στο ios όπως π.χ κάνουμε στα windows (registry, defragment, tweaks κτλ)

Εάν ήδη κάτι απο τα παραπάνω έχει απαντηθεί, στείλτε μου τον σχετικό σύνδεσμο & δεχθείτε την συγνώμη μου. Ακόμα στο ψάξιμο & στην ανάγνωση είμαι προσπαθώντας να μάθω 2 πραγματάκια & να διορθώσω την ασχετοσύνη.

 

Αυτά, θα είμαι online, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προθυμία & τις απαντήσεις σας!

 

Κωστας

 

1) Ναι είναι απαραίτητη η πιστωτική this is Apple;)

2) Να στο πω με απλά λόγια το tethered jb δεν είναι μόνιμο όταν κανείς reboot χάνετε ,ενώ το untethered είναι το κανονικό jb

3) Για την 5.1 με τον A5X δλδ το New iPad όχι δεν υπάρχει ,και απ ότι διαβάζω θα βγει κατα πάσα πιθανότητα με την 6.0 έκδοση iOS .

4) ΝΑΙ

5) Για καντο ποιο λιανα - που τα κατεβασες ? απ τον υπολογιστή με το iTunes η απευθείας απ το iPad ?

6) Λογικό γιατι θέλει jb.

7) θεωρώ τον dolphin πολύ ανώτερο browser ,λοιπόν αν θέλεις συντόμευση στον safari πατά στο τετράγωνο με το βελακι Και μετά add to home screen και θα έχεις την συντόμευση της σελίδας η το site που γουσταρης στην επιφάνεια εργασίας όπως τα apps.

8) ΟΧΙ

Σου εύχομαι να το ευχαριστηθεις !!! ;)

Edited by ampelift
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

1) Στο στάδιο δημιουργίας ενός apple ID, ζητάει αριθμό πιστωτικής κάρτας. Είναι υποχρεωτικό, ακόμα και για τις δωρεάν εφαρμογές? Ακόμα και εάν δεν σκοπεύω να κατεβάσω εφαρμογές επι πληρωμή?

2) Διαφορά μεταξύ untethered jb και tethered jb? Επίσης κάποιοι φίλοι αναφέρουν το tethered internet. Ποιός ο ακριβής ρόλος του?

3) Έχει βγεί επίσημα jb για το νέο ipad? Εάν ναι ή εάν έχει κάνει κάποιος jb το νέο του ipad με επιτυχία, ας μου στείλει σχετικό σύνδεσμο και λίγες οδηγίες (με προσωπικό μήνυμα).

4) Για να βάλει κάποιος το cy.... & να εγκαταστήσει διάφορες εφαρμογές εκτός app store, πρέπει να έχει κάνει jb πρώτα?

5) Κατέβασα κάποια app (.ipa), αλλά μόλις τα βάλω στο itunes και πατάω το κουμπί του συγχρονισμού, μου βγάζει ένα μήνυμα στο ipad πέρι αποτυχίας συγχρονισμού. Τι μπορώ να κάνω για να λύσω το συγκεκριμένο ζήτημα?

6) Όταν είμαι στο youtube και βλέπω κάτι, δεν βρίσκω πουθενά την επιλογή να το κάνω κοινοποίηση στο face.

7) Υπάρχει καμιά επιλογή στο safari για να κάνω bookmark 3-4 ιστοσελίδες που μπαίνω καθημερινά για γρήγορη πρόσβαση? Επίσης αποθηκεύονται cookies και temp files όπως σε άλλους browser? Τέλος υπάρχει η δυνατότητα αποθήκευσης ιστορικού, κωδικών πρόσβασης και φορμών?

8) Χρειάζεται κάποια συντήρηση στο ios όπως π.χ κάνουμε στα windows (registry, defragment, tweaks κτλ)

Εάν ήδη κάτι απο τα παραπάνω έχει απαντηθεί, στείλτε μου τον σχετικό σύνδεσμο & δεχθείτε την συγνώμη μου. Ακόμα στο ψάξιμο & στην ανάγνωση είμαι προσπαθώντας να μάθω 2 πραγματάκια & να διορθώσω την ασχετοσύνη.

 

Αυτά, θα είμαι online, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προθυμία & τις απαντήσεις σας!

 

Κωστας

 

1)Εγώ δεν είχα δηλώσει πιστωτική. Δες αυτό: http://milaraki.com/blog/2009/10/get-appstore-account-without-credit-card/

Αν δεν γίνεται πλεόν, ακόμα και αν δηλώσεις πιστωτική όταν δημιουργήσεις το apple id μπορεις να την "ξεδηλώσεις" και να σβήσεις όλα τα στοιχεία της.

2)Το tethered jailbreak σημαίνει πως αν σου σβήσει το ipad απο μπαταρία ή του κάνεις επανεκίνηση δεν μπορείς να το ξανανοίξεις αν δεν το συνδέσεις με υπολογιστή. Ούτε χάνεις το Jailbreak, ούτε τα δεδομένα σου. Απλά δεν ανοίγει μέχρι να το συνδέσεις. Το untethered δεν έχει τέτοια θέματα. Το tethered Ιντερνετ είναι άλλο πράγμα εντελώς.

3)Δεν έχει βγει...

4)Το cydia μπορείς να το αναφέρεις κανονικά, δεν είναι κάτι παράνομο. Μπαίνει με το jailbreak.

5)Αυτό απαιτεί jailbreak και επιπλέον διαδικασίες.

6)δεν έχω άποψη

7)Σε ένα απο τα λίγα κουμπιά του safari έχει επιλογή για bookmarks. Αποθηκέυονται και cookies και κωδικοί κλπ. Το σαφάρι απο όταν απέκτησε tabs είναι πολύ καλό. Ένας επίσης πολύ καλός και πλήρης browser είναι ο icab mobile. Αν και τον έχω αγορασμένο όμως προτιμώ πλέον τον safari.

8)Καμία συντήρηση. Άντε κάθε 2 βδομαδες κλείστο και ξανάνοιξέ το...

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα απορια. Πως διαγραφουμε αρχεια ή εφαρμογες? Απο χθες που προσπαθω να το μαθω εχω κατεβασει αρκετες και εχω περασει και διαφορα αρχεια που τελικα δεν τα θελω.

Ενα αλλο ειναι οτι εχοντας δωσει αριθμο πιστ. καρτας, μπαινω στον πειρασμο και κατεβαζω paid εφαρμογες. και θα επιμεινω, δεν θα με πειραζε να ηταν λιγο μεγαλυτερο κι ας ηταν λιγο μικροτερη η αναλυση. Ειναι οντως καταπληκτικη, αλλα σε τοσες λιγες ιντσες (απο τις 10 στις 11 ας πουμε) δεν θα καταλαβαιναμε διαφορα.

Παντως, ειναι το πρωτο μου tablet και πιστευω πως αν τα εξελιξουν θα εξαφανισουν τα laptop. Επισης δεν εχω καταλαβει τη λογικη μη υπαρξης usb. Μηπως ειναι θεμα ασφαλειας?

Να πω και ενα ευχαριστω εκ μερους ολων εμας που τα πρωτοδουλευουμε, μερικες φορες ρωταμε χαζομαρες αλλα το ipad εχει αλλο τροπο λειτουργιας σε σχεση με τα pc, οποτε δειξτε κατανοηση

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα απορια. Πως διαγραφουμε αρχεια ή εφαρμογες? Απο χθες που προσπαθω να το μαθω εχω κατεβασει αρκετες και εχω περασει και διαφορα αρχεια που τελικα δεν τα θελω.

Ενα αλλο ειναι οτι εχοντας δωσει αριθμο πιστ. καρτας, μπαινω στον πειρασμο και κατεβαζω paid εφαρμογες. και θα επιμεινω, δεν θα με πειραζε να ηταν λιγο μεγαλυτερο κι ας ηταν λιγο μικροτερη η αναλυση. Ειναι οντως καταπληκτικη, αλλα σε τοσες λιγες ιντσες (απο τις 10 στις 11 ας πουμε) δεν θα καταλαβαιναμε διαφορα.

Παντως, ειναι το πρωτο μου tablet και πιστευω πως αν τα εξελιξουν θα εξαφανισουν τα laptop. Επισης δεν εχω καταλαβει τη λογικη μη υπαρξης usb. Μηπως ειναι θεμα ασφαλειας?

Να πω και ενα ευχαριστω εκ μερους ολων εμας που τα πρωτοδουλευουμε, μερικες φορες ρωταμε χαζομαρες αλλα το ipad εχει αλλο τροπο λειτουργιας σε σχεση με τα pc, οποτε δειξτε κατανοηση

εφαρμογες σβηνεις η μεσα απο τα itunes (delete apps απο το apps folder πανω αριστερα και επειτα sync) η οπως εγραψε κι ο φιλος πριν, πατας 2-3 δευτερολεπτα πανω στα εικονιδια και θα σου βγαλει ενα κοκκινο "X", το πατας και τις σβηνεις. Επισης μπορεις να τις οργανωνεις σε folders τις εφαρμογες για να μη τις εχεις ολες χυμα. Ισως στην επομενη εκδοση (του χρονου) να του βαλουν μεγαλυτερη οθονη, κανεις δεν ξερει ομως. Για usb δε το βλεπω να του βαζουν απο την Apple σε μελλοντικες εκδοσεις (αφου δε του βαλανε στις 3 πρωτες μεχρι σημερα) αλλα ουτε και SD καρτα βλεπω, απλα ειναι θεμα πολιτικης της apple, δεν θελουν οι χρηστες να επεμβαινουν στην συσκευη εξωτερικα απο τετοιες "πορτες" (εχει βγει ομως το camera connection kit που στην ουσια του δινει usb θυρα)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ότι ειναι καλύτερο οι εφαρμογές να σβήνονται απο το ρυθμίσεις>γενικα!

ναι, αυτο ειναι κατι καινουριο, γινεται μονο στο ios 5.1 (δεν υπηρχε στις προηγουμενες εκδοσεις), αλλα το ιδιο ακριβως πραγμα ειναι κι αυτο με τις αλλες δυο μεθοδους, τον ιδιο ακριβως "uninstall μηχανισμο" ενεργοποιει (εναν εχει το ios anyway) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα απορια. Πως διαγραφουμε αρχεια ή εφαρμογες? Απο χθες που προσπαθω να το μαθω εχω κατεβασει αρκετες και εχω περασει και διαφορα αρχεια που τελικα δεν τα θελω.

Ενα αλλο ειναι οτι εχοντας δωσει αριθμο πιστ. καρτας, μπαινω στον πειρασμο και κατεβαζω paid εφαρμογες. και θα επιμεινω, δεν θα με πειραζε να ηταν λιγο μεγαλυτερο κι ας ηταν λιγο μικροτερη η αναλυση. Ειναι οντως καταπληκτικη, αλλα σε τοσες λιγες ιντσες (απο τις 10 στις 11 ας πουμε) δεν θα καταλαβαιναμε διαφορα.

Παντως, ειναι το πρωτο μου tablet και πιστευω πως αν τα εξελιξουν θα εξαφανισουν τα laptop. Επισης δεν εχω καταλαβει τη λογικη μη υπαρξης usb. Μηπως ειναι θεμα ασφαλειας?

Να πω και ενα ευχαριστω εκ μερους ολων εμας που τα πρωτοδουλευουμε, μερικες φορες ρωταμε χαζομαρες αλλα το ipad εχει αλλο τροπο λειτουργιας σε σχεση με τα pc, οποτε δειξτε κατανοηση

 

Για τις εφαρμογές η καλύτερη λύση είναι το http://www.appshopper.com , φτιάχνεις λογαριασμό και όσες εφαρμογές θες τις ψάχνεις εκεί και τις βάζεις στη wishlist. Με το που πέσει η τιμή τους σου στέλνει email. Έτσι έχω πάρει πολλές αρκετά πιο οικονομικά.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη εφαρμογη για να βλέπεις τις μειώσεις τιμών ειναι το AppZap, μακράν, με σημαντικότερο προσόν ότι βλέπεις τη πορεία της τιμής το τελευταίο 1 χρόνο ώστε να βλέπεις ποιοι ειναι απατεώνες και πανε τις τιμές πάνω-κάτω ώστε να εμφανίζονται συνέχεια σε αντίστοιχες εφαρμογές! Επίσης ειναι το πιο πλήρες σε features!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω,τι παιζει με antivirus? πρεπει να μπει κανονικα οπως βαζουμε στα pc?

Όχι, δεν χρειάζεται :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και οσο αναφορα τη φορτιση τι παιζει? πρεπει να ξεφορτιζει εντελως κ μετα να το φορτιζω η ειναι οκ να φορτιζεται οταν ειναι π.χ στο 65%? ειναι οκ να ειναι στην πριζα κ να ειναι ανοιχτο?τo dock station σε τι ακριβως χρησιμευει?
Link to comment
Share on other sites

Και οσο αναφορα τη φορτιση τι παιζει? πρεπει να ξεφορτιζει εντελως κ μετα να το φορτιζω η ειναι οκ να φορτιζεται οταν ειναι π.χ στο 65%? ειναι οκ να ειναι στην πριζα κ να ειναι ανοιχτο?τo dock station σε τι ακριβως χρησιμευει?

 

Στο ios αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν γνωστοί ιοί.

Το φορτίζεις οπότε θέλεις. Μπορείς να το δουλεύεις όταν είναι στην μπριζα άφοβα.

Το dock station κρατάει όρθια της συσκευή ενώ είναι συνδεμενη με το PC,(φορτίζει και συγχρονίζει έτσι ) εξυπηρετεί αρκετά και αν θέλεις το ipad σαν second monitor

Edited by iDimitris
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είδα το 3 σε σχέση με το 2 χτες που το είχε μια φίλη μου. Να πω πως όταν τα είδα στο μαγαζί με την πρώτη ματιά δεν μου είχε φανεί μεγάλη η διάφορα στην οθόνη. Ε λοιπόν, χτες έπαθα πλάκα. Μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ διάφορα. Αφού κοιτάγα και ξανά κοιτάγα το 2 και δεν το πίστευα. Ειδικά σε portrait και σε PDF περιοδικά η διάφορα είναι χαοτικοτατη. Πράγματα που δεν διαβάζονταν στο 2 ήταν πεντακάθαρα στο 3.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είδα το 3 σε σχέση με το 2 χτες που το είχε μια φίλη μου. Να πω πως όταν τα είδα στο μαγαζί με την πρώτη ματιά δεν μου είχε φανεί μεγάλη η διάφορα στην οθόνη. Ε λοιπόν, χτες έπαθα πλάκα. Μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ διάφορα. Αφού κοιτάγα και ξανά κοιτάγα το 2 και δεν το πίστευα. Ειδικά σε portrait και σε PDF περιοδικά η διάφορα είναι χαοτικοτατη. Πράγματα που δεν διαβάζονταν στο 2 ήταν πεντακάθαρα στο 3.

Επειδη χθες,πηρα ενα iPad υποτιθεται το καινουριο,μιας και το κουτι αλλα και η συσκευη,δεν γραφει τιποτα επ'αυτου,πως θα ξερω,αν πηρα το σωστο,και δε μου πουλησε καποιο απ'τα παλια;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη χθες,πηρα ενα iPad υποτιθεται το καινουριο,μιας και το κουτι αλλα και η συσκευη,δεν γραφει τιποτα επ'αυτου,πως θα ξερω,αν πηρα το σωστο,και δε μου πουλησε καποιο απ'τα παλια;

καλη ερωτηση :) μιας και εξωτερικα ειναι δυσκολο να τα ξεχωρισει κανεις το 2 απο το 3. Οταν ειναι τα και τα δυο σβηστα, απλα το 3 ειναι λιγακι πιο παχυ (+0.6 χιλιοστα) και λιγακι πιο βαρυ (+50 γραμμαρια) απο το ipad2. Οταν ειναι αναμμενα η διαφορα στις οθονες τους βγαζει ματι, η οθονη του 3 εχει ακριβως 4πλασια pixels απο το 2 με αποτελεσμα να ειναι 4 φορες πιο "πυκνη" το οποιο την κανει να φαινεται 4 φορες πιο "καθαρη". Να υποθεσω οτι δεν εχεις δει ΠΟΤΕ σου ενα ipad2 με αναμμενη οθονη για να το ρωτας αυτο. Αν λοιπον ειναι οντως ετσι, απλα να ξερεις οτι στο ipad3 τα pixels δεν φαινονται πλεον με γυμνο ματι, ειναι τοσο μικρα δηλαδη που δεν διακρινονται. Ενω στο ipad2 μπορεις καθαρα να δεις τα pixels κοιταζοντας στην τυπικη home screen (αυτη με τα εικονιδια). ;)

 

@MacAngus: το wallpaper μπορει να το αλλαξει καποιος ευκολα, αν θελει να ξεγελασει καποιον που δεν εχει δει ποτε το ipad2 ... :)

Edited by Acer
Link to comment
Share on other sites

Επειδη χθες,πηρα ενα iPad υποτιθεται το καινουριο,μιας και το κουτι αλλα και η συσκευη,δεν γραφει τιποτα επ'αυτου,πως θα ξερω,αν πηρα το σωστο,και δε μου πουλησε καποιο απ'τα παλια;

Το καινούργιο έχει το σηματάκι του iCloud πάνω στο κουτί. Υπάρχουν και άλλοι πολλοί τρόποι να το ελέγξεις όπως με το serial number κ.λ.π.

Φαντάζομαι θα ήταν σφραγισμένο το κουτί...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@MacAngus: το wallpaper μπορει να το αλλαξει καποιος ευκολα, αν θελει να ξεγελασει καποιον που δεν εχει δει ποτε το ipad2 ... :)

 

Σωστά αλλά δεν μπορεί να κάνει το ίδιο στην φωτογραφία του iPad που έχει το κουτί. :cool:

Ένας άλλος τρόπος είναι

Ρυθμίσεις => Πληροφορίες => Διαγνωστικά και χρήση => Δεδομένα διαγνωστικών

Απο εκεί διαλέγεις ότι θες από την λίστα και στην οθόνη που σου βγάζει κοίταξε την 3η γραμμή που λέει Hardware Model λογικά θα λέει IPad 3 :D

Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο έχει το σηματάκι του iCloud πάνω στο κουτί. Υπάρχουν και άλλοι πολλοί τρόποι να το ελέγξεις όπως με το serial number κ.λ.π.

Φαντάζομαι θα ήταν σφραγισμένο το κουτί...

 

Δεν ειναι απαραίτητο αυτο, τα ipad2 που βγήκαν με ios5 το είχαν! Αν έχει αυτο που έχει και 3G θα πρέπει να λέει 4G απο πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο έχει το σηματάκι του iCloud πάνω στο κουτί. Υπάρχουν και άλλοι πολλοί τρόποι να το ελέγξεις όπως με το serial number κ.λ.π.

Φαντάζομαι θα ήταν σφραγισμένο το κουτί...

Βεβαια,μπροστα μου το ανοιξε.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά δεν μπορεί να κάνει το ίδιο στην φωτογραφία του iPad που έχει το κουτί. :cool:

σωστο κι αυτο (can't argue with that) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (3rd & 4th Gen - 2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...