Jump to content

iPad (3rd & 4th Gen - 2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά τα είδα δίπλα-δίπλα σε μαγαζί και δυσκολεύτηκα να καταλάβω ποιό είναι το καινούριο...Είδα και παιχνίδια και δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά...

εξωτερικα ειναι δυσκολο να τα ξεχωρισεις, απλα το ipad3 ειναι ελαφρως "παχυτερο" απο το ipad2, πρεπει να κοιταξει καποιος καλα για να το δει, μιας και η διαφορα τους ειναι γυρω στο 1 χιλιοστο :blink: ... Οσο για τα παιχνιδια, αυτα δειχνουν το ιδιο και στα 2 devices, εκτος κι αν ειναι γραμμενα ειδικα για το ipad3, οποτε και θα δει καποιος καθαρα την διαφορα στα γραφικα τους ... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν εννοώ μόνο το σχήμα βρε σείς.:pΜιλάω και για την οθόνη,τα παιχνίδια κτλ.Μόνο η κάμερα ήταν σαφώς καλύτερη.Γενικά θα ήθελα να το αντικαταστήσω με το 2 που έχω αλλά δεν βρίσκω κάποιο λόγο...:worry:

Μου φάνηκε και βαρύτερο το νέο μπορώ να πώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λόγο κάποιος που έχει το 2 να παει στο 3. Για εμένα που ερχομαι από το 1 όμως είναι τεράστια αναβάθμιση. Επίσης παρατήρησα πως τα παιχνίδια και οι εφαρμογές του iPhone στο νέα iPad έχουν σαφέστατα πιο όμορφα γραφικά σε πλήρη οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λόγο κάποιος που έχει το 2 να παει στο 3. Για εμένα που ερχομαι από το 1 όμως είναι τεράστια αναβάθμιση. Επίσης παρατήρησα πως τα παιχνίδια και οι εφαρμογές του iPhone στο νέα iPad έχουν σαφέστατα πιο όμορφα γραφικά σε πλήρη οθόνη.

Φίλε μου πίστεψε με τα 1024 της RAM είναι απο μόνα τους λόγος για να αλλάξει κάποιος συσκευή ,προσωπική μου πάντα άποψη ;)

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λόγο κάποιος που έχει το 2 να παει στο 3. Για εμένα που ερχομαι από το 1 όμως είναι τεράστια αναβάθμιση. Επίσης παρατήρησα πως τα παιχνίδια και οι εφαρμογές του iPhone στο νέα iPad έχουν σαφέστατα πιο όμορφα γραφικά σε πλήρη οθόνη.

εκτος απο το 1GB της ram και την πολυ ανωτερη καμερα, υπαρχει τεραστια διαφορα στο ποσο πιο καθαρα φαινονται πλεον τα pdf (ειδικα οσα εχουν υψηλη αναλυση οπως περιοδικα, εφημεριδες, κλπ), τα comics (για τους λατρεις του ειδους σαν κι εμενα) και τα fonts στις ιστοσελιδες που εχουν "συμπυκνωμενο" πολυ κειμενο, που στο ipad2 τα μικρα fonts φαινονται "θολα" και θελουν απαραιτητα zoomαρισμα με τα δαχτυλα για να διαβαστουν ... (ενω με το ipad3 διαβαζονται οπως ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι στις 15 του μηνα που μας περασε ημουν κατοχος iPad 2 αλλα εγινε ληστεια στο σπιτι μου και μαζι με πολλα αλλα πραγματα μου πηραν και το iPad 2:angry:

Εχθες πηρα το νεο iPad και οι εντυπωσεις μου βεβαια ειναι πολυ καλες αλλα αν καποιος εχει το iPad 2 δεν νομιζω οτι θα του προσφερει κατι παραπανω το νεο iPad

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι στις 15 του μηνα που μας περασε ημουν κατοχος iPad 2 αλλα εγινε ληστεια στο σπιτι μου και μαζι με πολλα αλλα πραγματα μου πηραν και το iPad 2:angry:

παντως ενας πιτσιρικας στην αμερικη βρηκε το ipad που του ειχανε κλεψει και πιασανε και τους κλεφτες απο μια εφαρμογη που του ειχε περασμενη ... :blink: εδω: http://www.imore.com/2012/04/02/find-ipad-app-helps-8yearold-catch-burglars-350000worth-stolen-property/

Link to comment
Share on other sites

παντως ενας πιτσιρικας στην αμερικη βρηκε το ipad που του ειχανε κλεψει και πιασανε και τους κλεφτες απο μια εφαρμογη που του ειχε περασμενη ... :blink: εδω: http://www.imore.com/2012/04/02/find-ipad-app-helps-8yearold-catch-burglars-350000worth-stolen-property/

 

Δυστηχως την ειχα απενεργοποιημενη αυτην την εφαρμογη,απλα αυτο που εκανα ηταν να παρω την apple τηλεφωνο και να δηλωσω το serial ως κλεμμενο ετσι ωστε αν ποτε παει σε οποιοδηποτε service να ειδοποιηθει η αστυνομια και εγω.

Link to comment
Share on other sites

το ipad δεν υποστηριζει Flash και ετσι καποια sites βασισμενα σε flash δεν ειναι 100% λειτουργικα ... Οσο για το ποια apps για ipad ειναι "χρησιμα", αυτο ειναι πολυ υποκειμενικο, εξαρταται τι ακριβως θελεις να κανεις εσυ με το ipad, μπορεις να κατεβασεις apps απο το appstore και να τα δοκιμασεις και να δεις ποια σου αρεσουν εσενα, υπαρχουν σχεδον 250.000 apps διαθεσιμα για ipad (πολλα απο αυτα ειναι δωρεαν και τα υπολοιπα εχουν χαμηλο κοστος) ;)

 

Με ενδιαφερει κατα βαση να κατεβαζω κ να βλεπω ταινιες,ειτε να τις βλεπω online,να σερφαρω γενικως στο ιντερνετ και για παιχνιδια..για αρχη..αν το μαθω σιγουρα θα μαθω κ διαφορα αλλα..οποτε?

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει κατα βαση να κατεβαζω κ να βλεπω ταινιες,ειτε να τις βλεπω online,να σερφαρω γενικως στο ιντερνετ και για παιχνιδια..για αρχη..αν το μαθω σιγουρα θα μαθω κ διαφορα αλλα..οποτε?

 

Μαλλον πρεπει να διαλεξεις κατι σε android...

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει ηδη το καινουριο ipad κ νομιζω δεν θα το μετανοιωσω..

 

Κι εγώ μόλις πήρα το καινούργιο iPad. Δυσκολευόμαστε γιατί είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ κάτι εκτός windows αλλά θα το συνηθίσει,που θα παει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει ηδη το καινουριο ipad κ νομιζω δεν θα το μετανοιωσω..

 

Εννοείτε δεν θα το μετανιώσεις,η συσκευή είναι φανταστική με φοβερές δυνατότητες,απλά έλεγα μήπως δεν θα σε βόλευε λόγω του ότι δεν υποστηρίζει flash player:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..Ήθελα να ρωτήσω,μετά την αγορά του ipad3,τι άλλο παρελκόμενο είναι απαραίτητο να χρειαστώ ώστε να μην έχω ατυχήματα??π.χ χρειάζομαι κάλυμμα στο πίσω μέρος και smart cover και ζελατίνα στην οθόνη ή κάτι άλλο που δεν γνωρίζω,αφού δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει apple συσκευή... ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..Ήθελα να ρωτήσω,μετά την αγορά του ipad3,τι άλλο παρελκόμενο είναι απαραίτητο να χρειαστώ ώστε να μην έχω ατυχήματα??π.χ χρειάζομαι κάλυμμα στο πίσω μέρος και smart cover και ζελατίνα στην οθόνη ή κάτι άλλο που δεν γνωρίζω,αφού δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει apple συσκευή... ευχαριστώ.

 

Αναλόγως που σκοπεύεις να το παιρνεις και ποιος θα το χρησιμοποιεί. Εγώ για χρήση στο σπίτι έχω μια διάφανη σκληρή αλλά λεπτή πίσω θήκη για να μην κάνει γρατσουνιές αν το ακουμπήσεις κάπου και μπροστά ένα smart cover για το οποίο η πίσω θήκη αφήνει χώρο να μπάινει και να βγαίνει άνετα. Σε περίπτωση που θέλω αν το βάλω σε τσάντα για να ταξιδέψω μάλλον θα το βάλω και σε ένα sleeve.

 

Γενικώς είμαι κατά των screen protectors. Δυο χρόνια με το ipad 1 δεν έπαθε τίποτα και με ένα πανάκι για γυαλιά γινόταν σαν καινούριο. Τώρα βέβαια αν το παίρνεις στον δρόμο, παντού και πάντα θα χρειαστείς ίσως κάτι πιο ενισχυμένο. Αν το παίρνει και κανένα πιτσιρίκι...εκεί δεν σε σώζει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..Ήθελα να ρωτήσω,μετά την αγορά του ipad3,τι άλλο παρελκόμενο είναι απαραίτητο να χρειαστώ ώστε να μην έχω ατυχήματα??π.χ χρειάζομαι κάλυμμα στο πίσω μέρος και smart cover και ζελατίνα στην οθόνη ή κάτι άλλο που δεν γνωρίζω,αφού δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει apple συσκευή... ευχαριστώ.

ισχυει οτι και για τα κινητα τηλεφωνα, χρειαζονται καποια προστασια σε περιπτωση που θα σου πεσουν κατω αλλα και για να μην παθαινουν μικρογρατσουνιες απο την καθημερινη χρηση (αν και το υλικο του ipad3 δεν γρατσουνιεται ευκολα, τοσο η οθονη οσο και το περιβλημα, αλλα αν πεσει κατω ισως φαει καποιο χτυπηματακι, μαλλον σε μια απ τις 4 γωνιες). Παντως αντεχει σε πτωσεις γενικα, μπορει και να μην παθει τιποτα (το πιθανοτερο). Εγω στο δικο μου εχω απλα ενα λαστιχενιο προστατευτικο που το πιανει γυρω-γυρω και πισω, αλλα στην οθονη δεν εχω τιποτα, δεν τις παω τις προστατευτικες μεμβρανες και εχω διαβασει οτι η οθονη του ipad χαραζεται πολυ-πολυ δυσκολα !!). Και οταν δεν το χρησιμοποιω η το μεταφερω, απλα το βαζω μεσα σε ενα sleeve-θηκη οπου μπαινει ολοκληρο μεσα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κ τους δύο για τις απαντήσεις σας!!!Το σίγουρο είναι πως θα αλλάζει πολλά χέρια,έστω κ για λίγο,αφού όλοι θα έχουν την περιέργεια να το δουν κ να το επεξεργαστούν!!!:D Απλά δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις και θήκη πίσω κ smart cover...

και κάτι ακόμα...να προτιμήσω αυθεντικά προιόντα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κ τους δύο για τις απαντήσεις σας!!!Το σίγουρο είναι πως θα αλλάζει πολλά χέρια,έστω κ για λίγο,αφού όλοι θα έχουν την περιέργεια να το δουν κ να το επεξεργαστούν!!!:D Απλά δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις και θήκη πίσω κ smart cover...

και κάτι ακόμα...να προτιμήσω αυθεντικά προιόντα?

 

Αυθεντικα προιοντα γιατι?εγω προσωπικα πιστευω πως δεν υπαρχει κανενας λογος,υπαρχουν τοσα πολλα πια που κανουν την ιδια δουλεια και ειναι κ στην μιση τιμη..απλα εχω καταλαβει πως η ελλαδιτσα μας δεν ειναι για τιποτα,σε site εξω ολα ειναι πολυ φτηνα, εδω μια απλη κ καλα δερματινη θηκη εχει 45€ και εξω εχει 15€ ..τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κ τους δύο για τις απαντήσεις σας!!!Το σίγουρο είναι πως θα αλλάζει πολλά χέρια,έστω κ για λίγο,αφού όλοι θα έχουν την περιέργεια να το δουν κ να το επεξεργαστούν!!!:D Απλά δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις και θήκη πίσω κ smart cover...

και κάτι ακόμα...να προτιμήσω αυθεντικά προιόντα?

εγω δεν πολυπιστευω στα αυθεντικα και "μη αυθεντικα", αν σου κανει για τη δουλεια που το θες, ας ειναι και κινεζικα η οτιδηποτε αλλο ... τα αυθεντικα κοστιζουν αρκετα παραπανω παντως, σιγουρα εχουν μια καπως καλυτερη ποιοτητα (το αν η διαφορα αυτη στην ποιοτητα αξιζει τα παραπανω λεφτα ειναι αλλο θεμα και υποκειμενικο περισσοτερο). Στο παρακατω Link θα βρεις εκατονταδες θηκες για ipad (ταξινομημενες ανα αυξουσα τιμη), απλα διαβασε ποιες απο αυτες ειναι για το ipad3 που εχεις :) http://www.skroutz.gr/c/92/tsantes-laptop.html?from=catspan&keyphrase=ipad

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κ τους δύο για τις απαντήσεις σας!!!Το σίγουρο είναι πως θα αλλάζει πολλά χέρια,έστω κ για λίγο,αφού όλοι θα έχουν την περιέργεια να το δουν κ να το επεξεργαστούν!!!:D Απλά δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις και θήκη πίσω κ smart cover...

και κάτι ακόμα...να προτιμήσω αυθεντικά προιόντα?

 

δες αυτη που πηρα εγω http://www.public.gr/prod/computers-and-software/tablets/aksesoyar-ipad/puro-golf-thiki-ipad-2-mple/prod1870007pp/

 

αλλιως smart cover και θηκη που αφηνει χωρο στα πλαγια για το cover ;) αλλα εμενα δε μ αρεσει με 2 πραγματα πανω του... θεμα γουστου βεβαια ειναι αυτο!

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Να πω τις εντυπωσεις μου. Η οθονη ειναι φανταστικη. Το ιδιο και η διαρκεια της μπαταριας. Επισης ειναι τρομερο που δεν ακουγεται τιποτα, φανταζομαι λογω του ssd. Δεν εχω βαλει ποτε τετοιο δισκο σε pc και τωρα το σκεφτομαι σοβαρα. Εκτος του οτι δεν ακουγεται κιχ, εχω την αισθηση οτι δουλευει πιο ομαλα η συσκευη. Ακομα δεν μπορω να συνηθισω να γραφω με αφη, αλλα νομιζω πως υπαρχει και keyboard. Η οθονη παροτι εχει καταπληκτικη αναλυση ειναι σχετικα μικρη. Θα μπορουσαν τουλαχιστον να μην βαλουν τη μπορντουρα γυρω γυρω και να ειναι πιανει ολη τη συσκευη. Γιατι δεν το κανουν? Θα ηταν περιπου 11 ιντσες στο ιδιο μεγεθος. Ρε παιδια μια ερωτηση. Υπαρχει κουμπι on-off ή το αφηνουμε ετσι ανοικτο. Οσον αφορα τις ταινιες, αγορασα το avplayerhd και τις μεταφερω μεσω wifi. Πηρα το μοντελο με 32 gb και χωραει αρκετα. Το avplayerhd μεσω μια διευθυνσης στον υπολογιστη ανεβαζει ταινιες, ειναι πολυ απλο. Και κατι ακομα, μονο o safari υπαρχει? Δεν υπαρχει ο firefox ή καποιος αλλος? δεν μπορω να βρω το κουμπι home στον safari
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κουμπι on-off ή το αφηνουμε ετσι ανοικτο.

Κράτα το κουμπί για λίγα δευτερόλεπτα και θα σου βγάλει επιλογή για απενεργοποιηση.

 

Και κατι ακομα, μονο o safari υπαρχει? Δεν υπαρχει ο firefox ή καποιος αλλος;

Υπάρχει ο Opera.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ειναι τρομερο που δεν ακουγεται τιποτα, φανταζομαι λογω του ssd. Δεν εχω βαλει ποτε τετοιο δισκο σε pc και τωρα το σκεφτομαι σοβαρα. Εκτος του οτι δεν ακουγεται κιχ, εχω την αισθηση οτι δουλευει πιο ομαλα η συσκευη.

για την ακριβεια ειναι NAND-based flash memory :)

Ακομα δεν μπορω να συνηθισω να γραφω με αφη, αλλα νομιζω πως υπαρχει και keyboard.

υπαρχουν keyboards στην οθονη, για πολλες γλωσσες και φυσικα και για ελληνικα

Η οθονη παροτι εχει καταπληκτικη αναλυση ειναι σχετικα μικρη. Θα μπορουσαν τουλαχιστον να μην βαλουν τη μπορντουρα γυρω γυρω και να ειναι πιανει ολη τη συσκευη. Γιατι δεν το κανουν? Θα ηταν περιπου 11 ιντσες στο ιδιο μεγεθος.

οι 11 ιντσες οθονη θα κοστιζαν πολυ ακριβοτερα και δεν θα ειχαν τα ιδια ppi (pixes per inch), δηλαδη η οθονη δεν θα ηταν πια "retina", ενω τωρα με αυτο το resolution και μεγεθος, ειναι ;) Και επισης αν δεν ειχε border γυρω-γυρω απο που θα το πιαναμε ?? :)

Ρε παιδια μια ερωτηση. Υπαρχει κουμπι on-off ή το αφηνουμε ετσι ανοικτο.

αν κρατησεις πατημενο για 2-3 δευτερολπετα το κουμπι στην πανω πλευρα, μπορεις να το σβησεις εντελως

Και κατι ακομα, μονο o safari υπαρχει? Δεν υπαρχει ο firefox ή καποιος αλλος?

υπαρχουν αρκετοι εναλλακτικοι browsers στο appstore ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με στεναχωρεί η έλειψη flash.

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω,τι χανει κανεις,αμα δεν εχει φλας;Διαβαζω συνεχεια οτι δεν εχει φλας,και τι κακο που ειναι,,και δεν παιρνω χαμπαρι,για να δω αν αξιζει να το παρω και εγω,που θελω να κατεβαζω κυριως σελιδες,αντι να χρησιμοποιω το λαπτοπ,που ζυγιζει 3.5Kg.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Μόλις εχθές έγινα κάτοχος του νέου ipad 16GB ios 5.1, το οποίο μου έκαναν δώρο απο το συγγενικό περιβάλλον, λόγω γιορτής (τυχερός μπορώ να πω!). Οι γνώσεις μου όμως είναι αρκετά λίγες στο συγκεκριμένο θέμα, επειδή δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με τα καλούδια της apple και γενικότερα με την τεχνολογία ''της άλλης όψης του νομίσματος''. Ομολογώ όμως, πως έχω εντυπωσιαστεί από την καινοτομία του! Έχω σκοπό να το κρατήσω και να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες του, για να το έχω ως ένα εργαλείο για την δουλειά μου & την πλοήγηση! Έτσι λόγω της αμάθειάς μου, αναγκάστικα να ψάξω στο νετ και να βρω αρκετά στοιχεία. Η καλύτερη πληροφόρηση όμως προήλθε απο αυτό εδώ το forum, και σε αυτό το σημείο ένα μεγάλο μπράβο σε όλους που κατέχουν ''το θέμα'' καλά, και δίνουν τα φώτα τους και στους υπόλοιπους!!! Και αυτό είναι το αληθινό νόημα, γιατί στην σημερινή εποχή ''βομβαρδιζόμαστε'' με τόσες πολλές πληροφορίες και τεχνολογικά επιτεύγματα, που είναι πολύ δύσκολο ένας κοινός νους, να τα συγκρατεί όλα & να γνωρίζει τα πάντα.

Δίχως να μακρυγορήσω άλλο, θα ήθελα ''τα φώτα'' σας, στα εξής:

 

1) Στο στάδιο δημιουργίας ενός apple ID, ζητάει αριθμό πιστωτικής κάρτας. Είναι υποχρεωτικό, ακόμα και για τις δωρεάν εφαρμογές? Ακόμα και εάν δεν σκοπεύω να κατεβάσω εφαρμογές επι πληρωμή?

2) Διαφορά μεταξύ untethered jb και tethered jb? Επίσης κάποιοι φίλοι αναφέρουν το tethered internet. Ποιός ο ακριβής ρόλος του?

3) Έχει βγεί επίσημα jb για το νέο ipad? Εάν ναι ή εάν έχει κάνει κάποιος jb το νέο του ipad με επιτυχία, ας μου στείλει σχετικό σύνδεσμο και λίγες οδηγίες (με προσωπικό μήνυμα).

4) Για να βάλει κάποιος το cy.... & να εγκαταστήσει διάφορες εφαρμογές εκτός app store, πρέπει να έχει κάνει jb πρώτα?

5) Κατέβασα κάποια app (.ipa), αλλά μόλις τα βάλω στο itunes και πατάω το κουμπί του συγχρονισμού, μου βγάζει ένα μήνυμα στο ipad πέρι αποτυχίας συγχρονισμού. Τι μπορώ να κάνω για να λύσω το συγκεκριμένο ζήτημα?

6) Όταν είμαι στο youtube και βλέπω κάτι, δεν βρίσκω πουθενά την επιλογή να το κάνω κοινοποίηση στο face.

7) Υπάρχει καμιά επιλογή στο safari για να κάνω bookmark 3-4 ιστοσελίδες που μπαίνω καθημερινά για γρήγορη πρόσβαση? Επίσης αποθηκεύονται cookies και temp files όπως σε άλλους browser? Τέλος υπάρχει η δυνατότητα αποθήκευσης ιστορικού, κωδικών πρόσβασης και φορμών?

8) Χρειάζεται κάποια συντήρηση στο ios όπως π.χ κάνουμε στα windows (registry, defragment, tweaks κτλ)

Εάν ήδη κάτι απο τα παραπάνω έχει απαντηθεί, στείλτε μου τον σχετικό σύνδεσμο & δεχθείτε την συγνώμη μου. Ακόμα στο ψάξιμο & στην ανάγνωση είμαι προσπαθώντας να μάθω 2 πραγματάκια & να διορθώσω την ασχετοσύνη.

 

Αυτά, θα είμαι online, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προθυμία & τις απαντήσεις σας!

 

Κωστας

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (3rd & 4th Gen - 2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...