Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως φαίνεται σε εσάς η illumination bar;εμένα μου δείχνει κάπως σκοτεινή θα λεγα,είναι φυσιολογικό;

Βάζω και φώτο

Ηλια καλομιλητο ! ο φιλος απο κατω εχει βαλει φωτογραφιες, για δες :)

edit: τωρα ειναι απο πανω.... χαχαχαχα

Παίδες καλησπέρα,

το κινητό το έχω από την προηγούμενη εβδομάδα.

Τώρα μόλις το έβαλα για την τρίτη φόρτιση.

Συνοπτικά το κινητό είναι σούπερ..Δεν μου έχει κολλήσει πουθενά, πάρα πολύ καλή ποιότητα ήχου τόσο στην αναπαραγωγή μουσικής όσο και στις κλήσεις, η πλοήγηση στο διαδίκτυο πολύ ομαλή,ταχύτατο δεν κολλάει πουθενά. Είχα ένα θεματάκι με το gps αλλά ανοίγοντας το 3g για να κατεβάσει κάτι λίγα assistance data πλέον όλα καλώς.

Η χρήση που το κάνω περιλαμβάνει: 60-90 λεπτά ομιλία, κανά 30 λεπτά έλεγχος email (δεν έχω το 3g ανοιχτό μόνιμα..το ανοίγω χειροκίνητα όποτε το χρειάζομαι) και καμμία φωτογραφία και πολύ μουσική..

Παρακάτω επισυνάπτω φωτο από τους 2 πρώτους κύκλους φόρτισης.

Δεν το έχω κάνει root ούτε έχω φλασάρει custom rom / kernel. Επίσης η φόρτιση γίνεται με φορτιστή στα 1000mA και όχι στα 1500mA που είναι ο μανίσιος.

Μία ερώτηση μόνο..Επειδή δεν παρατηρώ ταύτιση απόψεων..

Σε όσους το πήραν από vodafone, η ζελατίνα είναι κανονικά τοποθετημένη??

Σε εμένα είχε μία στο κουτί με ένα πανάκι σε μικρή συσκευασία..

Μου φαίνεται πως έχει στο κινητό διότι περιμετρικά βλέπω ένα αυτοκόλλητο λίγα χιλιοστά εσωτερικά των ορίων της οθόνης.

Απλά κατά λάθος μου έπεσε το κινητό και έκανε μικρές γρατσουνιές και σε έσενα σημείο έκανε προεξοχή και "τσιμπάει" το δάκτυλο κάθε φορά που περνάω από εκεί και προσπαθώ να βγάλω την ζελατίνα για να τοποθετήσω την δεύτερη.

Εχει μια στο κουτι και μια που φοραει απο το εργοστασιο. Αυτο που βλεπεις περιμετρικα ειναι, δες προσεκτικα γυρο-γυρο απο το ακουστικο και θα την δεις.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανένα δεν έρχεται εργοστασιακά με 4.0.4. Όλα σε 2.3 είναι.

 

εμενα φιλε μου ηταν με 4.0.4 απο την αρχη που το πηρα ;)

 

Ναι βρε το ξέρω!απλά εμένα μου φαίνονται κάπως σκοτεινά κ ρωτάω αν είναι φυσιολογικό!

 

 

Στο δικο μου, το δεξιο λεντακι μου ειναι ελαφρως σκοτεινοτερο απ τα αλλα δυο ...αλλα τι να κανουμε ..που να τρεχεις αντιπροσωπια...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Για ποια εφαρμογη μιλατε ρε παιδια????? Πειτε μας και εμας??????

 

Illumination bar!

 

 

 

 

 

Ηλια καλομιλητο ! ο φιλος απο κατω εχει βαλει φωτογραφιες, για δες :)

edit: τωρα ειναι απο πανω.... χαχαχαχα

 

Εχει μια στο κουτι και μια που φοραει απο το εργοστασιο. Αυτο που βλεπεις περιμετρικα ειναι, δες προσεκτικα γυρο-γυρο απο το ακουστικο και θα την δεις.

 

Ευχαριστώ Θανάση!:D

Έτσι όπως βλέπω τις φώτο μου δείχνει ένα κλικ πιο φωτεινό!

Όπως είπε κ ο φίλος ποιος τρέχει σε service:p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει κανονικά το usb debugging και ξεκινάω με το "Root_with_Restore_by_Bin4ry-XP" να κάνω δουλειά. Μου λέει να πατήσω το "RootMe" από το μενού. Το επιλέγω για restore αλλά μου βγάζει λάθος λέγοντας πως ο αποθηκευτικός χώρος δεν είναι προσβάσιμος. Όταν δοκιμάζω μέσω "flashtool" δεν μπορώ να κάνω τίποτα καθώς μου λέει ότι η συσκευή δεν είναι root.

 

Τι στο καλό συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις Unlockάρει τον bootloader?? Γίνεται με οδηγίες από το site της sony. Είναι μία διαδικασία 10 βημάτων που πρέπει να ακολουθήσεις πριν αρχίσεις τις "μόντες". :)

 

 

Παίδες καλησπέρα,

Είχα ένα θεματάκι με το gps αλλά ανοίγοντας το 3g για να κατεβάσει κάτι λίγα assistance data πλέον όλα καλώς.

Η χρήση που το κάνω περιλαμβάνει: 60-90 λεπτά ομιλία, κανά 30 λεπτά έλεγχος email (δεν έχω το 3g ανοιχτό μόνιμα..το ανοίγω χειροκίνητα όποτε το χρειάζομαι) και καμμία φωτογραφία και πολύ μουσική..

 

Για το GPS κατέβασε το FasterGPS που ρυθμίζεις σε ποιά region/Country είσαι και θα κλειδώνεις σε 3 δεύτερα σήμα και χωρίς 3G. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 3 βδομάδες τώρα,όλα καλά και από άποψη μπαταρίας (αντέχει 1.5 μέρα με συνεχή χρήση 3G/wifi) απλά χρησιμοποιώ φορτιστή 700 από άλλο LG κινητό.

Απλά μια ερώτηση αν το έχει παρατηρήσει καποιος, κάποιες φορές αγγίζοντας την οθόνη καταλάθος μου εμφανίζει μια λίστα με τις ενεργοποιημένες εφαρμογές ακριβώς μπροστά από την επιφάνεια εργασίας (χωρίς να με πηγαινει στο μενού των ρυθμίσεων).

Αυτό το έχω πάθει 2-3 φορές καταλάθος αλλά δεν ξέρω ποτέ τι πατάω, μήπως ξερει κανείς ακριβώς?

nokia 3310-->sony ericsson T610-->samsung E360 :O -->samsung J700 -->LG GT505-->Sony Xperia P
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό 3 βδομάδες τώρα,όλα καλά και από άποψη μπαταρίας (αντέχει 1.5 μέρα με συνεχή χρήση 3G/wifi) απλά χρησιμοποιώ φορτιστή 700 από άλλο LG κινητό.

Απλά μια ερώτηση αν το έχει παρατηρήσει καποιος, κάποιες φορές αγγίζοντας την οθόνη καταλάθος μου εμφανίζει μια λίστα με τις ενεργοποιημένες εφαρμογές ακριβώς μπροστά από την επιφάνεια εργασίας (χωρίς να με πηγαινει στο μενού των ρυθμίσεων).

Αυτό το έχω πάθει 2-3 φορές καταλάθος αλλά δεν ξέρω ποτέ τι πατάω, μήπως ξερει κανείς ακριβώς?

 

Πατάς το home παρατεταμένα …

Link to comment
Share on other sites

μερικα απο τα tweaks που εκανα στο κινητο μου και πιστευω οτι απλα εγινε ΤΕΛΕΙΟ και τις προτεινω αυτες τις αλλαγες ΑΦΟΒΑ

 

STOCK ROM : 6.1.1.B.1.75

KERNEL : Sliding_XP Kernel v7.2

KEYBOARD ΑΠΟ 4.1.2

WALKMAN ΑΠΟ SONY XPERIA V

Xperia V Camera Mod 5.1.1 Cyber-shot™

AC!D Audio Technology v7.0

BRAVIA ENGINE 2

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο το neoreader που εχω στο xperia p τι ειναι?μου ειναι χρησιμο η μπορω να το καταργησω?επισης το chrome που ειναι στη μνημη του κινητου μπορω να το σβησω δεν θα εχω προβλημα μετα??
Link to comment
Share on other sites

μερικα απο τα tweaks που εκανα στο κινητο μου και πιστευω οτι απλα εγινε ΤΕΛΕΙΟ και τις προτεινω αυτες τις αλλαγες ΑΦΟΒΑ

 

STOCK ROM : 6.1.1.B.1.75

KERNEL : Sliding_XP Kernel v7.2

KEYBOARD ΑΠΟ 4.1.2

WALKMAN ΑΠΟ SONY XPERIA V

Xperia V Camera Mod 5.1.1 Cyber-shot™

AC!D Audio Technology v7.0

BRAVIA ENGINE 2

 

φιλε mpekas24 θα βοηθουσε νομιζω παρα πολυ ολους εμας που δεν γνωριζουμε ακομα τα κολπα του P

αν μας ελεγες πως κανουμε αυτες της αλλαγες, μια την ημερα αν ειναι δυνατον. Ευχαριστω πολυ

(πρωην χρηστης Samsung Ace, ειχαμε καλομαθει στο forum του με της αναλυτικες οδηγιες)

Link to comment
Share on other sites

μερικα απο τα tweaks που εκανα στο κινητο μου και πιστευω οτι απλα εγινε ΤΕΛΕΙΟ και τις προτεινω αυτες τις αλλαγες ΑΦΟΒΑ

 

STOCK ROM : 6.1.1.B.1.75

KERNEL : Sliding_XP Kernel v7.2

KEYBOARD ΑΠΟ 4.1.2

WALKMAN ΑΠΟ SONY XPERIA V

Xperia V Camera Mod 5.1.1 Cyber-shot™

AC!D Audio Technology v7.0

BRAVIA ENGINE 2

 

Ειδικά το Bravia engine 2!Έχεις δει διαφορά με αυτό?Ποιά η διαδικασία για να μπεί???

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

μερικα απο τα tweaks που εκανα στο κινητο μου και πιστευω οτι απλα εγινε ΤΕΛΕΙΟ και τις προτεινω αυτες τις αλλαγες ΑΦΟΒΑ

 

STOCK ROM : 6.1.1.B.1.75

KERNEL : Sliding_XP Kernel v7.2

KEYBOARD ΑΠΟ 4.1.2

WALKMAN ΑΠΟ SONY XPERIA V

Xperia V Camera Mod 5.1.1 Cyber-shot™

AC!D Audio Technology v7.0

BRAVIA ENGINE 2

 

Το sliding xp το εβαλα και εγω και εγω δει διαφορα και στην μπαταρια και στο performance, εξαιρετικο kernel. Εχω το 7.1, το 7.2 δεν το εχω βαλει ακομα.

Επισης εχω βαλει και τη MB2 αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα στο αλμπουμ. Ειμαι με unlocked bootloader.

 

Δυο ακομα πολυ καλα tweaks που αλλαζουν το κινητο προς το καλυτερο ειναι ο νεος launcher του T και τα small apps.

Link to comment
Share on other sites

φιλε mpekas24 θα βοηθουσε νομιζω παρα πολυ ολους εμας που δεν γνωριζουμε ακομα τα κολπα του P

αν μας ελεγες πως κανουμε αυτες της αλλαγες, μια την ημερα αν ειναι δυνατον. Ευχαριστω πολυ

(πρωην χρηστης Samsung Ace, ειχαμε καλομαθει στο forum του με της αναλυτικες οδηγιες)

 

Συμφωνώ με τον προλαλίσαντα..

Λίγες οδηγίες προς ναυτιλόμενους δεν θα έκαναν κακό..

Αν ωστόσο δεν έχεις χρόνο, τα λινκ με τους οδηγούς που ακολούθησες και την σειρά με την οποία τα έκανες θα βοηθούσε αρκετά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

οδηγο ακομη και πως να βαλετε ρομ και κερνελ?

 

Καλημερα φιλε μου

Καθε βοηθεια εινα ευπροσδεκτη, οποτε εχεις χρονο και αν ειναι δυνατον.

Ευχαριστω πολυ καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Έγινε τελικά το root. Όμως τώρα μου έχει βγάλει μια μικρή αναβάθμιση για την έκδοση 54η οποία δεν εγκαθίσταται over the air αλλά θέλει companion. Τι κάνω τώρα; την εγκαθιστώ ή θα χάσω το root;
Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτο 3g σημα και φυσικα wifi ψαχνοντας για e mail καθε 15λεπτά

 

Not bad ε;;

 

Ακομα,μια ....

 

μην ακουσω καποιον οτι δεν τον φτανει η μπαταρια ..... λολ

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

μερικα απο τα tweaks που εκανα στο κινητο μου και πιστευω οτι απλα εγινε ΤΕΛΕΙΟ και τις προτεινω αυτες τις αλλαγες ΑΦΟΒΑ

 

STOCK ROM : 6.1.1.B.1.75

KERNEL : Sliding_XP Kernel v7.2

KEYBOARD ΑΠΟ 4.1.2

WALKMAN ΑΠΟ SONY XPERIA V

Xperia V Camera Mod 5.1.1 Cyber-shot™

AC!D Audio Technology v7.0

BRAVIA ENGINE 2

 

Το "Xperia V Camera Mod 5.1.1 Cyber-shot™" το πέρασες με CWM;

Link to comment
Share on other sites

Έγινε τελικά το root. Όμως τώρα μου έχει βγάλει μια μικρή αναβάθμιση για την έκδοση 54η οποία δεν εγκαθίσταται over the air αλλά θέλει companion. Τι κάνω τώρα; την εγκαθιστώ ή θα χάσω το root;

 

Θα το χάσεις το root με pc companion κ δε ξέρω πως γίνεσαι root στη. 54

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

για τον φιλο που το ζητησε.

 

απλες λεξεις, απλα βηματα.

 

-πρεπει να ξεκλειδωσεις τον bootloader

 

1) http://unlockbootloader.sonymobile.com/unlocking-boot-loader τα λεει ολα εδω μεσα

 

 

-εγκατασταση ROM.

1) κατεβαζεις flashtool (http://uploaded.net/file/2api8qvf) και κανεις εγκατασταση.

2) κατεβαζεις ROM (http://d-h.st/baN) και την τοποθετεις στο φακελο C:\flashtool\firmwares

3) ανοιγεις flashtool, συνδεεις κινητο και φαινεται οτι το προγραμμα το αναγνωριζει. πατας κεραυνο, επιλεγεις flashmode , επιλεγεις το firmware Που εχεις κατεβασει και πατας οκ. σε μερικα δευτερολεπτα (θα σου πει ποτε το προγραμμα) βγαζεις καλωδιο , κλεινεις κινητο , πατας το κουμπι που κατεβαζει τη φωνη κατω και ταυτοχρονα βαζεις πισω το καλωδιο μεχρι να αναψει πρασινο λαμπακι οπου και το αφηνεις.

 

τοσο απλα.

 

- εγκατασταση κερνελ

1) κατεβαζεις κερνελ ( http://d-h.st/JMN) και τον βαζεις οπου θελεις ( desktop για παραδειγμα)

2) ανοιγεις flashtool, συνδεεις κινητο και φαινεται οτι το προγραμμα το αναγνωριζει. πατας κεραυνο, επιλεγεις fastboot , βγαζεις καλωδιο, κλεινεις κινητο. πατας τωρα το ΠΑΝΩ κουμπι και συνδεεις καλωδιο μεχρι να αναψει μπλε λαμπακι οπου και το αφηνεις.

πας στο flashtool , select kernel to flash, τον βρισκεις στον υπολογιστη, πατας οκ

 

τοσο απλα.

 

εγκατασταση προγραμματων / tweaks.

 

-καταληξη .apk

απλα τα βαζεις μεσα στο κινητο, πας με εναν file manager και τα κανεις εγκατασταση

τοσο απλα.

 

- καταληξη .zip

 

προυποθεση : ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΕΡΝΕΛ ΜΕ root function.

 

1) μεταφερεις τα αρχεια .zip σε ενα δικο τους φακελο στην sd card.

2) κατεβαζεις ( http://uploaded.net/file/vsq9y2li) και κανεις εγκατασταση.

3) ανοιγεις το προγραμμα , επιλεγεις reboot in recovery

4) στο menu που σου βγαζει μετα το boot , ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ενα .zip αρχειο, κανεις : wipe cache partition (1o menu) και advance --> wipe dalvik cache. το προγραμμα το δουλευεις με το πανω/κατω κουμπι και το κουμπι της καμερας.

5) αφου περασεις το βημα 4) , επιλεγεις install zip from sdcard και απλα ακολουθεις την διαδικασια.

 

τοσο απλα.

 

τωρα

 

KEYBOARD ΑΠΟ 4.1.2 -----------> https://skydrive.live.com/?cid=7133f777798e5feb&id=7133F777798E5FEB%21211&authkey=!AD_9Gmgcxzjfs60

WALKMAN ΑΠΟ SONY XPERIA V ----------->> http://www.mediafire.com/?o7bmizathq1qk14

Xperia V Camera Mod 5.1.1 Cyber-shot™ ---------- > http://www.mediafire.com/?fw7tprcxvaguypd (AFTER INSTALLING YOU MUST CLEAR DATA Cyber-shot™ & FORCE STOP IN Setting>Apps>All_

AC!D Audio Technology v7.0 ---------> https://www.box.com/shared/pbcdu6s6zugyd4n7ywbh

BRAVIA ENGINE 2 -----------------> ακολουθηστε εδω : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2010727

launcher του T ------------> http://www.mediafire.com/?q2p9gptkcls7qw2

small apps. --------> http://www.mediafire.com/?c46p6alys7vhduw και http://www.mediafire.com/?9t98cvr7153qtn1 , τα οποια τα κανετε εγκατασταση ξεχωριστα αφου κανετε ενα boot μεταξυ τους.

 

 

παρατηρηση : στα .zip αρχεια καλυτερα καντε τα μετομασια ωστε να μην εχουν κενα μεταξυ τους οι λεξεις, προσπαθηστε να βαλετε μια λεξη, για παραδειγμα Xperia V Camera Mod 5.1.1 Cyber-shot καντε το xperiavcamera.

 

 

τελος.

Edited by mpekas24
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα mpekas24, τωρα τι να πω? Υπεροχα αρχιζουμε το σκάλισμα.

Ευχαριστω πολυ.!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μια γρήγορη βοήθεια σας παρακαλώ!

Γιατί δεν μου αναγνωρίζει τη συσκευή το Pc όταν το συνδέω? Έχω εγκαταστήσει και το Pc Companion αλλά και πάλι μια από τα ίδια...

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε άλλη θύρα USB και, αν υπάρχει διαθέσιμος, σε άλλο υπολογιστή.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στο laptop συνδέεται κανονικά... Δοκίμασα και σε άλλες θύρες αλλά τπτ...
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...