Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οσοι το πήρατε από Vodafone, είναι branded ή όχι;;;;;

 

Ναι έχει κάτι μικρομ@#$%ιες της vodafone στις εφαρμογές αλλά τίποτα το τρομερό.

Link to comment
Share on other sites

τι προβλημα εχεις;

 

 

MΕ το νέο firmware το WiFi κάνει να ανοίξει 500 χρόνια και πολλές φορές αν το αφήσεις σε standby καθώς ψάχνει, δεν βρίσκει τίποτα οπότε πρέπει να το ξανανοίξεις και να κάνει ξανά scan

 

Τα μικροπροβλήματα με την μπαταρία εξακολουθούν, δλδ μπορεί να δείχνει πως φόρτισε σε 15 λεπτά τελείως αλλά ουσιαστικά να είναι κάπου στο 50% και θέλει reboot κτλ

 

Αλλά το πιο ενοχλητικό που μου παρουσίασε με το που έβαλα το νέο firmware είναι η κακή λειτουργία του WiFi. Μάλιστα τα δίκτυα που έχει ήδη αποθηκεύσει τα βλέπει διπλά (δεν ενοχλεί αυτό) όσο το γεγονός πως πρέπει να είσαι κανα λεπτό πάνω από το κεφάλι του να ανοίξει τα δίκτυα και να συνδέσεις κάπου το κινητό σου

 

Κάμερες ήχοι application κτλ δεν είχα κάποιο πρόβλημα εγώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει κάτι μικρομ@#$%ιες της vodafone στις εφαρμογές αλλά τίποτα το τρομερό.

NFC Tags εχει στην συσκευασια της Vodafone ή οχι??

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας έρχομαι κ γω!!!

Κάτοχος πλέον:thumbup:

Λεπτομέρειες σε μια ώρα!Από voda μελισσιων το πήρα,στο mall μου είπε ένας υπάλληλος ότι από Τρίτη θα φέρει κι άλλα!

 

Asikis δεν ειχε nfc μέσα!

Hdmi καλώδιο κ τα γνωστά

Edited by zxr

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

NFC Tags απ οτι εχω καταλαβει εχουν μονο αυτα που προοριζονταν για εκτος ελλαδας...πχ αυτα που ειναι παραεισαγωγης εχουν συνηθως...ας το επιβεβαιωσουν και παιδια που εχουν αγορασει γερμανικα κλπ...

 

Να ρωτησω κατι , αν καποιο κινητο ειναι branded, γινεται να περαστει το κανονικο λογισμικο της σονυ και να ειναι unbranded μετα?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι αρκεί να βρεις το ftf αρχείο της Rom κ μέσω flashtool το περνάς.

Εγώ είμαι σε δίλημμα,μου βγάζει διαθέσιμη έκδοση. 550 μάλλον ics,αλλά δε ξέρω τι να κάνω!Διάβασα κάποια bugs κ κολλάω!

Στην. 184 υπάρχει εύκολο root ή πρέπει να γίνει downgrade κτλ κτλ;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε ακόμη να το βρούμε σε κατάστημα στην Ελλάδα? Έχω κοιτάξει το skroutz και μου βγάζει eshops με τα οποία δεν έχω ασχοληθεί για την "εγκυρότητα" τους. Στην vodafone που αναφέρονται κάποια μέλη το έψαξα στο site τους αλλά δεν βλέπω να το διαθέτουν. Έχετε να προτείνετε κάποιο σημείο πώλησης? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

NFC Tags απ οτι εχω καταλαβει εχουν μονο αυτα που προοριζονταν για εκτος ελλαδας...πχ αυτα που ειναι παραεισαγωγης εχουν συνηθως...ας το επιβεβαιωσουν και παιδια που εχουν αγορασει γερμανικα κλπ...

 

Να ρωτησω κατι , αν καποιο κινητο ειναι branded, γινεται να περαστει το κανονικο λογισμικο της σονυ και να ειναι unbranded μετα?

 

το κινητό σου βγάζει για διαθέσιμη ενημέρωση στο Notification Center για μία έκδοση 6.1.Β.8.550. Αυτή είναι branded ICS

 

Το Sony PC Companion παρόλα αυτά σου βγάζει ενημέρωση με την Official.

 

Αυτή τη στιγμή κάνω αυτή τη διαδικασία. Κατεβάζω την Official ROM γιατί άρχισαν να μου τη σπάνε τα εικονιδιάκια με τις εφαρμογές της voda στην 2.3.7.

Link to comment
Share on other sites

σταματηστε να ακουτε χαζομαρες.

 

το ics δουλευει πολυ καλα.

 

Θα το τολμήσω αύριο!

Ζελατίνα φοράει από τη μάνα του;

Πως εξηγείτε αυτό το σκαμπανεβάσματα;

Εκεί που μίλαγα ξαφνικά έσβησε κ ήταν στο 7% μετά το άνοιξα 20%!!

Ίσως επειδή είναι πρώτη φόρτιση κ δεν έχει στρώσει;

 

 

το κινητό σου βγάζει για διαθέσιμη ενημέρωση στο Notification Center για μία έκδοση 6.1.Β.8.550. Αυτή είναι branded ICS

 

Το Sony PC Companion παρόλα αυτά σου βγάζει ενημέρωση με την Official.

 

Αυτή τη στιγμή κάνω αυτή τη διαδικασία. Κατεβάζω την Official ROM γιατί άρχισαν να μου τη σπάνε τα εικονιδιάκια με τις εφαρμογές της voda στην 2.3.7.

 

Με root βγάζεις όλη τη σαβούρα.

Δεν ανεβάζεις κ το link της επίσημης έτσι να βρίσκεται;!

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

NFC Tags απ οτι εχω καταλαβει εχουν μονο αυτα που προοριζονταν για εκτος ελλαδας...πχ αυτα που ειναι παραεισαγωγης εχουν συνηθως...ας το επιβεβαιωσουν και παιδια που εχουν αγορασει γερμανικα κλπ...

 

Να ρωτησω κατι , αν καποιο κινητο ειναι branded, γινεται να περαστει το κανονικο λογισμικο της σονυ και να ειναι unbranded μετα?

 

Εμενα παντως που ειναι απο wind με επιδοτηση ελληνικο ειχε το Τ.. επισης το Ρ απο γερμανια παλι ειχε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ το έβαλα εχθές να το φορτίσω όλο το βράδυ με usb στον υπολογιστή (κλειστό το κινητό) και το πρωί που ξύπνησα δεν άνοιγε.Δεν είχε καθόλου μπαταρία.Έχει συμβεί σε κανένα;Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Που στο καλο ρυθμιζουμε τους 160 χαρακτηρες ανα SMS????

 

αν δεν ειναι ελληνικο δεν εχει και απλα βαζεις αυτη την εφαρμογη:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.nextsms&feature=search_result

και μετα αυτο:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.lang.nextsms.el&feature=search_result

 

και απο τις ρυθμισεις του το κανεις προεπιλογη να μην χτυπαει και η custom εφαρμογη οταν εχεις μηνυμα..και εισαι κομπλε!

εγω οσο ειχα το Ρ δεν μου δημιουργησε κανενα θεμα ουτε βαρυνε το κινητο.

καποιος φιλος ειχε πει οτι εχει βρει μια ρυθμιση, εξοικονομηση κατι τετοιο στα σμσ και εγγραφε με πολλους χαρακτηρες, εγω δεν την βρηκα στο γερμανικο μου Ρ..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι ελληνικο δεν εχει και απλα βαζεις αυτη την εφαρμογη:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.nextsms&feature=search_result

και μετα αυτο:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.lang.nextsms.el&feature=search_result

 

και απο τις ρυθμισεις του το κανεις προεπιλογη να μην χτυπαει και η custom εφαρμογη οταν εχεις μηνυμα..και εισαι κομπλε!

εγω οσο ειχα το Ρ δεν μου δημιουργησε κανενα θεμα ουτε βαρυνε το κινητο.

καποιος φιλος ειχε πει οτι εχει βρει μια ρυθμιση, εξοικονομηση κατι τετοιο στα σμσ και εγγραφε με πολλους χαρακτηρες, εγω δεν την βρηκα στο γερμανικο μου Ρ..

 

Ναι στις ρυθμίσεις μηνυματων... εξοικονόμηση κόστους. Το δικό μου που είναι γερμανικό την εχει

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι ελληνικο δεν εχει και απλα βαζεις αυτη την εφαρμογη:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.nextsms&feature=search_result

και μετα αυτο:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.lang.nextsms.el&feature=search_result

 

και απο τις ρυθμισεις του το κανεις προεπιλογη να μην χτυπαει και η custom εφαρμογη οταν εχεις μηνυμα..και εισαι κομπλε!

εγω οσο ειχα το Ρ δεν μου δημιουργησε κανενα θεμα ουτε βαρυνε το κινητο.

καποιος φιλος ειχε πει οτι εχει βρει μια ρυθμιση, εξοικονομηση κατι τετοιο στα σμσ και εγγραφε με πολλους χαρακτηρες, εγω δεν την βρηκα στο γερμανικο μου Ρ..

 

Ναι στις ρυθμίσεις μηνυματων... εξοικονόμηση κόστους. Το δικό μου που είναι γερμανικό την εχει

 

Εμενα ειναι Ελληνικο απο Vodafone και δεν την εχει την ρυθμιση......τι στο καλο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι Ελληνικο απο Vodafone και δεν την εχει την ρυθμιση......τι στο καλο;;;;

Ούτε στο δικό μου υπάρχει (από vodafone)!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....

Μετα απο ενα- δυο μηνες κατοχης του xperia Ρ μπορω να πω οτι το τηλεφωνο ισως ειναι απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν στην αγορα...Βεβαια αυτη η αποψη ειναι προσωπικη...Το θεμα της μπαταριας ειναι ενα προβλημμα που αφορα ολα τα smartphone αλλα με το σωστο στησιμο την σωστη χρηση (και αυτο ειναι προσωπικο θεμα....) και αρκετο ψαξιμο σε διαφορα φορουμ (οπως αυτο που ειμαστε και τους xda) μπορεις να το κανεις να πεταει....

Εγω μετα απο πολυ παιδεμα καταφερα να το ρουταρω (με τον γνωστο τροπο του flashtool...). Βεβαια στην αρχη με μπερδεψε λιγο γιατι ενω ειχα περασει αλλον Κερνελ αυτο εγραφε συνεχεια οτι εχει το 6.1.1.Β.1.54 με αποτελεσμα να μου βγαζει συνεχως οτι υπαρχει νεα ενημερωση και να μου δειχνει τον ιδιο Κερνελ... Προβληματακια υπαρχουν ακομα βεβαια αλλα αυτα ευθηνονται στα update της Sonny και οχι στην συσκευη....Π.Χ εμενα συνεχιζει να μην λειτουργει το λαμπακι οταν εχω μια ειδοποιησει οταν η οθονη ειναι σβηστη.....Μολις πατησω να αναψει η οθονη τοτε ενεργοποιητε και η ειδοποιηση !!!!!!!!!!! Επισης το θεμα της φωτογραφικης μηχανης που στα 8ΜΡ με φλας οι κοντινες φωτογραφιες μαυριζουν λυνεται με το να ρυθμισουμε την Καμερα στα 6 ΜΡ (προσωρινη λυση βεβαια!!!!!!!!)

Παρακατω εχω και καποιο φωτογραφικο υλικο που ισως σας βοηθησει να βγαλετε καποια συμπερασματα.....

Τωρα θα προσπαθησω να περασω και τον Κερνελ που πρωτεινει ο φιλος mpekas24 ...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στο δικό μου υπάρχει (από vodafone)!!

 

Μπαίνεις στα μηνύματα, πατάς το δεξί κουμπί και στις ρυθμίσεις δεν στο βγάζει;

 

Φίλε expendable, εμένα για να κρατήσει 2 ημέρες το κινητό πρέπει να το εχω κλειστό.. Είμαι άσχετος με το ρουτ και το φοβάμαι..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Φίλε expendable, εμένα για να κρατήσει 2 ημέρες το κινητό πρέπει να το εχω κλειστό.. Είμαι άσχετος με το ρουτ και το φοβάμαι..

 

Φιλε μου εμενα μου ειχε κρατησει 2 ημερες. αλλα δεν ηταν smartphone, ηταν σκετο κινητο...

Θελω να πω οτι αν το χρησιμοποιεις μονο για τηλ και δεν λιωνεις ιντερνετ ισως να πιασεις 2 ημερες.. επισης φωτεινοτητα στο 30% και κατω.. (ειδικα τωρα που νυχτωνει νωρις και δεν στο χτυπαει ο ηλιος να μη σε βολευει..)

αλλιως οκ, και στις 3 ωρες μπορεις να το κανεις να αδειασει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στα μηνύματα, πατάς το δεξί κουμπί και στις ρυθμίσεις δεν στο βγάζει;

 

Δεν υπαρχει τετοια ρυθμιση. Παλια ειχα και το Xperia Neo V και θυμομουν και εγω οτι εκει θα επρεπε να ειναι. Δυστηχως ομως δεν εχει.....fail.....βασικα εχει αρχισει και μου την δινει το Android.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...