Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ' οτι φαίνεται το πρόβλημα με το walkman θα με συνεχιστεί μέχρι να κάνω φορμάτ όταν έρθει η jelly bean...Μέχρι και φλασάρισμα του έκανα με το flash tool(χωρίς wipe data)και ακόμα τα ίδια...

 

Τα έβαλες στο φάκελο music???

 

Reboot έκανες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι,στον music,εδω το φλάσαρα,δν θα έκανα ενα reboot? :-P απλά παρατήρησα οτι πλέον "κόλλησε"για τα καλά,αφού δν μπορω καν να διαγράψω τα παλιά τραγούδια(έχει μείνει απλά το όνομά τους στον player).. Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αν δεν κάνω λάθος φοράει από τη μάνα του προστατευτικη μεμβράνη, η οποία πολύ δύσκολα αφαιρείται. Έχει προσπαθήσει κάποιος να την βγάλει ; Κι αν ναι, πώς τα κατάφερε;
Link to comment
Share on other sites

Ναι,στον music,εδω το φλάσαρα,δν θα έκανα ενα reboot? :-P απλά παρατήρησα οτι πλέον "κόλλησε"για τα καλά,αφού δν μπορω καν να διαγράψω τα παλιά τραγούδια(έχει μείνει απλά το όνομά τους στον player)..

 

παιδια το θεμα με της φωτογραφιες κατα την ληψη με φλας το βρηκα δεν βγενουν πλεον μαυρες καμενες πεξτε λιγο με την τιμη εκθεσης+περισοτερο φως

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αν δεν κάνω λάθος φοράει από τη μάνα του προστατευτικη μεμβράνη, η οποία πολύ δύσκολα αφαιρείται. Έχει προσπαθήσει κάποιος να την βγάλει ; Κι αν ναι, πώς τα κατάφερε;

 

Γνώμη μου είναι να μην τη βγάλεις γιατί αν τη βγάλεις και πας να βάλεις άλλη αποκλείεται να τη βάλεις τόσο τέλεια..Δεν το ήξερα οτι είχε απο μόνο του και εχω βάλει απο πάνω κ άλλη!!:p

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω βάλει κι αλλη απο πανω. Απλά όταν το αγόρασα το ψιλοεγδαρα στην οθόνη. Δεν φαίνεται ιδιαίτερα αλλά είναι στιγμες που με πιάνει και το σκαλιζω :D Επειδή μόνος μου δεν τα καταφέρνω μπορεί καποια στιγμή να το πάω στο σέρβις να μου την βγαλουν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες προσπαθω να το κανω root αλλα δε θελει με τιποτα! Δοκιμασα τον επίσημο οδηγό για τη σειρα ΝΧΤ και με τις δυο version αλλα κ παλι καμια τυχη...

Τα φώτα σας!!

 

Σημειωση: Εχω την 1.54

Link to comment
Share on other sites

Παιδες προσπαθω να το κανω root αλλα δε θελει με τιποτα! Δοκιμασα τον επίσημο οδηγό για τη σειρα ΝΧΤ και με τις δυο version αλλα κ παλι καμια τυχη...

Τα φώτα σας!!

 

Σημειωση: Εχω την 1.54

 

Δε γίνεται στην 1.54 easy root..

Με αυτό το λινκ έκανα εγώ roothttp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2023756

Αλλιώς με αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1900172

Διαλέγεις κ πέρνεις!Ίδιες διαδικασίες είναι

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται στην 1.54 easy root..

Με αυτό το λινκ έκανα εγώ roothttp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2023756

Αλλιώς με αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1900172

Διαλέγεις κ πέρνεις!Ίδιες διαδικασίες είναι

 

Ευχαριστω για την απαντηση!

 

Δοκιμασα το tutorial που παρεθεσες αλλά... Εχω ενα "μικρό" προβληματάκι...

Εκανα flash λοιπον με τον παλιο kernel .599 και υστερα το ενεργοποιησα για να κανω root με το Restore ομως το κινητο δεν αποκρινεται καθολου!!! Λαγκαρει απιστευτα! δεν μπορω καν να δω το Lock screen! πόσο μαλλον να μπω στα apps για να ανοιξω το Backup and Restore.... Και το χειροτερο ειναι οτι δεν μπορω ουτε καν να απενεργοποιησω το κινητο!

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει κ εγω..τρεμόσβηνε η οθόνη οταν πήγα στο .599 kernel..Προσπάθησε στα τυφλά,αχνοφαίνονται κάπως οι επιλογές.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο εγώ δεν είχα τέτοιο θέμα..

Ορφέα γιατί γίνεται αυτό όμως;Έχεις καταλάβει;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχει screen protector απο τη "μάνα" του και εγώ έβαλα και άλλο από πάνω;; :D

 

Πάντως αν βγάλεις από το μυαλό σου ότι δεν δέχεται sd και ότι δεν βγαίνει η μπαταρία, είναι πολυ-πολύ καλό "φθηνο" smartphone!!! :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο εγώ δεν είχα τέτοιο θέμα..

Ορφέα γιατί γίνεται αυτό όμως;Έχεις καταλάβει;

 

Δεν εχω καταλάβει,δυστυχώς...Δεν είναι και οτι πιο φυσιλογικό να πηγαίνει κανεις σε παλιό kernel με καινούρια έκδιση,δεν έχει κατασκευαστεί έτσι το λειτουργικό,οπότε μπορεί να είναι λογικό..

 

Καλά έχει screen protector απο τη "μάνα" του και εγώ έβαλα και άλλο από πάνω;; :D

 

Πάντως αν βγάλεις από το μυαλό σου ότι δεν δέχεται sd και ότι δεν βγαίνει η μπαταρία, είναι πολυ-πολύ καλό "φθηνο" smartphone!!! :)

 

Τι εννοείς καλό-φθηνό smartphone??Επειδή και στα πιο ακριβά(όπως στα μήλα)δεν βγαίνει η μπαταρία και δεν παίρνουν sd??

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!και εγώ το πήρα τώρα το κινητό,το έχω μια εβδομάδα! είναι πολύ καλό,το είχα βάλει στο μάτι από τη παρουσίαση πέρυσι στη Βαρκελώνη και επιτελούς το πήρα! ένα θεματακί πού προέκυψε ξαφνικά,δε λειτουργούν για κάποιο λόγο οι ήχοι στην αφή και στο κλείδωμα και γενικά, ενώ τα έχω ενεργοποιημένα και τον ήχο στο τέρμα...δεν έχω ιδιαίτερο θέμα αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο..στο ξεκλείδωμα μάλιστα αν βάλω το αυτί μου στο ηχείο ακούω κάτι σαν να ενεργοποιείται το ηχείο αλλά όχι τον ήχο που κάνει, επίσης και ο ήχος του κλείστρου της κάμερας είναι χαμηλωμένος, ίσα που ακούγεται..αν ξέρει κάποιος γιατί μπορεί να συμβαίνει και πως να το φτιάξω.. ευχαριστώ! Edited by kostas_g13
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς καλό-φθηνό smartphone??Επειδή και στα πιο ακριβά(όπως στα μήλα)δεν βγαίνει η μπαταρία και δεν παίρνουν sd??

 

Το αυτό!

Για 250€ ευρό τιμή είναι πολύ πολύ καλό smartphone! :)

Όχι απλά καλό αλλά καλύτερο από πάρα πολλά της κατηγορίας του!!

 

Με εσπεριδοειδή δεν ασχολουμαι.... :D

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Λιγα μηνυματα πιο πισω ειχα αναφερει ενα προβλημμα που απεκτησα στο κινητο υστερα απο δικα μου πειραγματα σε αυτο....

Το κινητο, υστερα απο αυτα που θα περιγραψω παρακατω, καθοταν κολλημενο στην αρχη δειχνοντας το SONY μονιμα....οτι reset του εκανα αυτο επανακινουσε και κολλαγε εκει...Τελειως κλειστο του συνδεα το καλωδιο usb ...αναβε για λιγο το λαμπακι κοκκινο και μετα γινοταν πρασινο και το SONY εμφανιζοταν παλι.....

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

Ξεκινησα να κανω το κινητο οπως πρωτεινε ο φιλος mpekas24. Στην αρχη απο μια λαθος δικια μου εκτιμηση εκανα οσα περιεγραφε με κλειδωμενο bootloader (αμα ψαξεις στο google υπαρχουν τροποι να παρακαμψης την διαδιακασια). Το αποτελεσμα ηταν να βγαζει προβλημμα το κινητο στην εφαρμογη UI με αποτελεσμα να χανεται η ταπετσαρια και αρκετες δυσαρμονοιες στην αρχικη οθονη και γενικα στο interface του κινητου.....

Διαγραφη ολων και επαναφορα του κινητου στις αρχικες και εργοστασιακες ρυθμισεις μεσω SEUS (σε αυτην την φαση δουλεψε κανονικα...)

Η δευτερη προσπαθεια εγινε ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες του φιλου μας....Ολα πηγαν κατευχην . Εδω συναντησα το προβλημμα που αναφερεται πιο πανω στον κερνελ 0.59...μου τρεμοεπαιζε η οθονη στην επανεκινηση του κινητου και αχνοφαινοντουσαν τα στοιχεια της οθονης. ψαχνοντας να βαλω το pin της καρτας το κινητο επανηλθε στα φυσιολογικα του...Τελος παντω ξεπεραστικε και αυτο το προβλημμα και γυρισα στον Β.1.75 WORLD ...Αφου περασα και ολα τα υπολοιπα zip αρχεια και apk εκανα την τελευταια επανεκινηση...Ολα πηγαιναν ρολοι...Το κινητο εδειχνε μια χαρα...Η μπαταρια του εδειχνε να ριχνει τα ποσοστα της αρκετα αργα και αρχισα να καμαρωνω που τα καταφερα !!!!!! Ηθελα αν στειλω και μηνυμα στον mpekas24 αλλα ειδα οτι ειναι τιμωρημενος και δεν μπορουσα....Παιζοντας λοιπον και ψαχνοντας το νεο μου κινητο παρατηρησα οτι τα μηνυματα χωρανε 70 χαρακτηρες....Επιλογη εξοικομησης στης ρυθμισης μηνυματων δεν υπηρχε οποτε ειπα να ακολουθησω τον Οδηγο του φιλου zxr και να παρεμβω στα εσωτερικα του κινητου για να αυξησω τους χαρακτηρες στα μηνυματα...Το λαθος μου ηταν οτι δεν δοκιμασα αν το πετυχα...Διαβαζοντας τις οδηγιες του zxr ειδα και λιγο πιο κατω για καποια tweaks που αφορουν το συστημα του κινητου!!!! Ως μεγαλος προγραματιστης πλεον (τρομαρα μου :cry: ) ειπα να τα δοκιμασω... Δεν τα περασα ολα...Αυτο που μου εχει μεινει ως τελευταια εικονα ειναι οτι στο τελευταιο που περασα εγραφε ο zxr οτι αν λαγκαρει το κινητο βαλτε αλλη μια # η' διαγραψτε το...

Και ναι ημουν ετοιμος να κανω την τελευταια επανεκινηση του κινητου και να αρχισω να καμαρωνω για αυτα που εκανα ;)

Ομως η :X η μοιρα ειχε αλλο σκοπο !!!!!!!!!!!! Το κινητο εμενε κολλημενο εκει.....

Ουτε pc companion.....ουτε SEUS .....ουτε flashtool το επαναφερουν....Πανω στον ενθουσιασμο μου δεν πηρα μπακαπ ουτε σε κερνελ ουτε σε bootloader ....και η εργοστασιακη εγγυηση εχει χαθει εφοσον ξεκλειδωσα bootloader.

Τωρα πλεον ο τεχνικος (ευτηχως ειναι φιλος...βεβαια το μεροκαματο θα το παρει!!) μονο με μηχανημα και αρχικο προγραμματισμο θα μπορεσει να κανει κατι....:cry:

Εννοειται βεβαια οτι ολα αυτα εγιναν με δικια μου ευθηνη και δεν υποννοω οτι φταινε τα παιδια με τις οδηγιες τους...

Ομως τωρα εχω πεισμωσει και περιμενω να ξαναπαρω το κινητο πισω για να το......ξανακαταστρεψω !!!!!!!!!!

Προς το παρων πειραματιζομαι με ενα xperia u :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρώσικο χειρουργείο στο Sony Xperia P

 

 

Πολυ χρησιμο βιντεο φιλε. Το ειχα σαν οδηγο πριν δεκα μερες που αλλαξα πλατη στο p μετα απο χτυπημα που μου αφησε ενα ενοχλητικο βαθουλωμα!! Κλαιω βεβαια για τα ευρω που εδωσα για τη νεα πλατη αφου για μια πλαστικη θελεις μαξιμουμ 8 ευρω ενω για την αλουμινιου μας, εδωσα 28!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμο βιντεο φιλε. Το ειχα σαν οδηγο πριν δεκα μερες που αλλαξα πλατη στο p μετα απο χτυπημα που μου αφησε ενα ενοχλητικο βαθουλωμα!! Κλαιω βεβαια για τα ευρω που εδωσα για τη νεα πλατη αφου για μια πλαστικη θελεις μαξιμουμ 8 ευρω ενω για την αλουμινιου μας, εδωσα 28!!!

 

Με έβαλες σε σκέψεις...

Εχω το P σε μαύρο και λέω για αλλαγή να το κάνω ασημί και έχω 2 απορίες.

Η πλάτη έχει και τα πλαϊνά κουμπάκια επάνω της (vol, power, cam και το καπάκι της sim) ή θα χρειαστεί να τα παραγγείλω ξεχωριστά σε ασημί?

Και κάτι άλλο αν μπορείς...

Το κάτω καπάκι οκ, το τραβάς και βγαίνει εύκολα, το επάνω θέλει τρόπο ή απλώς και αυτό το τραβάς?

Και για να το ξεχειλώσω... μήπως έχει και τις 2 πλαϊνές βίδες σε ασημί στη συσκευασία?

Link to comment
Share on other sites

Το αυτό!

Για 250€ ευρό τιμή είναι πολύ πολύ καλό smartphone! :)

Όχι απλά καλό αλλά καλύτερο από πάρα πολλά της κατηγορίας του!!

 

Με εσπεριδοειδή δεν ασχολουμαι.... :D

 

Χχαχαχαχχαχαχ,και καλά κάνεις!! :p

 

Πολυ χρησιμο βιντεο φιλε. Το ειχα σαν οδηγο πριν δεκα μερες που αλλαξα πλατη στο p μετα απο χτυπημα που μου αφησε ενα ενοχλητικο βαθουλωμα!! Κλαιω βεβαια για τα ευρω που εδωσα για τη νεα πλατη αφου για μια πλαστικη θελεις μαξιμουμ 8 ευρω ενω για την αλουμινιου μας, εδωσα 28!!!

 

Απο τη στιγμή που ανοίγεις την πλάτη,έχεις άμεση πρόσβαση στην μπαταρία για αλλαγή,ή πρέπει να λυθούν κ' άλλα πράγματα??

Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.

 

Ξέρει κανείς που είναι στο μενού η ρύθμιση για εγκατάσταση εφαρμογών απο τρίτους; (εκτός Google Play)

 

Είχα επιτρέψει την εγκατάσταση τέτοιων εφαρμογών στο κινητό μου για να εγκαταστήσω κάτι, αλλά έχω παρατηρήσει κάθε μια δύο μέρες να δημιουργούνται συντομεύσεις στην αρχική για Poker, roulette κλπ που δεν έχω εγκαταστήσει εγώ.

 

Τι μπορεί να παίζει; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.

 

Ξέρει κανείς που είναι στο μενού η ρύθμιση για εγκατάσταση εφαρμογών απο τρίτους; (εκτός Google Play)

 

Είχα επιτρέψει την εγκατάσταση τέτοιων εφαρμογών στο κινητό μου για να εγκαταστήσω κάτι, αλλά έχω παρατηρήσει κάθε μια δύο μέρες να δημιουργούνται συντομεύσεις στην αρχική για Poker, roulette κλπ που δεν έχω εγκαταστήσει εγώ.

 

Τι μπορεί να παίζει; :wacko:

 

Καποια εφαρμογη κανει τη ζημια. Εισαι rooted;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το βιντεάκι! ;)

 

Βλέπω ότι η μπαταρία μπορεί να βγει και χωρίς να βγει όλοι ή "πλακέτα" εε;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καποια εφαρμογη κανει τη ζημια. Εισαι rooted;

Οχι. Ξερεις απο που απενεργοποιω αυτό για τις εφαρμογές; Η ποια εφαρμογή μπορεί να μου το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Ξερεις απο που απενεργοποιω αυτό για τις εφαρμογές; Η ποια εφαρμογή μπορεί να μου το κάνει;

 

ρυθμίσεις - ασφάλεια- άγνωστες πηγές. Αλλά δεν νομίζω να δεις διαφορά. Είναι κάποια εφαρμογή η οποία "πετάει" στη συσκευή διαφημίσεις και εφαρμογές όταν συνδέεσαι με το internet.

Δυστυχώς μόνο με δοκιμές μπορείς να καταλάβεις τι παίζει. Άρχισε να ξηλώνεις τις εφαρμογές που εγκατέστησες λίγο πριν αρχίσει να στο κάνει αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...