Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει να κάνει με την κάρτα sim,και το δικό μου που είναι cosmote branded και έβαλα καινούρια sim δεν έχει πάρει αναβάθμιση ακόμα..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ερώτηση: αν φλασαρουν μια επίσημη Rom(tft) με το flashtool χάνουν την εγγύηση?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαξα κινητο δεν πηρα καινουριο καρτα sim μου την εκοψαν και ξαναπηρα την Cosmote και μου λενε οτι μπορει αυτο να φταιει και να πατε σε κανεναν καταστημα γερμανος η comsote και να παρετε μια καινουρια micro sim.Εγω αυτο θα κανω για αρχη και μετα βλεπουμε.Υπαρχει καπποις οδηγος σε αυτο το φορουμ γιατι ειμαι σχετικα καινουριος και δεν εχω μαθει το φορουμ.Αγορασα το κινητο αυτο λογο των specs του.Για το θεμα της μπαταριας το ηξερα οσο για το θεμα λειτουργεικου εκει δεν φανταζομουν οιτ θα γινοταν αυτο.

Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας

ΥΓ. Εσεις που με βοηθατε εχετε Cosmote η αλλη εταιρια?

 

Κάνω Copy / Paste την απάντηση που σου έδωσα το πρωί...

 

Φταίει ότι το κινητό σου έχει Cosmote Branded Rom . Κατά την προσωπική μου άποψη - και συμπεραίνοντας από το Post σου ότι δεν είσαι εξοικειωμένος με Smartphones - θα σου έλεγα πως η καλύτερη λύση θα ήταν να το πας στο Service της Sony για κινητά και να ζητήσεις να σου κάνουν αναβάθμιση σε 4.0.4 με unbranded Ελληνική Rom.

 

Ή με ακούς, ή απλά μένεις με την 2.3.7 ή όποια άλλη έχει η Cosmote.

 

ΥΓ. Καλό θα ήταν να μην συμβουλεύομε άτομα εντελώς άσχετα με τα χώρο (όπως ο φίλος μας ο Mitsosmitsos) να κάνουν μόνοι τους αναβάθμιση λογισμικού βάσει οδηγιών στο net γιατί παίζει να καταλήξουν με Bricked Κινητά και να μας κατηγορούν ότι εξαιτίας μας έγινε ότι έγινε.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Κάνω Copy / Paste την απάντηση που σου έδωσα το πρωί...

Φταίει ότι το κινητό σου έχει Cosmote Branded Rom . Κατά την προσωπική μου άποψη - και συμπεραίνοντας από το Post σου ότι δεν είσαι εξοικειωμένος με Smartphones - θα σου έλεγα πως η καλύτερη λύση θα ήταν να το πας στο Service της Sony για κινητά και να ζητήσεις να σου κάνουν αναβάθμιση σε 4.0.4 με unbranded Ελληνική Rom.

Ή με ακούς, ή απλά μένεις με την 2.3.7 ή όποια άλλη έχει η Cosmote.

ΥΓ. Καλό θα ήταν να μην συμβουλεύομε άτομα εντελώς άσχετα με τα χώρο (όπως ο φίλος μας ο Mitsosmitsos) να κάνουν μόνοι τους αναβάθμιση λογισμικού βάσει οδηγιών στο net γιατί παίζει να καταλήξουν με Bricked Κινητά και να μας κατηγορούν ότι εξαιτίας μας έγινε ότι έγινε.

 

Εγω σε ακουω απλα ειμαι θυμομενος επειδη δεν μπορω να το αναβαθμισω.Το οτι το κινητο μου ειναι Cosmote Branded Rom αυτο δεν το ηξερα ουτε η Cosmote μας το εχει πει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε ακουω απλα ειμαι θυμομενος επειδη δεν μπορω να το αναβαθμισω.Το οτι το κινητο μου ειναι Cosmote Branded Rom αυτο δεν το ηξερα ουτε η Cosmote μας το εχει πει.

 

Αν θα πρέπει να είσαι θυμωμένος με κάτι είναι με τον εαυτό σου που δεν το έψαξες καλύτερα. Δεν φταίει καθόλου η Sony και φταίει ελάχιστα η Cosmote. Βασικά και να σου έλεγε ο πωλητής ότι το κινητό έχει Branded Rom δεν θα έπαιρνες μυρουδιά τι σήμαινε αυτό και - φαντάζομαι- ούτε ο πωλητής θα ήξερε τι επιπτώσεις έχει πέρα από το ότι έχει κάποιες προ εγκατεστημένες εφαρμογές και Logo.

Καλό θα ήταν να ψάχνουμε καλά πριν αγοράσουμε κάτι , ειδικά όταν έχουμε βασικές ή και καθόλου γνώσεις υπό του προκειμένου .

Κάποιος που "ξέρει από Smartphones" (όπως λέμε ξέρει από βέσπα), θα έλυνε το συγκεκριμένο πρόβλημα μέσα σε 1-2 ώρες (download official greek rom -> flash και τέλος). Η λύση για αυτούς που δεν ξέρουν είναι πολύ απλά να πάνε στο Service - Και να ελπίσουν ότι δεν θα πέσουν σε κανα γκαζμά τεχνικό Στην Arvato

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Θεωρεις προτιμοτερο να τρεχει σε service point και ααααν το δεχτουν και ααααν ξερει ο τεχνικος και ποσο θα κανει να του το δωσει παλι πισω και τελικα αν θα ειναι ικανοποιημενος απο το να διαβασει εναν οδηγο με αναλυτικες οδηγιες στα ελληνικα και ο,τι προβλημα εχει να μας ρωτησει? Δοξα τω θεω μετα απο περιπου 10 συσκευες sony δικες μου, φιλων και γνωστων που εχουν περασει απο τα χερια μου, δεν εχω καταφερει οσο και να προσπαθησα να brickαρω τη συσκευη. Τα sony/ sony ericsson δεν γινονται τουβλα. Ανα πασα στιγμη φλασαρεις με σεους και εχεις την συσκευη στην αρχικη της μορφη. Ακομα και με τροποποιημενο λογισμικο, φλασαρεις με flashtool μια ρομ και εισαι οκ.

Εμενα αποψη μου ειναι να φλασαρει μονος μια ρομ διαβαζοντας. Αν θελει να ασχοληθει φυσικα. Αυριο μεθαυριο μπορει να μην του αρεσει η ICS ή να του φαινεται αργη κ.λ.π. τι θα κανει? Θα το παει παλι στο service? Ακομα και ενα απλο root να θελει πρεπει να ασχοληθει και να διαβασει. Αφου λοιπον δεν το γλιτωνεις το διαβασμα αργα ή γρηγορα, αποψη μου καντο μονος αλλα προσεξε. Να εχεις κατανοησει τους οδηγους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορούμε να ρουτάρουμε την τελευταία έκδοση 6.1.1.B.1.54;Επίσης βρήκα έναν οδηγό αλλα λέει πως χρειάζεται flashing. Τι ακριβώς είναι αυτό; Υπάρχει κάποιος οδηγός; Μπορεί να βλάψει το flashing την συσκευή;

 

Επίσης όσοι έχετε την συσκευή, όταν βάζεται το micro-usb πανω στην συσκευή παιζει λιγάκι το καλώδιο πάνω κάτω;

Edited by stagtolis
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα παω σε ενα καταστημα Cosmote η Γερμανος κα θα αγορασω μια καινουρια micro-sim θα την βαλω καιο θα δοκιαμσω να κανω update με τοους 3 τροπους.Επισης επικοινωνισα με εναν φιλο μου ο οποις μου ειπε γνωριζει και θα με βοηθισι.Αυτα απο εμενα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θελω να ρωτησω το εξης.. Εχετε παρατηρησει οτι το back button ειναι πιο φωτεινο απο home button και αυτο πιο φωτεινο απο το settings button? Επίσης ενώ με ενα απλο αγγιγμα και αυτο soft αποκρινονται αμεσως τα back και home buttons το settings button δεν εχει καλη αποκριση.Χρειαζεται να πιεστει καποιες αν οχι ολες τις φορες.. Ειδα ολους τους χρηστες να το αναφερουν σχεδον στο xda αλλα και στο φορουμ της sony. Θα ηθελα να ξερω τι κανατε εσεις? Το πήγατε σε αντιπρόσωπο και τελικώς φτιάχτηκε? Επίσης οταν το κρατω χαμηλα χανεται το σημα.. Ειναι νορμαλ αυτο? Επιδιορθώνεται?

 

Μαζί μιλούσαμε στους xda ρε πατριώτη??:p Που σε έλεγα οτι και εμένα έτσι είναι ακριβώς και οτι δεν είναι τπτ..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου.. Τελικα το πηγα στην αρβατο.ειχαν συσκευη που φωτιζαν το ιδιο τα πληκτρα και ειχαν την ιδια αποκριση. Φαινεται πως εργοστασιακα το led bar εχει εσωτερικα μια μεμβρανη η οποια επισκιαζε παραπανω τα πληκτρα.. Σε 2-3 μερες θα το εχω επισκευασμενο.. Ειναι hardware issue.
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα παω σε ενα καταστημα Cosmote η Γερμανος κα θα αγορασω μια καινουρια micro-sim θα την βαλω καιο θα δοκιαμσω να κανω update με τοους 3 τροπους.Επισης επικοινωνισα με εναν φιλο μου ο οποις μου ειπε γνωριζει και θα με βοηθισι.Αυτα απο εμενα.

 

ενημέρωσε σε παρακαλώ με το αποτέλεσμα γιατί και εγώ σκέφτομαι να το πάρω από cosmote λόγω επιδότησης. εάν είναι να χρησιμοποιήσω αλλιώς την επιδότηση και να αγοράσω την συσκευή από αλλού εξάλλου η cosmote την 399€ και αλλού την έχουν 254€

Link to comment
Share on other sites

Εχει χρησιμοποιήσει κανείς τα προγράμματα που αναφέρονται στο 1.9 Tρόποι συνδεσιμότητας/Παραγραφος 3)?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου.. Τελικα το πηγα στην αρβατο.ειχαν συσκευη που φωτιζαν το ιδιο τα πληκτρα και ειχαν την ιδια αποκριση. Φαινεται πως εργοστασιακα το led bar εχει εσωτερικα μια μεμβρανη η οποια επισκιαζε παραπανω τα πληκτρα.. Σε 2-3 μερες θα το εχω επισκευασμενο.. Ειναι hardware issue.

 

Οκ,αναμένω νέα τότε!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα παω σε ενα καταστημα Cosmote η Γερμανος κα θα αγορασω μια καινουρια micro-sim θα την βαλω καιο θα δοκιαμσω να κανω update με τοους 3 τροπους.Επισης επικοινωνισα με εναν φιλο μου ο οποις μου ειπε γνωριζει και θα με βοηθισι.Αυτα απο εμενα.

 

Δεν έχει καμία σχέση η sim ρε φίλε.Αναβάθμιση δεν έχεις, όχι σήμα. Στο χουν πει 5 άτομα κι εσύ εκεί.Δοκίμασε με την sim ενός φίλου σου να σου φύγει η ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερός που σου κάνει μόνο αυτό!!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ειστε ευχαριστημένοι γενικώς γιατι σκεφτομαι να το χτυπήσω αυριο.

εχει lag με την ICS ?

Μπαταρία πόσο βγάζει περίπου με wifi και 2 accounts email και 1-2 ώρες ομιλίας την ημέρα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό φυσιολογικό; https://docs.google.com/file/d/0BygmUpll8QaZa2RQWVd1OTJsdkE/edit

 

Μια χαρα εισαι..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς απο εδώ?? http://www.open365.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=119587 ξέρετε αν είναι ελληνικής αντιπροσωπίας ή παραεισαγωγής!:) Edited by Xperia_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

Αποφασισα και γω να παρω το xperia p μιας που ο,τι αλλο μαρεσει (htc one s, galaxy s2, galaxy nexus, xperia s) ειναι υπερβολικα μεγαλα για μενα και δεν θα με βολευαν σε καμια περιπτωση (τωρα εχω το xperia mini και θα μου ειναι δυσκολη η προσαρμογη)! Απ την αλλη το p το χω λατρεψει οσον αφορα το design αλλα και τα χαρακτηριστικα του! Η μπαταρια δεν με προβληματιζει τοσο θα ελεγα...ενα 18ωρο αν μου βγαζει θα ειμαι φουλ ευχαριστημενος :) Δυο πραγματα θα ηθελα να ρωτησω : οπως ο φιλος πιο πανω ετσι και αλλα παιδια μιλανε για διαφορα προβληματα που τους εφερε η νεα αναβαθμιση. Μηπως λοιπον δεν αξιζει και καλυτερα να περιμενουμε για την 4.1? Επισης τι εχετε να πειτε για το σημα του με κοσμοτε? Πιανει καλα σε σχεση με τον ανταγωνισμο?

Edited by AntonisStaras
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκεφτομαι πολύ σοβαρα να το παρω, υπαρχει διαφορά αν το πάρω προερχόμενο απο την ελληνική αντιπροσωπεία ή όχι? (επειδη καποια eshops εχουν 2 μοντελα,ενα από την ελληνική κ ενα από κάποια αλλη ευρωπαική).

Επίσης τι περιέχει η συσκευασια γιατί έχω διαβάσει διάφορες απόψεις, έχει διαφάνεια για την οθόνη/NFC tags/ hdmi καλωδιο, ή μόνο το usb καλώδιο και τον μετασχηματιστή?

nokia 3310-->sony ericsson T610-->samsung E360 :O -->samsung J700 -->LG GT505-->Sony Xperia P
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,λοιπον,σε γερμανικο P,μολις μου ειρθε αναβαθμηση!!!

Οχι η .54,αυτη την εκανα την προηγουμενη εβδομαδα,απλα το pcc,δεν μου γραφει πια εκδοση ειναι.

Σε λιγο θα ενημερωσω ποια εκδοση μου φορεσε!!!

Οσοι με γερμανικα-και οχι μονο-ας δοκιμασουν:)

 

Παιδια καλησπερα,λοιπον,σε γερμανικο P,μολις μου ειρθε αναβαθμηση!!!

Οχι η .54,αυτη την εκανα την προηγουμενη εβδομαδα,απλα το pcc,δεν μου γραφει πια εκδοση ειναι.

Σε λιγο θα ενημερωσω ποια εκδοση μου φορεσε!!!

Οσοι με γερμανικα-και οχι μονο-ας δοκιμασουν:)

 

Τελικα δεν αλλαξε τιποτα,στην .54,ειναι ακομη.

Ισως να εκαναν καποιες διορθωσεις,παντως τιποτα ορατο προς το παρον!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...