Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα και από μένα.

έχει περίπου μια εβδομάδα που έβαλα το juice defender την δωρεάν έκδοση και έχω να πω WOW!

από μιάμιση με δύο μέρες που κρατούσε η μπαταρία τώρα πάει στις 3 μέρες χαλαρά! Η χρήση που κάνω είναι κανένα μισάωρο κλήσεις,μισάωρο βιντεοκλήσεις μέσω skype,αρκετό σκάλισμα και φωτογραφίες και καμιά ωρίτσα τουλάχιστον internet.

Έχει βάλει κανείς την έκδοση του juice defender που είναι επί πληρωμή;αξίζει;

 

κάποιος φίλος είχε ρωτήσει πόσο κρατάει η φόρτιση του κινητού. Λοιπόν από το 12% που ήταν η μπαταρία όταν το έβαλα να το φορτίσω μέχρι την πλήρη φόρτιση, έκανε λίγο περισσότερο από δυόμιση ώρες, με την συσκευή κλειστή.

 

Επίσης κάποια στιγμή είχα ρωτήσει αν υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω το pc suite σε περιβάλλον linux. Μετά από ΠΟΛΥ ψάξιμο σε διάφορα φορουμς και με μαιλ στην SE έμαθα ότι δεν γίνετε. :p . Μάλιστα όταν ρώτησα την SE πως μπορώ από linux να βάλω το pc suite μου είπαν, βρίσκεις έναν υπολογιστη με windows.:lol::lol:

αν κάποιος από τύχη ανακαλύψει κάποια πατέντα ας την γράψει.

 

Τέλος πολύ χρήσιμες οι λίστες με τις εφαρμογές που γράφουν κάποιοι πιο ψαγμένοι στο android :)

Το εβαλα κι εγω να το δοκιμασω αλλα εκει που ειχα την ρυθμιση να μην μπαινει στο ιντερνετ, τωρα απο μονο του ανοιγει συνδεση και με χρεωνει, το κλεινω με μια συντομευση που εχω στην αρχικη αοθονη και αυτο παλι ανοιγγει την συνδεση μεσω 2G/3G !!!

Το απεγκατεστησα οπως το εβαλα.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το εβαλα κι εγω να το δοκιμασω αλλα εκει που ειχα την ρυθμιση να μην μπαινει στο ιντερνετ, τωρα απο μονο του ανοιγει συνδεση και με χρεωνει, το κλεινω με μια συντομευση που εχω στην αρχικη αοθονη και αυτο παλι ανοιγγει την συνδεση μεσω 2G/3G !!!

Το απεγκατεστησα οπως το εβαλα.....

 

ρυθμισεις - ασυρματο κ δικτυα- δεδομενα ενεργα χωρις τικ :)

έτσι το έχω και νομίζω είμαι κομπλέ

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Μόνο όσα το υποστηρίζουν.

Άμα αγοράσω καινούργια SD card, μπορώ να τα αντιγράψω τα αρχεία μου (παιχνίδια κτλ) κατευθείαν απο την μια card στην άλλη?

 

Επίσης μιας και θέλω να αδειάσω χώρο, ας κάνω ένα bump και θέλω να ακούσω γνώμες για τις συγκεκριμένες εφαρμογές μιας και δεν κατάλαβα πολλά πραγμάτα όταν διάβασα στο market.

Λοιπον σας παεραθετω τις παραατω εφαρμογες για το ποιες ειναι αχρηστες!?

store

trackid

adobe flash player

ειδ. timescape (αυτο ειναι εκει που βγαζει στην επιφανεια αναμονη;)

officesuite

retail demo

ant radio service

neoreader

linkdin timescape

διαχειριση liveware

adobe reader

wisepilot

woody

sakura

xperia hot spots

 

Οποια αλλη εφαρμογη που πιστευετε οτι δεν χρειαζεται και δεν εχω στην λιστα, καλοδεχουμενη!!!!!

 

Θελω να πω, συνδεω το κινητο με το πσ, μπαινω μαρκετ, αλλα μου λεει οτι δεν υπαρχει συσκευη, ενω το πσ το διαβαζει κανονικα το κινητο!

Καλό θα ήταν να αναφέρεις και το τι κάνει η κάθε εφαρμογή ώστε να κρίνει ο καθένας αν του είναι άχρηστη ή όχι.
Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις - ασυρματο κ δικτυα- δεδομενα ενεργα χωρις τικ :)

έτσι το έχω και νομίζω είμαι κομπλέ

Ετσι το εχω ρυθμιζμενο και βλεπω το widget που εχω βγαλει στην αρχικη οθονη να ενεργοποιειται λογο αυτου του προγραμματος.

Το widget λεγετε κινηση δεδομενων , βαλε το και τσεκαρε αν σε χρεωνει φιλε μου το προγραμμα που λες.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος προφανώς αναφέρεται στο remote play και όχι στη δυνατότητα προβολής εικόνων/βίντεο/μουσικής στο PS3.

 

Ούτε εγώ το έχω καταφέρει (συνέχεια μου λέει ότι είναι λάθος ο κωδικός, λολ). Υποθέτω πως δεν υποστηρίζει αυτή την δυνατότητα το neo V η να χρειάζεται κάποιο app.

Αν βρω χρόνο να ασχοληθώ με το θέμα θα ενημερώσω.

Ναι συνδεση με το remote play θελω να κανω! Αλλα δεν γινεται!

 

Ειναι πολυ ευκολο να συνδεθουν οι δυο συσκευες..(sony γαρ)

 

Πηγαινε στο μενου και βρες την εφαρμογη συνδεδεμενες συσκευες.

 

Δεν μου βγαζει καποια συσκευη! :confused:Πιστευω οτι πρεπει να συνδεθεις πρωτα για να εμφανιστει!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ετσι το εχω ρυθμιζμενο και βλεπω το widget που εχω βγαλει στην αρχικη οθονη να ενεργοποιειται λογο αυτου του προγραμματος.

Το widget λεγετε κινηση δεδομενων , βαλε το και τσεκαρε αν σε χρεωνει φιλε μου το προγραμμα που λες.

 

μεχρι στιγμης η κινηση δεδομενων δεν εχει καταγραψει κατι, δεν εχω στειλει ουτε παρει κατι με 3g και το ιντερνετ ειναι αποκλειστικα μεσω ασυρματου.

παντως για καλο και για κακο κατεβασα το 3g watchdog, να δω αν αυτο θα μου πει κατι διαφορετικο.

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

:!: εχω μια ερωτηση για τους ηδη κατοχους του κινητου: :!:

 

το λαμπακι στα πλαι του κινητου, που αναβοσβηνει με πράσινο χρώμα οταν εχεις αναπαντητη ή μηνυμα κτλπ που δεν εχεις δει... αναβοσβήνει επ' άπειρον μεχρι να το δεις ή πχ μετα απο καποιο διάστημα σταματάει να αναβοσβηνει?

 

ρωταω επειδη εχοντας να τσεκαρω το κινητο πολυ ώρα (ισως κανα 2ωρο) το λαμπακι δεν αναβοσβηνε. αλλα οταν το πηρα στα χερια ειχα 2 αναπ. κ ενα μηνυμα. το ειχα βεβαια στο αθοθρυβο και δεν ξερω αν επαιξε ρολο αλλα το λαμπακι δεν αναβοσβηνε.

UP!

 

κανεις κατι πανω σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Tι εστι froyo η gingerbread η club sandwich?

Kαι ερωτω διοτι εκανα αναβαθμιση το galaxy mini της κοπελας μου και απο froyo εγινε gingerbread και μαλιστα η εκδοση γραφει 2.3.5 και οχι 2.3.4 που γραφει το δικο μας.

Οι διαφορες που ειδαμε?Αλλαξε σταση η μπαταρια και εγινε καθετη,εγινε πιο αργο το κινητο της(!!!!!).

Οσο το κοιταξα δεν ειδα καμμια αλλη διαφορα.....:confused:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Tι εστι froyo η gingerbread η club sandwich?

Kαι ερωτω διοτι εκανα αναβαθμιση το galaxy mini της κοπελας μου και απο froyo εγινε gingerbread και μαλιστα η εκδοση γραφει 2.3.5 και οχι 2.3.4 που γραφει το δικο μας.

Οι διαφορες που ειδαμε?Αλλαξε σταση η μπαταρια και εγινε καθετη,εγινε πιο αργο το κινητο της(!!!!!).

Οσο το κοιταξα δεν ειδα καμμια αλλη διαφορα.....:confused:

 

Ότι εστί για τα windows τα xp, vista, 7 κλπ.

Διαφορετικές εκδόσεις του λειτουργικού. Διορθώνουν κάποια bug, αλλάζει το UI, προστίθενται κάποιες λειτουργίες κλπ.

Για την ιστορία, froyo=2.2+ gingerbread=2.3+ honeycomb=3.0+ icecream sadwich+4.0+. Κάπου στην ενότητα android του forum έχει αναλυτικές πληροφορίες.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω εδω και πολύ ώρα στο market για ενα app που να μπορώ με ενα πάτημα μόνο να αλλάζω απο 2g σε 3g και τούμπαλιν. Μέχρι τώρα όλα που έχω βρει με πάνε στις ρυθμίσεις δικτύου. Χρησιμοποιεί κανένας σας κάποιο που να λειτουργεί σαν on-off όπως τα αντίστοιχα για wi-fi, gps κλπ κλπ...; Έχω την εντύπωση πως είναι αδύνατον αυτό γιατί δεν το επιτρέπει/υποστηρίζει το σύστημα (android) γενικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω εδω και πολύ ώρα στο market για ενα app που να μπορώ με ενα πάτημα μόνο να αλλάζω απο 2g σε 3g και τούμπαλιν. Μέχρι τώρα όλα που έχω βρει με πάνε στις ρυθμίσεις δικτύου. Χρησιμοποιεί κανένας σας κάποιο που να λειτουργεί σαν on-off όπως τα αντίστοιχα για wi-fi, gps κλπ κλπ...; Έχω την εντύπωση πως είναι αδύνατον αυτό γιατί δεν το επιτρέπει/υποστηρίζει το σύστημα (android) γενικά.

Μηπως σε βολευει το widget "κινηση δεδομενων"? Οταν το ενεργοποιεις, θα εχεις 3G και οταν το κλεινεις δεν θα εχεις 3G.

Επιπλεον ρυθμιζεις να εχεις ενεργη την συνδεση μεσω 3G αλλα οταν το κλεινεις απο το widget που σου λεω, τοτε θα εχεις 2G.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω εδω και πολύ ώρα στο market για ενα app που να μπορώ με ενα πάτημα μόνο να αλλάζω απο 2g σε 3g και τούμπαλιν. Μέχρι τώρα όλα που έχω βρει με πάνε στις ρυθμίσεις δικτύου. Χρησιμοποιεί κανένας σας κάποιο που να λειτουργεί σαν on-off όπως τα αντίστοιχα για wi-fi, gps κλπ κλπ...; Έχω την εντύπωση πως είναι αδύνατον αυτό γιατί δεν το επιτρέπει/υποστηρίζει το σύστημα (android) γενικά.

 

Εχει το κινητο απο την μανα του Κινηση Δεδομενων ον οφφ , οπως εχει και για wifi και για ολα.

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Μηπως σε βολευει το widget "κινηση δεδομενων"? Οταν το ενεργοποιεις, θα εχεις 3G και οταν το κλεινεις δεν θα εχεις 3G.

Επιπλεον ρυθμιζεις να εχεις ενεργη την συνδεση μεσω 3G αλλα οταν το κλεινεις απο το widget που σου λεω, τοτε θα εχεις 2G.

 

Εχει το κινητο απο την μανα του Κινηση Δεδομενων ον οφφ , οπως εχει και για wifi και για ολα.

 

παιδιά τα έχετε μπερδέψει λίγο... άλλο η κίνηση δεδομένων που χρεώνεσαι όταν την ανοίξεις και άλλο το δίκτυο που το αλλάζεις από 2G σε 3G. Είτε 2G είναι, είτε 3G πάλι θα χρεώνεσαι αν ανοίξεις την κίνηση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

 

@rioener

Κοίτα στο /system/app/ΌνομαΕφαρμογής.apk και πες μου αν αυτό είναι το path που θες να μάθεις. Μάλλον σου βρήκα εφαρμογή που το κάνει αυτό (elixir).

 

Ναι αυτό ήθελα! Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

 

ρε παιδια, κλεινω το fb και μετα απο λιγο το βλεπω να τρεχει απο πισω. Το κλεινω με την επιλογη που εχει στις ρυθμησεις. Ξερεις κανεις πως να το κλεινω μια και καλη? Επισης με ποια εφαρμογη να επιλεξω να μην ανοιγουν καποιες εφαρμογες με το ανοιγμα της συσκευης?? Να ειναι ευκολη στην χρηση :-P

 

Κατέβασε το πρόγραμμα autostarts, και βγάλε από μέσα από το πρόγραμμα την αυτόματη εκκίνηση του facebook και των παρελκόμενων αυτού (από το μενού after start up, και από το το connectivity changed)

 

Χρόνια πολλά! Πριν 2 μέρες παρατήρησα ότι στο scrollaρισμα δεν είναι τόσο ομαλό.. Το επανεφερα με το SEUS αλλά το πρόβλημα παραμένει.. Το παρατηρείτε και εσείς? Καμία ιδέα?

 

Σε εμένα κολλάει ελαφρώς όταν πάω στο κεντρικό μενού που έχω το widget αγαπημένα και αρχείο κλήσεων, πουθενά αλλού.

 

ερώτημα πιο προγραμα πλοήγησης ειναι το καλύτερο για το neo v!!!!

 

Αυτό είναι υποκειμενικό, αν θέλεις πλήρως παραμετροποιήσιμο πρόγραμμα, τότε πας σε IGO, αν πολύ ομαλή κύλιση στο χάρτη και πραγματικά εξωπραγματικούς υπολογισμούς διαδρομής, πας σε ginious don't panic, αρκετά καλό αλλά βαρύ το sygic, και μια τίμια επιλογή είναι το ndrive. Προσωπικά και στο κινητό και στο car gps μου χρησιμοποιώ ginious don't panic, το οποίο υστερεί σε ορισμένα θέματα (πχ δεν έχει ακόμα να ψάξεις διεύθυνση με σταυροδρόμι και άλλα διάφορα...) Αλλά γούστα είναι αυτά...

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα έχετε μπερδέψει λίγο... άλλο η κίνηση δεδομένων που χρεώνεσαι όταν την ανοίξεις και άλλο το δίκτυο που το αλλάζεις από 2G σε 3G. Είτε 2G είναι, είτε 3G πάλι θα χρεώνεσαι αν ανοίξεις την κίνηση δεδομένων.

 

αν απενεργοποιησεις την κινηση δεδομενων ουσιαστικα απενοργοποιεις το 3G. γιατι στις ρι8μισεις δικτυου λεει GSM / HSDA (επιλεγομενο) καπως ετσι. αυτο σημαινει πως αν δεν εχεις ανοιχτη την κινηση δεδομενων , το 3G ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

@kazu ερωτηση εκανα, το αναφερω στο επομενο ποστ ;) να τα διαβαζεις ολα! ;)

 

Οποιος εχει το handcent ας μου πει που επιλεγω την αναφορα γτ πεδευομαι 5 ωρες! Καπου την βρηκα αλλα το εχασα μετα!!!!

 

Ορισμενες εφαρμογες που κατεβαζουμε απο το μαρκετ που αποθηκευονται; Στην SD?

 

ρυθμισεις-ρυθμισεις ειδοποιησης-ειδοποιηση αποστολων (τικ στο ειδοποιηση κατα τη ληψη)

 

αν απενεργοποιησεις την κινηση δεδομενων ουσιαστικα απενοργοποιεις το 3G. γιατι στις ρι8μισεις δικτυου λεει GSM / HSDA (επιλεγομενο) καπως ετσι. αυτο σημαινει πως αν δεν εχεις ανοιχτη την κινηση δεδομενων , το 3G ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ

 

ναι αλλα δεν δουλευει ουτε το 2G,Ε,G.δηλαδη οποια επιλογη και να εχεις απο GSM ή WCDMA,δεν μπορεις να σερφαρεις.

και δεδομενα ανενεργα να εχεις,μπορεις να βαλεις ο,τι θες στην λειτουργια δικτυου.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο για τις διευκρινισεις σας ως αναφορα την κινηση δεδομενων.

Παντος με εχει βολεψει απιστευτα αυτο το widget με την κινηση δεδομενων απο την στιγμη που δεν χρησιμοποιω το δικτυο κινητης τηλεφωνιας για internet.

Κοβω τελειως την χρεωση μεσω παροχου ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το juice defender σε ποιο προφίλ το έχετε;έχω κατεβάσει την δωρεάν έκδοση για να το δω...
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει την ιδια ερωτηση και στο νημα για το walkman γιατι αυριο σκεφτομαι να παρω καποιο απ τα 2.

Οποιος μπορει να μου απαντηση,,

Σε 1 συνομιλία με ανοικτή ακρόαση ακούς κ σε ακούνε κανονικά η παραμορφωνη;

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Οι συνομιλίες με ανοικτή ακρόαση γίνονται χωρίς πρόβλημα, και άκουγα και με άκουγε ο συνομιλητής.

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Οι συνομιλίες με ανοικτή ακρόαση γίνονται χωρίς πρόβλημα, και άκουγα και με άκουγε ο συνομιλητής.

 

Καλο αυτο γιατι τα περισσοτερα παραμορφωνουν!

Επισης μετα απο bootαρισμα ποσο RAM μενει ελευθερη?

 

Γενικα εχει κολληματα το κινητο η δυσλητουργιες?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

ναι συγγνώμη ξεχάστηκα..:) επαναλαμβανω λοιπον στα ελληνικα..υπαρχει καποιο καλο προγραμμα για να βλεπω ταινιες στο κινητο??και υπαρχει επισης καποιο link για τα basic android programms κ για τον οδηγο root??
Link to comment
Share on other sites

ναι συγγνώμη ξεχάστηκα..:) επαναλαμβανω λοιπον στα ελληνικα..υπαρχει καποιο καλο προγραμμα για να βλεπω ταινιες στο κινητο??και υπαρχει επισης καποιο link για τα basic android programms κ για τον οδηγο root??

 

κατεβασε τον mx video player που υποστηριζει και εξωτερικους υποτιτλους..

 

ο οδηγος για ρουτ ειναι εδω.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο γιατι τα περισσοτερα παραμορφωνουν!

Επισης μετα απο bootαρισμα ποσο RAM μενει ελευθερη?

 

Γενικα εχει κολληματα το κινητο η δυσλητουργιες?

 

Δεν είχα πρόβλημα με ανοικτή ακρόαση, δίχως να αλλάξω ένταση ήχου ακουγόταν καλά ο συνομιλητής, όπως περίπου από τα ακουστικά. Ram όταν το ανοίγω έχει ελεύθερη 219, μετά από χρήση μια μέρας περίπου πάει στα 188-189. Α, να σημειώσω πως έχω βγάλει πολύ σαβούρα από το κινητό, έχω βάλει και πολλά άλλα δικά μου, και είμαι στις 151 εφαρμογές τώρα.

Εκτός του ότι κολλάει ελαφρώς όταν πάω σε κεντρικό μενού με widget αγαπημένα και αρχείο κλήσεων, κανένα άλλο κόλλημα δε μου έχει κάνει.

 

ναι συγγνώμη ξεχάστηκα..:) επαναλαμβανω λοιπον στα ελληνικα..υπαρχει καποιο καλο προγραμμα για να βλεπω ταινιες στο κινητο??και υπαρχει επισης καποιο link για τα basic android programms κ για τον οδηγο root??

 

Για ταινίες καλό είναι το moboplayer, θα το βρεις εδώ:

https://market.android.com/details?id=com.clov4r.android.nil&hl=el

 

Για το root εγώ έκανα αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

 

Τώρα για προγράμματα οδηγό, ετοιμάζει ο zxr, εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

 

Με πρόλαβε ο φίλος konstantinoslp!

Edited by rioener

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...