Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μήνυμμα εμφανίζεται επάνω στη γραμμή ειδοποιήσεων; Αν κατεβάσεις την γραμμή ειδοποιήσεων και το επιλέξεις λογικά θα σου ζητήσει pin. Δοκίμασε το.

Φχαριστώ!~ Αυτό ήταν τελικά. Νιώθω νουμπάκι τώρα.:O :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν είναι branded vodafone. Δεν εμφανίζει το λογότυπο της Vodafone στην εκκίνηση.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις ενημερώσεις, ψάχνω να το βρω :)

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορία πώς γίνετε να περάσω τής επαφές που έχω στο outlook στο neo v :confused: :confused: :confused: :confused:

 

Λογικά μπορείς να βγάλεις τις επαφές σε vcf αρχείο από το outlook. Μετά το κανείς import στο gmail σου και στη συνέχεια κανείς συγχρονισμό επαφών στο κινητό σου.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Στις 00:54 ηταν στο 3% (μαλλον και για λγα λεπτα πριν)

Στις 00:55 ηταν στο 2%

Στις 00:58 ηταν στο 1% (και παρεμεινε εκει, με ολο το προαναφερθεν σκαλισμα-μαστιγωμα για τετοια επιπεδα μπαταριας, μεχρι τις 01:08)

Μαλλον προκειται για το θαυμα των Χριστουγεννων...

:

 

Μπαααα... Μάλλον πρόκειται για SE. Μπαταρίες σκυλιά!

 

Πρέπει όμως να γίνει σε αυτό ή στα android smartphones δεν χρειάζεται;

Αν πρέπει να γίνει λογικά δεν θα χρειαστεί με την παραλαβή να επικοινωνήσω με την vodafone για να τα ξαναστείλουν και να τα εγκαταστήσω στο νέο μου κινητό;

Λογικά θα περαστούν αυτόματα. Αλλιώς επικοινωνείς με την εξυπηρέτηση πελατών και σου τις ξανά στέλνουν.

Μολις εγινα και ρουτ! Αλλα το προβλημα που εχω αν και ξερω πως εχει απαντηθει σε προηγουμενες σελιδες! Συγγνωμη που ξανα ρωταω! Γιατι δεν αναγνωριζει το κινητο στο μαρκετ; απο το κινητο μπαινω κανονικα, αλλα απο το πσ τιποτα! τι πρεπει να κανω;

1) Βάζεις σωστά τους κωδικούς;

2) Κάνε restart στο pc και στο κινητό.

3) Ίσως είναι προσωρινό πρόβλημα του market

Κάτοχος του neo v blue όχι και άσχιμο χρώμα.

 

Νόμιζα πως αν κάνω root θα μπορούσα να μετακινήσω εφαρμογές που δεν γινόταν πριν.

 

Πια η λογική μερικές εφαρμογές να εγκαθιστώνται μόνο στη μνήμη τηλεφώνου?????????

Θεωρητικά καλύτερη ταχύτητα στην εκτέλεσή τους.

Μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις μεγαλη διαφορα με το disable auto brightness? Δηλαδή? Σε ρωτάω επειδη δεν μπορω να καταλαβω τι κακο κανει ο σενσορα με το αuto brightness μιας και εγω ακομα δεν εχω περάσει αυτο το app και θελω να καταλαβω αν αξιζει τον κοπο.

 

ευχαριστώ

Θέμα προτιμήσεων είναι. Αν σε εξυπηρετεί η φωτεινότητα είσαι ΟΚ. Αν την βρίσκεις σκοτεινή τότε κατέβασέ το.

Αν γινω root θα ειναι το κινητο πιο γρηγορο? Πως μπορω να απελευθερωσω ram? μπορει καποιος να δωσει λινκ απο τον οδηγο πως να κανουμε root?

Όχι, με το root δεν γίνεται πιο γρήγορος. Απλά γίνεσαι administrator. Έχεις πλήρη έλεγχο στο κινητό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαι στο android market μέσω PC browser και είμαι συνδεδεμένος με τον λογαριασμό μου εμφανίζει This app is compatible with your Vodafone Sony Ericsson MT11i

 

ScreenShot:

 

http://img14.imageshack.us/img14/7715/androidmarket.png

Link to comment
Share on other sites

Στις επαφές που είχα στο K850 στο προηγούμενο κινητό μου, είχα περάσει στις επαφές και ημερομηνίες γενεθλίων.

Της κατέβασα στο pc μέσο Outlook σε μορφή .xls

Όταν της πέρασα στο κινητό δεν πέρασε κάποια που ήταν π.χ. σε μια επαφή 4 νούμερα, όπως και της ημερομηνίες γενεθλίων της οποίες δεν έχει πεδίο στο xperia να προσθέσει τουλάχιστων στην συνέχεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαι στο android market μέσω PC browser και είμαι συνδεδεμένος με τον λογαριασμό μου εμφανίζει This app is compatible with your Vodafone Sony Ericsson MT11i

 

ScreenShot:

 

http://img14.imageshack.us/img14/7715/androidmarket.png

 

και εμενα WIND..τι θες να πεις με αυτο

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος με τον οποίο μπορώ να σβήσω κάποιες από τις εφαρμογές που έχω κατεβάσει κατά καιρούς από το market? Εννοώ από τη λίστα "Η βιβλιοθήκη μου", δεν αναφέρομαι σε απεγκετάσταση. Τις έχω απεγκαταστήσει όμως δεν θέλω να φαίνεται ότι τις κατέβασα...! Έχουμε και γυναίκα που ξέρει και από Ίντερνετ και από παντόφλα!! χαχαχα!! ;)

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαι στο android market μέσω PC browser και είμαι συνδεδεμένος με τον λογαριασμό μου εμφανίζει This app is compatible with your Vodafone Sony Ericsson MT11i

 

Νομίζω ότι αυτό δεν έχει να κάνει με την συσκευή γιατί και το δικώμου X8 βγάζει Cosmote, αν δεν κάνω λάθος το παίρνει από την sim που έχεις μέσα.

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Τι χρωμα πρεπει να ειναι το λαμπακι για να δειχνει οτι ειναι πληρως φορτισμενη η μπαταρια!

 

πρασινο γινεται οταν φορτισει πληρως.κοιτα ομως και την οθονη γιατι πρασινιζει στο 90%

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γίνετε να αποθηκεύω τα παιχνίδια στην SD card? Πήγα να κάνω install ένα παιχνίδι αλλά μου έλεγε ότι δεν έχω χώρο...
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα λέει:

 

Αυτή η εφαρμογή είναι συμβατή με τη συσκευή σας Cosmote Sony Ericsson MT11i.

 

Και το πήρα από Κωτσόβολο

Το όνομα της συσκευής εμφανίζεται βάσει παρόχου που χρησιμοποιείτε και συσκευής! Αν πάτε μέσα από το market στο pc πάνω δεξιά στο "γραναζι" (δηλ. Ρυθμίσεις) --> Ο λογαριασμός μου market --> Στην καρτέλλα ρυθμίσεις θα δείτε ότι έχει το όνομα της συσκευής, πότε δηλώθηκε πρώτη φορά στο market, και ότι μπορείτε και να τη βαφτίσετε μέχρι και "Μπάμπη"...!! :p

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Μπορει καποιος να εξηγησει πως μπορω να κανω uninstall τις εξης εφαρμογες:

1)timescape

2) track id

3) ληψη εφαρμογων

4) data monitor (χρειαζεται πουθενα?)

5) ληψη παιγνιδιων

 

Οταν παω απο τη διαχειρηση εφαρμογων δεν εχει επιλογη απεγκαταστασης...γινεται απο το astro? Που το βρισκω για να το σβησω?

 

(ειμαι root)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα της συσκευής εμφανίζεται βάσει παρόχου που χρησιμοποιείτε και συσκευής! Αν πάτε μέσα από το market στο pc πάνω δεξιά στο "γραναζι" (δηλ. Ρυθμίσεις) --> Ο λογαριασμός μου market --> Στην καρτέλλα ρυθμίσεις θα δείτε ότι έχει το όνομα της συσκευής, πότε δηλώθηκε πρώτη φορά στο market, και ότι μπορείτε και να τη βαφτίσετε μέχρι και "Μπάμπη"...!! :p

 

Χμ!!! και αν το βάλεις Απόκρυψη στα μενού σου λέει Δεν έχετε συσκευές. :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα μέσο bluetooth εικόνα, βίντεο, ήχο, εφαρμογή, μετά την λήψη πως μπορώ να ορίσω που να αποθηκευτούν?????
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα μέσο bluetooth εικόνα, βίντεο, ήχο, εφαρμογή, μετά την λήψη πως μπορώ να ορίσω που να αποθηκευτούν?????

Μπορείς μέσω κάποιου file manager (π.χ. Astro File Manager) να τα μετακινήσεις από τον φάκελο Bluetooth σε κάποιον της επιλογής σου.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου zxr

Ψάχνω μια σχετική εφαρμογή, έτσι ώστε να δω σε τι .apk καταλήγουν προγράμματα όπως "λήψεις (το πράσινο εικονίδιο), αναζήτηση (google) κλπ)

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατόν να συνδέσω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο με το Neo V μου κι αν ναι, τι πρέπει να κάνω στο δίσκο (π.χ. έχω δει διάφορους οδηγούς που λένε πως πρέπει να μετατρέψω το σύστημα αρχείων σε FAT32). Αν συνδέσω το δίσκο με το κινητό με ένα καλώδιο USB (αρσενικό σε αρσενικό), θα δει το κινητό τον δίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εδω με το νεο neo V:D

 

1) Για να μην χρεωνεται καποιος data μεσω internet του δικτυου τηλεφωνιας πηγαινει: Ρυθμίσεις > Ασύρματο & δίκτυα > Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Ξεμαρκάρει το πλαίσιο ελέγχου Ενεργοποίηση δεδομένων. Δεν χρειαζεται καποιο apnoff.

 

2) Επειτα για μεταφορα εφαρμογων στην sd ή καταργηση δεν χρειαζεται το app2sd αλλα μπορει να μεταφερει ή και να καταργησει τις εφαρμογες μεσα απο το μενου: Ρυθμίσεις> Εφαρμογές > Διαχείριση εφαρμογών. Επιλέγεις την επιθυμητή εφαρμογή.

 

Γιατι όλοι γράφουν οτι χρειαζεται κατι το app2sd; (Ειμαι φρεσκος στα android.)

 

Στα μειον του κινητου θεωρω τη κατασκευη του, τριζει και σε μενα η αριστερη ασημενια πλευρα αν την πιεσεις, και το μεγαλο του sar. Κατα τα αλλα το θεωρω super απο τις λιγες μερες που το εχω.

 

Screenshot απο την επιφανεια του κινητου πως τραβατε;

 

ΥΓ. Σημερα btw τρεχει το galaxy S σε αυτη την τιμη μονο απο τα Mediamarkt και θα ημουν σε τρομερο διλημμα για το ποιο να παρω.

 

screenshot βγαζεις με το button που κλεινει το κινητο..

και μενα τριζει καποιες φορες..γιατι γινεται αυτο?

παντως ειναι πανεμορφο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Στις επαφές που είχα στο K850 στο προηγούμενο κινητό μου, είχα περάσει στις επαφές και ημερομηνίες γενεθλίων.

Της κατέβασα στο pc μέσο Outlook σε μορφή .xls

Όταν της πέρασα στο κινητό δεν πέρασε κάποια που ήταν π.χ. σε μια επαφή 4 νούμερα, όπως και της ημερομηνίες γενεθλίων της οποίες δεν έχει πεδίο στο xperia να προσθέσει τουλάχιστων στην συνέχεια.

 

Πιθανόν να μην τις πέρασε γιατί στο Neo V δεν υπάρχουν τα αντίστοιχα πεδία. Προτείνω να κάνεις εξαγωγή τις επαφές σε αρχείο .vcf, να τις περάσεις στο MyPhoneExplorer κι από κει στο κινητό.

 

Λόγο brand name.....

Όχι φίλε μου. Τον πάροχό σου τον "βλέπει" από το πεδίο "Δίκτυο" στο μενού "Σχετικά με το τηλέφωνο" στις Ρυθμίσεις (όπως και το μοντέλο, τον αριθμό σου και πολλά άλλα που μαθαίνει για μας η μαμά Google :X )

Υπάρχει κάποιος τρόπος με τον οποίο μπορώ να σβήσω κάποιες από τις εφαρμογές που έχω κατεβάσει κατά καιρούς από το market? Εννοώ από τη λίστα "Η βιβλιοθήκη μου", δεν αναφέρομαι σε απεγκετάσταση. Τις έχω απεγκαταστήσει όμως δεν θέλω να φαίνεται ότι τις κατέβασα...! Έχουμε και γυναίκα που ξέρει και από Ίντερνετ και από παντόφλα!! χαχαχα!! ;)

Κατά 99%, όχι. Οπότε φρόντισε να απομακρύνεις παντόφλες και συναφή βαριά αντικείμενα από τον περιβάλλοντα χώρο!:p

 

Τι χρωμα πρεπει να ειναι το λαμπακι για να δειχνει οτι ειναι πληρως φορτισμενη η μπαταρια!

Ευχαριστω zxr εκανα ρισταρτ και τα δυο και ολα οκ!!!

Από 90% και πάνω πρασινίζει. Άρα κοιτάμε πάντα στην οθόνη τη σχετική ένδειξη για να βεβαιωθούμε ότι φτάσαμε το 100%

Γνωριζει κανεις κατι γι αυτες τις εφαρμογες; Ποιες χρειαζονται και ποιες οχι;

 

adobe flash player, officesuite, ant radio service, neoreader, adobe reader είναι ΟΚ. Τα άλλα... γειά σας!

 

 

Γίνετε να αποθηκεύω τα παιχνίδια στην SD card? Πήγα να κάνω install ένα παιχνίδι αλλά μου έλεγε ότι δεν έχω χώρο...

Μόνο όσα το υποστηρίζουν.

 

Καλησπερα,

Μπορει καποιος να εξηγησει πως μπορω να κανω uninstall τις εξης εφαρμογες:

1)timescape

2) track id

3) ληψη εφαρμογων

4) data monitor (χρειαζεται πουθενα?)

5) ληψη παιγνιδιων

 

Οταν παω απο τη διαχειρηση εφαρμογων δεν εχει επιλογη απεγκαταστασης...γινεται απο το astro? Που το βρισκω για να το σβησω?

 

(ειμαι root)

Titanium BackUp

Έλαβα μέσο bluetooth εικόνα, βίντεο, ήχο, εφαρμογή, μετά την λήψη πως μπορώ να ορίσω που να αποθηκευτούν?????

Στα φάκελο bluetooth υποχρεωτικά. Μετά τα κάνεις ότι θες.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου zxr

Ψάχνω μια σχετική εφαρμογή, έτσι ώστε να δω σε τι .apk καταλήγουν προγράμματα όπως "λήψεις (το πράσινο εικονίδιο), αναζήτηση (google) κλπ)

Κατάλαβα τι θες. Θες να τα απεγκαταστήσεις υποθέτω, σωστά;

Καλησπέρα,

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατόν να συνδέσω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο με το Neo V μου κι αν ναι, τι πρέπει να κάνω στο δίσκο (π.χ. έχω δει διάφορους οδηγούς που λένε πως πρέπει να μετατρέψω το σύστημα αρχείων σε FAT32). Αν συνδέσω το δίσκο με το κινητό με ένα καλώδιο USB (αρσενικό σε αρσενικό), θα δει το κινητό τον δίσκο;

Γίνεται σίγουρα με το LiveDock. Αυτό που με τρελαίνει όμως είναι γιατί ενώ το κινητό υποστηρίζει usb on the go θα πρέπει να αγοράσω το LiveDock για να αξιοποιήσω το χαρακτηριστικό ενώ κανονικά θα έπρεπε με το που βάζω ένα memory stick για παράδειγμα να το βλέπει αμέσως.

και μενα τριζει καποιες φορες..γιατι γινεται αυτο?

παντως ειναι πανεμορφο

 

Γιατί είναι SE και για αυτό το λόγο την αγαπάμε!:p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι θες. Θες να τα απεγκαταστήσεις υποθέτω, σωστά;

 

Κυρίως, αλλά και γενικά θέλω να βλέπω κάτι σαν information-properties panel της κάθε εφαρμογής... Στο άλλο thread που με "έστειλες" με προέτρεψε ένας φίλος να αλλάξω launcher-home, και μάλλον αυτό θα κάνω. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για το χρόνο σου!

Edited by rioener

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Το είδα. Ακόμα κι αν αλλάξεις launcher δεν νομίζω να κάνεις αυτό που θες. Απλά θα κάνεις πιο εύκολα την απεγκατάσταση. Καλή περιπλάνηση στον κόσμο των launcher!!! Θέλει ψάξιμο μέχρι να βρεις αυτό που σε βολεύει. (adw, go launcher, launcher 7, regina, 3D spb, MXHome, zeam)

 

Κάποιος φίλος είχε ρωτήσει αν μπορεί να έχει δίκτυο από το pc στο κινητό μέσω USB. Του είχα πει ότι δεν γίνεται. Αυτό-διορθώνομαι και λέω ότι πλέον γίνεται (reverse tethering).

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα και δείχνει ότι θέλει ψάξιμο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μια &@%=&εφαρμογη για autobright δε μ'άρεσε κ την εβγαλα.απο τότε χάθηκε απο τις ρυθμίσεις η επιλογή για αυτοματη φωτεινοτητα...πως μπορώ να επαναφερω αυτη την επιλογή;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...