Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτοχος του neo v blue όχι και άσχιμο χρώμα.

 

Νόμιζα πως αν κάνω root θα μπορούσα να μετακινήσω εφαρμογές που δεν γινόταν πριν.

 

Πια η λογική μερικές εφαρμογές να εγκαθιστώνται μόνο στη μνήμη τηλεφώνου?????????

 

Δεν υπαρχει λογικη.απλα ο κατασκευαστης/developer δεν εκανε την εφαρμογη του μετακινησιμη στην sd

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν γινω root θα ειναι το κινητο πιο γρηγορο? Πως μπορω να απελευθερωσω ram? μπορει καποιος να δωσει λινκ απο τον οδηγο πως να κανουμε root?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Αν γινω root θα ειναι το κινητο πιο γρηγορο? Πως μπορω να απελευθερωσω ram? μπορει καποιος να δωσει λινκ απο τον οδηγο πως να κανουμε root?

 

To root σου επιτρέπει να αποκτήσεις πρόσβαση σε αρχεία του συστήματος του τηλεφώνου (που πριν ήταν κλειδωμένα για τον απλό χρήστη) επιτρέποντας έτσι να εγκαταστήσεις εφαρμογές που εκμεταλλεύονται για την λειτουργία τους τα αρχεία αυτά.

 

Ο οδηγός βρίσκεται εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

 

Διάβασε και τις προηγούμενες σελίδες αυτού του ποστ όμως και θα ανακαλύψεις πολλά που λογικά θα θέλεις να ρωτήσεις στην πορεία. Τα παιδιά εμένα με αυτά που έχουν πει μέχρι τώρα με έχουν βοηθήσει απίστευτα να φτιάξω το κινητό μου και να πηγαίνει σφαίρα :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, ποση ωρα παιρνει η διαδικασια?

 

Ξεκινησα την διαδικασια και στο παραθυρο του dos μου γραφει daemon started successfully...και τπτ αλλο? Τελειωσε? Περιμενω?

Edited by Diplomat

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, ποση ωρα παιρνει η διαδικασια?

 

Ξεκινησα την διαδικασια και στο παραθυρο του dos μου γραφει daemon started successfully...και τπτ αλλο? Τελειωσε? Περιμενω?

 

Περιμένεις μέχρι να σου γράψει οτι τέλειωσε η διαδικασία.. εμένα πρέπει να μου πήρε με το ζόρι 2 λεπτά το όλο θέμα. Αν όλα έχουν πάει καλά θα σου εμφανιστεί μια νέα εφαρμογή στο κινητό που θα λέγεται "super user". Αυτή δίνει τα δικαιώματα που χρειάζονται οι εφαρμογές μετά το root.

Link to comment
Share on other sites

και μένα μακακία μου ακούγεται φιλαράκι. Πάντως δεν είναι λίγο χοντρό να το πετάξει έτσι χύμα η υπάλληλος αν δεν της έχουν πει κάτι τέτοιο;

 

σήμερα πειγα στο πλαίσιο σε 2 καταστήματα στο μολ και μεταμόρφωση και μου δώσανε την ιδία απάντηση ειναι σε έλλειψη και δεν δεχόμαστε προπαραγγελιεσ η λίστα αναμονή ο κωτσοβολος μου ειπε λίστα αναμονής . Τωρα η vodafone στο μολ μου ειπε οτι απλα δεν το εχει και αν θελω να μου το παραγγειλει και μετα πιγα στο κατάστημα στο μαρουσι και το πείρα χωρίς συμβόλαιο αγορά συσκευής και με μια θήκη δώρο ( η θήκη ειναι για πέταμα η για να βάλουνε η κοπέλες τα καλλυντικά τους ) .... αυτα ελιπιζω να μην έχω κάποιο πρόβλημα κάνουν τα κουμπιά κλικ κλικ αλλά ένταξη δεν το βρίσκω κακό !!!!!!!

 

εχω μια απορία πώς γίνετε να περάσω τής επαφές που έχω στο outlook στο neo v :confused: :confused: :confused: :confused:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Αλλαξα τη μνημη του V απο την stock 2GB σε μια SanDisk SDHC 8GB Class 6 και δεν την αναγνωριζει. Την ειχα διαμορφωσει σε FAT32 πιο πριν. Τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εδω με το νεο neo V:D

 

1) Για να μην χρεωνεται καποιος data μεσω internet του δικτυου τηλεφωνιας πηγαινει: Ρυθμίσεις > Ασύρματο & δίκτυα > Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Ξεμαρκάρει το πλαίσιο ελέγχου Ενεργοποίηση δεδομένων. Δεν χρειαζεται καποιο apnoff.

 

2) Επειτα για μεταφορα εφαρμογων στην sd ή καταργηση δεν χρειαζεται το app2sd αλλα μπορει να μεταφερει ή και να καταργησει τις εφαρμογες μεσα απο το μενου: Ρυθμίσεις> Εφαρμογές > Διαχείριση εφαρμογών. Επιλέγεις την επιθυμητή εφαρμογή.

 

Γιατι όλοι γράφουν οτι χρειαζεται κατι το app2sd; (Ειμαι φρεσκος στα android.)

 

Στα μειον του κινητου θεωρω τη κατασκευη του, τριζει και σε μενα η αριστερη ασημενια πλευρα αν την πιεσεις, και το μεγαλο του sar. Κατα τα αλλα το θεωρω super απο τις λιγες μερες που το εχω.

 

Screenshot απο την επιφανεια του κινητου πως τραβατε;

 

ΥΓ. Σημερα btw τρεχει το galaxy S σε αυτη την τιμη μονο απο τα Mediamarkt και θα ημουν σε τρομερο διλημμα για το ποιο να παρω.

Link to comment
Share on other sites

Screenshot απο την επιφανεια του κινητου πως τραβατε;

 

 

Το πλαινό button που χρησιμοποιούμε για να κλείσει το κινητό σου βγαζει επιλογή για screenshot.:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως λενε το ρολοι-ξυπνητηρι που ειχε απο μονο του το κινητο; υπαρχει στο μαρκετ; γιατι το εσβησα και θελω να το ξαναβαλω.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε κάτι περίεργο.

Έφτασε στο 22% η μπαταρία... το έβαλα στην πρίζα ανοιχτό... μετα απο λίγο πήγε 55%.... το έκλεισα.... έβγαλα την μπαταρία για να βάλω την καινούργια μου κάρτα.....(ως εδώ όλα καλα)... το άνοιξα... το ξαναέβαλα στην πρίζα.... και έδειχνε οτι η μπαταρία είναι στο 2%!!!!

Τώρα έχει φτάσει κοντά στο 15%.

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εδω με το νεο neo V:D

 

1) Για να μην χρεωνεται καποιος data μεσω internet του δικτυου τηλεφωνιας πηγαινει: Ρυθμίσεις > Ασύρματο & δίκτυα > Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Ξεμαρκάρει το πλαίσιο ελέγχου Ενεργοποίηση δεδομένων. Δεν χρειαζεται καποιο apnoff.

 

2) Επειτα για μεταφορα εφαρμογων στην sd ή καταργηση δεν χρειαζεται το app2sd αλλα μπορει να μεταφερει ή και να καταργησει τις εφαρμογες μεσα απο το μενου: Ρυθμίσεις> Εφαρμογές > Διαχείριση εφαρμογών. Επιλέγεις την επιθυμητή εφαρμογή.

 

Γιατι όλοι γράφουν οτι χρειαζεται κατι το app2sd; (Ειμαι φρεσκος στα android.)

 

Στα μειον του κινητου θεωρω τη κατασκευη του, τριζει και σε μενα η αριστερη ασημενια πλευρα αν την πιεσεις, και το μεγαλο του sar. Κατα τα αλλα το θεωρω super απο τις λιγες μερες που το εχω.

 

Screenshot απο την επιφανεια του κινητου πως τραβατε;

 

ΥΓ. Σημερα btw τρεχει το galaxy S σε αυτη την τιμη μονο απο τα Mediamarkt και θα ημουν σε τρομερο διλημμα για το ποιο να παρω.

η εφαρμογη ον οφφ ειναι για πιο γρηγορα και ευκολα στην επιφανεια εργασιας. το app2sd μπορει να το χρησιμοποιουν επειδη μπορει να ειναι ποιο ευκολο και ευχρηστο. εγω παντως δεν χρειαζομαι γιατι πανε μονες τους οι εφαρμογες.

Just in love with my Sole :)
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα. Χθες αγόρασα το Neo V και το βράδυ το έβαλα να φορτώσει για πρώτη φορά. Σήμερα που πάω να το ανοίξω μου λέει: "Sim card is locked". Τι πρέπει να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Θα το έχω και εγώ σε λίγες ημέρες. Κάποια πρόταση για μια καλή θήκη;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα. Χθες αγόρασα το Neo V και το βράδυ το έβαλα να φορτώσει για πρώτη φορά. Σήμερα που πάω να το ανοίξω μου λέει: "Sim card is locked". Τι πρέπει να κάνω?

 

Να βάλεις το Pin :p Το ξεκλειδώνεις και βάζεις τον κωδικό σου

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πληκτρολόγησες λάθος pin τρεις συνεχόμενες φορές;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα !!!

 

Ψάχνω να βρω και εγώ ένα ΝΕΟ V αλλα τίποτα :(:(

 

Για να πω την αλήθεια ψάχνω για ένα που να είναι no-brand name

και αυτά που έχω βρει η θα φέρουνε είναι vodafone και δεν θέλω,

ξέρετε κανένα κατάστημα για Αθήνα που να το έχει για να πάρω τηλ..

Edited by pgpmx5

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα !!!

 

Ψάχνω να βρω και εγώ ένα ΝΕΟ V αλλα τίποτα :(:(

 

Για να πω την αλήθεια ψάχνω για ένα που να είναι no-brand name

και αυτά που έχω βρει η θα φέρουνε είναι vodafone και δεν θέλω,

ξέρετε κανένα κατάστημα για Αθήνα που να το έχει για να πάρω τηλ..

 

 

Μεχρι στιγμής δεν νομιζω καποιος απο εδω να έχει branded Neo V

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλη την παρέα !!!

 

Ψάχνω να βρω και εγώ ένα ΝΕΟ V αλλα τίποτα :(:(

 

Για να πω την αλήθεια ψάχνω για ένα που να είναι no-brand name

και αυτά που έχω βρει η θα φέρουνε είναι vodafone και δεν θέλω,

ξέρετε κανένα κατάστημα για Αθήνα που να το έχει για να πάρω τηλ..

 

μα δεν ειναι branded της voda

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eλεγα να πουλησω το δικο μου,αλλα με το σουξε που ειδα οτι εχει με την αγγελια,το κραταω.

Μεχρι και ανταλλαγη με το samsung ace!:lol:

Καποιοι παζαρευανε σωστα,καποιοι δινανε 140 ευρω,το θεμα ειναι οτι πολλοι το ψαχνουν:D:D:D

Ε ρε τι κελεπουρι εχουμε :lol::lol::lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ειναι branded της voda

 

Τέλεια εγώ που πήρα σε κατάστημα Vodafone και την ρώτησα αν όταν ανοίγει βγάζει μήνυμα vodafone μου είπε ναι.

Δηλαδή σε όποιο κατάστημα υπάρχει ναι ok, κάποιο κατάστημα που να το έχει υπάρχει όμως ?

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παίδια, για κάποιο λόγο δεν μου ζητάει καν το Pin. Μπαίνει κατευθείαν και γράφει "Sim card is locked". Δεν έχω ρυθμίσει την Sim μου να μην μου ζητάει κωδικό. Μήπως φταίει επειδή το πήρα απο Vodafone ενώ η κάρτα Sim είναι Cosmote?
Link to comment
Share on other sites

Σε δυο μερες απο την παραγγελια μεσω internet (Vodafone) ηταν στο σπιτι μου, χωρις brand.

 

Ξερεις κανεις τι παιζει με αυτο τελικα? Εκανα επισης FAT32 την 2GB που ειχε στη συσκευασια και την αναγνωρισε κανονικα. Την 8αρα την ειχα για 2 χρονια σε ενα Nokia XpressMusic 5320 χωρις κανενα προβλημα και φυσικα συνεχιζει να δουλευει μια χαρα (αναγνωριζεται κανονικα και απο το Nokia και απο τα Windows 7). Αλλα στο Neo V δεν...

 

Σε καποια φαση την "αναγνωρισε" και εβγαλε μηνυμα πως ειναι κατεστραμενη, ειχε επιλογη για διαμορφωση αλλα δεν εκανε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια εγώ που πήρα σε κατάστημα Vodafone και την ρώτησα αν όταν ανοίγει βγάζει μήνυμα vodafone μου είπε ναι.

Δηλαδή σε όποιο κατάστημα υπάρχει ναι ok, κάποιο κατάστημα που να το έχει υπάρχει όμως ?

 

τελευταια φορα που το πηρα για την κολλητη μου το χε διαθεσιμο (και πολλα κομματια μου πε) ηταν στο κεντρικο του Ζωγραφου.

και παιρνοντας θηκη σιλικονης,εδινε δωρο και screen protector

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παίδια, για κάποιο λόγο δεν μου ζητάει καν το Pin. Μπαίνει κατευθείαν και γράφει "Sim card is locked". Δεν έχω ρυθμίσει την Sim μου να μην μου ζητάει κωδικό. Μήπως φταίει επειδή το πήρα απο Vodafone ενώ η κάρτα Sim είναι Cosmote?

Σίγουρα δεν φταίει το ότι είσαι στην Cosmote και τοπήρες από Voda. Το μήνυμμα εμφανίζεται επάνω στη γραμμή ειδοποιήσεων; Αν κατεβάσεις την γραμμή ειδοποιήσεων και το επιλέξεις λογικά θα σου ζητήσει pin. Δοκίμασε το.

Τέλεια εγώ που πήρα σε κατάστημα Vodafone και την ρώτησα αν όταν ανοίγει βγάζει μήνυμα vodafone μου είπε ναι.

Δηλαδή σε όποιο κατάστημα υπάρχει ναι ok, κάποιο κατάστημα που να το έχει υπάρχει όμως ?

Δεν είναι branded vodafone. Δεν εμφανίζει το λογότυπο της Vodafone στην εκκίνηση.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...