Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια! τελος τηε εβδομαδας θα παρω και εγω το κινητό! Στο λαποτοπ μου έχω Ubuntu υπάρχει κανένας οδηγός να εγκαταστήσω το flashtool και να ξεκλειδώσω το bootloadre και να βάλω άλλη rom?
Link to comment
Share on other sites

καλημεραα,εχω ενα sony ericson neo v to οποιο εκλεισε και δεν ανοιγει ,εβγαλα μπαταρια την ξαναεβαλα αλλα τιποτα τι μπορει να εχει παθει?
Link to comment
Share on other sites

καλημεραα,εχω ενα sony ericson neo v to οποιο εκλεισε και δεν ανοιγει ,εβγαλα μπαταρια την ξαναεβαλα αλλα τιποτα τι μπορει να εχει παθει?

 

Μπες στο επίσημο εδώ στο myphone, και ψάξε να βρεις λύση. Αν πάλι δεν θες, κατέβασε απο το επίσημο site το Sony Update Servise κοινός SUS, ακόλουθα τις οδηγίες και κάνε το format.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για οποιον γνωριζει : ποιο GPS να "βαλω " στο u; που να μην χρειαζεται συνδεση δικτυου φυσικα...
Link to comment
Share on other sites

Μετά τις ρυθμίσεις μέσω autokiller memory ο browser δε με πετάει έξω κ το πληκτρολόγιο δε κάνει επανεκκίνηση!!

Υποψιάζομαι ότι αυτό γινόταν λόγω των ρυθμίσεων που είχε κάνει ο dev στη διαχείριση της ram,αν μπείτε στο sys/module/lowmemory/parameters/minfree θα δείτε ότι οι τιμές είναι λίγο aggressive!

Στο autokiller έβαλα το moderate με μικρές αλλαγές δικές μου.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μην το υποψιάζεσαι. Προφανώς ο dev είχε πει στο λειτουργικό να σκοτώνει ότι κινείται από εφαρμογές οπότε μόλις κάποια ζήταγε λίγη παραπάνω ram την έστελνε από κει που ήρθε!

 

Έτσι από περιέργεια. Η rom που φοράς βασίζεται στην ICS υποθέτω. Αν αλλάξεις με το χέρι τις τιμές στο minfree, .bak αρχείο δημιουργείται; Μπορείς να το εντοπίσεις και να το σβήσεις μετά;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μην το υποψιάζεσαι. Προφανώς ο dev είχε πει στο λειτουργικό να σκοτώνει ότι κινείται από εφαρμογές οπότε μόλις κάποια ζήταγε λίγη παραπάνω ram την έστελνε από κει που ήρθε!

 

Έτσι από περιέργεια. Η rom που φοράς βασίζεται στην ICS υποθέτω. Αν αλλάξεις με το χέρι τις τιμές στο minfree, .bak αρχείο δημιουργείται; Μπορείς να το εντοπίσεις και να το σβήσεις μετά;

 

Εντάξει είπαμε αλλά αυτό παραήταν!Άνοιγες το browser πάταγες να βάλεις διεύθυνση πουθενά το πληκτρολόγιο!!!Μετά από λίγο έκλεινε και ο browser!

Σωστά στην ics βασίζεται!

Θα το κάνω όταν βρω χρόνο καθώς σε λίγο πάω για μεροκάματο!

Θα το επιχειρήσω με τον es explorer και θα σε ενημερώσω μέχρι το βράδυ Γιώργο..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάθει το ίδιο. Δεν ανταποκρινόταν σε τίποτα.

Το πήγα σε ένα κατάστημα vodafone ( το είχα πάρει από το internet ) και μου ήρθε πίσω σε μία εβδομάδα

επισκευασμένο με αλλαγμένη πλακέτα ( άλλο imei ). Όλα εντός εγγύησης με χρέωση 0€

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ερωτηση για οποιον γνωριζει : ποιο GPS να "βαλω " στο u; που να μην χρειαζεται συνδεση δικτυου φυσικα...

 

Για τα προγράμματα πλοήγησης συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

 

Το link που παραπέμπει σε παράνομο λογισμικό αφαιρέθηκε. Θα παρακαλώ όλους ανεξαιρέτως να σεβαστούμε τους κανονισμούς του forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα! Θα ηθελα να κανω μια συντομη ερωτηση! φιλη μου αγορασε το U με Gingerbread 2.3.7.

Η αναβαθμιση του ICS στο U αξιζει να γινει; απο αποψη αυτονομιας,bugs,wifi-troubleshooting,e.t.c. ; σαν κατοχος του P, γνωριζω

το οφελος, αλλα επειδη το καλυτερο feedback ερχεται απο τους μεμονομενους χρήστες της ιδιας της συσκευης, ρωταω για παρω μια

πιο εγκυρη γνωμη. Σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους!

Link to comment
Share on other sites

Ναι να το αναβαθμισει σε ICS (μe clean install φυσικα, format και τα γνωστα). Απλα προσοχη με τις εφαρμογες γιατι λογω 512MB Ram, δεν σηκωνει πολλα πολλα η ICS.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρα την τελευταία CM10 nightly και μέχρι στιγμής βρήκα την υγειά μου

 

Για γραψε εντυπωσεις γιατι ειχα περασει και εγω την τελευταια official καποια στιγμη αλλα περα απο εφε με απογοητευσε.Πολυ βαρια η Jellybean για τα μολις 320mb ram του Neo V.

 

Εκανα και εγω update σε 2.0.3 στην Ultimate απο 2.0 που ειχα τοσο καιρο.Ακριβως ιδια μου φαινεται αφου ειχα ηδη βαλει τα tabbed notificatio toggles :lol: αλλα εχω ενα θεμα.Ειχα διαλεξει στην 2.0 Xperia T 5x4 launcher και αυτο επελεξα και στην 2.3 αλλα τωρα μου εμφανιζει 4χ4 εικονιδια στο app drawer με μια ολοφανερη ΑΔΕΙΑ σειρα απο κατω!Την 5η δλδ.Τα εκανα ολα σωστα νομιζω με fix permissions,clear dalvik και cache partition οπως ελεγε για update....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τα εξης:

 

1. Κατα την αναβαθμιση λειτουργικου υπαρχει περιπτωση να χασω δεδομενα (δλδ να την κανω ή οχι);

 

2. Γιατι κατα τη διαρκεια π το φορτιζω δε νιωθει το touch;

 

3. Υπαρχει περιπτωση να εχω 2 αριθμους ενα cu και ενα whats up στην ιδια καρτα και να μπορω να αναλασσω τα νουμερα;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι να το αναβαθμισει σε ICS (μe clean install φυσικα, format και τα γνωστα). Απλα προσοχη με τις εφαρμογες γιατι λογω 512MB Ram, δεν σηκωνει πολλα πολλα η ICS.

 

Φιλε Viper, σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου! Δυστυχως ο περιοσμενος επαγγελματικος χρονος, δεν μου

εχει επιτρεψει να κανω και ενα research για το σχετικο θεμα! Δεν νομιζω οτι θα θελει να κανει και κατι ιδιαιτερο με

το κινητο, απλα να ρωτησω παλι, ανεξαρτητα απο την RAM και γενικοτερα τις επιδοσεις στις εφαρμογες, απο αυτονομια

υπαρχει καμια βελτιωση; βασικα αυτο το ρωταω εγω για προσωπικο interest :), thanks και παλι!

Edited by Programmer
checking spelling
Link to comment
Share on other sites

Για γραψε εντυπωσεις γιατι ειχα περασει και εγω την τελευταια official καποια στιγμη αλλα περα απο εφε με απογοητευσε.Πολυ βαρια η Jellybean για τα μολις 320mb ram του Neo V.

 

Εκανα και εγω update σε 2.0.3 στην Ultimate απο 2.0 που ειχα τοσο καιρο.Ακριβως ιδια μου φαινεται αφου ειχα ηδη βαλει τα tabbed notificatio toggles :lol: αλλα εχω ενα θεμα.Ειχα διαλεξει στην 2.0 Xperia T 5x4 launcher και αυτο επελεξα και στην 2.3 αλλα τωρα μου εμφανιζει 4χ4 εικονιδια στο app drawer με μια ολοφανερη ΑΔΕΙΑ σειρα απο κατω!Την 5η δλδ.Τα εκανα ολα σωστα νομιζω με fix permissions,clear dalvik και cache partition οπως ελεγε για update....

 

Τα φρου φρού του μου αρέσουν.Μέχρι στιγμής διιαίτερο πρόβλημα δεν μου έχει εμφανιστεί. Αντίθετα είναι αρκετά smooth η εμπειρία. Δεν κολλάει κάπου.Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κανα game βέβαια.Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Mess With The Best,Die Like The Rest :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Βελτιωση στην αυτονομια δεν υπαρχει. Ιδια μπορει να ειναι, χειροτερη μπορει να ειναι αλλα καλυτερη αυτονομια απο την GB δεν θα δεις.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τα εξης:

 

1. Κατα την αναβαθμιση λειτουργικου υπαρχει περιπτωση να χασω δεδομενα (δλδ να την κανω ή οχι);

 

2. Γιατι κατα τη διαρκεια π το φορτιζω δε νιωθει το touch;

 

3. Υπαρχει περιπτωση να εχω 2 αριθμους ενα cu και ενα whats up στην ιδια καρτα και να μπορω να αναλασσω τα νουμερα;

 

Ευχαριστω

1) Αν κανείς αναβάθμιση έκδοσης android (από gb σε ics πχ) τότε τα χάνεις όλα. Αν κανείς ένα απλό update όχι

2) Αυτό γίνεται συνήθως όταν φορτίσεις το κινητό από τον υπολογιστή.

3) Φαντάζομαι ότι μπορείς αλλά θα πρέπει να κανείς restart όταν θες να κανείς αλλαγή

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας που μπορούμε να βρούμε και τον τρόπο για να περάσουμε τα κινούμενα θέματα του Xperia GO; Έχω την ultimate HD 2.0.3!:

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Βελτιωση στην αυτονομια δεν υπαρχει. Ιδια μπορει να ειναι, χειροτερη μπορει να ειναι αλλα καλυτερη αυτονομια απο την GB δεν θα δεις.

 

τι ειναι η GB ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι απο τον οδηγό μου αυτά που ζητάς και τα link που δεν ήταν κάποια δικά μου έληξαν.Τα ανέβασα σε δικά μου links.Ορίστε αυτά που ζητάς....

http://www.sendspace.com/filegroup/FBRJs5vxkJljXWQ%2BKs6oGQ

 

Ήθελα να εκφράσω ευχαριστίες για την απλότητα και την αποτελεσματικότητα του συγκεκριμένου οδηγού. Κατάφερα με την πρώτη να περάσω την ultimate και μάλιστα μεταβαίνοντας από android 2.3 σε 4 και μάλιστα rooted ΧΩΡΙΣ να χαθεί ούτε μία από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές μου. Μπράβο στα παιδιά που βοηθάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

το εχει η γυναικα μου και θελει να μειωσω της αρχικες οθονες απο 5 να της κανω τρεις γινετε?εχει την 2.3.4.
Link to comment
Share on other sites

το εχει η γυναικα μου και θελει να μειωσω της αρχικες οθονες απο 5 να της κανω τρεις γινετε?εχει την 2.3.4.

 

Ετσι οπως ειναι οχι.Αν θες κατεβαζεις εναν launcher της αρεσκειας σου απο το play store π.χ. Nova,Apex και βαζεις απο 1 μεχρι 9 αρχικες οθονες.Η απλα χρησιμοποιει μονο την κεντρικη και τις διπλανες και αφηνει τις ακρες κενες :p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...