Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή όλο αυτό με το πληκτρολόγιο κ με τον browser με είχε κουράσει(επανεκκίνηση πληκτρολογίου κ πέταγμα σε κεντρική οθόνη κατά τη διάρκεια βαριάς σελίδας)αποφάσισα να παίξω με την ελεύθερη μνήμη!κατέβασα το autokiller memory κ άλλαξα τις τιμές στο πιο χαλαρό!

Εντυπώσεις το μεσημέρι λογικά!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συνδεω το τηλ με την τηλεοραση μεσω hdmi αλλα δεν μου δειχνει τιποτα.Τι μπορει να φταιει?:confused:

 

Εκανα αναζητηση πριν ποσταρω αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο! Το προβλημα ξερω οτι δεν ειναι σιγουρα στο καλωδιο η την τηλεοραση γιατι αλλο neo v συνδεεται κανονικα! Εχω την εντυπωση οτι κατι πρεπει να παιζει με την εφαρμογη hdmi!Μπορω να την βρω καπου να την κανω επαναγκατασταση?

 

να η εφαρμογη

http://www.sendspace.com/file/wvfrp6

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέβασε απο εδώhttp://d-h.st/Jsk την Ultimate HD 2.0.3.

Βασική προυπόθεση να είσαι root και να έχεις περάσει το CWM, τα αρχεία που κατέβασες είναι για να περάσεις στην έκδοση .562 αν είσαι ήδη στην .587 για να μπορέσεις να rouτάρεις το κιν σου,χρησιμοποιείς το εργαλείο flashTool για να το κάνεις αυτό.Οταν τα κάνεις αυτά είσαι έτοιμος να περάσεις με την Ultimate HD 2.0.3.

 

Και οι οδηγίες απο τον spiros91, αλλά να τις τηρήσεις κατά γράμμα:

Για την Ultimate HD 2.0

όπως μου είπε απλά ο soulfunkdjx:

1)wipe data/factory reset

2)wipe cache partition

3)wipe Dalvik Cache

4)wipe battery stats (καλό θα είναι να έχεις πλήρη φορτισμένη την μπαταρία όταν το κάνεις αυτό)

5)format /cache

6)format /data

7)format /system

(τα βήματα 5-7 βρίσκονται στο "advanced" - εκεί την πάτησα εγώ)

και μετά, πατάς στο cwm "install zip file" και τρέχεις το .zip αρχείο που έχεις περάσει στην sd.

1) Στην δική μου εγκατάσταση τα βήματα 3, 4 νομίζω είναι μέσα στο memory & storage (η κάπως έτσι).

2) Μετά την εγκατάσταση της ultimate Hd το cwm διαγράφετε; διοτι στις 2-3 φορές που την εγκατέστησα ως τώρα αναγκάστηκα να ξαναπεράσω το cwm για να μπω στο μενού του.

3) Επίσης, κάποια κοληματάκια με την ultimate δεν έλειψαν (το άγγιγμα της οθόνης π.χ. μερικές φορές δεν είναι ακριβής με αποτέλεσμα να πατιούνται διπλανά κουμπιά-χρειάστηκε να την επαναγκαταστήσω).

4)Μετά από επανεκίνηση του κινητού η λειτουργία δικτύου από gsm αλλάζει μόνη της σε wdma-gsm.

 

Ο φορτιστής του κινητού έπαψε τελικά να δουλεύει. Είναι μέσα στην εγγύηση, λογικά δεν μου τον αλλάζουν; Ξέρει κανείς που είναι τα κατατόπους σέρβις της sony-ericson (διότι από το site της εταιρίας δεν έβγαλα άκρη);

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής του κινητού έπαψε τελικά να δουλεύει. Είναι μέσα στην εγγύηση, λογικά δεν μου τον αλλάζουν; Ξέρει κανείς που είναι τα κατατόπους σέρβις της sony-ericson (διότι από το site της εταιρίας δεν έβγαλα άκρη);

 

Εγώ που μένω Ραφήνα, όταν το 2008 είχα πρόβλημα λογισμικού στο SE W810i και το πήγα στην Vodafone εντός εγγύησης και επειδή τέλος πάντων μου λέγανε κάτι κουλά να πληρώσω κτλ, τους έκανα φασαρία και μου είπανε να το στείλω στην SE που είναι στο Μαρούσι.

Edited by spiros91
Link to comment
Share on other sites

γεια και παλι στην καρτελα tweak στον οδηγο του zxr στο αρχειο build.prop σε ποιο σημειω του αρχειου γραφουμε ολους αυτους τους κωδικους ????????????

και επειδη ειναι αρκετοι για να τους γραψης ενα ενα με το χερι μηπως υπαρχη κανενας τροπος για copy paste??????????????

 

καποιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καποιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Νομίζω στον οδηγό δίνει έτοιμο το build prop κ απλά εσύ το κάνεις επικόλληση.

Τώρα αν δε θες όλες τις αλλαγές στη τελευταία γραμμή αν θυμάμαι καλά τα γράφεις,δεν είμαι 100% σίγουρος

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα την Ultimate 2.0 αλλά ενώ ήταν όντως γρήγορη είχε πρόβλημα με τον προσανατολισμό της οθόνης (μοθ τα έβγαζε ανάποδα) και η κάμερα έδειχνε μόνο κοκκινίλα (και μερικές φορές δεν έδειχνε). Με kernel Night Elf. Έβαλα τώρα ξανά Pureness την 14 Sp1 και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος διόρθωσε και το μήνυμα ότι ο core σταμάτησε).
Mess With The Best,Die Like The Rest :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα την Ultimate 2.0 αλλά ενώ ήταν όντως γρήγορη είχε πρόβλημα με τον προσανατολισμό της οθόνης (μοθ τα έβγαζε ανάποδα) και η κάμερα έδειχνε μόνο κοκκινίλα (και μερικές φορές δεν έδειχνε). Με kernel Night Elf. Έβαλα τώρα ξανά Pureness την 14 Sp1 και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος διόρθωσε και το μήνυμα ότι ο core σταμάτησε).

Μηπως περασες την Ultimate για αλλο κινητο? π.χ arc? 'η οταν επελεξες στο aroma συσκευη δεν επελεξες το neo v ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στον οδηγό δίνει έτοιμο το build prop κ απλά εσύ το κάνεις επικόλληση.

Τώρα αν δε θες όλες τις αλλαγές στη τελευταία γραμμή αν θυμάμαι καλά τα γράφεις,δεν είμαι 100% σίγουρος

 

πως το κανο επικολληση αρχηγε μου??

Link to comment
Share on other sites

γεια και παλι στην καρτελα tweak στον οδηγο του zxr στο αρχειο build.prop σε ποιο σημειω του αρχειου γραφουμε ολους αυτους τους κωδικους ????????????

και επειδη ειναι αρκετοι για να τους γραψης ενα ενα με το χερι μηπως υπαρχη κανενας τροπος για copy paste??????????????

 

Νομίζω στον οδηγό δίνει έτοιμο το build prop κ απλά εσύ το κάνεις επικόλληση.

Τώρα αν δε θες όλες τις αλλαγές στη τελευταία γραμμή αν θυμάμαι καλά τα γράφεις,δεν είμαι 100% σίγουρος

 

Όντως στο συγκεκριμένο post δίνω τα tweaks συγκεντρωμένα σε αρχείο. Μπορείς πάρα πολύ απλά:

1) να κατεβάσεις το αρχείο στον υπολογιστή σου

2) μέσω ενός file manager να περάσεις το build.prop στην sd σου

3) να συνδέσεις το κινητό σου στον υπολογιστή σου

4) ανοίγεις το build.prop και επικολλάς τα περιεχόμενα του txt στο build.prop

5) αποσυνδέεις το κινητό και επικολλάς το build.prop από την sd στο αρχικό path που βρίσκεται το build.prop αντικαθιστώντας το παλιό. Σβήνεις ότι .bak τυχόν αρχείο δημιουργηθεί.

 

Αν δεν θες κάποιο tweak, όπως λεει ο Ηλίας, είτε δεν τα γράφεις είτε βάζεις μπροστά μια δίεση (#)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όντως στο συγκεκριμένο post δίνω τα tweaks συγκεντρωμένα σε αρχείο. Μπορείς πάρα πολύ απλά:

1) να κατεβάσεις το αρχείο στον υπολογιστή σου

2) μέσω ενός file manager να περάσεις το build.prop στην sd σου

3) να συνδέσεις το κινητό σου στον υπολογιστή σου

4) ανοίγεις το build.prop και επικολλάς τα περιεχόμενα του txt στο build.prop

5) αποσυνδέεις το κινητό και επικολλάς το build.prop από την sd στο αρχικό path που βρίσκεται το build.prop αντικαθιστώντας το παλιό. Σβήνεις ότι .bak τυχόν αρχείο δημιουργηθεί.

 

Αν δεν θες κάποιο tweak, όπως λεει ο Ηλίας, είτε δεν τα γράφεις είτε βάζεις μπροστά μια δίεση (#)

 

Γιώργη πως κ δε δοκιμάζεις την ultimate hd;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω και τους δυο σας παιδες

τωρα για την ουλτιμειτ......θα δω

 

Εδω θα 'μαστε κ πάλι!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ηλία έχω βάλει στο πρόγραμμα να μεταφράσω τον οδηγό στα Αγγλικά, να κάνω μερικές προσθήκες στον οδηγό και να παω σε custom rom αλλά τρέχω με μεταπτυχιακό, δουλειά, συγγραφή ερευνητικών προτάσεων που δεν προλαβαίνω να στρίψω! Βάλε σε αυτά και το γεγονός ότι πρακτικά είμαι άστεγος οπότε καταλαβαίνεις που βρισκόμαστε!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

μόνο με 4 και 2 για τις εφαρμογές υπάρχει

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ultimate HD 2.0

Περάστηκε με 75% μπαταρία.

Φορτίστηκε από pc μέχρι το 100% όταν χρειάστηκε.

3η 19ω 50λ 10δ μετά, ξανασυνδέεται ώντας αισίως στο 1%. Δεν λέω ότι το έσκισα το κινητό, μέτρια κινήθηκα. Αλλά άντεξε τόσο!

 

Επίσης, μπορεί να μου πεί κάποιος πως θα περάσω το Walkman στην ίδια rom γιατί στο XDA με αγνόησαν?

Link to comment
Share on other sites

Ultimate HD 2.0

Περάστηκε με 75% μπαταρία.

Φορτίστηκε από pc μέχρι το 100% όταν χρειάστηκε.

3η 19ω 50λ 10δ μετά, ξανασυνδέεται ώντας αισίως στο 1%. Δεν λέω ότι το έσκισα το κινητό, μέτρια κινήθηκα. Αλλά άντεξε τόσο!

 

Επίσης, μπορεί να μου πεί κάποιος πως θα περάσω το Walkman στην ίδια rom γιατί στο XDA με αγνόησαν?

 

Θα το βρεις εδώ

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μηπως περασες την Ultimate για αλλο κινητο? π.χ arc? 'η οταν επελεξες στο aroma συσκευη δεν επελεξες το neo v ?

Το zip που είχε ανέβει σε link εδώ κατέβασα και στον installer επέλεξα κανονικά Neo V.Η πλάκα είναι ότι τώρα με την Pureness 14 SP1 πρώτον μου φαίνεται ότι η μπαταρία φεύγει αέρα και δεύτερον για κάποιο λόγο οι εφαρμογές στιβάζονται κάτω από την οθόνη με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τα δεις?! Πρακτικά είναι σαν να έχει 5η γραμμή με apps.

Mess With The Best,Die Like The Rest :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Θα το βρεις εδώ

 

Εκεί έχω κάνει σχόλιο (το τελευταίο είναι) για κάτι απορίες και δεν μου απάντησαν, γιαυτό ρώτησα και εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί έχω κάνει σχόλιο (το τελευταίο είναι) για κάτι απορίες και δεν μου απάντησαν, γιαυτό ρώτησα και εδώ!

 

Αυτό που ήθελες, το βρήκες τελικά;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήθελες, το βρήκες τελικά;

 

Όχι :P

Εγώ που έχω Ultimate HD 2.0 απλά εγκαθιστώ το Update 7.5 μέσω CWM?

Γιατί κάτι λέει για aosp, κάτι άλλες οδηγίες για noobs έχει στο αρχικό post, κάτι να κατευάσω για custom rom λέει και δεν το έχω καταλάβει!

Link to comment
Share on other sites

Όχι :P

Εγώ που έχω Ultimate HD 2.0 απλά εγκαθιστώ το Update 7.5 μέσω CWM?

Γιατί κάτι λέει για aosp, κάτι άλλες οδηγίες για noobs έχει στο αρχικό post, κάτι να κατευάσω για custom rom λέει και δεν το έχω καταλάβει!

 

Κατέβασέ το αρχείο που σου λέει: update 7.5 πέρασε το μέσα στην κάρτα σου, και μετά μπες με το CWM και κάνε το εγκατάσταση.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασέ το αρχείο που σου λέει: update 7.5 πέρασε το μέσα στην κάρτα σου, και μετά μπες με το CWM και κάνε το εγκατάσταση.

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου, απλή εγκατάσταση ήταν!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...