Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα, ειναι το πρωτο μου post, επειδη ειμουν ετοιμος να παρω το X5 Pro και επεσε απο εσας στην αντιληψη μου το Neo V πιο θεωρειται καλυτερη αγορα εστω και οριακα (δεν ενοω καμερα, εμφανιση, μαρκα).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση και από μένα, όσοι το αγοράσατε από Vodafone έχει τα λογότυπα αυτής? Δηλαδή το έχει "σκαλίσει" κοινώς?

Βίντεο-κλήση έχει τελικά ή όχι (σε κάποιο πόστ υπήρχε μια αμφιβολία)

Σε κάποια σχόλια που διάβασα στο gsmarena παραπονιούνται για επανεκκίνησης. . . ισχύει?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

5) Απο τα πιο σημαντικα: Υπαρχει εφαρμογη android (σπασμενη φυσικα, αν γινεται στειλτε λινκ με προσωπικο μηνυμα) για gps και φωνητικη πλοηγηση χωρις την χρηση ιντερνετ, απλα και μονο με την κεραια??

 

Εφαρμογές πλοήγησης χωρίς χρήση υπάρχουν για το android. Θα παρακαλέσω όμως να μην γίνει συζήτηση περί παράνομου τρόπου απόκτησής τους μιας και δεν επιτρέπεται.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από μένα, όσοι το αγοράσατε από Vodafone έχει τα λογότυπα αυτής? Δηλαδή το έχει "σκαλίσει" κοινώς?

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

 

νομιζω εχει αναφερθει οτι η συσκευη ειναι unbranded:)

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές πλοήγησης χωρίς χρήση υπάρχουν για το android. Θα παρακαλέσω όμως να μην γίνει συζήτηση περί παράνομου τρόπου απόκτησής τους μιας και δεν επιτρέπεται.

 

ναι, sorry! Το ξερω, απλα ενα ναι η ενα οχι ηθελα μονο γιατι ειναι βασικο κριτιριο για μενα!!

Παρακαλω αν μπορει να απαντησει και κανεις αλλος ακομα στα ερωτηματα που παρεθεσα παραπανω! ( #235 )

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

ναι, sorry! Το ξερω, απλα ενα ναι η ενα οχι ηθελα μονο γιατι ειναι βασικο κριτιριο για μενα!!

Παρακαλω αν μπορει να απαντησει και κανεις αλλος ακομα στα ερωτηματα που παρεθεσα παραπανω! ( #235 )

 

Υπαρχουν αρκετα που δουλευουν χωρις χρηση ιντερνετ. ;)

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...Μάλλον θα σε απογοητεύσω φίλε μου... Παρά την μπροστινή κάμερα, δεν κατάφερα να βρω στο μενού των κλήσεων την βιντεοκλήση:( (Και εγώ απογοητεύτηκα, αν και δεν τη χρησιμοποιούσα πολύ...)

 

ευχαριστω για την πληροφορηση φιλε μου.

το κεφαλαιο Neo V κλεινει για εμενα οριστικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...1 ερώτηση μόνο: Τελικά εχει τον αισθητήρα exmor r??? Το επίσημο video της vodafone αναφέρει ότι τον έχει αλλά στο site της sony δεν λέει κατι τετοιο!!!!! Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την πληροφορηση φιλε μου.

το κεφαλαιο Neo V κλεινει για εμενα οριστικα.

Παίδες το Android υποστηρίζει video call μέσω εφαρμογών, είτε μέσω WiFi ή μέσω mobile internet (από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας).

 

Καλησπέρα σε όλους...1 ερώτηση μόνο: Τελικά εχει τον αισθητήρα exmor r??? Το επίσημο video της vodafone αναφέρει ότι τον έχει αλλά στο site της sony δεν λέει κατι τετοιο!!!!! Ευχαριστώ..

Δεν έχει τον exmor, τον έχουν όσα SE κινητά έχουν 8MP και έχουν κυκλοφορήσει το 2011.

 

@mobrol

2) Απο μπαταρια τι διαρκεια εχει με μεση χρηση (1-1μιση ωρα τηλ την ημερα καμια 10αρια μηνυματα και κανα μισαωρο σερφαρισμα με wifi)??

 

5) Απο τα πιο σημαντικα: Υπαρχει εφαρμογη android (σπασμενη φυσικα, αν γινεται στειλτε λινκ με προσωπικο μηνυμα) για gps και φωνητικη πλοηγηση χωρις την χρηση ιντερνετ, απλα και μονο με την κεραια??

 

To Neo V έχει ίδια μπαταρία με το ray, στο οποίο έχω βάλει μπαταρία χωρητικότητας 2430mAh και έχω και την κανονική 1500mAh για back-up. Γενικά εφόσον η μπαταρία είναι αποσπώμενη μη σε προβληματίσει τόσο, μια και με direct push Gmail, corporate email, κλήσεις και κανά μισάωρο internet το ray μου βγάζει 1 μέρα.

 

Off-line GPS apps υπάρχουν και μάλιστα για €30 αξίζει να τα πάρεις και να τα αξιοποιήσεις στο μέγιστο. Για το mobile browsing και την απροβλημάτιστη λειτουργία, επειδή μπορεί να χαρακτηριστώ υποκειμενικός, το καλύτερο είναι να δεις το κινητό από κοντά και να κρίνεις εσύ ο ίδιος.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

@mobrol

 

To Neo V έχει ίδια μπαταρία με το ray, στο οποίο έχω βάλει μπαταρία χωρητικότητας 2430mAh και έχω και την κανονική 1500mAh για back-up. Γενικά εφόσον η μπαταρία είναι αποσπώμενη μη σε προβληματίσει τόσο, μια και με direct push Gmail, corporate email, κλήσεις και κανά μισάωρο internet το ray μου βγάζει 1 μέρα.

 

.

 

από ebay την πήρε έτσι?κάποιο λινκ?

πόσο σου κρατάει τώρα?

Link to comment
Share on other sites

@kaloudis

To link στο έστειλα με p.m. Εμπειρικά μου κρατάει ένα 20-30% παραπάνω, με χρήση μάλλον πάνω του κανονικού, όπως περιέγραψα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

μπαινω και εγω στην παρεα σας το εγκαινιασα σημερα .ποσες ωρες κανατε την πρωτη φορτιση?κατα αλλα η sd πολυ σαβουρα και εστειλα τις αχρηστες εφαρμογες στα σκουπιδια.το macfee λειτουργει κανονικα αν μπορει καποιοσ να μου το στειλει για το απεγκαταστησα καταλαθος.
Link to comment
Share on other sites

μπαινω και εγω στην παρεα σας το εγκαινιασα σημερα .ποσες ωρες κανατε την πρωτη φορτιση?κατα αλλα η sd πολυ σαβουρα και εστειλα τις αχρηστες εφαρμογες στα σκουπιδια.το macfee λειτουργει κανονικα αν μπορει καποιος να μου το στειλει για το απεγκαταστησα καταλαθος.

 

Το ΜcAfee ηταν ουτως ή αλλως σε δοκιμαστικη εκδοση. Δε νομιζω οτι ειναι τοσο χρησιμο ωστε να το εγκαταστησεις παλι. Γυρω στις 2+ ωρες η φορτιση νομιζω.

 

Απο σημα πως τα πατε ; Πιανει καλα νομιζετε ;

Link to comment
Share on other sites

μπαινω και εγω στην παρεα σας το εγκαινιασα σημερα .ποσες ωρες κανατε την πρωτη φορτιση?κατα αλλα η sd πολυ σαβουρα και εστειλα τις αχρηστες εφαρμογες στα σκουπιδια.το macfee λειτουργει κανονικα αν μπορει καποιοσ να μου το στειλει για το απεγκαταστησα καταλαθος.

μου εβγαλε και update τωρα.απο την μαμα sony

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα! Καλως το δεχτηκα!

βλεπω ομως οτι ραμ εχει 300 αντι για 512?!?!?!

τι παιζει??

 

 

πως επιλεγουμε να εγκαθιστανται οι εφαρμογες απο το μαρκετ στην καρτα μνημης αντι στην μνημη της συσκευης??

Edited by mobrol
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

-Πόση εσωτερική μνήμη έχει ελεύθερη;

- Το έχει δοκιμάσει κανείς με sim 2 in 1 (δηλαδή 2 νούμερα σε μια sim), υπάρχει κανένα πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο το μολ και το ειδα απο κοντα σε ασπρο στην βοντα.το μονο xperia που δεν ειχα δει απο κοντα.

πολυ ομορφο.δεν συγκρινεται βεβαια σε ομορφια με το arc ασημι (κανενα κινητο,για μενα,δεν συγκρινεταιι μαυτο) αλλα στο ασπρο του ειναι κουφετακι.απο κει και περα σε θεμα οθονης και αποκρισης,κλασσικο xperia του 11.σφαιρα.

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tσιμπησα ένα λευκό σήμερα! Ολα καλά κι όλα ωραία! Καλοφτιαγμένο με τέλειο για μένα μέγεθος, γρήγορο και πανέμορφο! Αλλά...οι μαμακίες της SE παραμένουν σταθερές, δηλαδή:

1. Μνήμη ROM για αποθήκευση εφαρμογών μόνο 305 ΜΒ.

2. Η ηλίθια, μη απενεργοποιούμενη αυτόματη φωτεινότητα κατεβάζει το φωτισμό της οθόνης μόλις βρεθείτε σε εσωτερικό χώρο και η οθόνη καταντάει να έχει το ίδιο χάλι με το Mini. Δίπλα στο Galaxy S Plus και ακόμη και στο Ideos X5 δείχνει θλιβερά σκοτεινή ακόμη και όταν είναι ρυθμισμένη στο φούλ!

 

Κατά τα άλλα, σαφώς και δεν είναι συσκευή της κλάσης των 200 ευρώ, οπότε αποτελεί ένα ακόμη κελεπούρι μαζί με το Ideos X5 Pro, Nexus S, και Galaxy S Plus. Πως να μην προτιμήσει κάποιος να αγοράσει δύο Neo V αντί για ένα Ray;;; :respect:

 

Υπάρχει τρόπος να διορθώσει κανείς το πρόβλημα της φωτεινότητας με κάποιο app απο το market;

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Tσιμπησα ένα λευκό σήμερα! Ολα καλά κι όλα ωραία! Καλοφτιαγμένο με τέλειο για μένα μέγεθος, γρήγορο και πανέμορφο! Αλλά...οι μαμακίες της SE παραμένουν σταθερές, δηλαδή:

1. Μνήμη ROM για αποθήκευση εφαρμογών μόνο 305 ΜΒ.

2. Η ηλίθια, μη απενεργοποιούμενη αυτόματη φωτεινότητα κατεβάζει το φωτισμό της οθόνης μόλις βρεθείτε σε εσωτερικό χώρο και η οθόνη καταντάει να έχει το ίδιο χάλι με το Mini. Δίπλα στο Galaxy S Plus και ακόμη και στο Ideos X5 δείχνει θλιβερά σκοτεινή ακόμη και όταν είναι ρυθμισμένη στο φούλ!

 

Κατά τα άλλα, σαφώς και δεν είναι συσκευή της κλάσης των 200 ευρώ, οπότε αποτελεί ένα ακόμη κελεπούρι μαζί με το Ideos X5 Pro, Nexus S, και Galaxy S Plus. Πως να μην προτιμήσει κάποιος να αγοράσει δύο Neo V αντί για ένα Ray;;; :respect:

 

Λογικό δεν είναι να πέφτει η φωτεινότητα της οθόνης σε κλειστό χώρο;

Πιστεύω ότι θα είναι και καλύτερο για τα μάτια. Τέτοιους sensors έχουν και όλες οι νέες TV.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό δεν είναι να πέφτει η φωτεινότητα της οθόνης σε κλειστό χώρο;

Πιστεύω ότι θα είναι και καλύτερο για τα μάτια. Τέτοιους sensors έχουν και όλες οι νέες TV.

 

Για κινητο μιλαμε, ποσο πια να σε βλαψουν 3,7 ιντσες ;

 

Παιδια πειτε μου λιγο για το σημα, πως τα παει γενικα ; Πιανει οσο πρεπει κατ'αναλογια και με το SAR ; Θα πρεπε να ναι full κι εμενα το χανει μονιμως

Link to comment
Share on other sites

Tο σήμα του ειναι σαφέστατα πάνω από τον μέσο όρο!

 

Μαλιστα, σημερα ημουν στο πεζοδρομιο, σε ανοιχτο δρομο διπλα και ειχε μια γραμμη μολις

Link to comment
Share on other sites

Tο σήμα του ειναι σαφέστατα πάνω από τον μέσο όρο!

 

Θα συμφωνήσω για το σήμα, είναι μία ευχαριστη έκπληξη... Πρώτη φορά που μίλησα στον περιφερειακό χωρίς να πέσει η γραμμή ούτε στο Επταπύργιο ούτε στη διασταύρωση Καυταντζογλείου (με wind για όσους έχουν και ταλαιπωρούνται...)

 

@sx1vg18: μηπως κάτι τρέχει με τη συσκευή που έχεις; Μια με το Youtube, τώρα με το σήμα...

Edited by nikosdoc
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...