Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακολούθησα τις συμβουλές σας και αγόρασα μια sd card 8GB 10 class transcend. Έχω όμας κάποιες απορίες

1) Επειδή δεν έχω card reader να αντιγράψω απλώς τα αρχεία της παλιάς κάρτας σε έναν φάκελο στον υπολογιστή, να τοποθετήσω την άδεια κάρτα στο τηλέφωνο και μετά να τα αντιγράψω στη συσκευή; Θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα αν μπει η άδεια κάρτα και ανοίξω το τηλέφωνο με αυτήν τοποθετημένη;

2) Η παλιά κάρτα πώς θα δω πώς ήταν φορμαρισμένη;

3) Χρειάζεται να φορμάρω την νέα όταν την τοποθετήσω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εδώ και λίγες μέρες έχω στην κατοχή μου το Neo V και μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη συγκεκριμένη συσκευή. Φιλική προς τον χρήστη, πολύ καλή απεικόνιση του λειτουργικού Android και άμεση απόκριση στις εντολές, πλαισιωμένο από ένα πολύ καλαίσθητο πλαίσιο. Στο σημείο αυτό έχω 2 απορίες στις οποίες δεν κατάφερα παρά το σκάλισμα που έκανα στη συσκευή να βρω τη λύση:

  1. Στη γραμμή ειδοποιήσεων μου βγάζει μια ειδοποίηση για το McAfee antivirus, στην οποία όταν κάνω "απόρριψη" εξαφανίζεται από την οθόνη, αλλά αν κάνω "επανεκκίνηση" της συσκευής μου το ξαναεμφανίζει το εικονίδιο. Θα πρέπει να κάνω διαγραφή της εφαρμογής McAfee για να πάψει το συγκεκριμένο alert;
  2. Υπάρχει η δυνατότητα κατάργησης της δόνησης από την αθόρυβη λειτουργία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις. Παράλληλα διαβάζω και κάποια επιλεγμένα παλαιότερα posts (αν και λίγο δύσκολο, ανάμεσα σε 390+ σελίδες!) για να δω προβλήματα και λύσεις που μπορεί να προκύψουν στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες έχω στην κατοχή μου το Neo V και μπορώ να πω πως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη συγκεκριμένη συσκευή. Φιλική προς τον χρήστη, πολύ καλή απεικόνιση του λειτουργικού Android και άμεση απόκριση στις εντολές, πλαισιωμένο από ένα πολύ καλαίσθητο πλαίσιο. Στο σημείο αυτό έχω 2 απορίες στις οποίες δεν κατάφερα παρά το σκάλισμα που έκανα στη συσκευή να βρω τη λύση:

  1. Στη γραμμή ειδοποιήσεων μου βγάζει μια ειδοποίηση για το McAfee antivirus, στην οποία όταν κάνω "απόρριψη" εξαφανίζεται από την οθόνη, αλλά αν κάνω "επανεκκίνηση" της συσκευής μου το ξαναεμφανίζει το εικονίδιο. Θα πρέπει να κάνω διαγραφή της εφαρμογής McAfee για να πάψει το συγκεκριμένο alert;
  2. Υπάρχει η δυνατότητα κατάργησης της δόνησης από την αθόρυβη λειτουργία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις. Παράλληλα διαβάζω και κάποια επιλεγμένα παλαιότερα posts (αν και λίγο δύσκολο, ανάμεσα σε 390+ σελίδες!) για να δω προβλήματα και λύσεις που μπορεί να προκύψουν στην πορεία.

 

Καλημερα φιλτατε.και καλομιλητο το κινητο.

1)σβηστο το antivirus.δεν το χρειαζεσαι.

 

2)κατεβασε το quick settings ή το my settings απο το μαρκετ και μεσω αυτης της εφαρμογης θα μπορεις να επιλεγεις αναμεσα σε αθορυβο,δονηση,ηχο και ηχο με δονηση. (και εχει και παρα πολλες μαζεμενες λειτουργιες.απο ενεργοποιηση gps και wifi μεχρι φακο και πληροφοριες μνημης..)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς που είχατε το θέμα με το κλακ κλακ στις μπλε συσκευές!

Το πήγατε για φτιάξιμο σας το έφτιαξαν;

Ένας φίλος που αγόρασε το μπλε πριν τα Χριστούγεννα ακόμα παιδεύετε το έχει πάει 2 φορές και του το επέστρεψαν και τις δυο (διορθωμένο υποτίθεται) αλλά και τις δυο φορές του το έκανε και πάλι...! :blink:Το πήγε και 3η φορά απευθείας στην αντιπροσωπία της SE

(όχι στη Vodafone) και ούτε λίγο ούτε πολύ ήθελαν να τον πείσουν ότι το κινητό είναι έτσι από κατασκευής του από το εργοστάσιο!!!!!

:wacko:

Nokia 3210 - Nokia 8210 - Samsung E700 - Nokia 6630 - Nokia 6680 - HTC touch Diamond - Sony Ericsson Xperia neo V.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους συγνωμη που κανω ενα ακομα post γιαυτο το θεμα αλλα ειμαι λιγο τρελαμενος και απογοητευμενος πηρα πριν 4 μερες το τηλ και ημουν απιστευτα ικανοποιημενος και ειχα iphone 3 πριν και ξαφνικα εσβησε και δεν μου ξαναανοιξε ποτε το ειχα παρει με ανανεωση συμβολαιου απο το site της vodafone ξερει κανεις ποσες μερες κανουν να το φερουν κ αν θα μου δωσουνβ καινουργιο?

σας ευχαριστω ολους

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος messenger που να υποστηρίζει και βιντεοκλησεις?

 

fring με 4 άτομα βιντεοκληση.

η και το ooVoo

(αν και το επόμενο τηλ. θα είναι samsung να μπορεί να κάνει και gsm βιντεοκληση)

Link to comment
Share on other sites

To wisepilot για εμενα ειναι ''σκουπιδι'' και οπου το βρισκω το διαγραφω, νομιζω σε χρεωνει κιολας.

εχω 1gb internet οποτε δεν εχω πολυ θεμα.κανενα αλλο gps που να μην θελει gprs και χωρις root εχετε να προτεινετε??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους συγνωμη που κανω ενα ακομα post γιαυτο το θεμα αλλα ειμαι λιγο τρελαμενος και απογοητευμενος πηρα πριν 4 μερες το τηλ και ημουν απιστευτα ικανοποιημενος και ειχα iphone 3 πριν και ξαφνικα εσβησε και δεν μου ξαναανοιξε ποτε το ειχα παρει με ανανεωση συμβολαιου απο το site της vodafone ξερει κανεις ποσες μερες κανουν να το φερουν κ αν θα μου δωσουνβ καινουργιο?

σας ευχαριστω ολους

σου απαντησα και πισω.εφοσον εισαι μεσα στη πρωτη βδομαδα απο την αγορα ζητας καινουργιο και σου δινουν επι τοπου.δεν παει για επισκευη,πιανεται ως doa.-

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

ξαφνικά χάθηκαν όλα τα δεδομένα απο την sd!!! τι μπορώ να κάνω, στο pc οταν το συνδέω την αναγνορίζει αλλα έχει δεδομένα μέσα 7.5 mp .

τι σκ... έγινε?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλτατε.και καλομιλητο το κινητο.

1)σβηστο το antivirus.δεν το χρειαζεσαι.

 

2)κατεβασε το quick settings ή το my settings απο το μαρκετ και μεσω αυτης της εφαρμογης θα μπορεις να επιλεγεις αναμεσα σε αθορυβο,δονηση,ηχο και ηχο με δονηση. (και εχει και παρα πολλες μαζεμενες λειτουργιες.απο ενεργοποιηση gps και wifi μεχρι φακο και πληροφοριες μνημης..)

 

:up: :bow:

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.co.uk/itm/TRANSCEND-MICRO-SD-MICRO-SDHC-CLASS-10-8GB-8G-8-G-GB-/280745407536?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item415dbaf430

η ιδια καρτα με 10 ευρω περιπου

το πλαισιο την εχει 16 αν βαλεις και 3 ευρω μεταφορικα παει 19

 

Να σαι καλα....Πάω αύριο να βγάλω paypal....

Link to comment
Share on other sites

:worry:Αντιμετωπιζω προβλημα οταν παω να κανω import με το android πολλα αρχεια συγκεκριμενα mp3,σε μερικα αρχεια μου βγαζει οτι απετυχε και δεν αντιγραφονται η αντιγραφεται μεχρι το ποσοστο που ειχε φτασει!Οταν τα αντιγραφω ενα ενα τα αρχεια δεν υπαρχει καποιο προβλημα!Μηπως γνωριζει καποιος γιατι γινεται αυτο και τι φταιει?:!:
Link to comment
Share on other sites

εχω 1gb internet οποτε δεν εχω πολυ θεμα.κανενα αλλο gps που να μην θελει gprs και χωρις root εχετε να προτεινετε??

δεν ειναι θεμα data νομιζω στελνει μηνυμα και σε χρεωνει.

δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314557

σου απαντησα και πισω.εφοσον εισαι μεσα στη πρωτη βδομαδα απο την αγορα ζητας καινουργιο και σου δινουν επι τοπου.δεν παει για επισκευη,πιανεται ως doa.-

Σωστος ! δεν υπαρχει επισκευη και σερβις μονο καινουργιο στο κουτι του με doa.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

σου απαντησα και πισω.εφοσον εισαι μεσα στη πρωτη βδομαδα απο την αγορα ζητας καινουργιο και σου δινουν επι τοπου.δεν παει για επισκευη,πιανεται ως doa.-

 

το ζητησα αλλα επειδη το πηρα μεσω online δεν μπορει να μου το αντικαταστασει το καταστημα

Link to comment
Share on other sites

Μα ερωτησουλα περι android. Ξερει κανεις αν υπαρχουν πληκτρα αναλογα το MINIMIZE και CLOSE οπως στα Windows (δειτε συνημμενη φωτο) ωστε να μπορεις να τερματιζεις και να εχεις σε λειτουργεια καποιες εφαρμογες. Φυσικα λεω για "πληκτρα¨και οχι να πας ΡΥΘΜΙΣΕΙς - ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ - ΕΚΤΕΛΟΥΜΕΝΕς και να κλεισεις απο εκει.

 

thx

Όχι δεν υπάρχει αλλά αν πατήσεις το πλήκτρο home η εφαρμογή δεν κλείνει. Συνεχίζει να τρέχει στο background και είναι σαν να έχεις πατήσει το minimize. Για να την επαναφέρεις πάτησε παρατεταμένα το πλήκτρο home. Θα σου εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν (σαν να πατάς το Alt+Tab στα Windows ;) )

Καλησπερα,ρε παιδια απαντηστε μου σε μερικες αποριες που εχω γιατι εχω επιδοτηση και σκεφτομαι να το παρω απο plaisio..

1)κατα την γνωμη σας αξιζει η μεταβαση απο LG OPTIMUS ONE P500 στο NEO V?

2)επειδη ειχα κανει ορκο να μην ξαναπαρω συσκευη που εχει το ηχειο του στην πισω πλευρα,το ηχειο του ειναι δυνατο η με καμια θηκη δεν ακους ποτε χτυπαει?

3)εχει lag γενικα το κινητο?παντα χωρις root

4)το gps το εχεται δοκιμασει με igo?κλειδωνει γρηγορα?

Ευχαριστω!

1) Αυτό δεν μπορεί να στο απαντήσει κανένας.

2) Είναι πολύ δυνατό.

3) Όχι

4) Ταχύτατο

Εχω βρει ενα βιντεο και ενα οδηγο στο xda για να βαλεις το cwm χωρις για locked bootloader.

να ρωτησω

-αν βαλω το cwm θα χασω την εγγυηση (κουφια η ωρα) αν παθει κατι το κινητο.?

-αν πχ βαλω το cwm και κανω SEUS και βαλω παλι την μανισια ρομ θα φυγει και το root και το cwm.?

-αν ξεκλειδωσει ο bootloader μπορει να ξανακλειδωσει..?

-η τελοσπαντων σε ποιες απο τις παραπανω περιπτωσεις χανω την εγγυηση και η κατασταση ειναι μη αναστρεψιμη οσο αφορα την επαναφορα του εντως εγγυησης?

1) Ναι

2) Ναι

3) Ναι

4) Σε όλες αλλά σχεδόν όλες είναι αναστρέψιμες.

Κανείς;;;;;

Την επόμενη φορά έχει ποινή για επανάληψη ερωτήματος.

καλημερα σε ολους συγνωμη που κανω ενα ακομα post γιαυτο το θεμα αλλα ειμαι λιγο τρελαμενος και απογοητευμενος πηρα πριν 4 μερες το τηλ και ημουν απιστευτα ικανοποιημενος και ειχα iphone 3 πριν και ξαφνικα εσβησε και δεν μου ξαναανοιξε ποτε το ειχα παρει με ανανεωση συμβολαιου απο το site της vodafone ξερει κανεις ποσες μερες κανουν να το φερουν κ αν θα μου δωσουνβ καινουργιο?

σας ευχαριστω ολους

Προφανώς και η συγγνώμη δεν γίνεται δεκτή οπότε προειδοποίηση και σένα. Την επόμενη φορά έχει ποινή.

Δοκίμασε με SEUS

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδες αν μπορει καποιος ας δωσει τα φωτα του..

εχω την 42 rooted, αν περασω με τον τροπο του lousou76 την αναβαθμιση 62,θα χαθουν ολα τα δεδομενα απο το τηλέφωνο..μπορω μηπως μεσω CWM,να κανω επαναφορα μονο δεδομενων κι εφαρμογων απο την 42(να κανω advanced restore>restore data);εχω περασει σχεδον τα παντα απο τους οδηγους zxr&lousou76,δε θελω να τα ξανακανω απο την αρχη..

Link to comment
Share on other sites

το ζητησα αλλα επειδη το πηρα μεσω online δεν μπορει να μου το αντικαταστασει το καταστημα

 

Αυτα ειναι βλακειες πες τους.πηγαινε και πες οτι δικαιουσαι αμεση αλλαγη αλλιως θα κανεις καταγγελια.

και αν ακομα αρνηθουν,πες να στο δωσουν εγγραφως για να το δωσεις στο δικηγορο σου.θα δεις μετα αν θα σου κανουν αντικατασταση η οχι...

Ειπαμε,αν μεσα στις 7 πρωτες μερες χαλασει,η τελος παντων παθει το οτιδηποτε,θεωρειτε doa και γινεται αμεσα αλλαγη με ολοκαινουργιο του κουτιου.-

οτι δικαιολογιες λενε το κανουν για να μην σου δωσουν καινουργιο και να σε καθυστερησουν και να το στειλουν για service.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι βλακειες πες τους.πηγαινε και πες οτι δικαιουσαι αμεση αλλαγη αλλιως θα κανεις καταγγελια.

και αν ακομα αρνηθουν,πες να στο δωσουν εγγραφως για να το δωσεις στο δικηγορο σου.θα δεις μετα αν θα σου κανουν αντικατασταση η οχι...

Ειπαμε,αν μεσα στις 7 πρωτες μερες χαλασει,η τελος παντων παθει το οτιδηποτε,θεωρειτε doa και γινεται αμεσα αλλαγη με ολοκαινουργιο του κουτιου.-

οτι δικαιολογιες λενε το κανουν για να μην σου δωσουν καινουργιο και να σε καθυστερησουν και να το στειλουν για service.

 

και που πρέπει να πάρω τηλ για να το κάνω αυτό

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιοδηποτε καταστημα της vodafone.τωρα δεν ξερω αν και καλα πρεπει να γινει τεχνικος ελεγχος για να διαπιστωθει οτι οντως εχει προβλημα αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν παει για σερβις εαν σου πουν οτι εχει προβλημα.παντως νομιζω οτι επι τοπου δειχνεις το προβλημα στον υπαλληλο και κανει την διαδικασια εκει
Link to comment
Share on other sites

Σε οποιοδηποτε καταστημα της vodafone.τωρα δεν ξερω αν και καλα πρεπει να γινει τεχνικος ελεγχος για να διαπιστωθει οτι οντως εχει προβλημα αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν παει για σερβις εαν σου πουν οτι εχει προβλημα.παντως νομιζω οτι επι τοπου δειχνεις το προβλημα στον υπαλληλο και κανει την διαδικασια εκει

 

το εδειξα και μαλιστα σε ιδιοκτητο vodafone μετα απο δυο φραντζαιζ μαγαζια που πηγα και δεν μπορουσαν να κανουν κατι

Link to comment
Share on other sites

παιδες αν μπορει καποιος ας δωσει τα φωτα του..

εχω την 42 rooted, αν περασω με τον τροπο του lousou76 την αναβαθμιση 62,θα χαθουν ολα τα δεδομενα απο το τηλέφωνο..μπορω μηπως μεσω CWM,να κανω επαναφορα μονο δεδομενων κι εφαρμογων απο την 42(να κανω advanced restore>restore data);εχω περασει σχεδον τα παντα απο τους οδηγους zxr&lousou76,δε θελω να τα ξανακανω απο την αρχη..

 

Νομίζω ότι είσαι καλά στη .42 rooted. Δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα από την μετάβαση στην .62. Wait for the ice cream bro!!!!

Link to comment
Share on other sites

το εδειξα και μαλιστα σε ιδιοκτητο vodafone μετα απο δυο φραντζαιζ μαγαζια που πηγα και δεν μπορουσαν να κανουν κατι

 

Τους ειπες οτι στις πρωτες 7 μερες δικαιουσαι αντικατασταση και αρνηθηκαν?

σε ποιον σου ειπαν δηλαδη να απευθυνθεις?

καταγγελια τους ειπες οτι θα τους κανεις?

ζητησες να σου δωσουν εγγραφως την αρνηση τους να δεχτουν το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...