Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα διάβασα στο official page τις Sony Ericsson που έγραψε ένας για ένα Ice Cream Sandwich.

Μήπως γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό?

Μπορείτε να δείτε και εδώ..

http://blogs.sonyericsson.com/products/2011/12/21/ice-cream-sandwich-coming-to-2011-xperia%E2%84%A2-smartphones-from-end-marchearly-april-2012/

 

μαλλον το εννοεις ε;:worry:

 

ειναι η καινουρια εκδοση του android.θα την παρει το κινητο σου σε λιγο καιρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το εχει βγαλει το τηλεφωνο το e-shop και σε ασημι αλλα πανακριβο

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000720

Link to comment
Share on other sites

Άρα δηλαδή προτείνεις να το πάω στην αντιπροσωπία απευθείας και θα μου το φτιάξουν?

Πως το συμπέρανες αυτό; Σου λεει ότι το πήγε τρεις φορές (τη μια στα κεντρικά) και δεν έγινε τίποτα. Οπότε χάσιμο χρόνου θα είναι

Κάποιος να βοηθήσει αν είναι εύκολο!!

Υπάρχει κάποιο λόγος που κάνεις την ίδια ερώτηση σε δυο διαφορετικά topic; (στο ένα μάλιστα είσαι off topic). Όλα τα post μεταφέρθηκαν εκεί που θα έπρεπε εξ αρχής να είναι για να μην κουράζουμε και τους υπόλοιπους χρήστες. Λίγη παραπάνω προσοχή παρακαλώ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πως το συμπέρανες αυτό; Σου λεει ότι το πήγε τρεις φορές (τη μια στα κεντρικά) και δεν έγινε τίποτα. Οπότε χάσιμο χρόνου θα είναι

 

Υπάρχει κάποιο λόγος που κάνεις την ίδια ερώτηση σε δυο διαφορετικά topic; (στο ένα μάλιστα είσαι off topic). Όλα τα post μεταφέρθηκαν εκεί που θα έπρεπε εξ αρχής να είναι για να μην κουράζουμε και τους υπόλοιπους χρήστες. Λίγη παραπάνω προσοχή παρακαλώ.

είναι που αγχώθηκα λιγάκι...αλλά συγνώμη αν δημιούργησα κάποιο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μηνυμα δεν εστειλε παντως εκτος αν δεν το εμφανιζει οτι σταλθηκε.το κακο ειναι οτι δεν εχω κανει ροοτ το κινητο και υποψιαζομαι οτι αλλω αυτα τα πραγραμματα με gps ειναι με αγορα

Δεν εχει να κανει με root. Σωστα γραφεις οτι ολα αυτα που ειδες ειναι με χρεωση(εκτος απο το google maps που ειναι με data) και το ποιο οικονομικο ειναι αυτο με 10 ευρω https://market.android.com/details?id=com.cit.citisnav&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5jaXQuY2l0aXNuYXYiXQ

Απο τι στιγμη που εχεις 1gb μπορεις να δουλεψεις το google maps, αν δεν θελεις να αγορασεις καποιο.

Δες και αυτο το θεμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291854

Συγγνωμη για το εκτος θεματος. Οτι αλλο στα εκαστοτε θεματα. :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πως το συμπέρανες αυτό; Σου λεει ότι το πήγε τρεις φορές (τη μια στα κεντρικά) και δεν έγινε τίποτα. Οπότε χάσιμο χρόνου θα είναι

 

Άρα δεν αξίζει καν να ασχοληθώ. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα παιδιά.

Κατ΄αρχήν να διευκρινίσω ότι δεν έχω καθόλου εμπειρία σε θέματα rooting γιατί η προηγούμενη συσκευή μου έτρεχε windows και to Xperia το αγόρασα πριν ένα μόλις μήνα.

Διάβασα τη διαδικασία που προτείνει ο φίλος mobrol και ήθελα να ρωτήσω πού φαίνεται αν η συσκευή μου είναι "version network-locked" ("...If you own the network-locked version of this handset, you shouldn’t root it. Aside from losing your warranty, there’s a great chance that you’ll end up with ruined device.").

Επίσης να ρωτήσω αν κάποιος έτρεξε τα βήματα που περιγράφονται στο link και αν είχε αποτέλεσμα.

Χρησιμοποιώ το τηλέφωνο καθημερινά στη δουλειά μου για τις επαφές και τις υπενθυμίσεις και δεν θα ήθελα να διακινδυνεύσω να χάσω τα πάντα.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Κατ΄αρχήν να διευκρινίσω ότι δεν έχω καθόλου εμπειρία σε θέματα rooting γιατί η προηγούμενη συσκευή μου έτρεχε windows και to Xperia το αγόρασα πριν ένα μόλις μήνα.

Διάβασα τη διαδικασία που προτείνει ο φίλος mobrol και ήθελα να ρωτήσω πού φαίνεται αν η συσκευή μου είναι "version network-locked" ("...If you own the network-locked version of this handset, you shouldn’t root it. Aside from losing your warranty, there’s a great chance that you’ll end up with ruined device.").

Επίσης να ρωτήσω αν κάποιος έτρεξε τα βήματα που περιγράφονται στο link και αν είχε αποτέλεσμα.

Χρησιμοποιώ το τηλέφωνο καθημερινά στη δουλειά μου για τις επαφές και τις υπενθυμίσεις και δεν θα ήθελα να διακινδυνεύσω να χάσω τα πάντα.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

 

Οι συσκευές που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα δεν είναι network-locked. Αν τώρα σου χρειάζεται το root πας εδώ

 

Να ρωτησω υπαρχει καμια εφαρμογη να κανει πιο φωτεινη την οθονη????

 

Έχει απαντηθεί άπειρες φορές. Εδώ ή εδώ.:)

Link to comment
Share on other sites

πού φαίνεται αν η συσκευή μου είναι "version network-locked".

Κατά 99,999% δεν είναι network locked η συσκευή σου. Βάλε μια άλλη κάρτα sim για να βεβαιωθείς.

 

Να ρωτησω υπαρχει καμια εφαρμογη να κανει πιο φωτεινη την οθονη????

Disable Auto Brightness ή αυτό

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω 2 μήνες και είναι σούπερ, αλλά τελευταία παρουσιάζει ένα πρόβλημα στην μπαταρία.

Συγκεκριμένα, στις τελευταίες 3-4 φορτίσεις, η ένδειξη του μετρητή της μπαταρίας παραμένει στο 100% για πολλές ώρες. Μπορεί μετά από 15-20 ώρες με 1 ώρα προβολή, λίγα λεπτά Internet και Bluetooth και κανά 15λέπτο κλήσεις να συνεχίζει να δείχνει η μπαταρία 100%. Και όταν κατέβει στο 15-20% βγάζει κατευθείαν 1% και σβήνει.

Συμβαίνει και σε κανέναν άλλον αυτό; Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πότε πραγματικά τελειώνει η μπαταρία για να το φορτίσω.

 

Καλημερα, μου το ειχε παρουσιασει και εμενα αυτα. Εχει να κανει με τις ρυθμισεις στο JuiceDefenter. Κοιτα εκει

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ, εδώ και 3 μήνες το igo χωρίς κανένα πρόβλημα.Ξαφνικά σήμερα δεν μου κατεβάζει δορυφόρους, ούτε με το igo ούτε μόνο του το κινητό.Έκανα restart, αλλά τίποτα.Το άφησα περίπου 30' σε καθαρό ανοιχτό ουρανό και πάλι τίποτα.Η μόνη αλλαγή που έκανα στο κινητό είναι η sd που άλλαξα και έβαλα μία 8 gb, αν και δεν νομίζω να παίζει ρόλο.
Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα δεν είναι network-locked. Αν τώρα σου χρειάζεται το root πας εδώ

 

Κατ΄αρχήν να ευχαριστήσω για τις κατευθύνσεις.

Για το root, αυτό που είχα στο μυαλό μου ήταν αφενός να αποδεσμεύσω μνήμη απεγκαθιστώντας "άχρηστες" εφαρμογές που είναι φορτωμένες by-default και αφ'εταίρου να έχω πρόσβαση στις extra δυνατότητες που δίνουν μερικές εφαρμογές για τις συσκευές root.

Εϊχα ήδη υπόψη και την παραπομπή σου, απλά μου φαίνεται βουνό σαν διαδικασία και αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω ενώ μοιάζει απλούστερη η συγκεκριμένη (http://www.sprouce.com/2012/02/how-t...-simple-steps/). Έχεις ίσως κάποια γνώμη για αυτήν;

Τελικά αξίζει τον κόπο να κάνει κανείς root; Με την αναβάθμιση σε android ice-cream θα πρέπει να επαναληφθεί, έτσι δεν είναι;

 

Κατά 99,999% δεν είναι network locked η συσκευή σου. Βάλε μια άλλη κάρτα sim για να βεβαιωθείς.

 

Δηλαδή τί ακριβώς θα συμβεί, αν είναι locked, αλλάζοντας τη sim;

Ευχαριστώ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν να ευχαριστήσω για τις κατευθύνσεις.

Για το root, αυτό που είχα στο μυαλό μου ήταν αφενός να αποδεσμεύσω μνήμη απεγκαθιστώντας "άχρηστες" εφαρμογές που είναι φορτωμένες by-default και αφ'εταίρου να έχω πρόσβαση στις extra δυνατότητες που δίνουν μερικές εφαρμογές για τις συσκευές root.

Εϊχα ήδη υπόψη και την παραπομπή σου, απλά μου φαίνεται βουνό σαν διαδικασία και αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω ενώ μοιάζει απλούστερη η συγκεκριμένη (http://www.sprouce.com/2012/02/how-t...-simple-steps/). Έχεις ίσως κάποια γνώμη για αυτήν;

Τελικά αξίζει τον κόπο να κάνει κανείς root; Με την αναβάθμιση σε android ice-cream θα πρέπει να επαναληφθεί, έτσι δεν είναι;

Ναι αξίζει τον κόπο να είσαι root. Με την αναβάθμιση θα περιμένεις να βρεθεί τρόπος για root. Πάρε ένα καλό backup των δεδομένων σου και δοκίμασε όποιο οδηγό σου φαίνεται πιο εύκολος. Ακόμη δεν έχω δει να brickαρει κανένα neo v .:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι αξίζει τον κόπο να είσαι root. Με την αναβάθμιση θα περιμένεις να βρεθεί τρόπος για root. Πάρε ένα καλό backup των δεδομένων σου και δοκίμασε όποιο οδηγό σου φαίνεται πιο εύκολος. Ακόμη δεν έχω δει να brickαρει κανένα neo v .:D

 

Δε γίνεται να το τουβλιάσεις. Με το flashtool και την 42 μπορείς να το επαναφέρεις ότι και να κάνεις.

Όταν συνδέεις το κινητό με το back πατημένο μπαίνει σε flash mode με δικιά του rom η οποία δε σβήνεται.

 

Κ η οθόνη ακόμα να μη δουλεέυει το flashtool το φλασάρει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τί ακριβώς θα συμβεί, αν είναι locked, αλλάζοντας τη sim;

Ευχαριστώ.

Όταν λέμε sim locked εννοούμε ότι το κινητό λειτουργεί με τη sim ενός συγκερκιμένου παρόχου, του παρόχου 1. Αυτό σημαίνει ότι αν βάλεις την sim που σου δίνει ο πάροχος 2 τότε το κινητό δεν θα την "βλέπει" και θα σου βγάλει μήνυμα "εισάγετε sim".

 

Αν εσύ λοιπόν βγάλεις την sim σου και βάλεις άλλη, άλλου παρόχου από αυτόν που έχεις και δεν σου βγάλει το μήνυμα τότε δεν είναι sim locked.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Δεν ξέρω αν κάποιος έχει δώσει απάντηση στο θέμα της μεταφοράς εφαρμογών στην κάρτα μνήμης. Και μιλάω για τις εφαρμογές που κατά την εγκατάσταση τους δεν έχουν την επιλογή για μεταφορά στην κάρτα sd. Έχω ήδη την εφαρμογή app2sd.

Ευχαριστώ πολύ

 

ε

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3972050#post3972050

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, σκεφτομαι να περασω στο κινητο μας καποιον launcher το ερωτημα ειναι οτι μπορει καποιος launcher να ειναι πιο βαρυς απο τον μαμα launcher?

Επισης μπορουμε πχ να κατεβασουμε καποιον και το κινητο να bootarei αυτον και οχι τον μαμα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, σκεφτομαι να περασω στο κινητο μας καποιον launcher το ερωτημα ειναι οτι μπορει καποιος launcher να ειναι πιο βαρυς απο τον μαμα launcher?

Επισης μπορουμε πχ να κατεβασουμε καποιον και το κινητο να bootarei αυτον και οχι τον μαμα?

 

κάποιοι launchers μπορεί να είναι πιο βαρείς από το μαμίσιο όντως. Οι περισσότεροι πάντως δε δημιουργούν πρόβλημα.

Έχω δοκιμάσει το go launcher και τον launcher pro και είναι άψογοι. Αν πατήσεις το home button θα σου βγάλει να επιλέξεις με ποιον launcher θες να προχωρήσεις. Τικάροντας την επιλογή που σου έχει από κάτω, θα bootarei πάντα αυτόν.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νε ποιο τροπο κανουμε εγκατασταση ενα .apk....το μεταφερουμε στην SD και μετα?

 

Χρειαζεσαι εναν file manager (astro απο το μαρκετ) , τον ανοιγεις βρισκεις το αρχειο και το κανεις εγκατασταση

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

νε ποιο τροπο κανουμε εγκατασταση ενα .apk....το μεταφερουμε στην SD και μετα?

 

Μετά με κάποιον manager (όπως πχ ο δωρεάν astro), πας στην κάρτα σου - sdcard λέγεται μέσα από τον manager - και πατάς πάνω στο .apk που θέλεις, επιλέγοντας εγκατάσταση

 

EDIT: Χαχαχαχα, με φάγανε πάλι...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι εναν file manager (astro απο το μαρκετ) , τον ανοιγεις βρισκεις το αρχειο και το κανεις εγκατασταση

ευχαριστω....

 

Μετά με κάποιον manager (όπως πχ ο δωρεάν astro), πας στην κάρτα σου - sdcard λέγεται μέσα από τον manager - και πατάς πάνω στο .apk που θέλεις, επιλέγοντας εγκατάσταση

 

EDIT: Χαχαχαχα, με φάγανε πάλι...

ευχαριστω....:p

 

εκανα εγκατασταση το titanium και εχω διαγραψει καποιες εφαρμογες αλλα τα εικονιδια ακομα παραμενουν αλλα δε δουλευουν.Για παραδειγμα εσβησα οτι ειχε περι facebook,εβλεπα facebook και εσβηνα αλλα το εικονιδιο ακομα το εχει...τι να κανω?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

εκανα εγκατασταση το titanium και εχω διαγραψει καποιες εφαρμογες αλλα τα εικονιδια ακομα παραμενουν αλλα δε δουλευουν.Για παραδειγμα εσβησα οτι ειχε περι facebook,εβλεπα facebook και εσβηνα αλλα το εικονιδιο ακομα το εχει...τι να κανω?

 

επανεκινηση το κινητο το εκανες?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...