Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω ξενερωσει τη ζωη μου..

την 1η φορα το παιρνω..προβλημα η καμερα...1,5 βδομαδα αναμονη για την αντικατασταση..(εν το μεταξυ τοτε ο πωλητης/μανατζερ μου ειχε πει "παρτο να το ξαναδοκιμασεις για μια-δυο μερες, το καθαρισα το φλας και την καμερα με ενα ειδικο πανακι" :shock:...τεσπα)

 

σημερα..2η φορα..ερχεται το καινουργιο..το ανοιγω σαν μαργαριταρι...αλλη ξενερα!! στο κατω δεξια κομματι της οθονης εβγαινε λιγο φως απο το πισω της οθονης μεσα στην οθονη! . Το παω αμεσως πισω... ο ιδιος πωλητης (..) του εξηγω του δειχνω το κοιταει..λεει "εγω δεν βλεπω κατι..." τον πριζω, του το ξαναδειχνω...το βλεπει και μια αλλη κοπελια που δουλευε εκει "ε.." μου λεει "αυτο εγω το βλεπω σαν ψιλο στ'αχυρα, δεν μπορω να σου κανω καθε φορα DOA" :shock::rtfm::kill: και τρελενομαι και με βλεπει οτι τρελενομαι και τελικα το ξαναδεχεται για αντικατασταση......αλλη 1 βδομαδα στην καλυτερη για αναμονη.. ελεος

 

δεν υπαρχει περιπτωση να παρω τα λεφτα μου πισω ετσι? απλα εχω ξενερωσει..

 

OSCAR ατυχιας ρε φιλε!!!

Edited by zxr

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω ξενερωσει τη ζωη μου..

την 1η φορα το παιρνω..προβλημα η καμερα...1,5 βδομαδα αναμονη για την αντικατασταση..(εν το μεταξυ τοτε ο πωλητης/μανατζερ μου ειχε πει "παρτο να το ξαναδοκιμασεις για μια-δυο μερες, το καθαρισα το φλας και την καμερα με ενα ειδικο πανακι" :shock:...τεσπα)

 

σημερα..2η φορα..ερχεται το καινουργιο..το ανοιγω σαν μαργαριταρι...αλλη ξενερα!! στο κατω δεξια κομματι της οθονης εβγαινε λιγο φως απο το πισω της οθονης μεσα στην οθονη!. Το παω αμεσως πισω... ο ιδιος πωλητης (..) του εξηγω του δειχνω το κοιταει..λεει "εγω δεν βλεπω κατι..." τον πριζω, του το ξαναδειχνω...το βλεπει και μια αλλη κοπελια που δουλευε εκει "ε.." μου λεει "αυτο εγω το βλεπω σαν ψιλο στ'αχυρα, δεν μπορω να σου κανω καθε φορα DOA" :shock::rtfm::kill: και τρελενομαι και με βλεπει οτι τρελενομαι και τελικα το ξαναδεχεται για αντικατασταση......αλλη 1 βδομαδα στην καλυτερη για αναμονη.. ελεος

 

δεν υπαρχει περιπτωση να παρω τα λεφτα μου πισω ετσι? απλα εχω ξενερωσει..

 

Κανε υπομονή. Το τελευταίο μου κινητό (ενα Νοκια Ε52) χρειάστηκε να το πάω για αλλαγή 3 φορές. Και τα 3 κομμάτια ηταν ελαττωματικά. Το τελευταίο κομμάτι νόμιζα οτι ήταν οκ αλλά... το πήγα στη Νοκια και αυτοί το έστειλαν στο εξωτερικό και αλλαγή πλακέτας. Μετα απο 4 αλλαγές λοιπόν ολα ήταν μια χαρά. Εδω και 1,5 χρόνο δεν μου εχει παρουσιάσει τίποτα. Απλά ήμουν λιγο άτυχος όπως κι εσυ τώρα.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα το ndrive και οταν πηγα να δω αν δουλευει δεν εβρισκε με τπτ δορυφορο. καμια ιδεα?

 

Κάνε το πιο απλό...πριν ανοίξεις το πρόγραμμα και αφού ανοίξεις το gps,μπες στο ίντερνετ (είτε μέσω wifi είτε μέσω της εταιρείας κινητής σου) και τότε πήγαινε και άνοιξε το ndrive!Θα βρει δορυφόρους για πλάκα σε λίγα δευτερόλεπτα!Μετά αν θες κλείσε το ίντερνετ και είσαι άρχοντας!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Η αναβαθμηση που μου ζηταει να κανω η 4.0.2.A.0.42 τι εναι?να την κανω?

Ρωταω γιατί για την ωρα δουλεύει ρολοι και ειναι πολυ σφαιρατο

Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα το ndrive και οταν πηγα να δω αν δουλευει δεν εβρισκε με τπτ δορυφορο. καμια ιδεα?

 

Βγες στο μπαλκόνι να κλειδωσεις.μεσα στο σπίτι καμία φορά δεν κλειδώνει ποτέ.

 

 

 

 

 

Η αναβαθμηση που μου ζηταει να κανω η 4.0.2.A.0.42 τι εναι?να την κανω?

Ρωταω γιατί για την ωρα δουλεύει ρολοι και ειναι πολυ σφαιρατο

 

Οι αναβαθμίσεις καλό ειναι να γίνονται.διορθώνουν bugs ή προσθέτουν πράγματα.δεν χάνεις κατι από την αναβάθμιση.από κει και πέρα ο,τι νομίζεις.

 

sent from Xperia mini proooooo! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Είναι η 1η φορά που γράφω στο forum.

Μερικοί άνθρωποι είναι εντελώς τραγικοί και γράφουν διάφορα για το τηλέφωνο. Μια για την κάμερα "με κάτι μπλέ..." μια για την δυνατότητα 3D panorama.

Μια είναι η ουσία : Στα Λεφτά του υπάρχει κάτι άλλο που να προσφέρει τα αντίστοιχα; Οχι περισσότερα. Τουλάχιστον τα αντίστοιχα; Τα specs όλοι τα βλέπουμε, hdmi, dlna, 3.7 οθόνη, android αναβαθμίσιμο στο 4.0! Στα 199Ευρώ.

Έλεος ποια με τις ανακρίβειες.

Όποιος δεν του αρέσει ας μην το πάρει, με το ζόρι τον βάλανε;!

Link to comment
Share on other sites

Οι αναβαθμίσεις καλό ειναι να γίνονται.διορθώνουν bugs ή προσθέτουν πράγματα.δεν χάνεις κατι από την αναβάθμιση.από κει και πέρα ο,τι νομίζεις.

 

sent from Xperia mini proooooo! :)

 

 

Ok.την εκανα κι ολα καλα

Κανενα καλο προγραματακι torrent?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Είναι η 1η φορά που γράφω στο forum.

Μερικοί άνθρωποι είναι εντελώς τραγικοί και γράφουν διάφορα για το τηλέφωνο. Μια για την κάμερα "με κάτι μπλέ..." μια για την δυνατότητα 3D panorama.

Μια είναι η ουσία : Στα Λεφτά του υπάρχει κάτι άλλο που να προσφέρει τα αντίστοιχα; Οχι περισσότερα. Τουλάχιστον τα αντίστοιχα; Τα specs όλοι τα βλέπουμε, hdmi, dlna, 3.7 οθόνη, android αναβαθμίσιμο στο 4.0! Στα 199Ευρώ.

Έλεος ποια με τις ανακρίβειες.

Όποιος δεν του αρέσει ας μην το πάρει, με το ζόρι τον βάλανε;!

ποιος ειπε κατι αρνητικο για τα specs του σε σχεση με το value for money???

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Είναι η 1η φορά που γράφω στο forum.

Μερικοί άνθρωποι είναι εντελώς τραγικοί και γράφουν διάφορα για το τηλέφωνο. Μια για την κάμερα "με κάτι μπλέ..." μια για την δυνατότητα 3D panorama.

Μια είναι η ουσία : Στα Λεφτά του υπάρχει κάτι άλλο που να προσφέρει τα αντίστοιχα; Οχι περισσότερα. Τουλάχιστον τα αντίστοιχα; Τα specs όλοι τα βλέπουμε, hdmi, dlna, 3.7 οθόνη, android αναβαθμίσιμο στο 4.0! Στα 199Ευρώ.

Έλεος ποια με τις ανακρίβειες.

Όποιος δεν του αρέσει ας μην το πάρει, με το ζόρι τον βάλανε;!

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Καλό θα ήταν να αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς προς άλλους. Ο καθένας μας εκφράζει την άποψη του και την εμπερία του, και μέσω αυτών βγάζουμε κάποια συμπεράσματα, βρίσκουμε χρήσιμες πληροφορίες και πολύτιμες συμβουλές. Το αν θα το αγοράσει κάποιος ή όχι είναι αυστηρά προσωπική άποψη.

Φιλικά πάντα!:)

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Απο που βλέπουμε το ακριβές ποσοστό της μπαταρίας (πχ 39%);

 

μενου - ρυθμισεις - σχετικα με το τηλ - χρηση μπαταριας (η πρωτη μπαρα με ονομα "προβολη" ειναι η μπαταρια που απομενει)

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

@zxr

 

Ρωταω αν οντως ισυχει αυτο που μου ειπε οτι μπορεις να ρυθμισεις την ευαισθησια της οθονης γιατι ειχα προβλημα με το scrolling

 

δεν υπαρχει περιπτωση να παρω τα λεφτα μου πισω ετσι? απλα εχω ξενερωσει..

 

Νομιζω μπορεις να τα παρεις ... εκτος και αν εξαρταται απο το καταστημα ... στην Cosmote απο οτι ειχα ακουσει γινοταν

Edited by kprse

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μπορεις να τα παρεις ... εκτος και αν εξαρταται απο το καταστημα ... στην Cosmote απο οτι ειχα ακουσει γινοταν

απλα επειδη ειπε οτι και καλα παρε κατι αλλο αν δεν θελεις και δωσε τη διαφορα..

εστειλα εμαιλ και στην vodafone στο κεντρικο site της για το τι εγινε και αν γινεται να παρω τα χρηματα πισω αλλα δεν εχω λαβει ακομη απαντηση

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

μενου - ρυθμισεις - σχετικα με το τηλ - χρηση μπαταριας (η πρωτη μπαρα με ονομα "προβολη" ειναι η μπαταρια που απομενει)

 

Σε αυτο το πεδιο, μου λεει 80%...αλλα στο widget 99%, μολις που το ανοιξα απο την ολολξληρωση της φορτισης!!!

Ποιο ισχυει?

 

Και κατι ακομα...μορφοποιηση της καρτας πως κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

1.μενου - ρυθμισεις - ασυρματο και δικτυα - δικτυα κινητης τηλεφωνιας - δεδομενα ενεργα - ξετικαρε το

 

2.μενου - υποστηριξη - εργαλεια - εξοικονομηση μπαταριας - δεδομενα παρασκηνιου - απενεργοποιηση

φιλε το 2 τι ακριβως κανει? τι ειναι τα εργαλεια παρασκηνιου?

 

εντωμεταξυ πηρα θηκη, τυπου πουγκι,αυτη εδω http://www.nortonline.gr/nortonline/el/product/010618-0078/vertical_aniline_case_apple_iphone_44s_black.html 13.90 ειναι για iphone 4 αλλα ταιριαζει μια χαρα...

 

και μια παρενθεση,το neo V ειναι σιγουρα το καλυτερο κινητο που κυκλοφορει μεχρι και τα 250 ευρω-ισως και τα 300-συμφωνειτε?

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επέστρεψα και έχω μερικές απορίες.

 

1) Δεν είμαι σε κανένα δίκτυο wi-fi και έχω και την κίνηση δεδομένων απενεργοποιημένη. Στο Facebook όμως πάντα όλοι βλέπουν δίπλα από το όνομα μου ένα κινητάκι. Πως μπορούμε να το βγάλουμε αυτό? Με στέλναν πόσοι μυνήματα να μπω fb κλπ. Μπορούμε να το κάνουμε να μην βγάζει το τηλεφωνάκι?

 

2) Υπάρχει καμία εφαρμογή που να δείχνει στο status bar όλα τα ανοιχτά apps για να μπορούμε να μεταβαίνουμε σε αυτά?

 

3) Με το advance task killer τι γίνεται? Κάθε τρεις και λίγο μου βγάζει μια λίστα από εφαρμογές. Στο χ10 μινι που ειχα εβγαζε πολύ πιο λίγες. Μήπως εσείς χρησιμοποιήτε κανένα άλλο task manager?

 

Ας αναφέρω και γω κάποια πράγματα για το κινητό. Το ψάχνω με ανοιχτό wi-fi + market συν λίγο browser για περίπου 4 ώρες από χθες το απόγευμα. Το κινητό δεν έκλεισε καθόλου και όλο το βράδυ είχα ανοιχτό wifi με λειτουργία πτήσης. Κλήσεις δεν ξεπερνούν τα 10 λεπτά. Πολύ σκάλισμα όμως όπως είπα περίπου 4-5 ώρες. Η μπαταρία είναι στο 20%. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την μπαταρία.

 

Όσον αφορά το lag υπάρχει ένα μικρό αλλά μόλις killαρεις όλα τα apps φεύγει κατευθείαν. και αυτό το lag εννοώ αφού πας στο task killer και ρολάρεις απίστευτα κάτω. Αλλά είναι ελάχιστον και πολύ δύσκολα το συνειδητοποιεί κάποιος. Γενικά είναι ένα σφαιράτο κινητό.

 

Ηχείο όπως προαναφέρθηκε πολύ δυνατό. Φωτεινότητα οθόνης θα μπορούσε να είναι και καλύτερη. Επίσης το κινητό μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας με 3G αρχίζει και ζεσταίνεται αρκετά. Τέλος κατά την γνώμη μου η οθόνη γεμίζει δαχτυλιές αρκετά εύκολα κάτι που παρατηρώ κυρίως όταν το χρησιμοποιώ μες στο σπίτι (!).

 

Αυτά έχω να πω ως πρώτη επαφή μέσα σε μία μέρα. Περισσότερα σε λίγες μέρες. Ελπίζω να μπορείτε να απαντήσετε στα ερωτήματα μου.:cool:

Edited by naruto14
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η επιλογή στις Ρυθμίσεις / Αποθήκευση

 

Υπαρχει...αλλα ειναι ανενεργη.

Εκανα format οταν το ειχα συνδεσει με τον υπολογιστη, αλλα τωρα εχω αλλο προβλημα...αφου ξαναπερασα τραγουδια, βιντεο και εικονες, τωρα πια δεν τα "διαβαζει", λεει π.χ. οτι η βιβλιοθηκη ειναι αδεια, ενω τα αρχεια βρισκονται κανονικοτατα μεσα στην καρτα:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να την κάνεις unmount για να μπορείς να κάνεις format.

 

Πως το κανω αυτο?

 

οκ...το βρηκα!:shifty:

Edited by sakis88888
Link to comment
Share on other sites

3) Με το advance task killer τι γίνεται? Κάθε τρεις και λίγο μου βγάζει μια λίστα από εφαρμογές. Στο χ10 μινι που ειχα εβγαζε πολύ πιο λίγες. Μήπως εσείς χρησιμοποιήτε κανένα άλλο task manager?

 

Όσον αφορά το lag υπάρχει ένα μικρό αλλά μόλις killαρεις όλα τα apps φεύγει κατευθείαν. και αυτό το lag εννοώ αφού πας στο task killer και ρολάρεις απίστευτα κάτω. Αλλά είναι ελάχιστον και πολύ δύσκολα το συνειδητοποιεί κάποιος. Γενικά είναι ένα σφαιράτο κινητό.

 

Απεγκατέστησε το Task Killer να μην έχεις ούτε αυτό το lag.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας με πρόβλημα επανεκκινήσεων! :blink: Παμε για επιστροφή (DOA) αύριο... Πάντως ειναι πρόβλημα λογισμικού και οχι μπαταρίας απ'οτι καταλαβαίνω.
Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησε το Task Killer να μην έχεις ούτε αυτό το lag.

 

Καλά δεν είναι ένα σημαντικό app που όλα τα android κινητά πρέπει να έχουν?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...