Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να το πάρω για αντικαταστάτη του Vivaz για την γυναίκα μου. Αλλά λίγο αυτό με τα πλαστικά λίγο αυτό με την κάμερα το ξανασκέφτομαι.

 

Είχε κανείς το Vivaz ώστε να συγκρίνει την κάμερα. Είναι σε ίδιο επίπεδο οι φωτογραφίες.

Το vivaz βέβαια είχε 8MP αλλά αυτό δεν σημαίνει υποχρεωτικά κάτι.

 

Kαι εγω το βιβαζ εχω και πηρα σημερα το neo v,πολυ καλο,παρα πολυ καλο.

Μην περνεις τις μετρητης αποψεις διαφορων που απο την στιγμη που περνουν ενα τηλεφωνο ψαχνουνε να βρουνε ενα ψεγαδι.

Αλλος ειρωνευεται που εχει μονο 1ghz και ο αλλος λεει οτι ειναι πολυ για κινητο!Πιθανον να υπαρχουνε καποιοι ατυχοι που πεσανε σε ελατωματικο και αυτοματως βγαζουνε προβληματικη ολη την σειρα.....Και το vivaz κινα κατασκευαστικε και 2 χρονια δεν εκανε ουτε μισο προβλημα.Η καμερα ειναι πολυ καλη,στο βιντεο δε με σταθεροποιοητη και πολες ρυθμισεις εν λειτουργια τρεχει τραινο.......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τι drivers πρεπει να περασω πριν γινει το root?

 

Before u begin:

(1) make sure u have installed adb drivers for ur device

 

Απλα ενεργοποιησε τον εντοπισμο σφαλματων και συνδεσε στο πισι.ολα τα αλλα θαρθουν μονα τους

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που με απασχολεί όμως είναι αυτό: το "τρίξιμο" της αριστερής πλαϊνής πλευράς!

Αρκετά ενοχλητικό. Έχει συζητηθεί σε προηγούμενα post, κάποιος πρότεινε να βάλουμε ανάμεσα στο κινητό και στο πλαστικό τρία κομματάκια από την ασημί συσκευασία του Depon!

Το δοκίμασε κανένας σας; Κάνει δουλειά ή θα "ξεχειλώσει" το πλαστικό; Σε ποια σημεία ακριβώς μπαίνουν τα κομματάκια αυτά;

 

Αν έχετε κάποια άλλη λύση guys, πείτε μου!

 

Πλακα κανεις ετσι ? :confused:

 

Μου θυμισες που βαζαμε στα αμαξι σφουγγαρι για να μην χτυπαει η εταζιερα .

 

Εγω λεω αν νομιζεις οτι τριζει να το πας πισω (δεν ξερω αν θα το δεχθουν ομως) .

 

Εγω αυτο που δοκιμασα παντως δεν κουνιοταν ουτε ετριζε καθολου

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις ετσι ? :confused:

 

Μου θυμισες που βαζαμε στα αμαξι σφουγγαρι για να μην χτυπαει η εταζιερα .

 

Εγω λεω αν νομιζεις οτι τριζει να το πας πισω (δεν ξερω αν θα το δεχθουν ομως) .

 

Εγω αυτο που δοκιμασα παντως δεν κουνιοταν ουτε ετριζε καθολου

 

Δε νομίζω πως θα δεχτούν κινητό πίσω επειδή "τρίζει"!

Από ό,τι βλέπω και σε άλλα site, το αντιμετωπίζει αρκετός κόσμος!

Edited by myweca
Το αρχικό μήνυμα ίσως εκλαμβανόταν σαν επιθετικό
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται η συνδεση μεσω pc για android market?

Eκανα λογαριασμο στο gmail,αλλα δεν βλεπει το κινητο......

Οπως και δεν μπορω να βρω στην καρτα μνημης εφαρμογες και θεματα που εχω περασει για εγκατασταση,που τα τοποθετω?:wacko:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω το βιβαζ εχω και πηρα σημερα το neo v,πολυ καλο,παρα πολυ καλο.

Μην περνεις τις μετρητης αποψεις διαφορων που απο την στιγμη που περνουν ενα τηλεφωνο ψαχνουνε να βρουνε ενα ψεγαδι.

Αλλος ειρωνευεται που εχει μονο 1ghz και ο αλλος λεει οτι ειναι πολυ για κινητο!Πιθανον να υπαρχουνε καποιοι ατυχοι που πεσανε σε ελατωματικο και αυτοματως βγαζουνε προβληματικη ολη την σειρα.....Και το vivaz κινα κατασκευαστικε και 2 χρονια δεν εκανε ουτε μισο προβλημα.Η καμερα ειναι πολυ καλη,στο βιντεο δε με σταθεροποιοητη και πολες ρυθμισεις εν λειτουργια τρεχει τραινο.......

 

Σε ευχαριστώ, και τον προηγούμενο φίλο που είπε συγκριτικά με το vivaz!

Οπότε πάω και εγώ για αυτό.

 

Σεκφτόμουνα βέβαια και το Neo με την 8αρα κάμερα που θα φέρει μάλλον το Media Markt στα 250 αλλά τελικά θα κοιτάξω πιο κυκλοφορεί πιο πολύ ώστε να έχω και την καλύτερη υποστήριξη από την κοινότητα. Νομίζω το Neo V είναι καλύτερα για την περίπτωση και πιο φτηνό.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, και τον προηγούμενο φίλο που είπε συγκριτικά με το vivaz!

Οπότε πάω και εγώ για αυτό.

 

Σεκφτόμουνα βέβαια και το Neo με την 8αρα κάμερα που θα φέρει μάλλον το Media Markt στα 250 αλλά τελικά θα κοιτάξω πιο κυκλοφορεί πιο πολύ ώστε να έχω και την καλύτερη υποστήριξη από την κοινότητα. Νομίζω το Neo V είναι καλύτερα για την περίπτωση και πιο φτηνό.

+50 ευρω για μια καμερα απο τα 5mpx στα 8mpx?

 

Με 59 ευρω ειχε προσφορα το μεντια 12mpx nikon camera!:)

Kατσε να ανεβασω φωτο απο vivaz και neo v,στο auto και τα δυο.......

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

+50 ευρω για μια καμερα απο τα 5mpx στα 8mpx?

Με 59 ευρω ειχε προσφορα το μεντια 12mpx nikon camera!:)

Kατσε να ανεβασω φωτο απο vivaz και neo v,στο auto και τα δυο.......

 

Εχω δει φωτογραφίες από Arc που έχει 8αρα κάμερα και έπαθα την πλάκα μου. Οχι από site αλλά από δικό μου άνθρωπο. Λες και ήταν από επαγγελματική μηχανή. Αν η υλοποίηση της 8άρας του Neo είναι ίδια με του Arc και του Neo είναι μέτρια τότε ίσως αξίζει.

 

Αλλά και +50 μόνο για αυτό είναι πολλά.

 

Αν μπορείς να ανεβάσεις φωτό από τα 2 κινητά θα ήταν τέλειο.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας.το πηρα και εγω το κινητο σε μαυρο-μπλε.την τριτη πηγα στην βονταφον δεν το ειχε και σε 2 μερες με πηρε τηλ. να παω να το παρω.

γενικα με τα ασπρα γινεται χαμος και εχουν ελλειψη.

 

εχω ενα προβλημα με το σημα.στα καλα καθουμενα χανει το σημα και μου γραφει "μονο επειγουσες κλησεις" κλπ.

το σβηνω και το ξανανοιγω για να στρωσει.και παλι με το ζορι επανερχεται.

το ιδιο προβλημα ειχα και με το παλιο μου lg gt540 αλλα μολις του εκανα αναβαθμιση εστρωσε.

τι λετε?ειναι θεμα καρτας sim?vodafon?κινητου?εχει γινει σε κανεναν αλλο?

 

ενω ειναι τελειο κινητο σκαλωνω εδω.

σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημερα σας.το πηρα και εγω το κινητο σε μαυρο-μπλε.την τριτη πηγα στην βονταφον δεν το ειχε και σε 2 μερες με πηρε τηλ. να παω να το παρω.

γενικα με τα ασπρα γινεται χαμος και εχουν ελλειψη.

 

εχω ενα προβλημα με το σημα.στα καλα καθουμενα χανει το σημα και μου γραφει "μονο επειγουσες κλησεις" κλπ.

το σβηνω και το ξανανοιγω για να στρωσει.και παλι με το ζορι επανερχεται.

το ιδιο προβλημα ειχα και με το παλιο μου lg gt540 αλλα μολις του εκανα αναβαθμιση εστρωσε.

τι λετε?ειναι θεμα καρτας sim?vodafon?κινητου?εχει γινει σε κανεναν αλλο?

 

ενω ειναι τελειο κινητο σκαλωνω εδω.

σας ευχαριστω πολυ.

 

Σε πρώτη φάση θα χρειαστεί να δοκιμάσεις με άλλη sim για να δεις αν εξακολουθεί να κάνει τα ίδια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

φωτο vivaz και neo-v

http://www.megaupload.com/?d=MYTAHC1L

 

Πως γινεται η συνδεση μεσω pc για android market?

Eκανα λογαριασμο στο gmail,αλλα δεν βλεπει το κινητο......

Οπως και δεν μπορω να βρω στην καρτα μνημης εφαρμογες και θεματα που εχω περασει για εγκατασταση,που τα τοποθετω?:wacko:

Βοηθεια παρακαλω......

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Eκείνο που βλέπω μετά απο 24 ώρες χρήσης είναι ότι έχει αδύναμη λήψη στο wifi.Μιλάμε ότι για να δεις φουλ σήμα πρέπει να πας πάνω από το ρούτερ:mad:

Μου είπε η αντιπροσωπεία ότι δεν έχει υπάρξει θέμα wifi και να κάνω επιδιόρθωση λογισμικού...εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται η συνδεση μεσω pc για android market?

Eκανα λογαριασμο στο gmail,αλλα δεν βλεπει το κινητο......

Οπως και δεν μπορω να βρω στην καρτα μνημης εφαρμογες και θεματα που εχω περασει για εγκατασταση,που τα τοποθετω?

 

Αφού έχεις λογαριασμό gmail πρέπει να ανοίξεις τουλάχιστον μια φορά το market από το κινητό και να βάλεις τα στοιχεία του λογαριασμού. Μετά θα το βλέπει και από το pc.

 

Πως τα πέρασες στην κάρτα? Με ποιόν τρόπο εννοώ. Ο πιο απλός είναι να συνδέσεις το κινητό σαν usb mass storage δηλαδή σαν usb stick και να τα βάλεις σε όποιον φάκελο θέλεις. Μετά πρέπει να αποσυνδέσεις το κινητό και από το pc (eject) και από το κινητό για να μπορεί το κινητό να βλέπει την κάρτα πάλι. Μπαίνεις με οποιοδήποτε file explorer, τα βρίσκεις, double click και είσαι οκ.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συγκριτικές φωτογραφίες. Θα τις δω λίγο αργότερα.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Tο neo το είχαν φέρει τα media markt στα 300 ευρώ και ήταν παραεισαγωγή οπότε αν πάθαινε κάτι τη εγγύηση είχες? Επίσης έχει σταματήσει η παραγωγή του νομίζω και κυκλοφορεί μόνο το V πλέον
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

φωτο vivaz και neo-v

http://www.megaupload.com/?d=MYTAHC1L

 

Σε κανονικό μέγεθος στην οθόνη φαίνονται σχεδόν ισάξες. Διορθώνοντας βέβαια την υπερέκθεση που έχει κάνει το vivaz. Αυτό το κάνουν μέχρι και καλές ακριβές κάμερες. Πάντα τα διορθώνω στο pc και εγώ.

Του neo μάλιστα μου αρέσει κάπως παραπάνω κοιτώντας και χρώματα και έκθεση.

 

Σε zoom βέβαια φαίνεται η διαφορά των megapixel. Εκεί η διαφορά είναι εμφανής υπέρ του Vivaz. Το θέμα όμως είναι ότι η χρήση που θέλουμε συνήθως είναι να δούμε την φωτό σε οθόνη υπολογιστή, να την τυπώσουμε σε νορμάλ μέγεθος, να την βάλουμε σε digital frame. Σε αυτά η έλλειψη λεπτομέρειας του neo λόγω megapixel δεν είναι εμφανής. Ισα ίσα σε αυτές που πόσταρες του neo είναι πιο ζωντανές οι φωτό.

 

Δείγματα από αυτά που γράφω εδώ:

http://www.megaupload.com/?d=YUHY99Z3

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

φωτο vivaz και neo-v

http://www.megaupload.com/?d=MYTAHC1L

 

Έχουν πιο ζωντανά χρώματα οι φωτό του Neo ή είναι ιδέα μου;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλησπέρα ομοιπαθή!Λοιπόν έχεις ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που είχα δηλαδή reboot συνεχώς και κυρίως μετά από χρήση wifi..για εμένα η συσκευή είναι ελλατωματική και πρέπει αν δεν έχουν περάσει οι 7 μέρες από τη στιγμή που το αγόρασες να το επιστρέψεις για αντικατάσταση καθώς απ' ότι έχω διαβάσει και σε forum του εξωτερικού το service της se δεν έχει ιδέα για το πως να το επισκευάσει!Στο λέω αυτό γιατί κι εγώ περίμενα με την ελπίδα ότι θα στρώσει και τελικά το πήγα 1 ημέρα πρίν τη λήξη της περιόδου που έχεις δικαίωμα αντικατάστασης με κίνδυνο αν δεν μου εμφάνιζε εκείνη τη στιγμή το πρόβλημα μπροστά στον πωλητή να έμπαινα στο φαύλο κύκλο των service χωρίς αποτέλεσμα:wacko:Τώρα όσο για το πως θα γίνει να βγάλει το πρόβλημα μπροστά στον υπάλληλο?Εγώ είχα παρατηρήσει ότι όταν ξεκίναγε να το κάνει μετά δεν σταμάταγε!Οπότε την επόμενη φορά που θα στο εμφανίσει τρέξε στη Vodafone ΧΩΡΙΣ να κλείσεις το κινητό από το κουμπί και ΧΩΡΙΣ να βγάλεις την μπαταρία!Κάθε φορά που το έκανα αυτο δεν το ξανα εμφάνιζε για 10-15 ώρες!Να δεις που αμα δεν το κάνεις με το που θα το σκαλίσουν 2-3 λεπτά θα κάνει restart!Ελπίζω να βοήθησα και πιστεύω ότι θα βγάλεις άκρη επειδή τουλάχιστον στο κατάστημα πήγα εγώ τα παιδιά δεν με αμφισβήτησαν καθόλου και ήταν πολύ πρόθυμα να βοηθήσουν

 

Φίλε Μάνο, τι έγινε με το πρόβλημα των restart; Σου έδωσαν άλλη συσκευή; Εχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και ψάχνω λύση...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μάνο, τι έγινε με το πρόβλημα των restart; Σου έδωσαν άλλη συσκευή; Εχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και ψάχνω λύση...

 

Αν το έχεις αγοράσει εντώς βδομάδας πήγαινε το για doa

nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

επιτελους το βρηκα διαθεσιμο 10κομματια(λαρισα).

ελπιζω να μην ειναι προβληματικο....γιατι βλεπω διαφορα σχολια.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω καταλάβει εξοικονομείς μπαταρία αλλά δεν μπαίνεις στο android market. Για να ξαναμπείς θέλει να το ενεργοποιήσεις. Ελπίζω να βοήθησα.:)

 

ευχαριστω φιλε,ναι εχεις δικιο δεν μπαινει στο μαρκετ οποτε....αχρηστο

απλα ενας πιο πριν το ειχε αναφερει να το απενεργοποιησουμε γι αυτο ρωτησα

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ξερει πως βαζουμε νεα θεματα?

εχω εγκαταστησει καποια αλλα δεν τα βρισκω πουθενα.......:!:

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις αγοράσει εντώς βδομάδας πήγαινε το για doa

 

Αυτό θέλω να κάνω αλλά εδώ και κάποιες ώρες δεν το κάνει. Το έκανε έντονα με μια sd 8gb και τώρα εχω βάλει την δικιά του 2gb να δω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...