Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση.

Πηρα μια μεγαλυτερη καρτα μνημης Micro sd που θα αντικαταστησει την ηδη υπαρχουσα και εχω διαβασει οτι ειναι χρησιμο να την χωρισουμε σε δυο partition για να εγκαθιστανται εκει τα προγραμματα (η συσκευη δεν ειναι root γιατι εχω την εκδοση 4.0.2.Α.0.62 οποτε αναμενω).ext 2 ή ext3 πρεπει να κανω το partition για να το διαβαζει η συσκευη?οι εφαρμογες που εχω ηδη θα μεταφερονται σε αυτο το partition ή μολις γινω root?

Oποιος μπορει και εχει χρονο και διαθεση ας απαντησει να καταλαβω.

:worry:

 

κανενας ακομη?

Edited by samurai13

Σίγουροι είναι μόνο, οι τρελοί...

Redmi Note 9 Pro 6/64

11.0.6.0 (QJZEUXM)

Link to comment
Share on other sites

κανενας ακομη?

 

Υπομονη, για να μην εχεις λαβει απαντηση εως τωρα σημαινει πως δεν γνωριζει καποιος ωστε να σου απαντησει (προς το παρον).

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

κανενας ακομη?

 

Κάνουμε 2 partition, ένα ext3 ή 4 κι ένα fat. Εκεί (στο ext)πάνε οι εφαρμογες ή τμήμα των εφαρμογών ανάλογα με τη ROM που θα βάλεις. Από προσωπική εμπειρία να σου πω ότι οι περισσότερες ROM είναι συμβατές και πηγαίνουν καλύτερα με ext4. Το πέρασμα των εφαρμογών στην κάρτα είναι μια διαδικασία που πάντα (πάντα!) κάνει τα πράγματα πιο αργά κι αν μπορείς να το αποφύγεις κάν'το.

Οι εφαρμογές που έχεις τώρα θα χαθούν μαζί με όλα τα στοιχεία που έχεις (μηνύματα κτλ). Είναι σα να κάνεις format στον υπολογιστή και περνάς άλλο λειτουργικό.

Επειδή βέβαια δε μιλάς πουθενά για αλλαγή ROM να σου πω ότι το root από μόνο του δεν κάνει τίποτα.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειχα αγορασει 14/2/2012 ενα sony ericsson neo v και στις 18/2/2012 εσβησε και δεν ξανανοιξε ποτε το εδωσα στην voda για αντικατασταση το ειχα μονο 4 μερες και την δικαιουμαι νομιζω αυτοι βεβαια εοπιμενουν να γινει ελενχος και τετοια ξερει κανεις ποσο καιρο περνει αυτο το παραμυθι ή τι μπορει να εχει παθει το τηλ και εσβησε μονο του φοβαμαι οτι θα μου πουν παραμυθια αλλα χωρις δρακους

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα... Πρην 2 μηνες που ειχε κανει εναν διαγωνισμο η Voda κερδισα και εγω ενα SE neo V και το εδωσα στον αδελφο μου... Ολα καλα μεχρη που εχθες για πρωτη φορα του επαιξα οτι δεν αναγνωριζει την καρτα Sim... Τι θελω να πω.... Την προηγουμενη μερα ηταν ολα οκ επεσε να κοιμηθη και εβαλε το κινητο να φορτιζει οπως κανει καθε βραδυ για να εχει μπαταρια για την δουλεια και το πρωι ειδε αυτο στην οθονη... Ενα παρομοιο πραγμα ειχα παθει και εγω πριν μηνες στο δικο μου κινιτο αλλα εμενα ειχε βγει τοτε αναβαθμισει για froyo 2.2... Γραφω και σ'αυτο το post μηπως η SE βγαζει τιποτα update αν ναι που μπορω να τα βρω να του το περασω?? Ευχαριστω πολυ
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

εχετε δικαιο οτι και να πειτε αλλα φοβηθηκα μηπως δεν μου απαντησει κανεις!εκανα οτι μου πες αλλα το προβλημα συνεχιζεται.μου γραφει φορτωση νεων λευκωματων και φωτογραφιων και μενει εκει.εχω απελπιστει τι επαθε

Την επόμενη φορά θα υπάρξει ποινή. Απλά και ξεκάθαρα.

Ολα καλα μεχρη που εχθες για πρωτη φορα του επαιξα οτι δεν αναγνωριζει την καρτα Sim... Τι θελω να πω....

Κάνε ένα φλασάρισμα πάλι με το SEUS.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

'Αραγε χρειάζεται πρστασία ιών το android; Ερωτώ γιατί έχω εγκαταστήσει το Avast αλλά μου τρώει 5,07 μνήμης και το κακό είναι ότι δεν μεταφέρεται στη microsd.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου απ' όσα ξέρω οι περισσότεροι δεν εχουν βάλει antivirus...το ίδιο και εγώ.

Καλημέρα φίλε μου.

Ξέρεις τι με προβληματίζει; Εχω εγκατεστημένο και το Avast. 2-3 φορές που πήγα να εγκαταστήσω εφαρμογές apk από... περίπτερο, με ειδοποίησε για trojan και έκοψε τη διαδικασία. Δυστυχώς δεν τις κατέγραψε στο log και δεν θυμάμαι ποιές ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε 2 partition, ένα ext3 ή 4 κι ένα fat. Εκεί (στο ext)πάνε οι εφαρμογες ή τμήμα των εφαρμογών ανάλογα με τη ROM που θα βάλεις. Από προσωπική εμπειρία να σου πω ότι οι περισσότερες ROM είναι συμβατές και πηγαίνουν καλύτερα με ext4. Το πέρασμα των εφαρμογών στην κάρτα είναι μια διαδικασία που πάντα (πάντα!) κάνει τα πράγματα πιο αργά κι αν μπορείς να το αποφύγεις κάν'το.

Οι εφαρμογές που έχεις τώρα θα χαθούν μαζί με όλα τα στοιχεία που έχεις (μηνύματα κτλ). Είναι σα να κάνεις format στον υπολογιστή και περνάς άλλο λειτουργικό.

Επειδή βέβαια δε μιλάς πουθενά για αλλαγή ROM να σου πω ότι το root από μόνο του δεν κάνει τίποτα.

Δεν είμαστε σίγουροι ότι ο xperia kernel υποστηρίζει ext4 έτσι? Δεν έχει διαφορά στη ταχύτητα το ext3 με το ext4 μην είμαστε υπερβολικοί. Αν πάρεις μία γρήγορη sdcard class 10 πχ έχεις πολύ καλή απόδοση.

Αν δέν κάνεις φυσικά τη διαδικασία rooting δε δουλεέυει το Link2sd ασχέτως αν έχεις ext3 στη κάρτα ή όχι.

Αν δε θές επίσης να το πειράξεις η μαμά Non rooted 62 υποστηρίζει μεταφορά στην SD απλά όχι σε όλες τις εφαρμογές φυσικά.

 

 

Δύσκολο να κάνει κανείς Upgrade σε μια testing rom η οποία θα ναι γεμάτη Bugs και το μόνο που φαίνεται να διαφημίζει είναι πράγματα που τα έχουμε ήδη με άλλο Launcher πχ. Η υπάρχουσα 62 είναι πολύ σταθερή και πετάει πραγματικά. Ας δούμε κανένα σοβαρό λόγο για Upgrade πριν αρχίsουμε το δωρεάν Bug fixing για τη Sony...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάνω update τη συσκευή με SEUS θα χαθούν αυτά που υπάρχουν στην κάρτα μνήμης και στο τηλέφωνο?

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Τα προσωπικα δεδομενα/εφαρμογες/μηνυματα χανονται. Μουσικη/φωτογραφιες νομιζω πως δε χανονται...
Link to comment
Share on other sites

Τα προσωπικα δεδομενα/εφαρμογες/μηνυματα χανονται. Μουσικη/φωτογραφιες νομιζω πως δε χανονται...

 

Οι επαφές γίνονται εύκολα back up από την google. Τα μηνύματα το ίδιο με διάφορες εφαρμογές από το μάρκετ. Οι εφαρμογές το ίδιο με εφαρμογές τύπου titanium. Αν και καλύτερα να αποφεύγεται το back up εφαρμογών αφού δεν είναι πάντα δυνατό το πέρασμα τους από ROM σε ROM. Η αλλαγή ROM δεν είναι κάτι τόσο επίπονη διαδικασία.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω ενα neo v kai θελω να κανω root απλα , ειδα τον οδηγο (μου φανηκε δυσκολο) αλλα φοβαμε να το πειραξω μονος μπορειτε να πειτε καποια λυση υπαρχουν καποια βιντεακια??

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bouss ενταξει, ολα αυτα τα backup εννοουνται..

Επισης ξερω πως η αλλαγες ROM ειναι κατι γελοιο πλεον. Το x8 μου το ξερει πολυ καλα!:p

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δύσκολο να κάνει κανείς Upgrade σε μια testing rom η οποία θα ναι γεμάτη Bugs και το μόνο που φαίνεται να διαφημίζει είναι πράγματα που τα έχουμε ήδη με άλλο Launcher πχ. Η υπάρχουσα 62 είναι πολύ σταθερή και πετάει πραγματικά. Ας δούμε κανένα σοβαρό λόγο για Upgrade πριν αρχίsουμε το δωρεάν Bug fixing για τη Sony...

 

το εβαλα μονο για να το δειξω σε καποιους πως θα ειναι..εχεις δικιο..δεν θα γινουμε πειραματοζωα της σονυ..

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

'Αραγε χρειάζεται πρστασία ιών το android; Ερωτώ γιατί έχω εγκαταστήσει το Avast αλλά μου τρώει 5,07 μνήμης και το κακό είναι ότι δεν μεταφέρεται στη microsd.

Όχι φίλε μου, δεν χρειάζεται. Απλά λίγη παραπάνω προσοχή από το που κατεβάζεις τα .apk σου.

Το πέρασμα των εφαρμογών στην κάρτα είναι μια διαδικασία που πάντα (πάντα!) κάνει τα πράγματα πιο αργά

Αν πάρεις μία γρήγορη sdcard class 10 πχ έχεις πολύ καλή απόδοση.

Θα συμφωνήσω με τον lousou. Με μια γρήγορη κάρτα είναι ασήμαντες οι διαφορές.

Ας δούμε κανένα σοβαρό λόγο για Upgrade πριν αρχίsουμε το δωρεάν Bug fixing για τη Sony...

το εβαλα μονο για να το δειξω σε καποιους πως θα ειναι..εχεις δικιο..δεν θα γινουμε πειραματοζωα της σονυ..

Εδώ όμως δεν θα συμφωνήσω. Το να πουλούσε η Sony το λειτουργικό, ΟΚ, τον καταλαβαίνω τον όρο πειραματόζωο και το δωρέαν bug fixing. Από τη στιγμή όμως που μιλάμε για open source project οι όροι αυτοί παύουν να υφίστανται και περνάμε σε έννοιες συνεισφοράς στην κοινότητα. Το κάνεις εθελοντικά και μόνο αν πραγματικά το θες. Όπως ακριβώς όταν γράφεις έναν οδηγό. ;)

 

Υ.Γ.: Ελπίζω να μην δω κανέναν να παραπονιέται αν η ICS implemented by SE έχει bugs...!!! :) :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω ενα neo v kai θελω να κανω root απλα , ειδα τον οδηγο (μου φανηκε δυσκολο) αλλα φοβαμε να το πειραξω μονος μπορειτε να πειτε καποια λυση υπαρχουν καποια βιντεακια??

 

ευχαριστω

 

τι σε δυσκολεψε σαυτον τον απλουστατο οδηγο??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...