Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον χρείαζεστε από το Navifirm έκδοση Balkans 059M974 της 112.20.311 που να έχει και τον πομπό. Πιθανολογώ ότι δεν έχετε αγορασμένο Ελληνικό τηλέφωνο και η χώρα για την οποία προοριζόταν δεν το επιτρέπει. Συνεπώς η ΝΟΚΙΑ το αφαίρεσε από τη ρομ. Βάλτε την παραπάνω που σας λέω και θα εχετε μια χαρά πομπό

 

 

καλησπερα σας! αγορασα κ εγω το νοκια 808 κ οπως αναφερθηκε απο σας εχω θεμα με τον πομπο fm καθως δν μου τον εμφανιζει πουθενα!! εχω την εκδοση 112.20.311 fp1 ... εκανα οτι ειπε ο lagoskon κατεβασα δηλαδη το προγραμμα Navifirm κ στη συνεχεια την εκδοση Balkans 059M974 της 112.20.311 με τα αρχεια που ειχε απο προεπιλογη τσεκαρισμενα στα δεξια του παραθυρου κ πιανουν 349mb... τωρα μπορει να μου πει καποιος αναλυτικα αν εχει ορεξη τι κανω με αυτα τα αρχεια κ πως τα περναω στην μνηνμη rom του κινητου ωστε να λυθει το προβλημα?? ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπερα σας! αγορασα κ εγω το νοκια 808 κ οπως αναφερθηκε απο σας εχω θεμα με τον πομπο fm καθως δν μου τον εμφανιζει πουθενα!! εχω την εκδοση 112.20.311 fp1 ... εκανα οτι ειπε ο lagoskon κατεβασα δηλαδη το προγραμμα Navifirm κ στη συνεχεια την εκδοση Balkans 059M974 της 112.20.311 με τα αρχεια που ειχε απο προεπιλογη τσεκαρισμενα στα δεξια του παραθυρου κ πιανουν 349mb... τωρα μπορει να μου πει καποιος αναλυτικα αν εχει ορεξη τι κανω με αυτα τα αρχεια κ πως τα περναω στην μνηνμη rom του κινητου ωστε να λυθει το προβλημα?? ευχαριστω!

 

Ζήτα του και την δική του cfw belle fp2 να λήξει το ζήτημά σου...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη? εννοεις να μου δοσει ο lagoskon τις δικες του ρυθμισεις??? θα πρεπει να κανω update sto feature pack 2?? PS: η δικη μου εκδοση ειναι η 059M976. ειναι το πρωτο μου smartphone κ γιαυτο εχω χαθει λιγακι....
Link to comment
Share on other sites

στειλε ΡΜ στο lagoskon να σου δωσει την βελτιωμενη fp2 που εχει φτιαξει και θα εισαι μια χαρα

μην σε απασχολει τι product code εχεις....

Link to comment
Share on other sites

Βρες μετά το Phoenix Service Software 2012.16.004.48159 σπασμένο στον γουγλη το εγκαθιστάς και συνεχίζουμε....
Link to comment
Share on other sites

Να ανανεώσουμε λίγο το ενδιαφέρον μας. Ωραίο καινούριο mod για το πληκτρολόγιο που είχε γίνει λίγο μονότονο στην fp2. Το πέρασα και στα τρία....:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παιδιά! Απο την Παρασκευη και εγω κάτοχος ενος Νokia 808 Λευκου. Οπως εγραψε και ενας φιλος παραπανω και εγω δε κατεχω το συγκεκριμένο κινητο. Ημουν κατοχος android kai ios κυριως. Μπορει καποιος να με βοηθησει να παρω μπρος με το Nokia μου; Ευχαριστω!! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παιδιά! Απο την Παρασκευη και εγω κάτοχος ενος Νokia 808 Λευκου. Οπως εγραψε και ενας φιλος παραπανω και εγω δε κατεχω το συγκεκριμένο κινητο. Ημουν κατοχος android kai ios κυριως. Μπορει καποιος να με βοηθησει να παρω μπρος με το Nokia μου; Ευχαριστω!! :)

 

Εδώ είμαστε, ότι θέλεις ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

τελικά έστειλα πίσω την sandisk microsdxc που είχα πάρει και πήρα μια kingston 64gb microsdxc. Λίγο που δοκίμασα (6-7 min FullHD video), παίξιμο του video πολλές φορές, αντιγραφή mp3, άλλα μεγάλα αρχεία κτλ δεν παρουσίασε τίποτα. Είδομεν...

Μακάρι να είναι εντάξει.

Στα windows η κάρτα πιάνει write 13.2MB/s και read 34MB/s (class 10)

Link to comment
Share on other sites

μετα το Ν8 στο lumia 800 μετα στο galaxy note και ηρθε ο καιρος να βγαλω και παλι καμια φωτο της προκοπης, αγορασα το 808 σημερα, σε γενικες γραμμες μου αρεσει πανεμορφο, ακομα ψαχνω με ποιον τροπο θα βγαζω φωτος εχω λιγο μπερδευτει με τα 38 megapixel και το pure view. αλλα αυτο που ξενερωσα ειναι οτι δε βρηκα πουθενα θηκη, ετσι αναγκαστικα να παραγγείλω με χρεωση κουριερ και χωρις να ειμαι σίγουρος αν ειναι καλη. καλο χρυσο το συμβιαν αλλα ο χρονος που θελει να εγκαταστισεις μια εφαρμογη περνει αιωνες. περα απο αυτο το λατρευω οπως λατρευα το Ν8 και δε προκειτε να κανω το ιδιο λαθος να το πουλήσω. καλος σας βρηκα λοιπον!
Link to comment
Share on other sites

μετα το Ν8 στο lumia 800 μετα στο galaxy note και ηρθε ο καιρος να βγαλω και παλι καμια φωτο της προκοπης, αγορασα το 808 σημερα, σε γενικες γραμμες μου αρεσει πανεμορφο, ακομα ψαχνω με ποιον τροπο θα βγαζω φωτος εχω λιγο μπερδευτει με τα 38 megapixel και το pure view. αλλα αυτο που ξενερωσα ειναι οτι δε βρηκα πουθενα θηκη, ετσι αναγκαστικα να παραγγείλω με χρεωση κουριερ και χωρις να ειμαι σίγουρος αν ειναι καλη. καλο χρυσο το συμβιαν αλλα ο χρονος που θελει να εγκαταστισεις μια εφαρμογη περνει αιωνες. περα απο αυτο το λατρευω οπως λατρευα το Ν8 και δε προκειτε να κανω το ιδιο λαθος να το πουλήσω. καλος σας βρηκα λοιπον!

 

Βάλτου lagoskon pureslim 2. Δεν ισχύει αυτό με τον χρόνο εγκατάστασης εκεί. Μόνο στη μαμά rom προφανώς λόγω περιττού βάρους...

Link to comment
Share on other sites

Το nokia maps σας δουλεύει μόνο με network based (cell id) positioning method? Εγώ έχω πρόβλημα. Σπάνια να δουλέψει. Αντίθετα στο n95 μου πιάνει μέσα σε 5 sec. Τι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δεν «κλειδώνει» δορυφόρους με το ενσωματωμένο gps αλλά μόνο μέσω δικτύου;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

όχι. Οτι δεν κλειδώνει ΜΟΝΟ μέσω δικτύου όταν απενεργοποίησω το integrated gps (δορυφόρους). Με δορυφόρους (integrated gps) μόνο κλειδώνει συνήθως σε 1.5-2λεπτά
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια απορια.ωραιο το κινητο.οταν εβγαλα μια φωτο στα 38 μεγαπιξελ και ηθελα να κανω ζουμ .τοτε ζουμαρε κανονικα αλλα δεν φαινονταν τα γραμματα τοσο καλα οσο φαινονταν στα βιντεος απο το internet.μηπως υπαρχει καμια επιλογη στις ρυθμισεις;
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια απορια.ωραιο το κινητο.οταν εβγαλα μια φωτο στα 38 μεγαπιξελ και ηθελα να κανω ζουμ .τοτε ζουμαρε κανονικα αλλα δεν φαινονταν τα γραμματα τοσο καλα οσο φαινονταν στα βιντεος απο το internet.μηπως υπαρχει καμια επιλογη στις ρυθμισεις;

 

βαλε το στο pure view στα 8 mp και θα εισαι κομπλε :happy:

Link to comment
Share on other sites

αργησα λιγο αλλα τα καταφερα τελικα με το φλασαρισμα του κινητου! ολα πηγαν οκ κ ο πομποσ δουλευει αψογα! ενα μεγαλο ευχαριστω στα μελη του φορουμ που με βοηθησαν με τισ απαντησεισ τουσ κ κυριωσ στον lagoskon! συνεχιστε την πολυ καλη δουλεια που κανετε! εχετε στησει ενα πολυ καλο κ οργανομενο φορουμ...!
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της φωτογραφίας δεν ειναι τόσο απλό,και ας φαίνεται..Το αποτέλεσμα δεν καθορίζεται μόνο απο τον αισθητήρα που ειναι απίστευτος στο 808 αλλα και απο αλλους παράγοντες που επηραεζουν την ποσότητα λαι την ποιότητα του φωτός...Γτ οταν λεμε για φωτογραφία μιλάμε παντα για φως....
KTLK
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! θα ήθελα πολύ να βάλω την αδυνατισμένη εκδοσή fp2 αλλά δε θα τα καταφέρω είμαι λίγο άσχετος, αλλά θα ήθελα να κάνω hack το κινητό μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να μου δώσει κάποιον ελληνικό οδηγό?
Link to comment
Share on other sites

Στην υπογραφή μου έχει λινκ για οδηγό φλασαρίσματος. Δεν είναι δύσκολο.Αν χρειαστεις και την PureSlim v2.0 , PM me!
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες και v2.0 ?τι διαφορά εχει απο την 1?

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=353057

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της φωτογραφίας δεν ειναι τόσο απλό,και ας φαίνεται..Το αποτέλεσμα δεν καθορίζεται μόνο απο τον αισθητήρα που ειναι απίστευτος στο 808 αλλα και απο αλλους παράγοντες που επηραεζουν την ποσότητα λαι την ποιότητα του φωτός...Γτ οταν λεμε για φωτογραφία μιλάμε παντα για φως....

 

Πράγματι, αλλά το μόνο που λείπει από το 808 ακόμα και με το camera pro είναι η ίριδα του διαφράγματος και κυρίως η απουσία χειροκίνητης ρύθμισης της ταχύτητας. Αν γινόταν αυτό, θα γέμιζε ο τόπος με lighttrails αυτοκινήτων στα ειδικά site. Σαφώς η δημιουργική πλευρά της φωτογραφίας είναι αρκετά δύσκολη με το 808. Απαράδεκτη για επαγγελματία τουλάχιστον. Παρόλα αυτά για φωτό τοπίου, μάκρο και παρέες είναι πολύ κοντά σε dslr. Με λίγη επεξεργασία είναι απίστευτη! Ακούγεται ιεροσυλία αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

 

Πέρα από το έντονο highlight clipping, βλέπωντας τα αποτελέσματα που δίνει το κινητό καθημερινά στο flicker και σε πιο ειδικευμένα fora, προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να μην προτιμήσω το 808, έναντι μιας μικρής dslr (pen, nikon 1) ή μιας enthousiast compact (G12, P7700, Lx5).

Καλύτερη μηχανή είναι αυτή που τραβάει αποδεκτά σε ποιότητα και είναι πάντα μαζί σου...

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, αλλά το μόνο που λείπει από το 808 ακόμα και με το camera pro είναι η ίριδα του διαφράγματος και κυρίως η απουσία χειροκίνητης ρύθμισης της ταχύτητας. Αν γινόταν αυτό, θα γέμιζε ο τόπος με lighttrails αυτοκινήτων στα ειδικά site. Σαφώς η δημιουργική πλευρά της φωτογραφίας είναι αρκετά δύσκολη με το 808. Απαράδεκτη για επαγγελματία τουλάχιστον. Παρόλα αυτά για φωτό τοπίου, μάκρο και παρέες είναι πολύ κοντά σε dslr. Με λίγη επεξεργασία είναι απίστευτη! Ακούγεται ιεροσυλία αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

 

Πέρα από το έντονο highlight clipping, βλέπωντας τα αποτελέσματα που δίνει το κινητό καθημερινά στο flicker και σε πιο ειδικευμένα fora,

η ίριδα (διάφραγμα) είναι κατασκευαστικός περιορισμός. Πολλές compact στο παρελθόν είχαν και σήμερα έχουν (σε κάποια μοντέλα) παρόμοιο θέμα έχοντας 2 μονο διαφράγματα (max, min) και τίποτα ενδιάμεσο. Το διάφραγμα στο 808 προσομοιώνεται με ψηφιακό nd φιλτρο (που αντιλαμβάνομαι είναι κάτι σαν να μειώνει την ευαισθησία του αισθητήρα σε ISO). Βεβαια καμια οπτική διαφοροποιηση στο αποτέλεσμα (δεν μπορείς έτσι να αυξήσει πχ το βαθος πεδίου) το οποίο βεβαια λιγο νοημα έχει για μικρούς αισθητήρες (εχουν μεγάλο βαθος έτσι και αλλιως).

 

Η ταχύτητα κλείστρου θα μπορούσε να αλλάζει αλλα τότε θα έπρεπε να αλλαζει το διάφραγμα που είπαμε δεν αλλάζει ή το ISO (ή ND) που αλλάζει.. Από την στιγμή δλδ που δεν αλλαζει το διάφραγμα (είναι πάντα 2.4) δεν μπορεί να αλλαξει και η ταχύτητα (στο ίδιο ισο, οταν αλλαζει το ένα αλλαζει και το άλλο για να κρατήσουμε ιδια έκθεση).

 

Το highlight clip (έλλειψη ικανοποιητικού DR) είναι αυτό που κρατάει τους μικρούς αισθητήρες ακόμα μακρυά από τις DSLR καθώς τον θόρυβο και την ανάλυση τα έχουν βελτιώσει. Και είναι σοβαρό πρόβλημα ειδικά σε περιπτώσεις έντονου κοντραστ καταστρέφει φωτογραφίες.

 

Τέλος να πώ ότι οι μικροί αισθητήρες αποδίδουν καλά στα χαμηλά ISO. Η απόδοση του αισθητηρα σε ανάλυση και θόρυβο του 808 "συγκρίνεται" με SLR στα μικρά iso και στα μεγάλα χάνει αισθητά.

 

Συμφωνώ ότι είναι μια εξαιρετική φωτογραφική που μπορει να συνοδεύει παντα έναν απαιτητικό φωτογράφο και για αυτό όταν πέσει στην σωστή για μενα τιμή θα πάρω μαλλον ένα και ας το έχω χωρίς SIM :lol: (μονο φωτογραφική :p).

προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να μην προτιμήσω το 808, έναντι μιας μικρής dslr (pen, nikon 1) ή μιας enthousiast compact (G12, P7700, Lx5).

Για να σε βοηθήσω εγώ έχω μια SLR (500δ) και μια premium compact (s90) και αυτό πιστευω θα αντικαταστήσει την s90 αν και θα μου λείψουν οι ευκολίες της (manual contol) τις οποίες θα θυσιαζα για να έχω κάτι πάντα μαζί μου όπως ένα κινητό. Την σ90 δεν την εχω πάντα μαζί μου αν και ευκολα χωράει σε μια τσέπη δεν παυει να είναι ένα ακόμα εξάρτημα. Με την m43, g12, lx5 δεν θα έχεις αυτό την ευκολία είναι αρκετά "μεγάλες" (και από την σ90). Σχεδό τσέπης, δλδ πολύ μεγάλης τσέπης.

Καλύτερη μηχανή είναι αυτή που τραβάει αποδεκτά σε ποιότητα και είναι πάντα μαζί σου..
Ετσι ακριβώς!! :cool:
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι μια εξαιρετική φωτογραφική που μπορει να συνοδεύει παντα έναν απαιτητικό φωτογράφο και για αυτό όταν πέσει στην σωστή για μενα τιμή θα πάρω μαλλον ένα και ας το έχω χωρίς SIM :lol: (μονο φωτογραφική :p).

 

Να συμπληρώσω εδώ ότι δε θα έχεις μόνο 1 εξαιρετική φωτογραφική πάντα μαζί σου αλλά επίσης και 1 εξαιρετικο GPS με δωρεάν χάρτες για όλο το κόσμο όπως και πολύ δυνατό ηχο να ακούς άνετα τις οδηγίες στο αμάξι συν 1 κορυφαίο τηλέφωνο σε θέματα ήχου, σήματος κ.α.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ και εγώ σε αυτά που λέτε παραπάνω :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...