Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υποθετω οτι camcorder αξιας π.χ. 200 ευρω ειναι ισαξια με το 808

εννοείται γράφει καλύτερα βιντεο από καμερες των 200€. Με 200€ δεν παίνρεις "καθαρές" full hd, αλλα "πετσοκομένες" στιλ 1.3mp αισθητήρας και 1080i (i όχι p). Το 1080p θέλει αισθητήρες 2.mp που δεν έχουν οι βιντεοκάμερες των 200€ και αν λένε ότι έχουν αμφιβάλω για την ποιότητά τους. Ο αισθητήρας του 808 ειναι 5 φορές μεγαλύτερος από μιας βιντεοκάμερας που αν σκοτεινιάσει λίγο θα βγάζει (της βιντεοκάμερας ο αισθητήρας) πιο πολύ κόκο από το πιπέρι της Αφρικής ή ελαιογραφίες σαν αυτές του Γκόγια από το πολύ NR.. :lol::p

O σταθεροποιητής και δευτερευόντως το jelo effect (που ειναι καλό για κινητό btw) είναι το μεγαλύτερο του πρόβλημα στο βιντεο. Αποδεκτά λοιπόν είναι τα βιντεο από τριποδάκια ή ακίνητο το δυνατόν χέρι.

 

Το δε μικρόφωνό του (160 ή 140db δεν θυμάμαι) ειναι κυριολεκτικά "επαγγελματικό" μπορώντας να καταγράψει τρελό δυναμικό ευρος (συναυλίες, θορυβόδεις περιοχές, γήπεδα κτλ) που σε μια βιντεοκάμερα 200€ απλά δεν θα υπήρχε (το μικροφωνάκι της θα "μπουκωνε"/peakαρε).. ;)

 

Σταθεροποιητής λοιπόν τα χαλάει, θέλει τριποδάκι

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εννοείται γράφει καλύτερα βιντεο από καμερες των 200€. Με 200€ δεν παίνρεις "καθαρές" full hd, αλλα "πετσοκομένες" στιλ 1.3mp αισθητήρας και 1080i (i όχι p). Το 1080p θέλει αισθητήρες 2.mp που δεν έχουν οι βιντεοκάμερες των 200€ και αν λένε ότι έχουν αμφιβάλω για την ποιότητά τους. Ο αισθητήρας του 808 ειναι 5 φορές μεγαλύτερος από μιας βιντεοκάμερας που αν σκοτεινιάσει λίγο θα βγάζει (της βιντεοκάμερας ο αισθητήρας) πιο πολύ κόκο από το πιπέρι της Αφρικής ή ελαιογραφίες σαν αυτές του Γκόγια από το πολύ NR.. :lol::p

O σταθεροποιητής και δευτερευόντως το jelo effect (που ειναι καλό για κινητό btw) είναι το μεγαλύτερο του πρόβλημα στο βιντεο. Αποδεκτά λοιπόν είναι τα βιντεο από τριποδάκια ή ακίνητο το δυνατόν χέρι.

 

Το δε μικρόφωνό του (160 ή 140db δεν θυμάμαι) ειναι κυριολεκτικά "επαγγελματικό" μπορώντας να καταγράψει τρελό δυναμικό ευρος (συναυλίες, θορυβόδεις περιοχές, γήπεδα κτλ) που σε μια βιντεοκάμερα 200€ απλά δεν θα υπήρχε (το μικροφωνάκι της θα "μπουκωνε"/peakαρε).. ;)

 

Σταθεροποιητής λοιπόν τα χαλάει, θέλει τριποδάκι

 

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση ή να μειώσω το 808 (έτσι και αλλιώς είμαι κάτοχος και το λατρεύω!!) είδα πρόσφατα από φίλο βίντεο από συναυλία σε σκοτεινές συνθήκες από την sony HDR-CX280 που κάνει πάνω κάτω 250 ευρώ και συγγνώμη άλλα το βίντεο ήταν αρκετά ανώτερο από του 808. Πολύ λίγος θόρυβος, γρήγορη εστίαση και πολύ καλά χρώματα και sharpness. Ενώ το 50 ζουμ που έχει η κάμερα με τον σταθεροποιητή εικόνας απλά δεν έχουν αντίπαλο σε σχέση με το 808. Οσο για τον ήχο ήταν πάρα πολύ καλός, όχι καλύτερος από το 808 άλλα στα ίδια επίπεδα. Γενικότερα και έχοντας δει βίντεο από 4-5 τουλάχιστον βιντεοκάμερες πιστευω ότι το 808 έχει πολύ καλό βίντεο άλλα για βίντεο κινητού, δυστυχώς δεν μπορεί να ''χτυπήσει'' την ποιότητα μιας βιντεοκάμερας και ειδικά αν βάλουμε στην εξίσωση και τον στθεροποιητή και το ζουμ που έχουν οι βιντεοκάμερες. Αν θέλεις καλό βίντεο δυστυχώς ακόμα οι βιντεοκάμερες είναι μονόδρομος.....

 

Υ.Γ. Εκτός topic άλλα πήρα προσφατα την canon eos m (350 ευρω με φακό) και με πειραγμένο firmware τραβάει βιντεο σε raw που πραγματικά είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Eχει μέχρι και άπειρες ρυθμίσες στο Input του audio που πραγματικά βρίσκεις μόνο σε εππαγγελματικές βιντεοκάμερες...

Link to comment
Share on other sites

αν και η HDR-CX280 ειναι full hd 1080p (progressive) δεν πιστεύω οτι φτάνει το 808 σε βιντεο με τον 1/5.8'' αισθητήρα της :worry:. Αν θέλεις κάνε ενα συγκριτικό με την ίδια σκηνή και δες το σε μεγάλη οθόνη (32 και πάνω) μέσω hdmi. Εντάξει για το οπτικό ζουμ δεν λεμε τίποτα γιατί αυτό είναι ένα προσον των βιντεοκαμερών όπως και ο σταθεροποιητής τους. Αλλο ένα είναι μεγάλη μπαταρία (και μέγιστη διάρκεια κλιπ που μπορεί να είναι πολυ μεγάλο). Είναι επίσης λιγο πιο φωτεινός ο φακός της (f1.9) αλλα δεν νομίζω να κάνει μεγάλη διαφορά. Εγώ πάντως μια πανασονικ που έχω το 808 την "κερδίζει" ευκολα στην πραγματική ανάλυση του βιντεο (οξύτητα πραγματική λεπτομέρεια στο καρέ).

 

Πάντως χαίρομαι που οι p κάμερες έπεσαν κάτω από 250 γιατί πέρυσι που το έψαχνα δεν ήταν έτσι (ήθελες 350 και πάνω).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

αν και η HDR-CX280 ειναι full hd 1080p (progressive) δεν πιστεύω οτι φτάνει το 808 σε βιντεο με τον 1/5.8'' αισθητήρα της :worry:. Αν θέλεις κάνε ενα συγκριτικό με την ίδια σκηνή και δες το σε μεγάλη οθόνη (32 και πάνω) μέσω hdmi. Εντάξει για το οπτικό ζουμ δεν λεμε τίποτα γιατί αυτό είναι ένα προσον των βιντεοκαμερών όπως και ο σταθεροποιητής τους. Αλλο ένα είναι μεγάλη μπαταρία (και μέγιστη διάρκεια κλιπ που μπορεί να είναι πολυ μεγάλο). Είναι επίσης λιγο πιο φωτεινός ο φακός της (f1.9) αλλα δεν νομίζω να κάνει μεγάλη διαφορά. Εγώ πάντως μια πανασονικ που έχω το 808 την "κερδίζει" ευκολα στην πραγματική ανάλυση του βιντεο (οξύτητα πραγματική λεπτομέρεια στο καρέ).

 

Πάντως χαίρομαι που οι p κάμερες έπεσαν κάτω από 250 γιατί πέρυσι που το έψαχνα δεν ήταν έτσι (ήθελες 350 και πάνω).

 

κοίτα δεν έχω τραβήξει ακριβώς το ίδιο βίντεο για να συγκρίνω άλλα στον βιντεοπροβολέα που έχω 120 ίντσες FHD το βίντεο της HDR-CX280 μοιάζει αισθητά καλύτερο από του 808. Βασικά άπο όσα μου έχει πει φίλος εππαγγελματίας εικονολύπτης, είναι ότι στις βιντεοκάμερες δεν χρειάζεσαι μεγάλο αισθητήρα διότι το βίντεο δεν έχει ανάλυση πάνω από 2 mp οπότε ακόμα και ένας αισθητήρας 1/5 έχει αρκετά μεγάλα Pixels για να ελέγχει το θόρυβο αρκετά καλά, παράδειγμα βιντεοκάμερες όπως η red one που είναι ίσως η καλύτερη επαγγελματική βιντεοκάμερα της αγοράς με κόστος άνω των 20.000 ευρώ μόνο το σώμα, έχει αισθητήρα μεγέθους APC-S, και οι ειδικοί λένε ότι είναι υπερβολικό το μέγεθος του αισθητήρα. Ουσιαστικά μην συγκρίνεις το μέγεθος του αισθητήρα μιας βιντεοκάμερας με μιας φωτογραφικής άλλος κόσμος ο ένας άλλος ο άλλος. Για να καταλάβεις η βιντεοκάμερα που έχω 3ετιας έχει αισθητήρα 1/3,3 που είναι μικρότερο μέγεθος αισθητήρα και από compact και σε μέγεθος αισθητήρα κινητου τηλεφώνου, άλλα αμα δεις ποιότητα εικόνας στον βιντεοπροβολέα 120 ιντσες κυριολεκτικά σου πέφτει το σαγόνι!!! Ενω π.χ. στην Nikon D800 που έχω δουλέψει αρκετά, με αισθητήρα μεγέθους FF και με φακούς κόστους 2.000 ευρώ δεν έχω την ίδια ποιότητα σε βίντεο. Ουσιαστικά το βίντεο του 808 όσο και της NIkon D800 είναι αρκετά soft και δυσκολεύονται να εστιάσουν γρήγορα και φαινεται η διαφορά σε σχέση με μια καλή βιντεοκάμερα. Για αυτό συμβουλή μου είναι αν ενδιαφέρεσε για πραγματικά καλό βιντεο αγοράζεις βιντεοκάμερα και αφήνεις στην άκρη κινητά, Dslr, Mirorless και compact μηχανές.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καμερα για να συγκρινω αλλα απ'τα διαφορα camera test που βλεπω στο youtube δεν ξεπερνουν σε εικονα το 808..και μην νομιζετε οτι δεν υπαρχει jello effect στις φτηνες καμερες...ο,τι πληρωνεις παιρνεις..εγω σαν amateur εικονοληπτης ειμαι μια χαρα ευχαριστημενος με το 808..εδειξα σε φιλους μου βιντεο απο αγωνες που τραβηξα με τριποδα και εντυπωσιαστηκαν ποσο καθαρη και με πολλες λεπτομερειες ειναι η εικονα χωρις να ξερουν οτι ειναι απο κινητο..και το ζουμακι μια χαρα με βολεψε το καλοκαιρι στα βιντεο εκει που θα χρειαζομουνα να κουβαλαω ολοκληρη καμερα οπου πηγαινα
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καμερα για να συγκρινω αλλα απ'τα διαφορα camera test που βλεπω στο youtube δεν ξεπερνουν σε εικονα το 808..και μην νομιζετε οτι δεν υπαρχει jello effect στις φτηνες καμερες...ο,τι πληρωνεις παιρνεις..εγω σαν amateur εικονοληπτης ειμαι μια χαρα ευχαριστημενος με το 808..εδειξα σε φιλους μου βιντεο απο αγωνες που τραβηξα με τριποδα και εντυπωσιαστηκαν ποσο καθαρη και με πολλες λεπτομερειες ειναι η εικονα χωρις να ξερουν οτι ειναι απο κινητο..και το ζουμακι μια χαρα με βολεψε το καλοκαιρι στα βιντεο εκει που θα χρειαζομουνα να κουβαλαω ολοκληρη καμερα οπου πηγαινα

 

Κοίτα δεν είπα ότι το βίντεο του 808 είναι κακό το αντίθετο είναι πάρα πολύ καλό άλλα πως να το κάνουμε σε σχέση με βιντεοκάμερα υστερεί. Εντάξει αν συγκρίνεις βιντεοκάμερες 200-250 ευρώ 2ετίας ναι ίσως είναι καλύτερο το 808, άλλα πλέον με 250 ευρώ μπορείς να πάρεις καινούρια βιντεοκάμερα με αρκετά καλύτερο βίντεο + (ζουμ και σταθεροποιητή). Καλά δεν μιλάμε για κάμερα πάνω από 300 ευρώ γιατί εκεί η διαφορά είναι χαώδης. Εχω συγκρίνει το 808 με τουλάχιστον 6 βιντεοκάμερες και αρκετες DSLR/Mirrorless και συγγνώμη άλλα από όλες υστερει το 808. Για να μην επαναλαμβάνομαι το 808 έχει πολύ καλό βίντεο άλλα για κινητο, σύγχρονες (μοντέλα 2013) βιντεοκάμερες από 250 ευρώ και πάνω δεν μπορει να τις συναγωνιστεί σε καμία περίπτωση και αυτό στο υπογράφο.

 

Υ.Γ. Εντάξει είναι πάρα πολύ καλό το 808 στον τομέα φωτογραφίας και βίντεο άλλα μην τρελλαθούμε κιόλας δεν είναι στο ιδιο επίπεδο ούτε dslr, ούτε Mirroless, άλλα και ούτε premium compact και φυσικά το βίντεο δεν φτάνει καμία σύγχρονη βιντεοκάμερα.

Υ.Γ.2. Ακόμα και με την compact RX100 της sony που έχω κάνει σύγκριση (με ίδιο μέγεθος αισθητήρα με το 808) το 808 χάνει με καταβασμένα χέρια τόσο σε φωτογραφία όσο και σε βίντεο, βέβαια κάνει και 600 ευρώ η μηχανούλα!!!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα δεν έχω τραβήξει ακριβώς το ίδιο βίντεο για να συγκρίνω άλλα στον βιντεοπροβολέα που έχω 120 ίντσες FHD το βίντεο της HDR-CX280 μοιάζει αισθητά καλύτερο από του 808. Βασικά άπο όσα μου έχει πει φίλος εππαγγελματίας εικονολύπτης, είναι ότι στις βιντεοκάμερες δεν χρειάζεσαι μεγάλο αισθητήρα διότι το βίντεο δεν έχει ανάλυση πάνω από 2 mp οπότε ακόμα και ένας αισθητήρας 1/5 έχει αρκετά μεγάλα Pixels για να ελέγχει το θόρυβο αρκετά καλά, παράδειγμα βιντεοκάμερες όπως η red one που είναι ίσως η καλύτερη επαγγελματική βιντεοκάμερα της αγοράς με κόστος άνω των 20.000 ευρώ μόνο το σώμα, έχει αισθητήρα μεγέθους APC-S, και οι ειδικοί λένε ότι είναι υπερβολικό το μέγεθος του αισθητήρα. Ουσιαστικά μην συγκρίνεις το μέγεθος του αισθητήρα μιας βιντεοκάμερας με μιας φωτογραφικής άλλος κόσμος ο ένας άλλος ο άλλος. Για να καταλάβεις η βιντεοκάμερα που έχω 3ετιας έχει αισθητήρα 1/3,3 που είναι μικρότερο μέγεθος αισθητήρα και από compact και σε μέγεθος αισθητήρα κινητου τηλεφώνου, άλλα αμα δεις ποιότητα εικόνας στον βιντεοπροβολέα 120 ιντσες κυριολεκτικά σου πέφτει το σαγόνι!!! Ενω π.χ. στην Nikon D800 που έχω δουλέψει αρκετά, με αισθητήρα μεγέθους FF και με φακούς κόστους 2.000 ευρώ δεν έχω την ίδια ποιότητα σε βίντεο. Ουσιαστικά το βίντεο του 808 όσο και της NIkon D800 είναι αρκετά soft και δυσκολεύονται να εστιάσουν γρήγορα και φαινεται η διαφορά σε σχέση με μια καλή βιντεοκάμερα. Για αυτό συμβουλή μου είναι αν ενδιαφέρεσε για πραγματικά καλό βιντεο αγοράζεις βιντεοκάμερα και αφήνεις στην άκρη κινητά, Dslr, Mirorless και compact μηχανές.

Ωραία αφού ξέρεις και από d800 θα συνενοηθούμε. :) Φιλε μου το μέγεθος αισθητήρα ΚΑΙ στο βιντεο έχει την σημασία του και εξηγώ. Το 808 ή η D800 παράγουν (θεωρητικά) καλύτερο Full HD video από έναν ταπεινό 1/5.8'' καθώς κάνουν subsambling από περισσότερα καθαρά pixel (από 32mp το 808, "κρατάει" δηλαδή "παράγει καθαρά 2.1 mp Που θέλει το full hd). θεωρητικά αλλά και πρακτικά όπως έχει δείξει στην φωτογραφία το 808 αυτή η διαδικασία (του subsampling) παράγει "καλύτερα" pixel καθώς πχ για παραχθεί ένα pixel επιμερίζεται (συνψηφίζεται) η πληροφορία από περισσότερα και αυτό εχει σαν αποτέλεσμα λιγότερο θόρυβο και καλύτερη per/pixel οξύτητα. Αυτά στη θεωρία. Ειναι εύκολο για κάθε sony να τραβίξει ένα sharpening σε κάθε καθε καρέ του video της αλλά δεν σημαίνει έχει περισσότερη πληροφορία, απλά.. "εντυπωσιάζει" σε πρώτη θέαση.

Δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση μια sony 250€ να βγάζει καλύτερο βιντεο από την.. d800 (!) των 3000€ :p Μόνο το DR (δυναμικό εύρος) των δύο να συγκρίνει θα είναι τραγικά υπέρ της d800 όσο για το softness είναι "υποκειμενικό" και μαλλον υπέρ της d800 καθώς έτσι το προτιμούν οι κινηματογραφιστές. Να μην συζητήσουμε για "οπτικές" διαφορές σε bokeh (θολούρα) που έχουν οι μεγαλύτεροι αισθητήρες (κινηματογραφικό εφε που απλά δεν μπορεί να έχει με την καμία μια κάμερα 1/5.8''). Για το AF και την σταθεροποίηση είναι το μονο που μπορεί να υπερτερεί ένας 1/5.8'' αισθητήρας και η φωτεινότητα του φακού :)

Οι βιντεοκάμερες των 250€ κάνουν για αναμνήσεις και εκδειλώσεις (σχολικά θεατρικά). (έχω μια τέτοια panasonic sd80 2012 μοντέλο και eos 500d 2009 που την πατάει απλά :cool: και ας τραβάει hd ready). Δεν αμφιβάλω ότι η sony έχει κάνει πρόοδο αλλα δεν μπορω να πιστέψω ότι σε μηχανή 250€ παραδείδει την ποιότητα που περιγράφεις. Δεν μπορώ να το επαλυθεύσω και άλλωστε θα βγούμε εκτός θέματος.. :O Θα το ψάξω και εγώ περισσότερο

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεφύγει πολύ εκτός θέματος η συζήτηση. Θα παρακαλέσω πολύ να δοθεί ένα τέλος εδώ στα off topic.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις για πιο λογο οταν βλεπω τα βιντεο (που εχω τραβηξει) στην οθονη του κινητου δεν "τρεμουν" τοσο σε σχεση με το να τα βλεπω στην οθονη του υπολογιστη?? ειναι ψευδεσθηση επειδη ειναι πιο μικρο το μεσο προβολης??
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις για πιο λογο οταν βλεπω τα βιντεο (που εχω τραβηξει) στην οθονη του κινητου δεν "τρεμουν" τοσο σε σχεση με το να τα βλεπω στην οθονη του υπολογιστη?? ειναι ψευδεσθηση επειδη ειναι πιο μικρο το μεσο προβολης??
ακριβώς φιλε μου ;)
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις για πιο λογο οταν βλεπω τα βιντεο (που εχω τραβηξει) στην οθονη του κινητου δεν "τρεμουν" τοσο σε σχεση με το να τα βλεπω στην οθονη του υπολογιστη?? ειναι ψευδεσθηση επειδη ειναι πιο μικρο το μεσο προβολης??

 

Ακριβώς αυτό... Προσωπικά πάντως χωρίς ίχνος κακίας έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ το 808 για λήψη βίντεο, η έλλειψη σταθεροπόιησης για μένα τεράστιο πρόβλημα.

 

Υ.Γ. Που να δεις όταν βάζω τα βίντεο του 808 στον βιντεοπροβολέα μου στις 120 ίντσες.... από το κούνημα νιώθεις ότι θα ξεράσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

η λυση στη σταθεροποιηση του βιντεο του 808 ειναι η χρηση του proDAD Mercalli v3 sal .

Χαχα δε ρίχνεις κάναν υπότιτλο μπας και καταλάβουμε την λύση καλύτερα..?

Link to comment
Share on other sites

η λυση στη σταθεροποιηση του βιντεο του 808 ειναι η χρηση του proDAD Mercalli v3 sal .

 

Καλησπέρα. Ποιές ρυθμίσεις χρησιμοποιείς εσύ στο συγκεκριμένο πρόγραμμα :)

off topic.. ποστ νούμερο 1000 :)

Link to comment
Share on other sites

για όσους δεν κατάλαβαν είναι πρόγραμμα στα windows.... ιδού και το manual μπας για βγάλετε άκρη
Link to comment
Share on other sites

η λυση στη σταθεροποιηση του βιντεο του 808 ειναι η χρηση του proDAD Mercalli v3 sal .
φιλε aetos2000s πολυ χρησιμο εργαλειο! το δοκιμασα και εχει πολυ ορατα αποτελεσματα χωρις απωλεια ποιοτητας! ευχαριστουμε!
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει το εξης...οταν βγαζω φοτο σε σκοτεινα ανοιχτα μερη εκτοσ κλειστου χωρου δηλαδη με το φλασ ενεργοποιημενο(ειτε σε red eye ειτε αυτοματο) μου βγαζει στην φοτογραφια κατι διαφανουσ κυκλουσ σαν στογγυλεσ μεγαλεσ φουσκαλεσ ενα πραγμα...δεν γινεται παντα αυτο αλλα αρκετα συχνα και παντα σε σκοτεινα και ανοιχτα μερη...το κανεισ και σε εσας????
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα υγρασία και αλλά πολύ μικροσκοπικά σωματίδια, όπως σκόνη πολύ κοντά στο φλας που σαν ξενον είναι πολύ δυνατό και προκαλει αυτό το φαινόμενο. Γι'αυτο δεν το βλέπεις πάντα
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι υγρασια ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα "άσχημα" του 808. Φαίνεται μέχρι και ο κόκκος σκόνης :D

 

ειναι κοκκοι σκονης ειτε στον φακο, ειτε στην ατμοσφαιρα, που ειδικα με το xenon μεγενθυνονται απιστευτα! εμενα το κανουν ολα τα κινητα σχεδον και η ψηφιακη canon (απο τα ακριβα μοντελα, οχι καμια απλη)

δεν ειναι προβλημα λοιπον, απλα ενα πανακι καθαρισμου παντα πρεπει να βρισκεται..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι. Το είχα ξαναναφέρει αλλά δυστυχώς δεν βρήκα λύση. Εγώ έχω το samsung s4. Συχνά θέλω να στείλω φωτογραφίες στο nokia 808 της γυναίκας μου. Δυστυχώς όμως ότι φωτογραφία της στείλω ενώ στο κινητό μου είναι σε portrait, στο 808 πάει σε landscape. Και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορώ να κάνω rotate. Από την επεξεργασία του 808 γίνεται rotate, αποθηκεύω αλλά καταλήγω με 2 ιδιες landscape φωτογραφίες. Έψαξα κάποια εφαρμογή για κάτι τόσο απλό αλλά δεν βρήκα τίποτα. Η μονη λύση που βρήκα έιναι να στέλλω μέσω laptop, rotation εκεί και μετά στο nokia. Αλλά είναι λύση αυτή??? :blink::blink:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι. Το είχα ξαναναφέρει αλλά δυστυχώς δεν βρήκα λύση. Εγώ έχω το samsung s4. Συχνά θέλω να στείλω φωτογραφίες στο nokia 808 της γυναίκας μου. Δυστυχώς όμως ότι φωτογραφία της στείλω ενώ στο κινητό μου είναι σε portrait, στο 808 πάει σε landscape. Και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορώ να κάνω rotate. Από την επεξεργασία του 808 γίνεται rotate, αποθηκεύω αλλά καταλήγω με 2 ιδιες landscape φωτογραφίες. Έψαξα κάποια εφαρμογή για κάτι τόσο απλό αλλά δεν βρήκα τίποτα. Η μονη λύση που βρήκα έιναι να στέλλω μέσω laptop, rotation εκεί και μετά στο nokia. Αλλά είναι λύση αυτή??? :blink::blink:

 

Λογικά το nokia δεν διαβάζει σωστά την exif πληροφορία του samsung όσον αφορά τον προσανατολισμό της photo (το rotation/orientation πλέων στις περισσότερες ψηφιακές γίνεται με exif meta-πληροφορία αν ξέρεις τι λέω). Μια λυση είναι να βρεις μια εφαρμογή επεξεργασία για το samsung όπως το pixlr :)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

συνεβη 2-3 φορες που τραβηξα βιντεο,ο ηχος σε καποια σημεια του βιντεο βγαινει απο ενα ηχειο μονο και μετα απο λιγο διορθωνεται..τα βιντεο ηταν απο γαμο και συναυλια που ηταν σχετικα δυνατος ο ηχος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...