Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το camera pro πρεπει οπωσδηποτε να το βάλετε γιατι:

1) Επιτρέπει να κάνεις μέχρι και 11.7x zoom στη φωτογραφία (εγω το χρησιμοποιώ και σαν κυάλι)

2) Επιτρέπει να βγάλεις φωτο με μεγαλύτερη ανάλυση απο το μαμα πρόγραμμα ( 41mpixel αντι των 38 αν θυμαμαι καλα)

ναι αλλα οταν βγαζεις με τοσο ζουμ η φωτο ειναι ψιλο χαλια......(το δοκιμασα και περα απο την μεγαλυτερη παραμετροποιηση που προσφερει δεν προσφερει κατι παραπανω,(αναφερομαι στο ζουμ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για το σταθερό διάφραγμα

Όσοι ασχολούνται με τη φωτογραφία πέρα από το μποκέ που βοηθά το σταθερό ανοιχτό διάφραγμα (κοντινό θέμα σε εστίαση και το φόντο πολύ θολό), και τις φωτό με χαμηλό σχετικά φωτισμό, τα nd φιλτρα δεν επιτρέπουν την λεπτομέρεια στα πολύ φωτινά πλάνα με τον Ελληνικό Ήλιο.

 

Για το μηχανικό κλείστρο.

Ακόμα δεν αναφέρεται πουθενά το εύρος ταχυτήτων που επιτυγχάνεται με το κλείστρο.

Πόσα δεπτερόλεπτα στο night mode και πόσο γρήγορα στο sport mode. Οτιδήποτε κάτω από 2 δεπτερόλεπτα την νύχτα, και οτιδήποτε κάτω από το 1/1000 για την ημέρα δεν μας επιτρέπει να τραβάμε με χαμηλό iso, ωστέ να έχουμε χαμηλό θόρυβο, όμορφα χρώματα και καθαρές φωτό δράσης.

Επίσης θα ήθελα από τη μαμά εφαρμογή κάμερας να έχει expert mode με πλήρη ρύθμιση και στη συμπίεση του jpeg και της ταχύτητας. Ακόμα καλύτερα πρόγραμμα προτεραιότητας ταχύτητας. Καλό το camera pro αλλά θα περίμενα κάτι καλύτερο από τη μαμά εφαρμογή, μετά από τόσο καιρό και χρήματα εξέλλιξης!!!

Απλά δεν θέλαν να το κάνουν πολύπλοκο το σύστημα φακών και κάναν σκόντο στα κινούμενα μέρη για την ευκολία τους και ας αφήσουν τις χαζομάρες τύπου " δεν το έχετε ανάγκη". 600+ φωτογραφική είναι...:mad:

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Για το σταθερό διάφραγμα

Όσοι ασχολούνται με τη φωτογραφία πέρα από το μποκέ που βοηθά το σταθερό ανοιχτό διάφραγμα (κοντινό θέμα σε εστίαση και το φόντο πολύ θολό), και τις φωτό με χαμηλό σχετικά φωτισμό, τα nd φιλτρα δεν επιτρέπουν την λεπτομέρεια στα πολύ φωτινά πλάνα με τον Ελληνικό Ήλιο.

 

Για το μηχανικό κλείστρο.

Ακόμα δεν αναφέρεται πουθενά το εύρος ταχυτήτων που επιτυγχάνεται με το κλείστρο.

Πόσα δεπτερόλεπτα στο night mode και πόσο γρήγορα στο sport mode. Οτιδήποτε κάτω από 2 δεπτερόλεπτα την νύχτα, και οτιδήποτε κάτω από το 1/1000 για την ημέρα δεν μας επιτρέπει να τραβάμε με χαμηλό iso, ωστέ να έχουμε χαμηλό θόρυβο, όμορφα χρώματα και καθαρές φωτό δράσης.

Επίσης θα ήθελα από τη μαμά εφαρμογή κάμερας να έχει expert mode με πλήρη ρύθμιση και στη συμπίεση του jpeg και της ταχύτητας. Ακόμα καλύτερα πρόγραμμα προτεραιότητας ταχύτητας. Καλό το camera pro αλλά θα περίμενα κάτι καλύτερο από τη μαμά εφαρμογή, μετά από τόσο καιρό και χρήματα εξέλλιξης!!!

Απλά δεν θέλαν να το κάνουν πολύπλοκο το σύστημα φακών και κάναν σκόντο στα κινούμενα μέρη για την ευκολία τους και ας αφήσουν τις χαζομάρες τύπου " δεν το έχετε ανάγκη". 600+ φωτογραφική είναι...:mad:

μα το 808 έχει μηχανικό κλείστρο λέμε
Link to comment
Share on other sites

μα το 808 έχει μηχανικό κλείστρο λέμε

 

Μου λες που το έχεις διαβάσει αυτό? (για να το δω και εγώ). Δεν πιστεύω πάντως οτι έχει.

 

Για το σταθερό διάφραγμα

Όσοι ασχολούνται με τη φωτογραφία πέρα από το μποκέ που βοηθά το σταθερό ανοιχτό διάφραγμα (κοντινό θέμα σε εστίαση και το φόντο πολύ θολό), και τις φωτό με χαμηλό σχετικά φωτισμό, τα nd φιλτρα δεν επιτρέπουν την λεπτομέρεια στα πολύ φωτινά πλάνα με τον Ελληνικό Ήλιο.

 

Για το μηχανικό κλείστρο.

Ακόμα δεν αναφέρεται πουθενά το εύρος ταχυτήτων που επιτυγχάνεται με το κλείστρο.

Πόσα δεπτερόλεπτα στο night mode και πόσο γρήγορα στο sport mode. Οτιδήποτε κάτω από 2 δεπτερόλεπτα την νύχτα, και οτιδήποτε κάτω από το 1/1000 για την ημέρα δεν μας επιτρέπει να τραβάμε με χαμηλό iso, ωστέ να έχουμε χαμηλό θόρυβο, όμορφα χρώματα και καθαρές φωτό δράσης.

Επίσης θα ήθελα από τη μαμά εφαρμογή κάμερας να έχει expert mode με πλήρη ρύθμιση και στη συμπίεση του jpeg και της ταχύτητας. Ακόμα καλύτερα πρόγραμμα προτεραιότητας ταχύτητας. Καλό το camera pro αλλά θα περίμενα κάτι καλύτερο από τη μαμά εφαρμογή, μετά από τόσο καιρό και χρήματα εξέλλιξης!!!

Απλά δεν θέλαν να το κάνουν πολύπλοκο το σύστημα φακών και κάναν σκόντο στα κινούμενα μέρη για την ευκολία τους και ας αφήσουν τις χαζομάρες τύπου " δεν το έχετε ανάγκη". 600+ φωτογραφική είναι...:mad:

 

Συμφωνω σε όσα λες για ελευθερία επιλογών και ρυθμίσεων. Περίμενα και εγώ περισσότερα.

Όσον αφορά τα κινούμενα μέρη, τι παραπάνω θα ήθελες, για να καταλάβω: Ρυθμιζόμενο διάφραγμα? Μηχανικό κλείστρο? Αυτά τα δύο πάντως ούτε πιστεύω οτι θα μπορούσαν να υπάρχουν ούτε η έλειψη τους είναι η αιτία των λίγων ρυθμίσεων που έχουμε.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Μου λες που το έχεις διαβάσει αυτό? (για να το δω και εγώ). Δεν πιστεύω πάντως οτι έχει.

 

Μη μας πιστευεις εμας. Πανε διαβασε το pdf της Νοκια για το 808 και δες στη σελιδα 10(τελευταια νομιζω ειναι)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως σελ 10. Δεν εχει διαφράγματα, μονο nd φίλτρα (ψηφιακά πάντα) για να κάνει την δουλειά του.. Δεν ξέρω τι πλεονέκτημα έχει το μηχανικό κλείστρο, όπως το σκέφτομαι δεν υπάρχει πλεονέκτημα έναντι του ηλεκτρονικού.

 

Μου λες που το έχεις διαβάσει αυτό? (για να το δω και εγώ). Δεν πιστεύω πάντως οτι έχει.

 

Μηχανικό αναφέρει η ίδια η nokia στην σελίδα 10 με τα τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά δεν δίνει κανένα άλλο στοιχείο. Το μηχανικό είναι καλό αλλά όταν σε αφήνει να δημιουργήσεις.

 

Μηχανικό έχει και το N8 αλλά το περιορίσανε τουλάχιστον στο πρόγραμμα νύχτας έτσι ώστε να μη μπορείς να εκμεταλλευτείς δημιουργικά τον μεγάλο αισθητήρα. ΚΡΙΜΑ

 

Βρήκα αυτό για το 808:

http://pureviewclub.com/2012/1521

Ο Damian Dining λέει ότι με το πρόγραμμα νύχτας ή και με χειροκινητο χαμηλό iso το κλείστρο μπορεί να μείνει ανοιχτό στα 2,7 δεπτερόλεπτα. Έτσι λογικά με το σταθερό ανοιχτό διάφραγμα μπορεί κανείς να πάρει καλές νυχτερινές φωτό (με τρίποδο παντα), καθώς και φωτό με μακρόσυρτα φώτα αυτοκινήτων σε όλο το κάδρο.

 

Κάντε καμιά δοκιμή νύχτα με iso 64-100 να δούμε τί χρόνους έκθεσης επιλέγει και πως βγαίνουν οι φωτό!!! Και με τη μαμά εφαρμογή και με το camera pro παρακαλώ!

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

εχω δει φωτογραφιες του 808 μεχρι και στα 2.7 δευτερα, σε σχεδον πισσα σκοταδι

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου δώσει κάποιος το link για να δω αυτο το pdf?

 

http://i.nokia.com/blob/view/-/849564/data/2/-/Download1.pdf

 

Η ρύθμιση της ταχύτητας του κλείστρου πάντως είναι σημαντικότερη όταν έχουμε τόσο ανοιχτό διάφραγμα... Μπορείς να ανεβάσεις iso για σκηνές δράσης αλλά χειροτερεύει η ποιότητα εικόνας.

 

Δεν μπορώ να βρώ στο νετ νυχτερινές φωτό με χαμηλό iso και τα 2,7sec να δώ επίπεδο θορύβου.

Όλοι στο auto τραβάνε και με κάτι 1000άρια iso...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Mechanical shutter with neutral density filter. Δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό το "with". Δεν θα έπρεπε να λέει "and"?

Έκατσα και ασχολήθηκα λίγο με το φακό παρατηρόντας τον όταν τραβάει. Τη στιγμή της λήψης εμφανίζεται όντως ένα μηχανικό shutter. Όμως το βλέπεις μόνο να κλείνει για λίγο και όχι να ανοίγει για λίγο, οπότε μέχρι τώρα υπέθετα οτι είναι άλλο ένα nd φιλτρο (πέραν του ρυθμιζόμενου υπάρχοντος). Φαίνεται λοιπόν πως ο χρόνος έκθεσης ξεκινάει ψηφιακά από τον αισθητήρα , τη στιγμή που πατάμε το πλήκτρο λήψης, και τερματίζεται μηχανικά από το κλείστρο.

 

http://i.nokia.com/blob/view/-/849564/data/2/-/Download1.pdf

Δεν μπορώ να βρώ στο νετ νυχτερινές φωτό με χαμηλό iso και τα 2,7sec να δώ επίπεδο θορύβου.

Όλοι στο auto τραβάνε και με κάτι 1000άρια iso...

 

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω εγώ με την πρώτη ευκαιρεία.

Edited by tzibiboss
Link to comment
Share on other sites

Μηχανικό κλείστρο είχε κάθε κορυφαίο φωτογραφικό κινητό της Nokia, απ την εποχή των N93,N95,N82 κλπ
Link to comment
Share on other sites

Mechanical shutter with neutral density filter. Δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό το "with". Δεν θα έπρεπε να λέει "and"?

Έκατσα και ασχολήθηκα λίγο με το φακό παρατηρόντας τον όταν τραβάει. Τη στιγμή της λήψης εμφανίζεται όντως ένα μηχανικό shutter. Όμως το βλέπεις μόνο να κλείνει για λίγο και όχι να ανοίγει για λίγο, οπότε μέχρι τώρα υπέθετα οτι είναι άλλο ένα nd φιλτρο (πέραν του ρυθμιζόμενου υπάρχοντος). Φαίνεται λοιπόν πως ο χρόνος έκθεσης ξεκινάει ψηφιακά από τον αισθητήρα , τη στιγμή που πατάμε το πλήκτρο λήψης, και τερματίζεται μηχανικά από το κλείστρο.

 

 

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω εγώ με την πρώτη ευκαιρεία.

 

To παρατηρώ και εγώ στο Ν8 μου αλλά σίγουρα δεν είναι nd φίλτρο. Είναι τελείως αδιάφανο και σαγρέ.

 

Η πλάκα είναι ότι το ίδιο συμβαίνει και στην lumix ΤΖ7 που έχω. Μία φορά βλέπω φωτοφράκτη και είναι στο τέλος της λήψης, αφού και στο πρόγραμμα της σούπερ νυχτερινής των 15-30-60 δεπτερολέπτων, η λήψη ξεκινά μετά το preview με ανοιχτό το φακό και στο τέλος του χρόνου εμφανίζεται ο φωτοφράκτης! Έχω την εντύπωση ότι είναι κοινή τακτική για τη μείωση των κινούμενων μερών των μηχανών. Μην περιμένουμε και φωτοφράκτη τύπου κουρτίνας όπως τις παλιές μηχανικές slr!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για μερικές τέτοιες φωτό (με τρίποδο...) Να δούμε τι φώς πιάνει και πόσο χαμηλά είναι ο θόρυβος.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Mechanical shutter with neutral density filter. Δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό το "with". Δεν θα έπρεπε να λέει "and"?

Έκατσα και ασχολήθηκα λίγο με το φακό παρατηρόντας τον όταν τραβάει. Τη στιγμή της λήψης εμφανίζεται όντως ένα μηχανικό shutter. Όμως το βλέπεις μόνο να κλείνει για λίγο και όχι να ανοίγει για λίγο, οπότε μέχρι τώρα υπέθετα οτι είναι άλλο ένα nd φιλτρο (πέραν του ρυθμιζόμενου υπάρχοντος). Φαίνεται λοιπόν πως ο χρόνος έκθεσης ξεκινάει ψηφιακά από τον αισθητήρα , τη στιγμή που πατάμε το πλήκτρο λήψης, και τερματίζεται μηχανικά από το κλείστρο.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω εγώ με την πρώτη ευκαιρεία.

Το 808 έχει μηχανικό κλείστρο με ND φίλτρα. Που θα πεί δεν έχει (κανονικό) διάφραγμα. Αυτό θα πεί with ND. θα πεί "φιλε δεν έχω διαφραγμα να το ξέρεις". Για να ελέγξεις την έκθεση (στο ίδιο iso) θέλεις ταχύτητα και διάφραγμα. Ο σωστός συνδιασμός που δεν έιναι ένας έχει σαν αποτέλεσμα την σωστή έκθεση. Κατεβάζοντας ταχύτητα (πχ από 1/500 σε 1/250) θα έπρεπε να κλείσει το διάφραγμα 1 στοπ (από 2.4 να το πάει 3.5 ας πούμε). Αλλά αφού δεν έχει διάφραγμα τι να κάνει? Τι να κλείσει? Βάζει ένα αλγοριθμικό ND που ουσιαστικά αγνοεί λίγο από το φώς που προσπίπτει στην μονάδα του χρόνου. Από άποψη ελέγχου της έκθεσης κάνει δουλειά,από βάθος πεδίου δεν αλλάζει τπτ (f2.4 παραμένει).

 

Το μηχανικό κλείστρο τώρα. Μερικές σκέψεις. Από την στιγμή που πριν την λήψη βλέπεις ότι βλέπει ο αισθητήρας αυτό θα πεί ότι το όποιο κλείστρο υπάρχει είναι ανοικτό. ΑΡΑ κατα την λήψη το κλείστρο πρώτα κλείνει και μετά ξανανοίγει αφού μετά ξαναβλέπεις ότι ο αισθητήρας. δλδ κάνει μια τρύπα στο νερό. Εκτός αν κλείνει δύο φορές. Κλείνει πριν την λήψη, ανοίγει για τον χρόνο της έκθεσης (πχ 1/250) και μετά ξανακλείνει για να τελειώσει με την σωστή έκθεση και ξανα-ανοίγει για να συνεχίσεις να βλέπει το preview.

Για αυτό το λόγω δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχουν τα μηχανικά κλείστρα σε μηχανές που βλέπουν μέσω του αισθητήρα και μιλάω και για "μεγάλες" μηχανές πχ sony NEX5. Προσωπικά θα περίμενα το ηλεκτρονικό κλείστο να είναι αρκετό. Κάποιος έγραψε οι φωτογραφίες βγαίνουν πιο ακούνητες. Με την λογική δεν προκείπτει για χρόνους ίδιας έκθεσης είτε με μηχανικό είτε με ηλεκτρονικό.

Στις SLR με καθρέπτη η έκθεση γίνεται με άνοιγμα του κλείστρου που παραμένει κλειστό πριν και μετά την λήψη. Εκεί το κλείστρο ανοίγει μια φορά και ξανακλείνει. Οταν είναι στο Live View (κλείστρο ανοικτο) και τραβάμε μια φωτογραφία, αντί να τραβήξει ηλεκτρονικά την φώτο (να μην κλείσει το κλείστρο) αυτό κλείνει! μετά ανοίγει, νομίζω ξανακλείνει και μετά ξανανοίγει αφού επιστρέφει σε LV (δύο κλεισίματα, με ένα διάστημα ανοικτού ανάμεσα). Κατά το χρόνο της λήψης δεν βλέπουμε από την οθόνη (χάνεται το LV). Αρα συμπεραίνω το εξείς. Μαλλον λέω μάλλον. Το μηχανικό κλείστρο χριαζεται για το εξείς. Κατα το LV (preview) δεν λειτουργούν όλα τα pixels του σενσορα αλλα μερικά ίσα ίσα για το preview. Κλείνει το κλείστρο, ο αισθητήρας γίνεται full ανάλυσης (δεν δίνει LV κατά το χρόνο αυτό) ανοίγει το κλείστρο για το χρόνο της εκθεσης και ξανακλείνει. Οταν ξανα-ανοίγει 2η φορά ο αισθητήρας επιστρέφει σε λειτουργία LV (preview). Αυτά τα λίγα σαν σκέψεις από εμένα..

 

Σας ζάλισα πάω να τα γράψω στο dpgr.gr που τα συζητάμε μεταξύ μας. Κάτι θα ξέρουν εκεί να απαντήσουν... :lol:

 

Υ.Γ. Νομίζω οι συγχρονες SLR (καθρέφτης) έχουν υβριδικά κλείστρα δλδ μηχανο-ηλεκτρονικά. Μια Α ταχύτητα πετυχαίνεται μηχανικά και οι μεγαλύτερες ηλεκτρονικά. Ετσι ένα μηχανικό κλείστρο υποστιρίζει μέχρι πχ 1/1000 ενώ η μηχανή μέχρι 1/8000. Το κλείστρο ναι με ανοίγει για 1/1000 αλλά η μηχανη κρατάει το 1/8 της έκθεσης ηλεκρτονικά (1/8000).. Κάπως έτσι.. :wacko:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

http://i.nokia.com/blob/view/-/849564/data/2/-/Download1.pdf

 

Δεν μπορώ να βρώ στο νετ νυχτερινές φωτό με χαμηλό iso και τα 2,7sec να δώ επίπεδο θορύβου.

Όλοι στο auto τραβάνε και με κάτι 1000άρια iso...

 

Ετοίμασα ένα zip με νυχτερινές λήψεις του 808. Έκανα και κάποιες δοκιμές με το ίδιο θέμα σε διαφορετικά iso

και σε μεγέθη 5mp και 38mp. Παρατήρησα 2 προβλήματα.

Το πρώτο (που το ήξερα) ότι δεν φωτομετράει πάντα το ίδιο. Χωρίς να αλάξω φωτεινότητα, βγάζει κάθε φορά φωτεινότερη ή σκοτεινότερη φωτογραφία.

Το δεύτερο, ότι δεν επιλέγει πάντα το iso που του ζητάω. Οι δοκιμές μου στο ίδιο θέμα ήταν με iso 50/400/1600. Είδα όμως στα exif 50,400,650,1250,1600

Πάντως, σε επίπεδο θορύβου και λεπτομέρειας, νομίζω οι φωτογραφίες που τραβάει το βράδυ το 808 είναι καλές.

Natna, θα ήθελα με pm το mail σου ώστε να σου στείλω το zip με wetransfer διότι αγγίζει τα 27mb.

Επίσης, όποιος άλλος το θέλει, ευχαρίστως (με τον ίδιο τρόπο)

Edited by tzibiboss
Link to comment
Share on other sites

Ετοίμασα ένα zip με νυχτερινές λήψεις του 808. Έκανα και κάποιες δοκιμές με το ίδιο θέμα σε διαφορετικά iso

και σε μεγέθη 5mp και 38mp. Παρατήρησα 2 προβλήματα.

Το πρώτο (που το ήξερα) ότι δεν φωτομετράει πάντα το ίδιο. Χωρίς να αλάξω φωτεινότητα, βγάζει κάθε φορά φωτεινότερη ή σκοτεινότερη φωτογραφία.

Το δεύτερο, ότι δεν επιλέγει πάντα το iso που του ζητάω. Οι δοκιμές μου στο ίδιο θέμα ήταν με iso 50/400/1600. Είδα όμως στα exif 50,400,650,1250,1600

Πάντως, σε επίπεδο θορύβου και λεπτομέρειας, νομίζω οι φωτογραφίες που τραβάει το βράδυ το 808 είναι καλές.

Natna, θα ήθελα με pm το mail σου ώστε να σου στείλω το zip με wetransfer διότι αγγίζει τα 27mb.

Επίσης, όποιος άλλος το θέλει, ευχαρίστως (με τον ίδιο τρόπο)

ανέβασε το public σε dropbox
Link to comment
Share on other sites

Ετοίμασα ένα zip με νυχτερινές λήψεις του 808. Έκανα και κάποιες δοκιμές με το ίδιο θέμα σε διαφορετικά iso

και σε μεγέθη 5mp και 38mp. Παρατήρησα 2 προβλήματα.

Το πρώτο (που το ήξερα) ότι δεν φωτομετράει πάντα το ίδιο. Χωρίς να αλάξω φωτεινότητα, βγάζει κάθε φορά φωτεινότερη ή σκοτεινότερη φωτογραφία.

Το δεύτερο, ότι δεν επιλέγει πάντα το iso που του ζητάω. Οι δοκιμές μου στο ίδιο θέμα ήταν με iso 50/400/1600. Είδα όμως στα exif 50,400,650,1250,1600

Πάντως, σε επίπεδο θορύβου και λεπτομέρειας, νομίζω οι φωτογραφίες που τραβάει το βράδυ το 808 είναι καλές.

Natna, θα ήθελα με pm το mail σου ώστε να σου στείλω το zip με wetransfer διότι αγγίζει τα 27mb.

Επίσης, όποιος άλλος το θέλει, ευχαρίστως (με τον ίδιο τρόπο)

 

Eυχαριστώ πολύ! Για κάποιο λόγο μαλλον έχεις απενεργοποιήσει τα μηνύματα από άλλα μέλη στο προφίλ σου...

Θα μπορούσες και με rapidshare.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

μολις εγκατεστησα στο λατρεμενο καρτουλα 64gb Micro SDXC UHS 1 Class 10 και την βλεπει κανονικα!!! αντε συντομα και με 128gb! χαχαχαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

μολις εγκατεστησα στο λατρεμενο καρτουλα 64gb Micro SDXC UHS 1 Class 10 και την βλεπει κανονικα!!! αντε συντομα και με 128gb! χαχαχαχαχαχα

 

Απο που και πόσο η καρτούλα παρακαλω:worry:

Nobody's perfect
Link to comment
Share on other sites

μολις εγκατεστησα στο λατρεμενο καρτουλα 64gb Micro SDXC UHS 1 Class 10 και την βλεπει κανονικα!!! αντε συντομα και με 128gb! χαχαχαχαχαχα

 

αλήθεια ήθελες τόσο μεγάλη κάρτα? Ακόμα και για full hd video είναι πολλές ώρες εγγραφής! Τι την θέλεις τόσο μεγάλη κάρτα αν επιτρέπεται;

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

αλήθεια ήθελες τόσο μεγάλη κάρτα? Ακόμα και για full hd video είναι πολλές ώρες εγγραφής! Τι την θέλεις τόσο μεγάλη κάρτα αν επιτρέπεται;
τι λές τωρα?:p βάλε 10GB μουσική, άπειρες φωτογραφίες, κι άνετα την γεμίζεις με βίντεο HD Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

για το φιλο παραπανω.....την πηρα απο αμαζον αγγλιας στα 55 μαζι με μεταφορικα

 

οσο για το αν γεμιζει ευκολα η καρτα 1 εχω να πω, η εσωτερικη μνημη των 16 ειναι γεματη ολη με μουσικη και στη καρτα μνημης μονο τα βιντεακια και οι φωτος των διακοπων φετος(με τετοιο αισθητηρα μπαινεις συνεχεια στον πειρασμο) πιανουν 20 gb! συν οτι εχω σε φωτο και βιντεο απο παλιοτερα....συνολο 29 γιγα....οποτε η χρηση μεγαλυτερης καρτας(ειδικα αφου την υποστηριζει η συσκευη) ηταν μονοδρομος

Link to comment
Share on other sites

για το φιλο παραπανω.....την πηρα απο αμαζον αγγλιας στα 55 μαζι με μεταφορικα

 

οσο για το αν γεμιζει ευκολα η καρτα 1 εχω να πω, η εσωτερικη μνημη των 16 ειναι γεματη ολη με μουσικη και στη καρτα μνημης μονο τα βιντεακια και οι φωτος των διακοπων φετος(με τετοιο αισθητηρα μπαινεις συνεχεια στον πειρασμο) πιανουν 20 gb! συν οτι εχω σε φωτο και βιντεο απο παλιοτερα....συνολο 29 γιγα....οποτε η χρηση μεγαλυτερης καρτας(ειδικα αφου την υποστηριζει η συσκευη) ηταν μονοδρομος

 

είχα την εντύπωση πως οι micro sd 64gb είναι ανώτερες απο class 10 μιας και εχουν μια ιδιαιτερη κωδικοποιηση.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

είχα την εντύπωση πως οι micro sd 64gb είναι ανώτερες απο class 10 μιας και εχουν μια ιδιαιτερη κωδικοποιηση.

η συγκεκριμενη παντως ειναι class 10(1 UHS)

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση:

Αν επιθυμείτε να επικοινωνήσετε με οποιονδήποτε χρήστη, ώστε να λάβετε διευκρινήσεις σχετικά με κάποιο μήνυμά τους ή να ζητήσετε πληροφορίες για οτιδήποτε, μπορείτε να το κάνετε απευθείας χρησιμοποιώντας τα προσωπικά μηνύματα. Δεν πρέπει να κοινοποιείτε δημόσια την πρόθεσή σας για προσωπική επικοινωνία, ούτε όμως και οι αποδέκτες των προσωπικών μηνυμάτων αυτών δεν θα πρέπει να κοινοποιούν στους υπόλοιπους για το γεγονός ότι δέχθηκαν / έστειλαν / προώθησαν PM. Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στη Νόκια! Low light στο iso 400 δίνει πολύ λίγο θόρυβο...
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...