Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατέβασε το από navifirm 1.7 το firmware που σου είπα ποιο πάνω.

 

Δεν είχα ιδέα ότι δεν έβλεπα όλα τα fw λόγω της παλιότερης έκδοσης του navifirm που είχα. Έβαλα αυτό που είπες και το βρήκα. Υποθέτω πως θα περαστεί χωρίς πρόβλημα τώρα. Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά και sorry αν σας έπρηξα λιγάκι...:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπερα. ειμαι λιγο πριν την αγορα του και εχω καποιες ερωτησεις σε αυτους που το εχουνε...

α. η μπαταρια βγαζει 2 μερες?

β. η εφαρμογη της M$ για εγγραφα δουλευει σωστα? πινακες μπορει να δουλεψει? προσθηκη/αφαιρεση γραμμων σε πινακες?

γ. τα πατσακια απο το Ν8 δουλευουνε? ειδικα το nocallrecbeep? εφαρμογη για ηχογραφηση κλησεων θα βρω?

δ. οταν βλεπουμε ταινια με εξωτερικους υποτιτλους σε tv με το hdmi καλωδιο, οι υποτιτλοι εμφανιζονται στην tv? στο Ν8 ΔΕΝ του εδειχνε :(

αυτα για τωρα, αν θυμηθω κατι αλλο θα ρωτησω. ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

δ) ε? εισαι σιγουρη? γιατι θυμαμαι 7 σεζον HIMYM με υποτιτλους να ειδα :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δ) ε? εισαι σιγουρη? γιατι θυμαμαι 7 σεζον HIMYM με υποτιτλους να ειδα :p

 

Μήπως ήταν ενσωματωμένοι ? Για δοκίμασε με εξωτερικούς και πες μου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ειμαι λιγο πριν την αγορα του και εχω καποιες ερωτησεις σε αυτους που το εχουνε...

α. η μπαταρια βγαζει 2 μερες?

β. η εφαρμογη της M$ για εγγραφα δουλευει σωστα? πινακες μπορει να δουλεψει? προσθηκη/αφαιρεση γραμμων σε πινακες?

γ. τα πατσακια απο το Ν8 δουλευουνε? ειδικα το nocallrecbeep? εφαρμογη για ηχογραφηση κλησεων θα βρω?

δ. οταν βλεπουμε ταινια με εξωτερικους υποτιτλους σε tv με το hdmi καλωδιο, οι υποτιτλοι εμφανιζονται στην tv? στο Ν8 ΔΕΝ του εδειχνε :(

αυτα για τωρα, αν θυμηθω κατι αλλο θα ρωτησω. ευχαριστω :)

 

α. Ανάλογα τη χρήση, είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη μπαταρία γενικά.

β. Δε ξέρω, δε τις έχω περάσει. Αλλά έχει το pixel smart office που είναι καλύτερο. Νομίζω ότι κάνει αυτά που ζητάς αλλά ρωτά και άλλους.

γ. έχουν βγει και βγαίνουν συνέχεια καινούρια για fp1 και 2. Για ηχογράφηση νομίζω δουλεύουν όσα δούλευαν και στο Ν8.

δ. Κάτι δεν έκανες σωστά τότε, έχω δει πολλές ταινίες με ξεχωριστούς υπότιτλους στην τηλεόραση απ το Ν8.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν ενσωματωμένοι ? Για δοκίμασε με εξωτερικούς και πες μου.

 

λες να σε μιλαγα για ενσωματωμενους? :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Κι εγώ περιμένω να πέσει λίγο και θα το χτυπήσω! Αυτό που πήρες είναι ελληνικό προντακτ κοουντ και σε τι τιμή;
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Ελληνικό 112.020.0309 Fp1.

Υπάρχει κάποιο mod. για να δημιουργούμε Φακέλλους και υποφακέλλους, γιατι ολα χύμα δεν αντέχονται.

Το σχετικό mod του Ν8 εδώ δεν λειτουργεί:confused:

Nobody's perfect
Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα στο γνωστό μέρος στην κατηγορία modding για το Menu Extend Mod 1.7 να δεις αν δουλευει...
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! Κι εγώ περιμένω να πέσει λίγο και θα το χτυπήσω! Αυτό που πήρες είναι ελληνικό προντακτ κοουντ και σε τι τιμή;

 

καλησπερα. το πηρα απο digital-master 570 ευρω. εκαναν 6 ατοκες με καρτα γι' αυτο το πηρα απο αυτους. για το product code δεν ξερω ακριβως, αλλα σε επικοινωνια ειπανε οτι ειναι ευρωπαικο. οταν παραλαβω(μαλλον απο δευτερα :() θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν το 808 πια ρυθμιση για γενικη χρηση της καμερας ειναι καλητερη απο το αυτοματο?

Εγω το εχω στο pureViiew 8m 16:9 ποιοτητα jpeg κανονικη χρωματικοι τονοι Ζωντανο ολα τα αλλα default

Αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο ειναι καλητερο!!!!

Καποιος - καποια με περισοτερες γνωσεις ισως να μπορεσει να βοηθησει !

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για το Music Player. Αρχικά εμφανίζοταν με τα tabs από πάνω (albums, playlists, songs κτλ), όπως και στο N8 με Belle Refresh, αλλά όταν έβαλα όλη τη μουσική μου και έκανα refresh το library, μου επέστρεψε στο παλιό look. Έχει γίνει σε κανέναν αυτό?
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν ο fm transmitter του 808 είναι πιο δυνατός απο τον συνηθισμένο της Nokia? Γιατί καλος χρυσός για τα βουνά αλλά μέσα στις ελληνικές πόλεις που έχουμε νέο σταθμό ανά 0.2 συχνότητας :lol: δεν μπορεί να υπερισχύσει κανενός σταθμού!
H TAN Η ΕΠΙ ΤΑΣ :whip:
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι ενω μερικες φωτο που βγαζω την ημερα με ηλιο κανονικα βγαινουν καπως σκοτεινες?Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο?:confused:

 

 

Ναι.. σε εμενα !!! (οχι σε ολες) Στο αυτοματο mod για αυτο ειπα πιο επανω στο ποστ τις ρυθμισεις τις καμερας μηπως καπιος ξερει κατι περισοτερο!

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν ο fm transmitter του 808 είναι πιο δυνατός απο τον συνηθισμένο της Nokia? Γιατί καλος χρυσός για τα βουνά αλλά μέσα στις ελληνικές πόλεις που έχουμε νέο σταθμό ανά 0.2 συχνότητας :lol: δεν μπορεί να υπερισχύσει κανενός σταθμού!

 

ψαξε στις ακραιες, παντα κενες ειναι ειδικα αυτες στο 107 :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν ο fm transmitter του 808 είναι πιο δυνατός απο τον συνηθισμένο της Nokia? Γιατί καλος χρυσός για τα βουνά αλλά μέσα στις ελληνικές πόλεις που έχουμε νέο σταθμό ανά 0.2 συχνότητας :lol: δεν μπορεί να υπερισχύσει κανενός σταθμού!

 

στα ιδια επιπεδα με ν8

Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. σε εμενα !!! (οχι σε ολες) Στο αυτοματο mod για αυτο ειπα πιο επανω στο ποστ τις ρυθμισεις τις καμερας μηπως καπιος ξερει κατι περισοτερο!

 

Σε εμενα ακομη και στο δημιουργικό, οπου το ρυθμιζω οσο το δυνατο, πολλες φορες φωτομετραει λαθος με αποτελεσμα σκοτεινες η σπανιοτερα καμένες φωυογραφιες. Υπαρχουν και φορες που ενω αλλαζω τη φωτεινότητα, η εφαρμογη μουλαρωνει και δεν υπαρχει καμια διαφορα στην πραξη. Γενικως, περιμενω το update μηπως κ λυθούν αυτα.

Πέραν αυτών, κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να ρυθμίζεται και η ταχυτητα διαφραγματος.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα ακομη και στο δημιουργικό, οπου το ρυθμιζω οσο το δυνατο, πολλες φορες φωτομετραει λαθος με αποτελεσμα σκοτεινες η σπανιοτερα καμένες φωυογραφιες. Υπαρχουν και φορες που ενω αλλαζω τη φωτεινότητα, η εφαρμογη μουλαρωνει και δεν υπαρχει καμια διαφορα στην πραξη. Γενικως, περιμενω το update μηπως κ λυθούν αυτα.

Πέραν αυτών, κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να ρυθμίζεται και η ταχυτητα διαφραγματος.

 

Σκοτεινές δεν έχω βγάλει, μόνο κάνα δυο καμένες λόγω του υπερβολικού xenon! :lol: Χαλάλι. Πάντως όντως το update θα βελτιώσει αρκετά.

 

Άσχετο, μπορεί κάποιος να δοκιμάσει αν έχει τα wh-701 ακουστικά με το 808 ? Δηλαδή αυτά που είχε μέσα το Ν8. Αγόρασα 2 τεμάχια σε λευκό και σχεδόν δε μπορώ να μιλήσω από τον γνωστό θόρυβο που βγάζουν τα κινητά όταν είναι κοντά σε ηχεία.. Βέβαια ήταν σε bulk συσκευασία (δε ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο...). Με τα δικά του ακουστικά δεν το κάνει.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Σκοτεινές δεν έχω βγάλει, μόνο κάνα δυο καμένες λόγω του υπερβολικού xenon! :lol: Χαλάλι. Πάντως όντως το update θα βελτιώσει αρκετά.

 

Ναι, μου εχει καψει και φλασαριστες φωτος, αλλα το παρελειψα μιας κ σπανιως χρησιμοποιω φλας. Ελπιζω παντως με το update να δουμε αυτο που πρεπει διοτι το hardware αξιζει και σηκωνει πολλα.

Περα αυτων, δε νομιζετε οτι σε αυτο το menu επεξεργασιας εικονας που εχει η συσκευη, θα επρεπε να περιλαμβανονται περισσοτερα; Δεν υπαρχει καν εργαλειο για να ισιωσεις μια φωτο με στραβο οριζοντα, ποσο μαλλον άλλες λειτουργιες επεξεργασιας. Και τα φιλτρα εφαρμοζονται χωρις δυνατοτητα επιλογης ποσοτητας. Δε νομιζω οτι ειμαι υπερβολικά απαιτητικός. Μιλαμε για μια συσκευη που απευθυνεται σε photo lovers..

Link to comment
Share on other sites

Πέραν αυτών, κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να ρυθμίζεται και η ταχυτητα διαφραγματος.

Μαλλον εννοείς τιμή διαφράγματος (δλδ άνοιγμα). Ταχύτητα υπάρχει μονο στο κλείστρο (φωτοφράκτης). Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μην υπάρχουν "κανονικά" διαφράγματα στον φακό. Σε πολλές φωτογραφικές υπάρχουν μονο 2 διαφράγματα (μέγιστο και ελάχιστο) ή και ένα (μέγιστο). Σε αυτές τις μηχανές ειναι αστείο να έχεις "ρύθμιση" διαφράγματος. Ολες οι "ενδιάμεσες τιμές" γίνονται softwarικά με ψευδο-ND φίλτρα (ο αισθητήρας μείωνει την ευαισθησία του). Προφανώς κανένα οπτικό αποτέλεσμα δεν αλλάζει μεταξύ τέτοιων ψευδο-τιμών διαφράγματος (πχ αν και κλείνεις ένα stop το διάφραγμα δεν αυξάνει το βάθος πεδίου).. Δεν αποκλείεται να είναι τέτοια περίπτωση. Μάλλον τέτοια είναι.. :(

 

Ακόμα και το κλείστρο πολλές φορές είναι ηλεκτρονικό και όχι πραγματικό (δεν υπάρχει πραγματικός φωτοφράκτης) αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα, για την ακρίβια μπορεί να είναι και πλεονέκτημα (αθόρυβο). Νομίζω τέτοιο είναι του 808, σιγά μην έχει μηχανικό κλείστρο.

 

Υ.Γ. Και μάλον έτσι είναι για το διάφραγμα αν ισχύει το

The Nokia 808 has a fixed aperture lens of f2.4 so there's no way to implement PASM modes.

και

Nokia 808 has a fixed aperture so the aperture does not change. It uses ND filter and ISO to control the shutter speed to expose correctly.

οπότε ποτέ δεν θα δείς "προτεραιότητα" διαφράγματος.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Με τα κόκκινα μάτια πως πάει παιδιά; Εννοώ όταν τραβάς με την συγκεκριμένη επιλογή έχει καλό αποτέλεσμα η βγαίνει ένα μάτι κόκκινο ένα μαύρο... (όποιος είχε N8 ξέρει :p αν και δεν συμβαίνει πάντα!)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...