Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγαινε στις ρυθμισεις χρονισμου του επεξεργαστη γιατι η εφαρμογη εχει την ταση να βαζει αναποδα τις ελαχιστες/μεγιστες συχνοτητες. Βαζει min1500 πχ και στο tegra cap που ειναι το "καπελο" μεγιστης συχνοτητας , βλεπεις 51...

 

Για τσεκαρε το.Συνηθως το τηλ λαγκαρει αν κατεβαζεις την ταχυτητα της ram στην bus επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ram δεν έχω πειράξει καθόλου. Τελικά είναι αυτό που λες, το διόρθωσα, αλλά παρατηρώ ότι η cpu δεν πέφτει κάτω απ'τα 340 Mhz ή είναι ιδέα μου; Αν ενεργοποιήσω το companion core section σημαίνει ότι το κινητό θα δουλεύει μόνο με τον 5ο πυρήνα οικονομίας ή ότι απλά θα χρησιμοποιεί και αυτόν εκτός απ΄τους 4; Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι θα κανει force τον companion οποτε ολα θα κολλανε πολυ μετα.Πρεπει να το ειχα δοκιμασει αλλα δεν θυμαμαι 100% .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παραθέτω το παρακάτω μήνυμα το οποίο το είχα γράψει στην κατηγορία "επιλογή συσκευών", αλλά αφού το έχω αγοράσει ήδη το κινητό, με παρέπεμψαν εδώ.

 

"Η οθόνη του μου αρέσει πολύ, το συνολικό μέγεθος είναι καλό και επίσης είναι αρκετά πιο όμορφο απ'ότι δείχνουν οι εικόνες. Η μπαταρία του έχει ένα θέμα, είναι η αλήθεια, και δεν ξέρω πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω χωρίς να χρειαστεί να πάρω άλλη μπαταρία. Επίσης, η κάμερά του είναι ικανοποιητική (καλή θα έλεγα) ,σε συνθήκες επαρκούς φωτισμού, αλλά είναι απίστευτα αργή. Αργεί να εστιάσει και το "κλείστρο" του είναι αρκετά αργό επίσης, με αποτέλεσμα οι φωτογραφίες να βγαίνουν εύκολα θολές. Αυτά όμως πάνω κάτω τα γνώριζα ήδη. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως ενώ το κινητό έχει αναβαθμιστεί σε 4.1 εδώ και κάποιους μήνες, το δικό μου λέει ότι "χρησιμοποιώ την τελευταία έκδοση του τρέχοντος λειτουργικού συστήματος". Μήπως δεν κάνω κάτι καλά; Μήπως πρέπει να ψάξω κάπου αλλού για την αναβάθμιση; Το κινητό το πήρα από ένα κατάστημα από το bestprice.gr όπου μου είπαν ότι είναι εισαγωγή από τη Γερμανία.

Για τη βελτίωση της μπαταρίας και γενικότερα του κινητού, θα βοηθούσε αν του περνούσα κάποιο custom rom; Αν ναι, τι θα προτείνατε; Υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά; Το ui της custom rom θα είναι περίπου σαν αυτό της stock; και επίσης, αφού έχω βάλει την custom, σε περίπτωση που θελήσω να επαναφέρω το κινητό στην τωρινή κατάσταση, για τον οποιονδήποτε λόγο, θα μπορούσε να γίνει;

Με συγχωρείτε για το μεγάλο μήνυμα και τον "βομβαρδισμό" ερωτήσεων, αλλά η άγνοια είναι μεγάλη και οι απορίες πολλές"

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357042

Θα φλασάρεις την v20a official euro open με αυτόν τον οδηγό. Θα δεις ότι έχει πολλές βελτιώσεις. Για να φανταστείς πόσο καλή είναι πολλοί παραμένουμε σε αυτή παρά τις δεκάδες πλέον custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Οικονομια στην μπαταρια γινεται με τους εξης τροπους , μιας και ουτε η καστομ ρομς βελτιωνουν την κατασταση :

 

1) Χαμηλη φωτεινοτητα στην οθονη

2) Το τηλεφωνο να ειναι σε μπαντα 2G στις επιλογες δικτυου κινητης

3) Μετα απο ρουτ , υποχρονισμος του επεξεργαστη και του τσιπ γραφικων που θα εχει ως αποτελεσμα και χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

 

Για να περασεις καστομ πρεπει πρωτα να ξεκλειδωσει bootloader και ακολουθως να ρουταρεις και να περασεις καστομ recovery.Υπαρχει θεμα στο myguides σχετικα με αυτο.Ολα ειναι αντιστρεψιμα εκτος απο τον bootloader μεχρι προσφατα που ειναι πλεον εφικτο το να ξανακλειδωσει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357042

Θα φλασάρεις την v20a official euro open με αυτόν τον οδηγό. Θα δεις ότι έχει πολλές βελτιώσεις. Για να φανταστείς πόσο καλή είναι πολλοί παραμένουμε σε αυτή παρά τις δεκάδες πλέον custom rom.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω να την περάσω. Όσο για το αν μπορώ να επαναφέρω το κινητό στη rom της lg;

Link to comment
Share on other sites

Οικονομια στην μπαταρια γινεται με τους εξης τροπους , μιας και ουτε η καστομ ρομς βελτιωνουν την κατασταση :

 

1) Χαμηλη φωτεινοτητα στην οθονη

2) Το τηλεφωνο να ειναι σε μπαντα 2G στις επιλογες δικτυου κινητης

3) Μετα απο ρουτ , υποχρονισμος του επεξεργαστη και του τσιπ γραφικων που θα εχει ως αποτελεσμα και χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

 

Για να περασεις καστομ πρεπει πρωτα να ξεκλειδωσει bootloader και ακολουθως να ρουταρεις και να περασεις καστομ recovery.Υπαρχει θεμα στο myguides σχετικα με αυτο.Ολα ειναι αντιστρεψιμα εκτος απο τον bootloader μεχρι προσφατα που ειναι πλεον εφικτο το να ξανακλειδωσει.

 

Επιμένω στο θέμα της αντιστροφής, λόγω της εγγύησης. Επίσης, γνωρίζεις μήπως γιατί δεν είναι διαθέσιμη η επίσημη αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στις ρυθμισεις του τηλεφωνου στις πληροφοριες λογισμικου να δεις τι εκδοση εχεις .Αν λεει 4.1.2 τοτε εχεις την πιο προσφατη.Αν λεει 4.0.3 τοτε θες ανημερωση.
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στις ρυθμισεις του τηλεφωνου στις πληροφοριες λογισμικου να δεις τι εκδοση εχεις .Αν λεει 4.1.2 τοτε εχεις την πιο προσφατη.Αν λεει 4.0.3 τοτε θες ανημερωση.

 

Το γράφω και πιο πάνω. Έχω την 4.0.3, αλλά το θέμα είναι ότι δεν μου βρίσκει διαθέσιμη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε κανε βημα βημα οτι λεει το λινκ που σου εδωσε ο φιλος πιο πανω και θα την περασεις χειροκινητα.Βασικα ειναι η μεθοδος που σε γυρναει σε εργοστασιακη κατασταση οποτε ειναι απαντηση και στα 2 σου ερωτηματα.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να επιβεβαιωσω πως το προβλημα της φωτεινοτητας λυνεται και με την μεθοδο του φιλου ipred στο post 1546.Ακριβως οτι γραφει τπτ αλλο δεν χρειαζεται..
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσω να την περάσω. Όσο για το αν μπορώ να επαναφέρω το κινητό στη rom της lg;

 

Με την ίδια διαδικασία μπορείς να επαναφέρεις τη ρομ της lg αν εχεις πάει σε custom. Βέβαια αν ξεκλειδώσεις bootloader και περάσεις cwm πριν πας σε custom ROM θα πάρεις ένα nandroid backup της stock και θα μπορεις να το επαναφέρεις ανα πάσα στιγμη.

 

Για όποια άλλη απορία σου εδώ είμαστε. Καλή συμβίωση με την κινητάρα σου και να ξέρεις ότι μετά από λίγες πλήρεις φορτίσεις στρώνει λίγο η μπαταρία.

Edited by mctheos7
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλής και δοκιμασμένη διαδικασία για να κάνεις relock τον bootloader δεν υπάρχει ακόμα

Υπαρχει , το εχω προσθεσει στο 3ο ποστ του οδηγου ξεκλειδωματος αυτου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει , το εχω προσθεσει στο 3ο ποστ του οδηγου ξεκλειδωματος αυτου.

 

Σορρυ φίλε Λεωνίδα, απλά ήμουν δύσπιστος γιατί δεν έχει πολυ feedback στο xda. Για να το προτείνεις εσύ όμως κάτι θα ξέρεις παραπάνω... Κάνω edit και το προηγούμενο post μου...;)

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα εγω στο πρωην κινητο μου στα χερια του νεου του κατοχου που την επομενη μερα πηγε στο σερβις και μολις το πηρε πισω το ξαναξεκλειδωσε.
Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια διαδικασία μπορείς να επαναφέρεις τη ρομ της lg αν εχεις πάει σε custom. Βέβαια αν ξεκλειδώσεις bootloader και περάσεις cwm πριν πας σε custom ROM θα πάρεις ένα nandroid backup της stock και θα μπορεις να το επαναφέρεις ανα πάσα στιγμη.

 

Για όποια άλλη απορία σου εδώ είμαστε. Καλή συμβίωση με την κινητάρα σου και να ξέρεις ότι μετά από λίγες πλήρεις φορτίσεις στρώνει λίγο η μπαταρία.

 

Υπαρχει , το εχω προσθεσει στο 3ο ποστ του οδηγου ξεκλειδωματος αυτου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Μόλις τελείωσε η διαδικασία και τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. Θα φτάσω την "κινητάρα" στα όριά της :P

Link to comment
Share on other sites

Θελω να επιβεβαιωσω πως το προβλημα της φωτεινοτητας λυνεται και με την μεθοδο του φιλου ipred στο post 5146.Ακριβως οτι γραφει τπτ αλλο δεν χρειαζεται..

 

:clap: Επίσης σήμερα έγινε update στο Tegra Overclοck οπότε όποιος είχε δοκιμάσει την εφαρμογή και δεν τα είχε καταφέρει ας τη δοκιμάσει τώρα ξανά και ας ποστάρει αν του έπιασε ( μόνο όποιος έχει την εφαρμογή - οι υπόλοιποι μην την αγοράσουν επί τούτου μιας και λύνεται το θέμα και με τη διαδικασία στο post 5146 )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας.Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί έχω στο κινητό έναν φάκελο sdcard και άλλον έναν sdcard0 με τα ίδια αρχεία μέσα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθειά σας.Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί έχω στο κινητό έναν φάκελο sdcard και άλλον έναν sdcard0 με τα ίδια αρχεία μέσα;

 

./sdcard και ./storage/sdcard0 εννοείς? Φυσιολογικό είναι μην σε ανησυχεί. Απλά έτσι γίνεται η προβολή των φακέλων στην stock ROM.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν πρεπει να το αναφερω εδω ή στο αντιστοιχο ποστ για τα mods του 4χ γιατι αν το αναφερω εκει δεν ξερω αν θα παρω απαντηση..crt animation..κατεβασα το αρχειο το εβαλα μεσω Usb στο κινητο..αποσυνδεσα το κινητο απο τον υπολογιστη..πηγα απο τον es file manager βρηκα το αρχειο το αποσυμπιεσα πηρα το frameworks.apk πηγα στο system αλλα μολις παταω επικαληψη μ λεει root:access permissions denied...τι πρεπει να κανω??γνωριζει κανεις??στο superuser μ εχει τον es στα δικαιωματα root.(συγγνωμη για το offtopic) απλα γινεται γενικη κουβεντα για εφαρμογες κ mod κ το ανεφερα κ εδω.

 

Υ.Γ: το βρηκα..ολα καλα το πραγματοποιησα!!

Edited by Nickozzz
Link to comment
Share on other sites

:clap: Επίσης σήμερα έγινε update στο Tegra Overclοck οπότε όποιος είχε δοκιμάσει την εφαρμογή και δεν τα είχε καταφέρει ας τη δοκιμάσει τώρα ξανά και ας ποστάρει αν του έπιασε ( μόνο όποιος έχει την εφαρμογή - οι υπόλοιποι μην την αγοράσουν επί τούτου μιας και λύνεται το θέμα και με τη διαδικασία στο post 5146 )

 

Καλησπερα και παλι, υστερα απο ενα προβλημα που αντιμετωπισα στο κινητο μου το πηγα σημερα το πρωι στο service και σε μια ωρα ηταν ετοιμο. Το προβλημα ηταν οτι η συσκευη εκανε συνεχεια επανεκκινησεις! Ανοιγε στο λογοτυπο της LG και ξαναεκλεινε.. Τελος καλο ολα καλα, μου ξαναπερασανε το λειτουργικο και αφου το ξανα εκανα root εγκατεστησα την εφαρμογη Tegra Overclock. Και ολα μια χαρα! Η φωτεινοτητα κανονικα στο 100% και δεν κατεβαινει καθολου! Τι να πω, ισως με την αναβαθμιση που του κανανε να "εστρωσε"

Link to comment
Share on other sites

το παρηγγειλα, αυριο παραλαμβανω. Για να δουμε...κανενα πρωτο και σημαντικο ΤΙΡ?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

το παρηγγειλα, αυριο παραλαμβανω. Για να δουμε...κανενα πρωτο και σημαντικο ΤΙΡ?

 

Το πρώτο σημαντικό tip είναι όλα να σου πάνε καλά και να μην σου παρουσιάσει κανένα πρόβλημα όπους σε όλους μας εδώ και μετά τρέχεις στο σέρβις.:p

 

Πέρα από την πλάκα κάνε προσεκτικές φορτίσεις για να στρώσει η μπαταρία:)

Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...