Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την zaiben την έχεις δοκιμάσει;

 

ναι αμε αλλα ειναι 4.1 οχι 4.2, ψαχνω κατι σε cm στυλ...

δοκιμασα την xenon hd με το halo multitasking!

απιστευτa παραμετροποιηση, γεματη με εφαρμογες ειχε 400+mb free ram, πολυ smooth, γενικα φοβερη υλοποιηση!!

αλλα την εβγαλα γιατι δεν μπορουσα να δω ολα τα αρχεια μου, οπως τα αρχεια του backup του cmw

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι αμε αλλα ειναι 4.1 οχι 4.2, ψαχνω κατι σε cm στυλ...

δοκιμασα την xenon hd με το halo multitasking!

απιστευτa παραμετροποιηση, γεματη με εφαρμογες ειχε 400+mb free ram, πολυ smooth, γενικα φοβερη υλοποιηση!!

αλλα την εβγαλα γιατι δεν μπορουσα να δω ολα τα αρχεια μου, οπως τα αρχεια του backup του cmw

Φίλε mobrol δοκίμασε αυτή εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2258596

Είναι πολύ σταθερή και έχει πολύ ωραίο UI.

Δοκίμασε την και πες μας εντυπώσεις.;)

Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Εχουνε παρουσιασει ολα τα 4Χ σκονη κατω απο την οθονη?

 

Oχι ολα.Αλλα υπηρξαν διαφορες αναφοπρες του εν λογο προβληματος.

Το δικο μου δεν εχει παρουσιασει καποια απο τις "ασθενειες" οπως :

-Ξυπνηματα χωρις λογο και καταναλωση μπαταριας.(4.1.2 εκδοση, στοκ κερνελ κτλ και root με βγαλμενα πολλα προγραμματα)

-Σκονη κατω απο την οθονη

-Να εχει προβλημα η κολλα στα πλαστικα και στο απολυτο σκοταδι να μπορει να φανει αν το κοιταξεις απο τα παλαγια (να ειναι ακουμπησμενο ολο στην παλαμη σου κι εσυ να το κοιτας εντελως απο τα πλαγια) και να φαινεται λιγο το backlight.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mobrol δοκίμασε αυτή εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2258596

Είναι πολύ σταθερή και έχει πολύ ωραίο UI.

Δοκίμασε την και πες μας εντυπώσεις.;)

 

την εχεις δοκιμασει??

ωραια φαινεται!

αν την εχεις δοκιμασει ξερεις μηπως αμα μπορεις να δεις τα παντα ολα μεσω es explorer??

παντως στην xenon hd (που ειναι και απο ελληνα) μου αρεσε η απειρη τροποποιηση που επαιρνε...

 

δεν ξερω ποτε θα ξαναεχω χρονο για δοκιμες μιας και ολη μερα γραφω συνεχεια κωδικα μπας και τελειωσω γρηγορα την πτυχιακη μου,

αλλα μολις μπορεσω θα την δοκιμασω..

 

παντως αυτο που καθε μερα βγαινει και αλλη nightly και δεν βγαινει ακομα stable μου την σπαει γιατι παντα εισαι outdated..

αμα φορας μια απο αυτες τις ρομ και βγαινει νεα εκδοση πρεπει να ξανακανεις factory reset πριν την φλασαρεις αραγε (αρα και ξαναστησιμο απο την αρχη)??

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

την εχεις δοκιμασει??

ωραια φαινεται!

αν την εχεις δοκιμασει ξερεις μηπως αμα μπορεις να δεις τα παντα ολα μεσω es explorer??

παντως στην xenon hd (που ειναι και απο ελληνα) μου αρεσε η απειρη τροποποιηση που επαιρνε...

 

δεν ξερω ποτε θα ξαναεχω χρονο για δοκιμες μιας και ολη μερα γραφω συνεχεια κωδικα μπας και τελειωσω γρηγορα την πτυχιακη μου,

αλλα μολις μπορεσω θα την δοκιμασω..

 

παντως αυτο που καθε μερα βγαινει και αλλη nightly και δεν βγαινει ακομα stable μου την σπαει γιατι παντα εισαι outdated..

αμα φορας μια απο αυτες τις ρομ και βγαινει νεα εκδοση πρεπει να ξανακανεις factory reset πριν την φλασαρεις αραγε (αρα και ξαναστησιμο απο την αρχη)??

Ναι την έχω δοκιμάσει. Εϊναι πολύ σταθερή χωρίς lags. Για το es explorer δεν γνωρίζω. Άμα έχεις χρόνο δοκίμασε την αξίζει σίγουρα.

Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Στο GPS τώρα,με ανοιχτά δεδομένα πιάνει αμέσως.Με κλειστά κλάφτα Χαράλαμπε!!!Και λέω...δεν το ψάχνω λίγο με κάνα app;Και ξαφνικά...ΘΑΥΜΑ!!!Κατέβασα το GPS test και σώθηκα!Μιλάμε νομίζω ότι έχω άλλο κινητό!!!

 

Δεν θέλω να σου κόψω τη χαρά αλλά είναι πολύ πιθανό στο μέλλον να αποκτήσεις ξανά πρόβλημα με το GPS παρά την υποβοήθηση του gps test.Έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές με υποβοήθηση των περισσότερων boosters που κυκλοφορούν και ενώ αρχικά φαίνονταν να λύνουν το θέμα στη συνέχεια κάποια στιγμή με κρεμούσαν όλες.Η ιδανική λύση για μένα βρέθηκε με το συνδυασμό xda patch+αφαίρεση google maps.:)

Link to comment
Share on other sites

αμα φορας μια απο αυτες τις ρομ και βγαινει νεα εκδοση πρεπει να ξανακανεις factory reset πριν την φλασαρεις αραγε (αρα και ξαναστησιμο απο την αρχη)??

 

Aν περνας ενημερωμενη εκδοση της ιδιας ρομ , τοτε δε χρειαζεται να κανεις factory reset.Μονο κανε wipe cache και αυτο χωρις να ειναι υποχρεωτικο.

Link to comment
Share on other sites

Aν περνας ενημερωμενη εκδοση της ιδιας ρομ , τοτε δε χρειαζεται να κανεις factory reset.Μονο κανε wipe cache και αυτο χωρις να ειναι υποχρεωτικο.

 

Μου ελυσες τα χερια με αυτο που ειπες!!! :)

 

Εχω μια απορια που ειναι λιγο ασχετη αλλα δεν εχω που αλλου να την ρωτησω..

λοιπον, μετα απο φλασαρισμα αλλης ρομ (4.2.2) και μετα απο επαναφορα του nandroid backup μου, το viber αρνειται να με συνδεσει..

μου δινει validation code αλλα δεν το δεχεται με τιποτα...

το εχει παθει κανεις αλλος?

 

(και επανεγκατασταση εκανα και εκκαθαριση δεδομενων)

Edited by mobrol
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Μου ελυσες τα χερια με αυτο που ειπες!!! :)

 

Εχω μια απορια που ειναι λιγο ασχετη αλλα δεν εχω που αλλου να την ρωτησω..

λοιπον, μετα απο φλασαρισμα αλλης ρομ (4.2.2) και μετα απο επαναφορα του nandroid backup μου, το viber αρνειται να με συνδεσει..

μου δινει validation code αλλα δεν το δεχεται με τιποτα...

το εχει παθει κανεις αλλος?

 

(και επανεγκατασταση εκανα και εκκαθαριση δεδομενων)

 

Για viber κλπ δεν εχω ιδεα , μακρια και αγαπημενοι ! Πανω στις ρομ να εχεις υποψη οτι αν ειναι στην ιδια ομαδα εκδοσεων πχ CM10.1 , MiUI κλπ .Αν καποιος dev εχει κανει μια cm και καποιος αλλος εχει κανει μια αλλη , δεν χρειαζεται 100% φορμαρισμα επειδη η βαση ειναι η ιδια .Πολλοι το αναφερουν οτι αν ερχεσαι πχ απο αλλη cm10.1 δεν χρειαζεται να κανεις format , στο αφηνει σε εσενα αν θες να το κανεις.Αντιστοιχα λοιπον σε αναβαθμισεις μιας ρομ δεν χρειαζεται να τα κανεις απο την αρχη καθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Σκεφτομαι να αγορασω τη συγκεκριμενη συσκευη, αλλα εχω ορισμενους ενδοιασμους σχετικα με την καμερα την οποια και χρειαζομαι αρκετα. Διαβασα οτι εχει καποια θεματα σχετικα με το autofocus το οποιο κολλαει και δεν μπορεις να βγαλεις καλες φωτογραφιες. Θελω να ρωτησω αν ισχυει κατι τετοιο ή πλεον εχει διορθωθει απο την LG ή ακομα αν διορθωνεται και με καποια εφαρμογη απο το Google Play. Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Σκεφτομαι να αγορασω τη συγκεκριμενη συσκευη, αλλα εχω ορισμενους ενδοιασμους σχετικα με την καμερα την οποια και χρειαζομαι αρκετα. Διαβασα οτι εχει καποια θεματα σχετικα με το autofocus το οποιο κολλαει και δεν μπορεις να βγαλεις καλες φωτογραφιες. Θελω να ρωτησω αν ισχυει κατι τετοιο ή πλεον εχει διορθωθει απο την LG ή ακομα αν διορθωνεται και με καποια εφαρμογη απο το Google Play. Ευχαριστω!

Με την Jelly Bean πλέον έχει διορθωθεί αυτό και έχει βελτιωθεί αισθητά η κάμερα.

Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σου κόψω τη χαρά αλλά είναι πολύ πιθανό στο μέλλον να αποκτήσεις ξανά πρόβλημα με το GPS παρά την υποβοήθηση του gps test.Έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές με υποβοήθηση των περισσότερων boosters που κυκλοφορούν και ενώ αρχικά φαίνονταν να λύνουν το θέμα στη συνέχεια κάποια στιγμή με κρεμούσαν όλες.Η ιδανική λύση για μένα βρέθηκε με το συνδυασμό xda patch+αφαίρεση google maps.:)

 

Μετα απο αρκετες δοκιμες για το κλειδωμα του GPS, εχω καταληξει στην παρακατω διαδικασια με την οποια πετυχαινω παντοτε κλειδωμα σε λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα (με ανοικτο wifi ή 3G):

1. Απο το GPS TEST εκτελω Settings->Clear AGPS & Update AGPS

2. Κλεινω το GPS TEST, ανοιγω το GPS STATUS και απλα περιμενω να κλειδωσει. Συνηθως σε 2 με 5 δευτερολεπτα εχει κλειδωσει. Αν ξεπερασει τα 10 δευτερα, τοτε σημαινει πως θελει επανεκκινηση το κινητο. Αμεσως μετα την επανεκκινηση, ξαναμπαινω στο GPS STATUS και εχω αμεσο κλειδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο κανεις για να κλειδωσει το gps; Αστο φιλε μην το παιδευεις το θεμα.Το κινητο εχει προβλημα με το gps του.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

@Unabomber

δοκιμασα τον werewolf, ωραια ρομ, αλλα για καποιο λογο κανει ωρες μεχρι να μου ζητησει πιν οταν ανοιγω το κινητο...

φορτωνει κανονικα αλλα μετα απο ωρα ζηταει

 

εχουν γενικα θεμα οι cm με την δονηση??

γιατι με werewolf ουτε που το καταλαβαινεις στην τσεπη

Edited by mobrol
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 22/06/2013 το θέμα του κόφτη φωτεινότητας δεν υφίσταται πλέον χάρη στην τελευταία επιτυχημένη προσπάθεια των developers του Tegra Overclock ! Mετά από τακτική επικοινωνία μαζί τους και πολλά tests στο κινητό μου η οριστική λύση βρέθηκε με ένα patch το οποίο στην ουσία καθιστά ανενεργή την εντολή του kernel που προκαλεί την αναγκαστική πτώση φωτεινότητας.:)

 

Δεν χρειάζεται να βάλετε custom rom στο κινητό,δεν χρειάζεται να εγκαταστήσετε τροποποιημένο kernel.Το μόνο που χρειάζεται είναι να είστε root,να κατεβάσετε από το Play την εφαρμογή Tegra Overclock , να μπείτε στα extras και να τσεκάρετε το κουτάκι εκεί που λέει Patch Brightness Cutter LG (ONLY ). Μετά κάνετε επανεκκίνηση και είστε μια χαρά.:)

 

Και να φανταστείτε ότι η όλη αυτή προσπάθεια έγινε επειδή πριν αγοράσω την εφαρμογή ( είχε πρωτοβγει τότε ) είχα ρωτήσει αν λύνει το θέμα φωτεινότητας.Μου είχαν απαντήσει τότε "μάλλον" κι εγώ την αγόρασα.Τους έστειλα κατόπιν mail ότι δεν κάνει τίποτα η εφαρμογή όσο αφορά τη φωτεινότητα και εκείνοι είπαν ότι θα κάνουν τα πάντα για να λύσουν το θέμα της φωτεινότητας.Σε κάθε αποτυχημένη προσπάθεια τους έλεγα "εντάξει αφήστε το δεν πειράζει" αλλά αυτοί εκεί να το λύσουν γιατί θεώρησαν λάθος τους που με έβαλαν να πληρώσω την εφαρμογή χωρίς να έχω αποτέλεσμα! Αυτό θα πει φιλότιμο ! Μπράβο στα παιδιά !:)

 

Καλησπέρα και απο εμένα, φανταζομαι οτι εννοεις αυτη την εφαρμογη σωστα: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tegraoverclock&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50ZWdyYW92ZXJjbG9jayJd Την εχω κατεβάσει, το κινητο είναι root κανονικα, μπαίνω στα extras τσεκάρω κανονικα αλλα μετά την επανεκκίνηση ξανα το ίδιο.. Χαμηλωνει η φωτεινότητα. Κανω κάτι λάθος: Χρειαζεται και κάτι άλλο; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Με την Jelly Bean πλέον έχει διορθωθεί αυτό και έχει βελτιωθεί αισθητά η κάμερα.

 

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Επειδη διαβαζω οτι με την Jelly Bean το κινητο γινεται λιγο πιο βαρυ, αν μεινω στην ICS και χρησιμοποιω καποια αλλη εφαρμογη απ το Google Play , πχ MX Camera ξεπερνιουνται τα προβληματα σε σχεση με την stock εφαρμογη;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως ξερει κανεις πως γινεται (Ασχετο)να κανω διαγραφη το λογαριασμο μου από το my forum?δεν το βρηκα πουθενα αν ξερει καποιος να μου πει,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να αποχωρήσεις από το my phone ; Φυσικά και δεν μπορείς εσύ να το κάνεις και δεν νομίζω να το κάνουν σε οποιονδήποτε.Ρωτά τον administrator .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα, φανταζομαι οτι εννοεις αυτη την εφαρμογη σωστα: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tegraoverclock&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50ZWdyYW92ZXJjbG9jayJd Την εχω κατεβάσει, το κινητο είναι root κανονικα, μπαίνω στα extras τσεκάρω κανονικα αλλα μετά την επανεκκίνηση ξανα το ίδιο.. Χαμηλωνει η φωτεινότητα. Κανω κάτι λάθος: Χρειαζεται και κάτι άλλο; Ευχαριστω.

 

Μάλλον δεν έχεις τσεκάρει το apply on boot :) Σήμερα μου είπε ο Rohit ότι θα δημιουργήσει free εφαρμογή στο Play.Πάντως εγώ προτείνω να αγοράσετε την εφαρμογή όσοι δεν το έχετε κάνει ως έκφραση εκτίμησης για τη λύση του προβλήματος μας.

 

Τον ρώτησα επίσης αν το patch παράλληλα με τον κόφτη σκοτώνει και το αυτόματο shutdown λόγω υπερθέρμανσης ( αυτό που σας φοβίζει ) και περιμένω απάντηση :)

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους τους φιλους του optimus!!απο αυριο θα το εχω στα χερια μου το λευκο..ελπιζω να μεινω ικανοποιημενος..θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μου προτινει καποια θηκη να του παρω..θελω να ειναι σαν του galaxy s3,s4 δηλαλη να ανοιγει στα πλαγια σαν βιβλιο..δεν θελω αλλες π πρεπει να βγαλεις το κινητο για να το λειτουργησεις..αν μπορει να με διαφωτησει καποις ας στειλει καποια λινκς με τετοιυ στυλ θηκες..εκανα ενα προχειρο search στο ebay αλλα 1-2 βρηκα ικανοποιητικες..Ευχαριστω για το χρονο σας!!
Link to comment
Share on other sites

Μόνο απο eBay ,στην Ελλάδα δεν θα βρεις ποικιλία.Να ξέρεις οτι η οθόνη του δεν χαράζει με τίποτα(που λέει ο λόγος) λες και την έχει φτιάξει η sonim.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις τσεκάρει το apply on boot :) Σήμερα μου είπε ο Rohit ότι θα δημιουργήσει free εφαρμογή στο Play.Πάντως εγώ προτείνω να αγοράσετε την εφαρμογή όσοι δεν το έχετε κάνει ως έκφραση εκτίμησης για τη λύση του προβλήματος μας.

 

Τον ρώτησα επίσης αν το patch παράλληλα με τον κόφτη σκοτώνει και το αυτόματο shutdown λόγω υπερθέρμανσης ( αυτό που σας φοβίζει ) και περιμένω απάντηση :)

 

Ξεχασα να το αναφερω πριν αλλα το κανω και αυτο. Τσεκαρω το apply on boot και τιποτα παλι! Μηπως εξαρταται και απο τιποτα αλλο:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να το αναφερω πριν αλλα το κανω και αυτο. Τσεκαρω το apply on boot και τιποτα παλι! Μηπως εξαρταται και απο τιποτα αλλο:

 

 

Root είπαμε είσαι; δικαιώματα superuser έχει πάρει κανονικά η εφαρμογή;

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Root είπαμε είσαι; δικαιώματα superuser έχει πάρει κανονικά η εφαρμογή;

 

Ναι ειμαι κανονικα root. Μου γραφει οτι η εφαρμογη Tegra Overclock ελαβε δικαιωματα super user μολις επιλεξω το Patch Brightness cutter.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...