Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτός ο kernel έχει κάποιο θέμα? Μη διορθώσω τη φωτεινότητα και μετά έχω άλλα σοβαρότερα προβληματα δλδ:)

 

o iodak δεν έχει θέμα με την φωτεινότητα και έχει ανεβάσει και το thermal throttling του επεξεργαστή απ'τους 71 π το είχε η lg στους 85 νομίζω. Εγώ τον έχω στα 1.6Ghz και πάει πολύ καλά σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό εννοώ.

Δεν μπορώ να επιλέξω να εγκαθίστανται αυτόματα εκεί ή να χρησιμοποιήσω το AppMGR III http://https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hMHNvZnQuZ3Bob25lLmFwcDJzZCJd για να τις μεραφέρω;

 

Και μια συναφή ερώτηση, μπορώ να αυξήσω τη RAM του κινητού αξιοποιώντας την εσωτερική μνήμη;

 

Δεν γίνεται μεταφορά στη κάρτα μνήμης εκτός αν λειτουργεί το link2sd.Όσο για την ραμ, ο Κερνελ δεν επιτρέπει swap οπότε εκτός αν κάποιος καστομ το επιτρέπει, Δεν γίνεται επίσης

Link to comment
Share on other sites

Αν ποτέ συναντήσετε πρόβλημα με wakelocks τότε σαν 1η κίνηση θα συνιστούσα να εγκαταστήσετε την εφαρμογή Wakelock Detector :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uzumapps.wakelockdetector&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS51enVtYXBwcy53YWtlbG9ja2RldGVjdG9yIl0. ώστε να δείτε ποιες υπηρεσίες ξυπνούν το κινητό σας από το βαθύ ύπνο,πόσες φορές το κάνουν και πόσο διαρκούν.

 

Σ'εμένα όλα λειτουργούν άψογα στο κινητό έχοντας λύσει πλέον και το θέμα του gps ( xda tweak + αφαίρεση google maps).Έχει απομείνει μόνο το θέμα του κόφτη φωτεινότητας για το οποίο έχω δώσει στον developer του Tegra Overclock το αρχείο ( thermald.conf ) που πιθανόν να δίνει την εντολή για κόψιμο της φωτεινότητας αλλά πιστεύω ότι δεν θα μπορέσει να το τροποποιήσει γιατί είναι συνδεδεμένο με script που ελέγχεται από τον kernel όπως έχω διαβάσει στο XDA.

 

 

 

 

Όσο για τον αισθητήρα είχα θέμα όσες φορές εγκατέστησα νέα rom αλλά όλες τις φορές το έλυσα εύκολα και γρήγορα μέσω του callibrate.

 

 

 

χτες το φορτισα πολυ καλα το εβγαλα απο την μπριζα το βραδυ και το πρωι ειχε 75 της εκατο μπαταρια.πριν μερες εχανε συνεχεια 3της εκατο τωρα εχει ξεφυγει παρα πολυ,υπαρχει κατι που μπορω να κανω?αυτη η εφαρμογη που λες μπορει να φτιαξει το προβλημα?αν το κανω ροοτ και βγαλω αυτες της εφαρμογες που λες θα στρωσει?δεν γινεται ολο να τρεχω σε ενα φορτιστη ποσο μαλλον να χανει και τοσο πολυ ενω ειναι στην αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

χτες το φορτισα πολυ καλα το εβγαλα απο την μπριζα το βραδυ και το πρωι ειχε 75 της εκατο μπαταρια.πριν μερες εχανε συνεχεια 3της εκατο τωρα εχει ξεφυγει παρα πολυ,υπαρχει κατι που μπορω να κανω?αυτη η εφαρμογη που λες μπορει να φτιαξει το προβλημα?αν το κανω ροοτ και βγαλω αυτες της εφαρμογες που λες θα στρωσει?δεν γινεται ολο να τρεχω σε ενα φορτιστη ποσο μαλλον να χανει και τοσο πολυ ενω ειναι στην αναμονη.

 

γενικα στρωνει μονο του καποια στιγμη, αλλα μεχρι τοτε η λυση ειναι μια:

επανεκκινηση μετα απο καθε φορτιση (οσο κι αν διαρκεσει η φορτιση)

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

γενικα στρωνει μονο του καποια στιγμη, αλλα μεχρι τοτε η λυση ειναι μια:

επανεκκινηση μετα απο καθε φορτιση (οσο κι αν διαρκεσει η φορτιση)

 

Ναι ετσι θα το κανω αν ειναι γιατι δεν γινεται αλλιως.πιστευω να στρωσει καποια στιγμη παντος αυτο αρχισε να γινεται οταν πατησα το παουερ ταυτοχρονα και αυτο που χαμηλωνει την φωνη εβγαλε ενα μενου οπου το εκανα διαγραφη και ρεσετ.απο τοτε παρατηρησα αυτο το πραγμα μαλλον κατι το επιρεαζει και μετα μεχρι να στρωσει παιρνει λιγο καιρο κατι τετοιο ευχαριστω παντος για την πληροφορια και μαλλον εχεις δικιο κατι τετοιο πρεπει να γινεται.οσο για τον αισθητηρα καλα δουλευει ακομα.για να δουμε τι θα γινει στην τελικη γιατι αρχισε να μου την δινει πολυ ρεσετ τωρα τελευταια επεσε

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα χθες στο σέρβις στην LG στην Κατεχάκη διότι η οθόνη είχε γεμίσει πάλι τις γνωστές σκόνες, και μου κάνανε καθαρισμό οθόνης και επίσης τους είπα ότι τα πλαινά πλήκτρα έντασης δεν λειτουργούν σωστά, τα φτιάξανε και αυτά. Τους είπα κάτι για υπερθέρμανση και η απάντηση τους στην απόδειξη ήταν ''Το τηλέφωνο λειτουργεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή''. Πολύ γρήγορο σέρβις μέσα σε 1 ώρα το πήρα πίσω. Επίσης αξιοσημείωτο είναι ότι του είπα να μου βάλει ζελατίνα οθόνης και όταν το έβαλε μου είπε πως δεν θα λειτουργεί σωστά το τηλέφωνο στην κλήση διότι η ζελατίνα καλύπτει τον αισθητήρα η κάτι τέτοιο.
Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σου πω τι ήταν αυτό που σου είπαν για τη ζελατίνα άλλωστε και εσύ ο ίδιος είδες πως δεν έχει κανένα θέμα με κανένα αισθητήρα ούτε κάμερα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 22/06/2013 το θέμα του κόφτη φωτεινότητας δεν υφίσταται πλέον χάρη στην τελευταία επιτυχημένη προσπάθεια των developers του Tegra Overclock ! Mετά από τακτική επικοινωνία μαζί τους και πολλά tests στο κινητό μου η οριστική λύση βρέθηκε με ένα patch το οποίο στην ουσία καθιστά ανενεργή την εντολή του kernel που προκαλεί την αναγκαστική πτώση φωτεινότητας.:)

 

Δεν χρειάζεται να βάλετε custom rom στο κινητό,δεν χρειάζεται να εγκαταστήσετε τροποποιημένο kernel.Το μόνο που χρειάζεται είναι να είστε root,να κατεβάσετε από το Play την εφαρμογή Tegra Overclock , να μπείτε στα extras και να τσεκάρετε το κουτάκι εκεί που λέει Patch Brightness Cutter LG (ONLY ). Μετά κάνετε επανεκκίνηση και είστε μια χαρά.:)

 

Και να φανταστείτε ότι η όλη αυτή προσπάθεια έγινε επειδή πριν αγοράσω την εφαρμογή ( είχε πρωτοβγει τότε ) είχα ρωτήσει αν λύνει το θέμα φωτεινότητας.Μου είχαν απαντήσει τότε "μάλλον" κι εγώ την αγόρασα.Τους έστειλα κατόπιν mail ότι δεν κάνει τίποτα η εφαρμογή όσο αφορά τη φωτεινότητα και εκείνοι είπαν ότι θα κάνουν τα πάντα για να λύσουν το θέμα της φωτεινότητας.Σε κάθε αποτυχημένη προσπάθεια τους έλεγα "εντάξει αφήστε το δεν πειράζει" αλλά αυτοί εκεί να το λύσουν γιατί θεώρησαν λάθος τους που με έβαλαν να πληρώσω την εφαρμογή χωρίς να έχω αποτέλεσμα! Αυτό θα πει φιλότιμο ! Μπράβο στα παιδιά !:)

Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή 22/6/2012 είναι μεγάλη ημέρα για τους κατόχους του 4χ και αυτό εξαιτίας τις επιμονής σου ipred.Να σαι καλά .Δεν κάνω πλάκα το πρόβλημα τώρα το καλοκαίρι ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικό
Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή 22/6/2012 είναι μεγάλη ημέρα για τους κατόχους του 4χ και αυτό εξαιτίας τις επιμονής σου ipred.Να σαι καλά .Δεν κάνω πλάκα το πρόβλημα τώρα το καλοκαίρι ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικό

 

Συμφωνω παιδια...Λιγο πριν το δωσω το κινητο , ειδικα αν το ειχα στο τζαμι του αμαξιου και απο πισω το χτυπαγε ο ηλιος , ηταν πολυ εκνευριστικο να μην μπορω να βλεπω τον πλοηγο το ιδιο καλα σε σχεση με τις δυνατοτητες της οθονης...

 

Ευτυχως αυτο το θεμα δεν υπηρξε ποτε με το N7 που το εχω δοκιμασει σε πολυ ζεστη μερα σαν πλοηγο.

(Ενας λογος που το ηθελα μιας και απο παλια ειχα βεντουζα για το αμαξι και βαση για ταμπλετ)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβό ipred! Πραγματικά πολύ ευχαριστη η κίνηση σου. Ότι πρέπει τώρα για το καλοκαιράκι που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες.
Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά ευχάριστα τα νέα σε ότι αφορά τη φωτεινότητα, αλλά μήπως υπάρχει σοβαρός λόγος ώστε να θέσει η lg τον συγκεκριμένο κόφτη; μήπως δούμε κάνα 4Χ να ''φλέγεται'' καλοκαιριάτικα; λέω εγώ τώρα............!!!!!!!
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά ευχάριστα τα νέα σε ότι αφορά τη φωτεινότητα, αλλά μήπως υπάρχει σοβαρός λόγος ώστε να θέσει η lg τον συγκεκριμένο κόφτη; μήπως δούμε κάνα 4Χ να ''φλέγεται'' καλοκαιριάτικα; λέω εγώ τώρα............!!!!!!!

 

Μακάρι.. να το πάω στο σέρβις να τους.πω ότι κάηκε..:lol:

Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το "ευχαριστώ" πρέπει να πάει κατά 99% στον developer Rohit Joshi με τον οποίο συνομιλούσα μέχρι να λυθεί το θέμα.Σε μένα άντε 1% γιατί είχα την έμπνευση ότι ένας developer που παίζει με τις ρυθμίσεις του Tegra θα είναι αυτός που πιθανόν θα βρει τη λύση και για όλα τα πειράματα μαζί του και γιατί εντόπισα το αρχείο το οποίο ευθυνόταν για τον κόφτη.:O

 

Μου είπε σήμερα να τρέξω βαρύτερα tests από τα χτεσινά ώστε να είναι βέβαιος ότι το πρόβλημα έχει δεδομένα πλέον λυθεί.Θα ανοίξω ξανά gps,wifi και θα βάζω youtube videos να παίζουν για καμιά ώρα.Επειδή δεν έχω βαρύ παιχνίδι στο κινητό,όποιος έχει και έχει φυσικά κατεβάσει την εφαρμογή και εφαρμόσει το patch ας παίξει για καμιά ώρα με 100% φωτεινότητα και να μας δώσει feedback.

 

Όσο για το αν θα καεί το τηλέφωνο, προσωπικά σε μένα ο κόφτης έμπαινε ακόμα κι όταν το κινητό ήταν χλιαρό.Το τηλέφωνο καίγεται όταν είμαι έξω και χρησιμοποιώ gps και δεδομένα.Δεν ξέρω αν ο Rohit έχει βάλει δικό του κόφτη ( νομίζω πως όχι ).Για την αποφυγή κινδύνου να καεί το τηλέφωνο σε extreme περιπτώσεις ( για μένα όταν χρησιμοποιώ για 4 ώρες GPS ) θα τη βάζω εξαρχής από μόνος μου στο 60%.

 

Τέλος να πω ότι εχτές το βράδυ ευχήθηκα στον Rohit να δώσει αυτό το patch ένα boost στις πωλήσεις της εφαρμογής.Η απάντησή του ήταν σήμερα :

Nope I will make a post that will allow users to use this trick for free as we don't want to earn money for things that users are forced to pay for.

 

Τι να πεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Και σεμνός λοιπόν ο φίλος.Στην ιατρική το πρόβλημα είναι η διάγνωση.Την θεραπεία την διαβάζει ο καθένας σε ένα βιβλίο ή στο internet.To πρόβλημα σε εμένα αφορούσε μείωση της φωτεινότητας στο τηλέφωνο χωρίς υψηλές θερμοκρασίες.Ελπίζω βέβαια να μην έχουμε εκρήξεις στις παραλίες και γελάει ο κόσμος μαζί μας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να συμβει καμια εκρηξη , το πολυ πολυ να καει καμια οθονη. Αλλωστε το τηλεφωνο ειναι ρυθμισμενο σε υψηλες θερμοκρασιες να κοβει επιδοσεις και οταν φτασει στο αμην, να κλεινει για να αποφευχθουν θα χειροτερα.
Link to comment
Share on other sites

Το όριο που δίνει η Nvidia το ξέρει ο Rohit.Θα τον ρωτήσω αν γίνεται παράλληλα με το patch να λειτουργεί το όριο shutdown προς αποφυγή καψίματος.Πάντως και σήμερα που κάνω tests ( έχω ανοίξει wifi,gps και έχω βάλει το Sygic να κάνει επίδειξη διαδρομής) η φωτεινότητα δεν πέφτει από το 100%.Έχω βάλει και το κινητό δίπλα στο ανεμιστηράκι του laptop για να ζεσταίνεται ακόμα περισσότερο:lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχετε υποψιν καποια καστομ ρομ 4.2.2 με καλυτερες επιδοσεις απο την στοκ και καθολου bugs??
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Τι bugs βρήκες δηλαδή στη στοκ?

 

Δεν ειπα οτι βρικα bugs στην στοκ, απλα δεν θελω να εχει bugs η νεα

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πλέον είμαι και root!Πανεύκολη διαδικασία χάρη στον LEO για ακόμη μια φορά!

Τώρα όσο αφορά την jb που είχα γράψει σε παλιότερο ποστ,μετά από αρκετές μέρες συμβίωσης μαζί της την έφερα στα μέτρα μου.

Είχα θέμα με τον flash player αλλά κατέβασα τον Firefox γι'αυτή τη δουλειά που έχει και adblock plus addon και είμαι κομπλέ.Για κύριο browser εξακολουθώ να έχω τον opera classic.

Στο GPS τώρα,με ανοιχτά δεδομένα πιάνει αμέσως.Με κλειστά κλάφτα Χαράλαμπε!!!Και λέω...δεν το ψάχνω λίγο με κάνα app;

Και ξαφνικά...ΘΑΥΜΑ!!!Κατέβασα το GPS test και σώθηκα!Μιλάμε νομίζω ότι έχω άλλο κινητό!!!

Επισης να πω ότι με titanium αφέρεσα κάποια apps που δεν ήθελα και κατέβασα και το greenify που κάνει πολύ καλή δουλειά!

Αυτά...Πάντως προτείνω ανεπιφύλακτα για όποιον έχει θέμα με το GPS το GPS test!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι βρικα bugs στην στοκ, απλα δεν θελω να εχει bugs η νεα

 

Την zaiben την έχεις δοκιμάσει;

Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...