Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι περισσότερο υπαιτιότητα της Gameloft που τα παιχνίδια δεν είναι optimized και λιγότερα του Tegra3 επεξεργαστή που ευθύνεται για τα lags και ίσως αρκετή ευθύνη έχει και η LG που δεν έχει ρυθμίσει και πολύ καλά το λειτουργικό. Είχα παίξει το NOVA3 στο κινητό με Chainfire γιατί τότε ήμουν με ICS και είχα όλα τα εφέ και μόνο σε κάποια σημεία κάποια απειροελάχιστα lags. Στο Assphalt7 είχα τόσο πολλά lags που σταμάτησα να το παίζω. Στο Amazing Spiderman ακόμα περισσότερα. Σε εμένα ακόμα και το Shadowgun THD κολλούσε λίγες φορές σε αντίθεση με το HOX που είχα αμέσως πριν και είχε και αυτό τον Tegra3 επεξεργαστή. Σαν μέτρο σύγκρισης σου λέω ότι με το κινητό που έχω τώρα, το OPPO Find5 δεν υπάρχει κανένα lag στα παιχνίδια που σου αναφέρω και απλά δεν έχω τη δυνατότητα να παίζω τα tegra-specific παιχνίδια αλλά δεν πειράζει. Αν πάντως εσύ στη δικιά σου περίπτωση παρατηρήσεις πολλά lags σε παιχνίδια, σου προτείνω να πας κατευθείαν σε custom kernel γιατί παρατηρώ ότι γίνεται καλή δουλειά στο XDA.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι περισσότερο υπαιτιότητα της Gameloft που τα παιχνίδια δεν είναι optimized και λιγότερα του Tegra3 επεξεργαστή που ευθύνεται για τα lags και ίσως αρκετή ευθύνη έχει και η LG που δεν έχει ρυθμίσει και πολύ καλά το λειτουργικό. Είχα παίξει το NOVA3 στο κινητό με Chainfire γιατί τότε ήμουν με ICS και είχα όλα τα εφέ και μόνο σε κάποια σημεία κάποια απειροελάχιστα lags. Στο Assphalt7 είχα τόσο πολλά lags που σταμάτησα να το παίζω. Στο Amazing Spiderman ακόμα περισσότερα. Σε εμένα ακόμα και το Shadowgun THD κολλούσε λίγες φορές σε αντίθεση με το HOX που είχα αμέσως πριν και είχε και αυτό τον Tegra3 επεξεργαστή. Σαν μέτρο σύγκρισης σου λέω ότι με το κινητό που έχω τώρα, το OPPO Find5 δεν υπάρχει κανένα lag στα παιχνίδια που σου αναφέρω και απλά δεν έχω τη δυνατότητα να παίζω τα tegra-specific παιχνίδια αλλά δεν πειράζει. Αν πάντως εσύ στη δικιά σου περίπτωση παρατηρήσεις πολλά lags σε παιχνίδια, σου προτείνω να πας κατευθείαν σε custom kernel γιατί παρατηρώ ότι γίνεται καλή δουλειά στο XDA.

 

Οπως το κοβω φιλε μου και εγω μαλλον για custom rom με βλεπω ωστε να μου παιζουν ολα τα παιχνιδια νερακι μιας και εκει στην lg ειναι λιγο οτι να ναι στο θεμα αναβαθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου εχουν σπασει τα νευρα με τα redraws του stock launcher εχετε καποιον να μου προτεινεται;;αν γνται τα στοκ widget na τα υποστηριζει;; π.χ θελω το widget αγαπημενες επαφες με βολευει απιστευτα αλλα παρατηρω οτι δεν μπορω να βρω αντιστοιχα widgets με τον στοκ.εχω δοκιμασει επισης να περασω το script supercharger v6 που βελτιωνει τη διαχειρηση της ραμ κ δεν παρατηρειται το παραμικρο lag αλλα δεν εχω pc στο εξωχικο μου κ το λαπτοπ μου καηκε,μηπως κανεις εχει δοκιμασει το συγκεκριμενο script στην συσκευη μας;; Edited by Nickozzz
Link to comment
Share on other sites

1)Δεν ξέρω launcher που να υποστηρίζει stock widgets.Ο Nova Prime είναι για μένα και για την πλειοψηφία των χρηστών εδώ στο myphone αλλά και στο Google Play o καλύτερος launcher γιατί είναι ελαφρύς με πολλές επιλογές και δίχως προβλήματα.

 

2)Για τις επαφές χρησιμοποιώ ένα widget που λέγεται Contact Widget ( https://play.google.com/store/apps/details?id=lcc.simplewidgets ) και το οποίο έχει ένα αρνητικό και δυο μεγάλα θετικά : Το αρνητικό είναι ότι αφορά μια επαφή οπότε δημιουργείς ένα για κάθε επαφή ( δεν τρώει μνήμη ωστόσο αλλά χρόνο μέχρι να βγάλεις πχ και τις 16 επαφές ).Δεν ξέρω αν η Pro έκδοση του προσφέρει widgets με περισσότερες επαφές.Το θετικό είναι ότι έχει πολλές επιλογές dial ( εγώ χρησιμοποιώ το Quick dialer που δεν λαγκάρει σαν το default stock widget επαφών).Το άλλο θετικό είναι ότι κάνεις όσο resize θέλεις την κάθε επαφή σου.Δεν το αλλάζω με τίποτα αυτό το widget.

 

3)Aν σου αρέσουν τα animations του stock καιρού να ξέρεις ότι το Beweather ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bellshare.beweatherfree&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5iZWxsc2hhcmUuYmV3ZWF0aGVyZnJlZSJd )έχει ακόμα πιο όμορφα animations.

 

4) Για σημειώσεις θεωρώ πολύ καλό το ColorNote https://play.google.com/store/apps/details?id=com.socialnmobile.dictapps.notepad.color.note&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zb2NpYWxubW9iaWxlLmRpY3RhcHBzLm5vdGVwYWQuY29sb3Iubm90ZSJd

 

5) Για το script που λες δεν έχω ιδέα και δεν έχω ασχοληθεί γιατί δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τη RAM.

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν ξέρω launcher που να υποστηρίζει stock widgets.Ο Nova Prime είναι για μένα και για την πλειοψηφία των χρηστών εδώ στο myphone αλλά και στο Google Play o καλύτερος launcher γιατί είναι ελαφρύς με πολλές επιλογές και δίχως προβλήματα.

 

2)Για τις επαφές χρησιμοποιώ ένα widget που λέγεται Contact Widget ( https://play.google.com/store/apps/details?id=lcc.simplewidgets ) και το οποίο έχει ένα αρνητικό και δυο μεγάλα θετικά : Το αρνητικό είναι ότι αφορά μια επαφή οπότε δημιουργείς ένα για κάθε επαφή ( δεν τρώει μνήμη ωστόσο αλλά χρόνο μέχρι να βγάλεις πχ και τις 16 επαφές ).Δεν ξέρω αν η Pro έκδοση του προσφέρει widgets με περισσότερες επαφές.Το θετικό είναι ότι έχει πολλές επιλογές dial ( εγώ χρησιμοποιώ το Quick dialer που δεν λαγκάρει σαν το default stock widget επαφών).Το άλλο θετικό είναι ότι κάνεις όσο resize θέλεις την κάθε επαφή σου.Δεν το αλλάζω με τίποτα αυτό το widget.

 

3)Aν σου αρέσουν τα animations του stock καιρού να ξέρεις ότι το Beweather ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bellshare.beweatherfree&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5iZWxsc2hhcmUuYmV3ZWF0aGVyZnJlZSJd )έχει ακόμα πιο όμορφα animations.

 

4) Για σημειώσεις θεωρώ πολύ καλό το ColorNote https://play.google.com/store/apps/details?id=com.socialnmobile.dictapps.notepad.color.note&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zb2NpYWxubW9iaWxlLmRpY3RhcHBzLm5vdGVwYWQuY29sb3Iubm90ZSJd

 

5) Για το script που λες δεν έχω ιδέα και δεν έχω ασχοληθεί γιατί δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τη RAM.

Εγω το script θελω να υο βαλω για να σταματησουν τα redraws τοθ στοκ..τωρα αν δεν κανει με αλλο launcher redraws ακομα καλυτερα..γτ δεν ειναι κ ωραιο να παταω το home κ να ειμαι αναγκασμενος να περιμενω 10 sec μεχρι να σοβαρευτει το κινητο,οπως κ οταν γνται μια εγκατασταση καποιας εφαρμογης απο το μαρκετ..αυτα ειναι τα 2 θεματα που εχω ερθει αντιμευωπος..κατα τα αλλα πεταει η συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο. Πως γίνεται βρε παιδιά γρήγορο restore έτσι ώστε να διαγράφουν όλα τα προσωπικά μου στοιχεία από μέσα; Πρέπει να το δώσω το πρωί και δεν έχω χρόνο να βάζω rom από την αρχή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο. Πως γίνεται βρε παιδιά γρήγορο restore έτσι ώστε να διαγράφουν όλα τα προσωπικά μου στοιχεία από μέσα; Πρέπει να το δώσω το πρωί και δεν έχω χρόνο να βάζω rom από την αρχή.

Ευχαριστώ.

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις και κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Με αυτό τον τρόπο θα επαναφέρεις το κινητό σου στην αρχή του κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις και κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Με αυτό τον τρόπο θα επαναφέρεις το κινητό σου στην αρχή του κατάσταση.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

γτ δεν ειναι κ ωραιο να παταω το home κ να ειμαι αναγκασμενος να περιμενω 10 sec μεχρι να σοβαρευτει το κινητο,οπως κ οταν γνται μια εγκατασταση καποιας εφαρμογης απο το μαρκετ..αυτα ειναι τα 2 θεματα που εχω ερθει αντιμευωπος..κατα τα αλλα πεταει η συσκευη.

 

Μην ανησυχείς, όταν θα βάλεις άλλον launcher δεν θα έχεις τέτοια θέματα.:)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, όταν θα βάλεις άλλον launcher δεν θα έχεις τέτοια θέματα.:)

 

Να 'σαι καλα φιλε..εβαλα τον nova "παιζω" με το home button πλεον..τι βλακας που καθομουν με τον στοκ..εκανα ενα προχειρο ψαξιμο..οι μονες συσκευες χωρις προβληματα σε στοκ launcher ειναι το s4 k το nexus 4..ο nova εχει οτι ακριβως ηθελα.τα widget εφαγα λιγη ωρα αλλα τα βρηκα..ευχαριστω φιλε κ παλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας περασει απο σχεδον ολους τους launchers , πιο πολυ απο ολους με βολεψε ο next 3D.Μεταμορφωνει την συσκευη (κινητο + ταμπλετ) αρκετα ελαφρυς και πολυ παραμετροποιησιμος.Δε μιλαω φυσικα να δωσει κανεις τα 12+ € που ζηταει αλλα τα πηγαινε πολυ καλα.Επισης για καποιον που δεν πολυ ασχολειται με widgets , συστηνω τον smart launcher.Παναλφρος, λιτος χωρις πολλα πολλα αλλα την κανει αψογα την δουλεια του , τον δουλευω στο νεξους και μια χαρα με εχει βολεψει που μου δινει 4 συντομευσεις και κατηγοριοποιει τις εφαρμογες πολυ ευστοχα.
Link to comment
Share on other sites

παιδες εγω σας χαιρετω χτες εδωσα το 4χ και μαλλον θα κινηθω προς καποιο εκ των lumia 920, 820...

σας ευχαριστω για την παρεα τοσο καιρο και τις αμεσες απαντησεις σας και οπως οφειλουμε να κανουμε ολοι ευχαριστω ιδιαιτερως τον Leolipop για την προσφορα του οσον αφορα το συγκεκριμενο κινητο

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Mακαρι να σε καλυψουν τα windows γιατι αρκετοι εκαναν αμαν και πως να φυγουν απο αυτα + οτι δεν διαβαζω και τις καλυτερες κριτικες για την ενεργειακη τους αποδοση.

Καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το κινητο εδω και 2 εβδομαδες περιπου και ολα μια χαρα... απο εχθες ομως εχω θεμα με τον αισθητηρα αποστασης... πραγματοποιω μια κληση κλεινει η οθονη οταν το πλησιαζω στο αυτι μου αλλα οταν το απομακρυνω παραμενη μια μαυρη οθονη και δεν μπορω να κανω απολυτος τιποτα.. ουτε με το πληκτρο power ουτε με τα πληκτρα της εντασης... τι μπορει να συμβαινει? υπαρχει καποια ρυθμιση?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το κινητο εδω και 2 εβδομαδες περιπου και ολα μια χαρα... απο εχθες ομως εχω θεμα με τον αισθητηρα αποστασης... πραγματοποιω μια κληση κλεινει η οθονη οταν το πλησιαζω στο αυτι μου αλλα οταν το απομακρυνω παραμενη μια μαυρη οθονη και δεν μπορω να κανω απολυτος τιποτα.. ουτε με το πληκτρο power ουτε με τα πληκτρα της εντασης... τι μπορει να συμβαινει? υπαρχει καποια ρυθμιση?

 

Μηπως εβαλες κανενα πραστατευτικο οθονης που σκεπαζει τον αισθητηρα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να απορυθμιστηκε.Μπες κρυφό μενού πατώντας στο τηλέφωνο 3845#*880# και μετά σε αυτό που θα βγάλει διάλεξε την πρώτη επιλογή και μετά την τρίτη και μετά βρες την επιλογή που λέει proximity test και από εκεί πιάτα calibrate.
Link to comment
Share on other sites

Mακαρι να σε καλυψουν τα windows γιατι αρκετοι εκαναν αμαν και πως να φυγουν απο αυτα + οτι δεν διαβαζω και τις καλυτερες κριτικες για την ενεργειακη τους αποδοση.

Καλη τυχη.

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Ισως, αλλα ξερω πως δεν μπορω αλλο το αντροιντ, το βαρεθηκα εντελως..

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αλλά ξέρεις τι λένε....Δεν εκτιμάς αυτό που έχεις μέχρι να το χάσεις.

 

Ξεκινησα με htc hero, εφυγε γρηγορα-γρηγορα για Ν8... μετα ειχα SE NeoV.. εφυγε ταχυστα στους 3 μηνες για Ν9..

μετα ειχα το LG... ηταν μακραν το πιο απολαυστικο απο ολα, αλλα... δεν μου παει το android, βαρυ και παραμετροποιησιμο σε σημειο να κουραζει (εμενα τουλαχιστον)...

νομιζω ηταν η 3η και φαρμακερη

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να απορυθμιστηκε.Μπες κρυφό μενού πατώντας στο τηλέφωνο 3845#*880# και μετά σε αυτό που θα βγάλει διάλεξε την πρώτη επιλογή και μετά την τρίτη και μετά βρες την επιλογή που λέει proximity test και από εκεί πιάτα calibrate.

 

leolipop εισαι φοβερος αυτο εκανα και ολα μια χαρα....:):) μπραβο σου.. εισαι απαιχτος....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ημουν σιγουρος οτι το θυμομουν καλα αλλα ευτυχως επεσα μεσα γιατι το εχω αναφερει αλλες 3 φορες εδω αλλα αντε να ψαξω να βρω εκεινο το ποστ...

Τελος καλο ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδες εγω σας χαιρετω χτες εδωσα το 4χ και μαλλον θα κινηθω προς καποιο εκ των lumia 920, 820...

 

Θα κάνω ένα VS μεταξύ 920 και Ο4Χ ( το 820 είναι υποβάθμιση σε σχέση με το 4Χ οπότε δεν το συγκρίνω καν )

 

Διαστάσεις : 4Χ μιας και είναι σαφώς λεπτότερο

Βάρος : 4Χ μιας και είναι σαφώς ελαφρύτερο

Ποιότητα κατασκευής : 920 κι ας είναι πολύ καλή και η κατασκευή του 4Χ

Οθόνη για κάποιον που θέλει κορεσμένα χρώματα : 920

Οθόνη για κάποιον που θέλει φυσικά χρώματα : 4Χ

Οθόνη για κάποιον που θέλει να μη στραβώνεται σε φως ημέρας : 4Χ

Ποιότητα τζαμιού : 920

Εξωτερική κάρτα : 4Χ

Εσωτερικός χώρος : 920

RAM : Ισοπαλία

CPU και GPU : Στη δύναμη 4Χ αλλά με κάποιες ασυμβατότητες με κάποια παιχνίδια λόγω Tegra.

Ραδιόφωνο : 4Χ γιατί διαθέτει

Κάμερα : 920

GPS : 920

Μπαταρία : Φαντάζομαι το 920

Εφαρμογές marketplace :4X με διαφορά

Παραμετροποίηση : 4Χ

Λειτουργία λογισμικού : Ισοπαλία γιατί πιστεύω πως το 920 θα είναι εξίσου smooth και αλαγκάριστο σαν το 4Χ

Υποστήριξη : Δεν έχω ιδέα πόσες αναβαθμίσεις δίνονται στις ναυαρχίδες των windows.Πάντως δεν νομίζω να πάει πάνω από 8.1 δλδ να πάρει μία αναβάθμιση.

 

Όποιο κινητό κι αν διαλέξεις , καλές αγορές σου εύχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

@agrimis, @ipred

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας. Η αναζήτηση ολοκληρώθηκε και η επιλογή είναι τελικά το ..Optimus 4x! :clap:

Εύκολα!

Η αποστολή μου ολοκληρώθηκε. Από αύριο η αδερφή μου θα το έχει στα χέρια της.

Και μπορεί -που και που- να σας επισκέπτομαι να κάνω καμία ερωτησούλα, αν χρειαστεί.

Ευχαριστώ και πάλι. Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσαμε κουβέντα για windows vs android να παραθέσω ένα ενδιαφέρον βιντεο

Το βασικό συμπέρασμα είναι ότι πράγματα που με το android τα θεωρούμε δεδομένα και πανεύκολα να πραγματοποιηθούν, σε w8 μπορεί να μην γίνονται καν...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...