Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

mobrol αφορητα τα windows.Το μοναδικο τηλεφωνο που πουλησα στο 15ημερο και χρησιμοποιω smartphone απο την εποχη qtek με windows προ 7ετιας.Οτι ειπε ο φιλος παραπανω.Αυτο που στο Android που βαρεθηκες θεωρειτε δεδομενο δεν υπαρχει στα windows.Δεν ειναι τυχαιο που δεν τραβανε.Τουλαχιστον παρε το φθηνοτερο.Λεωνιδα δεν εγκαταλειπεις το θεμα παρα την ξαφνικη μεταναστευση σου στη χωρα των tablet.Απο τηλεφωνο περιμενεις το lg pro 2 φανταζομαι.Το off topic ας μου συγχωρεθει ομως αναφερομαι σε δυο απο τα καλυτερα παιδια του θεματος με τεραστια διαθεση για βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε ποτε δεν ημουν και δε θα μαι σε θεση να παρω κατι απο το πανω ραφι...Βασικα αναμενω την ελευση στην χωρα του G2 μηπως κατρακυλησει ακομα πιο γρηγορα το G (ποσο ακομα ; ) και φυσικα να το αναζητησω απο 2ο χερι...και ολα αυτα αν μπορεσω καποια στιγμη γιατι την πεμπτη μου εκοψαν το ρευμα και ετρεχα για διακανονισμο και εχω και 2 τραπεζες να με παιρνουν καθε μερα σπιτι...

 

Για να κλεισω , μακαρι να ερθει στα χερια μου το G , χωρις να ξεγραφω ξανα το 4Χ μιας και κανεις δεν ξερει που θα σταματησει η δικη του κατρακυλα...Δεν αντεxω αλλο το smart 2 !

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μάλλον θα το πουλησω παιδιά ,οποίος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm

 

Και εσυ μια μερα πριν δεν μορεσες να το αποφασισεις ; :wacko:

Λοιπον με μια καθηστεριση κοντα 2 μηνων :p η παραγγελια εφυγε χτες και αναμενω .

Θα μπω και εγω στην παρεα και θα ρωταω μαλλον πολλα, πρωτο σμαρτ, μιας και δεν με απασχολισαν ποτε τα κινητα περα απο κλησεις και μνμ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ποτε δεν ημουν και δε θα μαι σε θεση να παρω κατι απο το πανω ραφι...Βασικα αναμενω την ελευση στην χωρα του G2 μηπως κατρακυλησει ακομα πιο γρηγορα το G (ποσο ακομα ; ) και φυσικα να το αναζητησω απο 2ο χερι...και ολα αυτα αν μπορεσω καποια στιγμη γιατι την πεμπτη μου εκοψαν το ρευμα και ετρεχα για διακανονισμο και εχω και 2 τραπεζες να με παιρνουν καθε μερα σπιτι...

 

Για να κλεισω , μακαρι να ερθει στα χερια μου το G , χωρις να ξεγραφω ξανα το 4Χ μιας και κανεις δεν ξερει που θα σταματησει η δικη του κατρακυλα...Δεν αντεxω αλλο το smart 2 !

:(:(:(:( λυπαμαι πολυ λεωνιδα.σου ευχομαι τα καλυτερα
Link to comment
Share on other sites

Πωω ρε παιδια θα αρχισω να μετανιωνω που το πηρα το κινητο.ο ενας το πουλαει ο αλλος το πουλαει αρχιζω να το σκευτομαι κ εγω,ακομα δεν το πηρα :P .θελω αν μπορει κανεις να μου πει καμια εφαρμογη που να υποσυχρονιζει τον επεξεργαστη οταν ας πουμε το βραδυ που θα κοιμηθω να εχει καποια επιλογη σαν eco mode και να μην καιει σχεδον καθολου μπαταρια.γνωριζει κανεις καμια τετοια εφαρμογη να με βοηθησει;
Link to comment
Share on other sites

Και εσυ μια μερα πριν δεν μορεσες να το αποφασισεις ; :wacko:

Λοιπον με μια καθηστεριση κοντα 2 μηνων :p η παραγγελια εφυγε χτες και αναμενω .

Θα μπω και εγω στην παρεα και θα ρωταω μαλλον πολλα, πρωτο σμαρτ, μιας και δεν με απασχολισαν ποτε τα κινητα περα απο κλησεις και μνμ :rolleyes:

 

Είδες???οπως και να ´χει καλό ριζικό φίλε μου!

 

@Nikozzz

 

Μην το βλέπεις έτσι,πολλοι από εμάς αλλάζουμε συχνά τηλέφωνα ,δεν σημαίνει ότι το τηλέφωνο είναι κακό,αλίμονο!

Link to comment
Share on other sites

Πωω ρε παιδια θα αρχισω να μετανιωνω που το πηρα το κινητο.ο ενας το πουλαει ο αλλος το πουλαει αρχιζω να το σκευτομαι κ εγω,ακομα δεν το πηρα :P .θελω αν μπορει κανεις να μου πει καμια εφαρμογη που να υποσυχρονιζει τον επεξεργαστη οταν ας πουμε το βραδυ που θα κοιμηθω να εχει καποια επιλογη σαν eco mode και να μην καιει σχεδον καθολου μπαταρια.γνωριζει κανεις καμια τετοια εφαρμογη να με βοηθησει;

 

Το τηλέφωνο σε αναμονή δεν καίει σχεδόν καθόλου μπαταρία (από 0% έως 2% το πολύ για το βράδυ).

Αν έχεις περισσότερο ψάξε ποια εφαρμογή/υπηρεσία στην τρώει.

Link to comment
Share on other sites

@aggmanos

Φιλε χθες το βραδυ το αφησα σε λειτουργια πτησης στο 82% κ το πρωι που σηκωθηκα ηταν στο 65%..μου εφαγε αρκετο κ δεν ξερω γιατι..γιαυτο ψαχνω να βρω κατι για εξοικονομηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ένα VS μεταξύ 920 και Ο4Χ ( το 820 είναι υποβάθμιση σε σχέση με το 4Χ οπότε δεν το συγκρίνω καν )

 

Φιλε ipred δεν ξερω ακομα για πιο παω, απο την μια με τρωει το 920 λογω σχεδιασης Ν9 (μεγαλος ερωτας) και αναλυσης οθονης

Απο την αλλη σκεφτομαι το 820 που ειναι και πιο φτηνο (πρωτο wp8 ειναι αυτο μην κλαιω τα λεφτα μου) και λιγοτερο μπαουλο αλλα με κρατανε η χαμηλη αναλυση και βασικοτερον η ελληψη gorilla glass..

ξερω ολα τα + που ειχε το 4Χ, απλα αποτι φαινεται δεν μου παει το αντροιντ. Πως να το πω, ειναι τοοοοοσο παραμετροποιησημο που με κανει να κουραζομαι ωρες ωρες.

επισης οι 4,7'' μου φανηκαν πολλες, εδω και 3 μερες ειμαι με ενα blackberry Z10 (πολυ ωραιο και καλο τηλεφωνο, συνδυασμος Iphone & Νοκια Ν9) με 4,2'' και μου φαινεται πολυ καλυτερα σε μεγεθος οθονης.

Οσο για μπαταρια 4Χ και 920 ειναι στα ιδια επιπεδα απο οσο ξερω

 

mobrol αφορητα τα windows.Το μοναδικο τηλεφωνο που πουλησα στο 15ημερο και χρησιμοποιω smartphone απο την εποχη qtek με windows προ 7ετιας.Οτι ειπε ο φιλος παραπανω.Αυτο που στο Android που βαρεθηκες θεωρειτε δεδομενο δεν υπαρχει στα windows.Δεν ειναι τυχαιο που δεν τραβανε.Τουλαχιστον παρε το φθηνοτερο.Λεωνιδα δεν εγκαταλειπεις το θεμα παρα την ξαφνικη μεταναστευση σου στη χωρα των tablet.Απο τηλεφωνο περιμενεις το lg pro 2 φανταζομαι.Το off topic ας μου συγχωρεθει ομως αναφερομαι σε δυο απο τα καλυτερα παιδια του θεματος με τεραστια διαθεση για βοηθεια

 

Ευχαριστω πολυ για κατα καλα σου λογια :)

Ελαβα τοση βοηθεια απο εσας εδω μεσα που θα ηταν παραλογο να μην ειχα τετοια διαθεση που λες!

Το 4Χ για μενα ειναι η καλυτερη υλοποιηση αντροιντ για τα χρηματα του και τις δυνατοτητες του!

Αν επρεπε να παρω ξανα αντροιντ, ειλικρινα το ιδιο θα επαιρνα (καλα, ισως σκεφτομουν λιγο περισσοτερο το G μιας και ξεφτιλιστικε η τιμη του :p)...

 

@aggmanos

Φιλε χθες το βραδυ το αφησα σε λειτουργια πτησης στο 82% κ το πρωι που σηκωθηκα ηταν στο 65%..μου εφαγε αρκετο κ δεν ξερω γιατι..γιαυτο ψαχνω να βρω κατι για εξοικονομηση.

 

 

xmm_baseband_power wakelock μου μυριζει..

αμα σου ξαναγινει κανε αυτο που θα σου προτεινω και σε βεβαιωνω οτι δεν θα ξαναεχεις θεμα

Επανεκκινηση μετα απο καθε φορα που το αποσυνδεεις απο καθε πηγη τροοφοδοσιας. Η απλα δοκιμασε αλλον κερνελ μεχρι να στο ξανακανει :p

Υπο κανονικες συνθηκες στον υπνο πρεπει να χανεις 0-4% αμα ειχεις κλειστα bt, wifi, data, gps, nfc

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, οπως εχω αναφερει και παλαιοτερα εχω το Ο4Χ root και θα ηθελα να απεγκαταστησω τις παρακατω εφαρμογες ετσι ωστε να απελευθερωσω περισοτερη μνημη και να κανω οσο γινεται ποιο ελαφρυ το τηλεφωνο. Χρησιμοποιω τον ES File Explorer. Μπορει να μου πει καποιος αν ειναι ασφαλες να τις απεγκαταστησω μιας και δεν κατεχω το θεμα και το τελευταιο που θελω ειναι να δημιουργηθει προβλημα στο τηλεφωνο? Ευχαριστω.

 

ΑΑΤ

com.google.android.voicesearch

DmfAdmin

PicasaUploader

Talk Back

Μουσικη (και να βρω στο Μαρκετ κατι καλυτερο)

Φωνητικη Εγγραφή

Home Theme

Key Chain

On screen Phone

Remote support service

Smart log service

Link to comment
Share on other sites

@mobrol

Κοιτα να δεις εγω να κανω ρεσταρτ οκ αλλα τωρα τον κερνελ δεν ξερω για ποιο λογο..αν εβρισκα τ μου τρωει μπαταρια καλο θα ηταν.με επαναφορα εργοστασιακων λες να φτιαξει;;

Link to comment
Share on other sites

@mobrol

Κοιτα να δεις εγω να κανω ρεσταρτ οκ αλλα τωρα τον κερνελ δεν ξερω για ποιο λογο..αν εβρισκα τ μου τρωει μπαταρια καλο θα ηταν.με επαναφορα εργοστασιακων λες να φτιαξει;;

 

γιατι αν ειναι αυτο που νομιζω τοτε ειναι θεμα συνεργασιας hardware-kernel..

οπως και να εχει με ρεσταρτ δεν θα εχεις θεμα (αν προκειται για αυτο που ανεφερα)..

αλλιως δες αν φταιει καμια εφαρμογη

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

@Mobrol ok τότε πάσο γιατί εγώ ζητώ το ακριβώς αντίθετο, δλδ όσο το δυνατό μεγαλύτερη παραμετροποίηση.Για το design του 920 συμφωνώ μαζί σου,μου αρέσει και μένα αλλά με ενοχλεί το πάχος του.Το 820 μπορεί να σε βολεύει περισσότερο στο χέρι αλλά κρίμα είναι να πας σε 480Χ800 με λίγα ppi.

 

@Νickozzz το ίδιο πρόβλημα με σένα είχε ο frast και νομίζω ότι όταν το πήγε στο service του διορθώθηκε το θέμα με τα wakelocks.Στείλε του κανένα pm αν δεν παρακολουθεί το θέμα.Επειδή δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα δεν έχω ασχοληθεί με τι το προκαλεί.Aν κάνεις factory reset και σταματήσει τότε θα σημαίνει ότι θα ευθύνεται εφαρμογή από το Play.

Link to comment
Share on other sites

@Mobrol ok τότε πάσο γιατί εγώ ζητώ το ακριβώς αντίθετο, δλδ όσο το δυνατό μεγαλύτερη παραμετροποίηση.Για το design του 920 συμφωνώ μαζί σου,μου αρέσει και μένα αλλά με ενοχλεί το πάχος του.Το 820 μπορεί να σε βολεύει περισσότερο στο χέρι αλλά κρίμα είναι να πας σε 480Χ800 με λίγα ppi.

 

@Νickozzz το ίδιο πρόβλημα με σένα είχε ο frast και νομίζω ότι όταν το πήγε στο service του διορθώθηκε το θέμα με τα wakelocks.Στείλε του κανένα pm αν δεν παρακολουθεί το θέμα.Επειδή δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα δεν έχω ασχοληθεί με τι το προκαλεί.Aν κάνεις factory reset και σταματήσει τότε θα σημαίνει ότι θα ευθύνεται εφαρμογή από το Play.

 

Το τελευταιο που θελω ειναι να τρεχω στα σερβις την τυχη μου..εχω ηδη ενα χαλασμενο λαπτοπ κ περιμενω ανταλλακτικο απο αγγλια,αν ειναι τωρα*να τρεχω κ το κινητο αυτο μου ελειπε τωρα..εγω να κανω factory reset αλλα με το ροοτ κ τον unlock bootloader τι γνται;;ειχα περασει και μια εφαρμογη(battery calibration) κ ενω πρεπει να κανω το calibratiοn της μπαταριας μετα απο νεα ρομ ή η απo factory reset εγω το εκανα 2 φορες (καταλαθος)κ διαβασα οτι δεν επρεπε..παιζει να μου εχει κανει θεμα η εφαρμογη αυτη;;

Link to comment
Share on other sites

μερικα στατιστικα απο τη μπαταρια μου, ολα ανοιχτα ΒΤ,WIFI,data κλπ, δεν ειμαι ρουτ δεν εχω περασει CWM, ολα στοκ μανισια

 

Εχω 4 λογαριασμους σε συγχρονισμο, google,weather,linkedin,skype

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

παιδες εγω σας χαιρετω χτες εδωσα το 4χ και μαλλον θα κινηθω προς καποιο εκ των lumia 920, 820...

σας ευχαριστω για την παρεα τοσο καιρο και τις αμεσες απαντησεις σας και οπως οφειλουμε να κανουμε ολοι ευχαριστω ιδιαιτερως τον Leolipop για την προσφορα του οσον αφορα το συγκεκριμενο κινητο

 

μλκια θα κανεις, πηγα και ηρθα απο wp8, θα πεταξεις λεφτα απο το παραθυρο...ειναι πολυ ανωριμα, και η Μ$ δεν βλεπω και καμμια ιδιαιτερη τρελα να τα υποστηριξει, μιλαμε για bugs που δεν εχουν αγγιχτει καν απο την ημερα που τα πρωτοκυκλοφορησανε

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εδώ και δυο μέρες αγόρασα το 4X HD αφού άλλαξα απο το One S και έχω ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ να στείλω SMS ενώ μπορώ να κάνω κλήση κανονικά; τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εδώ και δυο μέρες αγόρασα το 4X HD αφού άλλαξα απο το One S και έχω ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ να στείλω SMS ενώ μπορώ να κάνω κλήση κανονικά; τι φταίει;

 

Αυτό μου είχε συμβεί και εμένα και το έλυσα χρησιμοποιώντας άλλη εφαρμογή για SMS, πχ Go SMS, αλλά προτείνω Sliding Messaging Pro που έχει και πολύ περισσότερες δυνατότητες από την αντίστοιχη μαμίσια εφαρμογή. Αν δεν θέλεις αυτήν την προσωρινή λύση ή έχεις το χρόνο κάνε του φορμάτ και θα στρώσει νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω που μενεις αλλα θεσσαλονικη με κοσμοτε ειχαμε καποια θεματακια που δεν μπορουσε να στειλει και ενα galaxy που εχω...μπορει να φταιει και αυτο
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

@Mobrol ok τότε πάσο γιατί εγώ ζητώ το ακριβώς αντίθετο, δλδ όσο το δυνατό μεγαλύτερη παραμετροποίηση.Για το design του 920 συμφωνώ μαζί σου,μου αρέσει και μένα αλλά με ενοχλεί το πάχος του.Το 820 μπορεί να σε βολεύει περισσότερο στο χέρι αλλά κρίμα είναι να πας σε 480Χ800 με λίγα ppi.

 

@Νickozzz το ίδιο πρόβλημα με σένα είχε ο frast και νομίζω ότι όταν το πήγε στο service του διορθώθηκε το θέμα με τα wakelocks.Στείλε του κανένα pm αν δεν παρακολουθεί το θέμα.Επειδή δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα δεν έχω ασχοληθεί με τι το προκαλεί.Aν κάνεις factory reset και σταματήσει τότε θα σημαίνει ότι θα ευθύνεται εφαρμογή από το Play.

 

@ea6gke, @ipred

προσωπικα οσον αφορα τα λειτουργικα ειμαι λιγο του διαφορετικου (και στο pc ubuntu εχω μαζι με windows)..

εχω δωσει αντροιντ για συμπιαν, μετα εδωσα android για meego, τωρα ξαναεδωσα android και ειμαι με BlackBerryOS 10 και μαλλον απο αυριο με wp8...

μονο IOS δεν προκειται με τιποτα να παρω (προς το παρον)

εχω κανει την ερευνα μου και με τραβαει το wp8 αλλα μονο σε νοκια!

 

@Nikozzzz

δεν νομιζω οτι ειναι θεμα που θελει σερβις..

το εχουν ολα οσα εχουν tegra3 (4X, HTC one X, Nexus 7)... απλα καποια στιγμη σαν να κρασαρει η επικοινωνια του αντροιντ με τον tegra 3 και να οδηγει σε υπαρκαταναλωση οταν ειναι ωρες σε αχρηστια..

αυτη η στιγμη ειναι ειτε αργα ειτε γρηγορα...

θα γινει ομως και ειναι σιγουρο..

μπορω να σου αναλυσω κατεβατα για το θεμα αυτο, το εχω ψαξει απειρα και εχω πειραματιστει και απειρα..

100% επιτυχια εχει η επανεκκινηση μετα απο καθε αποσυνδεση με την οποιαδηποτε τροφοδοσια (ειτε αυτο λεγεται φορτιστης ειτε συνδεση στο pc)

Edited by mobrol
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

μλκια θα κανεις, πηγα και ηρθα απο wp8, θα πεταξεις λεφτα απο το παραθυρο...ειναι πολυ ανωριμα, και η Μ$ δεν βλεπω και καμμια ιδιαιτερη τρελα να τα υποστηριξει, μιλαμε για bugs που δεν εχουν αγγιχτει καν απο την ημερα που τα πρωτοκυκλοφορησανε

 

Αυτό ακριβώς. Και εγώ ήθελα να δοκιμάσω WP, δοκίμασα δεν πείστηκα. Πολλές ελείψεις. Μακάρι να βελτιωθούν αλλά προς το παρόν ρίχνω άκυρο στο λειτουργικό.

Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο εφιαξε απο οτι ειδα.το αφησα τ βραδυ στο 49% κ ξυπνησα κ ηταν εκει..ευτυχως θελω να πιστευω οτι γλιτωσα το σερβις..διεγραψα καποιους φακελους που σχετιζοταν με εφαρμογες που εβαλα εγω για την μπαταρια (battery calibration)καο επισης ειχα θεμα με το set cpu root v2.2 που μου κολλουσε το κινητο αρκευα συχνα..μετα απο αυτες τις ενεργειες ειδα οτι το κινητο στην αναμονη δεν εχασε ουτε 1%.

 

Υ.Γ: να επισημανω οτι εκανα reboot μολις τελειωσε η φορτιση.Σας ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

(Χαιρετώ ώς νέος χρήστης, και θα ήθελα κάποια βοήθεια για να περάσω ''σωστά το J.B. sto Ρ880 μου.)

 

Πέρασα στο κιν μου (ενώ ήταν ''μαμα'' με V10H - 4.0.3 και 2.69 Kernel) το J.B. - μεσω pc κ του λειτουργικού της Lg - support, όπου Βρήκε το ν20Α - το πέρασε κ δουλευε κανονικά - εκτός του ότι έσερνε απίστευτα!!!!

Το επανεφερα σε 4.0.3 (IC).

 

Υπάρχει άλλος τρόπος για να μην σέρνει?

Thanks,

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...