Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...Οσον αφορα την φορτιση μπορει καποιος απο τους κατοχους του ace 2 να μου πει αν ειναι φυσιολογικο να χρειαζεται κοντα στις 3 ωρες για πληρη φορτιση....???

 

Δεν είμαι κάτοχος της συσκευής (την περιμένω),αλλά η 3ωρη φόρτιση μου φαίνεται φυσιολογική για μπαταρία των 1500mha.

To S2 που έχω (1650mha) κάνει αντίστοιχα κάπου τόσο για να φορτίσει.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ.

Στο ίδιο θέμα, τι γίνεται με την εγγύηση ενός τέτοιου ευρωπαϊκού κινητού; Αν πάθει κάτι, ποιος το αναλαμβάνει;

 

Ευτυχώς δεν μου έχει τύχει κάτι για να χρειαστώ σέρβις. Ο γενικός κανόνας είναι ότι αν έχει συσκευή για την ευρωπαϊκή αγορά σε καλύπτει η ελληνική αντιπροσωπεία αλλά εδώ στο ελλάντα μας όλα είναι σχετικά. Για αρχή το πας στο κατάστημα και βλέπεις, μπορεί να σε παραπέμψουν κατευθείαν στην αντιπροσωπεία ή το πας εσύ εκεί κατευθείαν. Ολα είναι σχετικά κατ΄εμέ, που θα πέσεις και αν θέλουν να σε εξυπηρετήσουν. Βέβαια και με τα ελληνικά υπάρχει ταλαιπωρία. Αυτά από αυτά που διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι κάτοχος της συσκευής (την περιμένω),αλλά η 3ωρη φόρτιση μου φαίνεται φυσιολογική για μπαταρία των 1500mha.

To S2 που έχω (1650mha) κάνει αντίστοιχα κάπου τόσο για να φορτίσει.

 

Οκ λοιπον...Πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο και δεν ειχε τυχει ν'ακουσω και κατι παρομοιο.Σ'ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Έχω εδώ και αρκετές μέρες το ace 2 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος (για smartphone). Πριν είχα το xperia x8 (rooted, 748mhz, custom kernel 2.3) οπότε δεν ξέρω αν είμαι και πολύ αντικειμενικός αφού όποια συσκευή και να έπαιρνα θα ήταν καλύτερη…  . 1. Το μενού (touch wiz 4) το βρήκα πολύ εύκολο και λειτουργικό παρόλο που πριν είχα το launcher pro.

2.Το μόνο ελάττωμα που βρήκα στην οθόνη είναι ότι κάτω από τον ήλιο σε πλήρη φωτεινότητα είναι λίγο «δυσανάγνωστη…» .Προσωπικά πιστεύω πως έχει gorilla glass ή τουλάχιστον κάτι σχετικό γιατί προσπάθησα να το γδάρω με κλειδί στην πάνω γωνία (όχι στην οθονη!) και δεν έκανε γρατζουνιά (do not try this at home!).

3.Το περισσότερο που κατάφερα μέχρι τώρα να κρατήσω την μπαταρία είναι 34 ώρες με κανονική χρήση (3g, τηλέφωνο, ιντερνετ, παιχνίδια,). Το βράδυ το αφήνω γύρω στις 5 ώρες να φορτίζει κλειστώ και το πρωί ξεκινάει με 96%... (?)

4.Διαβάζω αρκετούς από εσάς που θέλετε να κάνετε overclock. Γιατι? Ότι και αν έχω δοκιμάσει δεν έχει δυσκολευτεί. Προς το παρόν καλά είναι στα 800mhz.

5.Τα λάθη της Samsung: 4gb εσωτερική μνήμη… έλεος ρε παιδιά! 768mb ram αλλά 555mb εκμεταλλεύσιμα… (?)

Υ.Γ. Γενικά έιμαι λίγο «φαν» της Sony αλλά στα ίδια λεφτά έπαιρνα το αντίστοιχο κινητό κινητό χωρίς led flash ή χωρίς μπροστινή κάμερα και σε κάθε περίπτωση υψηλότερο sar.

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι αρκετά καλό το TW.

2. Τα περισσότερα κινητά έχουν θέμα κάτω από τον ήλιο. Δεν νομίζω να έχει Gorilla Glass. Θα σου πρότεινα να βάλεις Screen Protector.

3. Πόση ώρα έχεις ανοικτή την οθόνη (εκεί είναι η μεγάλη κατανάλωση);

4. Σε πολλούς αρέσει να πειράζουν τα κινητά τους.

5. Άλλο ROM και άλλο RAM. Έχει εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο 4GB όπως λέει και RAM 768MB με διαθέσιμα τα 555ΜΒ επειδή τα υπόλοιπα δεσμεύονται από το λειτουργικό.

 

Γενικά η Samsung έχει από τα χαμηλότερα SAR.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Έχω εδώ και αρκετές μέρες το ace 2 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος (για smartphone). Πριν είχα το xperia x8 (rooted, 748mhz, custom kernel 2.3) οπότε δεν ξέρω αν είμαι και πολύ αντικειμενικός αφού όποια συσκευή και να έπαιρνα θα ήταν καλύτερη…  . 1. Το μενού (touch wiz 4) το βρήκα πολύ εύκολο και λειτουργικό παρόλο που πριν είχα το launcher pro.

2.Το μόνο ελάττωμα που βρήκα στην οθόνη είναι ότι κάτω από τον ήλιο σε πλήρη φωτεινότητα είναι λίγο «δυσανάγνωστη…» .Προσωπικά πιστεύω πως έχει gorilla glass ή τουλάχιστον κάτι σχετικό γιατί προσπάθησα να το γδάρω με κλειδί στην πάνω γωνία (όχι στην οθονη!) και δεν έκανε γρατζουνιά (do not try this at home!).

3.Το περισσότερο που κατάφερα μέχρι τώρα να κρατήσω την μπαταρία είναι 34 ώρες με κανονική χρήση (3g, τηλέφωνο, ιντερνετ, παιχνίδια,). Το βράδυ το αφήνω γύρω στις 5 ώρες να φορτίζει κλειστώ και το πρωί ξεκινάει με 96%... (?)

4.Διαβάζω αρκετούς από εσάς που θέλετε να κάνετε overclock. Γιατι? Ότι και αν έχω δοκιμάσει δεν έχει δυσκολευτεί. Προς το παρόν καλά είναι στα 800mhz.

5.Τα λάθη της Samsung: 4gb εσωτερική μνήμη… έλεος ρε παιδιά! 768mb ram αλλά 555mb εκμεταλλεύσιμα… (?)

Υ.Γ. Γενικά έιμαι λίγο «φαν» της Sony αλλά στα ίδια λεφτά έπαιρνα το αντίστοιχο κινητό κινητό χωρίς led flash ή χωρίς μπροστινή κάμερα και σε κάθε περίπτωση υψηλότερο sar.

 

Κανεις κατι το συγκεκριμενο στο θεμα με την μπαταρια και σου κρατησε τοσο...?Γιατι εμενα(το αναφερω και πιο πανω) με μια απλη χρηση ως τηλεφωνο και σχετικα νορμαλ χρηση wi-fi...το βαζω το βραδι που την πεφτω(ανοιχτο βεβαια)-το βγαζω κατα τις 10 το πρωι και γυρω στις 10-12 το βραδι θελει παλι μπριζα...

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω πάντα κλειστό. Έχω καταλάβει πως η φωτεινότητα της οθόνης καταναλώνει πολύ μπαταρία. Δοκίμασε να την αυξομοιώνεις ανάλογα με τον χώρο που είσαι. (δες κ τα στατιστικά της μπαταρίας ). Επειδή το φορτίζεις ανοιχτό σου προτείνω το easy battery saver. Να έχεις ανοιχτό το πρόγραμμα όταν θα το συνδέσεις με τον φορτιστη . Θα δεις 3 επίπεδα φόρτισης. Άστο μέχρι να φτάσει στο 3 κ σύγκρινε.

 

Να απαντήσω στον φιλο πιο πάνω πως εχω την οθόνη στα 30" αλλά συνήθως το κλείνω μόνος μου. Κ εμένα μου αρέσει να πειραζω το κιν. αλλά θεωρώ πως αυτή την στιγμή ένα απλό root είναι αρκετό .

Γενικά, εγώ χρησιμοποιώ το advance task killer. Δοκιμάστε το με ρυθμίσεις auto kill: 'crazy', when screen off. Security level 'medium'. Κ όπου έχει κουτάκι κάντε τικ . Τα σκοτώνει λες κ είναι κατσαρίδες :)

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

1. Είναι αρκετά καλό το TW.

2. Τα περισσότερα κινητά έχουν θέμα κάτω από τον ήλιο. Δεν νομίζω να έχει Gorilla Glass. Θα σου πρότεινα να βάλεις Screen Protector.

3. Πόση ώρα έχεις ανοικτή την οθόνη (εκεί είναι η μεγάλη κατανάλωση);

4. Σε πολλούς αρέσει να πειράζουν τα κινητά τους.

5. Άλλο ROM και άλλο RAM. Έχει εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο 4GB όπως λέει και RAM 768MB με διαθέσιμα τα 555ΜΒ επειδή τα υπόλοιπα δεσμεύονται από το λειτουργικό.

 

Γενικά η Samsung έχει από τα χαμηλότερα SAR.

 

Καλησπέρα, εχω κάποιες σποριες για την εσωτερική μνήμη του Ace 2.

 

1 Τα διάφορα site την δινουν 4GB, αλλα μέσα εκεί μπαίνει η RAM, και η μνήμη που "τρωει" το λειτουργικό και οι εφαρμογες "απο τη μάνα του" και ο,τι μένει είναι η user available memory. Αυτήν, τα site για το ace 2, την δινουν στο 1GB. Εμείς πως την δίνουμε 555MB;

2. Το LG Optimus L5 έχει και αυτο μνήμη 4GB, αλλα user available στα 2,5GB. Δηλαδή τι έκαναν αυτοί; Έχουν "ελαφρύ" λειτουργικο;

3 Εγω εχω το galaxy 550, που έχει όλη κι όλη εσωτερική μνήμη 170MB, και είναι όλη user available. Δηλαδή το λειτουργικο μου δεν πιάνει καθόλου μνήμη; Δεν γινεται αυτο. Δηλαδή σε αλλα τηλέφωνα παρουσιάζουμε όλη την μνήμη και σε αλλα την διαθέσιμη απο τον χρήστη. Ψιλομπάχαλο.

4. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι κάρτες μνήμης. Αλλα τις εφαρμογες δεν είναι καλύτερο να τις έχεις στην μνήμη της συσκευής και οχι στην καρτα; Δεν τρέχουν καλύτερα έτσι;

 

Και τέλος, ποιος θα μου πει τι τρώει περισσότερη μπαταρία;

Web browsing 3G

Web browsing WiFi

Κλήση

Παρακολούθηση βίντεο

Αναπαραγωγή mp3

Αναμμένη οθόνη

Ανοικτό Bluetooth

Ανοικτό wifi χωρίς browsing

 

Θα μπορούσαμε να τα βάλουμε σε μια σειρά να δούμε πιο είναι το πιο ενεργοβόρο;

Πάντως για την αυτονομία της συσκευής εχω διαβάσει καλά σχόλια. Όσοι την έχουν, τι λένε; Εδώ διαβάζω μάλλον αρνητικές κριτικές.

Για να ξέρω πριν την αγοράσω

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω πως άλλο είναι ο αποθηκευτικός χώρος και άλλο η RAM (μνήμη).

Για παράδειγμα στο Galaxy S που έχω εγώ τα 8GB διαχωρίζονται σε 2GB (ROM) για το Firmware και τις εφαρμογές που γίνονται εγκατάσταση και σε 6GB αποθηκευτικού χώρου για τον χρήστη (βίντεο, φωτογραφίες κ.τ.λ.). Όμως από τα 512MB RAM που έχει τα 370MB είναι διαθέσιμα για την διαχείριση του κινητού αφού τα υπόλοιπα δεσμεύονται από το λειτουργικό.

Με την SDCard αυξάνεις τον αποθηκευτικό χώρου του κινητού και όχι την RAM. Η RAM του κινητού δεν αλλάζει απλά με κάποιους kernel μπορείς να αυξήσεις την διαθέσιμη αλλά η συνολική είναι πάντα η ίδια.

Ελπίζω να ξεκαθάρισε το θέμα αποθηκευτικού χώρου, ROM και RAM.

 

Από προσωπική εμπειρία θα τα έβαζα ως εξής:

 

Web browsing 3G (αφού είναι αναμμένη και η οθόνη)

Web browsing WiFi (αφού είναι αναμμένη και η οθόνη)

Παρακολούθηση βίντεο (αφού είναι αναμμένη και η οθόνη)

Κλήση

Αναπαραγωγή MP3

Ανοικτό WiFi χωρίς browsing (εφόσον είναι σε αναμονή)

Ανοικτό Bluetooth (εφόσον είναι σε αναμονή)

 

Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι η οθόνη καταναλώνει την περισσότερη μπαταρία. Τα υπόλοιπα άλλοι θα τα βάλουν ένα πάνω ένα κάτω αλλά για την οθόνη θα σου πουν όλοι το ίδιο (ειδικά όταν κάνεις Web browsing με 3G).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα..!Δυστηχως το "θεματακι" που εχω με την μπαταρια συνεχιζεται(το εχω αναφερει σε προηγουμενα post)...Ενα αλλο που υποθετω οτι τρωει μπαταρια,ειναι οι εφαρμογες που "ανοιγει" μονο του το κινητο και δυστηχως τις κραταει ανοιχτες με αποτελεσμα εχθες το βραδυ να μου εμφανισει ενα μυν.μολις το συνδεσα με το φορτιστη "καντε εκκαθαριση των ανοιχτων εφαρμογων απο την διαχειρηση ερ γασιων για την αποφυγη προβληματος με την πληρη φορτιση"...Με καποιο task killer θα εκανα δουλεια...?Αν ναι,εχετε καποιο να μου προτεινεται?Αλλιως παλι πειτε μου αν μπορω να κανω κατι αλλο....
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα..!Δυστηχως το "θεματακι" που εχω με την μπαταρια συνεχιζεται(το εχω αναφερει σε προηγουμενα post)...Ενα αλλο που υποθετω οτι τρωει μπαταρια,ειναι οι εφαρμογες που "ανοιγει" μονο του το κινητο και δυστηχως τις κραταει ανοιχτες με αποτελεσμα εχθες το βραδυ να μου εμφανισει ενα μυν.μολις το συνδεσα με το φορτιστη "καντε εκκαθαριση των ανοιχτων εφαρμογων απο την διαχειρηση ερ γασιων για την αποφυγη προβληματος με την πληρη φορτιση"...Με καποιο task killer θα εκανα δουλεια...?Αν ναι,εχετε καποιο να μου προτεινεται?Αλλιως παλι πειτε μου αν μπορω να κανω κατι αλλο....

 

Δοκίμασε το Advanced Task Killer

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

Όταν πάω να περάσω μια επαφή στο κινητό (ACE 2) στα ελληνικά, μου λέει ότι η λέξη είναι πολλή μεγάλη.

Μόνο στα αγγλικά το περνά κανονικά.

Γιατί ???

Πρέπει να κάνω κάτι με τις ρυθμίσεις ?

 

ευχαριστω

 

Κανένας δεν έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα ?????

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα ?????

 

Μήπως περνάς την επαφή στην κάρτα SIM?

Δοκίμασε να την περάσεις στην μνήμη της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως περνάς την επαφή στην κάρτα SIM?

Δοκίμασε να την περάσεις στην μνήμη της συσκευής.

 

στην συσκευη δεν εχω προβλημα, στην sim ειναι το προβλημα.

Και εγω θελω στην sim και οχι στην συσκευη.

Με ολα τα αλλα κινητα που ειχα δεν υπηρχε κανενα προβλημα ........ τωρα ?????

Link to comment
Share on other sites

στην συσκευη δεν εχω προβλημα, στην sim ειναι το προβλημα.

Και εγω θελω στην sim και οχι στην συσκευη.

Με ολα τα αλλα κινητα που ειχα δεν υπηρχε κανενα προβλημα ........ τωρα ?????

 

Μα νομίζω είναι θέμα SIM.

Σε όλα τα κινητα που είχα μέχρι τώρα, δεν μου άφηνε να αποθήκευσω επαφές απο έναν αριθμό χαρακτήρων και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω είναι θέμα SIM.

Σε όλα τα κινητα που είχα μέχρι τώρα, δεν μου άφηνε να αποθήκευσω επαφές απο έναν αριθμό χαρακτήρων και πάνω.

 

σε HTC δοκιμασα την δικια μου καρτα και της γυναικας μου και δεν ειχα προβλημα .

:!:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!! Τη Δευτερα παιρνει η γυναικα μου το συγκεκριμενο τηλεφωνο!! Υπαρχει καποια custom rom για το συγκεκριμενο τηλςφωνο σε ics ή κατι τετοιο; Δεν θα τη παλεψω με το μαμα firmware νομιζω!!

Εψαξα και δεν βρηκα κατι..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το περιμένω τη Δευτέρα (άσχετα απο custom rom) μετα απο μια παρατεταμένη χρονικά έρευνα αγοράς.

Ελπίζω να δικαιωθω.

[Εδώ με δικαίωσε το Galaxy 550]

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1700613&page=8 - Μετατροπή της ΜicroSD σε εωτερική μνήμη - Είναι εφικτό http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=27859161&postcount=78

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=27610432&postcount=31 - Root.(με εκδοση λογισμικού XXLD8)

 

Μετα το root αν θελησω να το ξαναγυρισω γυρναει?Μηπως ξερεις αν εχουμε και κανενα νεο με τον counter? (pakos)

Link to comment
Share on other sites

Μετα το root αν θελησω να το ξαναγυρισω γυρναει?Μηπως ξερεις αν εχουμε και κανενα νεο με τον counter? (pakos)

 

Γυρνάει σε κανονική κατάσταση με την εγκατάσταση της ΧΧLD8 μέσω odin,ο counter κανονικά μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ.

 

Είμαι πολύ κοντά στην αγορά του συγκεκριμένου κινητού αλλα πρώτα θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που ξέρει. Η εσωτερική μνήμη του αρκεί για τις εφαρμογές; Υπάρχει κάποια λύση αν δεν επαρκεί να τις περνάω στην εξωτερική; Δεν θέλω να κάνω root στην σύσκεψη λόγο του ότι δεν θέλω να ρισκάρω.

 

Πάντα μιλάω για μέτρια χρήση, δεν έχω σκοπό να το τινάξω στις εφαρμογές αλλα και ούτε να το έχω να "σαπίζει". Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ.

 

Είμαι πολύ κοντά στην αγορά του συγκεκριμένου κινητού αλλα πρώτα θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που ξέρει. Η εσωτερική μνήμη του αρκεί για τις εφαρμογές; Υπάρχει κάποια λύση αν δεν επαρκεί να τις περνάω στην εξωτερική; Δεν θέλω να κάνω root στην σύσκεψη λόγο του ότι δεν θέλω να ρισκάρω.

 

Πάντα μιλάω για μέτρια χρήση, δεν έχω σκοπό να το τινάξω στις εφαρμογές αλλα και ούτε να το έχω να "σαπίζει". Ευχαριστώ.

 

Πιστεύω πως για μία "μέτρια" χρήση όπως λες η εσωτερική μνήμη φτάνει και περισσεύει. Όσο αναφορά για μετακίνηση εφαρμογών σε εξωτερική μνήμη η λύση είναι αυτή.

Edited by tinkano
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα.παιδια εχω καποιες ερωτησεις οσο αφορα το κινητο.Εχω επιδοτηση απο cosmote και σκεφτομαι το εν λογο κινητο.Σε καποιο προηγουμενο Post αναφερθηκε νομιζω οτι τι κινητο ειναι branded απο cosmote (εχει δηλαδη τις βλακειες και τους περιορισμους που βαζει η cosmote μεσα). γνωριζει κανεις αν θα υπαρχει καποιο προβλημα οσο αφορα root access-modding-sim lock etc.

οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη :)

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Οι εφαρμογές δεν μεταφέρονται στην εξωτερική. Ακόμα και εφαρμογή να χρησιμοποιήσεις πάλι δεν μεταφέρονται στην εξωτερική αλλά στην εσωτερική SDCard.

Αυτό τουλάχιστον ισχύει με τα κινητά της Samsung και δεν νομίζω να άλλαξε κάτι με το Ace 2.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...