Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ελληνικη samsung δεν γνωριζει αν θα αναβαθμιστει σε ICS, μετα απο σχετικη ερωτηση σε email, εμεις ξερουμε κατι ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιστευω θα παρει ICS δεν γίνεται να κυκλοφορει πρωτη φορα smartphone μέσα 2012 και να μην παρει ICS.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτασε σπίτι μου. Πρώτη άποψη: Καταπληκτικό!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτασε σπίτι μου. Πρώτη άποψη: Καταπληκτικό!

 

Με γεια σου!!!!!Καλορίζικο και καλοσκάλιστο.;);)Και σου ευχομαι να περασες και στη σχολη που θες....

Εγω πλεον μετα το galaxy3 εχω το galaxyS αλλα μιας και σε πετυχα ειπα να σου ευχηθω κι'ολας....Οταν το ψαξεις καλυτερα πες μας περισσοτερα.:)

Link to comment
Share on other sites

Με γεια σου!!!!!Καλορίζικο και καλοσκάλιστο.;);)Και σου ευχομαι να περασες και στη σχολη που θες....

Εγω πλεον μετα το galaxy3 εχω το galaxyS αλλα μιας και σε πετυχα ειπα να σου ευχηθω κι'ολας....Οταν το ψαξεις καλυτερα πες μας περισσοτερα.:)

 

Ευχαριστώ και εγώ μου εύχομαι να πέρασα αλλά θα δείξει. Γενικά από εμφάνιση τα σπάει, η οθόνη πολύ ωραία, γρήγορο, smooth. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν γίνεται root με superoneclick κλπ κλπ, και θέλει custom kernel, αλλά δεν θέλω ακόμα δεν το πήρα να ανεβάσω το "counter" και να ακυρώσω την εγγύηση, μήπως έχει κάνα ελάττωμα. Κρίμα και βλέπω τόσες -άχρηστες στα μάτια μου- εφαρμογές που θέλω να κάνω uninstall αλλά δεν έχω root ακόμα:P Αν θέλετε κάτι ρωτήστε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και εγώ μου εύχομαι να πέρασα αλλά θα δείξει. Γενικά από εμφάνιση τα σπάει, η οθόνη πολύ ωραία, γρήγορο, smooth. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν γίνεται root με superoneclick κλπ κλπ, και θέλει custom kernel, αλλά δεν θέλω ακόμα δεν το πήρα να ανεβάσω το "counter" και να ακυρώσω την εγγύηση, μήπως έχει κάνα ελάττωμα. Κρίμα και βλέπω τόσες -άχρηστες στα μάτια μου- εφαρμογές που θέλω να κάνω uninstall αλλά δεν έχω root ακόμα:P Αν θέλετε κάτι ρωτήστε.

Αν το πήρες από birdphone είναι DBT μάλλον(γερμανικό) ούτως ή άλλως έχεις ενα θεματάκι με εγγύηση(εκτος αν τους πεις πως το πήρες από Γερμανία και δεν έχεις απόδειξη)-εν γνώση μας αγοράζουμε παράλληλης εισαγωγής από τα διάφορα skroutzoμάγαζα για να γλυτώνουμε λεφτά αλλά στην εγγύηση πάντα υπάρχει ενα θεματάκι που ενδεχωμένως απαιτεί πίεση.

Στο xda βλέπω εναν kyrillos που έχει γράψει στο συγκεκριμμένο topic του "Πως να κάνουμε root το Galaxy Ace 2.....?"(υποθέτω εσύ είσαι) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1700613&page=5 άρα είσαι ενήμερος ότι γίνεται το root αλλά φεύγει μονο με φλασάρισμα μιας επίσημης rom πχ. από Samfirmware,το κινητό πάντως παρόλο που το πούλησα πρέπει να πω πως μου φαίνεται βλακεία το 800 Mhz γιατί ουσιαστικά δεν συντελεί σε χαμηλότερη κατανάλωση της μπαταρίας και σίγουρα πάει ανετα και με 1 Ghz, τις 2 μέρες αυτονομίας δυσκολα τις είδα όσο το είχα και η απόδοση της κάμερας δεν μου άρεσε(δεν έχει ζουμ πουθενα και δεν έχει αυτόματη εστίαση στη λήψη βίντεο).

Γενικά είναι πάντως μια σχετικά καλή επιλογή στα χρήματα αυτά(άμεσα το ανταγωνίζεται μόνο το Xperia Sole).

Link to comment
Share on other sites

Αν το πήρες από birdphone είναι DBT μάλλον(γερμανικό) ούτως ή άλλως έχεις ενα θεματάκι με εγγύηση(εκτος αν τους πεις πως το πήρες από Γερμανία και δεν έχεις απόδειξη)-εν γνώση μας αγοράζουμε παράλληλης εισαγωγής από τα διάφορα skroutzoμάγαζα για να γλυτώνουμε λεφτά αλλά στην εγγύηση πάντα υπάρχει ενα θεματάκι που ενδεχωμένως απαιτεί πίεση.

Στο xda βλέπω εναν kyrillos που έχει γράψει στο συγκεκριμμένο topic του "Πως να κάνουμε root το Galaxy Ace 2.....?"(υποθέτω εσύ είσαι) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1700613&page=5 άρα είσαι ενήμερος ότι γίνεται το root αλλά φεύγει μονο με φλασάρισμα μιας επίσημης rom πχ. από Samfirmware,το κινητό πάντως παρόλο που το πούλησα πρέπει να πω πως μου φαίνεται βλακεία το 800 Mhz γιατί ουσιαστικά δεν συντελεί σε χαμηλότερη κατανάλωση της μπαταρίας και σίγουρα πάει ανετα και με 1 Ghz, τις 2 μέρες αυτονομίας δυσκολα τις είδα όσο το είχα και η απόδοση της κάμερας δεν μου άρεσε(δεν έχει ζουμ πουθενα και δεν έχει αυτόματη εστίαση στη λήψη βίντεο).

Γενικά είναι πάντως μια σχετικά καλή επιλογή στα χρήματα αυτά(άμεσα το ανταγωνίζεται μόνο το Xperia Sole).

 

Όχι είναι ελληνικής εισαγωγής. Κουτί, οδηγίες όλα ελληνικά (με 244 ευρώ! ενώ η μουλτιράμα το έχει 300). Το αναφέρει και στο site του birdphone άλλωστε. Εγώ μέχρι στιγμής είμαι οκ και δεν νομίζω ότι θα έχω κανένα πρόβλημα με την εγγύηση αλλά θα δείξει :P Ναι αυτός είμαι στο xda. Ναι ο επεξεργαστής είναι underclocked από την samsung από 1ghz στα 800mhz, βλακεία τους μάλλον αλλά ήδη έχουν βγει κάτι test kernels στα 1 κ 1.2 ghz. Εσύ γιατί το πούλησες?

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι ελληνικής εισαγωγής. Κουτί, οδηγίες όλα ελληνικά (με 244 ευρώ! ενώ η μουλτιράμα το έχει 300). Το αναφέρει και στο site του birdphone άλλωστε. Εγώ μέχρι στιγμής είμαι οκ και δεν νομίζω ότι θα έχω κανένα πρόβλημα με την εγγύηση αλλά θα δείξει :P Ναι αυτός είμαι στο xda. Ναι ο επεξεργαστής είναι underclocked από την samsung από 1ghz στα 800mhz, βλακεία τους μάλλον αλλά ήδη έχουν βγει κάτι test kernels στα 1 κ 1.2 ghz. Εσύ γιατί το πούλησες?

Αμα είναι όλα στα ελληνικά είσαι ΟΚ από εγγύηση.(κάτι που φαίνεται και στην rom που φοράει,αν είναι η XXLD8 με prduct code EUR πληκτρολογώντας το *#1234# όπως θα ξέρεις-εσένα τι σου βγάζει?)

Εγώ το πούλησα βασικά λόγω του ότι μου έφεραν άλλη συσκευή από επιδότηση ενός γνωστού που δεν την ήθελε και την πήρα σχεδόν τζάμπα,αλλά η αφορμή ήταν πως η μπαταρία στο Ace 2 δεν την έβλεπα να έχει πολλά κουράγια όταν η χρήση ήταν πιο εντατική και κάπου όλο το touchwiz της Sammy με είχε κουράσει από το S2 ήδη και βαριόμουν τις εναλλαγές launcher κλπ.,πάντως στα 244 ευρώ σίγουρα τα αξίζει τα λεφτά του όπως λές και είναι και ελληνικό,έκανες καλή αγορά;)Να το χαρείς και νομίζω το root μαζί με OC είναι μονόδρομος....;)

Link to comment
Share on other sites

Αμα είναι όλα στα ελληνικά είσαι ΟΚ από εγγύηση.(κάτι που φαίνεται και στην rom που φοράει,αν είναι η XXLD8 με prduct code EUR πληκτρολογώντας το *#1234# όπως θα ξέρεις-εσένα τι σου βγάζει?)

Εγώ το πούλησα βασικά λόγω του ότι μου έφεραν άλλη συσκευή από επιδότηση ενός γνωστού που δεν την ήθελε και την πήρα σχεδόν τζάμπα,αλλά η αφορμή ήταν πως η μπαταρία στο Ace 2 δεν την έβλεπα να έχει πολλά κουράγια όταν η χρήση ήταν πιο εντατική και κάπου όλο το touchwiz της Sammy με είχε κουράσει από το S2 ήδη και βαριόμουν τις εναλλαγές launcher κλπ.,πάντως στα 244 ευρώ σίγουρα τα αξίζει τα λεφτά του όπως λές και είναι και ελληνικό,έκανες καλή αγορά;)Να το χαρείς και νομίζω το root μαζί με OC είναι μονόδρομος....;)

 

αχα ναι αλλά θέλω να το κρατήσω λίγο χωρίς ροοτ για κάποιες μέρες μην εντοπίσω κανένα ελάττωμα, ή μέχρι να βγει reset counter για το recovery. Το firmware είναι I8160XXLD8, product code.... μόλις μπαίνω recovery εμφανίζει: Installing multi-csc, Applied the CSC-code 'EUR', Successfully applied multi-csc. Οπότε νομίζω είναι φρόνιμο να υποθέσουμε ότι το CSC είναι 'EUR'. Η μπαταρία δεν ξέρω την δοκιμάζω. Όσο για τον touchwiz ούτε εμένα μαρέσει, έβαλα έναν ics launcher (holo launcher) και μαρέσει πάρα πολύ. 'Αντε να ροοταρω να βγάλω και τις διαφημίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.

 

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εαν το τηλεφωνο εχει περα απο το πρωτοκολο για το internet HSDPA και το HSUPA γιατι στα review δεν το βλεπω πουθενα, και ποσο σημαντικο ειναι. Επισης πως κανεις zoom οταν θελεις να βγαλεις μια φωτογραφια? ειμαι αναμεσα στο ace 2 και στο sony xperia u. Oι γνωμες σας?

 

σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Για επιλογή συσκευής υπάρχει συγκεκριμένη ενότητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ομως δεν αναφερει το review για το αν εχει το προτωκολο HSUPA...

 

3G Network HSDPA 900 / 2100 αναφέρει το gsmarena και τα περισσότερα sites.

Link to comment
Share on other sites

Το έφερε επίσης και η Comote και ο Germanos.

Γνωρίζει κανείς αν υποστηρίζεται από τους xda?

Κρίμα είναι να μείνει με Gb όταν σε λίγο περιμένουμε JBean...

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Επειδή σκέφτομαι να πάρω το εν λόγω κινητό, όσοι το έχετε είστε ευχαριστημένοι; Πιστεύεται ότι αξίζει; Επίσης θα πάρει (ή έχει ήδη πάρει) επίσημη αναβάθμιση σε jelly bean;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Επειδή σκέφτομαι να πάρω το εν λόγω κινητό, όσοι το έχετε είστε ευχαριστημένοι; Πιστεύεται ότι αξίζει; Επίσης θα πάρει (ή έχει ήδη πάρει) επίσημη αναβάθμιση σε jelly bean;

Jelly bean...:lol:....βιάζεσαι πολύ,εδώ δεν ξέρουν αν θα πάρει την ICS,πάντως το κινητό είναι decent και ποιοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Above the display, there is the proximity sensor, but no ambient light sensor.

 

review gsmarena λεει οτι δεν εχει τον αισθητηρα αυτο, αυτο σημαιει οτι δεν εχει auto-brightness η οθονη του?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

review gsmarena λεει οτι δεν εχει τον αισθητηρα αυτο, αυτο σημαιει οτι δεν εχει auto-brightness η οθονη του?

 

Δεν εχει....απλα ρυθμιζεις την ενταση της φωτεινοτητας χειροκινητα

Link to comment
Share on other sites

Λενε πως εχει κανονικα διπυρινο επεξεργαστη στα 1Ghz ιδιο ακριβως με το xperia u αλλα για λογους εξοικονομησης μπαταριας το υποβαθμισανε σε 800Ghz. Να υπαρχει καποιο προγραμμα που να το φερνει στα ισα του?
Link to comment
Share on other sites

Λενε πως εχει κανονικα διπυρινο επεξεργαστη στα 1Ghz ιδιο ακριβως με το xperia u αλλα για λογους εξοικονομησης μπαταριας το υποβαθμισανε σε 800Ghz. Να υπαρχει καποιο προγραμμα που να το φερνει στα ισα του?

 

Ίδιο επεξεργαστή και ίδια κάρτα γραφικών με το xperia u, γενικότερα ίδιο chipset. Το overlocking είναι εφικτό τώρα, εκτός εάν κάποιος κάνει compile έναν κερνελ και ξεκλειδώσει το overclock σε 1000. Διάβασα ότι το recommended maximum frequency του επεξεργαστή είναι 1200Mhz!! :)

Link to comment
Share on other sites

αν το κινητακι αποκτησει κασι θρεντακι στους ΧΔΑ τοτε θα απογειωθει, ειδαλλως θα πατωσει και αν ειναι αστερατο οπως πχ το S advance
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν κυκλοφόρησε το Ace 2 και ήδη η τιμή του στα σκρουτζομάγαζα είναι κάτω από το Galaxy W...

το αναφέρω γιατί για εμένα αυτοί είναι οι 2 μεγάλοι Samsung ανταγωνιστές στην κατηγορία αυτή, με το W βέβαια να είναι και 8 μήνες παλαιότερο και να μην έχει εισαχθεί επίσημα στην Ελλάδα (και μάλλον ουτε και πρόκειται...)

 

υ.γ: μεγάλος καημός το W...

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μερικες μερες χρησης εχω να κανω τα εξης σχολια (πρωην χρηστης HTC)

 

Πολυ καλυτερο το HTC sense σε σχεση με το αντιστοιχω του samsung... :p

Οι τροποι λειτουργιας που εχει ειναι 2G και διπλη λειτουργια. Λειπει το 3G μονο. Πραγμα απαραδεκτο για εμενα... διοτι στην διπλη λειτουργια το κινητο αρμεγει την μπαταρια...

 

κατα τα αλλα, ειναι ενα αξιολογοτατο κινητο για τα λεφτα του, ομορφο (σε ασπρο) και γρηγορο... Δεν μπορω να κανω καποιο σχολιο σχετικα με την μπαταρια διοτι ειναι αρχη ακομα και επισης του πινω το αιμα.... :)

 

Το αγορασα απο cosmote με επιδοτηση. Με το που το ανοιξα ειδα οτι ειναι cosmote customized... Οταν ξεκιναει και κλεινει εχει cosmote logo καθως και κατι applications που δεν μπορω να τα σβησω. Αν βγει αναβαθμιση, θα γινει ή θα εχει θεμα που εχει πειραχθει απο την cosmote?

Υπαρχει καποιος τροπος να τα "σβησω" ολα αυτα και να ειναι οπως θα το αγοραζα απο καποιο αλλα καταστημα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...