Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα εκλεισα το ace 2 μετα απο αναζητηση σε

ολα σχεδον τα καταστηματα

germanos,ote,oteshop στην θεσσαλονικη θα το

παρω αυριο απο oteshop ελπιζω να

αναβαθμιστει ,θα σας πω εντυπωσεις και

αποριες αυριο καθως ειμαι καινουριος android user .καταρχην τη να κανω με πρωτη φορτιση ;

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

  • Administrators
καταρχην τη να κανω με πρωτη φορτιση ;

 

Όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Το φορτίζεις μέχρι να γεμίσει και μετά "παίζεις" κανονικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος να συνδεομαι μεσω 3g αλλα μονο ο browser να συνδεεται ; για να μην εχω προβλημα με χρεωσεις .
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος να συνδεομαι μεσω 3g αλλα μονο ο browser να συνδεεται ; για να μην εχω προβλημα με χρεωσεις .

 

Ναι νομίζω αν βγάλεις τα 2 τικ από το "Accounts & Sync" (Λογαριασμοί και συγχρονισμός ή κάτι τέτοιο) από τις ρυθμίσεις είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ! Μολις πηρα την συσκευη.ολα τα βασικα δειχνουν να δουλευουν σωστα.εχω ομως 2 θεματακια 1.εβαλα την micro sd που ειχα στην προηγουμενη συσκευη και μου λεει καρτα κατεστραμενη τι να κανω για να δει τα δεδομενα χωρις να αναγκαστω να κανω format ? 2.η συσκευη εχει καποιες εφαρμογες της cosmote καθως και λογοτυπω στην εκινηση της συσκευης .πως μπορω να τα αφαιρεσω ολα αυτα για να γινει η συσκευη σαν να τη πηρα απο ενα κοινο καταστημα ;
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ! Μολις πηρα την συσκευη.ολα τα βασικα δειχνουν να δουλευουν σωστα.εχω ομως 2 θεματακια 1.εβαλα την micro sd που ειχα στην προηγουμενη συσκευη και μου λεει καρτα κατεστραμενη τι να κανω για να δει τα δεδομενα χωρις να αναγκαστω να κανω format ? 2.η συσκευη εχει καποιες εφαρμογες της cosmote καθως και λογοτυπω στην εκινηση της συσκευης .πως μπορω να τα αφαιρεσω ολα αυτα για να γινει η συσκευη σαν να τη πηρα απο ενα κοινο καταστημα ;

θα βάλεις αυτό το fw από εδώ:

http://hotfile.com/dl/156455516/f98feea/I8160XXLD8_I8160OXXLD3_XEO_www.samsdroid.com.zip.html

με το odin οδηγίες κλπ. στο xda developers.

Αφού περάσεις το fw μένει κάτι τελευταίο,να θέσεις το product code ΕUR στην συσκευή πληκτολογώντας τον κωδικό *#272*[iMEI number]# και επιλέγοντας το EUR και μετά INSTALL και μετά είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, ειμαι και εγω ενας νεος κατοχος του Ace 2! Το κινητο μεχρι στιγμης μου φαινεται πολυ καλο,αν κ το εχω μονο 2 μερες..

Σημερα ομως μου παρουσιασε κατι και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

 

Το φορτισα ολο το βραδυ κ το μεσημερακι ενεργοποιησα το 3g για να μπω στο Facebook. Μετα απο λιγο ομως μου εδειχνε αδεια μπαταρια(!) και ζητουσε φορτιση. Του εκανα μια επανεκινηση κ εδειχνε ξανα σχεδον γεματη.

 

Ειναι φυσιολογικο αυτο? Εχει συμβει σε κανενα κατι παρομοιο παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

 

Πως μπορω να δω αρχεια excel στη συσκευη? Μεσω του polaris γινεται αλλα οταν πηγα να ανοιξω κατι πινακες που ειχα κατεβασει, δεν αναγνωριζε τα αρχεια.

 

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

γινεται να μην κανει συγχρονισμο οταν παει να συνδεθει στο google play ? και κατι αλλο για να βαλω αλαρμ και να λειτουργησει πρεπει να ειναι ανοιχτη η συσκευη ?επειδη παρατηρησα οτι δεν χτυπαει οταν ειναι κλειστη . Edited by teopanta1
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

γινεται να μην κανει συγχρονισμο οταν παει να συνδεθει στο google play ? και κατι αλλο για να βαλω αλαρμ και να λειτουργησει πρεπει να ειναι ανοιχτη η συσκευη ?επειδη παρατηρησα οτι δεν χτυπαει οταν ειναι κλειστη .

 

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά τι ρωτάς αρχικά. Αν είναι αυτό που νομίζω, βγάλε το τικ από: Ρυθμίσεις => Λογαριασμοί και συγχρονισμός ('η κάτι τέτοιο) => αυτόματος συγχρονισμός. Για να λειτουργήσει το ξυπνητήρι πρέπει να έχεις ανοιχτό το κινητό... (Καλως ήλθες στο Android)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ενδιαφερεται γνωστος μου για το κινητο, κι εχω καποιες ερωτησεις.

 

απο λαγκ πως παει? επισης ειναι ικανοποιητικο στο browsing? κι επειδη μια απο τις κυριες χρησεις που θα του κανει ειναι το navigation, πως τα παει απο gps? γνκ το προτεινετε το κινητο για την τιμη του (~240) ή να στραφουμε αλλου? (ενας απο τους λογους επιλογης ειναι το μικρο σαρ).

 

θενκς

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, ειμαι και εγω ενας νεος κατοχος του Ace 2! Το κινητο μεχρι στιγμης μου φαινεται πολυ καλο,αν κ το εχω μονο 2 μερες..

Σημερα ομως μου παρουσιασε κατι και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

 

Το φορτισα ολο το βραδυ κ το μεσημερακι ενεργοποιησα το 3g για να μπω στο Facebook. Μετα απο λιγο ομως μου εδειχνε αδεια μπαταρια(!) και ζητουσε φορτιση. Του εκανα μια επανεκινηση κ εδειχνε ξανα σχεδον γεματη.

 

Ειναι φυσιολογικο αυτο? Εχει συμβει σε κανενα κατι παρομοιο παιδια?

 

Γεια σας

Εμενα μου ειχε συμβει κατα την διαρκεια του διαστηματος των πρωτων τριων φορτισεων του τηλεφωνου που εχω τωρα (android) του Samsung Galaxy 550. Εκτοτε δεν εχει ξανασυμβει. Εγω το εξηγησα ότι ήταν ενα φαινόμενο στα πλαίσια της "ωριμανσης" της μπαταριας. Θα ηταν καλο αν και καποιοσ αλλος το παρατηρησε.

 

Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο: Samsung Galaxy ace 2 ή LG Optimus L5? Τα 100 Ευρω διαφορα εχουν σημασια;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχει βγει καποιος ασφαλης τροπος και εγκυρως για να κανουμε root την συσκευη ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να την αγορασω την συσκευη αυτή.

Η "επισημη" τιμή της, στα "γνωστα" καταστήματα (ξέρετε ποια, μην κανουμε διαφημιση) είναι 299 Ευρώ.

Τωρα, μεσω skroutz από καταστηματα που δεν είναι ευρέως γνωστά, μπορεί να το βρει κανείς έως και 55 Ευρώ πιο φθηνά.

Και ρωτάω τώρα:

Μήπως "κάποιο λάκο έχει η φάβα"; Μήπως πχ τα κινητά αυτά τα φέρνουν από κάπου έξω (προοριζονται για αλλη χώρα εννοω) και δεν έχουν καν Ελληνικό μενού; Γιατι αν είναι ετσι, δεν εχει νοημα να "γλιτώσω" του 50ρικο και ξερω και αλλιώς να σπάω τα νευρα μου.

Γιατι υπάρχει αυτη η διαφορα στην τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να την αγορασω την συσκευη αυτή.

Η "επισημη" τιμή της, στα "γνωστα" καταστήματα (ξέρετε ποια, μην κανουμε διαφημιση) είναι 299 Ευρώ.

Τωρα, μεσω skroutz από καταστηματα που δεν είναι ευρέως γνωστά, μπορεί να το βρει κανείς έως και 55 Ευρώ πιο φθηνά.

Και ρωτάω τώρα:

Μήπως "κάποιο λάκο έχει η φάβα"; Μήπως πχ τα κινητά αυτά τα φέρνουν από κάπου έξω (προοριζονται για αλλη χώρα εννοω) και δεν έχουν καν Ελληνικό μενού; Γιατι αν είναι ετσι, δεν εχει νοημα να "γλιτώσω" του 50ρικο και ξερω και αλλιώς να σπάω τα νευρα μου.

Γιατι υπάρχει αυτη η διαφορα στην τιμή;

 

Εγω το πηρα 250 ευρω το κινητο. Πρωτη φορα αγορασα απο το συγκεκριμενο καταστημα και ηταν πολυ σωστο! Αξιοπιστο και γρηγορο delivery. Κοιταξε μια. http://www.birdphone.gr κανονικο το κινητο, ελληνικης εισαγωγης, τωρα το χουν 260 μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος οδηγος για να κανουμε root το κινητο ? αν δεν υπαρχει θα το ποσταρει καποιος εδω οταν βγει ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς όσους έχουν το τηλέφωνο!Έχει παρατηρήσει κανείς τα led από τα κουμπιά που είναι δίπλα από το κεντρικό κουμπί να φωτίζουν με διαφορετική ένταση?Δηλαδή το κουμπί menu να φωτίζει περισσότερο και πιο λευκό απ το κουμπί back!Αυτό γίνεται περισσότερο αντιληπτό το βράδυ.Η συσκευή είναι λευκή.Απλά το λέω μήπως είναι και θέμα πρόσοψης γιατί στο μαύρο S2 που εχω δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς όσους έχουν το τηλέφωνο!Έχει παρατηρήσει κανείς τα led από τα κουμπιά που είναι δίπλα από το κεντρικό κουμπί να φωτίζουν με διαφορετική ένταση?Δηλαδή το κουμπί menu να φωτίζει περισσότερο και πιο λευκό απ το κουμπί back!Αυτό γίνεται περισσότερο αντιληπτό το βράδυ.Η συσκευή είναι λευκή.Απλά το λέω μήπως είναι και θέμα πρόσοψης γιατί στο μαύρο S2 που εχω δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα!

Και στο μαύρο που είχα το menu φωτιζόταν περισσότερο,μην ανησυχείς για τίποτα;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Αγόρασα για τον brother το κινητό ACE 2 ( εγώ έχω 3GS :p )! Το μόνο που με προβληματίζει είναι το εξής!!!!

Επειδή η εσωτερική μνήμη για τις εφαρμογές είναι μόνο 1 GB. και μόνο το Navigon που έβαλα η μισή μνήμη πάει γέμισε!Πήρα μία 16 gb εξωτερική μνήμη.Δοκίμασα κάποιες εφαρμογές για μεταφορά αρχείων όπως την SDMOVE αλλά και πάλι το μόνο που κατάφερα ήταν να τα μεταφέρω από το κινητό στην εσωτερική μνήμη του κινητού. Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω χειροκίνητα τις εφαρμογές με αποκοπή και επικόλληση μέσο κάποιου file manager στην εξωτερική μνήμη του κινητού? Η θα πρέπει να κάνω root τη συσκευή? Και αν υπάρχει τρόπος για root ποιος είναι ????

Ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Αγόρασα για τον brother το κινητό ACE 2 ( εγώ έχω 3GS :p )! Το μόνο που με προβληματίζει είναι το εξής!!!!

Επειδή η εσωτερική μνήμη για τις εφαρμογές είναι μόνο 1 GB. και μόνο το Navigon που έβαλα η μισή μνήμη πάει γέμισε!Πήρα μία 16 gb εξωτερική μνήμη.Δοκίμασα κάποιες εφαρμογές για μεταφορά αρχείων όπως την SDMOVE αλλά και πάλι το μόνο που κατάφερα ήταν να τα μεταφέρω από το κινητό στην εσωτερική μνήμη του κινητού. Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω χειροκίνητα τις εφαρμογές με αποκοπή και επικόλληση μέσο κάποιου file manager στην εξωτερική μνήμη του κινητού? Η θα πρέπει να κάνω root τη συσκευή? Και αν υπάρχει τρόπος για root ποιος είναι ????

Ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1700613&page=8 - Μετατροπή της ΜicroSD σε εωτερική μνήμη - Είναι εφικτό http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=27859161&postcount=78

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=27610432&postcount=31 - Root.(με εκδοση λογισμικού XXLD8)

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1700613&page=8 - Μετατροπή της ΜicroSD σε εωτερική μνήμη - Είναι εφικτό http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=27859161&postcount=78

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=27610432&postcount=31 - Root.(με εκδοση λογισμικού XXLD8)

 

το root που προτεινεις το εχει δοκιμασει καποιος ? δουλευει ?εχω εκδοση βασικου φασματος xxle1

Edited by teopanta1
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

Όταν πάω να περάσω μια επαφή στο κινητό (ACE 2) στα ελληνικά, μου λέει ότι η λέξη είναι πολλή μεγάλη.

Μόνο στα αγγλικά το περνά κανονικά.

Γιατί ???

Πρέπει να κάνω κάτι με τις ρυθμίσεις ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το root που προτεινεις το εχει δοκιμασει καποιος ? δουλευει ?εχω εκδοση βασικου φασματος xxle1

Εγώ το είχα δοκιμάσει με εκδ. λογισμικού ΧΧLD8 και δούλευε εννοείται,μην κοιτας την έκδοση βασικού φάσματος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία και να με συγχωρησετε γιατί ειμαι λίγο καινούργιος:

Αγοράζετε ένα κινητο και το πρώτο πράγμα που σκεπτεσθε είναι να του κάνετε root?

Τι ακριβώς είναι αυτο το root και τι πετυχαινετε με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...