Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετα απο μερικες μερες χρησης εχω να κανω τα εξης σχολια (πρωην χρηστης HTC)

 

Πολυ καλυτερο το HTC sense σε σχεση με το αντιστοιχω του samsung... :p

Οι τροποι λειτουργιας που εχει ειναι 2G και διπλη λειτουργια. Λειπει το 3G μονο. Πραγμα απαραδεκτο για εμενα... διοτι στην διπλη λειτουργια το κινητο αρμεγει την μπαταρια...

 

κατα τα αλλα, ειναι ενα αξιολογοτατο κινητο για τα λεφτα του, ομορφο (σε ασπρο) και γρηγορο... Δεν μπορω να κανω καποιο σχολιο σχετικα με την μπαταρια διοτι ειναι αρχη ακομα και επισης του πινω το αιμα.... :)

 

Το αγορασα απο cosmote με επιδοτηση. Με το που το ανοιξα ειδα οτι ειναι cosmote customized... Οταν ξεκιναει και κλεινει εχει cosmote logo καθως και κατι applications που δεν μπορω να τα σβησω. Αν βγει αναβαθμιση, θα γινει ή θα εχει θεμα που εχει πειραχθει απο την cosmote?

Υπαρχει καποιος τροπος να τα "σβησω" ολα αυτα και να ειναι οπως θα το αγοραζα απο καποιο αλλα καταστημα?

 

Εμένα έχει κανονικά 3 modes για το σήμα. 2G, 3G και 2G/3G. Μόλις βγει update λογικά θα περιμένεις λίγο παραπάνω μέχρι να το πειράξουν αυτοί από cosmote και να του βάλουν τα δικά τους μέσα... Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος για να είναι το κινητό unbranded είναι να του περάσεις το stock unbranded firmware, αλλά δεν ξέρω αν η cosmote έχει simlock ή τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα έχει κανονικά 3 modes για το σήμα. 2G, 3G και 2G/3G. Μόλις βγει update λογικά θα περιμένεις λίγο παραπάνω μέχρι να το πειράξουν αυτοί από cosmote και να του βάλουν τα δικά τους μέσα... Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος για να είναι το κινητό unbranded είναι να του περάσεις το stock unbranded firmware, αλλά δεν ξέρω αν η cosmote έχει simlock ή τίποτα άλλο.

 

σοβαρα????? Με σκοτωσες..... :(

 

Αν το παω στην samsung ή στην smartec και τους ζητησω να περασουν το unbranded firmware θα το κανουν αραγε? Υποθετω πως οχι, αλλα μπορω να ισχυριστω κατι ωστε να γινει???

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα????? Με σκοτωσες..... :(

 

Αν το παω στην samsung ή στην smartec και τους ζητησω να περασουν το unbranded firmware θα το κανουν αραγε? Υποθετω πως οχι, αλλα μπορω να ισχυριστω κατι ωστε να γινει???

 

Δεν ξέρω, μπορεί και να το κάνουν αν τους πεις ξέρω γω ότι το κινητό το θες για δώρο σε έναν που έχει vodaphone ξέρω γω ή κάτι παρόμιο. Δοκίμασε δεν χάνεις κάτι:)

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο επεξεργαστή και ίδια κάρτα γραφικών με το xperia u, γενικότερα ίδιο chipset. Το overlocking είναι εφικτό τώρα, εκτός εάν κάποιος κάνει compile έναν κερνελ και ξεκλειδώσει το overclock σε 1000. Διάβασα ότι το recommended maximum frequency του επεξεργαστή είναι 1200Mhz!! :)

 

Και πως γινεται αυτο, υπαρχει καποιο προγραμματακι? εστω να το παμε σε 1000!

(Σημερα το παραγγηλα απο πλαισιο θα το εχω αυριο.)

Link to comment
Share on other sites

Και πως γινεται αυτο, υπαρχει καποιο προγραμματακι? εστω να το παμε σε 1000!

(Σημερα το παραγγηλα απο πλαισιο θα το εχω αυριο.)

 

Προγράμματα υπάρχουν αλλά είναι κλειδωμένο. Πρέπει κάποιος "ειδικός" να το ξεκλειδώσει..

Link to comment
Share on other sites

Και πως γινεται αυτο, υπαρχει καποιο προγραμματακι? εστω να το παμε σε 1000!

(Σημερα το παραγγηλα απο πλαισιο θα το εχω αυριο.)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1700613&page=5

Οταν το είχα πριν λίγο καιρό το δοκίμασα με odin και το έβαλα στα 1200(στο topic αναφέρει και πως γίνεται root με το fw XXLD8),είχε διαφορά αλλά ζεσταινόταν πιο εύκολα,λογικό αυτό.....πάντως και firmware βρίσκεις το XXLD8 από samfirmware/sammobile και το αναβαθμίζεις πανεύκολα με odin:);)

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1700613&page=5

Οταν το είχα πριν λίγο καιρό το δοκίμασα με odin και το έβαλα στα 1200(στο topic αναφέρει και πως γίνεται root με το fw XXLD8),είχε διαφορά αλλά ζεσταινόταν πιο εύκολα,λογικό αυτό.....πάντως και firmware βρίσκεις το XXLD8 από samfirmware/sammobile και το αναβαθμίζεις πανεύκολα με odin:);)

 

Νομίζω ότι το παραπάνω είναι εικονικό μόνο, όχι πραγματικό...

 

 

Κάντε κάνα vote up για την CyanogenMod στο κινητό μας. Πολύ καλύτερο firmware απότι της samsung... http://forum.cyanogenmod.com/topic/55977-samsung-galaxy-ace-2-cm9-poll/ (register πρώτα). Όσοι δεν ξέρουν ας πάρουν μια γεύση http://www.cyanogenmod.com/about

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το παραπάνω είναι εικονικό μόνο, όχι πραγματικό...

Το ζέσταμα δεν ήταν εικονικό,τα διάφορα system info ,benchmarks έδειχναν 1200 αλλά η διαφορά στις μετρήσεις δεν ήταν μεγάλη,η αίσθηση της γενικότερης διαφοράς στην ταχύτητα ήταν εμφανής όπως και το ότι ζεσταινόταν πιο γρηγορά.

Για κάποιον λόγο η Samsung το πουλάει με υποχρονισμένο επεξεργαστή στα 800 και κάποιες φορές σου δίνει την αίσθηση της νωχελικότητας σε κάποιες λειτουργίες(ελάχιστες),αυτό το θυμάμαι πάντως-σε γενικές γραμμές όμως για την τιμή του είναι πολύ αξιόλογο.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε βαλει καποιο antivirus στη συσκευη, και ποιο προτεινετε? του επιρεαζει πολυ την ταχυτητα του ενα antivirus?

 

ευχαριστω...

 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται καθόλου. Είχα δοκιμάσει διάφορα παλιά αλλά το lookout mobile security μάρεσε περισσότερο απ' όλα αν και δεν το χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

sorry ρε παιδια, χτες το πηρα και εγω.

Θελω να ρωτησω ομως κατι.

Η εσωτερικη μνημη (4GB) που λεει οτι εχει , πως την βρησκω ???

(ειμαι τελειος ασχετος με android)

Γιατι οταν παω Ρυθμισεις - Αποθηκευση, στο " Συσκευη αποθηκευσης USB " λεει Συνολικος χωροσ 1,10 GB

Εκει δεν θα επρεπε να λεει 4 GB ?????

Τωρα ή εγω κοιταω σε λαθος μερος ή εχει προβλημα η συσκευη.

Παρακαλω για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

sorry ρε παιδια, χτες το πηρα και εγω.

Θελω να ρωτησω ομως κατι.

Η εσωτερικη μνημη (4GB) που λεει οτι εχει , πως την βρησκω ???

(ειμαι τελειος ασχετος με android)

Γιατι οταν παω Ρυθμισεις - Αποθηκευση, στο " Συσκευη αποθηκευσης USB " λεει Συνολικος χωροσ 1,10 GB

Εκει δεν θα επρεπε να λεει 4 GB ?????

Τωρα ή εγω κοιταω σε λαθος μερος ή εχει προβλημα η συσκευη.

Παρακαλω για την βοηθεια σας

Καλά το βλέπεις,όταν λέει εσωτερική μνήμη εννοει την συνολική μνήμη που περιλαμβάνει την ROM,δηλαδή 1,10 GB μνήμη για αρχεία,φωτό,βιντεο κλπ. περίπου 0,89 GB για εφαρμοφές και το υπόλοιπο το καταλαμβάνει η rom(λειτουργικό).

Πρέπει να πάρεις μια κάρτα μνήμης......;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά το βλέπεις,όταν λέει εσωτερική μνήμη εννοει την συνολική μνήμη που περιλαμβάνει την ROM,δηλαδή 1,10 GB μνήμη για αρχεία,φωτό,βιντεο κλπ. περίπου 0,89 GB για εφαρμοφές και το υπόλοιπο το καταλαμβάνει η rom(λειτουργικό).

Πρέπει να πάρεις μια κάρτα μνήμης......;)

 

ναι αλλα γιατι λεει στο site στα χαρακ/κα οτι η εσωτερικη 4 GB κσι εξωτερικη εως 32GB ???

καταλαβα για την καρτα μνημης εξωτερικη , εβαλα μια 2 GB , αλλα εσωτερικη οταν λεει σημαινει οτι ειναι μεσα απο το εργοστασιο.

Ισως καποιος που εχει το ACE 2 μπορει να μας πει ....

Edited by evanb
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα γιατι λεει στο site στα χαρακ/κα οτι η εσωτερικη 4 GB κσι εξωτερικη εως 32GB ???

καταλαβα για την καρτα μνημης εξωτερικη , εβαλα μια 2 GB , αλλα εσωτερικη οταν λεει σημαινει οτι ειναι μεσα απο το εργοστασιο.

Ισως καποιος που εχει το ACE 2 μπορει να μας πει ....

Το είχα πριν 2 εβδομάδες εγώ γιαυτό στα έγραψα,η μνήμη είναι αυτά που βλέπεις,πρέπει να βάλεις κάρτα μνήμης αν θες πχ. να βάλεις Asphalt 6 κλπ. η μνήμη θα εξαντληθεί με τη μια,βλέπεις κάποιο μειονέκτημα θα είχε(αλλά και πάλι πολυ καλύτερα τα πράγματα σε σχέση με το Galaxy Ace που εχει μονο 150 ΜΒ εσωτερικής μνήμης για εφαρμογές)......;)

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πριν 2 εβδομάδες εγώ γιαυτό στα έγραψα,η μνήμη είναι αυτά που βλέπεις,πρέπει να βάλεις κάρτα μνήμης αν θες πχ. να βάλεις Asphalt 6 κλπ. η μνήμη θα εξαντληθεί με τη μια,βλέπεις κάποιο μειονέκτημα θα είχε(αλλά και πάλι πολυ καλύτερα τα πράγματα σε σχέση με το Galaxy Ace που εχει μονο 150 ΜΒ εσωτερικής μνήμης για εφαρμογές)......;)

 

δηλαδη μου λες οτι στο gsmarena.com, cosmote.gr, plaisio.gr, samsung.com και στο http://www.myphone.gr/d/samsung/galaxy-ace-2.105/ που αναφερουν αποθηκευτικος χωρος, ή internal memory 4GB

ειναι ΜΟΥΦΑ. Καλα και δεν εχει πει κανεις τιποτα εστω να το διορθωσουν :O οτι ειναι 1 GB και οχι 4GB ??? :worry:

Μονο εγω το προσεξα ????

Ευχαριστω παντος αλλα με τρελανες τωρα :mad:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μου λες οτι στο gsmarena.com, cosmote.gr, plaisio.gr, samsung.com και στο http://www.myphone.gr/d/samsung/galaxy-ace-2.105/ που αναφερουν αποθηκευτικος χωρος, ή internal memory 4GB

ειναι ΜΟΥΦΑ. Καλα και δεν εχει πει κανεις τιποτα εστω να το διορθωσουν :O οτι ειναι 1 GB και οχι 4GB ??? :worry:

Μονο εγω το προσεξα ????

Ευχαριστω παντος αλλα με τρελανες τωρα :mad:

Σίγουρα δεν είναι λάθος τους αφού και η Samsung το ίδιο αναφέρει,ούτε η συσκευή σου έχει πρόβλημα απλώς (σκοπίμως ;) δεν είναι αναλυτική η περιγραφή το πως αυτά τα 4 GB είναι κατανεμημένα,περιλαμβάνεται και η rom γιαυτό.

Link to comment
Share on other sites

έχουμε κάποια ιδέα πως μοιράζονται τα 4 GB ??

1.1 GB internal + 760 MB Ram = περίπου 2 GB . Ξέρουμε τα άλλα 2 GB που τα χρησιμοποίει ??

ειναι ορατα απο μας ή ειναι συστημικα και δεν φαινονται :!:

 

 

Παντως ειναι αστειο στο site στο plaisio.gr

να λεει :

" 4GB Internal Storage

Αποθηκεύστε περισσότερα από 1.000 τραγούδια, 500 φωτογραφίες, 4 ταινίες .avi ταινίες χάρη στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο 4GB. Έτσι το ταξίδι σας δεν θα είναι ποτέ βαρετό. ":X

 

Εμένα περισσότερο για παραπληροφόρηση μου φαίνετε το ολο θεμα ......

Edited by evanb
Link to comment
Share on other sites

καλημερίζω τους πάντες!

εδω και 3 ημέρες είμαι κι εγώ κάτοχος του εν λόγω κινητού και επισφραγίσθηκε έτσι η είσοδος μου στον κόσμο του Android!

πριν είχα το SE W960 από το οποίο έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος, γιαυτό άλλωστε το κράτησα και 4 ολόκληρα χρόνια!!!!

 

σκάλισα λοιπόν ότι μπορούσα μέσα στο σκ σχετικά με την συσκευή, το Android, τις εφαρμογές του κλπ.

(όχι και πάρα πολλά είναι η αλήθεια...)

 

ήθελα κατ' αρχήν να ρωτήσω εάν υπάρχει εφαρμογή που σε εισερχόμενο sms ή αναπάντητη κλήση να αναβοσβήνει κάποιο λεντάκι στο κινητό.

το είχε το W 960 και μου ήταν πάρα, μα πάρα πολύ χρήσιμο!

 

επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιές εφαρμογές μου προτείνετε σαν ρούκι, κυρίως όσον αφορά το στήσιμο και την λειτουργικότητα του συγκεκριμένου κινητού, όχι τόσο παιχνίδια, ρολόγια, καιρό κλπ.

 

και για το τέλος μία (σίγουρα!) ηλίθια ερώτηση!

όταν λέτε "data ανοιχτά" εννοείτε: ρυθμίσεις-ασυρματη επικοινωνία και δίκτυα-δίκτυα κινητής τηλεφωνίας-χρήση δεδομένων πακέτου τικαρισμένο στο οκ???

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητάω την κατανόησή σας...

 

δεν έχω ακόμα κάνει βιντεοκλήση, αλλά υπάρχει παντού σαν επιλογή όταν επιλέγεις μία επαφή, ή πληκτρολογείς έναν αριθμό, συνεπώς πιθανολογώ ότι πρόκειται για κανονική δικτυακή βιντεοκλήση και όχι μέσω Skype κλπ

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει για την αγορά του είναι το αν θα "πάρει" τις νέες εκδόσεις του android ή αν παραμείνει εσαεί στη 2.3. Κρίμα νέο τηλ να μην αναβαθμίζεται.
Join The Life
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει για την αγορά του είναι το αν θα "πάρει" τις νέες εκδόσεις του android ή αν παραμείνει εσαεί στη 2.3. Κρίμα νέο τηλ να μην αναβαθμίζεται.

 

Καποιοι απο xda επικοινωνησαν με την ισπανικη samsung, και αυτοι επιβεβαιωσαν οτι θα υπαρξει ICS upgrade αφου μιλησαν με τα κεντρικα, αλλα δεν διευκρινησαν ποτε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ! Ειμαι αναμεσα σε αυτο το τηλ και στο xperia u .εχω καποιες ερωτησεις 1.τελικα υποστηριζει flash player 2.αξιζει να περιμενω μεχρι 12 αυγουστου οπου ληγει η επιδοτηση μου μηπως εχουμε κανενα νεο για ics επισημα ; ειναι κατι που παιζει ρολο για την αγορα του.3. Θα ηθελα της εντυπωσεις τον κατοχον της συσκευης οσον αφορα αυτονομια και εμπειρια χρησης .περιμενω της απαντησης γιατι εχω μπερδευτει με της 2 συσκευες(xperia u,ace 2)με χαλαει που το πρωτο δεν παιρνει micro sd και η αβεβαιοτητα για το λειτουργικο στο δευτερο.ελπιζω να με βοηθησετε να ξεμπερδευτω
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...