Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια σημερα επαθα ζημια. Ειχα παει για μπανιο στη θαλασσα και βραχηκε λιγο το κινητο :p . Οχι δεν το βουτηξα, αλλα σε ανυποπτο χρονο ενα κυμα μεγαλο εβρεξε οτι ειχα και δεν ειχα. (μονο η ψηφιακη γλυτωσε και αυτη επειδη την κρατουσα και τραβαγα φωτο). Λοιπον μολις ειδα το τηλεφωνο να το παρασερνει το κυμα τρελαθηκα. Κατευθειαν εβγαλα θηκη, καπακι, μπαταρια και αρχισα να το σκουπιζω. Παρατηρησα πως μεσα δεν ειχε περασει νερο στη μπαταρια οποτε το ξανασυρμολογισα το ανοιξα και δουλευε (μεγαλη ανακουφιση), ομως μετα απο μερικες ωρες προς το παρρον δεν δουλευει το home button και αναβει η οθονη απο μονη της καθε μερικα δευτερολεπτα. Κοινως το κινητο τα 'χει παιξει... Σιγουρα θα το στειλω στο σερβις, οποτε απο την εμπειρια σας θελω να ρωτησω αν μπορει να φανει οτι το κινητο βραχηκε (οποτε δεν θα μου το φτιαξουν δωρεαν) ή μπορω να πω οτι απλα σταματησε να δουλευει το home button και εχει και μερικα κολληματα και να μου το επισκευασουν;
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι σίγουρο ότι θα βρουν την υγρασία στο κινητό σου και δεν θα στο περάσουν εγγύηση (κατά πάσα πιθανότητα).

Κάνε το παροδoσιακό στέγνωμα (βάλτο και κλείστο μέσα σ' ένα σακουλάκι ρύζι για 24 ώρες) και αν είσαι τυχερός θα δουλέψει,αλλιώς service.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι θα βρουν την υγρασία στο κινητό σου και δεν θα στο περάσουν εγγύηση (κατά πάσα πιθανότητα).

Κάνε το παροδoσιακό στέγνωμα (βάλτο και κλείστο μέσα σ' ένα σακουλάκι ρύζι για 24 ώρες) και αν είσαι τυχερός θα δουλέψει,αλλιώς service.

 

Thanks, θα κανω αυτο με το ρυζι και βλεπουμε. Πραγματικα ελεος ομως. Για το συγκεκριμενο κινητο πρωτη φορα ειχα αγορασει θηκη απο την πρωτη μερα κιολας και ποτε δεν το ειχα αφησει ουτε καν χωρις προστατευτικο οθονης. Απο τα χριστουγεννα που το εχω μαλιστα δεν μου εχει πεσει ουτε μια φορα (ρεκορ ανεπαναληπτο για εμενα) και σε μια στιγμη εγινε μουσκεμα...

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Thanks, θα κανω αυτο με το ρυζι και βλεπουμε. Πραγματικα ελεος ομως. Για το συγκεκριμενο κινητο πρωτη φορα ειχα αγορασει θηκη απο την πρωτη μερα κιολας και ποτε δεν το ειχα αφησει ουτε καν χωρις προστατευτικο οθονης. Απο τα χριστουγεννα που το εχω μαλιστα δεν μου εχει πεσει ουτε μια φορα (ρεκορ ανεπαναληπτο για εμενα) και σε μια στιγμη εγινε μουσκεμα...

 

Βγάλε μπαταρία και δοκιμασε στεγνωμα με πιστολακι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο ασχετο αξιζει να παρω τπτ high capacity μπαταριες?? http://www.amazon.co.uk/2680MAH-Capacity-Business-Battery-Samsung/dp/B0093ED5IS σαν κατι τετοιο ας πουμε? ή παιζει να ανατιναχθει το κινητο μαζι με το οικοδομικο τετραγωνο??αν εχετε καποια αλλη ιδεα παρακαλω προτεινετε αν ειναι ευκολο..

 

Ευχαριστω!

Δυο φορες που δοκιμασα τετοιες μπαταριες η αποδωση τους σε καμια περιπτωση δεν ανταποκριοταν στην τιμη που αναφερουν , ενω η ζωη τους ηταν πολυ συντομη, και τις δυο φορες αναγκαστηκα να ξαναχρησιμοποιησω τις γνησιες μπαταριες.

Link to comment
Share on other sites

... Σιγουρα θα το στειλω στο σερβις, οποτε απο την εμπειρια σας θελω να ρωτησω αν μπορει να φανει οτι το κινητο βραχηκε (οποτε δεν θα μου το φτιαξουν δωρεαν) ή μπορω να πω οτι απλα σταματησε να δουλευει το home button και εχει και μερικα κολληματα και να μου το επισκευασουν;

Οπως ειπαν και οι φιλοι παραπανω στο σερβις θα βρουν ευκολα το προβλημα, αλλα και εσενα δεν σε συμφερει να το κρυψεις ετσι ωστε να γινει η σωστη επισκευη.

Μπορεις να δοκιμασεις να ψεκασεις με σπρευ επαφων το πληκτρο και να φυσηξεις με πεπιεσμενο αερα πριν και μετα τον ψεκασμο εχωντας βγαλει το πισω καπακι, αλλα με προσοχη αναλογα με την δυναμη της πιεσης.

Εκεινο που θα σου κανει μακροπροθεσμα ζημια ειναι το αλατι απο το θαλασσινο νερο αν δεν το απομακρυνεις σχολαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Δυο φορες που δοκιμασα τετοιες μπαταριες η αποδωση τους σε καμια περιπτωση δεν ανταποκριοταν στην τιμη που αναφερουν , ενω η ζωη τους ηταν πολυ συντομη, και τις δυο φορες αναγκαστηκα να ξαναχρησιμοποιησω τις γνησιες μπαταριες.

 

Καμια γνησια με παραπανω mah δεν υπαρχει? οχι 1700 μονο καπως παρααπανω

Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε ρε γμτ, και της κοπέλας μου που της έκανα δώρο το ace 2 έφαγε ένα λούσιμο με καφέ χθες (ατύχημα στην παραλία) και από τότε αρνείται να μπει σε λειτουργία. Το άνοιξε επιτόπου και στέγνωσε ότι υπήρχε στις επιφάνειες τριγύρω, το άφησε και στον ήλιο αλλά τίποτα. Απο χθες βράδυ το έχω βουτήξει σε στεγνό ρύζι μπας και γίνει κανα θαύμα. Σκέφτομαι να το στείλω στη Sammy μπας και κάτσει κάτι καλό με την εγγύηση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το αντιληφθούν. Θυμάμαι παλιότερα ένας φίλος είχε ένα Htc που είχε βραχεί και δεν δούλευε, με τα πολλά τον έπεισα να μου το χαρίσει και το έτρεξα αντιπροσωπεία όπου και μου άλλαξαν το motherboard εντός εγγύησης και κατέληξα να έχω καινούργιο κινητό. Και σκέφτομαι...και αν σου κάτσει?? Δεν έχω τίποτα να χάσω...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Μολις πηρε η μητερα μου το ace 2.

To κινητο τρεχει σε 2.3.6 και μολις κανω ελεγχο για ενημερωση λογισμικου μου δειχνει οτι δεν βρεθηκε κατι.

Ειχα διαβασει οτι κανονικα τρεχει σε 4.1(.2).

Υπαρχει καποιο προβλημα στο δικο μας ή η τελευταια αναβαθμιση στην Ελλαδα ειναι αυτη?

Μου φαινεται πολυ περιεργο να ειναι 2 εκδοσεις πισω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Μολις πηρε η μητερα μου το ace 2.

To κινητο τρεχει σε 2.3.6 και μολις κανω ελεγχο για ενημερωση λογισμικου μου δειχνει οτι δεν βρεθηκε κατι.

Ειχα διαβασει οτι κανονικα τρεχει σε 4.1(.2).

Υπαρχει καποιο προβλημα στο δικο μας ή η τελευταια αναβαθμιση στην Ελλαδα ειναι αυτη?

Μου φαινεται πολυ περιεργο να ειναι 2 εκδοσεις πισω...

 

έχεις το τελευταίο λογισμικό . ίσως και αν κάποια στιγμή θα γίνει 4.1

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προβλημα στο δικο μας ή η τελευταια αναβαθμιση στην Ελλαδα ειναι αυτη?

Μου φαινεται πολυ περιεργο να ειναι 2 εκδοσεις πισω...

Βασικά δεν είναι πρόβλημα της Ελλάδας αλλά της Samsung.

Κι εγώ που έχω Ολλανδικό 2.3.6 έχω ακόμη...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

εχω το galaxy ace μου εσπασε η οθωνη,η αντικατασταση θελει 60 ευρω.απο το γερμαο μου ειπαν 60 ευρω.σκεφτομαι ναι παρω το galaxy ace 2.αξιζει τον κοπο?ειναι καλο?απο το προηγουμενο δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενος γιατι ειχε μικρη μνημη...
Link to comment
Share on other sites

Απο τι φαινεται δεν παιζουν και πολλα σε θεμα μπαταριας :/

Τεσπα, επειδη JB δε βλεπω στο κινητακι μας, οποτε οχι και ζουμ στην καμερα, μπορει καποιος να μου προτεινει καμερα/βιντεο app με ζουμ??το "καλυτερο" αν γινεται αλλα να πει καποιος απο εμπειρια. Δε με νοιαζει να κανω edit τις φωτο απλα θελω κατι σαν την στοκ αλλα με ζουμ.

 

Ευχαριστω παιδια!

 

4 gb εχει το ace 2 ...το 1 ειναι μονο για το χρηστη αλλα περνει κ Microsd εως 32 gb. Το κινητο ειναι πολυ καλο τωρα δε ξερω ποσο καλυτερο απο το 1o ace

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε ρε γμτ, και της κοπέλας μου που της έκανα δώρο το ace 2 έφαγε ένα λούσιμο με καφέ χθες (ατύχημα στην παραλία) και από τότε αρνείται να μπει σε λειτουργία. Το άνοιξε επιτόπου και στέγνωσε ότι υπήρχε στις επιφάνειες τριγύρω, το άφησε και στον ήλιο αλλά τίποτα. Απο χθες βράδυ το έχω βουτήξει σε στεγνό ρύζι μπας και γίνει κανα θαύμα. Σκέφτομαι να το στείλω στη Sammy μπας και κάτσει κάτι καλό με την εγγύηση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το αντιληφθούν. Θυμάμαι παλιότερα ένας φίλος είχε ένα Htc που είχε βραχεί και δεν δούλευε, με τα πολλά τον έπεισα να μου το χαρίσει και το έτρεξα αντιπροσωπεία όπου και μου άλλαξαν το motherboard εντός εγγύησης και κατέληξα να έχω καινούργιο κινητό. Και σκέφτομαι...και αν σου κάτσει?? Δεν έχω τίποτα να χάσω...

 

UPDATE:

Το έβγαλα σήμερα από το ρύζι και δοκίμασα να το λειτουργήσω, αισθανόμουν μια μικρή δόνηση και μετά τίποτα. Υποπτέυθηκα ότι δεν έχει άλλο ζουμί η μπαταρία, οπότε το συνδέω στο φορτιστή και voila, ενεργοποιήθηκε η οθόνη της συσκευής και άρχισε να φορτίζει (φαινόταν και το charging animation). Χαρές και πανηγύρια από την κοπέλα μου που είδε τη συσκευή της να ξαναζωντανεύει! :happy:

Το άφησα κανα 10λεπτο και μετά το αποσύνδεσα από το φορτιστή για να βάλω τη SIM και αφού το ξαναέβαλα στο φορτιστή πλέον ενεργοποιείται μόνη της η οθόνη αλλά κολλάει σε ένα κυκλικό μικρό loading και δεν φτάνει στο charging animation που έβλεπα πριν. Δοκίμασα και να το κάνω power up αλλά δεν φαίνεται να ανταποκρίνεται. Καμιά ιδέα κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Camera ZOOM FX !!!

 

Ευχαριστώ.επίσης να ρωτήσω προς τους κατόχους.Είναι ωραίο το κινιτο???Έχει lags??Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω και θέλω τις απόψεις σας...

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Το άφησα κανα 10λεπτο και μετά το αποσύνδεσα από το φορτιστή για να βάλω τη SIM και αφού το ξαναέβαλα στο φορτιστή πλέον ενεργοποιείται μόνη της η οθόνη αλλά κολλάει σε ένα κυκλικό μικρό loading και δεν φτάνει στο charging animation που έβλεπα πριν. Δοκίμασα και να το κάνω power up αλλά δεν φαίνεται να ανταποκρίνεται. Καμιά ιδέα κανείς?

 

Σε download mode μπαίνει?? Volume down +home button + power button.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε download mode μπαίνει?? Volume down +home button + power button.

Ναι μπαίνει σε αυτό το Mode, το δοκίμασα. Επίσης δοκίμασα πάλι να το κάνω power up αλλά freez-άρει στην οθόνη που εμφανίζει το logo samsung galaxy ace 2. Έχεις κάτι στο μυαλό σου μπας και το σώσουμε? :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπαίνει σε αυτό το Mode, το δοκίμασα. Επίσης δοκίμασα πάλι να το κάνω power up αλλά freez-άρει στην οθόνη που εμφανίζει το logo samsung galaxy ace 2. Έχεις κάτι στο μυαλό σου μπας και το σώσουμε? :)

 

Δοκίμασε να μπεις recovery mode (Volume up + home + power) και από εκεί με τα κουμπιά αυξομείωσης της έντασης του ήχου πήγαινε εκεί που λέει "wipe data/factory reset" και πάτα "οκ" με το κουμπί που ανοίγει το κινητό. Λογικά μετά θα ανοίγει, αλλά μπορεί να χρειάζεται να ξαναπεράσεις το λογισμικο αν πάλι δεν ανοίγει. Θα χάσεις τα δεδομένα σου με το "wipe data/factory reset" αλλά από το να μην ανοίγει καθόλου, καλύτερα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θυμαστε το μνμ μου πριν 3 μερες οτι μου πηρε τη συσκευη το κυμα; Ε λοιπον σημερα την εβγαλα μεσα απο το ρυζι και το home button ακομα δεν δουλευει οταν ανοιξω τη συσκευη. Οταν ομως παω να μπω σε recovery mode τοτε μπαινει. Αυτο σημαινει οτι to home button ολο και κατι νιωθει, ετσι δεν ειναι;
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπεις recovery mode (Volume up + home + power) και από εκεί με τα κουμπιά αυξομείωσης της έντασης του ήχου πήγαινε εκεί που λέει "wipe data/factory reset" και πάτα "οκ" με το κουμπί που ανοίγει το κινητό. Λογικά μετά θα ανοίγει, αλλά μπορεί να χρειάζεται να ξαναπεράσεις το λογισμικο αν πάλι δεν ανοίγει. Θα χάσεις τα δεδομένα σου με το "wipe data/factory reset" αλλά από το να μην ανοίγει καθόλου, καλύτερα έτσι.

Ευχαριστώ πολύ kyrillos13, μάλλον θα πάω για factory reset :)

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά μόλις αγόρασα το κινητό και θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να βάλω δικό μου ήχο για εισερχόμενα μηνύματα γιατί δεν το βρίσκω με τίποτα :(
Link to comment
Share on other sites

Δημιούργησε τους φακέλους media/audio/ringtones και βάλε στον τελευταίο τους ήχους που θες να χρησιμοποιήσεις. Μετά θα σου εμφανίζονται στην λίστα με τους ήχους κλήσης. Για ειδοποιήσεις φτιάχνεις του φακέλους media/audio/notifications και για το ξυπνητήρι τους φακέλους media/audio/alarms.

Αν σε δυσκολεύει αυτός ο τρόπος υπάρχει και άλλος. Πήγαινε στο Music Player, βρες το μουσικό αρχείο που θες, πάτα παρατεταμένα πάνω του και στο μενού που θα εμφανιστεί επίλεξε το "ορισμός ως".

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...