Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αρχειο λεει xxmb4 αυτη ειναι η leaked.... Μηπως κανεις καποιο λαθος?

 

Ναι βασικά είναι παλιά, leaked, και έχει αρκετά bugs. Η πιο πρόσφατη είναι η I8160XXMF1.

 

Παιδια εκανα και εγω την αναβαθμιση μεσω kies. Εχω ομως μονο 482mb ραμ. wtf? Ξερω οτι δεν θα επρεπε να ειχα 600κατι διοτι δεν ειχα περασει την MB4 αλλα και παλι μονο τοσο λιγο; Μηπως δεν εκανα σωστα τα βηματα; Αρχικα εκανα επαναφορα εργ. ριθμισεων, μετα wipe data, μετα περασα την αναβαθμιση απο kies και μολις ανοιξε το κινητο εκανα παλι επαναφορα και μετα wipe data. Τεσπα τωρα αν θελω να το διορθωσω αυτο πρεπει να κανω root, να περασω την ΜΒ4 με odin και μετα να περασω παλι με odin την MF1; Επισης θα πρεπει σε καθε σταδιο να ακολουθω την διαδικασια επαναφορα ρυθμισεων και wipe data; Παντως η 4.1 ωραια φαινεται. Σε εμενα μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα αν και ψιλοlagαρει αλλλα ισως φταιει η χαμηλη ram για αυτο. Και απο αποψης μπαταριας ομως μια χαρουλα προς το παρρον...

 

Έχεις το κανονικό ή το μοντέλο "P"?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχεις το κανονικό ή το μοντέλο "P"?

 

Το κανονικο εχω...

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Kyrillos πότε θα βγάλεις την δική σου ?

Την Γερμανική την βάζω κατευθείαν η πρέπει να βάλω κάποια άλλη πριν για το θέμα της μνήμης και μετά να κάτσει η Γερμανική ?

Και αν κάνω repartition

Link to comment
Share on other sites

Το κανονικο εχω...

 

Kyrillos πότε θα βγάλεις την δική σου ?

Την Γερμανική την βάζω κατευθείαν η πρέπει να βάλω κάποια άλλη πριν για το θέμα της μνήμης και μετά να κάτσει η Γερμανική ?

Και αν κάνω repartition

 

Εάν είσαι ήδη σε JB πέρνα την κατευθίαν (χωρις ριπαρτ). Αν είσαι σε GB καλύτερα MB4 με ριπαρτιτιον και μετά την MF1 χωρίς. Η ρομ μου ανεβαίνει, σε κάνα 2ωρο θα μπορείτε να την κατεβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Το κανονικο εχω...

 

 

Στο xda βρήκα το παρακάτω για το μέγεθος της μνήμης αλλά αφορά φλασάρισμα μέσω odin και όχι kies, δεν ξέρω αν βοηθάει στην περίπτωσή σου

 

Odin:

 

MB2/MB4+pit + MC8 + MF1=

(MB2/MB4+pit + MF1)= 624mb ram

 

GB + MC8 or MF1 (no partition) = 550mb ram

 

GB + MC8 or MF1 (with partition) = 482mb ram.

Edited by nikolas1274
Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

τελικά υπάρχει επίσημο update μέσο kies η όχι παιδιά ?

 

Όχι ακόμα. Μόνο στη Γερμανία νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι ήδη σε JB πέρνα την κατευθίαν (χωρις ριπαρτ). Αν είσαι σε GB καλύτερα MB4 με ριπαρτιτιον και μετά την MF1 χωρίς. Η ρομ μου ανεβαίνει, σε κάνα 2ωρο θα μπορείτε να την κατεβάσετε.

 

 

GB το εχω περιμενα την δικη σου πρωτα

Πρωτα να βαλω αυτην EUR-I8160XXMB4 και μετα την MF1.

Και για την δικη σου πρεπει να κανω αυτα πρωτα η κατι διαφορετικο ?

thanks

Link to comment
Share on other sites

GB το εχω περιμενα την δικη σου πρωτα

Πρωτα να βαλω αυτην EUR-I8160XXMB4 και μετα την MF1.

Και για την δικη σου πρεπει να κανω αυτα πρωτα η κατι διαφορετικο ?

thanks

 

Αυτά απλά μην ξεχάσεις, MB4 με repartition, MF1 χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά απλά μην ξεχάσεις, MB4 με repartition, MF1 χωρίς.

 

Για να μη σε ζαλιζω προσωπικά και επειδή δεν μπορω να γράψω στο xda για να κάνω την εγκατάσταση της ρομ κατεβάζω και αντιγράφω το CWM6 στην εξωτερική μνήμη και την ρομ σου στην εσωτερική ή εξωτερική; Στο τέλος δεν πατάω reboot; (γράφεις reboot-no)

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

μια υποθεση να κανω εγω τωρα και ισως να ειναι κοτσανα.... Μηπως ολα τα bugs γινοντε και λογο αυξησης της ram; Μηπως εκει γινεται η μπαμια;
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπει ο υπολογιστης το κινητο. Πηγα να αντιγραψω τη ρομ αλλα δεν το βλεπει....τι πατατα εκανα?

Edit τη κατεβασα κατευθειαν στο κινητό και την πέρασα.

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και γώ σήμερα στα 143€ .Την έκδοση I8160P. Μόλις συνδέθηκε στο Kies έκανε αμέσως αναβάθμιση στην 4.1.2. Σαν πρώην κάτοχος του S3 LTE μπορώ να πω ότι είναι καλό κινητό και δεν μετανιώνεις για τα λεφτά που δίνεις!

Καμία σχέση βέβαια στην ταχύτητα με το S3 αλλά την δουλειά του την κάνει με λίγη υπομονή!

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και γώ σήμερα στα 143€ .Την έκδοση I8160P. Μόλις συνδέθηκε στο Kies έκανε αμέσως αναβάθμιση στην 4.1.2. Σαν πρώην κάτοχος του S3 LTE μπορώ να πω ότι είναι καλό κινητό και δεν μετανιώνεις για τα λεφτά που δίνεις!

 

από που το αγόρασες εαν επιτρέπετε ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά γιατί την εσωτερική μνήμη του κινητού την βλέπει σαν κάρτα sd και έτσι δεν μπορώ να εγκαταστήσω μεγάλες εφαρμογές ? :/ πως μπορώ να το κάνω να πηγαίνουν στην sd κάρτα μου που έχω 16 Gb κιόλας ευχαριστώ!!! και βέβαια χωρείς να κάνω root το κινητό... Edited by akis_89
Link to comment
Share on other sites

Περασα την MF1 στο κινητο ομως στο κιεσ μου γραφει πως δεν υποστηριζεται αναβα8μηση μεσω κιεσ και επισης αντι για τον Γερμανικο μου εμφανιζει τον κωδικο της Πολωνιας... Εχει συμβει σε κανενα αυτο?? Τι να κανω να 3αναπερασω την MF1??
Link to comment
Share on other sites

Περασα την MF1 στο κινητο ομως στο κιεσ μου γραφει πως δεν υποστηριζεται αναβα8μηση μεσω κιεσ και επισης αντι για τον Γερμανικο μου εμφανιζει τον κωδικο της Πολωνιας... Εχει συμβει σε κανενα αυτο?? Τι να κανω να 3αναπερασω την MF1??

 

Φυσιολογικο είναι!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο χρονια συμβιωσης με το HTC HD ειμαι απο σημερα κατοχος του ace 2.....Νομιζω οτι εκανα καλη επιλογη (αν σκεφτομουνα και το Galaxy S Advance ). Αρχιζω το ψαξιμο του καινουριου λειτουργικου android , μετα απο πολλα χρονια συμβιωσης με τα οχι τοσο καλα mobile windows 6.5. Ευσπροδεκτες οι οποιες συμβουλες....:):cool:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσο ελεύθερο χώρο έχει το κινητό για εφαρμογές??

Ευχαριστώ

 

Γύρω στα 3.2gb είναι για apps / data .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 3.2gb είναι για apps / data .

 

Αα τόσο πολύ??εγώ πίστευα μόνο

1 gb θα είχε για παιχνίδια-εφαρμογές...

Α επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα,ποσά gb είναι ελεύθερα για το χρήστη?

Edited by Johnako
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετό καιρο που εχω το κινητό μπορώ να πω οτι είμαι πάρα πολύ ευχαρηστημένος.Κάποια μικρά προβλήμματα που είχα λόγο της πρώτης μου επαφής με το android τα έλυσα σιγά σιγά και τώρα δεν εχω κανλενα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

έλα μας κοροϊδεύει κανονικά η samsung . εδώ είναι έτοιμη και βγάζει το ace 3 και εμείς περιμένουμε ένα update . έχει κουράσει 8 μήνες το θέμα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο ασχετο αξιζει να παρω τπτ high capacity μπαταριες?? http://www.amazon.co.uk/2680MAH-Capacity-Business-Battery-Samsung/dp/B0093ED5IS σαν κατι τετοιο ας πουμε? ή παιζει να ανατιναχθει το κινητο μαζι με το οικοδομικο τετραγωνο??αν εχετε καποια αλλη ιδεα παρακαλω προτεινετε αν ειναι ευκολο..

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...