Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα το σπασω δυστυχως....κολλαει πολυ...Αξιζει να ξαναπερασω ξανα τη mb4 και μετα mf1?

Εχω μπερδευτει αν πρεπει να εχω το repartition τικαρισμενο ή οχι απο τη στιγμη που ηδη εχω jb.....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα το σπασω δυστυχως....κολλαει πολυ...Αξιζει να ξαναπερασω ξανα τη mb4 και μετα mf1?

Εχω μπερδευτει αν πρεπει να εχω το repartition τικαρισμενο ή οχι απο τη στιγμη που ηδη εχω jb.....

 

Οχι repartition ...και μόνο pda

Link to comment
Share on other sites

[simon74;4766508]Οχι repartition ...και μόνο pda

 

Συγγνώμη που δεν διευκρινισα. Για να ξαναπεράσω τη mb4 εννοούσα αν πρέπει να είναι τικαρισμενο.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Το τουρκικο firmware λενε οτι δεν χρειαζεται να κανεις πρωτα την ΜΒ4 install για να παρεις 624 ΜΒ RAM .Κατευθειαν απο GB το περνας. Και λενε οτι ειναι και καλυτερο απο το γερμανικο χωρις κολληματα.
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις> Απόρρητο> Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για Gingerbread 2.3.

Ρυθμίσεις> Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας και επαναφορά> Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για Jelly Bean 4.1.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα ξανά τη MB4 και μετά τη MF1 και το ρούταρα. Και νομίζω αφού τα κατάφερα εγώ μπορούν όλοι.

Μέχρι τώρα δεν έχω κόλλημα κανένα. Νομίζω και η μπαταρία είναι καλύτερη.

Υπάρχει κάδο που λίστα με τους εφαρμογές που είναι ασφαλές να απεγκαταστήσω;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Το τουρκικο firmware λενε οτι δεν χρειαζεται να κανεις πρωτα την ΜΒ4 install για να παρεις 624 ΜΒ RAM .Κατευθειαν απο GB το περνας. Και λενε οτι ειναι και καλυτερο απο το γερμανικο χωρις κολληματα.

 

Ελληνικα λογικα θα εχει ?

Αν και περιμενω ακομα , απο οτι βλεπω αρχιζουν και βγαζουν σιγα σιγα γαι ολες τις χωρες

Link to comment
Share on other sites

Παιδες δε βλεπω τουρκικη jb στο σαιτ της σαμσονκ ...στραβωθηκα???:blink:

 

2013 June 4.1.2 I8160XXME7

 

http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I8160&pcode=0

 

οριστε φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω και 3 χρονια εχω αγορασει σχεδον τα παντα απο Samsung. Galaxy Tab 7.0, Galaxy Tab 2 7.0, Samsung Star, Galaxy S2, Galaxy S3, LED TV, Home Theatre, καρτες μνημης, εξτρα μπαταριες, εξτρα φορτιστες, θηκες...

 

Τα δυο μου μεγαλα παραπονα απο ολα αυτα ειναι οτι το Samsung Galaxy Tab 7.0 αποφασισαν να το "εγκαταλειψουν" μολις ενα χρονο απο την ημερα κυκλοφοριας του κ ετσι δεν εγινε ποτε update παρολο που ηταν ολοκαινουριο στην ουσια.

Και το μεγαλο ψεμα που φαγαμε με το Ace 2. Το αγορασα για τη γυναικα μου μολις ηρθε στην Κυπρο. Την πρωτη μερα... Και τωρα 9 μηνες μετα ακομα εχει λογισμικο 2 χρονων. Το μεγαλο ψεμα ηταν οτι θα αναβαθμιζοταν και καλα. Και το αγορασαμε αυτο αντι πολλων αλλων που ειχαν το JB προεγκατεστημενο.

Δυστυχως η Samsung αποτυχανει να εξυπηρετησει τους υφισταμενους πελατες της. Δινει βαση μονο στα καινουρια προιοντα, πολυ περισσοτερο στα προιοντα πρωτης γραμμης που κοστιζουν 1 μισθο το καθενα και ολα τα αλλα τα εχει πεταμενα. Ειναι απαραδεκτο να αγοραζεις ενα κινητο και να περιμενεις 9 μηνες για να σου δωσουν αυτο που αγορασες. Ειναι ουσιαστικα εξαπατηση και κοροιδια.

Δε θελω να κανω root το τηλεφωνο γιατι θα χαθει η εγγυση και δεν εχω σκοπο να πεταξω λεφτα για σερβις.

Εχω κανει πολλα παραπονα στη samsung αλλα η απαντηση ειναι παντα η ιδια. Οτι δεν υπαρχει καμια επισημη πληροφορηση

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρηκα το συγκεκριμένο κινητό σε λογική τιμή στην kinitomania, αλλά δεν γνωρίζω την εν λόγω επιχείρηση, ήθελα να ρωτήσω αν παίζει ιδιαίτερο ρόλο η χώρα εισαγωγής της συσκευής. Η εγγύηση δεν καλύπτεται απο την Samsung εδώ; Επίσης υπάρχει περίπτωση να μην περιλαμβάνεται στην συσκευασία κάτι σε σχέση με την συσκευή που πουλάνε στο Πλαίσιο ή στο Public;

Eυχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις με το root την εγγύηση. Υπάρχει τρόπος που το κάνεις και δεν φαίνεται πουθενά, οπότε γυρνάς πίσω στο μαμά λογισμικό και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν θες ψάξε το καλύτερα... Σε συσκευή ενός φίλου που περάσαμε και την v7 rom του κύριλλου δεν έχουμε χάσει καμία εγγύηση. Αν θυμάμαι καλά το counter δείχνει αν έχεις φλασάρει άλλη ρομ και αν αυτό αρχίσει να μετράει τότε έχεις χάσει την εγγύηση.

Αν και νομίζω έχει βγει τρόπος για να το μηδενίσεις πλέον.

 

Επειδή βρηκα το συγκεκριμένο κινητό σε λογική τιμή στην kinitomania, αλλά δεν γνωρίζω την εν λόγω επιχείρηση, ήθελα να ρωτήσω αν παίζει ιδιαίτερο ρόλο η χώρα εισαγωγής της συσκευής. Η εγγύηση δεν καλύπτεται απο την Samsung εδώ; Επίσης υπάρχει περίπτωση να μην περιλαμβάνεται στην συσκευασία κάτι σε σχέση με την συσκευή που πουλάνε στο Πλαίσιο ή στο Public;

Eυχαριστώ!

 

Γενικά από χώρα της ΕΕ αν είναι η συσκευή δεν υπάρχει πρόβλημα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Η 4.1.2 για Ελλάδα (sales code EUR), έχει βγεί, μπορείτε να την κατεβάσετε και να την περάσετε μέσω odin.

Είναι επίσημη έκδοση της Samsung και ως εκ τούτου, δεν υπάρχει κανένα θέμα με εγγύηση και τέτοια.

απο την σελίδα samsung-updates.com (που δίνει της επίσημες rom που βγάζει η samsung)

"Galaxy Ace 2 GT-I8160 EUR I8160XXMB2 4.1.2 19.02.2013 978827 "

(Συγνώμη παιδιά, τώρα το είδα, ενώ η σελίδα γραφει για την ..mb2 rom, ο σύνδεσμος για κατέβασμα, σου δίνει την ..mb4 rom.)

Edited by dhmak
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους! το πήρα μόλις από kaizershop και έχει 4.1.2 I8160PXXME1.. Συνολική ram 625 και γενικότερα για τα 145€ που το πήρα δείχνει άψογο.. Κάτοχος n4 βέβαια αλλά αυτό αγοράστηκε για το αίσθημα ;)
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Η 4.1.2 για Ελλάδα (sales code EUR), έχει βγεί, μπορείτε να την κατεβάσετε και να την περάσετε μέσω odin.

Είναι επίσημη έκδοση της Samsung και ως εκ τούτου, δεν υπάρχει κανένα θέμα με εγγύηση και τέτοια.

 

Αυτη η εκδοση ειναι η επισημη? Ειχα την εντυπωση οτι μονο μεσω kies μπορει να μπει η επισημη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μόλις σήμερα το πήρα και η προέλευση του είναι από γαλλία πως μπορώ να κάνω επίσημα αναβάθμιση? γιατί μέσο kies δεν μου βγάζει κάτι για αναβάθμιση... ευχαριστώ ! Και χωρίς να κάνω root βεβαια !!!
Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους! το πήρα μόλις από kaizershop και έχει 4.1.2 I8160PXXME1.. Συνολική ram 625 και γενικότερα για τα 145€ που το πήρα δείχνει άψογο.. Κάτοχος n4 βέβαια αλλά αυτό αγοράστηκε για το αίσθημα ;)

 

Κι εγω αυτην εχω ακριβως αλλα εχω 550 ΜΒ RAΜ!

Τι γινεται ρε παιδια?

Η γερμανικη ειναι φιλε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα και εγω την αναβαθμιση μεσω kies. Εχω ομως μονο 482mb ραμ. wtf? Ξερω οτι δεν θα επρεπε να ειχα 600κατι διοτι δεν ειχα περασει την MB4 αλλα και παλι μονο τοσο λιγο; Μηπως δεν εκανα σωστα τα βηματα; Αρχικα εκανα επαναφορα εργ. ριθμισεων, μετα wipe data, μετα περασα την αναβαθμιση απο kies και μολις ανοιξε το κινητο εκανα παλι επαναφορα και μετα wipe data. Τεσπα τωρα αν θελω να το διορθωσω αυτο πρεπει να κανω root, να περασω την ΜΒ4 με odin και μετα να περασω παλι με odin την MF1; Επισης θα πρεπει σε καθε σταδιο να ακολουθω την διαδικασια επαναφορα ρυθμισεων και wipe data; Παντως η 4.1 ωραια φαινεται. Σε εμενα μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα αν και ψιλοlagαρει αλλλα ισως φταιει η χαμηλη ram για αυτο. Και απο αποψης μπαταριας ομως μια χαρουλα προς το παρρον...
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Η 4.1.2 για Ελλάδα (sales code EUR), έχει βγεί, μπορείτε να την κατεβάσετε και να την περάσετε μέσω odin.

Είναι επίσημη έκδοση της Samsung και ως εκ τούτου, δεν υπάρχει κανένα θέμα με εγγύηση και τέτοια.

 

Το αρχειο λεει xxmb4 αυτη ειναι η leaked.... Μηπως κανεις καποιο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...