Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ kyrillos13, μάλλον θα πάω για factory reset :)

Δοκίμασα να μπω στο recovery mode (Volume up + home + power), ανοίγει η οθόνη και βλέπω κατευθείαν το samsung logo και κολλάει εκεί.

Σε download mode (Volume down + home + power) βέβαια μπαίνει όπως και πριν.

Έχει κάποιος καμια καλή ιδέα? Υπενθυμίζω ότι είμαι στοκ gingerbread και ότι είχε φάει μπάνιο με καφέ (ατύχημα) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά θέλω να το πάρω δώρο στη γυναίκα μου αλλά το γεγονός ότι έχει την 2.3.6 είναι αναλστατικος παράγοντας . Κατά τα άλλα πως πάει σαν συσκευή έχει κολλήματα;Είναι γρήγορη και γενικά είσαστε ευχαριστημένοι από την συσκευή ή να προσανατολιστώ σε κάποια άλλη με καλύτερα χαρακτηριστικα τύπου vodafone smart 3;Το θέλει για να παίζει κάποια παιχνίδια με την κόρη μου και για να μπαίνει και στο fb.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά θέλω να το πάρω δώρο στη γυναίκα μου αλλά το γεγονός ότι έχει την 2.3.6 είναι αναλστατικος παράγοντας . Κατά τα άλλα πως πάει σαν συσκευή έχει κολλήματα;Είναι γρήγορη και γενικά είσαστε ευχαριστημένοι από την συσκευή ή να προσανατολιστώ σε κάποια άλλη με καλύτερα χαρακτηριστικα τύπου vodafone smart 3;Το θέλει για να παίζει κάποια παιχνίδια με την κόρη μου και για να μπαίνει και στο fb.

Έχει φοβερό value for money και είναι από τα καλύτερα στη μεσαία κατηγορία. Για τη χρήση που περιγράφεις είναι τέλεια επιλογή, αν έχω ένα αρνητικό να πω θα ήταν η camera που και πάλι για την κατηγορία του νομίζω είναι οκ. Και σε μέγεθος είναι πολύ καλό, ούτε πολύ μεγάλο αλλά ούτε και πολύ μικρό - φαντάσου περίπου σαν το iphone 4.

Για το 2.3.6 που λες, φήμες λένε ότι θα πάρει σύντομα το επίσημο update σε jelly bean. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε "συντομα"...

Επρεπε ΗΔΗ να το είχαμε πάρει...

Εδω και αρκετό καιρό το τσεκάρουμε κάθε μέρα...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δημιούργησε τους φακέλους media/audio/ringtones και βάλε στον τελευταίο τους ήχους που θες να χρησιμοποιήσεις. Μετά θα σου εμφανίζονται στην λίστα με τους ήχους κλήσης. Για ειδοποιήσεις φτιάχνεις του φακέλους media/audio/notifications και για το ξυπνητήρι τους φακέλους media/audio/alarms.

Αν σε δυσκολεύει αυτός ο τρόπος υπάρχει και άλλος. Πήγαινε στο Music Player, βρες το μουσικό αρχείο που θες, πάτα παρατεταμένα πάνω του και στο μενού που θα εμφανιστεί επίλεξε το "ορισμός ως".

 

Ευχαριστώ πολύ. τώρα ομως έχω άλλο πρόβλημα δεν αναγνωρίζει την κάρτα μνήμης νομίζω ότι αναγνωρίζει σαν κάρτα cd την αποθήκευση usb μήπως ξέρεις τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί δεν κατάλαβα. Ξαφνικά το κινητό σου δεν αναγνωρίζει την SDCard που έχεις μέσα ενώ όταν την είχες πρωτοβάλει την είχε αναγνωρίσει;

Φαντάζομαι ότι δοκίμασες να την βγάλεις και να την τοποθετήσεις πάλι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Όχι από την αρχή δεν την αναγνώριζε και δοκίμασα να την βγάλω και να την ξαναβάλω. Η κάρτα μου είναι SDHC μήπως φταίει αυτό. Ωστόσο στο ιντερνέτ είχα διαβάσει ότι παίρνει και microSDHC και miroSD
Link to comment
Share on other sites

Σωστά έχεις διαβάσει.

Στις Ρυθμίσεις> Χώρος αποθήκευσης στην αναγνωρίζει την κάρτα; Αν ναι κάνε μία "Διαμόρφωση κάρτας SD" από τις επιλογές που έχει.

Αν δεν στην αναγνωρίζει καθόλου το κινητό δοκίμασε να κάνεις μία διαμόρφωση (Format) στην κάρτα σε Fat32 από τον υπολογιστή.

Πριν κάνεις τα παραπάνω πάρε Backup ό,τι χρειάζεσαι από την κάρτα.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν την αναγνωρίζει και ο υπολογιστής (ούτε κάποια άλλη συσκευή) τότε όπως όλα δείχνουν έχεις πέσει σε ελαττωματική κάρτα οπότε την πας για αντικατάσταση αν έχεις ακόμα εγγύηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά μόλις αγόρασα το κινητό και θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να βάλω δικό μου ήχο για εισερχόμενα μηνύματα γιατί δεν το βρίσκω με τίποτα :(

 

εγω κατα τυχη βρηκα αυτην την λυση κατεβασα το file manager

για αλλο λογο

και τελικα εκανα δουλεια εις 2πλουν..

αποδω κατεβαστε το

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rhmsoft.fm&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5yaG1zb2Z0LmZtIl0.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά θέλω να το πάρω δώρο στη γυναίκα μου αλλά το γεγονός ότι έχει την 2.3.6 είναι αναλστατικος παράγοντας . Κατά τα άλλα πως πάει σαν συσκευή έχει κολλήματα;Είναι γρήγορη και γενικά είσαστε ευχαριστημένοι από την συσκευή ή να προσανατολιστώ σε κάποια άλλη με καλύτερα χαρακτηριστικα τύπου vodafone smart 3;Το θέλει για να παίζει κάποια παιχνίδια με την κόρη μου και για να μπαίνει και στο fb.

 

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι; Τι λέτε; Ποιο να προτιμήσω;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι; Τι λέτε; Ποιο να προτιμήσω;

 

Το κινητο τρεχει κανονικα 4.1.2 εδω και πολυ καιρο . Το οτι δεν εχει βγει ελληνικο firmware δεν εχει να λεει κατι.. Μπορεις πολυ απλα να βαλεις αλλης χωρας. Τα οποια κολληματα παρουσιαζει το κινητο οφειλονται στη Samsung με ολες αυτες τις βλακειες που περναει μεσα. Απο κει και περα με δικη σου ευθυνη το πειραζεις και το κινητο παει σφαιρα. Πλεον στο δικο μου δεν ξεπερναει τα 300 ΜΒ RAM και ολα ειναι απολυτα smooth.

Edited by Cater
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά το κινητό μου από την μέρα που το πηρά μπαίνει συνεχεία στο ιντερνέτ και με χρεώνει ξέρετε μήπως σε ποια εφαρμογή ευθύνεται
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς πολύ απλά να το απενεργοποίησης από τις ρύθμισις - ασύρματη επικοινωνία και δίκτυα -δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και βγάλε την επιλογή "χρήση δεδομένων"
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά το κινητό μου από την μέρα που το πηρά μπαίνει συνεχεία στο ιντερνέτ και με χρεώνει ξέρετε μήπως σε ποια εφαρμογή ευθύνεται

 

Διάφορες εφαρμογές μπορούν να έχουν πρόσβαση στο Internet.

Αν θες να απενεργοποιήσεις τα δεδομένα δικτύου κράτα πατημένο το Power Button μέχρι να σου ανοίξει το μενού και επέλεξε "Λειτουργία δικτύου δεδομένων". Έτσι δεν θα χρησιμοποιούνται το δεδομένα του δικτύου κινητής τηλεφωνίας και αν θες να μπαίνεις στο Internet θα μπορείς μόνο με WiFi.

Αν θες να τα ενεργοποιήσεις πάλι κάνεις την ίδια διαδικασία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω, το πηρα και εγω προχτες και σαν νεος στο Android θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει δυνατοτητα εγκαταστασης Flash player. Διαβασα καμποσες σελιδες και δεν βρηκα κατι σχετικο.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω, το πηρα και εγω προχτες και σαν νεος στο Android θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει δυνατοτητα εγκαταστασης Flash player. Διαβασα καμποσες σελιδες και δεν βρηκα κατι σχετικο.

 

Κατέβασε απο εδω http://helpx.adobe.com/flash-player/kb/archived-flash-player-versions.html τον flash ,βάλε το apk στο τηλέφωνο και κανε το εγκατάσταση με κάποιον file manager .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο τρεχει κανονικα 4.1.2 εδω και πολυ καιρο . Το οτι δεν εχει βγει ελληνικο firmware δεν εχει να λεει κατι.. Μπορεις πολυ απλα να βαλεις αλλης χωρας. Τα οποια κολληματα παρουσιαζει το κινητο οφειλονται στη Samsung με ολες αυτες τις βλακειες που περναει μεσα. Απο κει και περα με δικη σου ευθυνη το πειραζεις και το κινητο παει σφαιρα. Πλεον στο δικο μου δεν ξεπερναει τα 300 ΜΒ RAM και ολα ειναι απολυτα smooth.

 

μπορουμε δλδ να βαλουμε εκδοση αλλης χωρας;

θα ειναι ομως official?

εννοω να μην χανουμε την εγγυηση;

και κτ αλλο..

αν βαλω αλλης χωρας υπαρχει τροπος για να εχει ελληνικο μενου;

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε δλδ να βαλουμε εκδοση αλλης χωρας;

θα ειναι ομως official?

εννοω να μην χανουμε την εγγυηση;

και κτ αλλο..

αν βαλω αλλης χωρας υπαρχει τροπος για να εχει ελληνικο μενου;

 

Μπορείς να βάλεις official firmware άλλης χωράς ,την εγγύηση την χάνεις αλλά περνάς ξανά αυτο που είχες πριν και είσαι εντάξει .

Ελληνικά έχουν όλα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

γιατι να την χασω την στιγμη που δεν βάζω custom rom? :/

ή μηπως ειναι custom rom? γτ δν θελω,θελω οφφισιαλ

μπορεις να μ δωσεις και οδηγιες πως βαζω αλλο offcial firm

και πως μπορω να ξαναβαλω το μαμα firm?

σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γιατι να την χασω την στιγμη που δεν βάζω custom rom? :/

ή μηπως ειναι custom rom? γτ δν θελω,θελω οφφισιαλ

μπορεις να μ δωσεις και οδηγιες πως βαζω αλλο offcial firm

και πως μπορω να ξαναβαλω το μαμα firm?

σε ευχαριστω

Αν βάλεις μόνος σου (μέσω Odin) firmware άλλης χώρας από αυτή του τηλεφώνου, ακόμα και Ευρωπαϊκής, η εγγύηση παύει να ισχύει.

Βρες το firmware που θέλεις από εδω και κατέβασε το

Κατεβάζεις το odin από εδω.

 

Διάβασε εδω πως γίνεται περίπου η διαδικασία ,υπάρχουν και αρκετά βίντεο στο youtube που θα σε βοηθήσουν .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

και τι χρειαζεται για να βαλω το καταλληλο fw?και που μπορω να βρω και τ μαμα fw που εχει τωρα το κινητο?

edit: και κατι αλλο..εχει σχεση και ρολο το version που γραφει στα fw?

γιατι βλεπω στο fw της ελλαδας εχει version I8160XXMB2

και εκτος αυτου εχει επιλογη unlock και download..

εγω αν το κανω απευθειας download θα χρειαστω και το unlock?

Edited by neokosmitis
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!

 

http://samsung-updates.com/region/?region=EUR

Eδω λεει οτι υπαρχει το 4.1.2 για το ace 2 (σαν region εχει επιλεχθει το EUR το οποιο αναφερει Greece). Τι ακριβως παιζει? Ειναι το ελληνικο οfficial?

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...