Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπερα!

 

http://samsung-updates.com/region/?region=EUR

Eδω λεει οτι υπαρχει το 4.1.2 για το ace 2 (σαν region εχει επιλεχθει το EUR το οποιο αναφερει Greece). Τι ακριβως παιζει? Ειναι το ελληνικο οfficial?

 

Οχι δεν ειναι το ελληνικο. Official αυτη τη στιγμη υπαρχει πορτογαλικο , αγγλικο , γερμανικο , τουρκικο και ιρλανδεζικο

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα θελω να βαλω στο ace 2 το 4.1.2 απο δω http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I8160

κατεβασα την εκδοση του EUR μιας και το κινητο μου ειναι απο εκει (το κινητο δεν ειναι ρουταρισμενο προς το παρον)

και συμφωνα με το κινητο μου εχω τα εξης..

PDA I8160XXLL2

PHONE I8160XXLL2

CSC I8160XXLL2

 

ενω το fw που κατεβασα βλεπω version οτι εχει I8160XXMB2..

η ερωτηση μου ειναι θα έχω καποιο θεμα;

εννοω αυτα περι pda/mobile πρεπει να ειναι ακριβως τα ίδια ή απλα αυτα αλλαζουν

αναλογα με το fw που εγκαθιστας;

 

και σε περιπτωση που θελω να ξαναβαλω το original fw που εχω τωρα πως μπορω να το βάλω;

και που θα το βρω; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω να βαλω στο ace 2 το 4.1.2 απο δω http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I8160

κατεβασα την εκδοση του EUR μιας και το κινητο μου ειναι απο εκει (το κινητο δεν ειναι ρουταρισμενο προς το παρον)

και συμφωνα με το κινητο μου εχω τα εξης..

PDA I8160XXLL2

PHONE I8160XXLL2

CSC I8160XXLL2

 

ενω το fw που κατεβασα βλεπω version οτι εχει I8160XXMB2..

η ερωτηση μου ειναι θα έχω καποιο θεμα;

εννοω αυτα περι pda/mobile πρεπει να ειναι ακριβως τα ίδια ή απλα αυτα αλλαζουν

αναλογα με το fw που εγκαθιστας;

 

και σε περιπτωση που θελω να ξαναβαλω το original fw που εχω τωρα πως μπορω να το βάλω;

και που θα το βρω; ευχαριστω

 

Κανένα απολύτως θέμα. Όσο για αυτό που έχεις τώρα, είναι στην ίδια σελίδα λίγο παρακάτω.

 

Kαλησπερα!

 

http://samsung-updates.com/region/?region=EUR

Eδω λεει οτι υπαρχει το 4.1.2 για το ace 2 (σαν region εχει επιλεχθει το EUR το οποιο αναφερει Greece). Τι ακριβως παιζει? Ειναι το ελληνικο οfficial?

Ναι, φυσικά. Απλά φαίνεται ότι δεν έχει δοθεί ακόμα επίσημα (και μάλλον δε θα δοθεί καθόλου, απ'ότι φαίνεται)

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

ωραια και κτ αλλο..kernel δεν αλλαζω ωστε αν ερθει επισημα εδω η 4.1.2 να την δεχτει ετσι;

και ενα τελευταιο..σε περιπτωση που θελω να περασω ξανα το fw που ειχω απλα κατεβαζω αυτο εδω

http://hotfile.com/dl/190607427/3c21cef/I8160XXLL2_OXXLL2_EUR_Greece_Android_2.3.6.zip.html

και κανω την ιδια διαδικασια ετσι;

Edited by neokosmitis
Link to comment
Share on other sites

ωραια και κτ αλλο..kernel δεν αλλαζω ωστε αν ερθει επισημα εδω η 4.1.2 να την δεχτει ετσι;

και ενα τελευταιο..σε περιπτωση που θελω να περασω ξανα το fw που ειχω απλα κατεβαζω αυτο εδω

http://hotfile.com/dl/190607427/3c21cef/I8160XXLL2_OXXLL2_EUR_Greece_Android_2.3.6.zip.html

και κανω την ιδια διαδικασια ετσι;

 

Ο kernel δεν έχει σχέση με το αν θα δεχτεί τη rom ή όχι... επίσης αν βάλεις αυτή που βρήκες, μόλις βγει στην Ελλάδα θα είσαι επίσημος και δε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα...

Και ναι για το τελευταίο.

 

συγνωμη για το 2πλοποσταρισμα..λοιπον συνδεσα το κινητο στο pc..

ανοιχτο το κινητο εβαλα και τα 2 αρχεια που μ ειχε για το fw 4.1.2

και οταν παταω το start μου βγαζει fail..

κανεις καμια βοηθεια;

που κολλάει η MB4 τώρα?? που βρήκες το csc αρχείο;

Μόνο το PDA χρειάζεται...

 

Μόλις ανακάλυψα ότι η MB4 μάλλον δε θα βγει καν επίσημα, και είναι καποια δοκιμαστική έκδοση της Samsung. Οπότε καλύτερα να μην τη βάλεις και να πας σε κάποια πιο καινούρια.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

δεν ρωταω το kernel για το ρομ..

αλλα αν αλλαξω κερνελ θα επηρεαστω απο το επισημο fw..

δηλαδη αν βαλω πειραγμενο κερνελ

οταν βγει επισημα η αναβαθμιση απο τν ελλαδα samsung θα μπορεσω να το κανω update?

αυτο ρωτησα!

και σε ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους με κανατε να μαθω λιγα πραγματακια :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ρωταω το kernel για το ρομ..

αλλα αν αλλαξω κερνελ θα επηρεαστω απο το επισημο fw..

δηλαδη αν βαλω πειραγμενο κερνελ

οταν βγει επισημα η αναβαθμιση απο τν ελλαδα samsung θα μπορεσω να το κανω update?

αυτο ρωτησα!

και σε ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους με κανατε να μαθω λιγα πραγματακια :)

 

Όχι. Αν δεν έχεις επίσημη ελληνική rom στο κινητό δεν θα πάρεις αναβάθμιση επίσημα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα,αρα για να μην σας πριζω αλλο :P

για να παρω την επισημη αναβαθμιση τωρα θα πρεπει να περασω το official fw που ειχε το κινητο μου..

σωστα;

και παλι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα,αρα για να μην σας πριζω αλλο :P

για να παρω την επισημη αναβαθμιση τωρα θα πρεπει να περασω το official fw που ειχε το κινητο μου..

σωστα;

και παλι ευχαριστω

 

Ναι σωστά.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ωραια ευτυχως που την βρηκα κ την εχω φυλαξει!

σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τν βοηθεια που δωσατε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια βοηθεια παρακαλω,συνδεω το κιν μεσω υπολογιστη κ kies κ μου λεει οτι ΔΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΜΕΣΩ KIES...Κ Η τρεχουσα εκδοση λογισμικου μου βγαζει σαν χωρα στο τελος(KOR)??? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??εχω 2.3.6
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια βοηθεια παρακαλω,συνδεω το κιν μεσω υπολογιστη κ kies κ μου λεει οτι ΔΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΜΕΣΩ KIES...Κ Η τρεχουσα εκδοση λογισμικου μου βγαζει σαν χωρα στο τελος(KOR)??? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??εχω 2.3.6

 

αν δεν κανω λαθος δεν μπορεις διοτι το κινητο ειναι παραεισαγωγης δλδ εκτος Ε.Ε.

οποτε δεν υποστηριζεται και απο το kies..

με καθε επιφυλαξη ομως τα λεω αυτα..

παντως μην περιμενεις αδικα περνα fw απο αλλη χωρα μεσω odin..

εγω αυτο εκανα με την βοηθεια 2 ατομων απο δω μεσα και ειμαι comple

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 2 μερες χρησης του 4.1.2 βλεπω οτι αποκει που ημουν στο 2.3.6 εκδοση με 555 mb ram τωρα πηγε στα 624 mb

αλλα το θεμα ειναι πως κανει και μεγαλυτερη χρηση μνημης αποτι εκανε..

ενω στην αρχη με φουλ καθαρισμα ξεκιναγε με 250 mb τωρα ξεκινω 350 mb..

γιατι έτσι;ξερουμε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 8160P (NFC) απο Γαλλία οπότε και δεν έχει επίσημη αναβάθμιση.

για να περάσω μέσω odin JB πρέπει να περάσω κι εγώ πρώτα MB4 και μετά απο πάνω το καινούριο για να έχω παραπάνω μνήμη ή αυτή η διαδικασία είναι μόνο για το απλό (χωρίς NFC)??

 

επίσης εδώ http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I8160P&pcode=0#firmware στα fimware του 8160Ρ έχει unbranded το PXXME1 σε Γερμανικό, Ισπανικό και Τσέχικο...έχουν κάποια διαφορά??

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

λενε τα παιδια εδω οτι η γερμανικη δλδ η I8160XXMF1 ειναι καλυτερη..

εγω παντως ειχα βαλει την ελληνικη 4.1.2 και ειχα αμεσως 624 mb ram

και απο πανω περασα την γερμανικη I8160XXMF1 και εχω παλι 624μβ ραμ

Link to comment
Share on other sites

λενε τα παιδια εδω οτι η γερμανικη δλδ η I8160XXMF1 ειναι καλυτερη..

εγω παντως ειχα βαλει την ελληνικη 4.1.2 και ειχα αμεσως 624 mb ram

και απο πανω περασα την γερμανικη I8160XXMF1 και εχω παλι 624μβ ραμ

απλά εγώ έχω το "P" δηλαδή το NFC μοντέλο, ενώ η I8160XXMF1 που αναφέρεις εσύ και που έχω δει κι εγώ να αναφέρεται σε προηγούμενα post είναι για την έκδοση χωρίς NFC.

Γι αυτό και ρώτησα τι γίνεται με το JB στο "Ρ".

Σε ευχαριστώ για την απάντηση πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

απλά εγώ έχω το "P" δηλαδή το NFC μοντέλο, ενώ η I8160XXMF1 που αναφέρεις εσύ και που έχω δει κι εγώ να αναφέρεται σε προηγούμενα post είναι για την έκδοση χωρίς NFC.

Γι αυτό και ρώτησα τι γίνεται με το JB στο "Ρ".

Σε ευχαριστώ για την απάντηση πάντως :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2340849 μπες εδω και δες οτι firmware υπάρχει για ace 2 p και l και βέβαια το απλό ace 2

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την τουρκική και από πάνω τη ROM του Κυριλλου. Προσπαθώ να κατεβάσω το polaris office και μου λέει ότι δεν είναι συμβατό με τη χώρα προέλευσης του κινητού μου (ή κάπως έτσι). Αλλάζει αυτό;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την τουρκική και από πάνω τη ROM του Κυριλλου. Προσπαθώ να κατεβάσω το polaris office και μου λέει ότι δεν είναι συμβατό με τη χώρα προέλευσης του κινητού μου (ή κάπως έτσι). Αλλάζει αυτό;

 

Υπάρχει εφαρμογη csc change. ..η κάπως έτσι υπάρχουν οδηγίες ...Google it....

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...

 

τελικα βαρεθηκα και εγω να περιμενω την ελληνικη εκδοση..οποτε λεω να βαλω την γερμανικη οπως εσεις..απλα εχω GB ακομη και δεν ξερω μετα το ΜΒ4 ποια MF1 να βαλω...εχει δυο EPL & DPT.. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2340849 ποια απο τις δυο να περασω???

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...

 

τελικα βαρεθηκα και εγω να περιμενω την ελληνικη εκδοση..οποτε λεω να βαλω την γερμανικη οπως εσεις..απλα εχω GB ακομη και δεν ξερω μετα το ΜΒ4 ποια MF1 να βαλω...εχει δυο EPL & DPT.. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2340849 ποια απο τις δυο να περασω???

 

 

ευχαριστω

 

Ίδιες είναι ...με ίδια ημερομηνια μάλλον η epl έχει και κάποια application γερμανικου παρόχου. ..οπότε βάλε την dpt...που είναι καθαρή

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογη csc change. ..η κάπως έτσι υπάρχουν οδηγίες ...Google it....

Το έκανα αλλά και πάλι δεν μπορώ να βάλω το Polaris. Μου κάνει εντύπωση γιατί το είχε πριν η συσκευή.....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αλλά και πάλι δεν μπορώ να βάλω το Polaris. Μου κάνει εντύπωση γιατί το είχε πριν η συσκευή.....

 

Και γιατί δε βάζεις αλλο office. ..οπως το Kingston που είναι free και multilanguage. .απο το μάρκετ? ??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...