Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα,

προχτές έκανα και εγώ αναβάθμιση σε JB (XXMB4) και στο καπάκι root.

Παρατηρώ όμως ότι το κινητό είναι γενικότερα αρκετά πιο αργό σε σχέση με όταν είχα GB (έχω 624ΜΒ RAM)

Σε κάποια σημεία μάλιστα γίνεται απελπιστικά αργό, τόσο που για να ξυπνήσει από sleep mode περιμένω κανά λεπτό!

Έχει κανείς παρατηρήσει τίποτα αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από μένα,

προχτές έκανα και εγώ αναβάθμιση σε JB (XXMB4) και στο καπάκι root.

Παρατηρώ όμως ότι το κινητό είναι γενικότερα αρκετά πιο αργό σε σχέση με όταν είχα GB (έχω 624ΜΒ RAM)

Σε κάποια σημεία μάλιστα γίνεται απελπιστικά αργό, τόσο που για να ξυπνήσει από sleep mode περιμένω κανά λεπτό!

Έχει κανείς παρατηρήσει τίποτα αντίστοιχο;

 

Η mb4 που έβαλες είναι leaked έκδοση με πολλά προβληματα ...πήγαινε σε άλλη. ..

Link to comment
Share on other sites

Ποιά δηλαδή;

 

MF1 ειναι η επισημη.

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Χθες παρατηρησα οτι μερικα βιντεακια σε μια εφαρμογη δεν ανοιγουν και πιστευω οτι πρεπει να ειναι θεμα του flash player. εχω εγκατεστημενο την αρχικη εκδοση flash 11.1.111.19 απο το link εδω για τις διορθωσεις πανω στο συγκεκριμενο κινητο που βρηκα εδω.

Μπηκα στο pc μου και ειδα οτι το συγκεκριμενο βιντεο επαιξε κανονικα σε εκεινο το site (της εφαρμογης που μιλαμε), βλεποντας εκδοση flash καπου 11.8.800 (προφανως ειναι το τελευταιο update που εχει το pc μου).

Σε αυτο οφειλεται και δεν ανοιγει το βιντεο? Και αν ναι πως θα κανω update το flash player να εχω μια πιο νεα εκδοση?

Σημειωση το κινητο φοραει ακομα την 2.3.6 gb.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχω ζαλισει αυτες τις μερες..τελικα με κοπους και βασανα περασα τη jb mf1 624 mb ram. Βασικα επειδη εχω στην δουλεια ad hoc δικτυο για να μπαινουμε ιντερνετ ..και επειδη h jb δεν βλεπει αυτα τα δικτυα τι μπορω να κανω.?? Kyrillos στη rom σου δινεται αυτη η δυνατοτητα???αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει με οσο πιο απλες οδηγιες...το δικτυο αυτο δεν εχει password..

 

Thnxxx

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα απο gb πηγα κατευθειαν σε jb μεσω kies και εχω 482 ram. Οποτε εχω την mf1 (το λεει και στις ρυθμισεις). Επειδη ομως εχει ψιλοκολληματα και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι φταει η χαμηλη ραμ (διοτι ακολουθησα τα βηματα ractory reset+wipe data πριν και μετα την αναβαθμιση), σκεφτομαι να περασω μεσω odin τις προηγουμενες εκδοσεις και μετα την mf1. Ομως:

α)τι σημαινει το pit (MB2/MB4+pit + MF1);

β)Λογικα με αυτη τη διαδικασια για οποιαδηποτε ενημερωση λογισμικου απο εδω και περα θα χρησημοποιω odin και οχι kies ή θα μου βγαζει και στο kies νεες ενημερωσεις;

γ)Θα πρεπει να ξεκινησω απο gb παλι και να περναω μια μια τις νεες εκδοσεις ή να περασω κατευθειαν την mb2/mb4 και μετα τις υπολοιπες;

δ)Για καθε νεα εκδοση που θα εγκαθιστω μεχρι να φτασω στην mf1 θα πρεπει να κανω factory reset+wipe data;

 

Παιδια μπορει να με βοηθησει καποιος; Επισης θελω να ρωτησω αν πρεπει να κανω root για να περασω τις προηγουμενες εδοσεις με odin.

Edited by giorgio2g
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια..εχω τον launcher apex,υπαρχει δυνατοτητα δημιουργιας φακελων μεσα στο μενου;

διοτι ψαχνω να φτιαξω φακελο που θελω και δεν βγαζω ακρη

 

κανεις;

Υ.Γ. δεν θελω να μου προτεινεται αλλον launcher,για τον συγκεκριμενο ρωταω

Link to comment
Share on other sites

κανεις;

Υ.Γ. δεν θελω να μου προτεινεται αλλον launcher,για τον συγκεκριμενο ρωταω

 

Νομίζω πως μόνο στις οθόνες σου μπορείς να φτιάξεις φακέλους με apex launcher..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να δοκιμασετε την CyanogenMod10 (build 15/07/13), πολυ πιο σμουθ απο την στοκ JB αλλα προς το παρον εχει κατι προβληματα, δεν δουλευει η βιντεοκαμερα κυριως. Αξιζει παντως αν δεν τραβατε βιντεο.
Link to comment
Share on other sites

Kyrillos...ηθελα να σε ρωτησω αν μπορω με την rom σου να βλεπω ad hoc δικτυα...μιας και δεν το βλεπει ως android JB...

 

 

Ευχαριστω..

 

Αν δεν το βλέπει με την στοκ τότε ούτε με την δικιά μου. Δοκίμασε τη CM10 :P

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το βλέπει με την στοκ τότε ούτε με την δικιά μου. Δοκίμασε τη CM10 :P

 

 

 

Μπορεις να μου δωσεις link...και οδηγιες?ακομη δεν εχω κανει ουτε root na φανταστεις....MF1 εχω

 

 

 

χιλια ευχαριστωωω

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ CYANOGENMOD 10 ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ STOCK FIRMWARE JELLY BEAN (Για όσους δεν ξέρουν τι είναι: http://www.cyanogenmod.org/ )

 

Δουλεύουν όλα εκτός από Βιντεοκάμερα και ST/Samsung OMX codecs (προβολή βίντεο με HW decoder). Προχωρήστε με δική σας ευθύνη.

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ

 

  • Μοναδική προυπόθεση να έχετε εγκαταστήσει Jelly Bean στο κινητό σας. (MC8 / ME7 / MF1, προτείνω την τελευταία αν και δεν έχει τοσό σημασία)
  • Κατεβάζετε την προσωρινή CWM recovery, την CyanogenMod10 και τα Google Apps και τα περνάτε στην εξωτερική κάρτα μνήμης.
  • Μπαίνετε στο recovery του κινητού πατώντας τα πλήκτρα Home + Power + Volume Up για 3-4 δευτερόλεπτα, και μέσα από το μενού install zip επιλέγετε να εγκαταστήσετε την CMW recovery που κατεβάσατε παραπάνω (πλοήγηση με τα κουμπιά του ήχου και το power).
  • Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση θα σας βγάλει στην CWM recovery. Από εκεί πηγαίνετε εκεί που λέει wipe data/factory reset και πατήστε το. (Προσοχή θα διαγραφούν όλα τα δεδομένα εφαρμογών και συστήματος, εκτός από εικόνες, μουσική και τέτοια που έχετε στην κάρτα)
  • Έπειτα, πηγαίνετε εκεί που λέει install zip και επιλέξτε την cm-10-20130715-UNOFFICIAL-codina.zip που κατεβάσατε προηγουμένως. Μόλις τελειώσει επαναλάβετε το ίδιο για το gapps-jb-20121011-signed.zip .
  • Πατήστε reboot now και περιμένετε λίγα λεπτά μέχρι να ανοίξει.
  • Τώρα μπορείτε να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε την CM10.

Link to comment
Share on other sites

Ευαριστω πολυ Kyrillos..εισαι Νο1... Αποφασισα να βαλω την Rom σου... Απ οτι καταλαβα δεν χρειαζεται να το rootarw εκ των προτερων μιας κ κανει κ αυτο η V8 rom σου... Οσο για το ad hoc βρηκα τροπο απο xda...ελπιζω να πετυχει..
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε καινουργια γαλλικη jellybean (XEF pxxmf1) για το μοντελο με NFC.

Το δοκιμασε κανεις να πει εντυπωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Γαλλικο i8160P και μόλις πέρασα μέσω kies την αναβάθμιση που βγήκε σε JB.

H Ram που έχω όμως τώρα είναι λιγότερη απο τα 550 που είχα με GB (είναι κάπου στα 500... :wacko: )

Τι μπορώ να κάνω τώρα;;

ΔΕΝ το έκανα μέσω odin κτλ., είναι επίσημη αναβάθμιση μέσω kies. Πρέπει να πάω πίσω και να κάνω κάτι διαφορετικά;;και αν ναι πως;;

Edited by ulalume
Link to comment
Share on other sites

παιδιά και εγώ έχω την Γαλικία έκδοση ... και θέλω να μου πείτε πως μπορώ να έχω παραπάνω ram που λέτε και αν γίνετε να μην χάσω τίποτα από ότι έχω φόρτωση στο κινητό... ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα με το Ace 2. Δέν μπορεί κανείς να με πάρει τηλέφωνο, γιατί από μόνο του λέει ότι ο αριθμός μου είναι κατηλημμένος!! Έβγαλα το auto-reject calls αλλά τίποτα!! Τί να κάνω;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα με το Ace 2. Δέν μπορεί κανείς να με πάρει τηλέφωνο, γιατί από μόνο του λέει ότι ο αριθμός μου είναι κατηλημμένος!! Έβγαλα το auto-reject calls αλλά τίποτα!! Τί να κάνω;;

 

Δοκιμασε να κανεις wipe την dalvik cache μεσω του CWM recovery αν εισαι root. Αλλιως μεσα απτο κανονικο recovery δοκιμασε wipe cache και αν δεν δουλεψει κανε factory reset ( επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων )

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Kyrillos...οταν λες για την βιντεοκαμερα πως δεν δουλευει..εννοεις και για φωτογραφιες ή μονο βιντεο?? Αναφερομαι στην CyanogenMod10 (build 15/07/13).. επισης δεν διευκρινιζει στο site της αν βλεπει ad hoc networks...ξερεις??

 

Θενξ

Edited by aljimis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...