Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

papkos το πιο απλό που μπορείς να κάνεις, να συνδέσεις το τηλέφωνο με τον υπολογιστή σου, να πάρεις backup όλα τα στοιχεία του τηλεφώνου με το KIES, μετά να βάλεις το ΚΙΕS να ψάξει και να εγκαταστήσει την αναβάθμιση.

 

Για το θέμα της RAM δεν έχω καταλάβει αν τελικά τα παραπάνω ΜΒ μεταφράζονται και σε παραπάνω ελεύθερα κατά την χρήση. Ας πούμε, κοιτάω τώρα το τηλέφωνο και έχω μόλις 111ΜΒ ελεύθερα. Ναι ΟΚ, έχω να το κάνω reboot 15 μέρες οπότε ίσως να μην είναι αντιπροσωπευτικά, αλλά πάλι, ποτέ δεν το κάνω reboot έτσι και αλλιώς εκτός αν κολλήσει κάτι (κυρίως η κάμερα), οπότε θεωρώ ότι και με το νέο λογισμικό αυτό θα κάνω. Αν μειωθεί η RAM κατά 70ΜΒ και εγκαθιστώντας την 4.1.2 καταλήξω με την ίδια χρήση και τα ίδια προγράμματα να έχω μόλις 40ΜΒ ελεύθερα σε κανονική χρήση, το θεωρώ πιθανώς προβληματικό σημείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόλις πριν λίγο τελείωσα με το στήσιμο και των εφαρμογών. Είμαι τώρα MF1.

 

H διαδικασία που έκανα ήταν:

- Είχα 2.3.6 XEN (Ολλανδία)

- Εκανα wipe data κι έβαλα MB4 EUR (με odin)

- Εκανα wipe data κι έβαλα MF1 EUR (με odin) Μνήμη 625Μ

 

Προβλήματα που αντιμετώπισα:

- To odin μου έβγαζε συνέχεια fail μέχρι που διάβασα σε κάποιο φόρουμ ότι

ΔΕΝ πρέπει να έχουμε το κινητό σε πόρτα hub κατά τη διαδικασία, αλλά σε απευθείας ελεύθερη πόρτα του PC.

Αλλάζοντας USB πόρτα, η διαδικασία προχώρησε.

 

- Αφού όλα τελείωσαν πανικοβλήθηκα αφάνταστα όταν διαπίστωσα ότι ενώ είχα βάλει EUR το κινητό έλεγε KOR !!!

και όχι μόνο αυτό, αλλά και το ΚΙΕΣ μου έλεγε ότι η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται.

Εδώ θέλω να ευχαριστήσω το φίλο Κύριλλο που μπήκε στο φόρουμ εκείνη την ώρα και με ξε-άγχωσε

λέγοντάς μου να κατεβάσω το Galaxy S/S2/S3 CSC απο το play store.

Τρέχοντάς το, γύρισα το κινητό από ΚΟR σε EUR και όλα έγιναν φυσιολογικά με το ΚΙΕΣ.

 

----ΠΡΟΣΘΗΚΗ----

Θα ήθελα να συμφωνήσω με το φίλο amyroukai ότι με τη μνήμη υπάρχει ένα θέμα.

Εχω συνολική 625Μ και μόνο 150 ελεύθερα. Κάτι δεν πρέπει να πηγαίνει και πολύ καλά.

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως βλέπω το κινητό μου δεν έχει κανένα πρόβλημα στο θέμα ram . ναι μεν από 550 πήγε 485 αλλα δεν λέει κάτι . όσο ελεύθερη ram είχα πριν τόσο έχω και τώρα . μονο λίγο θέμα με την μπαταρία υπάρχει καταναλώνεται παρα πολύ γρήγορα σε σχέση με πριν . απενεργοποίησα και πολλά σκουπίδια που είχε μέσα η samsung και δεν βλέπω ίχνος κωλύματος
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι έχω ρουτάρει το κινητό,

υπάρχει κανένα καλό πρόγραμμα για να σταματήσω όλα αυτά που ξεκινάνε στο startup (Skype, Yahoo mail, google play klp)?

Θέλω να τα ανοίγω εγώ μόνο όποτε τα χρειάζομαι (πχ όποτε ανοίγω internet) και όχι να τρέχουν μόνα τους.

Δοκίμασα ένα (Optimize toolbox) αλλά ενώ στην 2.3 τα έκοβε κανονικά στην 4.1 τα κλείνει και στο λεπτό ξαναανοίγουν.

 

Εαν έχετε να προτείνετε κάποιο που να δουλεύει καλά...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι έχω ρουτάρει το κινητό,

υπάρχει κανένα καλό πρόγραμμα για να σταματήσω όλα αυτά που ξεκινάνε στο startup (Skype, Yahoo mail, google play klp)?

Θέλω να τα ανοίγω εγώ μόνο όποτε τα χρειάζομαι (πχ όποτε ανοίγω internet) και όχι να τρέχουν μόνα τους.

Δοκίμασα ένα (Optimize toolbox) αλλά ενώ στην 2.3 τα έκοβε κανονικά στην 4.1 τα κλείνει και στο λεπτό ξαναανοίγουν.

 

Εαν έχετε να προτείνετε κάποιο που να δουλεύει καλά...

 

Greenify....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξα, την εκανα και εγω την αναβαθμιση σήμερα.

Μου πηρε περίπου μία ώρα (εχω συνδεση 2Mbps στο γραφείο) και τωρα σκαλιζω το κινητό.

Ουτε οι εφαρμογες που ειχα πειραχτηκαν, ουτε οι επαφες, ουτε τα settings.

Τωρα το "σκαλίζω".

Αλήθεια, ξερει κανεις πως τροποποιώ τα toggles στην notification area?

Link to comment
Share on other sites

Greenify....

To εγκατέστησα αλλά δεν ξέρω πως να σταματήσω τις εφαρμογές από το startup.

Aπ ότι κατάλαβα τις παγώνει ΑΦΟΥ φορτώσουν. Δεν τις σταματάει από το να φορτώσουν.

Δε γλύτωσα μνήμη αλλά CPU. Λέω κάτι λάθος???

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όσους κανατε την καινούργια αναβάθμιση πως σας φαίνεται είναι ωραίο?? Όσοι μπορειται ανεβάστε καμία φοτο να δουμε πως είναι.Α και κάτι αλλο,μετά την αναβάθμιση γίνεται να αποθηκευουμαι εφαρμογές στην sd card???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν θες δώσε αναλυτικές οδηγίες.

Αν κατάλαβα είχες την GB με 555ΜΒ ram, πέρασες από kies στην mf1 με 482ΜΒ, και μετά έβαλες την mb4 με odin (έκανες πριν factory defaults και wipe cash & data?) και τέλος ξανά την mf1 με odin. Είναι έτσι?

 

Επίσης, η mb4 έχει 2 αρχεία (CODE & CSC OXA). Σε ποιες θέσεις του odin τα βάζουμε (BOOTLOADER, PDA, PHONE, CSC)?

 

Ειχα κανει αναβαθμισει μεσω kies την MF1 αλλα ηταν καπως αργο το τηλεφωνο και μετα εβαλα την mb4 με odin.Μετα περασα την MF1 και εχω περισοτερη ραμ...Για το αλλο που ρωτας δες εδω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όσους κανατε την καινούργια αναβάθμιση πως σας φαίνεται είναι ωραίο??

Με μια πρώτη ματιά βλέπω ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στην ταχύτητα (λογικό) και στο σήμα! (λογικο?)

Επίσης έχει πολύ πιο ωραία αίσθηση.

Απο μπαταρία τώρα... Θα δούμε...

 

γίνεται να αποθηκευουμαι εφαρμογές στην sd card???

Mε πρόλαβες από το να ρωτήσω κι εγώ... :lol:

 

Από τo διαχειριστή εφαρμογών πάτησα το κουμπί "Μετακίνηση στην κάρτα SD" για όσες εφαρμογές μου επέτρεπε και το έκανε.

Τις υπόλοιπες δοκίμασα να τις κάνω MoveToSD με το titanium backup και... χάθηκαν... σαν να μη τις είχα εγκαταστήσει ποτέ.

Τις ξαναεγκατέστησα από την αρχή...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη ματιά βλέπω ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στην ταχύτητα (λογικό) και στο σήμα! (λογικο?)

Επίσης έχει πολύ πιο ωραία αίσθηση.

Απο μπαταρία τώρα... Θα δούμε...

 

 

Mε πρόλαβες από το να ρωτήσω κι εγώ... :lol:

 

Από τo διαχειριστή εφαρμογών πάτησα το κουμπί "Μετακίνηση στην κάρτα SD" για όσες εφαρμογές μου επέτρεπε και το έκανε.

Τις υπόλοιπες δοκίμασα να τις κάνω MoveToSD με το titanium backup και... χάθηκαν... σαν να μη τις είχα εγκαταστήσει ποτέ.

Τις ξαναεγκατέστησα από την αρχή...

 

Α κατάλαβα ευχαριστώ πολύ.δηλαδή μπορούμε να μετακινουμε εφαρμογές μόνο αυτά που μας επιτρέπει στην sd??Ρωτάω γιατί κάπου διάβασα ότι μετα την 4.0 αναβάθμιση δεν υπάρχει η δυνατότητα να μετακινουμε τις εφαρμογές στην sd.Δηλαδή αξίζει να κάνουμε την επίσημη αναβαθμιση jelly bean???Οταν μπορεσετε ανεβάστε καμία φωτογραφία με την νέα αναβάθμιση να δούμε πως είναι...

Ευχαριστω

Edited by Johnako
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου αρέσει πολύ (και που έλειπε) είναι το ότι μπορείς να έχεις shortcuts στην οθόνη κλειδώματος!!

Ετσι, βγάζεις shortcut πχ την κάμερα και αν κάποια στιγμή ας πούμε χρειαστείς να βγάλεις άμεσα μία φωτό,

δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις να πας να βρεις τη σελίδα και να ξεκινήσεις την κάμερα, απλά πατάς την κάμερα στην κλειδωμένη οθόνη!

(Εβαλα την κάμερα, το φακό, και τις φωνητικές σημειώσεις) :)

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου αρέσει πολύ (και που έλειπε) είναι το ότι μπορείς να έχεις shortcuts στην οθόνη κλειδώματος!!

Ετσι, βγάζεις shortcut πχ την κάμερα και αν κάποια στιγμή ας πούμε χρειαστείς να βγάλεις άμεσα μία φωτό,

δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις να πας να βρεις τη σελίδα και να ξεκινήσεις την κάμερα, απλά πατάς την κάμερα στην κλειδωμένη οθόνη!

(Εβαλα την κάμερα, το φακό, και τις φωνητικές σημειώσεις) :)

 

Πολυ σωστό αυτο.

Μονο που και με GB το ειχα αυτό με την εφαρμογη MagicLocker.

Και κυρίως: προσπαθησε να χρονομετρήσεις πόση ωρα κανει να σου ανοιξει την καμερα από την οθονη κλειδώματος... Εχει γινει πιο αργο.

Τρωει πολλή RAM και πρώτη φορά μου εγραψε όταν εβαλα το widget του yahoo weather (εχοντας βεβαια κακως και το αντιστοιχο του accuweather σε αλλη οθονη) ότι εχω χαμηλη μνημη RAM συσκευης. Θα μαθουμε να ζουμε με χαμηλη RAM...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις και οποιος ξερει ας απαντησει :).

Πως βλεπουμε τη χωρα προελευσης του κινητου για να ξερουμε τι version εχουμε?

Ειναι πολυπλοκη η διαδικασια με το οdin? Αμα βαλουμε πρωτα mb4 και μετα mf1 θα βοηθησει το κινητο με περισσοτερη ram ελευθερη?

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες παρατηρησεις ειναι οτι πασχει απο RAM. Διψηφια ελευθερη RAM δεν ειχα ποτε επι Gingerbread. Το εβαλα να παιξω beach buggy blitz και μου εβγαλε 2 φορες μαυρο σαν το "μαυρο της ΕΡΤ" και μετα γεια σας. Με Gingerbread δεν ειχε γινει αυτο.

Και υπαρχουν κσι κανα δυο κουφα οπως πχ οτι δεν σου εμφανιζει ποσοστα φωτεινοτητας οθονης (δεν χρειαζεται, τι διαφορα εχει το 32% απο το 34%;) απλα το λεω γιατι λογικα τα κινητα με out of the box jb θα εχουν,

Και κατι ενοχλητικο, δεν με αφηνει να τροποποιησω τα toggles στην notification area (wifi bluetooth gps κλπ) να τους αλλαξω πχ σειρα και να προσθεσω καποια που δεν εχει (διακοπτης για flight mode και wifi hotspot ΔΕΝ υπαρχει). Υποτιθεται οτι υπαρχει υπομενου γι αυτο στο "εμφανιση" αλλα δεν το βρισκω.

Και απο αυτονομια μπαταριας θα δουμε.

Δεν ειναι παντως τελειες οι εντυπωσεις μου. Και ειμαι σιγουρος οτι αν παρω κινητο με μολις 500MB RAM και οχι 768 οπως το δικο μας, αλλα με out of the box jelly bean κσι οχι μετα απο συγκολληση (...σορι...) θα πηγαινει σφαιρα. Θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πως βλεπουμε τη χωρα προελευσης του κινητου για να ξερουμε τι version εχουμε?

Σου το λέει στην αρχική οθόνη του ΚΙΕΣ

Ειναι πολυπλοκη η διαδικασια με το οdin?

Οχι καθόλου.

Απλά πρέπει να είσαι προσεκτικός για να μη διακόψεις την εργασία στη μέση.

(πλήρη μπαταρία, να μην τρέχουν πολλά στον υπολογιστή εκείνη την ώρα, κλειστό αντιβιωτικό κλπ)

Αμα βαλουμε πρωτα mb4 και μετα mf1 θα βοηθησει το κινητο με περισσοτερη ram ελευθερη?

Ναι θα έχεις 625Μ RAM

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες παρατηρησεις ειναι οτι πασχει απο RAM. Διψηφια ελευθερη RAM δεν ειχα ποτε επι Gingerbread. Το εβαλα να παιξω beach buggy blitz και μου εβγαλε 2 φορες μαυρο σαν το "μαυρο της ΕΡΤ" και μετα γεια σας. Με Gingerbread δεν ειχε γινει αυτο.

Και υπαρχουν κσι κανα δυο κουφα οπως πχ οτι δεν σου εμφανιζει ποσοστα φωτεινοτητας οθονης (δεν χρειαζεται, τι διαφορα εχει το 32% απο το 34%;) απλα το λεω γιατι λογικα τα κινητα με out of the box jb θα εχουν,

Και κατι ενοχλητικο, δεν με αφηνει να τροποποιησω τα toggles στην notification area (wifi bluetooth gps κλπ) να τους αλλαξω πχ σειρα και να προσθεσω καποια που δεν εχει (διακοπτης για flight mode και wifi hotspot ΔΕΝ υπαρχει). Υποτιθεται οτι υπαρχει υπομενου γι αυτο στο "εμφανιση" αλλα δεν το βρισκω.

Και απο αυτονομια μπαταριας θα δουμε.

Δεν ειναι παντως τελειες οι εντυπωσεις μου. Και ειμαι σιγουρος οτι αν παρω κινητο με μολις 500MB RAM και οχι 768 οπως το δικο μας, αλλα με out of the box jelly bean κσι οχι μετα απο συγκολληση (...σορι...) θα πηγαινει σφαιρα. Θα δουμε...

 

Νικο αμα βαλεις την mb4 πρωτα και μετα την mf1 , η ραμ ειναι μια χαρα...και το beach buggy blitz τρεχει μια χαρα....αυτο παιζω τωρα :)

Link to comment
Share on other sites

Σου το λέει στην αρχική οθόνη του ΚΙΕΣ

 

Οχι καθόλου.

Απλά πρέπει να είσαι προσεκτικός για να μη διακόψεις την εργασία στη μέση.

(πλήρη μπαταρία, να μην τρέχουν πολλά στον υπολογιστή εκείνη την ώρα, κλειστό αντιβιωτικό κλπ)

 

Ναι θα έχεις 625Μ RAM

 

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις :).

Θα προσπαθησω να το ψαξω το θεμα λιγο με το odin τοτε. Το firmware με mf1 το εχω βρει,αυτο με το mb4 στο λινκ ειναι το σωστο?

http://hotfile.com/dl/195926597/fb1040d/I8160XXMB4_I8160OXAMB4_EUR.zip.html

Edited by SpirosRonto
Λαθος λινκ.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω φάει κανένα κόλλημα από μνήμη αν και το ζορίζω, αλλά τα νούμερα με φοβίζουν...

Ο χρόνος θα δείξει και για τη μνήμη και για τη μπαταρία.

 

Είχα επίσης ένα πρόβλημα με κάποια Licenced (και πληρωμένη) εφαρμογή,

διότι στην GB το path της SD ήταν /sdcard/external_sd ενώ στην JB άλλαξε σε /storage/extSdCard

και η εφαρμογή κλείδωσε νομίζοντας ότι πρόκειται για άλλη συσκευή.

 

Μήπως βρε παιδιά έχετε να προτείνετε τίποτε για να κόβει τα startup apps (και να δουλεύει καλά)

γιατί οι μισές από τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει φορτώνονται στο startup?

 

Δοκίμασα το greenify που μου προτάθηκε νωρίτερα,

αλλά δε νομίζω ότι κάνει αυτό που θέλω

(ή δε το χρησιμοποιώ σωστά)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

με το mb4 στο λινκ ειναι το σωστο?

http://hotfile.com/dl/195926597/fb1040d/I8160XXMB4_I8160OXAMB4_EUR.zip.html

 

εγω το εκανα με αυτην http://d-h.st/6QB

Link to comment
Share on other sites

Νικο αμα βαλεις την mb4 πρωτα και μετα την mf1 , η ραμ ειναι μια χαρα...και το beach buggy blitz τρεχει μια χαρα....αυτο παιζω τωρα :)

 

Φιλε jimbrav, τι γινεται στην περιπτωση (τη δική μου) που εβαλε καποιος πρωτα την mf1 πριν βαλει την mb4;

μπορω να βαλω απο πανω την mb4? Μπορω να μεινω με την mb4?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η MB4 ήταν προ-έκδοση, οπότε αν την βάλεις μην μείνεις με αυτήν.

 

Λοιπόν, την έκανα τη μετατροπή. Όντως μειώθηκε η ραμ. Αλλά, αλλάζοντας απλώς το εικονίδιο του καιρού με αυτό του "ειδήσεις και καιρός>>μόνο καιρός" άδειασαν μιά 50αριά ΜΒ και τώρα είμαι στα ίδια με πριν. Τόσο πριν κάνω την αλλαγή, όσο και μετά, το τηλέφωνο δεν κολλούσε πουθενά, ήταν το ίδιο σε αίσθηση με πριν. Επιτέλους ζουμ στην κάμερα και πανοραμικές φωτό :)

Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η αναβάθμιση του facebook, πολλά και "περίεργα" permissions ζήτησε, ακόμα και να τροποποιεί την ένδειξη της μπάταρίας. Αλλά δεν έχει να κάνει με το 4.1.2 φυσικά. Η διαδικασία χρονοβόρα από το KIES αλλά τέλος πάντων...

Για την μπαταρία ακόμα δεν έχω γνώμη, αφού όλο το σκαλίζω. Πάντως ποιότητα κλήσεων και ισχύς σήματος δεν φαίνονται διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...