Jump to content

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρώτο αρχείο "guide.part1.rar" δεν κατεβαίνει. Το mediafire λέει "The file you attempted to download is an archive that is damaged or possibly encrypted. MediaFire does not support unlimited downloads of broken or encrypted archives and the limit for this file has been reached. This file may only be distributed from a premium account."

 

Μπορείτε να το ξανα-ανεβάσετε?

Edited by highway

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ta links δεν δουλευουν

δοκιμασα οσες μεθοδους βρηκα στο ξενο φορουμ...

μεχρι το recoverx..δειχνει να το τρεχει..δεν επρεπε να εμφανισει εικονιδιο μεσα 'η κατι?

ειμαι στην 587 ροοτ

δεν ξερω τι αλλο να κανω..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους. Είχα γραφτεί στο φόρουμ εδώ και αρκετό καιρο αλλά δεν εμπενα. Θα ήθελα να ρωτήσω άμα γίνεται να βάλω KEyboards Honeycomb και τέτοια σε μια .62 rooted. Ή πρέπει να ξαναπάω πίσω στην 42 για να τα κάνω όλα αυτά. Και άμα θέλω να βάλουμε CWM πρέπει πάλι να είμαι στην 42 η γίνεται και στην rooted 62. Ευχαριστώ πολύ και σορυ άμα σας κούρασα. (δεν είμαι πρωταρης σε αυτά. Ξέρω τι θέλω και τι κάνω)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσπαθώ να μεγαλώσω το χώρο στο ext3 σε -2621440

έχω πάρει backup κλπ αλλά όταν μπουταρω στο cmw για να κάνω το restore μου γράφει οτι "could not open directory no files found"

ενώ υπάρχει κανονικά φάκελος με όνομα clockworkmod και μέσα άλλος φάκελος με όνομα 2012-12-17.18.28.12

Τι συμβαίνει ξέρει κανείς??

 

τελικά είμαι ******* ....

υπήρχε ο φάκελος clockworkmod...

αλλά έπρεπε να υπάρχει και ο φάκελος με το όνομα backup και μετά ο 2012-12-17.18.28.12.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Προτού ξεκινήσετε κατεβάστε τo πακέτο με τα απαραίτητα και ρίξτε μια ματιά στο περιεχόμενο ώστε να έχετε μια εικόνα του τί περιλαμβάνει. Ο κωδικός για την αποσυμπίεση είναι "xperia_neov"

 

guide.part1.rar

guide.part2.rar

guide.part3.rar

 

 

 

Βήμα 7

Usb storage module για USBOTG

  • Ξεπακετάρετε το αρχείο usbscript.rar σε ένα φάκελο
  • Συνδέετε το κινητό αναμμένο στο Pc.
  • Εκτελείτε με διπλό κλίκ το usb.bat

Το τηλέφωνο θα κάνει επανεκκίνιση και θα έχει εγκατεστημένη την εφαρμογή Q5 USB Manager.

Μπορείτε να συνδέσετε στο OTG καλώδιο usb stick και να το κάνετε mount στο φάκελο usb της sdcard με την παραπάνω εφαρμογή.

 

DONATE[/url][/b]

 

Εξαιρετικός οδηγός, όμως θα μπορούσε κάποιος να ξαναανεβάσει το part1 k usbscript.rar που δεν υπάρχουν πλέον;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγκατέστησα κανονικά μετά από root και recovery την ULTIMATE HD 2.03. Κάποια στιγμή, μπαίνοντας στο recovery έσβησα το λειτουργικό ή κάτι έκανα και δε ξεκινά. Μένει στο sony logo. Δοκίμασα στο seus της sony, συνδεεται με το τηλέφωνο κανονικά, το αναγνωρίζει και στη φάση επανεγκατάστασης, αφού επιλέξω το κινητό μου και συνδέεται με τους server της sony βγάζει το μήνυμα "Δεν υπάρχει διαθέσιμο νέο λογισμικό για το τηλέφωνό σας. Στο τηλέφωνό σας είναι ήδη εγκατεστημένο τo πιο πρόσφατο διαθέσιμο λογισμικό" και κλείνει το πρόγραμμα. Το τηλέφωνο όμως δεν ξεκινά, το λειτουργικό έχει χτυπήσει. Υπάρχει τρόπος με flashtool ή κάποιο άλλο πρόγραμμα, με το δεδομένο ότι το τηλέφωνο δεν ανοίγει (μένει στο εικονίδιο της sony), να ξαναπεράσω το λογισμικό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτός ο οδηγός είναι για την 2.3.4 και όχι για την ICS 4.0.4 και είναι αρκετά ετεροχρονισμένος. Θα ήθελα να κοιτάξετε τους οδηγούς του ZXR.

 

Για να διορθώσετε τα κινητά σας θα πρέπει να φλασάρετε μία ftf 2.3.4 έκδοση με το flashtool και να την κάνετε μετά update.

 

Εγκατέστησα κανονικά μετά από root και recovery την ULTIMATE HD 2.03. Κάποια στιγμή, μπαίνοντας στο recovery έσβησα το λειτουργικό ή κάτι έκανα και δε ξεκινά. Μένει στο sony logo. Δοκίμασα στο seus της sony, συνδεεται με το τηλέφωνο κανονικά, το αναγνωρίζει και στη φάση επανεγκατάστασης, αφού επιλέξω το κινητό μου και συνδέεται με τους server της sony βγάζει το μήνυμα "Δεν υπάρχει διαθέσιμο νέο λογισμικό για το τηλέφωνό σας. Στο τηλέφωνό σας είναι ήδη εγκατεστημένο τo πιο πρόσφατο διαθέσιμο λογισμικό" και κλείνει το πρόγραμμα. Το τηλέφωνο όμως δεν ξεκινά, το λειτουργικό έχει χτυπήσει. Υπάρχει τρόπος με flashtool ή κάποιο άλλο πρόγραμμα, με το δεδομένο ότι το τηλέφωνο δεν ανοίγει (μένει στο εικονίδιο της sony), να ξαναπεράσω το λογισμικό;

 

Καμιά απάντηση παιδιά; Έπαθα το ίδιο. Ευχαριστώ

 

Άκυρο

Link to comment
Share on other sites

Και οι οδηγοί μου εδώ που τα λέμε θέλουν μια μικρή ανανέωση και ελπίζω να γίνει όσο το δυνατόν συντομότερα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με ποιο τροπο μπορω να γυρισω σε unroot το κινητο;Αν επιλεξω repair software απο το PC Companion η SEUS θα το κανει;Θελω να γινει unroot αλλα και εξισου να παραμεινω στην 0.62 εκδοση. Edited by katazitoumenos
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τροπο μπορω να γυρισω σε unroot το κινητο;Αν επιλεξω repair software απο το PC Companion η SEUS θα το κανει;Θελω να γινει unroot αλλα και εξισου να παραμεινω στην 0.62 εκδοση.

 

Όχι αν κάνεις repair απ το SEUS θα σου βάλει την τελευταία 4αρα.

 

Μπορείς να κάνεις το βήμα που λέει εγκατάσταση .42 αν θέλεις να φλασάρεις δηλ με το flashtool την 42 ftf

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αναγκαστικά θέλει να κάνει ανανέωση σε ics.Θυμάμαι όταν είχα στοκ το κινητό χωρίς τη παραμικρή διαδικασία για root μπορούσα να διαγράψω το office suite και το wisepilot.Μετά το downgrade το root και την εγκατάσταση τις 0.62 δεν γίνεται.Το να μπω σε λεπτομέρειες για να τα σβήσω δεν θέλω, αλλά έκανα αυτή τη παρατήρηση.Υπάρχουν δηλαδή διαφορετικά stock 0.42 η 0.62 ανά χώρα Ήπειρο;Το να βρω εκείνο το στοκ δύσκολο.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αναγκαστικά θέλει να κάνει ανανέωση σε ics.Θυμάμαι όταν είχα στοκ το κινητό χωρίς τη παραμικρή διαδικασία για root μπορούσα να διαγράψω το office suite και το wisepilot.Μετά το downgrade το root και την εγκατάσταση τις 0.62 δεν γίνεται.Το να μπω σε λεπτομέρειες για να τα σβήσω δεν θέλω, αλλά έκανα αυτή τη παρατήρηση.Υπάρχουν δηλαδή διαφορετικά stock 0.42 η 0.62 ανά χώρα Ήπειρο;Το να βρω εκείνο το στοκ δύσκολο.

 

Να φίλε μου φλασάρεις ΑΥΤΟ με το flashtool και έχεις την μαμά .42 χωρίς root.

 

Όχι stock 42 είναι το ίδιο ασχέτως χώρας. .62 βγήκε ΜΟΝΟ Kernel όχι full update μπορείς να τον κατεβάσεις και να τον flasareis ΜΕΤΑ to .42 από ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα ...εχω ενα neo v και θελω να του περασω custom firware αλλα εχω μαυρα μεσανυχτα για το πως και τι χρειαζετε να κανω (για να μην το στειλω γκουβα) ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

 

ΠΡΩΤΑ ΡΩΤΑ :X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.θελω να το κανω root το neov που εχω.εχω διαβασει τα βηματα,απλα αν μπορειτε να μου πειτε τα εξης:

Θελω να το κανω root με την υπαρχουσα εκδοση που εχω 2.3.4 GB

Λειτουργουν ολα κανονικα οπως πριν?δηλαδη οι χαρακτηρες στα sms,αναφορες παραδοσης,η καμερα και βιντεο ολα οκ?απλα ειναι root?τιποτα κολληματα γενικοτερα?υπαρχουν?

Δεν ξερω τι αλλο πρεπει να ρωτησω...οποιος θελει να προσθεσει κατι.

Ο κυριος λογος που θελω να το κανω ειναι για να το κανω undervolting για θεμα αποδοσης μπαταριας....και να μεταφερω-πεταξω αχρηστες εφαρμογες...

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα ...εχω ενα neo v και θελω να του περασω custom firware αλλα εχω μαυρα μεσανυχτα για το πως και τι χρειαζετε να κανω (για να μην το στειλω γκουβα) ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

 

ΠΡΩΤΑ ΡΩΤΑ :X

 

Οταν λες custom firmware ενοεις το 062 αντι του 042 που εχει το κινητο με την 2.3.4 gb,η ενοεις καποια custom rom?

 

Καλησπερα παιδια.θελω να το κανω root το neov που εχω.εχω διαβασει τα βηματα,απλα αν μπορειτε να μου πειτε τα εξης:

Θελω να το κανω root με την υπαρχουσα εκδοση που εχω 2.3.4 GB

Λειτουργουν ολα κανονικα οπως πριν?δηλαδη οι χαρακτηρες στα sms,αναφορες παραδοσης,η καμερα και βιντεο ολα οκ?απλα ειναι root?τιποτα κολληματα γενικοτερα?υπαρχουν?

Δεν ξερω τι αλλο πρεπει να ρωτησω...οποιος θελει να προσθεσει κατι.

Ο κυριος λογος που θελω να το κανω ειναι για να το κανω undervolting για θεμα αποδοσης μπαταριας....και να μεταφερω-πεταξω αχρηστες εφαρμογες...

 

μια χαρα γινεται το ροοτ απο την 2.3.4bg ολα λειτουργουν κανονικα δεν σβηνεται τιποτα ουτε και αλαζει κατι απλα οπως το ειπες ειναι ροοτ....και βεβαια δεν υπαρχουν κολληματα,το θεμα ροοτ δεν εχει να κανει με τα κολληματα.αν σου κολλαει κατι αυτο θα ειναι μερικες φορες οταν θα θελεις να μεταφερεις αρχεια απο το τηλ στην καρτα sd του κινητου καμμια φορα μπορει να μην δινει εγκριση ροοτ και να μην την μεταφερει,το οποιο διορθωνεται πολυ απλα με μια εκκαθαριση δεδομενων στην εφαρμογη titanium back up!αυτο βεβαια δεν εχει να κανει με την αποκριση του κινητου ουτε και με την γρηγοραδα!!οσο για την μπαταρια θα σου προτεινα να ρουταρεις και να ξεκλειδωσεις τον bootloader για να μπορεις να περασεις καπoioν kernel που να ειναι φτιαγμενος για εξοικονομηση μπαταριας και θα δεις φουλ διαφορα!!!αυτα ,για οτιδηποτε γραψε να βοηθησουμε.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα...θελω να κανω Root το κινιτο μου αλλα τα 3 link (guide.part1.rar , guide.part2.rar , guide.part3.rar) δεν λιτουργουν πλεον κσερει κανις απο που μπορω να τα βρω αφτα τα αρχια?

 

μια χαρα γινεται το ροοτ απο την 2.3.4bg ολα λειτουργουν κανονικα δεν σβηνεται τιποτα ουτε και αλαζει κατι απλα οπως το ειπες ειναι ροοτ....και βεβαια δεν υπαρχουν κολληματα,το θεμα ροοτ δεν εχει να κανει με τα κολληματα.αν σου κολλαει κατι αυτο θα ειναι μερικες φορες οταν θα θελεις να μεταφερεις αρχεια απο το τηλ στην καρτα sd του κινητου καμμια φορα μπορει να μην δινει εγκριση ροοτ και να μην την μεταφερει,το οποιο διορθωνεται πολυ απλα με μια εκκαθαριση δεδομενων στην εφαρμογη titanium back up!αυτο βεβαια δεν εχει να κανει με την αποκριση του κινητου ουτε και με την γρηγοραδα!!οσο για την μπαταρια θα σου προτεινα να ρουταρεις και να ξεκλειδωσεις τον bootloader για να μπορεις να περασεις καπoioν kernel που να ειναι φτιαγμενος για εξοικονομηση μπαταριας και θα δεις φουλ διαφορα!!!αυτα ,για οτιδηποτε γραψε να βοηθησουμε.

 

γνοριζεις καπιο σιγγεκριμενο kernel για καλιτερη εξικονομιση μπαταριας?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα...θελω να κανω Root το κινιτο μου αλλα τα 3 link (guide.part1.rar , guide.part2.rar , guide.part3.rar) δεν λιτουργουν πλεον κσερει κανις απο που μπορω να τα βρω αφτα τα αρχια?

 

 

 

γνοριζεις καπιο σιγγεκριμενο kernel για καλιτερη εξικονομιση μπαταριας?

 

Εχω το ιδιο προβλημα ,καποια βοηθεια παιδια ? :/

Εχω 4.0.4 και αριθμο εκδοσης 4.1.B.0.587

Ευχαριστω !

 

Τελικα καταφερα να το κανω ροοτ με το Εροοτ ,μου βγαλε το εικονιδιο του σουπεργιουσερ αρα ειμαι κομπλε ετσι ? Θελω να περασω την custom rom για να γινει σαν το Ζ, αρα τωρα απλα την περναω η πρεπει να ξεκλειδωσω και bootloader ? Θα το ανατιναξω μεχρι να βγαλω ακρη :P

Edited by XristosKom

CFX65 > w810i > 5530 > Neo V / 3GS > G2 > Oneplus 3 > Mi9T Pro > S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ανοιξε μολις καινουριο θεμα "Ποια ρομ προτιμάτε για το xperia neo v /kernel?" http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375252

 

μπες τωρα και εσυ στην ψυφοφορια..

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αν θυμάμαι καλά γιατι πλεον δεν μπορω να το δω, ειχα .62 official, είχα κανει root την .42 απο οδηγό του site και είχα μείνει έτσι. Θέλω να βεβαιωθω οτι πλεόν δεν είμαι root. Αρκεί που πέρασα την ICS απο το Update service μεσω υπολογιστή ή χρειάζεται κάτι ακόμα για να γίνει Unroot. (η ics περαστηκε απο την αρχή, όχι Update-upgrade)
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά γιατι πλεον δεν μπορω να το δω, ειχα .62 official, είχα κανει root την .42 απο οδηγό του site και είχα μείνει έτσι. Θέλω να βεβαιωθω οτι πλεόν δεν είμαι root. Αρκεί που πέρασα την ICS απο το Update service μεσω υπολογιστή ή χρειάζεται κάτι ακόμα για να γίνει Unroot. (η ics περαστηκε απο την αρχή, όχι Update-upgrade)

 

Ναι μια χαρά είσαι!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας θα ήθελα την βοήθεια σας για να ροοταρω σε 0.62 . Υπάρχουν κάπου τα αρχεία? Αν ναι ποιον οδηγό να ακολουθήσω? Πρέπει να ξεκλειδώσω τον βοοτλοαδερ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...