Jump to content

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ θα το δω για τις εφαρμογες, εχω ηδη δει και προς xda μερια, οποτε θα βγαλω κι εγω για αρχη τα σιγουρα αχρηστα και βλεπουμε.

 

το patch1 λογικα δεν υπαρχει θεμα τωρα που εχω ηδη περασει το προηγουμενο ε; η πρεπει να βγει πρωτο το προηγουμενο καπως;

 

θελω να δω και τι γινεται και απο χωρο, γιατι στο desire με τη supernova ειχα πανω απο 1gb σε ext4 και ημουν αρχοντας απο εφαρμογες. οποτε θελω να δω και σε αυτο αν υπαρχει κατι αντιστοιχο και πως.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα πολύ καλός οδηγός,συγχαρητήρια.

για να κάνουμε το βήμα 5: Εγκατάσταση Reboot Menu, honeycomb Notification Bar, ΟΕΜ Android Keyboard και απενεργοποίηση Auto Brightness

χρειαζόμαστε CWM και rooted .62?

Μπορεί να γίνει σε rooted .42 χωρίς CWM?είται σε .42 με CWM?

ευχαριστώ

 

τελικά μια χαρά εγκαταστάθηκε σε rooted .42 χωρίς CWM.

Link to comment
Share on other sites

ναι κι εμενα το νεο patch μια χαρα πηγε κι εκατσε πανω απο το προηγουμενο, δεν ειπε κιχ. ουτε για χωρο ουτε τιποτα :)
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

εχω την .42 rooted για να περασω την .62 ροοτ παω στο βημα 4 κατευθειαν?

 

στο βημα 8 αυτα που σβηνονται ειναι αχρηστα η ισως ειναι και μερικα που μπορει καποιος να χρειαζεται?υπαρχει δυνατοτητα να αφαιρεσουμε κατι απο αυτα που ειναι να σβησουν?

Link to comment
Share on other sites

εχω την .42 rooted για να περασω την .62 ροοτ παω στο βημα 4 κατευθειαν?

 

στο βημα 8 αυτα που σβηνονται ειναι αχρηστα η ισως ειναι και μερικα που μπορει καποιος να χρειαζεται?υπαρχει δυνατοτητα να αφαιρεσουμε κατι απο αυτα που ειναι να σβησουν?

 

Σύμφωνα με αυτά που γράφω στο πρώτο πόστ θα πάς στο Βήμα 3.

Αν δεν είσαι σίγουρος μπορείς να πάρεις ένα backup με το cwm πριν το 8 και αμα δε σ αρέσουν να το κάνεις restore.

Εξηγώ επίσης στο πρώτο ποστ αν το διαβάσεις στο Βήμα 8 πως μπορείς να επηρεάσεις τις εφαρμογές που θα σβηστούν απ το σύστημα ή και να περάσεις άλλες δικές σου. Θέλει πέδεμα και ψάξιμο.

 

Για μένα καμία από αυτές που έβγαλα δε χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου lousou76 οταν παταω το remapps.bat μου βγαζει " adb δεν αναγνωριζεται ως εσωτερικη η εξωτερικη εντολη,εκτελεσιμο προγραμμα η αρχειο δεσμης ενεργειων."removing apps listed in lidt.txt..."
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε lousou76 και πραγματικα πολλα μπραβο για οσα εχεις φτιαξει!

Θελω να ρωτησω καποια πραγματα και θα ζητησω προκαταβολικα συγνωμη αν ειναι χαζα ή αυτονοητα,αλλα τωρα μαθαινω και δεν σκαμπαζω πολλα.

Εχω την .42 και ειμαι root.Τα βηματα 1-7 δεν μ'ενδιαφερουν (δεν ξερω καν τι ειναι το cwm...).Οσον αφορα το βημα 8 τωρα,αν καταλαβα καλα,μπορουμε να τροποποιησουμε αυτα που θα σβηστουν απλα σβηνοντας τα απ'το αρχειο List.txt,σωστα?Δεν χρειαζεται κατι αλλο?

Και αντιστοιχα αν θελουμε να προσθεσουμε κατι,απλα βαζουμε το αναλογο .app στον φακελο apps?

Μου φαινεται πολυ απλο για να'ναι αληθινο...:lol:

Επισης εχω κανει τα παντα αυτη τη στιγμη στο κινητο μου back up με το titanium.Αν κατι παει στραβα μπορω να τα επαναφερω,σωστα?

Τελος,εγραψες οτι

*Για όλα τα παρακάτω απαιτείται στις ρυθμίσεις->Εφαρμογές να τσεκάρετε το Άγνωστες πηγές και στο ρυθμίσεις->εφαρμογές->Ανάπτυξη να τσεκάρετε το Εντοπισμός σφαλμάτων USB και το Να επιτρ. Ψευδείς τοποθ.

 

Ισχυει και για το βημα 8,ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να απεγκαταστησω αυτά που πέρασα (honeycomb Notification Bar);

 

και αν μπορουμε να βαλουμε αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392472

η αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1465795

για τα εικονιδια του hohoneycomb Notification Bar δεν μου αρεσουν καθολου...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου lousou76 οταν παταω το remapps.bat μου βγαζει " adb δεν αναγνωριζεται ως εσωτερικη η εξωτερικη εντολη,εκτελεσιμο προγραμμα η αρχειο δεσμης ενεργειων."removing apps listed in lidt.txt..."

 

το βρηκα φιλε μου απο το rar που εχεισ βαλει να κατεβασουμε λοιπουν 3 αρχεια No1:adb εφαρμογη, Νο2:AdbWinApi.dll, No3:AdbWinUsbApi.dll

Edited by GIANNAKIS75
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η εκδοση του flashtool που ειναι στο εδω πακετο ειναι η προτελευταια η οποια ειχε αρχισει να γινεται optimized για 64αρια, αλλα δεν τρεχει σε αυτην. η τελευταια ομως (μπορεις να την κατεβασεις απο το site αυτου που το φτιαχνει) τρεχει κανονικα.
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι για να είμαι σίγουρος πριν κάνω καμιά @@...

Βάσει του removeapps.bat, στην ουσία το μόνο που χρειάζεται να κάνω για να διαγράψω προγράμματα του συστήματος είναι να διαγράψω/μεταφέρω τα .apk από το

./system/app/

Σωστά;;;

 

Δεν πιστεύω να δημιουργηθεί πρόβλημα αν κάνω κάτι τέτοιο εκτός αν πάω και το κάνω σε κάποια σημαντική εφαρμογή.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε lousou76 και πραγματικα πολλα μπραβο για οσα εχεις φτιαξει!

Θελω να ρωτησω καποια πραγματα και θα ζητησω προκαταβολικα συγνωμη αν ειναι χαζα ή αυτονοητα,αλλα τωρα μαθαινω και δεν σκαμπαζω πολλα.

Εχω την .42 και ειμαι root.Τα βηματα 1-7 δεν μ'ενδιαφερουν (δεν ξερω καν τι ειναι το cwm...).Οσον αφορα το βημα 8 τωρα,αν καταλαβα καλα,μπορουμε να τροποποιησουμε αυτα που θα σβηστουν απλα σβηνοντας τα απ'το αρχειο List.txt,σωστα?Δεν χρειαζεται κατι αλλο?

Και αντιστοιχα αν θελουμε να προσθεσουμε κατι,απλα βαζουμε το αναλογο .app στον φακελο apps?

Μου φαινεται πολυ απλο για να'ναι αληθινο...:lol:

Επισης εχω κανει τα παντα αυτη τη στιγμη στο κινητο μου back up με το titanium.Αν κατι παει στραβα μπορω να τα επαναφερω,σωστα?

Τελος,εγραψες οτι

*Για όλα τα παρακάτω απαιτείται στις ρυθμίσεις->Εφαρμογές να τσεκάρετε το Άγνωστες πηγές και στο ρυθμίσεις->εφαρμογές->Ανάπτυξη να τσεκάρετε το Εντοπισμός σφαλμάτων USB και το Να επιτρ. Ψευδείς τοποθ.

 

Ισχυει και για το βημα 8,ε?

Πολύ σωστά σε όλα. Απλά ξέχασα να βάλω 3 αρχεία στο rar και θα τα ανανεώσω. Απλά το titanium επαναφέρει εφαρμογές μόνο, όχι κομάει τια της rom. Εγώ σου προτείνω να τα κάνεις όλα και να μάθεις τι είναι το cwm που παίρνει όλο το κινητό όπως είναι.

 

και αν μπορουμε να βαλουμε αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392472

η αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1465795

για τα εικονιδια του hohoneycomb Notification Bar δεν μου αρεσουν καθολου...

τελικώς ανανέωσα το πρώτο πόστ και πρόσθεσα εναλλακτικά το Honey.rar πακέτο που εγκαθιστά το Ultra transparent από αυτά που έστειλες μαζί με την εφαρμογή quickpanel.

 

το βρηκα φιλε μου απο το rar που εχεισ βαλει να κατεβασουμε λοιπουν 3 αρχεια No1:adb εφαρμογη, Νο2:AdbWinApi.dll, No3:AdbWinUsbApi.dll

Μπράβο φίλος όντως λόγω βιασύνης. Το διορθωσα.

 

Ρε παιδια γιατι δν μου τρεχει το Flashtool??? μήπως επειδή εχω win764?

Ναί, πρέπει να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση για τα 64. Flashtool

 

Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι για να είμαι σίγουρος πριν κάνω καμιά @@...

Βάσει του removeapps.bat, στην ουσία το μόνο που χρειάζεται να κάνω για να διαγράψω προγράμματα του συστήματος είναι να διαγράψω/μεταφέρω τα .apk από το

./system/app/

Σωστά;;;

 

Δεν πιστεύω να δημιουργηθεί πρόβλημα αν κάνω κάτι τέτοιο εκτός αν πάω και το κάνω σε κάποια σημαντική εφαρμογή.

Σωστά αλλά γιατί δε παίρνεις ένα CWM backup? Στη χειρότερη ξανακάνεις το βήμα 4 κ κάτω.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά γιατί δε παίρνεις ένα CWM backup? Στη χειρότερη ξανακάνεις το βήμα 4 κ κάτω.

Θα χρησιμοποιήσω τον οδηγό για reference! απλά θέλω να έχω πλήρη έλεγχο του τι μπαίνει κ τί όχι. Είμαι και πολύ φρέσκος στο android και θέλω να το ψάξω μόνος μου για να εγκλιματιστώ. Φαντάσου ότι τώρα που μου λες για το cwm δεν ξέρω καν τις δυνατότητες του, οπότε δεν ήξερα καν ότι κάνει backup το σύστημα. (αν όντως κατάλαβα καλά :shifty:)

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Παω να κατεβασω το removeapps.rar αλλα στο site μου βγαζει invalid or deleted file.
ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Παω να κατεβασω το removeapps.rar αλλα στο site μου βγαζει invalid or deleted file.

Το διόρθωσα.

 

Επίσης το έβαλα να επαναφέρει την αυτόματη φωτεινότητα αφού εγκαθιστά το Disable Auto Brightness κ επομένως μπορείς πλέον να το ρυθμίζεις απ την εφαρμογή.

 

Πρόσθεσα και τις ρυθμίσεις autokiller στο hw_config.sh (thx το ZXR ;)

Μη με ρωτάτε πράγματα ξανά και ξανά. Οι οδηγίες είναι απλές και κατανοητές. Όποιος θέλει με δική του ευθύνη τις ακολουθεί.

Εγώ τις έχω δοκιμάσει προσωπικά στο κινητό μου βήμα βήμα πριν τις γράψω.

 

Αν πάλι αγοράσατε το τηλέφωνο και το pc εχθές και δε καταλαβαίνετε τί είναι όλα αυτά, καλύτερα να ψάξετε στο google να μάθετε πρώτα πως δουλεύουν αυτά και μετά να πάτε σε οδηγίες για προχωρημένους

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Το διόρθωσα.

 

Επίσης το έβαλα να επαναφέρει την αυτόματη φωτεινότητα αφού εγκαθιστά το Disable Auto Brightness κ επομένως μπορείς πλέον να το ρυθμίζεις απ την εφαρμογή.

 

Πρόσθεσα και τις ρυθμίσεις autokiller στο hw_config.sh (thx το ZXR ;)

Μη με ρωτάτε πράγματα ξανά και ξανά. Οι οδηγίες είναι απλές και κατανοητές. Όποιος θέλει με δική του ευθύνη τις ακολουθεί.

Εγώ τις έχω δοκιμάσει προσωπικά στο κινητό μου βήμα βήμα πριν τις γράψω.

 

Αν πάλι αγοράσατε το τηλέφωνο και το pc εχθές και δε καταλαβαίνετε τί είναι όλα αυτά, καλύτερα να ψάξετε στο google να μάθετε πρώτα πως δουλεύουν αυτά και μετά να πάτε σε οδηγίες για προχωρημένους

 

φιλε δλδ αν περασουμε το remove apps θα ναι περασμενοι και οι 6 αριθμοι και θα επανερχονται μετα απο reboot?

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω update σε .62 rooted (Βημα 4) Θα πρεπει να κανω back up της επαφες μου πρωτα. Η διαδκασια αυτη επαναφερει το τηλ στην αρχικη του κατασταση; Με ποιο τροπο μπορω να κανω γρηγορο back up των επαφων;
Link to comment
Share on other sites

Για να κανω update σε .62 rooted (Βημα 4) Θα πρεπει να κανω back up της επαφες μου πρωτα. Η διαδκασια αυτη επαναφερει το τηλ στην αρχικη του κατασταση; Με ποιο τροπο μπορω να κανω γρηγορο back up των επαφων;

 

Ναι φίλε μου όλη αυτή η διαδικασία επαναφέρει το τηλ στις αρχικές.

Μπορείς να πάρεις εύκολα backup τις επαφές από την εφαρμογή Επαφές / Contacts . Στο μενού της έχει εξαγωγή στην κάρτα SIM.

Σώζει όλες τις επαφές σε αρχείο και μετά το update την ανοίγεις και κάνεις εισαγωγή από αρχείο και τις ξαναπερνάει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου όλη αυτή η διαδικασία επαναφέρει το τηλ στις αρχικές.

Μπορείς να πάρεις εύκολα backup τις επαφές από την εφαρμογή Επαφές / Contacts . Στο μενού της έχει εξαγωγή στην κάρτα SIM.

Σώζει όλες τις επαφές σε αρχείο και μετά το update την ανοίγεις και κάνεις εισαγωγή από αρχείο και τις ξαναπερνάει.

 

Οκ. Σε ευχαριστω. Τωρα εχω αλλο προβλημα. Στο flashtool δεν υπαρχει επιλογη για mt11 .62 . Μονο για το Χ10. Τι γινεται; Ειμαι με το τηλ κλειστο και δεν ξερω τι να κανω!

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Σε ευχαριστω. Τωρα εχω αλλο προβλημα. Στο flashtool δεν υπαρχει επιλογη για mt11 .62 . Μονο για το Χ10. Τι γινεται; Ειμαι με το τηλ κλειστο και δεν ξερω τι να κανω!

 

Αντιγράφετε τα περιεχόμενα του φακέλου Roms/ftf που κατεβασες φιλε μου στο C:\flashtool\firmwares (kernel .4.0.2.A.0.62.ftf και Ne0V_4.0.2.A.0.42.ftf)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφετε τα περιεχόμενα του φακέλου Roms/ftf που κατεβασες φιλε μου στο C:\flashtool\firmwares (kernel .4.0.2.A.0.62.ftf και Ne0V_4.0.2.A.0.42.ftf)

 

Με καποιο τροπο, μαγικο...παραδοξο τροπο το τηλ ανοιξε. Φαινεται οκ. Δεν εκανα αυτο που λες. Νομιζεις οτι πρεπει να ξανακανω την διαδικασια απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Με καποιο τροπο, μαγικο...παραδοξο τροπο το τηλ ανοιξε. Φαινεται οκ. Δεν εκανα αυτο που λες. Νομιζεις οτι πρεπει να ξανακανω την διαδικασια απο την αρχη;

 

εαν θες να περασεις την 62 καντο να την βαλεις στο 4βημα γιατι οταν ανοιγεις το wi-fi θα σου βγαζει update οτι εχει καινουργια εκδοση οποτε βαλτην απο τωρα.εαν ακολουθησεις την οδηγιες με προσοχη του lousou76 θα γινουν ολα

Edited by GIANNAKIS75
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...