Jump to content

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η .62 που βαλαμε απο εδω δεν ειναι η ανανεωση κανονικα απλα ειναι ροοτ?η ειναι απλα ρομ?

:!::blink:

Εμ, δεν καταλαβαίνω ακριβώς τί ρωτάς αλλά ελπίζω να βοηθήσω:

Η .62 δεν ρουτάρεται απ' ευθείας οπότε:

- Βάζουμε την .42 που ρουτάρεται στο 1ο βήμα

- Την ρουτάρουμε στο 2ο (Εδώ είμαστε με ρουταρισμένη πλέον .42)

- Περνάμε με πλάγιο τρόπο την προ-ρουταρισμένη .62 στο 4ο με τη βοήθεια του προγράμματος που βάλαμε στο 3ο βήμα.

 

Οπότε στην ουσία:

- Η .42 είναι originale! :cool:

- H .62 είναι προ-ρουταρισμένη :cool::X

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

:!::blink:

Εμ, δεν καταλαβαίνω ακριβώς τί ρωτάς αλλά ελπίζω να βοηθήσω:

Η .62 δεν ρουτάρεται απ' ευθείας οπότε:

- Βάζουμε την .42 που ρουτάρεται στο 1ο βήμα

- Την ρουτάρουμε στο 2ο (Εδώ είμαστε με ρουταρισμένη πλέον .42)

- Περνάμε με πλάγιο τρόπο την προ-ρουταρισμένη .62 στο 4ο με τη βοήθεια του προγράμματος που βάλαμε στο 3ο βήμα.

 

Οπότε στην ουσία:

- Η .42 είναι originale! :cool:

- H .62 είναι προ-ρουταρισμένη :cool::X

 

nai η 62 ομως ειναι το ιδιο πραγμα με το να την λαναμε μεσω update center απλα ειναι ροοταρισμενη αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω ναι. Αν δεν ήταν έτσι, δεν θα σου έβγαζε μήνυμα το κινητό ότι υπάρχει αναβάθμιση και να την κατέβαζες;

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω ναι. Αν δεν ήταν έτσι, δεν θα σου έβγαζε μήνυμα το κινητό ότι υπάρχει αναβάθμιση και να την κατέβαζες;

 

λογικα ετσι ειναι..αυτην εχεις εσυ?στα μηνυματα εχεις 80 η 160 χαρακτηρες?

 

 

 

το ΒΗΜΑ 8 τι απεγινε?

Edited by panoutsi
Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα 6 και 8 αφαιρέθηκαν γιατί είχαν αρχέια που περιέχουν εμπορικές εφαρμογές και αυτό είναι ενάντια στο κανονισμο.

(Το βήμα 6 βασικά δεν είχε κάτι προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω.)

 

Διορθώνω τα αρχεία βγάζοντας το λογισμικό και θα ξαναπροσθέσω τα βήματα.

Επίσης σε λιγάκι έρχεται και βήμα για το Link2sd και repartitioning σε ext3.

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα 6 και 8 αφαιρέθηκαν γιατί είχαν αρχέια που περιέχουν εμπορικές εφαρμογές και αυτό είναι ενάντια στο κανονισμο.

(Το βήμα 6 βασικά δεν είχε κάτι προσπαθώ να το ξεκαθαρίσω.)

 

Διορθώνω τα αρχεία βγάζοντας το λογισμικό και θα ξαναπροσθέσω τα βήματα.

Επίσης σε λιγάκι έρχεται και βήμα για το Link2sd και repartitioning σε ext3.

 

κατι για σβησιμο αχρηστων εφαρμογων και τους κωδικους για task killer μην αλλαζουν με reboot θα ξαναβαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσα τον οδηγό διορθώνοντας τα βήματα και πρόσθεσα και Βήμα 9 για repartitioning με Link2sd.

Το scriptaki που έκανα τα κάνει όλα μόνο του.

 

Για όσους χρησιμοποιήσουν κάποιο άλλο οδηγό ή τρόπο (πχ με το minitool partition wizard) να έχουν υπόψην ότι για να δουλέψει το Link2sd θα πρέπει σε κάθε reboot να γίνεται mount το ext3 partition στη θέση /data/sdext2. Γ αυτό θα πρέπει να δημιουργήσουν το directory /data/sdext2 και να προσθέσουν στο αρχέιο /system/etc/hw_config.sh στη τελευταία σειρά τη γραμμή

mount -rw -t ext3 /dev/block/mmcblk0p2 /data/sdext2 

Link to comment
Share on other sites

λογικα ετσι ειναι..αυτην εχεις εσυ?στα μηνυματα εχεις 80 η 160 χαρακτηρες?

Ακολούθησα τον οδηγό μέχρι την εγκατάσταση του .62 και μετά έκανα λίγο DIY (Do It Yourself). 160 αριθμοί χώρεσαν.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα το Link2SD παταω πανω στην εφαρμογη, και μου λεει σε καποιο σημειο, Επιλογες συνδεσης - Δεν βρεθηκε δευτερο διανερισμα- ειναι λογικο αυτο;

Σε εμενα με την πρωτη δεν εγινε,ξαναετρεξα το sd3.bat και ειναι ενταξει.

 

edit:Οταν εγραψα πριν δεν ειχα κανει ακομα μεταφορα εφαρμογης.Οταν πηγα να κανω συνδεση εφαρμογης μου εβγαλε αποτυχια.Απο τις επιλογες του μενου του link2sd επελεξα περισσοτερα<επαναδημιουργια των των mount scripts και απο το παραθυρο που ανοιξε επελεξα ext3.Μετα την επανεκκινηση εκανε κανονικα συνδεση των εφαρμογων με την sd.Το θεμα ειναι οτι επρεπε να γινει αυτο ή θα υπαρχει προβλημα;

Edited by ermis1982
ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου αρχηγέ μου τέλειος οδηγός και τα script-ακια σου, λύνουν χέρια ;)

είχα κάνει μια παρόμοια διαδικασία από xda αλλά ήταν fake(?) γιατί 1ον χτυπούσε alert το pc companion κάθε φορά που συνέδεα το κινητό στον υπολογιστή για νέo firmware και 2ον το είχα τσεκάρει με το κρυφό information tool του τηλεφώνου (*#*#7378423#*#*) να πω όμως ότι η τότε διαδικασία δεν περιείχε το τελευταίο φλασάρισμα του kernel .4.0.2.A.0.62.ftf (κι αυτό μάλλον έκανε τη διαφορά).

Μια και μόνο ερώτηση το βήμα 6 τι ακριβώς κάνει?

 

Σ' ευχαριστώ πολύ όπως και όλα τα παιδιά για τη θαυμάσια δουλειά που κάνετε.

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ .

Edited by VangelisG

OnePlus One Sandstone Black 64 GB+Tempered Glass Screen Protector+Flip Cover

ROM: Calkulin's OnePlus One v3.1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια,

 

Παιδιά έχω ενημερώσει τις οδηγίες λίγο στο τελευταίο βήμα για να γίνουν πιο κατατοπιστικές.

Θα πρέπει να βεβαιωθείτε ότι όλα πήγαν καλά και ότι η κάρτα σας έχει πλέον 2 διαμερίσματα. Όταν τελειώσει το script θα πρέπει να δείχνει την εικόνα παρακάτω στην οποία φαίνοντα 2 διαμερίσματα (b Win95 FAT32 και από κάτω 83 Linux).

 

Επίσης ανοίγοντας το Link2sd δε πρέπει να βγάζει κάποιο λάθος. Στο Storage Info θα πρέπει να δείχνει το τελευταίο SD card ext2 partition 98% γεμάτο. Αν δε δείχνει ποσοστό ή έχει κάποιο λάθος όπως not mounted/not found κάτι δεν έγινε σωστά οπότε ξανακάντε τη διαδικασία.

 

Όπως αναφέρω και στο βήμα άλλο πράγμα είναι το Move to SD Card και άλλο το Link 2 sd μέσα στο ίδιο το Link2sd.

Επιλέξτε μία από τις εφαρμογές που υπάρχουν στο φίλτρο Internal και στο πινακάκι με τις πληροφορίες θα δείτε 4 κουμπιά:

Move to Sdcard, Actions

Create Link, Remove Link

 

Εσείς εδώ θέλετε το Create Link και όχι το Move to Card.

To Move to SDcard θα μετακινήσει οποιαδήποτε εφαρμογή (είτε το υποστηρίζει έιτε όχι) στο FAT32 κομμάτι. Αυτό δηλαδή που κάνει το Droidsail. Αν κάνετε κάτι τέοιο πχ με το Youtube τότε δε θα δουλεέυει το widget του youtube.

 

Επιλέξτε στο φίλτρο του link2sd (το μικρό χωνί πάνω πάνω) On SDcard και όσες έχει εκεί ανοίξτε και κάντε τες Link.

Μετά επιλέξτε το φίλτρο Internal και κάντε το ίδιο για όσες θέλετε να μετακινήσετε στην SD στο ext3 (μπορείτε να μετακινήσετε άφοβα οποιαδήποτε εφαρμογή εκτός συστήματος).

 

Ξαναλέω ότι για να δουλέψουν όλα τα παραπάνω πρέπει να έχετε adb drivers και τις επιλογές USB Debugging κλπ στα Settings ενεργοποιημένες αλλιώς το μαύρο παράθυρο θα βγάλει device not found error.

 

Vangelis το βήμα 6 προσθέτει δυνατότητα για να μπορείς να συνδεθείς σε κοινόχρηστους φακέλους σε γειτονικό pc και να τους βλέπεις μέσα από τους FileManagers

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα γιατι δεν πετυχαινει; Τα κανω σωστα οπως αναφερονται στις οδηγιες!

Η τελικη εικονα ειναι αυτη!

 

Παιζει ρολο που δεν εχω κανει τα υπολοιπα 8 βηματα του οδηγου; Δεν εχω CWM!

 

Επισης να πω οτι εχω την 42 rooted!

Ο οδηγός έχει βήματα και αναφέρεται στην τελευταία ROM. δε μπορώ να λύσω ένα ένα τα προβλήματα του καθενός ούτε τα έγραψα με αυτό το σκεπτικό. Τα κάνω σωστά θα πεί κάνω όλο τον οδηγό όχι το βήμα 8.

Link to comment
Share on other sites

Για τα βήματα που προσθέτεις notification bar κτλπ θέλει οπωςδήποτε 0.62 και CWM:blink:

 

Update: Όχι δεν χρειάζετε όμως το Script που διαγράφει εφαρμογές τα ξερίζωσε σχεδόν όλα, ρίξτε προσοχή στο txt με τη λίστα που αφαιρεί

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

φιλε loysoy υπαρχει περιπτωση να ξαναβαλουμε την αυτοματη φωτεινοτητα?

 

και κατι αλλο τους εβγαλες εκεινους τους 6 αριθμους για το "task killer" που δεν αλλαζαν μετα απο reboot?

υπαρχει περιπτωση να το ξαναβαλεις?ευχαριστω

Edited by panoutsi
Link to comment
Share on other sites

lousou76 ο οδηγος σου ειναι πολυ καλος και ευκολος.Αλλα θελω να σε ρωτησω μερικα πραγματακια σαν rookie σε android.

Λοιπον,αυτη τη στιγμη φοραω την 0.62 εαν κανω τα βηματα 1 εως 4 θα εχω με καποιο τροπο rooted την 0.62?Μετα θα ηθελα μονος μου να σβησω οποιες εφαρμογες δεν θελω και να καταργησω την αυτοματη φωτεινοτητα,επισης πηρα μια καρτα 8g class10, για να κανω το βημα 9 πρεπει να την εχω πανω στο κινητο?Στο market θα φαινονται τα apps που εχω εγκαταστησει για να κανω ενημερωσεις?Εκανα απο τις επαφες ενα backup αλλα μεσο του astro δε βρισκω καποιο αρχειο στην sd.Οταν θα ειναι να κανουμε αναβαθμιση σε ICS θα πρεπει να ξανακανουμε ροοτ ή δε θα εχουμε τετοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαστε καλα τις οδηγιες μη τρεχετε πρωτα και ψαχνετε μετα.

 

κσθε βημα εξηγει καλα τι σλλαζει κ τι κανει. Το 4 λεει ροοτ 62 αρα μεχρι εκει εχεις ροοτ την 62.

 

Τη φωτεινοτητα οχι ειναι εμπορικο.

Τις τιμες για το autokiller τις περναει παλι απλα ξεχασα να γραψω οτι το κανει.

 

Για οποιονδηποτε τα θαλασσωσει μπορει να τα ξανακανει δε θα χαλασει τιποτε, πειραματιστειτε

μη φοβαστε.

 

η ics ειναι αλλη ιστορια παλι θα θελει.

 

Αμα βρεις τροπο μια καρτα να τη φορμαρεις και να τη χωρισεις στη τσεπη σου γραψε οδηγο να μαθω κ εγω πως το κανες!

 

Οι εφαρμογες γινονται update φυσικα κ κανενα προβλημα δεν εχει το market.

 

Διαβαστε προσεκτικα κ καντε βημα βημα οτι λεει κ θα εχετε την τελευταια rom παναλαφρο κινητο με πολλες δυνατοτητες κ διαρκεια μπαταριας, οχι χαζα.

 

επισης να πω οτι σε οσα rar βλεπετε μεσα το hw_config.sh αμα θελετε να δειτε τι εχει η να αλλαξετε κατι καντε το με το notepad και τρεξτε το σκριπτ μετα την αλλαγη.

 

updatecfg2.rar

Αυτό ενημερώνει το Hw_config.sh με τα απαραίτητα για τον memory killer και το Link2sd και απενεργοποιεί την αυτόματη φωτεινότητα για όσους δεν ακολουθούν τον οδηγό ή θέλουν απλά να αλλάξουν το hw_config.sh και τίποτε άλλο ασχέτως από βήματα.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έκανα εγκατάσταση την διαφορετική έκδοση των honeycomb widgets, αλλά δέν μου τα εμφανίζει έτσι http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1465795 , αλλά εμφανίζει ακόμη τα πρώτα από το patch2.rar.

Προσπάθησα να τα ξαναεγκαταστήσω αλλά μου βγάζει "install failed! allready exists", άρα είναι περασμένα.

Πώς τα εμφανίζω, υπάρχει κάποια ρύθμιση απο το μενού?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έκανα εγκατάσταση την διαφορετική έκδοση των honeycomb widgets, αλλά δέν μου τα εμφανίζει έτσι http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1465795 , αλλά εμφανίζει ακόμη τα πρώτα από το patch2.rar.

Προσπάθησα να τα ξαναεγκαταστήσω αλλά μου βγάζει "install failed! allready exists", άρα είναι περασμένα.

Πώς τα εμφανίζω, υπάρχει κάποια ρύθμιση απο το μενού?

Ευχαριστώ.

 

Φίλε μου μάλλον το έχεις περάσει αλλά πρέπει να καθαρίσεις το cache και to dalvik-cache από το menou τοy CWM.

Επανεκκίνηση εκανες μετά την εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μάλλον το έχεις περάσει αλλά πρέπει να καθαρίσεις το cache και to dalvik-cache από το menou τοy CWM.

Επανεκκίνηση εκανες μετά την εγκατάσταση?

 

Ναί έχω κάνει αρκετές επανεκκινήσεις, αλλά τίποτα, τώρα δέν μπαίνει πλέον ούτε στο μενού του CWM.

Link to comment
Share on other sites

Ναί έχω κάνει αρκετές επανεκκινήσεις, αλλά τίποτα, τώρα δέν μπαίνει πλέον ούτε στο μενού του CWM.

 

Έκανες δηλ όλα τα βήματα ως εκεί απ την αρχή?

Πέρασες και το Honey.rar και δε στα δείχνει?

 

Στο menu του CWM μπαίνει πλέον με επανειλημένα πατήματα στο Logo του sony ericson στην οθόνη όταν ξεκινάει, όχι με το volume down, το αναφέρω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες δηλ όλα τα βήματα ως εκεί απ την αρχή?

Πέρασες και το Honey.rar και δε στα δείχνει?

 

Στο menu του CWM μπαίνει πλέον με επανειλημένα πατήματα στο Logo του sony ericson στην οθόνη όταν ξεκινάει, όχι με το volume down, το αναφέρω αυτό.

 

Μπήκα στο CWM, έκανα wipe cache kai wipe dalvik cache, αλλά πάλι τίποτα, μήπως να έκανα απεγκατάσταση το quick panel settings?

By the way, σε ευχαριστούμε για τον οδηγό, έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά :up:

Link to comment
Share on other sites

lousou έκανα το βήμα 9 για partition της κάρτας,αλλά μου βγάζει μην πως η κάρτα ειναι κενή η έχει μη υποστηριζόμενο τυπο κατι τετοιο,μπορεις να δωσεις τα φωτα σου?

edit:Το έκανα δευτερη φορα και όλα καλα,φαντάζομαι μιάς και εμένα δε μου ζητησε αυτο"Εάν σας ρωτήσει για δεύτερο partition και mount scripts επιλέξτε ext3. Πατήστε το Storage Info και βεβαιωθείτε ότι δεν εμφανίζει κάποιο λάθος στο SD Card 2nd Part (θα πρέπει να δείχνει 98% Free)"ότι μαλλον δεν χρειαζόταν και έχει δημιουργηθεί το δευτερο partition,οπότε προχωράω κανονικά με την μεταφορά των αρχείων στην SD.

edit ξανά:πατησα αποθηκευτικός χώρος αλλα μου λεει καρτα SD 99% διαθεσιμα

και καρτα SD δευτερο διαμέρισμα δε βρεθηκε.Εχει καποιος καμια ιδεα γιατι μπορεί να γίνεται αυτο?

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο CWM, έκανα wipe cache kai wipe dalvik cache, αλλά πάλι τίποτα, μήπως να έκανα απεγκατάσταση το quick panel settings?

By the way, σε ευχαριστούμε για τον οδηγό, έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά :up:

 

Φίλε μου δεν έχει περαστεί. Κάτι δεν έγινε σωστά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι δε με βοηθάς. Θα πρέπει να δω όλα τα λάθη που βγάζει το script. Μπορείς μόνος σου να το περάσεις αν θές χειροκίνητα. Οδηγίες έχει στο λίνκ από το οποίο το πήρα, το δίνω εκεί που λέω για Honey.rar

 

lousou έκανα το βήμα 9 για partition της κάρτας,αλλά μου βγάζει μην πως η κάρτα ειναι κενή η έχει μη υποστηριζόμενο τυπο κατι τετοιο,μπορεις να δωσεις τα φωτα σου?
.

 

Φαίνεται να έχει χωριστεί λάθος η κάρτα. Πάλι πρέπει να δώ όλα τα λάθη απ το μαύρο παράθυρο γι ανα σου πώ. Τι μέγεθος έχει? Σύνδεσε το τηλέφωνο σε MSC mode (όχι pc companion δηλ) και δοκίμασε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να έχει χωριστεί λάθος η κάρτα. Πάλι πρέπει να δώ όλα τα λάθη απ το μαύρο παράθυρο γι ανα σου πώ. Τι μέγεθος έχει? Σύνδεσε το τηλέφωνο σε MSC mode (όχι pc companion δηλ) και δοκίμασε πάλι.

 

 

Τι είναι το MSC mode? Στην αρχή αρχη μου βγαζει ενα failure,θα προσπαθησω να το βγαλω να δεις τι λεει.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...