Jump to content

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(Για να το αποφύγουμε αυτό γράφουμε την παρακάτω γραμμή "κώδικα"

Κώδικας

"echo "6144,9216,12288,18432,21504,24576" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree"

στο τέλος του /system/etc/hw_config.sh

Με τον τρόπο αυτό ακόμα και μετά από restart οι τιμές δεν θα αλλάζουν διατηρώντας τη μνήμη μας σε υψηλά επίπεδα!

)

 

Που στο τελος ρε παιδια?Που ακριβως το γραφω και πως?Με τις (")

Σε πια σειρα το γραφω ακριβως γιατι πριν δεν δουλεψε οταν το βαλα στο τελος.!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο τέλος του αρχείου, κάτω κάτω. Χωρίς το πρώτο και το τελευταίο quote το γράφεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Rooting της συσκευής:

Μόλις ξεκινήσει το κινητό, επιλέγετε τα Ελληνικά και ολοκληρώνετε τον Οδηγό. Μετά ανοίγετε τις ρυθμίσεις->Εφαρμογές και τσεκάρετε το Άγνωστες πηγές. Έπειτα πάλι ρυθμίσεις->εφαρμογές->Ανάπτυξη και τσεκάρετε το Εντοπισμός σφαλμάτων USB και το Να επιτρ. Ψευδείς τοποθ.

Συνδέετε το κινητό στο Pc και επιλέγετε παράβλεψη στο PC Companion

Επίσης αν δεν είναι ήδη συνδεδεμένο έτσι επιλέγετε από το notification bar το τρόπο συνδεσιμότητας usb σε MSC mode, αποσυνδέετε και ξανασυνδέετε το κινητό στο pc.

Εάν το pc ζητήσει drivers κάνετε extract τα περιεχόμενα του φακέλου ADB_drivers.rar και επιλέγετε εκείνο το φάκελο για να τους βρεί.

Κάνετε extract το DooMLoRD_v4_ROOT-zergRush-busybox-su.zip σε ένα φάκελο, μπαίνετε στο φάκελο και τρέχετε το runme.bat. Στο μαύρο παράθυρο πατάτε οποιοδήποτε πλήκτρο.

Εάν όλα πάνε καλά ως εδώ θα γράψει ALL DONE! Και θα κάνει reboot το κινητό. Συγχαρητήρια είναι rooted. Για να το επιβεβαιώσετε όταν ξεκινήσει το κινητό ελέγξτε αν στις διαθέσιμες εφαρμογές υπάρχει πλέον η εφαρμογή Superuser.

 

τα έκανα αυτά όλα κανονικά, βρήκε το τηλέφωνο-συσκευή μου έγραψε στο τέλος ALL DONE! αλλά root ΔΕΝ έγινε!! Κάποιος κάτι;

 

Το δοκίμασα πάλι σε άλλο υπολογιστή ΧΩΡΙΣ ύπαρξη pc companion, έκανε όλη την διεργασία, μαύρα παράθυρα κ.τ.λ στο τέλος all done, αλλά τπτ...Μήπως δεν θέλει;:confused:

Με συγχωρείτε, ξεχασα να πω ότι έχω το neo V με adroid 2.3.4 και έκδοση 0.62...

Edited by jiorgos
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν..Κατ'αρχήν να συγχαρώ για τον οδηγό γιατί είναι απλός κ εύχρηστος ακόμη κ για ανθρώπους που δεν είναι top χρήστες των pc. Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες κατάφερα να κάνω όσα έλεγαν αυτές επιτυχώς..Δημιουργήθηκε ένα θέμα όμως με την κάμερα.. Πλέον τραβάει φώτο κόκκινες κ ανάποδα..Υπάρχει κάτι που μπορεί να πήγε στραβά (όλα έγιναν κατά τη διαδικασία όπως προβλεπόταν δε δημιουργήθηκε τίποτα που να μην ανέφερες - κάποιο μήνυμα περίεργο η κάτι να μην έγινε, ήταν όλα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου); Έχεις υπ' όψιν σου που μπορεί να δημιουργήθηκε αυτό , κ αν υπάρχει κάποια λύση... Ή μήπως θα έπρεπε να κάνω unroot κ να πάω το κινητό μου για service, κ αν προτείνεις αυτό πώς θα το καταφέρω..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..Κατ'αρχήν να συγχαρώ για τον οδηγό γιατί είναι απλός κ εύχρηστος ακόμη κ για ανθρώπους που δεν είναι top χρήστες των pc. Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες κατάφερα να κάνω όσα έλεγαν αυτές επιτυχώς..Δημιουργήθηκε ένα θέμα όμως με την κάμερα.. Πλέον τραβάει φώτο κόκκινες κ ανάποδα..Υπάρχει κάτι που μπορεί να πήγε στραβά (όλα έγιναν κατά τη διαδικασία όπως προβλεπόταν δε δημιουργήθηκε τίποτα που να μην ανέφερες - κάποιο μήνυμα περίεργο η κάτι να μην έγινε, ήταν όλα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου); Έχεις υπ' όψιν σου που μπορεί να δημιουργήθηκε αυτό , κ αν υπάρχει κάποια λύση... Ή μήπως θα έπρεπε να κάνω unroot κ να πάω το κινητό μου για service, κ αν προτείνεις αυτό πώς θα το καταφέρω..

 

απο οτι καταλαβαινω απο αυτα που λες πρεπει να flasaρεις καποιο patch της ρομ για το κινητο σου

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσα τον οδηγό διορθώνοντας τα βήματα και πρόσθεσα και Βήμα 9 για repartitioning με Link2sd.

Το scriptaki που έκανα τα κάνει όλα μόνο του.

 

Για όσους χρησιμοποιήσουν κάποιο άλλο οδηγό ή τρόπο (πχ με το minitool partition wizard) να έχουν υπόψην ότι για να δουλέψει το Link2sd θα πρέπει σε κάθε reboot να γίνεται mount το ext3 partition στη θέση /data/sdext2. Γ αυτό θα πρέπει να δημιουργήσουν το directory /data/sdext2 και να προσθέσουν στο αρχέιο /system/etc/hw_config.sh στη τελευταία σειρά τη γραμμή

mount -rw -t ext3 /dev/block/mmcblk0p2 /data/sdext2 

 

Πρόκειται να κάνω το βήμα 8 με κάποιες παραλλαγέ δικές μου στην λίστα προς απομάκρυνση αλλά και προς εγκατάσταση. Για την ακρίβεια θα αδειάσω την λίστα "αδειάσματος" διότι το κάνω manually με τις εφαρμογές System App Removal και Apps2ROM.

Επειδή έχω κάνει ήδη ext2 partition με το "mini tool" θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Στην γραμμή κώδικα που δίνεις, αντί για ext3 θα πρέπει να βάλω ext2, σωστά;

 

2. Λογικά μπορώ να προσθέσω από τώρα την γραμμή αυτή με έναν text editor στον υπολογιστή, στο αρχείο hw_config.sh ώστε να γίνει η δουλειά μου και μετά να συνεχίσω με το Link2SD.

 

Πάντως όσες εφαρμογές πέρασα στην ROM με το Apps2ROM (προσοχή για όσους το χρησιμοποιούν, θέλει να κάνετε Move NOw τις εφαρμογές που μαρκάρετε, διότι δεν το κάνει αυτόματα το πρόγραμμα στο δικό μας κινητό), τρέχουν σφαίρα και φορτώνουν πολύ γρηγορότερα.

Launcher, τι προτείνεις;

 

3. Με αυτό το script λογικά δεν χρειάζεται να χρησιμοποιώ πλέον το Android Assistant. Απλώς είναι ένα καλούτσικο All-in-one πρόγραμμα για cache cleaner, boot manager.... Εκτός φυσικά αν έχεις να προτείνεις κάτι καλό. (Ή αν δεν χρειάζεται λόγω του παραπάνω .sh , κάποιος Boot manager.

 

Ευχαριστώ

 

..............................................

 

SOS

Έτρεξα τελικά το removapps2 με την μικρή τροποποίηση που σας είπα εδώ και πλέον δεν μου αναγνωρίζει καμιά εφαρμογή που είχα εγκαταστήσει στην μνήμη του τηλεφώνου. Οι μόνες που σώθηκαν ήταν αυτές που είχα ενσωματώσει στην ΡΟΜ με το Apps2ROM.

Υπάρχει γιατρειά; Ή πρέπει να τα πάω όλα από την αρχή;

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

Είχα την έκδοση 2.3.4. και 0.62.Ακολούθησα τον οδηγό έως και το βήμα 4 αλλά τώρα μου έχει μια έκδοση 5.01? και 0.42.Υπάρχει τέτοια έκδοση;Να κάνω τα βήματα ξανά από την αρχή;Ούτε το Cwm έχει εγκατασταθεί.Έχω το titanium αλλά μήπως είναι καλύτερο το Cwm για backup;Όποιος μπορεί ας μου πει τι να κάνω. (όχι τίποτα άλλο αλλά 110 εφαρμογές δεν είναι και λίγες όπως και τα data λόγω επαγγελματικής χρήσης του κινητού) Edited by samurai13

Σίγουροι είναι μόνο, οι τρελοί...

Redmi Note 9 Pro 6/64

11.0.6.0 (QJZEUXM)

Link to comment
Share on other sites

Είχα την έκδοση 2.3.4. και 0.62.Ακολούθησα τον οδηγό έως και το βήμα 4 αλλά τώρα μου έχει μια έκδοση 5.01? και 0.42.Υπάρχει τέτοια έκδοση;Να κάνω τα βήματα ξανά από την αρχή;Ούτε το Cwm έχει εγκατασταθεί.Έχω το titanium αλλά μήπως είναι καλύτερο το Cwm για backup;Όποιος μπορεί ας μου πει τι να κάνω. (όχι τίποτα άλλο αλλά 110 εφαρμογές δεν είναι και λίγες όπως και τα data λόγω επαγγελματικής χρήσης του κινητού)

 

Τελικά μετά από κάμποσες αλλαγές της ρομ κ' ξανά στήσιμο από την αρχή κατάλαβα ότι το συνημμένο του zxr για το tweak της συσκευής (build.drop) είναι που αλλάζει την έκδοση και τον αριθμό έκδοσης android.Επίσης κατάλαβα ότι το cwm είναι σαν ghost στα windows.Τώρα αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος και να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο στην Rom από 75 mb;(Έχω βγάλει όλες τις άχρηστες εφαρμογές)

Σίγουροι είναι μόνο, οι τρελοί...

Redmi Note 9 Pro 6/64

11.0.6.0 (QJZEUXM)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.ολα καλα πηγανε.αλλα εχω ενα προβλημα.δεν εχω mobile internet.ουτε g ουτε 3g.ζητησα να μου στειλουν απο την vodafone τις ρυθμησεις internet -mms ,αλλα τιποτα.Τι κανω τωρα φιλε μου?μπορεις να με βοηθησεις?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.ολα καλα πηγανε.αλλα εχω ενα προβλημα.δεν εχω mobile internet.ουτε g ουτε 3g.ζητησα να μου στειλουν απο την vodafone τις ρυθμησεις internet -mms ,αλλα τιποτα.Τι κανω τωρα φιλε μου?μπορεις να με βοηθησεις?

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=23576

Απλα εκει που γραφει Τύπος APN (APN type): Default το Default θα το γραψεις με d μικρο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκω που ειναι το apn. εγω βρηκα το vpn (στις ρυθμισεις ασυρματου και δικτυου.πως το βρισκω?

 

πολυ σωστος και διαβασμενος εισαι.το εκανα.

 

to sony pc companion μου βγαζει αναβαθμηση.4.1.Β.0.431

το αγνοω?η οχι?

 

θα τρελαθω.εφτιαξε το mobile internet, και χαλασε το wifi. μου λεει σφαλμα

 

παιδια βοηθηστε με.θα το πεταξω απο το μπαλκονι χιχι..συνεχεια το wifi λεει ληψη διευθυνσης IP και δεν συνδεεται με τιποτα

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθηστε με.θα το πεταξω απο το μπαλκονι χιχι..συνεχεια το wifi λεει ληψη διευθυνσης IP και δεν συνδεεται με τιποτα

Αν και εδώ οι ερωτήσεις σου είναι off topic..... Κάνε διαγραφή του wi-fi από το τηλέφωνο σου μετά κάνε επανεκκίνηση το τηλέφωνο και το ρουτερ και δοκίμασε να ξαναπερασεις τον κωδικό.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια, μετα το βημα 4 δεν εχω πια προσβαση στο WI-FI...

Εχω το XPERIA NEO. Ξερει καποιος τι μπορει να φταιει και τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι...απο τη λιστα των προς απεγκατασταση και εγκατασταση εφαρμογων... απο μεν εκεινες προς απεγκατασταση, οποια δεν θελω να φυγει, απλα την αφαιρω απο το txt αρχειο (η πως αλλιως γινεται αν γινεται); απο εκεινες προς εγκατασταση λογικα αφαιρωντας απο το φακελο δεν θα μπαινουν (και οπως λες, προσθετοντας καποια θα εγκαθισταται);
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι...απο τη λιστα των προς απεγκατασταση και εγκατασταση εφαρμογων... απο μεν εκεινες προς απεγκατασταση, οποια δεν θελω να φυγει, απλα την αφαιρω απο το txt αρχειο (η πως αλλιως γινεται αν γινεται); απο εκεινες προς εγκατασταση λογικα αφαιρωντας απο το φακελο δεν θα μπαινουν (και οπως λες, προσθετοντας καποια θα εγκαθισταται);

 

ναι και στα 2

Link to comment
Share on other sites

ναι και στα 2

 

οκ σε ευχαριστω για τι διευκρινιση, θα το δοκιμασω!

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι. Σε Neo V 4.0.4 πως γινεται (αν γινεται) να βαλω το honeycomb notification bar, το disable στον φωτισμο και το oem kyeboard? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μολις βρηκα τον "οδηγο",μπραβο,πραγματικα πολυ χρησιμο!εχω ενα κολλημα ομως,τρεχω το cmd κανονικοτατα,αντιγραφω το generic62,συνεχιζω κανονικα,ανοιγει η μπλε οθονη στο κινητο με τις επιλογες,μετα απο το install zip from sd ομως δε βρισκει πουθενα το generic62 που μολις εχω αντιγραψει,θα το εκτιμουσα αφανταστα αν με βοηθουσε καποιος να το τελειωσω

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Καταρχην ενα μεγαλο μπραβο για τον οδηγο!Ειναι απιστευτος!Ηθελα απλα να ρωτησω αν μπορω μετα το βημα 3 να περασω στο βημα 8.Υπαρχει προβλημα ή πρεπει να ακολουθησω ολα τα βηματα μεχρι το 8? και επισης ηθελα να ρωτησω τι ακριβως παραπανω κερδιζω αν εγκαταστησω την rooted .62 έκδοση του λογισμικού?Τι ακριβως προσφερει? συγνωμη αν απαντηθηκε κατι απο αυτα πιο πριν!Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...