Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοεις οτι έχει βγάλει εφαρμογή για iphone η cisco για speedtest? Εαν ναι πως λεγεται;

 

speed test ετσι λεγεται .. ναι υπηρχε και πριν απο αυτην εδω τις οοκλα ... και ειναι της cisco

εχει μπλε σημα η εφαρμογη .. απλα δεν μπορω να στειλω screenshot ξεχασα το κινητο στο αυτοκινητο #!@#$

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγνώμη, αλλά με ούτε 500Kbps download πάει καλά σαν δίκτυο????? :blink:

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι σέρνεται τραγικα?:X

 

Μαλλον πρεπει να δεις καλυτερα την εικονα και να δεις οτι ειναι 416 kB/s και οχι kbps

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ε.... Ναι... ενα δίκιο το έχεις! :P
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή Ζωγράφου επί της Λεωφ.Παπάγου πάντως το δίκτυο δεδομένων δεν με ικανοποίησε...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα να ανανεώσω το Internet on the Phone 500 και δεν με άφησε (γνωρίζω ότι έλεγε ότι η προσφορά είναι μέχρι το 2010), και μου είπε να πάω στα 60 με 3€. Γνωρίζουμε αν θα αλλάξει αυτό; Ή θα μείνουμε με αυτό για τώρα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζουμε αν θα αλάξει .

Πιθανολογώ ότι θα έχουμε πάλι 500 στην πασχαλινή προσφορά.

Αν είσαι WU Μπορείς να κερδίσεις άλλα 30 ΜΒ με κάρτα ανανέωσης.(reload it )

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζουμε αν θα αλάξει .

Πιθανολογώ ότι θα έχουμε πάλι 500 στην πασχαλινή προσφορά.

Αν είσαι WU Μπορείς να κερδίσεις άλλα 30 ΜΒ με κάρτα ανανέωσης.(reload it )

 

Thanks. Όσο για τα 30MB, στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα, χθες(!) έκανα reload, και επειδή είχα 900MB αχρησιμοποίητα είπα να κάνω reload τα MMS, και σήμερα δεν θυμήθηκα να κάνω ανανέωση πριν περάσει η μέρα (πριν τις 12) οπότε τα έχασα και αυτά, και τα 30MB. Πφ... Γκαντεμιά Donald.

http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/40250000/jpg/_40250409_donald2.jpg

Link to comment
Share on other sites

έστειλα το πρωί μήνυμα για να μου έρθουν οι ρυθμίσεις wap και μου ήρθε ως απάντηση ότι δεν μπορούν να μου στείλουν τις ρυθμίσεις και να καλέσω την εξ. πελατών. ποια η διαφορά? τις ίδιες ρυθμίσεις δεν θα στείλουν? :confused:
Link to comment
Share on other sites

η διαφορά είναι ότι θα τις περάσεις χειροκίνητα , δεν πρόκειται να σου στείλουν,

δεύτερη περίπτωση , να σε ρωτήσουν την συσκευή σου , και να σου τις στείλουν

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετές οι φορές που αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Όταν στέλνω μηνύματα και τα κάνω προώθηση, δεν στέλνοται και μου βγάζει το μήνυμα " Γενική αστοχία δικτύου" . Δοκίμασα μήπως έχει η συσκευή το κόλλημα, αλλά όχι και σε άλλες συσκευές το κάνει. Πρέπει να σβήνω τα μηνύματα από τα εισερχόμενα και μετά από λίγα λεπτά τα στέλνει. Το σήμα δεν είναι ασθενές όταν το κάνει ( 2-3 γραμμές).

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνιθισμένο πρόβλημα δικτύου της cosmote. Δεν οφείλεται στο ότι δεν έχεις σήμα, αλλά στο ότι εκείνη την στιγμή η κεραία δεν έχει διαθέσιμους πόρους να σου δώσει. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να δοκιμάσεις πάλι αργότερα, ή να κάνεις φορητότητα στις άλλες δύο εταιρίες που δεν έχουν τέτοια προβλήματα...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα προβλήματα με αυτή την εταιρία δεν τελειώνουν ποτέ.

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, ευτυχώς έχω και cu γιατί αν βασιστώ στην cosmote.....

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνιθισμένο πρόβλημα δικτύου της cosmote. Δεν οφείλεται στο ότι δεν έχεις σήμα, αλλά στο ότι εκείνη την στιγμή η κεραία δεν έχει διαθέσιμους πόρους να σου δώσει. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να δοκιμάσεις πάλι αργότερα, ή να κάνεις φορητότητα στις άλλες δύο εταιρίες που δεν έχουν τέτοια προβλήματα...

 

Εννοεις σαν υπερφορτωση της κεραιας δηλαδη σε ενα μερος .. υπαρχει μια κεραια και δεν μπορει να εξυπηρετησει ολους τους συνδρομητες η τι ακριβως?Φανταζομαι αυτο το προβλημα θα υπαρχει κατα πλειοψηφια στις μεγαλες πολεις ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου το σήμα σαν μια ταμπέλα εστιατορίου. Σου δείχνει ότι υπάρχει εστιατόριο, άλλα δε σου λέει αν υπάρχουν ελεύθερα τραπέζια...

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου το σήμα σαν μια ταμπέλα εστιατορίου. Σου δείχνει ότι υπάρχει εστιατόριο, άλλα δε σου λέει αν υπάρχουν ελεύθερα τραπέζια...

 

Θεός!! Πολύ καλή η απάντησή σου! :)

 

Γενικά οι κεραίες έχουν κάποια όρια σε ό,τι αφορά τους συνδρομητές που μπορούν να εξυπηρετήσουν ταυτόχρονα... Έτσι, αν για μια συγκεκριμένη στιγμή, η κεραία που σε καλύπτει έχει φτάσει τα όριά της και προσπαθήσεις κι εσύ να την χρησιμοποιήσεις, δεν έχει διαθέσιμους πόρους να σου δώσει, κι έτσι τρώς πόρτα... Σε κάποια κλήση, είναι πολύ πιθανό να δείς την ένδειξη "Δίκτυο απασχολημένο" ή "Σφάλμα Σύνδεσης", αλλά στο μήνυμα, απλά το κινητό προσπαθεί να το ξαναστείλει αργότερα....

 

Όλα αυτά, πολύ χοντρικά βέβαια, καθώς για τους διαθέσιμους πόρους της κεραίας παίζουν ρόλο πάρα πολλά στοιχεία όπως το διαθέσιμο φάσμα της εταιρίας, καθώς και ο σχεδιασμός δικτύου στην εκάστοτε περιοχή. Για περισσότερα, ΡΜ :)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

παιδιά SOS..

έχω το Internet on Laptop, αλλά οι πόρτες είναι κλειστές.

Σε ποιό νούμερο να καλέσω την Cosmote? (δεν εχω κινητό Cosmote)

Πρέπει να τους ζητήσω να το γυρίσουν απο VPN σε APN, σωστά?!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Είμαι (απερχόμενος) συνδρομητής της wind, και ήθελα να κάνω μια ερώτηση για την cosmote, στην οποία μάλλον κατευθύνομαι.

Η wind έχει κάποια ειδικά πακέτα για πλοήγηση στο ίντερνετ που τα ονομάζει wind web 'n mail.

Αυτά κλιμακωτά πάνε από κάποια ευρώ και φτάνουν στα 5Gb με 30 ευρώ και το "απεριόριστο" (=30Gb) με 50 ευρώ.

 

Καθώς είμαι στα πρόθυρα αγοράς smartphone, κυρίως για επικοινωνία μέσω Viber/Skype, θα ήθελα να γνωρίζω αν η cosmote έχει κάποια αντίστοιχα πακέτα.

 

Δε γνωρίζω τι mbps "τρώνε" οι VoIP εφαρμογές, αλλά νομίζω ότι το 1,5 Gb του Cosmote απεριόριστα 85, δε θα μου είναι αρκετό.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Οι VoIP εφαρμογές τρώνε ΜΒ ανάλογα με το πόσο τις χρησιμοποιείς... Γενικά δεν είναι μεγάλη η κατανάλωση του όγκου, αλλά αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι πως και οι 3 εταιρίες κόβουν τα πακέτα VoiP, οπότε αν δε σου παίζει τίποτα να ξέρεις γιατί...

 

Η γνώμη μου είναι να ρωτήσεις αν μπορούν να παίξουν οι εφαρμογές σου, πρίν κάνεις το οποιοδήποτε συμβόλαιο!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

1,5 GB για voip είναι άπειρο.

To skypeout (κλήση σε πραγματικούς αριθμούς) χρησιμοποιεί 2-4 kB/sec up και down, ενώ skype to skype γύρω στα 6-8 kB/sec

Edited by hostolis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κώστα όταν λες να ρωτήσω αν παίζουν οι εφαρμογές τι εννοείς; Στη συσκευή πάει αυτό ή στον πάροχο;

Πράγματι δείχνουν να τα κόβουν αυτά τα πακέτα οι εταιρείες (μου το επιβεβαίωσε η cosmote).

Η Wind το διαφημίζει ακόμη πάντως στην ιστοσελίδα της.

 

hostolis δεν είχα καμμία ιδέα για το πόσο "τρώνε". Μου χαν πει και άλλοι ότι είναι αρκετό, αλλά φανταζόμουν ότι με τις VoIP εφαρμογές πέφτουν ανά ...second τα Mb.

 

Τώρα το κατά πόσον λειτουργούν καλά οι VoIP εφαρμογές με 3G φαντάζομαι είναι άλλη ιστορία...

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

εννοώ να επιβεβαινώσεις πως παίζουν κανονικά οι εφαμογές που χρησιμοποιούν πακέτα VoIP (Αυτά που θες να χρησιμοποιήσεις δηλαδή).

Αν η εταιρία σου δεν αφήνει το VoIP, τότε θα είναι άχρηστες αυτές οι εφαρμογές... :(

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ώπα υπάρχει αυτή η περίπτωση;;! Ισχύει αυτό;;

Ποια εταιρεία δεν επιτρέπει εφαρμογές VoIP, όπως το Skype και το Viber?

Το γνωρίζουμε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ώπα υπάρχει αυτή η περίπτωση;;! Ισχύει αυτό;;

Ποια εταιρεία δεν επιτρέπει εφαρμογές VoIP, όπως το Skype και το Viber?

Το γνωρίζουμε αυτό;

 

Η Vodafone κόβει το VoIP στα APN "internet.vodafone.gr" και "webonly.vodafone.gr"

 

Η Cosmote ΔΕΝ κόβει στο "internet" και στο "3g-internet"

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote ΔΕΝ κόβει στο "internet" και στο "3g-internet"

 

george επειδή προφανώς είμαι ...άσχετος, μπορούμε να πούμε απλά ότι στην Cosmote τα VoIP δουλεύουν ρολόι; :D

Για την Wind γνωρίζουμε;

 

ευχαριστώ και πάλι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...