Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι.Στο σαιτ της η Κοσμοτε λεει οτι για τα datapack που εχει για νετ(ενδιαφερομαι για αυτο με τα 250μβ το μηνα),δεν ειναι για χρηση με voip.Τι ακριβως εννοει,μπλοκαρει το προγραμμα που πας να χρησιμοποιησεις για voip απο το κινητο?Εχει διαφορετικες χρεωσεις?Η' απλα ειναι μια βλακεια που γραψανε για να αποτρεψουνε τον κοσμο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω κατι.Στο σαιτ της η Κοσμοτε λεει οτι για τα datapack που εχει για νετ(ενδιαφερομαι για αυτο με τα 250μβ το μηνα),δεν ειναι για χρηση με voip.Τι ακριβως εννοει,μπλοκαρει το προγραμμα που πας να χρησιμοποιησεις για voip απο το κινητο?Εχει διαφορετικες χρεωσεις?Η' απλα ειναι μια βλακεια που γραψανε για να αποτρεψουνε τον κοσμο?

 

Προφανώς μπλοκάρουν τα ports που χρησιμοποιούν οι υπηρεσίες τύπου Skype ;)

 

Εγω παρατηρω μια ανωμαλια..

http://www.speedtest.net/result/560633202.png

 

:lol:

 

Βασικά,τέτοιες μετρήσεις δεν είναι αξιόπιστες και δεν μπορούμε να βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα.Δοκίμασε καλύτερα να κατεβάσεις ταυτόχρονα κάποια αρχεία από εταιρίες όπως microsoft,nvidia,apple ή πολλά links ταυτόχρονα από rapidshare(αν είσαι premium user)και τότε άθροισε τη συνολική ταχύτητα και θα έχεις μια πραγματική εικόνα των ρυθμών downloading:)

 

Υ.Γ.:Όντως λίγο τρελό το upload να είναι πιο πάνω απ'το download!Αρχίστε ν'ανεβάζετε ταινίες με Κοσμοτέ στο rapidshare ΤΩΡΑ!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μπλοκάρουν τα ports που χρησιμοποιούν οι υπηρεσίες τύπου Skype ;)

 

 

 

Βασικά,τέτοιες μετρήσεις δεν είναι αξιόπιστες και δεν μπορούμε να βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα.Δοκίμασε καλύτερα να κατεβάσεις ταυτόχρονα κάποια αρχεία από εταιρίες όπως microsoft,nvidia,apple ή πολλά links ταυτόχρονα από rapidshare(αν είσαι premium user)και τότε άθροισε τη συνολική ταχύτητα και θα έχεις μια πραγματική εικόνα των ρυθμών downloading:)

 

Υ.Γ.:Όντως λίγο τρελό το upload να είναι πιο πάνω απ'το download!Αρχίστε ν'ανεβάζετε ταινίες με Κοσμοτέ στο rapidshare ΤΩΡΑ!! :lol:

 

Μου έχει τύχει αρκετές φορές να έχω μεγαλύτερες ταχύτητες στο upload Βασικά σπάνια να μην είναι σταθερές οι ταχύτητες στο upload... ///άσχετο, από τα 30GB/μήνα υπολογίζονται και τα uploads ή αυτά είναι δωρεάν;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μπλοκάρουν τα ports που χρησιμοποιούν οι υπηρεσίες τύπου Skype ;)

 

Το οποιο ομως ειναι παρανομο και μπορεις να τους γαργαλησεις αναποδα γιατι δεν λεει πουθενα στο συμβολαιο οτι υπαρχει φιλτραρισμα :rolleyes:

 

///άσχετο, από τα 30GB/μήνα υπολογίζονται και τα uploads ή αυτά είναι δωρεάν;

Και τα uploads..

Link to comment
Share on other sites

Το οποιο ομως ειναι παρανομο και μπορεις να τους γαργαλησεις αναποδα γιατι δεν λεει πουθενα στο συμβολαιο οτι υπαρχει φιλτραρισμα :rolleyes:

 

Δεν μπορείς να τους...γαργαλήσεις σε καμία περίπτωση :p Διότι,κάπου θα πρέπει να το αναφέρουν στο συμβόλαιο,δεν μπορεί.Το διάβασες προσεκτικά;Μπορεί να μην αναφέρει συγκεκριμένα για Skype,αλλά για μπλοκάρισμα συγκεκριμένων υπηρεσιών.

 

Εκτός αυτού,στο site της εταιρίας αναφέρεται ξεκάθαρα

Link to comment
Share on other sites

 

Πω, πω! Ζηλεύω τις ταχύτητες σου φίλος!:lol:. Έτσι, έτσι! Να μας κρατάς ενήμερους:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβολαιο δεν λεει τιποτα σχετικο.

Στο site 1) δεν εχει σημασια τι λεει, το site ειναι απλο ενημερωτικο (δεν υπογραψαμε το site, αλλο πραγμα υπογραψαμε) 2) μπορεις να μου στειλεις link να το διαβασω;

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω! Ζηλεύω τις ταχύτητες σου φίλος!:lol:. Έτσι, έτσι! Να μας κρατάς ενήμερους:lol::p

 

Για να καταλαβω. Εστω οτι επαιρνα Internet on the Go, θα ειχα τετοιες ταχυτητες; :lol: :lol:

 

Αντε να ξεμπλεξεις μετα......

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

@doganos,

 

δε σκέφτεσαι ν'αλλάξεις εταιρία όταν ληξει το συμβόλαιο;Διότι είναι όντως λίγο τραγικές τέτοιες ταχυτητες!!Εκτός κι αν στην περιοχή σου δεν πιάνει άλλη εταιρία 3g!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω, γιατι δεν το εχω και σαν πρωτη προτεραιοτητα να μπαινω απο το κινητο τοσες ωρες στο ιντερνετ και επισης στο σπιτι μου δεν πιανει 3G η Vodafone. Wind δε μ'αρεσει γενικα, δε το συζηταω. Οποτε η μονη επιλογη ηταν η Cosmote.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω. Εστω οτι επαιρνα Internet on the Go, θα ειχα τετοιες ταχυτητες; :lol: :lol:

 

Αντε να ξεμπλεξεις μετα......

 

Παντως στειλε τους κανενα mail μηπως κανουν καμια αναβαθμιση...Δεν ξερεις τι γινεται;) Αυτη τη στιγμη εχω καλες ταχυτητες παντως http://www.speedtest.net/result/563539691.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά... Κρατήσου!! χαχαχαχα
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα φορητοτητα ενα παλιο CU της μανας μου στην Cosmote μου στειλανε ομως 2 καρτες sim 1 πακετο cosmoκαρτα και 1 ακομα sim μεσα σε ενα φακελο. η cosmoκαρτα ειναι δωρο μαλλον ε?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ναι... Έτσι στέλνει η cosmote. Την κάρτα που έχεις αιτηθεί φορητότητα, κι αλλη μια καινούρια
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχουν απ'τον Ιούνιο ήδη σε επιλεγμένες περιοχές της Αθήνας..Αλλά τι να τις κάνεις στα χαρτιά; ;)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να επιλέξεις το προφίλ COSMOTE INTERNET,που έχει ως apn το:internet

 

ποτε μα ποτε δεν εχω καταφερει να συνδεθω, εκτος απο ασυρματα δικτυα... εχει καποιος ακριβες ρυθμισεις να τις περασω χειροκινητα ;

εχω περασει απο αυτοματες ρυθμισεις (νοκια) = ΤΙΠΟΤΑ

απο ΣΜΣ κοσμοτε = ΤΙΠΟΤΑ

 

ειμαι παλιος συνδρομητης συμβολαιου, το ειχα ενεργοποιησει κ παλιοτερα, με αλλα κινητα εμπαινα WAP εστω. τωρα ουτε ΜΜΣ δεν παιζει... :(

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους.

Γράφω μετά από καιρό λόγω στρατού και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα πρόβλημα το όποιο μου προέκυψε χτες σχετικά με το Internet on the Go της cosmote η βοήθεια σας είναι πολύτιμη για μενα.

Ειμαι δόκιμος στην Κω και στο σπίτι που μένω δεν έχει γραμμή και αναγκαστικά έκανα σύνδεση cosmote Internet on the Go και το ένωσα με τον λογαριασμό του κινητού μου για να εχω και την σχετική έκπτωση που δινει το smart play.

Πληρώνω τους λογαριασμούς με πάγια εντολή μεσω πιστωτικής κάρτας.

Χτες το απογευμα έκανα μια κληση και το κινητό μου ειχε φραγή κλησεων, λεω δεν γίνεται κατι παιζει διοτι εχω πληρωσει, κανω μια κληση στην εξυπηρετηση πελατων απο το καρτοκινητο και με ενημρωσανε οτι μου κοψανε το τηλέφωνο διοτι μεσα σε δυο ημερες εκανα χρεωση στο λογαριασμο μου 850 ευρω...

Φυσικα εγω δεν έχω κανει καμμια τετοια χρεωση στο κινητο μου, μιλαω μονο τον δωρεαν χρονο ομιλιας και τιποτα παραπανω, αρα ο υποπτος ειναι το Internet on the Go..

Επειδη ειμαι στην Κω και απεναντι η Τουρκια το usb modem εκανε περιαγωγη και με χρεωνε το πρόβλημα ειναι το εξής οτι εγω παντα τσεκαρω με τι δικτυο συνδεομαι και οταν καμμια φορα μου βγαζει τουρκικα δικτυα δεν παταω επιλογη και το ακυρωνω και κανω συνδεση ξανα δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να εγινε συνδεση με τούρκικο δικτυο και να μην το ειδα παντα εγραφε cosmote στην οθονη.

Αυτες τις δυο μερες λοιπον που λεει η cosmote εγω και ο συγκατοικος ημασταν συνεχεια πανω απο τον υπολογιστή και τσεκάραμε την ταχύτητα κατεβασματος και σε ποιο σημειο θα ητανε καλο να βάλουμε το στικακι για να εχει καλυτερο σημα,παντα με δικτυο cosmote..

Για να μην σας ζαλίζω αλλο οι κινησεις που έκανα ειναι να στειλω ενα fax με τα στοιχειά μου και να ζητω να γινει διερεύνηση στον λογαριασμό μου για αυτην την χρεωση και φυσικά οτι αρνουμαι να τα πληρώσω, επίσης ακύρωσα και την πιστωτική κάρτα για να μην γινει καποια χρεωση.

Ακομα δεν με εχω καποια ενημέρωση απο την εταιρία γνωρίζω οτι θέλει κάποιες μερες για να γινει η διαδικασία..

Οποιαδήποτε πληροφορία σας θα ήτανε πολυ σημαντική για μενα σας ευχαριστώ πολυ.

 

http://img29.imageshack.us/img29/9833/aaaywo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρακάλα να έχουν κάνει λάθος αυτοί...

Δύσκολο βέβαια.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν νομίζω να γίνεται να αλλάζει δίκτυο το στικάκι και να μπαίνει σε τουρκικο έτσι από μόνο του. Ισως θα έπρεπε να έχεις ακυρώσει την περιαγωγή αφού είσαι παραμεθώριο.

Ενημέρωσέ μας για την απάντησή τους να δούμε τι μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου , υπαρχει επιλογη μεσα απο το μενου οταν συνδεεσαι και συγκεκριμενα στις ρυθμισεις που οπως και στα κινητα λεει επιλογη Δικτυου * Αυτοματη και *Χειροκινητη.

Εσυ λοιπον που μενεις κοντα στην Τουρκια θα πρεπει να το εχεις μονο στο χειροκινητο γιατι αν ειναι στο αυτοματο καθε φορα που πας να το ανοιξεις αναζητα μονο του το πιο δυνατο σημα για internet και αν αυτο ειναι στην Τουρκια σε συνδεει με αυτο με αποτελεσμα την τρελη χρεωση.

Πιστευω πως αυτο ηταν το προβλημα σου

Link to comment
Share on other sites

Tο θεμα ειναι οτι εγω βρίσκομαι στην Ελλαδα και δεν εχω βγει στο εξωτερικο.

Περιαγωγή (Roaming) σημαίνει οτι παρέχεται η δυνατότητα να χρησιμοποίησης το κινητό σου στο εξωτερικό η το intenet αντίστοιχα.

Εχω διαβασει και στο http://www.adslgr.com αντιστοιχα προβληματα με υπέρογκες χρεωσεις 3000 ευρω και πανω με την διαφορα οτι οι χρηστες αυτοι βγηκανε στο εξωτερικό και εγω οχι.

Ακομα δεν εχω καμμια ενημέρωση απο την cosmote παντως.

Φιλε μου vavasi καλα τα λες ακριβως ετσι ειναι αλλα καθε φορα που έκανα σύνδεση εκανα ελενχο σε τι δίκτυο έκανε σύνδεση και οταν βρισκει το στικακι

δικτυο περιαγωγης σε ενημερωνει εαν θελεις να συνδεθεις σε δίκτυο περιαγωγης.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά,ευθύνεσαι εσύ και μόνον εσύ,με τη λογική πως θα έπρεπε πιο πριν να ρωτήσεις όλα τα σχετικά.Τυπικά πάντα.

 

Τώρα,πρακτικά,ακόμη και να έγινε η περιαγωγή,είναι στο χέρι της εταιρίας να κάνει τα στραβά μάτια,διότι αν δε θέλει να μπαίνουν οι συνδρομητές της σε περιαγωγή ενώ είναι σε ελληνικό έδαφος θα πρέπει να μεριμνά,π.χ. να μην την παρεμβάλλουν και υπερισχύουν δίκτυα άλλων χωρών.Αυτό το φαινόμενο είναι συνηθισμένο στην παραμεθόριο,όχι όμως δικαιολογήσιμο.Απ'τη στιγμη που δε βγήκες εκτός ελληνικού εδάφους,ακόμη και να είχες ενεργοποιημένη την περιαγωγή και να γνώριζες τα σχετικά,θα πρέπει να σου πιστώσει το ποσό.

 

Αν ο συνδρομητής έχει την ευθύνη της σωστής ενημέρωσης,άλλο τόσο η εταιρία έχει την ευθύνη της σωστής εξυπηρέτησης/κάλυψης του συνδρομητή.Φαντάζομαι πως θα στα πιστώσουν και δε θα στα χρεώσουν.Εδώ πιστώνουν σε άλλες,λιγότερο σοβαρές περιπτώσεις,δεν μπορεί εδώ να μην κάνουν τα στραβά μάτια.Όπως προείπα άλλωστε,δεν είναι ευθύνη του συνδρομητή η ρύθμιση ή η τοποθέτηση των κεραιών..

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι έχει δίκιο γιατί στο κάτω κάτω,να έχεις υπόψιν σου τις χρεώσεις περιαγωγής όταν βγεις εκτός συνόρων..τι πάει να πει παραμεθόριος κλπ; εφόσον είσαι εντός ελληνικού εδάφους,πρόβλημα τους η κάλυψη του δικτύου τους

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς,στις παραμεθόριες περιοχές,οι..."λατρεμένοι" μας γείτονες(Τουρκία,ΠΓΔΜ)κάνουν ό,τι χειρότερο μπορούν για να μπούμε σε περιαγωγή..Δεν είναι καθόλου εύκολο για τις εταιρίες κινητής να παίζουν κλεφτοπόλεμο με τις γειτονικές εταιρίες.Απαιτείται ανασχεδιασμος δικτύου σε πάρα πολλές περιπτώσεις.Και άντε,πες ότι γίνεται σε μια περιοχή ανασχεδιασμός για την αποφυγή παρεμβολών και άλλων φαινομένων.Έπειτα από λίγο καιρό,αν ξαναπαρεμβάλλουν οι γειτονικές εταιρίες τι θα γίνει;Πάλι ανασχεδιασμός;Δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο..Συν τοις άλλοις,πρέπει να γίνει προσεχτικά ο όποιος ανασχεδιασμός,για να μη δημιουργηθούν προβλήματα στο δίκτυο της ίδιας της εταιρίας εντός συνόρων.

 

Παρ'όλα αυτά,πιστεύω πως η Cosmote θα τα πιστώσει..Είπαμε,όσο υπεύθυνος είναι ο συνδρομητής να γνωρίζει τα περί περιαγωγής,άλλο τόσο υπεύθυνη είναι και η εταιρία για να μην μπαίνει ο συνδρομητής σε περιαγωγή εντος συνόρων... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...