Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είχα πάθει και με μια κάρτα Wind F2G μια φορά επειδή έκανε handover από 3G σε GSM, αλλά σε αυτή την περίπτωση έχω Full HSPA σήμα... :(

 

Το έχουμε πει αρκετές φορές. Το δίκτυο της Cosmote ΔΕΝ την παλεύει άλλο. Είμαι σίγουρος κατά 99% πως τα προβλήματα αυτά θα μας συντροφεύουν κ το καλοκαίρι:p Τα ίδια προβλήματα έχω κ εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχουμε πει αρκετές φορές. Το δίκτυο της Cosmote ΔΕΝ την παλεύει άλλο. Είμαι σίγουρος κατά 99% πως τα προβλήματα αυτά θα μας συντροφεύουν κ το καλοκαίρι:p Τα ίδια προβλήματα έχω κ εγω.

 

Καλό κουράγιο τότε... τι άλλο να πω! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να βάλω κάρτα sim cosmote με πρόγραμμα internet on the go σε usb modem της vodafone? Και αν ναι χρειάζεται να κάνω αλλαγή στις ρυθμίσεις?Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε ποιο δικτυο προσφερει τις χαμηλοτερες χρεωσεις (για καρτοκινητο) για σερφαρισμα?Επιπλεον,θελω να μου πειτε με το κινητο που εχω με ποιους/ποιον τροπο (GPRS, WAP και τετοια) μπορω να μπω στο ιντερνετ φθηνοτερα...
Link to comment
Share on other sites

internet βάζεις για internet on the go/wireless internet

Σε ευχαριστώ!

επειδή από το 1212 δεν ήξεραν να μου πουν τι άλλη παραμετροποίηση πρέπει να κάνω, εκτός απο το ΑΡΝ ξέρεις τι άλλο χρειάζεται να βάλω στις ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

επειδή από το 1212 δεν ήξεραν να μου πουν τι άλλη παραμετροποίηση πρέπει να κάνω, εκτός απο το ΑΡΝ ξέρεις τι άλλο χρειάζεται να βάλω στις ρυθμίσεις?

 

Kalimera se olous,

 

exo to cosmote zte mf636 usb modem kai otan to ekana convert gia modem (gnosto provlima) den boro na kano access to software pou itan gia installation, borei kapoios pou exei tetoio na mou dosei ena link na to katevaso??

 

thanx!!!

http://www.onwebcenter.gr - Φτιάξε Site Μόνος σου!!!! Απλά και γρήγορα...
Link to comment
Share on other sites

Χειρότερη και από την τιμ έχει καταντήσει αυτή η εταιρεία. Έχω πρόγραμμα i35 και είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένος...

 

- Κάκιστο έως ανύπαρκτο σήμα 3g σε πάρα πολλές περιοχές. Μέχρι και στην Αγίου Δημητρίου (κέντρο Θεσσαλονίκης! πιο πυκνοκατοικημένα δεν γίνεται!!) δεν πιάνει σήμα.

 

- ΣΥΝΕΧΗ handover μεταξύ δικτύου 3G και 2G (αποτέλεσμα της κακής κάλυψης) που απομυζούν τις μπαταρίες σε χρόνο DT.

 

- Προβλήματα υπερφόρτωσης δικτύου που δυσχεραίνουν ακόμα και την πραγματοποίηση απλών φωνητικών κλήσεων!

 

Τέτοιο χάλι ομολογώ ότι δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση. Άκουγα και ιστορίες για το δίκτυο της κοσμοτέ που τάχα τοποθετεί άφοβα κεραίες στις εγκαταστάσεις του οτε και γι'αυτό δεν έχει προβλήματα και νόμιζα ότι έχουν βάση...

 

Πληρώνουμε τις ακριβότερες τιμές στην Ευρώπη για να έχουμε τα πιο άθλια δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερη και από την τιμ έχει καταντήσει αυτή η εταιρεία. Έχω πρόγραμμα i35 και είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένος...

 

- Κάκιστο έως ανύπαρκτο σήμα 3g σε πάρα πολλές περιοχές. Μέχρι και στην Αγίου Δημητρίου (κέντρο Θεσσαλονίκης! πιο πυκνοκατοικημένα δεν γίνεται!!) δεν πιάνει σήμα.

 

- ΣΥΝΕΧΗ handover μεταξύ δικτύου 3G και 2G (αποτέλεσμα της κακής κάλυψης) που απομυζούν τις μπαταρίες σε χρόνο DT.

 

- Προβλήματα υπερφόρτωσης δικτύου που δυσχεραίνουν ακόμα και την πραγματοποίηση απλών φωνητικών κλήσεων!

 

Τέτοιο χάλι ομολογώ ότι δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση. Άκουγα και ιστορίες για το δίκτυο της κοσμοτέ που τάχα τοποθετεί άφοβα κεραίες στις εγκαταστάσεις του οτε και γι'αυτό δεν έχει προβλήματα και νόμιζα ότι έχουν βάση...

 

Πληρώνουμε τις ακριβότερες τιμές στην Ευρώπη για να έχουμε τα πιο άθλια δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

 

ποια συσκευή χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανένας κάρτα sim από Internet on the go σε κινητό hsdpa ή 3g? Αν ναι, το internet δουλεύει κανονικά, μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό ως internet gateway για να έχω internet στον υπολογιστή μου? Επίσης, το πακέτο students στο Internet on the go στο site της Cosmote σε ποιους αναφέρεται?
Link to comment
Share on other sites

ποια συσκευή χρησιμοποιείς?

 

Tπ πολυδιαφημισμένο από την κοσμοτέ iphone. Δεν είναι θέμα συσκευής, στις λίγες περιοχές όπου η cosmote έχει επαρκές δίκτυο 3g δουλεύει όπως θα έπρεπε. Το θέμα είναι ότι αυτές οι περιοχές σπανίζουν! Αν συνεχίσει με αυτούς τους ρυθμούς όλη την χρονιά, με βλέπω να δοκιμάζω το δίκτυο της vodafone με φορητότητα....

 

ΥΓ: Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο ή διεύθυνση email της κοσμοτέ όπου να απευθυνόμαστε και να γνωστοποιούμε τα (πολλά) προβλήματα κάλυψης?

Link to comment
Share on other sites

στο 1212 η στο 1313 αν πιασεις ποτε γραμμη βεβαια!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τα παραλες πιστεύω!Δεν είναι τόσο χάλια οι χρόνοι αναμονής!Η γνώση των υπαλλήλων είναι απλά ανεπαρκής,ιδίως σε πιο σύνθετα θέματα!Άλλο το ένα όμως,άλλο το άλλο!
Link to comment
Share on other sites

μπορώ να χρησιμοποιήσω το κινητό ως internet gateway για να έχω internet στον υπολογιστή μου? Επίσης, το πακέτο students στο Internet on the go στο site της Cosmote σε ποιους αναφέρεται?

 

 

εγώ εχω βάλει wireless internet στο κινητο και οταν θελω στο eeepc internet συνδεω το κινητό είτε με bluetooth είτε με καλώδιο και εχω πολυ απλά ιντερνετ στο pc.

 

η διαδικασία ειναι απλούσταστη και γινεται με το nokia pc suite.

 

το πλεονέκτημα του bluetooth ειναι οτι το βαζεις καπου το κινητο που εχει σημα καλυτερο και επισης δεν το εχεις κοντά σου...

το αρνητικό ειναι οτι πρέπει να κοτσάρεις κανα φορτιιστηηηη :lol:

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραλες πιστεύω!Δεν είναι τόσο χάλια οι χρόνοι αναμονής!Η γνώση των υπαλλήλων είναι απλά ανεπαρκής,ιδίως σε πιο σύνθετα θέματα!Άλλο το ένα όμως,άλλο το άλλο!

 

Μήπως αυτό συμβαίνει επειδή το 1212 είναι εξυπηρέτηση πελατών και όχι τεχνικό τμήμα...? Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Χειρότερη και από την τιμ έχει καταντήσει αυτή η εταιρεία. Έχω πρόγραμμα i35 και είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένος...

 

- Κάκιστο έως ανύπαρκτο σήμα 3g σε πάρα πολλές περιοχές. Μέχρι και στην Αγίου Δημητρίου (κέντρο Θεσσαλονίκης! πιο πυκνοκατοικημένα δεν γίνεται!!) δεν πιάνει σήμα.

 

- ΣΥΝΕΧΗ handover μεταξύ δικτύου 3G και 2G (αποτέλεσμα της κακής κάλυψης) που απομυζούν τις μπαταρίες σε χρόνο DT.

 

- Προβλήματα υπερφόρτωσης δικτύου που δυσχεραίνουν ακόμα και την πραγματοποίηση απλών φωνητικών κλήσεων!

 

Τέτοιο χάλι ομολογώ ότι δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση. Άκουγα και ιστορίες για το δίκτυο της κοσμοτέ που τάχα τοποθετεί άφοβα κεραίες στις εγκαταστάσεις του οτε και γι'αυτό δεν έχει προβλήματα και νόμιζα ότι έχουν βάση...

 

Πληρώνουμε τις ακριβότερες τιμές στην Ευρώπη για να έχουμε τα πιο άθλια δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

 

Τα ίδια ακριβώς παρατηρώ κι εγώ τις τελευταίες 10 μέρες στη Θεσσαλονίκη.

Το δίκτυο 3G της cosmote είναι κάκιστο. Σε κεντρικότατα σημεία Εγνατία-Αγίας Σοφίας σχεδόν ανύπαρκτο λόγω των πολλών(!) χρηστών φαντάζομαι ενώ στην Καλαμαριά που μένω είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτο!

 

Είναι απαράδεκτο. Πρέπει να μπουν κι άλλες κεραίες στους ήδη υπάρχοντες σταθμούς άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσουν οι εταιρίες να βάλουν κεραίες στην Καλαμαριά,θα είναι μεγάλο επίτευγμα...Διότι στην Καλαμαριά η κινητή τηλεφωνία είναι ανέκδοτο με τους κατοίκους και το δημοτικό συμβούλιο που υπάρχει...
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ημουνα βεροια την περιοδο των διακοπων του πασχα, κανενα προβλημα με το δικτυο και αρκετα ευχαριστημενος με την ταχυτητα στο ιντερνετ που προσφατα αρχισα να χρησιμοποιω (μεταβαση σε i-40 που εγινε το διαστημα που ημουν βεροια).

 

τωρα που επεστρεψα βολο (περιοχη Παλια), αρχισαν παλι τα προβληματα.

και αντε το ιντερνετ που σερνεται παει στα κομματια (λεμε τωρα γιατι και αυτο το πληρωνουμε), αλλα το να χανω κλησεις δεν μπορω να το χωνεψω με τιποτα.

 

για να κανουμε και να δεχομαστε τηλεφωνα σας πληρωνουμε, ξυπνατε... :mad:

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

Περιττό να ειπωθεί ότι το πρόβλημα-άμεσα τουλάχιστον-δεν οφείλεται στην Κοσμοτέ...Βασικά,ξέχασα ν'απαντήσω σ'έναν συμφορουμίτη πιο πάνω περί κάλυψης της Κοσμοτέ στα σημεία που αναφέρει:Μήπως το i-phone σου τρέχει παλιά έκδοση λογισμικού που εμφάνιζε προβλήματα αστάθειας στη λήψη σηματος;Διότι στις συγκεκριμένες περιοχές,και οι 3 εταιρίες έχουν καλή κάλυψη!Δεν έχουν πυκνό δίκτυο π.χ. Στην Αγίου Δημητρίου που αναφέρεις-και μου κάνει εντύπωση,δεδομένης της δόμησης και της εξαιρετικά υψηλής κίνησης στην οδό,ιδίως απ'το ύψος της Βενιζέλου έως και Πανεπιστήμια-αλλά σε γενικές γραμμές το 3g της Κοσμοτέ είναι καλό,απ'τη δική μου εμπειρία!
Link to comment
Share on other sites

Περιττό να ειπωθεί ότι το πρόβλημα-άμεσα τουλάχιστον-δεν οφείλεται στην Κοσμοτέ...Βασικά,ξέχασα ν'απαντήσω σ'έναν συμφορουμίτη πιο πάνω περί κάλυψης της Κοσμοτέ στα σημεία που αναφέρει:Μήπως το i-phone σου τρέχει παλιά έκδοση λογισμικού που εμφάνιζε προβλήματα αστάθειας στη λήψη σηματος;Διότι στις συγκεκριμένες περιοχές,και οι 3 εταιρίες έχουν καλή κάλυψη!Δεν έχουν πυκνό δίκτυο π.χ. Στην Αγίου Δημητρίου που αναφέρεις-και μου κάνει εντύπωση,δεδομένης της δόμησης και της εξαιρετικά υψηλής κίνησης στην οδό,ιδίως απ'το ύψος της Βενιζέλου έως και Πανεπιστήμια-αλλά σε γενικές γραμμές το 3g της Κοσμοτέ είναι καλό,απ'τη δική μου εμπειρία!

 

Το συμπέρασμα που εγώ βγάζω είναι οτι κάλυψη υπάρχει σε αρκετές περιοχές και φυσικά στο κέντρο αλλά oσον αφορά το Internet την τελευταία βδομάδα βλέπω ταχύτητες μέχρι 60kbps !!!

 

Το τσέκαρα και στον Εύοσμο πολύ κοντά στα κεντρικά της Cosmote που δεν τίθεται θέμα κάλυψης και θορύβου κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σας έτυχε και σε εσάς σε άλλα μέρη της χώρας, αλλά για 20 περίπου λεπτά μετά το τέλος του τελικού στο Κύπελλο στο ποδόσφαιρο εδώ στην Καβάλα δεν μπορούσες να βγάλεις γραμμή αλλά τα μηνύματα πήγαιναν κανονικά!
.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σας έτυχε και σε εσάς σε άλλα μέρη της χώρας, αλλά για 20 περίπου λεπτά μετά το τέλος του τελικού στο Κύπελλο στο ποδόσφαιρο εδώ στην Καβάλα δεν μπορούσες να βγάλεις γραμμή αλλά τα μηνύματα πήγαιναν κανονικά!

Έχει Ολυμπιακούς στην Καβάλα; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σας έτυχε και σε εσάς σε άλλα μέρη της χώρας, αλλά για 20 περίπου λεπτά μετά το τέλος του τελικού στο Κύπελλο στο ποδόσφαιρο εδώ στην Καβάλα δεν μπορούσες να βγάλεις γραμμή αλλά τα μηνύματα πήγαιναν κανονικά!

 

Καλα αυτο συμβαινει και σε ανυποπτες στιγμες που δεν εχει ουτε τελικους ουτε τσαμιονς λιγκ.Δεν μου φενεται κατι το παραξενο.Κλασικα πραγματα πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...