Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Praktiker Βόλου μόνο η COSMOTE έχει 3G.

 

με τη διαφορά πως η κοσμοτε στο Βόλο βάζει-ή μάλλον έβαζε- όπου ήθελε κεραίες ενώ οι άλλες τις έχουν τραβηγμένες έξω από το Βόλο πολλά ΚΜ...Δουλειά στα Παλαιά αν δοθούν άδειες θέλω να πιστεύω ότι θα γίνουν από όλες τις εταιρίες!:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τις τελευταιες 2 μέρες έχει σκαμπανεβάσματα το δίκτυο 3G, στην δράμα. Εχθές πήρα τηλέφωνο με τέρμα σήμα και ο άλλος γελούσε που με άκουγε σαν ρομπότ. Επίσης 15-20% λέει οτι το κινητό είναι κλειστό και μου έρχεται ειδοποίηση κλήσεων. Ελπίζω να φτιάξει...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

kalimera dogane ola tha ftiaxtoun,min anisixeis...edo stin Athina pianei full 3G, poli logiko.Na ksereis oti stin patrida mou sti Mani ton ioulio den epiane 3G kai tora pou katevika apo to Septembrio mexri tis ekloges (3 fores katevika)pianei kampana 3G..eno i vodafone kai tim???TIPOTA APOLITWS!!!;) ;)
Εδώ χτυπά η καρδιά της ΘΥΡΑΣ 7 στο Πύργο Διρού Μάνης! :D
Link to comment
Share on other sites

με τη διαφορά πως η κοσμοτε στο Βόλο βάζει-ή μάλλον έβαζε- όπου ήθελε κεραίες ενώ οι άλλες τις έχουν τραβηγμένες έξω από το Βόλο πολλά ΚΜ...

 

Να βάλουν και οι άλλες. Εγώ καταναλωτης είμαι πληρώνω και θέλω σήμα 3G παντού.

Και αν δεν της αφήνουν να προσφήγουν στο Ευρωπαίκο δικαστήριο για αθέμητο ανταγωνισμο από πλευρας COSMOTE.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να βάλουν και οι άλλες. Εγώ καταναλωτης είμαι πληρώνω και θέλω σήμα 3G παντού.

Και αν δεν της αφήνουν να προσφήγουν στο Ευρωπαίκο δικαστήριο για αθέμητο ανταγωνισμο από πλευρας COSMOTE.

 

σε αυτό έχεις δίκιο.έχουν βάλει και οι άλλες για μια βδομάδα και μετά "γεια σου",τις ξήλωσαν...δουλεύουν πλέον με micro σε όλη σχεδόν την πόλη,η vf έχει και ιστό.Ελπίζω να αλλάξει η απόφαση του ΔΣ του Βόλου που δεν αδειοδοτεί κεραίες με το νέο δήμαρχο Βόλου και μετά βλέπουμε...Εδώ καλά καλά δεν υπάρχει δίκτυο 2ης γενιάς στην περιοχή που προείπες.Μέσα στα Village Cinemas Βόλου στις αίθουσες η Cosmote έχει 5/5 3η γενιά ενώ οι άλλες,με πολύ λίγο καλύτερη την ΤΙΜ με το ζόρι δεύτερη γενιά...

έχουν προσφύγει ήδη στο δικαστήριο αλλά εκεί δε δικαιώνονται συνήθως.Είναι υποθέσεις που "τραβάνε" χρόνια και τελικά τους λένε,έχετε άδειες για micro,βάλτε micro,δηλαδή κάθε 200μ κεραία,με όποιο κόστος και ταλαιπωρία-γιατί είναι και η Ελλάς Κομ στη μέση,μη το ξεχνάμε:cool: Έτσι λοιπόν υπομονή για Βόλο τουλάχιστον.

 

dimitris_MANH-7- στην Αθήνα στη Ζωγράφου σε μια περιοχή που είχα μείνει όταν είχα έρθει μόνο ΤΙΜ 3g(5/5)είχα και καθόλου από τις άλλες δύο εταιρίες.Μήπως είναι υπερβολικό να το γενικεύεις για Αθήνα; Γενικά δεν είναι και η καλύτερη πόλη για κοσμοτε από όσο είδα:blink:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Agapitoi/es filoi/es,

 

gia ena symbolaio Cosmote pou xrisimopoiw, exw karta SIM 2G alla epeidi exw edw kai ligo kairo syskeui 3G (SE K610i) kai eimai se perioxi pou apo oso 3erw i Cosmote exei 3G kalypsi (Katerini), skeftomai na paw se 3G karta SIM kai i8ela na rwtisw ta e3is:

 

1) ean 3erei kaneis poia einai i diadikasia allagis 2G --> 3G (8elei aitisi? Plirwneis gia tin allagi? klp)

2) stin ypiresia wap-over-gprs 8a exw tin megalyteri taxytita tou 3G?

3) Ean ypo8esoume oti DEN 8a xrisimopoiw kamia apo tis "extra" ypiresies tou 3G, a3izei na kanw auti ti metabasi? Diladi, se fwnitikes kliseis 8a exw diafora stin poiotita/entasi tou simatos?

4) Pros8este opoia alli pliroforia 8ewreite sxetiki

 

Euxaristw ek twn proterwn! ;-)

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν χρειάζεται κάποια διαδικασία, απλά αλλάζεις την κάρτα SIM με μία καινούρια USIM (κάρτα για δίκτυα τρίτης γενιάς), αυτό χρεώνεται νομίζω 17 Ευρώ (η αλλαγή της κάρτας), εκτός αν αγοράσεις καινούρια 3G συσκευή από τον OTE ή την Cosmote οπότε θα σου κάνουν δωρεάν την αλλαγή της κάρτας, επίσης παίζει να είσαι σε περίοδο εγγύησης για την κάρτα (6 μήνες από την στιγμή που την πήρες αν δεν κάνω λάθος) και να σου την αλλάξουν δωρεάν.

2)Ναι

3)Αξίζει να κάνεις την αλλαγή

4)Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Basika pas se Oteshop kai zhtas nea USIM(etsi legetai h sim gia 3g).

Tha xreiasteis nea settings kai bebaia tha prepei na pareis thl thn Cote na sou anoiksei to 3g.Tha plhrwseis mallon 17 eyrw h 12 de thimamai na sou pw.

H taxuthta otan tha eisai sto 3g diktuo tha einai teleios diaforetikh kai anwterh enoeitai;)

 

H poiothta ston Hxo einai pragmatika ekseretikh over 3g;)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

ζητατες απο το ΣΙ ΣΙ;)

Παρτους τηλ και πες τους να σου τις στειλουν.Δεν ξερω αν μπορεις να τις στειλεις απο το σαιτ της εταιριας.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Kalispera sas exo duo kinita 3G to SE P990i kai SE K800i kai anagkazomai na allazo tin karta USIM dil ti douleia mou exo P990i kai otan bgaino ekso gia voltoules K800i:rolleyes: :rolleyes: ...kai tha ithela na sas rotiso...ginetai na vgalo deuteri karta USIM oste na min allazo tin karta USIM apo to ena kinito sto allo???:O
Εδώ χτυπά η καρδιά της ΘΥΡΑΣ 7 στο Πύργο Διρού Μάνης! :D
Link to comment
Share on other sites

πήγα χθες προς λίμνη Πλαστήρα.Έμεινα άναυδος με τη δουλειά που έχει κάνει η Cosmote στο UMTS:) Από το κομμάτι της Εθνικής Οδού που συνδέει Σοφάδες-Καρδίτσα μέχρι ΚΑΙ ΤΗ ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ παντού είχα 5/5 UMTS:yahoo: Μιλάμε για μια απόσταση διαδρομής 30ΚΜ και κάλυψη 3g σε όλη τη λίμνη Πλαστήρα:up: Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα στην Cosmote για τη δουλειά που έχει κάνει στο δίκτυο 3ης γενιάς στη Θεσσαλία και γενικά από ότι φαίνεται σε όλη την Ελλάδα και να συνεχίσει έτσι...

Πληροφοριακά στις ανωτέρω περιοχές μόνο στην πόλη της Καρδίτσας(και στους γύρω δρόμους) υπήρχε μικρή στάθμη σήματος 3g από τις άλλες εταιρίες!:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω νόκια ν70 και whats up.Υπάρχει δυνατότητα να μπώ στο ίντερνετ μέσω των ήδη υπάρχοντων?Επίσης ζω στην Έδεσσα.Υπάρχει κάλυψη 3g?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)!

Link to comment
Share on other sites

Για το δευτερο που ξερω μπορω να σου πω απλα ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ;)

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

ε βεβαια σ εσενα.....ενοω αναζητηση μεσω κινητου ετσι;0

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

πήγα χθες προς λίμνη Πλαστήρα.Έμεινα άναυδος με τη δουλειά που έχει κάνει η Cosmote στο UMTS:) Από το κομμάτι της Εθνικής Οδού που συνδέει Σοφάδες-Καρδίτσα μέχρι ΚΑΙ ΤΗ ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ παντού είχα 5/5 UMTS:yahoo: Μιλάμε για μια απόσταση διαδρομής 30ΚΜ και κάλυψη 3g σε όλη τη λίμνη Πλαστήρα:up: Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα στην Cosmote για τη δουλειά που έχει κάνει στο δίκτυο 3ης γενιάς στη Θεσσαλία και γενικά από ότι φαίνεται σε όλη την Ελλάδα και να συνεχίσει έτσι...

Πληροφοριακά στις ανωτέρω περιοχές μόνο στην πόλη της Καρδίτσας(και στους γύρω δρόμους) υπήρχε μικρή στάθμη σήματος 3g από τις άλλες εταιρίες!:(

Το σαββατοκύριακο που ανέβηκα στην Θεσσαλονίκη μου έκανε εντύπωση στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής η κοσμοτέ είχε κάλυψη 3g.Ενα μπράβο στους ''δημόσιους'' υπαλλήλους της εταιρείας.Για τους άλλους δυο τα πράγματα δεν ήταν και τόσο καλά θα έλεγα....

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Για τους άλλους δυο τα πράγματα δεν ήταν και τόσο καλά θα έλεγα....

 

Όχι μόνο τόσο καλά, αλλά ΑΙΣΧΟΣ!!

Μόνο να τα πέρνουν ξέρουν. Ούτε ευρώ δίνουν για την ανάπτηξη του 3G τους δικτύου στην επαρχία.

Αλλά οι πολίτες δεν είναι και τόσο χαζεί. Σύμφωνα με στοιχεία του ΟΤΕ, όλο και μεγαλύτερα είναι τα ποσοστά πολιτών που οδηγούνται μέσω φορητότητας στο δίκτυο της COSMOTE στην επαρχία.

Για αυτό τον λόγο οι άλλες δύο "αλλαζονικές ιδιωτικές εταιρίες" που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το εύκολο άμεσο κέρδος, πρέπει κάτι να κάνουν για την επαρχία τώρα που είναι ακόμα καιρός πρίν χάσουν ολοκληρωτικά το παιχνίδι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

elias_ps,αν δεν είχε η cosmote στο Βόλο τον ΟΤΕ που θα είχε κάλυψη; Αντικειμενικά πουθενά(ίσως να χαροπάλευε όπως η vf) Επομένως δεν είναι μόνο θέμα επενδύσεων αλλά και αδειών! Πήγαινε Λάρισα να δεις διαφορά...εμένα η cosmote μου φάνηκε μακράν η χειρότερη(μπορεί να κάνω λάθος) σε κάλυψη UMTS...βέβαια κάτι αναφέρθηκε ότι στην Πλατεία Ταχυδρομείου,κεντρικότατα,οι άλλες δεν είχαν σήμα 3g εντός κτιρίων αλλά ίσως είναι μεμονωμένη περίπτωση! Γενικά από ότι είδα έπασχε(ειδικά στα προάστια τις πόλης)

Στη Θεσσαλία η ΚΟΣΜΟΤΕ έχει βάλει ριψοκινδυνευμένα,δεδομένου του γεγονότος πως δεν είναι εμπορική περιοχή για αυτήν όπως πχ η Β.Ελλάδα,εκτεταμένο δίκτυο 3ης γενιάς. Εύχομαι να συνεχίσει έτσι γιατί το FR δεν υποφέρεται:( και είναι ένας λόγος που δε χρησιμοποιώ κοσμοτε ακόμα και στο Βόλο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είχε η cosmote στο Βόλο τον ΟΤΕ που θα είχε κάλυψη;

 

Αυτά είναι δικαιολογίες!! Χώρα της Ε.Ε. ήμαστε υπάρχουν και τα αρμόδια όργανα για να προσφήγουν!!

 

 

Επομένως δεν είναι μόνο θέμα επενδύσεων αλλά και αδειών!

Ετσι προσπαθούν να δικαιολογίσουν τα αδιολόγητα οι άλλες δύο εταιρίες.

 

 

 

 

Όσο για το ότι ο Δήμος Βόλου έχει άλλη μεταχείριση για τον ΟΤΕ δεν ισχύει. Και αυτό φαίνεται στο ότι έχει προεπιλογή φορέα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι δικαιολογίες!! Χώρα της Ε.Ε. ήμαστε υπάρχουν και τα αρμόδια όργανα για να προσφήγουν!!

Ετσι προσπαθούν να δικαιολογίσουν τα αδιολόγητα οι άλλες δύο εταιρίες.

Όσο για το ότι ο Δήμος Βόλου έχει άλλη μεταχείριση για τον ΟΤΕ δεν ισχύει. Και αυτό φαίνεται στο ότι έχει προεπιλογή φορέα.

 

έχουν προσφύγει αλλά δε βγαίνει άκρη.

δε ξέρω αν έχει προεπιλογή φορέα και αυτό δεν έχει σχέση με την κοσμοτε την οποία δε μπορούν να πειράξουν(και χαίρομαι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ όσο και άδικο να είναι για τις άλλες γιατί για επείγουσες κλήσεις ξερω που θα γυρίσω)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση.. Όλοι που μιλάτε για 3G έχετε αντικαταστήσει την SIM σας με USIM προς 17 ευρω? Εγώ πέρασα στην COTE από ΤΙΜ με φορητότητα (ήρθαν νέες SIM) αλλά 3G δεν έχω δει ακόμα..

Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να έχω 'παλιά' SIM?>

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ταξίδευα με τρένο από Αθήνα για Λάρισα και έπαθα πλάκα με την κάλυψη τρίτης γενιάς της cosmote! Σε τυχαία διαστήματα (όπου υπήρχε σήμα) έκανα μία αναζήτηση δικτύου και μου εμφάνιζε πάντα τα ίδια, voda και ΤΙΜ σε 2G, Cosmote σε 3G!

Μιλάμε σε όλη τη διαδρομή του τρένου έκανα "δειγματοληψίες" πολλές φορές και συνεχόμενα και σπάνια δεν έβρισκα Cosmote 3G, αντίστοιχα για τις άλλες δεν βρήκα ούτε μία φορά 3G παρά μόνο μέσα στον σταθμό της Λάρισας (όταν είχε φτάσει πια το τρένο μέσα στην πόλη)!

 

Η Cosmote μιας και έχει στήσει το δίκτυό της στα 1800 MHz γενικά με τους ίδιους σταθμούς βάσης μπορεί εύκολα να επιτύχει καλή κάλυψη και στα 2100 του 3GSM! Αντίθετα οι άλλες δύο που βασίζονται σε 900MHz στην επαρχία και άρα έχουν ίδια κάλυψη με λιγότερους σταθμούς θα τα βρουν ζόρικα...

Αφήστε που η cosmote το έχει πάρει στα σοβαρά και βάζει αβέρτα 3G ενώ οι άλλες δεν κάνουν τίποτα έξω από τις πόλεις (όχι ότι μέσα στις πόλεις πέρα από τις 4-5 μεγαλύτερες κάνουν και τίποτα αξιόλογο, αλλά λέμε τώρα)

 

Βέβαια την Cosmote την βοηθάει η σχέση με τον ΟΤΕ που την βάζει πολλές φορές στο "απυρόβλητο" των διαφόρων τοπικών αρχόντων! Ας ελπίσουμε ότι μετά τις δημοτικές θα εκλογικευτεί λίγο η κατάσταση...

 

Επιβεβαιώνω και εγώ με τη σειρά μου,τα παραπάνω. Mάλλον,οπως ειχε αναφέρει επετυχημένα ενας φίλος,η Cοsmote φιλοδοξεί να γίνει η Nττ DoComo της Ελλάδας, και μάλλον άρχισε να το πετυχαίνει αυτό ...

 

Ταξίδεψα πρόσφατα απο Θεσσαλονίκη προς Βόλο και διαπίστωσα την ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ UMTS(3G),σχεδόν σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την διαδρομή της Εθνικής Οδού. Βεβαια,αυτο δεν συμβαινει μονο στην διαδρομη αυτη,αλλα γενικα σε πολλές περιοχές της Ελλάδας.

Οπως επισης και στην ''σιδηροδρομική'' διαδρομή Αθήνας-Θεσσαλονίκης, η Cosmote και εδω κατεχει την ''πρωτιά'' στον τομεα της UMTS κάλυψης,σε αρκετά σημεία,σε σύγκριση με τις Tim/Vodafone, οι οποιες παραμενουν σε αρκετά χαμηλά ποσοστά 3G κάλυψης.

 

:!: * ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ COSMOTE .

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο και από μένα στην Cosmote που δεν ξέρει που να βάλει umts. Γιατί όπως και να το κάνουμε, πιο χρήσιμο είναι να έχεις έξω από τον Δομοκό, παρά στην Αθήνα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...