Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπηρεσίες που δεν έχουν πάγιο, δύνανται να ενεργοποιηθούν χωρίς γραπτό αίτημα...

 

Για τα άλλα δεν μπαίνω στον κόπο να γράψω, θα κουράσουμε πολύ. Ούτε εσύ,ούτε εγώ μπορούμε να καθοδηγήσουμε κανένα. Εγραψα τεκμηριωμένες απόψεις, από ό,τι ξέρω οι τιμοκατάλογοι των εταιρειών δεν είναι κρυφοί, όλα υπάρχουν γραμμένα στο site τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Lazakom πολύ καλά κάνεις και το κυνηγάς το θέμα και μακάρι να καταφέρεις στο τέλος να βγεις δικαιωμένος. Δεν αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με εσένα αλλά σε στηρίζω ηθικά σε αυτό που θέλεις να κάνεις!
.
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνει και το κυνηγά, φτάνει να έχει δίκιο. Και διατηρώ τις αμφιβολίες μου καθώς η ιστορία του έχει πολλά κενά... Δεν θα πω ποια.
Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσίες που δεν έχουν πάγιο, δύνανται να ενεργοποιηθούν χωρίς γραπτό αίτημα...

 

Για τα άλλα δεν μπαίνω στον κόπο να γράψω, θα κουράσουμε πολύ. Ούτε εσύ,ούτε εγώ μπορούμε να καθοδηγήσουμε κανένα. Εγραψα τεκμηριωμένες απόψεις, από ό,τι ξέρω οι τιμοκατάλογοι των εταιρειών δεν είναι κρυφοί, όλα υπάρχουν γραμμένα στο site τους.

 

και για ποιον λογο δυναται??? υπαρχει ο κινδυνος της λειτουργιας αυτης της υπηρεσιας απο τον χρηστη χωρις την πληρη γνωση των χρεωσεων και των οδηγιων χρησης??? υπαρχει... και οι εταιριες δεν το βλεπουν σαν κινδυνο... αλλα σαν ευκαιρια...

 

Για το οτι ειναι γραμμενο στα site τους δεν διαφωνω... αλλα ας πουμε οτι δεν εχω ιντερνετ... ας πουμε οτι δεν ειμαι διπλα σε ενα καταστημα που να εξυπηρετει συνδρομητες της cosmote... ειμαι καταδικασμενος ε??? να χρεωθω και να πληρωσω, γιατι δεν εξασφαλισα την σωστη ενημερωση μου... σε ποιο θεμα ψαχνουμε τοσο καλα την σωστη ενημερωση, για να την ψαξουμε και στις χρεωσεις του κινητου μας... αφου ειμαστε βοδια... και το ξερουν και το εκμεταλευονται... και επισης ξερουν οτι αποκλειεται να γινουμε ντεντεκτιβ, και να ψαξουμε πρωτα σε site και μετα σε forum και μετα δεν ξερω κι εγω που αλλου για να ενημερωθουμε για κατι... η ουσια ειναι οτι στους ορους του συμβολαιου το λεει ξεκαθαρα... οφειλουν να μου παρεχουν τον οδηγο συνδρομητη, οπου αναγραφονται τα παντα... Οσο το εχει δει κανενας αλλος αυτο, τοσο το εχω δει και εγω...

 

αυτα...

 

Lazakom πολύ καλά κάνεις και το κυνηγάς το θέμα και μακάρι να καταφέρεις στο τέλος να βγεις δικαιωμένος. Δεν αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με εσένα αλλά σε στηρίζω ηθικά σε αυτό που θέλεις να κάνεις!

 

ευχαριστω... καθε ειδους βοηθεια καλοδεχουμενη και χρησιμη...

 

Καλά κάνει και το κυνηγά, φτάνει να έχει δίκιο. Και διατηρώ τις αμφιβολίες μου καθώς η ιστορία του έχει πολλά κενά... Δεν θα πω ποια.

 

θα σε παρακαλουσα να μου τα υποδειξεις... γιατι η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν κενα... γιατι οταν εγραφα το κειμενο, δεν ημουν και τοσο συγκεντρωμενος... εχει κι αλλο αυτη η ιστορια... συνομιλιες οι οποιες διαγραφηκαν.... τηλεφωνηματα ανωνυμα για την καταπτωση του ηθικου... και αλλα τετοια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lazacom, νομίζω πως δυστυχώς έχεις παρεξηγήσει κάτι...

Η cosmote δεν φταίει που εσύ χρησιμοποιήσες μια υπηρεσία που σου προσφέρει, και η οποία υπηρεσία έχει αναρτημένο τιμοκατάλογο!

Θα έφταιγε, αν σε χρέωνε χωρίς να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία, ή αν σε χρέωνε διαφορετικά απ' όσο λέει στον τιμοκατάλογο...

 

Από εκεί και πέρα, είναι δική σου αρμοδιότητα να δείς τι είναι το κουμπάκι του internet που υπάρχει στο κινητό σου, τι κάνει, και πόσο χρεώνει!

Δεν αντιλέγω πως οι εταιρίες μπορεί να έχουν υπερβολικές χρεώσεις για κάποιες υπηρεσίες όπως πχ. το internet, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να κάνεις τόση φασαρία επειδή σε χρέωσε για μια υπηρεσία που εσύ χρησιμοποίησες...

 

Τέλος, όσον αφορά για την τηλεφωνήτρια, πράγματι μπορεί να μην ήταν τόσο ενημερωμένη και σε αυτό το κομμάτι να φταίει η cosmote... Αλλά απ' ότι φαίνεται, κι εσύ με αυτά που γράφεις δεν πρέπει να είχες πλήρη γνώση του τι είναι το wap advance, και τι το internet. Άρα, εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα ζητούσα λεπτομερή ενημέρωση και για τα δύο, ποιές είναι οι διαφορές τους, και πότε πρέπει να χρησιμοποιώ το καθένα...

Επίσεις, να σε ενημερώσω πως όλα τα πακέτα και οι τιμοκατάλογοι της cosmote, είναι στο site της, μαζί και με μια μικρή ενημέρωση για το τι κάνει το κάθε πακέτο. Και ακόμα, υπάρχει και το δωρεάν τηλέφωνο 1250, με ηχογραφημένες πληροφορίες για όλα τα πακέτα και υπηρεσίες της cosmote.

 

Φιλικά πάντα!

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ανώνυμα τηλεφωνήματα? Καλά, η cosa nostra είναι αυτή η cosmote επιτέλους;

 

και εμενα μου φανηκε πολυ κουλο... ηταν μια κοπελα απο το τμημα εξυπηρετησης πελατων, ειπε.. και οτι ηθελε να δει ποιο ακριβως ηταν το προβλημα μου... επισης μου ειπε οτι θα μπορουσε να λυθει πιο απλα το θεμα... με καποιο διακανονισμο στην τιμη, η και καποια εκπτωση... αλλα αφου το τραβηξα το θεμα και εμπλεξα την ε.ε.τ.τ., μου ειπε οτι τωρα δεν μπορουμε να κανουμε κατι... ?????? δεν καταλαβα ποτε γιατι εγινε αυτο το τηλεφωνημα... απλα πιστεψα οτι ισως ηταν μια κινηση για να μου σπασουν λιγο τα νευρα... η κοπελα δεν μου εδωσε ονομα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lazacom, νομίζω πως δυστυχώς έχεις παρεξηγήσει κάτι...

Η cosmote δεν φταίει που εσύ χρησιμοποιήσες μια υπηρεσία που σου προσφέρει, και η οποία υπηρεσία έχει αναρτημένο τιμοκατάλογο!

Θα έφταιγε, αν σε χρέωνε χωρίς να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία, ή αν σε χρέωνε διαφορετικά απ' όσο λέει στον τιμοκατάλογο...

 

Από εκεί και πέρα, είναι δική σου αρμοδιότητα να δείς τι είναι το κουμπάκι του internet που υπάρχει στο κινητό σου, τι κάνει, και πόσο χρεώνει!

Δεν αντιλέγω πως οι εταιρίες μπορεί να έχουν υπερβολικές χρεώσεις για κάποιες υπηρεσίες όπως πχ. το internet, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να κάνεις τόση φασαρία επειδή σε χρέωσε για μια υπηρεσία που εσύ χρησιμοποίησες...

 

Τέλος, όσον αφορά για την τηλεφωνήτρια, πράγματι μπορεί να μην ήταν τόσο ενημερωμένη και σε αυτό το κομμάτι να φταίει η cosmote... Αλλά απ' ότι φαίνεται, κι εσύ με αυτά που γράφεις δεν πρέπει να είχες πλήρη γνώση του τι είναι το wap advance, και τι το internet. Άρα, εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα ζητούσα λεπτομερή ενημέρωση και για τα δύο, ποιές είναι οι διαφορές τους, και πότε πρέπει να χρησιμοποιώ το καθένα...

Επίσεις, να σε ενημερώσω πως όλα τα πακέτα και οι τιμοκατάλογοι της cosmote, είναι στο site της, μαζί και με μια μικρή ενημέρωση για το τι κάνει το κάθε πακέτο. Και ακόμα, υπάρχει και το δωρεάν τηλέφωνο 1250, με ηχογραφημένες πληροφορίες για όλα τα πακέτα και υπηρεσίες της cosmote.

 

Φιλικά πάντα!

 

το οτι εχει αναρτημενο καταλογο, δεν παιζει κανενα ρολο... τηλεφωνησα στην εξυπηρετηση πελατων για να ενημερωθω... ουτε απο καποιο ετεροχρονισμενο, ας υποθεσουμε καταλογο, ουτε απο καποιο αλλο εντυπο, που ισως να υπηρχε και καποιο τυπογρφικο λαθος... Πηρα την ιδια την πηγη!!! Αφου λοιπον εκανα την ερωτηση και εδειξα την αγνοια μου πανω στο θεμα, δεν οφφειλαν να με ενημερωσουν??? γιατι πρεπει να ψαξω κι αλλο το θεμα??? γιατι να μην εμπιστευτω τα λογια της κοπελας στην εξυπηρετηση πελατων??? Επειδη εδω ειναι Ελλαδα θα μου πεις... Ε, οχι! Δεν μου κανει για απαντηση αυτο... ζητηση να ενημερωθω για κατι, και απο δικη τους ανικανοτητα ή επιλογη... δεν πηρα πληρη ενημερωση, αυτο ονομαζεται και παραπλανητικη διαφημηση!!!

 

Σε οσους εχω εξηγησει την ιστορια απο κοντα, επειδη τους απανταω σε τυχον κενα που μπορει να παρουσιαζω, εχουν πειστει οτι η μονη λυση ειναι τα δικαστηρια...

 

επισης μπορει να υπαρχουν χιλιαδες τιμοκαταλογοι... για την καθε μια υπηρεσια να εχει γραφτει ολοκληρο βιβλιο που να εξηγει τι ακριβως κανει και ποσο χρεωνεται... αλλα αυτο παου φτανει παντα στα χερια μας με απιστευτη ευκολια ειναι μια συσκευη που εχει ενεργοποιημενα τα παντα, ετσι ωστε και ο πιο ανενημερωτος και ανεγκεφαλος να μπορει να χρεωθει και το σπιτι του...

 

Μια συναδελφος του δικηγορου μου, την πατησε σε μια παρομοια περιπτωση, ειχε καποιο προγραμμα ενεργοποιημενο, που της προσφερε αρκετα mb πλοηγησης... αλλα εκανε το λαθος και μπηκε σε σελιδα που δεν υποστηριζοταν... και το πληρωσε φυσικα... ακριβα... αυτο που μου ειπε ηταν οτι δεν ειχε το χρονο να ασχοληθει και οτι το ποσο ηταν μικρο σε σχεση με το παγιο της... απο δικηγορους εχω ακουσει και για λογαριασμους που φτανουν τα 700 ευρω το μηνα...

 

Οποτε δεν ειμαι καποιος τυχαιος βλακας που απλα πατουσα ενα κουμπακι... αλλα στην ουσια παραπλανηθηκα να το χρησημοποιω οσο περισοτερο γινοταν... Ειναι μεγαλο το θεμα, γιατι την εχουν πατησει και αλλοι... και θησαυριζουν με αυτο τον τροπο... γιατι κανεις δεν αντιδρα... κανονικα θα επρεπε να υπαρχουν με μεγαλα γραμματα οι χρεωσεις για την καθε υπηρεσια... και οχι με γραμματοσειρα που θελει μεγεθυντικο φακο...

 

Σε καθε περιπτωση δεν ειναι ηθικα σωστο, το να μην πληροφορεις πληρως τον πελατη σου... αλλα τωρα πια ηθικη θα μου πεις...

 

Σκεψου το ως εξης... ειμαι πωλητης σε αντιπροσωπεια αυτοκινητων... ερχεσαι να παρεις αμαξι.. και σου λεω οτι αυτο το αμαξι καει 1 ευρο το χιλιομετρο - ακριβο το αμαξακι ε?- και με ρωτας αν υπαρχει κατι αλλο που θα επρεπε να σου πω... αν μπορεις π.χ. να βαζεις βενζινη σε εμας και να γλυτωσεις καποια χρηματα απο τα βενζιναδικα... αλλα εγω σου ελεγα οχι... και με ρωτας το δρομο για βουλγαρια... και σου λεω πως θα πας...

ομως <<ξεχασα>> να σου πω κατι... οταν θα βγεις απο τα συνορα το αμαξι θα καει 10 ευρο το km!!! πηγαινεις και εσυ λοιπον βουλγαρια... και διαπιστωνεις τη διαφορα.... τι επρεπε να κανεις? να ψαξεις πια ηταν η καταναλωση στο βιβλιαρακι??? στο ειπα εγω... δεν θα σου εφτανε αυτο...??? καπως ετσι... μονο που σε μια αντιπροσωπια σε εχουν ακομα πιο χεσμενο απο οσο σε εχουν στην cosmote...

 

και ενα τελευταιο... αφου ειχαν δικιο λοιπον... οταν ζητησα τις συνομιλιες μου με την εξυπηρετηση πελατων, γιατι μου ειπαν οτι δεν μπορουν...??? και οταν το ζητησα γραπτως διακαιολογημενο αυτο... μου απαντησαν οτι οι συνομιλιες μου σβηστηκαν!!! μετα απο 10 μηνες... γιατι να σβησουν το μοναδικο αποδεικτικο που ειχαν??? μηπως γιατι ηταν η αποδειξη για αυτο που ισχυριζομαι εγω??? και παρεμπιπτοντως, τα αρχεια μιας εταιριας συνηθως τα κρατουν για ενα χρονο τουλαχιστον... εμεις τα κραταμε για 2-3... και οταν τιθεται καποιο θεμα... αλλο τοσο...

 

Αυτα... προς το παρον...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχω παρει το I Phone και μεχρι τωρα το ειχα με Vodafone CU και το πακετο των 30MB για Internet.

 

Θελω να ρωτησω αν μπορω να χρησιμοποιησω το I Phone με Whats Up και με το μηνιαιο πακετο των 30 Mb που δινει με 4 Ευρω το μηνα.

 

Θελει τρελες ρυθμισεις η απλα βαζω την Sim οπως με την Vodafone και παιρνει αυτοματα ρυθμισεις και λειτουργει?

Οποιος Ξερει Ας Βοηθησει.

 

Σας Ευχαριστω Πολυ.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Εχω παρει το I Phone και μεχρι τωρα το ειχα με Vodafone CU και το πακετο των 30MB για Internet.

 

Θελω να ρωτησω αν μπορω να χρησιμοποιησω το I Phone με Whats Up και με το μηνιαιο πακετο των 30 Mb που δινει με 4 Ευρω το μηνα.

 

Θελει τρελες ρυθμισεις η απλα βαζω την Sim οπως με την Vodafone και παιρνει αυτοματα ρυθμισεις και λειτουργει?

Οποιος Ξερει Ας Βοηθησει.

 

Σας Ευχαριστω Πολυ.

 

Aυτο της wats up δεν ειναι 3G , η ταχυτητα που θα εχεις θα ειναι σαν ενα modem 56k ισως και λιγοτερο.

 

Κανε μια δοκιμη, δεν κοστιζει σχεδον τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά το what's up παρέχει σύνδεση μέσω wap και το iphone νομίζω ότι δεν είναι συμβατό με αυτό το πρωτόκολο...?
Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα συμβατό και θα παίζει κανονικότατα με τις ρυθμίσεις για Wap Advanced.

 

Μόνο που η απόδοση θα είναι κάτω του μετρίου,όπως σε όλα τα καρτοκινητά της Κοσμοτέ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απόλυτα συμβατό και θα παίζει κανονικότατα με τις ρυθμίσεις για Wap Advanced.

 

Μόνο που η απόδοση θα είναι κάτω του μετρίου,όπως σε όλα τα καρτοκινητά της Κοσμοτέ.

 

To wap advanced ειναι wap. Αρα απαιτει proxy. Το iphone δεν εχει proxy.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εντύπωση είχα κι εγώ.

Edit: Έριξα μια ματιά στο σχετικό θέμα της κατηγορίας του iphone και όντως δίνονται ρυθμίσεις για wapa. Και δεν έχω το iphone της αδερφής μου να πειραματιστώ γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν παρατηρήσετε, κάτι αναφέρεται στο θέμα του iphone όπως είπα, με ένα αρχείο ρυθμίσεων που βάζουμε σε κάποιο σημείο της μνήμης του κινητού. Και εκεί, καταχωρούνται proxies.
Link to comment
Share on other sites

τώρα εγώ θα είμαι κακός αν πω για ακόμα μια φορά πως το iphone είναι ένα γελοίο τηλέφωνο??
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν παρατηρήσετε, κάτι αναφέρεται στο θέμα του iphone όπως είπα, με ένα αρχείο ρυθμίσεων που βάζουμε σε κάποιο σημείο της μνήμης του κινητού. Και εκεί, καταχωρούνται proxies.

 

Οποτε ειναι παιδεμα.

Κατι διαβαζα και εγω.

Το δοκιμαδα μια φορα για Wind και ηταν μπερδεμα τελειως μετα δεν μπορουσα να περασω ρυθμισεις απο αλλες εταιριες.

 

Οποτε το κραταω με Vodafone που δουλευει κατευθειαν και στα καρτοκινητα και χωρις ρυθμισεις.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

το οτι εχει αναρτημενο καταλογο, δεν παιζει κανενα ρολο... τηλεφωνησα στην εξυπηρετηση πελατων για να ενημερωθω... ουτε απο καποιο ετεροχρονισμενο, ας υποθεσουμε καταλογο, ουτε απο καποιο αλλο εντυπο, που ισως να υπηρχε και καποιο τυπογρφικο λαθος... Πηρα την ιδια την πηγη!!! Αφου λοιπον εκανα την ερωτηση και εδειξα την αγνοια μου πανω στο θεμα, δεν οφφειλαν να με ενημερωσουν??? γιατι πρεπει να ψαξω κι αλλο το θεμα??? γιατι να μην εμπιστευτω τα λογια της κοπελας στην εξυπηρετηση πελατων??? Επειδη εδω ειναι Ελλαδα θα μου πεις... Ε, οχι! Δεν μου κανει για απαντηση αυτο... ζητηση να ενημερωθω για κατι, και απο δικη τους ανικανοτητα ή επιλογη... δεν πηρα πληρη ενημερωση, αυτο ονομαζεται και παραπλανητικη διαφημηση!!!

 

Σε οσους εχω εξηγησει την ιστορια απο κοντα, επειδη τους απανταω σε τυχον κενα που μπορει να παρουσιαζω, εχουν πειστει οτι η μονη λυση ειναι τα δικαστηρια...

 

επισης μπορει να υπαρχουν χιλιαδες τιμοκαταλογοι... για την καθε μια υπηρεσια να εχει γραφτει ολοκληρο βιβλιο που να εξηγει τι ακριβως κανει και ποσο χρεωνεται... αλλα αυτο παου φτανει παντα στα χερια μας με απιστευτη ευκολια ειναι μια συσκευη που εχει ενεργοποιημενα τα παντα, ετσι ωστε και ο πιο ανενημερωτος και ανεγκεφαλος να μπορει να χρεωθει και το σπιτι του...

 

Μια συναδελφος του δικηγορου μου, την πατησε σε μια παρομοια περιπτωση, ειχε καποιο προγραμμα ενεργοποιημενο, που της προσφερε αρκετα mb πλοηγησης... αλλα εκανε το λαθος και μπηκε σε σελιδα που δεν υποστηριζοταν... και το πληρωσε φυσικα... ακριβα... αυτο που μου ειπε ηταν οτι δεν ειχε το χρονο να ασχοληθει και οτι το ποσο ηταν μικρο σε σχεση με το παγιο της... απο δικηγορους εχω ακουσει και για λογαριασμους που φτανουν τα 700 ευρω το μηνα...

 

Οποτε δεν ειμαι καποιος τυχαιος βλακας που απλα πατουσα ενα κουμπακι... αλλα στην ουσια παραπλανηθηκα να το χρησημοποιω οσο περισοτερο γινοταν... Ειναι μεγαλο το θεμα, γιατι την εχουν πατησει και αλλοι... και θησαυριζουν με αυτο τον τροπο... γιατι κανεις δεν αντιδρα... κανονικα θα επρεπε να υπαρχουν με μεγαλα γραμματα οι χρεωσεις για την καθε υπηρεσια... και οχι με γραμματοσειρα που θελει μεγεθυντικο φακο...

 

Σε καθε περιπτωση δεν ειναι ηθικα σωστο, το να μην πληροφορεις πληρως τον πελατη σου... αλλα τωρα πια ηθικη θα μου πεις...

 

Σκεψου το ως εξης... ειμαι πωλητης σε αντιπροσωπεια αυτοκινητων... ερχεσαι να παρεις αμαξι.. και σου λεω οτι αυτο το αμαξι καει 1 ευρο το χιλιομετρο - ακριβο το αμαξακι ε?- και με ρωτας αν υπαρχει κατι αλλο που θα επρεπε να σου πω... αν μπορεις π.χ. να βαζεις βενζινη σε εμας και να γλυτωσεις καποια χρηματα απο τα βενζιναδικα... αλλα εγω σου ελεγα οχι... και με ρωτας το δρομο για βουλγαρια... και σου λεω πως θα πας...

ομως <<ξεχασα>> να σου πω κατι... οταν θα βγεις απο τα συνορα το αμαξι θα καει 10 ευρο το km!!! πηγαινεις και εσυ λοιπον βουλγαρια... και διαπιστωνεις τη διαφορα.... τι επρεπε να κανεις? να ψαξεις πια ηταν η καταναλωση στο βιβλιαρακι??? στο ειπα εγω... δεν θα σου εφτανε αυτο...??? καπως ετσι... μονο που σε μια αντιπροσωπια σε εχουν ακομα πιο χεσμενο απο οσο σε εχουν στην cosmote...

 

και ενα τελευταιο... αφου ειχαν δικιο λοιπον... οταν ζητησα τις συνομιλιες μου με την εξυπηρετηση πελατων, γιατι μου ειπαν οτι δεν μπορουν...??? και οταν το ζητησα γραπτως διακαιολογημενο αυτο... μου απαντησαν οτι οι συνομιλιες μου σβηστηκαν!!! μετα απο 10 μηνες... γιατι να σβησουν το μοναδικο αποδεικτικο που ειχαν??? μηπως γιατι ηταν η αποδειξη για αυτο που ισχυριζομαι εγω??? και παρεμπιπτοντως, τα αρχεια μιας εταιριας συνηθως τα κρατουν για ενα χρονο τουλαχιστον... εμεις τα κραταμε για 2-3... και οταν τιθεται καποιο θεμα... αλλο τοσο...

 

Αυτα... προς το παρον...

 

10 μήνες!!!!:blink:

 

Μην το σχολιάσω καλύτερα. :!:

Τέλως πάντων, το θέμα είναι ότι δεν φρόντησες να ενυμερωθείς σωστά για κάποιες υπηρεσίες που σου προσφέρει μια Α εταιρεία (δεν είναι μόνον η Cosmote, θα μπορούσε να είναι η οποιαδήποτε εταιρεία) και τώρα φωνάζεις και διαμαρτήρεσε γιατί η εταιρεία, θα έπρεπε (κατα την γνώμη σου), να παρέχει σεμηνάρια χρήσης των υπηρεσιών της στους χρήστες!! Δεν είναι έτσι φίλε μου. Όταν πας να αγοράσεις ένα Α προϊόν, κοιτάς, ψάχνεις, μαθαίνεις γι' αυτό. Πως δουλεύει? Τι κάνει? Τι ΜΠΟΡΕΙ να κάνει? Τι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κάνει? Και αν μετά από αυτά, δεις ότι καλύπτει τις ανάγκες σου, πας και το παίρνεις.

Το παράδειγμα που έφερες πιο πριν με το αυτοκίνητο, δεν είναι απόλυτα σωστό. Εγώ μάλλον θα έλεγα, ότι ανακάλυψες ξαφνικά ότι αν πατήσεις ένα κουμπάκι στο ταμπλό, τότε το αμάξι ανεβάζει +200 άλογα και εσύ το ξεκώλ...ς!!:happy:

Το πρόβλημά σου όμως είναι, ότι σκέφτηκες αργά "Ρε μπας και καίει περισσότερο? Για κάτσε να ρωτήσω!" Πήρες απλά λοιπόν ένα τηλέφωνο στο συνεργείο και ρώτησες: "Παιδιά, το αμάξι έχει ένα κουμπί που του δίνει +200 άλογα και του έχω πιει το αίμα, λέτε να καίει περισσότερο?"

Κατα τα λεγώμενά σου τώρα, θα έπρεπε η αντιπροσωπία, να σου πληρώσει την βενζίνη που έκαψες και να σε καλέσει για σεμινάριο για το τι συμβαίνει όταν πατάς αυτό το κουμπί, και επειδή δεν το έκανε τους τα χώνεις! Δεν είναι έτσι φίλε. Το αμάξι είναι δικό σου και εσύ οφείλεις να κάτσεις να ψάξεις τι κάνει και πως το κάνει. Η αντιπροσωπία θα στο πουλήσει, θα σου δίξει γενικά πως δουλεύει, θα σου παρέχει υποστήριξη στην βλάβη, αλλά τις "κρυφές αρετές" του αυτοκινήτου σου ΕΣΥ θα πρέπει να τις ψάξεις. Δεν σε ικανοποίησαν οι απαντήσεις? Ψάχνεις αλλού, στο net. Δεν έχεις net? Δεν ξέρεις από αυτά? Παίρνεις το αμάξι (τηλέφωνο) και πας από το μαγαζί. (worst case ever). "Παιδί για έλα εδώ ένα λεπτό. Έχω αυτό το αμάξι (κινητό) και κάνει αυτό. Τι είναι? Τι κάνει? Θα καίει περισσότερο? Θα κάνει ζημιά στο αμάξι? ...... Που πας? Δεν μου απάντησες! Για πες μου! κλπ - κλπ"

 

Φίλε, αυτά λέει η λογική, και το δικό μου φτωχό μυαλό. Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια, αλλά τουλάχιστον μέχρι τώρα το "ψάξε και μάθε" με έσωσε από πολλές κακοτοπιές. Αντίθετα το "δε βαριέσαι θα πάρω ένα τηλέφωνο και θα μου πούνε" δεν μου δούλεψε ποτέ. Και αυτό γιατί ποτέ δεν με ικανοποίησαν αυτά που μου είπαν, οπότε κοίταξα και παρακάτω. Όπως και να έχει πάντως ποτέ δεν κατηγόρησα τους άλλους για κάτι που έκανα εν αγνοία μου. Δεν ήξερα? Δεν φρόντισα να μάθω? Το βουλώνω και πληρώνω την λυπιτερή. Δεν κατοιγωρώ τους άλλους, γιατί την στιγμή που πατούσα το κουμπί δεν είχαν κάποιο δίπλα μου να μου κρατήσει το δάκτυλο!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να κάνεις μήνυση και στην κατασκευάστρια εταιρία του κινητού σου πάντως, η κακιά εταιρία που σου έδωσε τη λειτουργία στο κινητό, ένα κινητό που αυτόματα πήρε τις ρυθμίσεις και χρεώθηκες. Μετά, θυμήσου αν μικρός σκόνταψες σε καμία πέτρα και αν ναι, κάνε και μια μήνυση κατά πάσης δύναμης του σύμπαντος που τοποθέτησε εκεί τη πέτρα.

Κρίνω ότι η υπάλληλος πολύ σωστά σε ενημέρωσε. Θα είχες πάτημα αν της έλεγες ότι θέλεις να έχεις πρόσβαση στο internet και ξεκινούσε να σου λέει για το wireless internet. Στην "καταγγελία" σου αναφέρεις ότι σε ρώτησε "θελετε να ενημερωθείτε για το wireless internet ή το wap advanced?" κι εσύ απάντησες "ξέρω'γω? Για το internet". Προσέχεις μια λεπτομέρεια; Μια πρόταση απο τον καθένα, με κοινό παράγοντα τη λέξη "internet". Και ενημερώθηκες για την υπηρεσία που περιέχει στην ονομασία της τη λέξη "Internet". Ποιος σου φταίει αν εσύ δεν έκανες την απλούστατη ερώτηση "ποια η διαφορά?". Ή μήπως το customer care είναι υποχρεωμένο να παίζει το παιχνίδι των 20 ερωτήσεων; Τέλος, έρχεσαι εδώ και τα χώνεις στην συγκεκριμένη εταιρία. Όλα καλά. Αφού λοιπόν ήξερες τον δρόμο και αφού το μέρος είναι ελεύθερο για ερωτήσεις ( μπορώ να πω ότι προσωπικά χαίρομαι να απαντώ σε ερωτήσεις, όταν ξέρω ότι έχω τη σωστή απάντηση φυσικά ), πως και δεν είδες τα τόσα θέματα που έχουν να κάνουν με τις χρεώσεις; Τελικά, ποιος έχει πρόθεση να εκμεταλλευτεί τους άλλους; Η cosmote που σου παρέχει μια υπηρεσία και σου δίνει ενημέρωση για τις χρεώσεις τόσο τηλεφωνικά όσο και απο το site της, καθώς και στους καταλόγους της ή εσύ που όπως φαίνεται ήρθες να μαζέψεις λαό για να κινηθείτε εναντίον της κότας που - νομίζεις ότι - θα κάνει το χρυσό αυγό; Γιατί, όσο διαβάζω τα λεγόμενά σου, αυτή την εντύπωση έχω. Και γι'αυτό σου λέω, η ιστορία σου μπάζει απο παντού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πως μπορω να περάσω τις ρυθμίσεις στο κινητο μου ωστε να μπαίνει στο iντερνετ με την Υπηρεσία Wireless Internet και οχι με wap?

 

εχω nokia 3120 classic δηλ. s40,3g

 

Επισης δεν εχει τελος ενεργοποιησης κτλ για το προγραμμα easy ε?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πως μπορω να περάσω τις ρυθμίσεις στο κινητο μου ωστε να μπαίνει στο iντερνετ με την Υπηρεσία Wireless Internet και οχι με wap?

 

εχω nokia 3120 classic δηλ. s40,3g

 

Επισης δεν εχει τελος ενεργοποιησης κτλ για το προγραμμα easy ε?

 

ευχαριστώ

 

στέλνεις WIEASY στο 1333, και φροντίζεις στις ρυθμίσεις Internet να έχεις αυτό σαν ενεργό σημείο πρόσβασης, ώστε να μην έχεις προβλήματα σαν αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα αρχικά να βάλεις το πακέτο των 200mb ( κοστίζει επιπλέον 13€ στο πάγιό σου και μπορείς να το ζητήσεις σε κάποιο κατάστημα, αν το κάνεις δώσε προσοχή στην αναλογία όγκου απο την ενεργοποίηση μέχρι τη μέρα έκδοσης του λογαριασμού ) για να δεις πόσο περίπου χρησιμοποιείς και αν δεν σε συμφέρει ( αν μιλάμε για μερικά mb ), τότε πέρνα σε wieasy ( με αλλαγή μια μέρα πριν την έκδοση του λογαριασμού σου για να μην μπλεχτείς πάλι με τις αναλογίες ).
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Μπορεί καποιος να μου εξηγήσει γιατι στο κινητο μου sony ericsson G750 την μια μου εμφανίζει το συμβολο H και την άλλα 3G ?? Τι διαφορα υπαρχει σε αυτα τα 2?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...