Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια για να ενεργοποιησω το 3G δικτυο και να κανω βιντεοκληση απαιτουνται καποιες ειδικες ρυθμισεις?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά ξέρει κανείς στο internet on the go unlimited, όταν φτάσεις τα 30GB στο κόβουν αμέσως, ή σε αφήνουν να κατεβάσεις κι άλλο και το λένε έτσι στις διαφημίσεις?
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρει κανείς στο internet on the go unlimited, όταν φτάσεις τα 30GB στο κόβουν αμέσως, ή σε αφήνουν να κατεβάσεις κι άλλο και το λένε έτσι στις διαφημίσεις?

 

Σε εμποδίζει να συνδεθείς στο δίκτυο οταν περάσεις τα 30 GB.

.
Link to comment
Share on other sites

Σε εμποδίζει να συνδεθείς στο δίκτυο οταν περάσεις τα 30 GB.

 

Πως το ξέρεις; Το έχεις υπερβεί;

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται λίγο κουλό να μην σε αφήνει να συνδεθείς...

το πιο πιθανό πιστεύο είναι να μην σε αφήνει να κατεβάσεις, ή να σου ρίχνει το QoS.. τουλάχιστον στην wind, αυτό έχω ακούσει πως κάνουν... ότι σ'αφήνουν να κατεβάσεις κι άλλο, αλλά σου ρίχνουν το QoS, οπότε δεν μπορείς να κάνεις streaming κτλ κτλ...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Πως το ξέρεις; Το έχεις υπερβεί;

 

Εχω το φοιτητικο πακέτο της Cosmote & μετα τα 30 GB ( μετά απο τρελό κατέβασμα ταινιών ;) ) δεν μπορούσα να μπώ για 6 μέρες στο δίκτυο!

.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήρα πρόσφατα το HUAWEI E220 στο πακέτο Ιnternet on the go της Cosmote αλλά έχω ένα πρόβλημα...Το συνδέω στο laptop, το αναγνωρίζει, κάνει εγκατάσταση κανονικά, αλλά μόλις ανοίγω το Mobile Connect για να συνδεθώ, κάνει αναζήτηση για το modem και μου λέει ''Modem does not exist or unavailable'' και δεν ξέρω τι να κάνω....:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει????????????????????????:cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους μας

σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με CC της Wind μου είπαν πως όσον αφορά τη λήψη 3G ή έχεις ή δεν έχεις λήψη.

Διαβάζοντας το forum αναφέρθηκε ότι υπάρχει κλιμάκωση ανάλογα με την περιοχή, το οποίο και θεωρώ το πιο πιθανό

στο P1i όταν βάλω λήψη 3G δικτύων MONON και δεν είμαι σε περιοχή με λήψη (απουσιάζει το εικονιδιο και λέει μόνο επείγουσες κλήσεις, φαίνονται 2-3 γραμμές της μπάρας!!!!)

τι ισχύει τελικά???

 

στην περιοχή που θα βρίσκομαι το καλοκαίρι μόνο η cosmote έχει λήψη 3G επομένως για τις καλοκαιρινές διακοπές είναι μονόδρομος.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι επειδή η συγκεκριμένη εταιρεία δεν έχει προπληρωμένα προγράμματα όπως οι ανταγωνιστές-χρησιμοποίησα ήδη προπληρωμένο πακέτο της WIND, γνωρίζει κανείς τις δεσμεύσεις που έχεις από τη στιγμή που υπογράψεις οποιοδήποτε συμβόλαιο-δεν εκμεταλευτείς την επιδότηση για modem και διακόψεις ας πούμε στο δίμηνο????

γνωρίζει κανείς εάν είσαι υποχρεωμένος να καταβάλεις τα πάγια των επόμενων μηνών

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους μας

σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με CC της Wind μου είπαν πως όσον αφορά τη λήψη 3G ή έχεις ή δεν έχεις λήψη.

Διαβάζοντας το forum αναφέρθηκε ότι υπάρχει κλιμάκωση ανάλογα με την περιοχή, το οποίο και θεωρώ το πιο πιθανό

στο P1i όταν βάλω λήψη 3G δικτύων MONON και δεν είμαι σε περιοχή με λήψη (απουσιάζει το εικονιδιο και λέει μόνο επείγουσες κλήσεις, φαίνονται 2-3 γραμμές της μπάρας!!!!)

τι ισχύει τελικά???

 

στην περιοχή που θα βρίσκομαι το καλοκαίρι μόνο η cosmote έχει λήψη 3G επομένως για τις καλοκαιρινές διακοπές είναι μονόδρομος.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι επειδή η συγκεκριμένη εταιρεία δεν έχει προπληρωμένα προγράμματα όπως οι ανταγωνιστές-χρησιμοποίησα ήδη προπληρωμένο πακέτο της WIND, γνωρίζει κανείς τις δεσμεύσεις που έχεις από τη στιγμή που υπογράψεις οποιοδήποτε συμβόλαιο-δεν εκμεταλευτείς την επιδότηση για modem και διακόψεις ας πούμε στο δίμηνο????

γνωρίζει κανείς εάν είσαι υποχρεωμένος να καταβάλεις τα πάγια των επόμενων μηνών

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Kατ'αρχάς με μπέρδεψες λίγο με τα περι λήψης 3G. Όταν έχεις κάλυψη 3G έχεις ταχύτητα download μέχρι 3,6 Mbit (και για τη Cosmote σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη μέχρι 7,2 Mbit αν έχεις και καινούργια data card που το υποστηρίζει). Αν δεν έχεις, η πρόσβαση γίνεται μέσω GPRS όπου η ταχύτητα είναι παρόμοια με μια PSTN dial up σύνδεση...:cry:Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Καλό θα είναι η συσκευή να είναι στην αυτόματη λειτουργία ώστε η εναλλαγή από 3G σε 2,5G δίκτυο όταν δεν έχεις κάλυψη να γίνεται αυτόματα.

 

Από εκεί και πέρα όταν κάνεις συμβόλαιο και διακόψεις πριν το 12μηνο είσαι υποχρεωμένος να επιστρέψεις είτε ολόκληρη την επιδότηση (αν έχεις τη σύνδεση λιγότερο από 6 μήνες) είτε κομμάτι αυτής (αν η διακοπή γίνει από τον 6ο έως τον 12ο μήνα). Εάν δεν έχεις πάρει επιδότηση τότε η διακοπή νομίζω πως μπορεί να γίνει μετά από 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στα λεγόμενα του bored01 ότι μετά το πέρας των 6 μηνών,επιστρέφεις ένα ποσοστό απ'το ποσό της επιδότησης που σου δινουν.Το ποσοστό αυτό κατεβαίνει κατά 16-17% με το πέρας κάθε μήνα,σε σχέση με τον προηγούμενο.

Δηλαδή:αν κάνεις διακοπή στον 7ο μήνα επιστρέφεις:(100-17)%=83% του συνολικού ποσού της επιδότησης.

Αν κάνεις διακοπή στον 8ο μήνα επιστρέφεις:(83-16)%= 66% του ποσού της επιδότησης.Και πάει λέγοντας..

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το κινητο ως modem σήμερα οπότε τίποτε παραπάνω από 384kbps............

 

αγόρασα και περιμένω από Αγγλία ulocked modem usb οπότε πάω για συμβόλαιο το καλοκαίρι και διακοπή στο δίμηνο αφού η cosmote δεν εχει προπληρωμενο πακέτο

 

το θέμα είναι όμως τι γίνεται με τη λήψη 3G.......ισχύει το όλον ή ουδέν ή υπάρχει και εδώ κλιμάκωση της ποιότητας λήψης

 

 

thanx για τις απαντήσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το κινητο ως modem σήμερα οπότε τίποτε παραπάνω από 384kbps............

 

αγόρασα και περιμένω από Αγγλία ulocked modem usb οπότε πάω για συμβόλαιο το καλοκαίρι και διακοπή στο δίμηνο αφού η cosmote δεν εχει προπληρωμενο πακέτο

 

το θέμα είναι όμως τι γίνεται με τη λήψη 3G.......ισχύει το όλον ή ουδέν ή υπάρχει και εδώ κλιμάκωση της ποιότητας λήψης

 

 

thanx για τις απαντήσεις!!!!

 

Αν δεν έχεις HSDPA συσκευή αλλά απλή 3G τότε είναι εύλογο να μη βλέπεις πάνω από 384... Τώρα αν κατάλαβα καλά ρωτάς στη περίπτωση που έχεις κάλυψη αν η ταχύτητα διαφοροποιείται ανάλογα μκε την ισχύ του σήματος. Ναι, προφανώς αν έχεις μια μπάρα σήμα θα είσαι χειρότερα από το αν είχες full. Όχι όμως ότι θα υπάρχει εμφανής διαφορά όταν π.χ έχεις σήμα από 5/5 σε 4/5 μπάρες... Αν αυτό ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις HSDPA συσκευή αλλά απλή 3G τότε είναι αύλογο να μη βλέπεις πάνω από 384... Τώρα αν κατάλαβα καλά ρωτάς στη περίπτωση που έχεις κάλυψη αν η ταχύτητα διαφοροποιείται ανάλογα μκε την ισχύ του σήματος. Ναι, προφανώς αν έχεις μια μπάρα σήμα θα είσαι χειρότερα από το αν είχες full. Όχι όμως ότι θα υπάρχει εμφανής διαφορά όταν π.χ έχεις σήμα από 5/5 σε 4/5 μπάρες... Αν αυτό ρωτάς.

 

το P1i είναι απλά 3G οπότε το μέγιστο που είδα, σε σταθερό ρυθμό όμως είναι με download manager στα 45 Kb/sec. Αν δεχτούμε ότι το maximum είναι 48 τότε είναι πολύ καλα...........ακόμη και με 2 γραμμές σήμα που μαλλον δεν είναι η ποιότητα-ισχύς του 3G

δες όμως τώρα......

το σήμα είναι στις 2 γραμμες και έχω 45 σταθερά. από την άλλη ενδεχομένως το κινητό μου να μην μπορεί να δείξει την ποιότητα του σήματος στο 3G. μένω πάντως σε αυτό που λές πως όσο πιο ισχυρό σήμα-που εγώ με το P1i δεν μπορω να ελέγξω-τόσο πιο καλά, που είναι και λογικό άλλωστε..........

 

thanx btw

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα... μια ερωτηση θελω να κανω... προκειται να παρα 3g κινητο και θελω να ρωτησω για να κανω video κλησεις πρεπει να παρω 3g sim? και αν ναι ποσο κοστιζει η αλλαγη;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ χρονια πολλα σε ολους.

Εχω παρει το νεο usb στα 7.2 τις option το συγκεγριμενο μετα την εγκατασταση σου βγαζει ενα παραθυρο με τις επιλογες συνδεση-αποσυνδεση,αλαγη απο 3g σε gsm ,κ αν θες να μπαινεις με pin η οχι καμια αλλη επιλογη.Δηλαδη δεν υπαρχει πουθενα ο ογκομετρητης κ γενικα καποια υπομενου ακομα κ στο site της εταιριας ετσι τα διχνει.Τι κανω σε αυτη την περιπτωση πως το ελενχο δεν ειναι υποχρεωμενοι να μου δωσουν κατι αλλο.

Κ ακομα κατι αν μπω σε site για downoload (R.S) μου λεει οτι η I.P μου εχει εξαντλησει το οριο χωρις εγω να εχω κατεβασει ποτε τιποτα.Κ η cosmote μου λεει οτι χρησειμοποιουμε ολοι την ιδια ip γι'αυτο τι να κανω ετσι δεν μπορω να κατεβασω τιποτα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει πουθενα ο ογκομετρητης κ γενικα καποια υπομενου ακομα κ στο site της εταιριας ετσι τα διχνει.Τι κανω σε αυτη την περιπτωση πως το ελενχο δεν ειναι υποχρεωμενοι να μου δωσουν κατι αλλο.

Κ ακομα κατι αν μπω σε site για downoload (R.S) μου λεει οτι η I.P μου εχει .

 

 

http://www.metal-machine.de/readerror/

 

πλήρως παραμετροποιησιμο

Link to comment
Share on other sites

http://www.metal-machine.de/readerror/

 

πλήρως παραμετροποιησιμο

Δεν δουλευει φιλε μου το κατεβασα αλλα στο ανοιγμα μου λεει σφαλμα αν μπορεις βοηθαμε.Κ αν καποιος ξερει κατι για την I.P ας βοηθειση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει φιλε μου το κατεβασα αλλα στο ανοιγμα μου λεει σφαλμα αν μπορεις βοηθαμε.Κ αν καποιος ξερει κατι για την I.P ας βοηθειση.

 

εχεις pm

Link to comment
Share on other sites

Στην Πύλο η Wind έχει μια χαρά 3G, η Cosmote τίποτα...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην cosmote που μας άκουσε και έβαλε κεραία στην Γρίτσα Λιτοχώρου και καλύφθηκε η μεγάλη τρύπα που υπήρχε εκεί!

Τα νέα cell id είναι:36851,36852,36853,36854,36858,36859

 

Edit Για όποιον θέλει λίστα με όλες τις κεραίες της cosmote να το χρησιμοποιήσει με το celltrack το έχω ανεβάσει εδώ http://rs57.rapidshare.com/files/111831522/20201v1006.clf και σε περίπτωση καινούριας κεραίας να το προσθέσει στην λίστα και να ενημερώσει!!Για να το δείτε στον υπολογιστή το αρχείο επιλέξτε το Notepad!

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα οτι και η cosmote βγαζει μια αναλογη προσφορα με της vodafone, οποτε να ρωτησω και εδω...απο χαλκιδικη-βουρβουρου πως παει το 3g της cosmote?
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους !

 

Έχω mobile connect για σύνδεση στο Inernet και τις τελευταίες δύο εβδομάδες περίπου, η ταχύτητα του έχει πέσει δραματικά :wacko:

 

Το προγραμματάκι της HUAWEI μου δείχνει 5 μπάρες, αλλά το Internet σέρνεται.... Κάποια site που άνοιγαν για πλάκα, τώρα κάνουν 5 ώρες να ανέβουν και κάποια άλλα δεν ανοίγουν με τίποτα :(

 

Έχει τύχει και σε άλλους ρε παιδιά ή είμαι ο μόνος που μου συμβαίνει ???

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα οτι και η cosmote βγαζει μια αναλογη προσφορα με της vodafone, οποτε να ρωτησω και εδω...απο χαλκιδικη-βουρβουρου πως παει το 3g της cosmote?

σαν τι δηλαδή ?:confused:

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους !

 

Έχω mobile connect για σύνδεση στο Inernet και τις τελευταίες δύο εβδομάδες περίπου, η ταχύτητα του έχει πέσει δραματικά :wacko:

 

Το προγραμματάκι της HUAWEI μου δείχνει 5 μπάρες, αλλά το Internet σέρνεται.... Κάποια site που άνοιγαν για πλάκα, τώρα κάνουν 5 ώρες να ανέβουν και κάποια άλλα δεν ανοίγουν με τίποτα :(

 

Έχει τύχει και σε άλλους ρε παιδιά ή είμαι ο μόνος που μου συμβαίνει ???

 

Δεν είσαι ο μαναδικός φίλε, το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα στο κέντρο της Αθήνας.

Ελπίζω να διορθωθούν τα πράγματα, διαφορετικά δεν αξίζουν τα 29€

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...