Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακομα μια ερωτηση..

 

Οταν φορτιζετε το smartphone σας ( το συγκεκριμενο...) και εχετε την δυνατοτητα το αφηνετε να αδειασει εντελως και μετα το φορτιζετε ( κλειστο η ανοιχτο...)??

Η δεν πρεπει να αδειαζει εντελως η μπαταρια και να αφηνουμε μεσα ενα μικρο ποσοστο ( ποσο περιπου???) και να φορτιζουμε πληρως?

Και αυτο , με το πως μπορουμε να μεταφερουμε σε φακελο της καρτας μνημης φωτο απο φακελο που βρισκονται ηδη στη μνημης της συσκευης θα θελα να το μαθω και εγω...γινεται μεσω της συσκευης , η πρεπει να γινει μεσω συνδεσης στο pc?

 

Για τον φιλο που ρωταει παραπανω για την καρτα μνημης , ετσι ειναι σε ΟΛΕΣ τις καρτες μνημης...

Η αναγραφομενη χωρητηκοτητα δεν ειναι ΠΟΤΕ η πραγματικη...ειναι παντα λιγοτερη ( λογω του οτι χρειαζεται ενα μερος αυτου του χωρου η καρτα για να λειτουργησει...)

αν τα λεω σωστα.....

Edited by fragiskos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακομα μια ερωτηση..

 

Οταν φορτιζετε το smartphone σας ( το συγκεκριμενο...) και εχετε την δυνατοτητα το αφηνετε να αδειασει εντελως και μετα το φορτιζετε ( κλειστο η ανοιχτο...)??

Η δεν πρεπει να αδειαζει εντελως η μπαταρια και να αφηνουμε μεσα ενα μικρο ποσοστο ( ποσο περιπου???) και να φορτιζουμε πληρως?

Και αυτο , με το πως μπορουμε να μεταφερουμε σε φακελο της καρτας μνημης φωτο απο φακελο που βρισκονται ηδη στη μνημης της συσκευης θα θελα να το μαθω και εγω...γινεται μεσω της συσκευης , η πρεπει να γινει μεσω συνδεσης στο pc?

 

Για τον φιλο που ρωταει παραπανω για την καρτα μνημης , ετσι ειναι σε ΟΛΕΣ τις καρτες μνημης...

Η αναγραφομενη χωρητηκοτητα δεν ειναι ΠΟΤΕ η πραγματικη...ειναι παντα λιγοτερη ( λογω του οτι χρειαζεται ενα μερος αυτου του χωρου η καρτα για να λειτουργησει...)

αν τα λεω σωστα.....

 

Όταν θα φτάσει στο 10% να το φορτίσεις, κλειστό φορτίζει πιο γρήγορα.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, η καμερα του συγκρινομενη με το galaxy s η το s plus παρουσιαζει σοβαρη διαφορα;.

 

Εγω εχω το s plus (i9001) αλλα επειδη μου αρεσε η ποιοτητα βιντεο και φωτογραφιας κι επειδη το.δικο μου μοντελο κοπηκε , προτεινα το i9070 σε ενα φιλο. Τωρα ομως που συγκρινουμε τα δυο τηλεφωνα παρατηρω αρκετη διαφορα στην καμερα. Το i9070 παρουσιαζει frames οταν εχεις ανοιχτη την καμερα και σαν να χανει λιγο και στο frame rate. Επισης δεν εχει αρκετη φωτεινοτητα σε κλειστους χωρους ουτε στο αυτοματο ουτε σε καποιο αλλο προγραμμα, το βιντεο παρουσιαζει κοκκο σε κλειστους χωρους και ειναι κι αυτο σκοτεινοτερο, παντα ολα αυτα συγκρινομενα με το δικο μου. Δεν αναφερομαι στο ζουμ της καμερας γιατι αυτο δεν ειναι προβλημα, εγω θελω αν εχει καποιος συγκρινει με κανενα s η s plus να μου πει αν οντως υπαρχουν αυτες οι διαφορες η το κομματι που αγορασε ο φιλος μου εχει προβλημα και θελει σερβις

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασει κανεις την σελιδα του techblog.gr στις αναβαθμισεις γενικα των τηλεφωνων,λεει συγκεκριμενα για το samsung galaxy s advance οτι φοραει 4.0 ics και περιμενει να αναβαθμιστει σε 4.1 jelly bean.

Το δικο μου που το αγορασα πριν απο 6 ημερες φοραει 2.3.6 gingerbread, γιατι;;;;;

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Aν, αντί για τις σελίδες του techblog.gr, είχες διαβάσεις τις πολύ λίγες σελίδες του myphone που αφορούν στο Advance, όχι μόνο δε θα είχες τέτοια απορία, αλλά θα είχες αποφύγει και αρκετές μελλοντικές απορίες! ;)

 

Τις ειχα διαβασει ολες τις σελιδες και ειδικα εκει που αναφερεσαι εσυ (5-10-2012) για την αναβαθμιση του s advance, ισως να μη το διατυπωσα σωστα ή να μη το τελειωσα καλα, απλα μερικοι ισως δεν ειναι καλα πληροφορημενοι ή θελουν να κανουν εντυπωση και δινουν λαθος στοιχεια γενικα .ΑΥΤΟ με πειραζει.

Τωρα απο την αλλη, μη σου πω ποσο θα με πειραξει, αν γινει η αναβαθμιση ή οχι και ετσι που ειναι, μια χαρα δουλευει, γι αυτα που θελω και κανω με το τηλεφωνο.:)

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέβασα την εφαρμογή sandisk memoryzone με την οποία διαχειρίζομαι την μνήμη της συσκευής (και της κάρτας) και μπορώ να μεταφέρω αρχεία από την μια μνήμη στην άλλη (πολύ καλή εφαρμογή).

 

Το ερώτημά μου όμως παραμένει, πως μπορώ να ορίσω οι φωτό που βγάζω να μηγαίνουν κατευθείαν στην sd card και να μην πρέπει να αποθηκεύονται πρώτα στο τηλ και μετά να τις μεταφέρω στην κάρτα? Η ίδια ερώτηση φυσικά αφορά και mp3 κλπ.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να απαντήσει?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο την στιγμη που μετεφερα την εφαρμογη της καμερας στην εξωτ. μνημη , μεταφεροντε και οι φοτο μονες τους εκει!!!!!!! Παιδια καμια καλη εφαρμογη για κμερα με ζοομ??????? μου εχει ερθει μυνημα για μια εφαρμογη που δινει και αλλο ζωη στην μπαταρια μου ...ξερετε κατι γιαυτο?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βάλεις sd στο κινητό και ανοίξεις κάμερα σου βγάζει αμέσως επιλογή να τις αποθηκεύει εκεί.

Καλό θα ήταν να αφήσεις τις εφαρμογές συστήματος στη θέση τους. Δεν σου πιάνουν εκμεταλλευσιμο χώρο εκεί που βρίσκονται.

 

 

Τελικά κατέβασα την εφαρμογή sandisk memoryzone με την οποία διαχειρίζομαι την μνήμη της συσκευής (και της κάρτας) και μπορώ να μεταφέρω αρχεία από την μια μνήμη στην άλλη (πολύ καλή εφαρμογή).

 

Το ερώτημά μου όμως παραμένει, πως μπορώ να ορίσω οι φωτό που βγάζω να μηγαίνουν κατευθείαν στην sd card και να μην πρέπει να αποθηκεύονται πρώτα στο τηλ και μετά να τις μεταφέρω στην κάρτα? Η ίδια ερώτηση φυσικά αφορά και mp3 κλπ.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να απαντήσει?

 

Ρυθμίσεις-εφαρμογές-όλα-βρες την κάμερα και κάτω μόλις την ανοίξεις θα δεις ένα κουμπί "διαγραφή προεπιλογών". Το πατάς και ανοίγεις την κάμερα.

 

Πριν από όλο αυτό βέβαια μπορείς να δεις αν έχεις επιλέξει την εξωτερική sd για αποθήκευση στις ρυθμίσεις της κάμερας.

 

Και για ολα τα υπόλοιπα το ίδιο ισχύει.

Ορίζεις κάθε εφαρμογή που θα αποθηκεύσει δεδομένα.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Μου ετυχε το εξης κατα την πρωτη φορτιση του κινητου απο τη στιγμη που τεθηκε σε λειτουργεια. (Η πρωτη πραγματικη φορτιση ηταν με το που αγορασα τη συσκευη πριν την αναψω).

Το σβηνω για να το φορτισω, βαζω τον φορτιστη και αναβει η συσκευη χωρις ομως να φορτιζει. Αυτο συνεβη 2 φορες. Με την τριτη εμεινε κλειστη η συσκευη και ξεκινησε η φορτιση.

Εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο ?

Κραταω βεβαια μια επιφυλλαξη μηπως εκανα εγω καποια βλακεια καθως ηταν νυχτα με ελαχιστο φωτισμο, οποτε πιθανον να πατησα καποιο κουμπι η δεν ξερω γω τι αλλο μπορει να εκανα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αναφέρονται συνδιαστικά σε ολόκληρη τη μνήμη της συσκευής: Ram ( 1,9gbs ) και Usb Storage ( 6gbs, αλλά τα 2+ gbs χρησιμοποιούνται από το λειτουργικό σύστημα ).

 

Παρ'όλα αυτά, εγώ στο κινητό μου βλέπω 2GB χώρος αποθήκευσης συστήματος(από τα οποία 1,6GB ελέυθερα και 421GB σε χρήση, άρα συνολικά 2GB) και 4GB συσκευή αποθήκευσης USB (από τ αοποία 3,5GB ελεύθερα και 459GB σε χρήση, άρα σύνολο 4GB). Aυτά τα βλέπω από ρυθμίσεις -> εφαρμογές-> διαχείριση εφαρμογών ή χρησ. χώρος αποθ.

Αν πάω ρυθμίσεις -> αποθήκευση, μου βγάζει συσκευή αποθήκευσης USB συνολικό χώρο 3,91GB (από τα οποία διαθέσιμο έχω 3,46GB) και διαθέσιμο χώρο αποθήκευσης συστήματος 1,54GB.

Εσύ λες ότι το USB storage είναι 6GB, εγώ όμως βλέπω 4GB USB και 2GB σύστημα.

Άρα μου λείπουν 2GB για να βτάσω τα 8. Που είναι?

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλα αυτά, εγώ στο κινητό μου βλέπω 2GB χώρος αποθήκευσης συστήματος(από τα οποία 1,6GB ελέυθερα και 421GB σε χρήση, άρα συνολικά 2GB) και 4GB συσκευή αποθήκευσης USB (από τ αοποία 3,5GB ελεύθερα και 459GB σε χρήση, άρα σύνολο 4GB). Aυτά τα βλέπω από ρυθμίσεις -> εφαρμογές-> διαχείριση εφαρμογών ή χρησ. χώρος αποθ.

Αν πάω ρυθμίσεις -> αποθήκευση, μου βγάζει συσκευή αποθήκευσης USB συνολικό χώρο 3,91GB (από τα οποία διαθέσιμο έχω 3,46GB) και διαθέσιμο χώρο αποθήκευσης συστήματος 1,54GB.

Εσύ λες ότι το USB storage είναι 6GB, εγώ όμως βλέπω 4GB USB και 2GB σύστημα.

Άρα μου λείπουν 2GB για να βτάσω τα 8. Που είναι?

Μα και κάρτα μνήμης 8 GB να πάρεις δεν έχεις ποτέ 8 GB διαθέσιμα αλλά 6 και κάτι,ομοίως στα 4 έχεις 3 και κάτι και πάει λέγοντας.....την ίδια λογική ακολουθεί και το Advance,Ace 2 κ.α. αφού σου δεσμεύει και επιπρόσθετα κάπου 500 ΜΒ για την rom(κοινώς το λειτουργικό).Μην ανησυχείς όλα καλά είναι έτσι;)

Link to comment
Share on other sites

@rostropol: Εξαρτάται και από την sd card. Sandisc ftw!! :D

 

Παρ'όλα αυτά, εγώ στο κινητό μου βλέπω 2GB χώρος αποθήκευσης συστήματος(από τα οποία 1,6GB ελέυθερα και 421GB σε χρήση, άρα συνολικά 2GB) και 4GB συσκευή αποθήκευσης USB (από τ αοποία 3,5GB ελεύθερα και 459GB σε χρήση, άρα σύνολο 4GB). Aυτά τα βλέπω από ρυθμίσεις -> εφαρμογές-> διαχείριση εφαρμογών ή χρησ. χώρος αποθ.

Αν πάω ρυθμίσεις -> αποθήκευση, μου βγάζει συσκευή αποθήκευσης USB συνολικό χώρο 3,91GB (από τα οποία διαθέσιμο έχω 3,46GB) και διαθέσιμο χώρο αποθήκευσης συστήματος 1,54GB.

Εσύ λες ότι το USB storage είναι 6GB, εγώ όμως βλέπω 4GB USB και 2GB σύστημα.

Άρα μου λείπουν 2GB για να βτάσω τα 8. Που είναι?

 

Στο λειτουργικό σύστημα του Android, όπως σου είπε και ο συμφορουμίτης, στο αμέσως επόμενο post από το δικό σου. :) Να λες ευτυχώς που έχουμε και τη δυνατότητα επέκτασης της μνήμης με sd card, γιατί ανάλογα με τις συσκευές, χάνονται και παραπάνω από 2gb, για το λ/σ.

Δες κι ένα screenshot από τη δική μου συσκευή:

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

η μεγαλυτερη διαφορα τους ειναι η οθονη και νομιζω φαινεται... ;)
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!αν και σε διλλημα( μεταξυ αυτου και του htc one v),βρισκομαι πολυ κοντα στην αγορα του samsung.οσοι το εχετε μπορειτε να μου πειτε τις εντυπωσεις σας οσο αφορα την καμερα και το ιντερνετ,μιας και ειναι τα βασικοτερα σημεια που με ενδιαφερουν.
Link to comment
Share on other sites

στα 245 που εχει ειναι πολυ καλο..μην το σκεφτεσε καθολου,παρτο...οσο για το one v ειναι ενα πολυ ομορφο κιν αλλα η οθονη για καποιο λογο μου φανηκε μικρη οταν το ειχα δει....

 

οσο για το ι9070 μετα απο 3 βδομαδες χρησης να σου πω οτι το κιν φυσαει, η καμερα ειναι ικανοποιητικη 5mp ειναι μια χαρα, οσο αφορα το ιντερνετ φυσαει,δεν μ εχει κανει ποτε λαγκ....το κιν ειναι πολυ καλο μεγεθος και οθονη αρκετα καλη. το κιν φοαρει 2,3,6 οσο για το αν παρει 4,1 δεν ξερω και ουτε με νοιαζει κι ολας... αν μπορεσεις βρες το με nfc εχουν την ιδια τιμη....ελπιζω να σε βοηθησα.... :)

asus padfone
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το κινητο αυτο που πηραμε ,ειναι καλυτερο απο το Ace 2 αποδεδειγμένα ή μόνο στα χαρτιά?

Γειά σας! Είμαι κάτοχος του advance εδω και περίπου δύο βδομάδες και θα πρεπει να πω ότι ειμαι ενθουσιασμένος. Το τηλ. είναι σούπερ. Αν και είναι το πρωτο μου smart και δεν έχω πείρα, ειλικρινά εχω μείνει απολυτα ικανοποιημένος. Πολύ καλή οθόνη, το ίντερνετ σφαίρα κυριολεκτικά. Εχω εγκαταλειψει σχεδόν το galaxy tab 7 που έχω και σερφάρω απο το κινητό. Το μόνο που δεν με αφήσε απολυτα ικανοποιημενο ειναι η κάμερα, αν και δεν την δουλεψα αρκετα για να εχω σαφη αποψη. Και τελος ενα προβλημα των τελευταίων ημερων, μου δείχνει την ram σχεδόν πάντα κοντα στο 480ή(490)/555, παρόλο που κάνω όλα όσα ειπώθηκαν μερικές σελιδες πιο πίσω. Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

απεκτησα τελικα και εγω το κινητο.ειναι παρα πολυ καλο,πραγματικα ευχαριστημενος.

3 αποριες θελω μονο να εκφρασω,οποιος ξερει θα του ημουν υποχρεος..

 

1.στα μηνυματα εχω επιλεξει 2 γλωσσες.αγλλικα και ελληνικα.ενω για τα πρωτα εχω την επιλογη κατα τη συνταξη του μνμ να επιλεξω μικρα η κεφαλαια,για τα ελληνικα μπορω να γραψω μονο στα κεφαλαια.ειναι ετσι το κινητο η υπαρχει καποια ρυθμιση?

 

2.μπαινω στο samsungapps και ενω παταω ληψη μιας δωρεαν εφαρμογης δεν γινεται τπτ..γατι δεν μπορω να κατεβασω?

 

3..εχω κανει την πρωτη φορτιση γυρω στις 8 ωρες.αυτη την στιγμη που γραφω εχω 15% μπαταρια και παω για την δευτερη.να εξαντλησω ολη την μπαταρια μεχρι να σβησει και να το φορτισω??η απλα το φορτιζω και τωρα κανονικα.ρωταω γτ μ ειπαν οτι ειναι καλυτερο το πρωτο για την 2η φορτιση

 

ευχαριστω εκ των προτερων:)

Edited by tasosmtm
Link to comment
Share on other sites

απεκτησα τελικα και εγω το κινητο.ειναι παρα πολυ καλο,πραγματικα ευχαριστημενος.

3 αποριες θελω μονο να εκφρασω,οποιος ξερει θα του ημουν υποχρεος..

 

1.στα μηνυματα εχω επιλεξει 2 γλωσσες.αγλλικα και ελληνικα.ενω για τα πρωτα εχω την επιλογη κατα τη συνταξη του μνμ να επιλεξω μικρα η κεφαλαια,για τα ελληνικα μπορω να γραψω μονο στα κεφαλαια.ειναι ετσι το κινητο η υπαρχει καποια ρυθμιση?

 

2.μπαινω στο samsungapps και ενω παταω ληψη μιας δωρεαν εφαρμογης δεν γινεται τπτ..γατι δεν μπορω να κατεβασω?

 

3..εχω κανει την πρωτη φορτιση γυρω στις 8 ωρες.αυτη την στιγμη που γραφω εχω 15% μπαταρια και παω για την δευτερη.να εξαντλησω ολη την μπαταρια μεχρι να σβησει και να το φορτισω??η απλα το φορτιζω και τωρα κανονικα.ρωταω γτ μ ειπαν οτι ειναι καλυτερο το πρωτο για την 2η φορτιση

 

ευχαριστω εκ των προτερων:)

 

1. Αν προσεξεις διπλα απο το γραμμα ζ εχει ενα βελακι με εκεινο αλλαζεις απο μικρα σε μεγαλα.

2.Αφου θα εισαι σιγουρος οτι εχεις ενεργοποιησει το wi fi ή συνδεση προς το internet , τοτε πας στο samsungapps για να κανεις ληψη και εφ' οσον εχεις αποδεχθει τους ορους που γραφει, καθως το ανοιγεις την πρωτη φορα.

3. Όταν φτανει η μπαταρια στο 10% καλο ειναι να βαζεις το κινητο να φορτισει. Μετα την πρωτη φορτιση δεν χρειαζεται νατο κρατας τοσες ωρες. Όταν φτασει στο 100% το αποσυνδεουμε απο τον φορτιστη.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

2. Κι εμενα το ιδιο μου κανει, αλλα απ'οτι ειδα πρεπει να κανεις εγγραφη πρωτα και μετα να κατεβασεις
Link to comment
Share on other sites

1. Αν προσεξεις διπλα απο το γραμμα ζ εχει ενα βελακι με εκεινο αλλαζεις απο μικρα σε μεγαλα.

2.Αφου θα εισαι σιγουρος οτι εχεις ενεργοποιησει το wi fi ή συνδεση προς το internet , τοτε πας στο samsungapps για να κανεις ληψη και εφ' οσον εχεις αποδεχθει τους ορους που γραφει, καθως το ανοιγεις την πρωτη φορα.

3. Όταν φτανει η μπαταρια στο 10% καλο ειναι να βαζεις το κινητο να φορτισει. Μετα την πρωτη φορτιση δεν χρειαζεται νατο κρατας τοσες ωρες. Όταν φτασει στο 100% το αποσυνδεουμε απο τον φορτιστη.

 

 

 

τελικα για το samsungsapps δεν ειχα ανοιξει λογιαριασμο gmail:O

το βελακι για τα μικρα η τα μεγαλα το ξερω αλλα δεν εφαρμοζεται οταν χρησιμοποιεις τα ελληνικα.μου ειπαν οτι ολα τα samsung εχουν ελληνικα κεφαλαια.

 

η μπαταρια εξατμιζεται η μου φαινεται?το φορτισα χτες βραδυ στις 3 και τωρα μετα απο 11 ωρες(εκ των οποιων τις 6 δεν το εχω ακουμπησει γιατι κοιμομουν) ειμαι στο 65% με ελαχιστο ραδοφωνο 5 λεπτων και αλλα τοσα στο φβ..

Link to comment
Share on other sites

Το samsung apps θελει λογαριασμο samsung, οχι gmail.

Η μπαταρια μετα απο 2-3 φορτησεις μου φαινεται τουμπανακι, τουλαχιστον σε σχεση με το razr

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια καλα πηγαινει σε εμενα, εχω αφοπλισει ομως ( ξετικαρισμα ) απο τις ρυθμισεις , δικτυο κινητης τηλεφωνιας, χρηση δεδομενων πακετο. Επισης λειτουργια δικτυου μονο gsm (2g).

Χωρις υπερβολικη χρηση εχω φτασει και τις 3 μερες να μου κραταει η μπαταρια.

Οσο για τα ελληνικα, εχω και κεφαλαια και μικρα, δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Τα κεφαλαια ελληνικα ειναι για τα sms, τα οποια ετσι κι αλλιως τα λαμβανει κεφαλαια ο παραληπτης, εφοσον θες 160 χαρακτηρες ανα sms
Link to comment
Share on other sites

H Samsung έχει σαν προεπιλογή τα κεφαλαία γιατί με αυτόν τον τρόπο μπορείς να γράφεις sms με περισσότερους χαρακτήρες.

Αν θες να το αλλάξεις, άλλαξε γραμματοσειρά στις ρυθμίσεις μηνυμάτων στην εισαγωγή λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...